PDA

Zobacz pełną wersję : Samsung EHS Split - doświadczenia użytkowników



Strony : 1 2 [3] 4

waka
08-11-2020, 18:45
Dzięki za pomoc. Pozdro

SARUL
12-11-2020, 14:23
Dzięki za pomoc. Pozdro

Witam.
Od killu dni mam uruchomiona pompę Samsung EHS 9Kw 1f split. Pompa ogrzewa dom 190m2, (ściany 25cm porotherm, 10cm styro, klinkier, poddasze wełna 20cm. 100m2 podłogówki +90m2 grzejniki przewymiarowane pod piec kondensacyjny).
W domu 22-23 stopnie, Pompa chodzi na ok 30st na zasilaniu. Niestety ciągnie ok 22-24KWH/dobę (bez CUW). wg danych ze sterownika pompy zuzycie prądu zgadza się prawie w 100% z danymi z podlicznika. Ilośc energii w Kwh wyprodukowanych przez pompę można odczytać na sterowniku. Dzielć je przez zużyta energię elektryczna wychodzi COP ok 2,6.
Przy temp na zewnatrz ok 5 st i temp zasialnia wydaje mi sie to mało, i zuzycie pradu jednak duże. Pompa pracuje cały czas, sprężarka wogóle się nie wyłącza, z pocą chilowa ( pobór ) schodzi min. do 0,8KW max. do 1,5KW

Co może być przyczyna tak niskiego COP w tych warunkach? Generalnie jest ciepło w domu, za ciepło i jak trzeba to pompa grzeje CWU z temp 55st
Przepływ na pompie ok 28-30l/ min

shrek565
12-11-2020, 14:29
Szybkie pytanie
Zaraz mija mi rok od założenia i uruchomienia pompy samsung ehs 9 kw. Z tego co kojarzę to gwarancja jest 5 lat. Czy po roku użytkowania muszę zrobić jakiś przegląd i gdzieś to musi być wbite w kartę czy coś, żeby ta gwarancja była ważna ? Jak sprawa wygląda z przeglądami u was z doświadczenia?

Andrzej5101
12-11-2020, 17:03
Od kilku dni mam uruchomiona pompę Samsung EHS 9 kW/1f split.
SUPER, że taka wybrałeś!!!

W domu 22-23 stopnie, Pompa chodzi na ok 30 st na zasilaniu.
Niestety ciągnie ok 22-24 kWh/dobę (bez CWU). wg danych ze sterownika
Dzielć je przez zużyta energię elektryczna wychodzi COP ok 2,6.
Przy temp na zewnatrz ok 5 st i temp zasialnia wydaje mi sie to mało, i zuzycie pradu jednak duże.
Pompa pracuje cały czas, sprężarka wogóle się nie wyłącza, z mocą chwilowa ( pobór ) schodzi min. do 0,8kW max. do 1,5kW

-Czy jest parametr ilości załączeń pompy oraz ilość godzin pracy pompy???
-Może warto wyłączyć pompę w okresie nocnym???

Co może być przyczyna tak niskiego COP w tych warunkach?
Generalnie jest ciepło w domu, za ciepło i jak trzeba to pompa grzeje CWU z temp 55st
Przepływ na pompie ok 28-30l/ min
Podwyższ temperaturę zasilania na 33 C, żeby temperatura powrotu była
> 27 C i wówczas pompa nie będzie miała skłonności do defrostu i zużycie kWh spadnie.

SARUL
12-11-2020, 18:29
Podwyższ temperaturę zasilania na 33 C, żeby temperatura powrotu była
> 27 C i wówczas pompa nie będzie miała skłonności do defrostu i zużycie kWh spadnie.

Pompa pracuje non stop, sprężarka nie wyłącza się wcale. musle ze jakby w nocy nie chodziła to na dole gdzie podłgówka to byłoby jeszcze ok , ale góra bedzie niedogrzana.

Czy bez bufora, na podłogówkę za zaworem mieszającym musi być dodatkowa pompka obiegowa czy wystarczyłaby ta z PC?

SARUL
12-11-2020, 18:40
Pompa pracuje non stop, sprężarka nie wyłącza się wcale. musle ze jakby w nocy nie chodziła to na dole gdzie podłgówka to byłoby jeszcze ok , ale góra bedzie niedogrzana.

Czy bez bufora, na podłogówkę za zaworem mieszającym musi być dodatkowa pompka obiegowa czy wystarczyłaby ta z PC?

Na razie to raczej defrostów nie było przy temp >3st, poza tym sprężarka chodzi cały czas

Andrzej5101
12-11-2020, 19:15
Na razie to raczej defrostów nie było przy temp >3st, poza tym sprężarka chodzi cały czas
Przy temp zewnętrznej >3 st , przy temp zasilania 30 C
- raczej nie jest możliwe, aby sprężarka chodziła cały czas???

pandzik
12-11-2020, 19:34
Szybkie pytanie
Zaraz mija mi rok od założenia i uruchomienia pompy samsung ehs 9 kw. Z tego co kojarzę to gwarancja jest 5 lat. Czy po roku użytkowania muszę zrobić jakiś przegląd i gdzieś to musi być wbite w kartę czy coś, żeby ta gwarancja była ważna ? Jak sprawa wygląda z przeglądami u was z doświadczenia?

Mas zprzeciez karte gwarancyjną. Jest tam wymóg przeglądu co 6 miesięcy. :cool: Pompe naprawia i tak ten co Ci założył to z nim gadaj. :)

pandzik
12-11-2020, 19:36
Witam.
Od killu dni mam uruchomiona pompę Samsung EHS 9Kw 1f split. Pompa ogrzewa dom 190m2, (ściany 25cm porotherm, 10cm styro, klinkier, poddasze wełna 20cm. 100m2 podłogówki +90m2 grzejniki przewymiarowane pod piec kondensacyjny).
(...) ciągnie ok 22-24KWH/dobę (...)

Nie wydaje mi się, żeby to było dużo. Wychodzi mniej niż 500zł na słabo ocieplony dom 190m2 z grzejnikami i podłogówką.

SARUL
13-11-2020, 19:40
Moj nowo zamontowany Samsung EHS 9Kw 1f pracuje z zadaną deltą docelową 5st ( plus jakis współczynnik 2 z opcją od 1-3 - nie wiem co to jest) . Pdgląd na sterowniku pokazuje ze wczasie stabilnej pracy temp a wyjściu jest np: 29 a na powrocie 28 st. przepływ w tym czasie ok 29l/min. Czy tak powinno być? Czy pompa przy tak niskiej różnicy zasilanie/powró nie powinna zmniejszać przepływu? on jest na stałym poziomie , jedyne co sie zmienia to przy spadku temp powrotu ( np po odkręceniu grzejników które wczesniej nie grzały) to pompa zieksza moc i temp czynnika ze sprężarki.
Pytam bo pompa przy obecnych temp ok 6 stopni , w domu ok 22-23 , temp zasilania ok 29-30 stopni wogóle się nie wyłącza. Licznik energii wytworzonej w pompie pokazuje np 60Kwh/d a zużycie energii ( takie samo jak na podliczniku zewnętrznym) np: ok 22KWh czyli COP dramatycznie mały 2,7. ALE: przy tej temp zewnętrznej mój dom ma zapotzrebowanie na moc żódła ciepła ok 4,0 - 4,2 KW (dla temp wewnątrz 22st) czyli jakby policzyć , że 22KW ( zużyte na dobę) daje ok 0,9 KWh / godz czyli żródło ciepła ma średnio 0,9KW mocy , dom dogrzany czyli dostarcza te 4KW CIEPŁA Z 0.9kW mocy żródła ciepła czyli COP byłby ok 4,4 czyli chyba OK . Nie wiem czy dobrze myślę????? Czy powinienem raczej nie przejmowaćsietym co pompa pokazuje odnośnie wytworzoneko ciepła w KWh????

Wiem że poruszyłem kilka wątków ,ale może ktoś ma podobne problemy i coś doradzi.

Będę wdzięczny

Andrzej5101
15-11-2020, 06:41
Moj nowo zamontowany Samsung EHS 9 kW/1f pracuje z zadaną deltą
docelową 5st ( plus jakis współczynnik 2 z opcją od 1-3 - nie wiem co to jest) .
Podgląd na sterowniku pokazuje ze w czasie stabilnej pracy temp na wyjściu
jest np: 29 C a na powrocie 28 st, przepływ w tym czasie ok 29 l/min.
Czy tak powinno być?
Delta - to różnica pomiędzy; temperaturą zasilania a temperaturą powrotu,
U mnie w Panasonicu;
- gdy delta < 3 C - to sprężarka się wyłącza,
- przepływ ok;1500 l/h,
Dąże, aby pompa pracowała;
...... - jak najdłużej bez wyłączenia,
....... - nawet kosztem wzrostu temperatury zasilania,
Obecnie mam ;
.... 4311 h pracy pompy przy 2473 wyłączeniach,
.... same grzejniki,
Nikt z użytkowników samsunga się nie odzywa!!!!
Należy skontaktować się z serwisem,

Jak masz ustawioną krzywą grzewczą???
Przy 6 C na zewnątrz - moc cieplna Twojego budynku to ok;3,2 kW,
a więc powyżej minimalnej mocy modulacyjnej, która podałeś 2,39 kW,
Jaką moc ma pompa przy 6 C skoro się nie wyłącza???

W opisie warto podać dane OZC;
- moc cieplną, w kW,
- zapotrzebowanie na ciepło ; w kWh/rok

SARUL
15-11-2020, 12:10
Delta - to różnica pomiędzy; temperaturą zasilania a temperaturą powrotu,
U mnie w Panasonicu;
- gdy delta < 3 C - to sprężarka się wyłącza,
- przepływ ok;1500 l/h,
Dąże, aby pompa pracowała;
...... - jak najdłużej bez wyłączenia,
....... - nawet kosztem wzrostu temperatury zasilania,
Obecnie mam ;
.... 4311 h pracy pompy przy 2473 wyłączeniach,
.... same grzejniki,
Nikt z użytkowników samsunga się nie odzywa!!!!
Należy skontaktować się z serwisem,

Jak masz ustawioną krzywą grzewczą???
Przy 6 C na zewnątrz - moc cieplna Twojego budynku to ok;3,2 kW,
a więc powyżej minimalnej mocy modulacyjnej, która podałeś 2,39 kW,
Jaką moc ma pompa przy 6 C skoro się nie wyłącza???

W opisie warto podać dane OZC;
- moc cieplną, w kW,
- zapotrzebowanie na ciepło ; w kWh/rok

Mój dom ma moc cieplną ( wyliczoną tylko niestety w/g strony cieplowlasciwe, ale tam roczne zapotrzebowanie z aKWh zgadzało się z rocznym zuzyciem KWh przy ogrzewaniu gazem , czyki dla mnie jest dośc wiarygodne) 4,8KW przy 2 st czyli ok 3,9KW przy 6 st . Przy takiej tempersaturze pompa średnio pobietra 0,9KW/godz . czyli : 3,9 / 0,9 = 4,33 (COP). To wszystko przy zasilaniu temp ok 29,5-30st. w/g danych samsunga str. 7 https://images.samsung.com/is/content/samsung/p5/common/techinfo/common-techinfo-ehs-idu-and-odu-split-for-europe-50hz-ver1-6-tdb.pdf?_ga=2.93513501.1223605389.1603446962-1485411103.1600193323
COP dla 7/35 powinno wynosić 4,48 No i chyba te dane z grubsza się zgadzają z tym co osiągam ( chociaż pewnie przy zasilaniu 30st COP powinien być wyższy niż katalogowy dla 7/35???)
Pompa potrafi pracować z min. poborem prądu ok 0,55-,6 KW. Dzisiaj przy temp na zewnątrz 12 st pracując z mocą 0,6 zaczełasie wyłaczać i zaczaelo sie taktowanie. ( budynek po nocy dogrzany, z zapasem ciepła przynajmniej w podłogówce.)
Krzywa grzania ustawiona tak że przy tych 12 stopniach na zewnątrz temp zasilania 27,5 st.
Przy 12 st. dom ma moc cieplna ok 2,4KW czyli min. moc za jaką pompa może pracować w sposób ciągły, czyli wszystko się zgadza.
Co do delty to : przepływ średnio 30l/min daje 1800l/godz. Większośc tego idzie chyba na grzejniki , bo podłogówka za zaworem mieszającym ma swoją pompę obiegową na 6 pętli z przepływami ok 1,5-2l/min. Podejrzewam że przy temp zasilania 30 st. na grzejniki przy takim przepływie z pompy PC i temp w pomieszczeniu ok 21-22 st to one oddają bardzo mało siepła i powrót spada na prwadę o niewiele, póżniej miesza się z powrotem z podłogówki - może to jest przyczyna dlaczego delta jest cągle na poziomie 1-2 st. A pompa po prostu ma algorytm taki , żeby dążyć do ciągłej pracy i przy przepływie 1800l/min i delcie 1-2 stopnie jest odbiór ciepła z wymiennika.


Przy 9-10st st na zewnątrz gdy jeszcze pompa potrafi pracować w sposób ciągły pobiera 0,6KW/h - moc cieplna budynku wtedy ok 3kw czyli COP 5.

Nie wiem czy dobrze rozumuję???

A rzeczywiście nikt od samsunga się nie odzywa. Może nie mają problemów, albo tych pomp naprawdę mało.

Andrzej5101
15-11-2020, 12:56
w/g danych samsunga str. 7
https://images.samsung.com/is/content/samsung/p5/common/techinfo/common-techinfo-ehs-idu-and-odu-split-for-europe-50hz-ver1-6-tdb.pdf?_ga=2.93513501.1223605389.1603446962-1485411103.1600193323
Przy 9-10st st na zewnątrz gdy jeszcze pompa potrafi pracować w sposób ciągły ;
- pobiera 0,6 kW
- moc cieplna budynku wtedy ok 3 kw czyli COP 5.
Nie wiem czy dobrze rozumuję???

450276 - Tabelka - str;17

Wg; tej tabelki to dla ;
a/ 7/30 = moc wytworzona to 9,2 kW przy 1,77 kW pobranej,
czyli COP = 5,19
b/ 7/35 = moc wytworzona to 9,0 kW przy 2,01 kW pobranej,
czyli COP = 4,48
c/ COP = moc wytworzona / do mocy pobranej,

d/ Ustawienie krzywej grzewczej
- np; -15 C/ 40 C; + 15C/ 30 C
e/ Musisz ;
- zgłębiać wiedzę,
- dzwonić do serwisanta,
- skontaktować się z użytkownikiem samsunga

SARUL
15-11-2020, 13:18
450276 - Tabelka - str;17

Wg; tej tabelki to dla ;
a/ 7/30 = moc wytworzona to 9,2 kW przy 1,77 kW pobranej,
czyli COP = 5,19
b/ 7/35 = moc wytworzona to 9,0 kW przy 2,01 kW pobranej,
czyli COP = 4,48
c/ COP = moc wytworzona / do mocy pobranej,

d/ Ustawienie krzywej grzewczej
- np; -15 C/ 40 C; + 15C/ 30 C
e/ Musisz ;
- zgłębiać wiedzę,
- dzwonić do serwisanta,
- skontaktować się z użytkownikiem samsunga

W tabelce są podane moce wytworzone i pobrane dla max. obciążenia pompy przy temp np:7st Tyle to ja rozumiem że COP wyliczamy dzieląc ilośc energii wytworzonej przez pobraną. Próbuję tylko wyliczyć jaki jest COP realnie u mnie i dlatego napisałże przy 9-10 st na zewnatrz gdy zapotzrebowanie budynku jest ok 3KW pompa pracuje z mocą 0,6KW czyli COP byłby 5 , czyli myślę że ok skoro dla 7/30 w/g tabeli jest 5,19. Tylko , że ten licznik energii wytworzonej w sterowniku pokazuje zupełnie inne wartości, np: energia wytworzona 60KWh/ energia pobrana 22KWh (odczyt z podlicznika, ale w zasadzie taki sam jak odczytany ze sterownika z pompy , bo tu akurat sie zgadza wyjątkowo) Czyli COP byłby 2,72 ( to przy temp na zewnątrz ok 6st , i temp zasilania 30st - czyli w/g tabelki powinien COP być w okolicach 5,2 lub nieco wyżej) Pytanie czy z tą ilością wytworzonego ciepła podawaną przez sterowmik pompy wszysko w porządku, bo wyliczenia w oparciu o moc cieplną budynku i zurzycie prądu raczej się z tabelką zgadzają - czy mam rację??
Moja krzywa to: +18C/25 : -18C/44

Andrzej5101
15-11-2020, 13:32
W tabelce są podane moce wytworzone i pobrane
- dla max. obciążenia pompy przy temp np:7st
Próbuję tylko wyliczyć jaki jest COP realnie u mnie np:
- energia wytworzona 60 kWh ;energia pobrana 22 kWh
(odczyt z podlicznika, ale w zasadzie taki sam jak odczytany ze sterownika z pompy ,
bo tu akurat sie zgadza wyjątkowo)
Czyli COP byłby 2,72
Podlicznik liczy energię/pracę w kWh,
ale czy sterownik podaje też w kWh czy w kW - czyli moc
Moja krzywa to: +18C/25 : -18C/44
Zmień parametry krzywej;
+18 C/ 30 ; -18 C/ 37 - i obserwuj

SARUL
15-11-2020, 14:03
Zmień parametry krzywej;
+18 C/ 30 ; -18 C/ 37 - i obserwuj

Sterownik podaje moc chwilową ( w KW- dla pobieranej mocy) i wykresy z ilością KWh pobranych i wytworzonych

codix
15-11-2020, 14:10
W tabelce są podane moce wytworzone i pobrane dla max. obciążenia pompy przy temp np:7st Tyle to ja rozumiem że COP wyliczamy dzieląc ilośc energii wytworzonej przez pobraną. Próbuję tylko wyliczyć jaki jest COP realnie u mnie i dlatego napisałże przy 9-10 st na zewnatrz gdy zapotzrebowanie budynku jest ok 3KW pompa pracuje z mocą 0,6KW czyli COP byłby 5 , czyli myślę że ok skoro dla 7/30 w/g tabeli jest 5,19. Tylko , że ten licznik energii wytworzonej w sterowniku pokazuje zupełnie inne wartości, np: energia wytworzona 60KWh/ energia pobrana 22KWh (odczyt z podlicznika, ale w zasadzie taki sam jak odczytany ze sterownika z pompy , bo tu akurat sie zgadza wyjątkowo) Czyli COP byłby 2,72 ( to przy temp na zewnątrz ok 6st , i temp zasilania 30st - czyli w/g tabelki powinien COP być w okolicach 5,2 lub nieco wyżej) Pytanie czy z tą ilością wytworzonego ciepła podawaną przez sterowmik pompy wszysko w porządku, bo wyliczenia w oparciu o moc cieplną budynku i zurzycie prądu raczej się z tabelką zgadzają - czy mam rację??
Moja krzywa to: +18C/25 : -18C/44

Przecież takie Twoje liczenie nie ma najmniejszego sensu jest obarczone tak wieloma błędami że wynik końcowy moze różnić sie o 100% w stosunku do realiów.
Zostaw te temperatury zasilania temperatury zewnetrzne modulacje itp w spokoju.
Chyba ze wkońcu wkręcisz sobie ze Twoje liczenie jest prawidlowe i wkręcisz sobie odpowiadający Tobie Cop i bedziesz siedział zadowolony ze wszystko jest ok,skoro to Ci odpowiada to proszę bardzo.

Juz Ci pisalem jak w miarę dobrze wyznaczyc cop .
1.Najlepsza metoda
Ciepłomierz o dużym przepływie i podlicznik energii
2.Już obarczony błędem odczyt przepływu z pompy ciepła dwa skalibrowane termometry jeden na zasilaniu z pompy drugi na powrocie i liczenie.
I tu nie ma znaczenia temperatura zasilania.
Skoro masz ciągłe np.1800l/h to na dobe masz 43200l przepływu jesli teraz deltę masz 1K to pompa wyprodukowała 43200x1,16x1K=50kwh na dobę jeśli 2K to 100kwh już pomyłka o 0,1K daje dobowy błąd 5kwh.

Dlatego nie liczysz tego z doby robisz pomiary np.podczas 1h stabilnej pracy pompy wtedy jesli juz ma stale temperatury i na zewnatrz stala temperatura.W godzinnym okienku jest to do zrobienia .Ale przy tak małej delcie potrzebujesz wskazan termometrów co do 0,1K.
Jesli tak wyliczony cop zgadza sie z tabelami to mozesz sobie przyjac ze z pompa jest wszystko ok.
A jesli wydaje Ci sie ze drogo wychodzi to już wina tTwojej chaty.

Wszelkie inne przeliczenia i wyliczenia to chyba tylko na polepszenie samopoczucia sobie mozesz robić od Twojej chęci dobrego samopoczucia będzie zależało w którą stronę sobie ponaginasz dane

codix
15-11-2020, 14:32
To może policz(a raczej nagnij) w drugą stronę skoro poboru jestes pewien i jest to 22kwh i cop powinien być 5,2 to wyprodukowana 22x5'2= 114,4kwh/24h=4,77kW na godzinę .
To albo z ozc cos nie tak albo z pompą

SARUL
15-11-2020, 14:46
Przecież takie Twoje liczenie nie ma najmniejszego sensu jest obarczone tak wieloma błędami że wynik końcowy moze różnić sie o 100% w stosunku do realiów.
Zostaw te temperatury zasilania temperatury zewnetrzne modulacje itp w spokoju.
Chyba ze wkońcu wkręcisz sobie ze Twoje liczenie jest prawidlowe i wkręcisz sobie odpowiadający Tobie Cop i bedziesz siedział zadowolony ze wszystko jest ok,skoro to Ci odpowiada to proszę bardzo.

Juz Ci pisalem jak w miarę dobrze wyznaczyc cop .
1.Najlepsza metoda
Ciepłomierz o dużym przepływie i podlicznik energii
2.Już obarczony błędem odczyt przepływu z pompy ciepła dwa skalibrowane termometry jeden na zasilaniu z pompy drugi na powrocie i liczenie.
I tu nie ma znaczenia temperatura zasilania.
Skoro masz ciągłe np.1800l/h to na dobe masz 43200l przepływu jesli teraz deltę masz 1K to pompa wyprodukowała 43200x1,16x1K=50kwh na dobę jeśli 2K to 100kwh już pomyłka o 0,1K daje dobowy błąd 5kwh.

Dlatego nie liczysz tego z doby robisz pomiary np.podczas 1h stabilnej pracy pompy wtedy jesli juz ma stale temperatury i na zewnatrz stala temperatura.W godzinnym okienku jest to do zrobienia .Ale przy tak małej delcie potrzebujesz wskazan termometrów co do 0,1K.
Jesli tak wyliczony cop zgadza sie z tabelami to mozesz sobie przyjac ze z pompa jest wszystko ok.
A jesli wydaje Ci sie ze drogo wychodzi to już wina tTwojej chaty.

Wszelkie inne przeliczenia i wyliczenia to chyba tylko na polepszenie samopoczucia sobie mozesz robić od Twojej chęci dobrego samopoczucia będzie zależało w którą stronę sobie ponaginasz dane

No i to jest konkret

Ciepłomerz raczej nie wchodzi w grę, ale te pomiary z temp. zasilania i powrotu przy przepływie mierzonym przez pompę do zrobienia.

Zastanawiam się tylko w oparciu o jaki pomiar pompa podaje ilość wytworzonych KWh? ma wbudowany ciepłomierz ? ( pewnie nie) czy włąsnie jaki algorytm do liczenia w oparciu o deltę i przepływ. W skazania temp zasilania i powrotu na pompie są z dokładnością do 1C . Już ierząc termometrem widzę , że np na wyjściu jest 29,8 a pompa ciągle pokazuje na wyjściu 29C jeśli zawyży temp powrotu o np: , 2C to juz jest różnica w delcie 1K . Jeśli tak pompa liczy ilość wytworzonych KWh( uwzględniając przepływ) to nie dziwie się że to co pokazuje nijak się ma do rzeczywistości

Pompa średnio pokazuje 56-65 KWh wytworzonych na dobę co zgadzałoby się z Twoimi wyliczeniami w oparciu o przepływ 1800l/min i deltę 1

Zadzwonię do Samsunga i zapytam o te wskazania pompy iliści wytworzonych KWh bo jeśli są prawidłowe to coś z pompą nie halo bo COP max wychodzi 2,8-2,9

Andrzej5101
15-11-2020, 14:51
Ta pompa nie podaje mocy wytworzonej ???

Moc pompy oblicza się ;

P=1,16 kWh / K * 1,8 m3/h * 5 K -

1,16 - to ciepło właściwe 1 m3 wody ; kWh/ K
1,8 - prędkość przepływu ; m3/h
5,0 - delta w stopniach; K

Należy czytać, nasiąkać wiedzą


PS; Nie ma potrzeby kopiować całych wypowiedzi poprzednika

SARUL
15-11-2020, 15:08
Zastanawiam się tylko w oparciu o jaki pomiar pompa podaje ilość wytworzonych KWh? ma wbudowany ciepłomierz ? ( pewnie nie) czy włąsnie jaki algorytm do liczenia w oparciu o deltę i przepływ. W skazania temp zasilania i powrotu na pompie są z dokładnością do 1C . Już ierząc termometrem widzę , że np na wyjściu jest 29,8 a pompa ciągle pokazuje na wyjściu 29C jeśli zawyży temp powrotu o np: , 2C to juz jest różnica w delcie 1K . Jeśli tak pompa liczy ilość wytworzonych KWh( uwzględniając przepływ) to nie dziwie się że to co pokazuje nijak się ma do rzeczywistości

Pompa średnio pokazuje 56-65 KWh wytworzonych na dobę co zgadzałoby się z Twoimi wyliczeniami w oparciu o przepływ 1800l/min i deltę 1

SARUL
15-11-2020, 15:10
[QUOTE=Andrzej5101;7993801]Ta pompa nie podaje mocy wytworzonej ???



QUOTE]


Zastanawiam się tylko w oparciu o jaki pomiar pompa podaje ilość wytworzonych KWh? ma wbudowany ciepłomierz ? ( pewnie nie) czy włąsnie jaki algorytm do liczenia w oparciu o deltę i przepływ. W skazania temp zasilania i powrotu na pompie są z dokładnością do 1C . Już ierząc termometrem widzę , że np na wyjściu jest 29,8 a pompa ciągle pokazuje na wyjściu 29C jeśli zawyży temp powrotu o np: , 2C to juz jest różnica w delcie 1K . Jeśli tak pompa liczy ilość wytworzonych KWh( uwzględniając przepływ) to nie dziwie się że to co pokazuje nijak się ma do rzeczywistości

Pompa średnio pokazuje 56-65 KWh wytworzonych na dobę co zgadzałoby się z Twoimi wyliczeniami w oparciu o przepływ 1800l/min i deltę 1

SARUL
15-11-2020, 15:20
Należy czytać, nasiąkać wiedzą


Jestem specjalistą w innej dziedzinie i od 28 lat nasiąkam wiedzą wielokrotnie obszerniejszą
A na tym po prostu znam się średnio

codix
15-11-2020, 15:25
Co do wskazan na wyswietlaczu pompy to moga byc co stopien bo producent wychodzi z zalozenia ze uzytkownikowi wieksza dokladnosc jest nie potrzebna,ale pompa może znac temperatury co 0,1st.
W panasie jest bodajrze dobrej klasy przepływomierz i dwa termometry które też pokazuja co 1st ale uzytkownicy modułu internetowego sa z tego co pamiętam w stanie odczytac co do 0,1st.


Swoja droga to dziwny jest ten staly przeplyw u Ciebie i mala delta.
Normalnie powinna byc delta ok.5st lub wieksza
Jak u mnie pompa startuje to z duzym przeplywem i duza moca potem w miare rozgrzewania systemu i osiagniecia zadanej oraz delty 5st pompa ogranicza stopniowo czestotliwosc pracy sprezarki oraz zmniejsza przeplyw w celu zmniejszenia swojej mocy.
Jak juz daje najmniejsza moc to przeplyw jest rzedu 9l/min bo wtedy produkuje malo ciepla w mysl wzoru przepływ x1,16xdelta .
U Ciebie zasuwa z dużym przepływem czyli pracuje z jakas tam mocą i zamiast obnizac przeplyw to utrzymuje taki duzy pewnie dlatego aby móc przekazac swoja minimalna moc do systemu bo algorytm nie pozwala podniesc temperatury zasilania.
U mnie przy normalnej pracy nie jest w stanie utrzymac tak niskiej delty(chyba ze specjalnie taka ustawie)normalnie to jak delta zmniejszy sie do 3st to pompa się wyłącza.
Uzytkownik skazany jest tym samym na podniesienie temperatury zasilania zeby uniknac taktowania a u Ciebie algorytm(jesli tak nie ustawileś)zeby uniknac taktowania pozwala na utrzymanie tak duzych przeplywow i tak malej delty zeby sie nie wyłączyć(podejrzewam nawet kosztem dużo niższych copów)

Proponuje Ci podniesc temperature zasilania tak abys osiagnął deltę 5st i zobaczysz wtedy ile bedzie Ci produkowala i pobierala
Wiem ze wtedy bedziesz mial za cieplo w domu wiec porób jej przerwy w grzaniu a najlepiej załóż termostat zewnętrzny
lub doprowadz do ładu swoją instalację c.o aby osiagnac jak najnizsza temoerature powrotu

Andrzej5101
15-11-2020, 15:28
[QUOTE=SARUL;7993804]

Kolego;
- energie - podaje się w kWh,
- moc - podaje się w kW

SARUL
15-11-2020, 15:49
[QUOTE=SARUL;7993804]

Kolego;
- energie - podaje się w kWh,
- moc - podaje się w kW


Tyle to i ja wiem od 6 klasy fizyki. Liczyłem na pomoc, a nie czepianie się szczegółów, jak ktoś rozumie to i tak wie o co chodzi nawet jak ktoś napisze KW, zamiast KWh .
Ja błędów stylistycznych i innych nikomu nie wytykam.

Kolego

Nie mniej jednak bardzo dziękuję za pomoc

SARUL
15-11-2020, 16:06
Na forum ktoś napisał , że przy grzaniu krzywą pompa utrzymuje stały przepływ a zmniejsza moc jeśli delta spada, ale nie wiem czy tak jest rzeczywiście.
Moja pompa wyłącza się tylko wtedy jak nie jest w stanie zejśc z mocą już niżej ( moc min. 0,6KW pobór z sieci) bo jest ciepło na zewnatrz i zaczyna taktować, poza tym chodzi non-stop . Tak jakby za wszelką cenę się nie wyłączać
Grzeję na krzywej -4,0C od ustawionej przez instalatora bo gdyby temp zasilania była o te3-4 st wyższa to rzeczywiście będzie za ciepło w domu i tak było w pierwszym, drugim dniu kiedy pompa chodziła na wyjściowej krzywej. Wytwarzała wtedy ok. 90KWh i pobierała ok. 31KWh ( temp na zewnątrz ok 7st). Nie wiem jaka była wtedy delta i przepływy bo wtedy jeszcze nie wiedziałem jak to sprawdzić.

Podejrzewam że temp. 29-30 stopni dla grzejników jest za niska i one przy temp 21-22 stopni w pomieszczeniu przy takim przepływie nie są w stanie oddać dużo ciepła w jednostce czasu i powrót jest o 1-2 st chłodniejszy od zasilania ????

Może jak temp zasilania grzejników wzrośnie do np 35 st to delta też wzrośnie , ale trzeba będzie grzać z przerwami ?

Dla grzejników chyba wogóle powinna być delta wyższa niż dla podłogówki ?
U mnie powrót z podłogówki i grzejników wraca do pompy wspólnie.

codix
15-11-2020, 16:28
Grzanie krzywa nie ma tu znaczenia krzywa odpowiada tylko za podnoszenie temperatury zasilania wraz ze spadkiem temperatury na zewnatrz.
Normalnie pompa powinna utrzymywac stala delte (wszelkie żródla podaja ze najleosza jest 5st.)a w celu obnizenia swojej mocy zmniejszac czestotliwisc pracy sprezarki i zmniejszac przeplyw wody bo im mniej wody przepuszcza przez uklad tym mniej mocy dostarcza do niego oczywiscie zachowujac stala delte.
Jesli juz nie jest w stanie utrzymac stalej delty powinna sie wylaczyc a u Ciebie tak jak piszesz broni sie za wszelka cenę przed wylaczeniem zmniejszajac delte i utrzymujac duzy przeplyw a nie obchodzi jej koszt tylko komfort użytkownika który chce tych np.30 na zasilaniu.

Instalator nie od parady tak ustawil bo zeby miec tak niskie zasilania jakie ty chcesz miec trzeba miec naprawde aprawny system c.o czyli np.100% podlogówki bez zadnych mieszaczy itp.lub bardzo przewymiarowane grzejniki.

Z grzejnikami masz racje maszduzy przeplyw grzejniki nie sa w stanie oddac tyle ciepla bo przy tak niskim zasilaniu ich sprawnisc jest znikoma i zaraz wraca cieply powrót .
Do tego calosc Ci kasztani ten mieszacz na podlogówce ktory powoduje praktycznie wylaczenie tej podlogówki z obiegu a przynajmniej znaczne ograniczenie jej mozliwosci.

SARUL
15-11-2020, 17:01
Grzanie krzywa nie ma tu znaczenia krzywa odpowiada tylko za podnoszenie temperatury zasilania wraz ze spadkiem temperatury na zewnatrz.
Normalnie pompa powinna utrzymywac stala delte (wszelkie żródla podaja ze najleosza jest 5st.)a w celu obnizenia swojej mocy zmniejszac czestotliwisc pracy sprezarki i zmniejszac przeplyw wody bo im mniej wody przepuszcza przez uklad tym mniej mocy dostarcza do niego oczywiscie zachowujac stala delte.
Jesli juz nie jest w stanie utrzymac stalej delty powinna sie wylaczyc a u Ciebie tak jak piszesz broni sie za wszelka cenę przed wylaczeniem zmniejszajac delte i utrzymujac duzy przeplyw a nie obchodzi jej koszt tylko komfort użytkownika który chce tych np.30 na zasilaniu.

Instalator nie od parady tak ustawil bo zeby miec tak niskie zasilania jakie ty chcesz miec trzeba miec naprawde aprawny system c.o czyli np.100% podlogówki bez zadnych mieszaczy itp.lub bardzo przewymiarowane grzejniki.

Z grzejnikami masz racje maszduzy przeplyw grzejniki nie sa w stanie oddac tyle ciepla bo przy tak niskim zasilaniu ich sprawnisc jest znikoma i zaraz wraca cieply powrót .
Do tego calosc Ci kasztani ten mieszacz na podlogówce ktory powoduje praktycznie wylaczenie tej podlogówki z obiegu a przynajmniej znaczne ograniczenie jej mozliwosci.

Tylko co zrobić , żeby pompa pracowała z delta zblizoną do 5 i wyłączała sie gdy ma deltę niską np 2??
Żeby było śmieszniej to nawet przy tak niskiej tempza silania w domu jest ciepło. Mieszacz na podłogówkę musi być żeby obniżyc temp. zasilania na podłogę. Nawet teraz jest 23 stopnie na dole,
Czy za mieszaczem powinna być dodatkowa pompka ( wtedy pompa z PC nie ma chyba praktycznie wpływu na przepłw w podłogówce) czy wszystko powinna ciągnąc pompa z PC ale po drodze ma zawór mieszający na podłogę??

kaszpir007
15-11-2020, 17:12
Nie mam pompy Samsunga a mam LG ale u mnie algorytm pracy pompy jest podobny do tego u Sarula ...

Mam ustawioną deltę 6 (choć u mnie w instrukcji jest to inaczej nazwane i jest opisane ale wnioskuję że to delta.
Algorytm jest taki że pompa stara się jak najszybciej osiągnąć wyliczoną żądaną temperaturę zasilania (np. różnica pomiędzy temp zasilania i powrotu 6 stopni) , ale po pewnym czasie pompa stara się zmniejszać deltę do 2 i na takiej delcie (np. Temp zasilania 30 stopni , temp. powrotu 28 stopni) potrafi pracować nieprzerwanie nawet kilka godzin. Przy małej delcie jest najniższy u mnie pobór prądu - trochę ponad 600W.
Algorytm jest taki że delta się zmienia dynamicznie i jak tak modyfikowana aby utrzymać stałą pracę pompy.
Tak naprawdę dopiero jak delta będzie niższa niż 2 stopni wtedy może nastąpić wyłączenie sprężarki ...

W Panasonicu wygląda że jak delta spadnie poniżej zadanej to sprężarka się wyłączy. W LG i zapewne Samsungu tak nie jest i logika pompy jest tak ustawiona aby spręzarka jak najdłużej pracowała ...
Jest zupełnie inny algorytm pracy niż w Panasonicu , czy lepszy czy gorszy to nie wiem ...

SARUL
15-11-2020, 17:13
Grzanie krzywa nie ma tu znaczenia krzywa odpowiada tylko za podnoszenie temperatury zasilania wraz ze spadkiem temperatury na zewnatrz.
Normalnie pompa powinna utrzymywac stala delte (wszelkie żródla podaja ze najleosza jest 5st.)a w celu obnizenia swojej mocy zmniejszac czestotliwisc pracy sprezarki i zmniejszac przeplyw wody bo im mniej wody przepuszcza przez uklad tym mniej mocy dostarcza do niego oczywiscie zachowujac stala delte.
Jesli juz nie jest w stanie utrzymac stalej delty powinna sie wylaczyc a u Ciebie tak jak piszesz broni sie za wszelka cenę przed wylaczeniem zmniejszajac delte i utrzymujac duzy przeplyw a nie obchodzi jej koszt tylko komfort użytkownika który chce tych np.30 na zasilaniu.

Instalator nie od parady tak ustawil bo zeby miec tak niskie zasilania jakie ty chcesz miec trzeba miec naprawde aprawny system c.o czyli np.100% podlogówki bez zadnych mieszaczy itp.lub bardzo przewymiarowane grzejniki.

Z grzejnikami masz racje maszduzy przeplyw grzejniki nie sa w stanie oddac tyle ciepla bo przy tak niskim zasilaniu ich sprawnisc jest znikoma i zaraz wraca cieply powrót .
Do tego calosc Ci kasztani ten mieszacz na podlogówce ktory powoduje praktycznie wylaczenie tej podlogówki z obiegu a przynajmniej znaczne ograniczenie jej mozliwosci.

Mamy podbny sysem ( podłogówka+ kaloryfery) ,masz podłogówkę razem z mocno przewymiarowanymi kaloryferami na jednym obiegu zasilanego pompą z PC?? Jeśli tak to jak to się sprawdza , jaką masz teraz temp zasilania , a jaką w najmrożniejsze dni?? Moze to jest dla mnie lepsze rozwiązanie , bardzo przewymiarować kaloryfery ( w sumie dotyczy to 4 pokoi i miec jedną temp dla całego układu bez żadnych mieszaczy i dodatkowych pomp.?? tylko że i tak w podłoówce opory większe ale muśle , że podłoga w sensie dogrzania pomieszczenia spokojnie sobie poradzi.

SARUL
15-11-2020, 17:17
Nie mam pompy Samsunga a mam LG ale u mnie algorytm pracy pompy jest podobny do tego u Sarula ...

Mam ustawioną deltę 6 (choć u mnie w instrukcji jest to inaczej nazwane i jest opisane ale wnioskuję że to delta.
Algorytm jest taki że pompa stara się jak najszybciej osiągnąć wyliczoną żądaną temperaturę zasilania (np. różnica pomiędzy temp zasilania i powrotu 6 stopni) , ale po pewnym czasie pompa stara się zmniejszać deltę do 2 i na takiej delcie (np. Temp zasilania 30 stopni , temp. powrotu 28 stopni) potrafi pracować nieprzerwanie nawet kilka godzin. Przy małej delcie jest najniższy u mnie pobór prądu - trochę ponad 600W.
Algorytm jest taki że delta się zmienia dynamicznie i jak tak modyfikowana aby utrzymać stałą pracę pompy.
Tak naprawdę dopiero jak delta będzie niższa niż 2 stopni wtedy może nastąpić wyłączenie sprężarki ...

No to u mnie tak to wygląda, nawet przy delcie 1 pompa dalej pracuje nieprzerwanie i chodzi z najniższą możliwą mocą potrzebną do utrzymania wynikającej w danej chwili z krzywej temp. zasilania. np: temp zasilania 29, delta 1 moc 0,6KW i tak wiele godzin przy temp 10ST , alebo 0,9-1,0KW przy temp 5-6 st.
Może te typy tak mają zadane, ale sprawnośc przy takiej delcie 1-2 st chyba jednak kiepska, chociaż osiągana niską mocą pompy, może dobowo wychodzi na to samo co grzać z deltą 5 , z przerwami ale z większą mocą???

codix
15-11-2020, 17:20
Nie mam pompy Samsunga a mam LG ale u mnie algorytm pracy pompy jest podobny do tego u Sarula ...

Mam ustawioną deltę 6 (choć u mnie w instrukcji jest to inaczej nazwane i jest opisane ale wnioskuję że to delta.
Algorytm jest taki że pompa stara się jak najszybciej osiągnąć wyliczoną żądaną temperaturę zasilania (np. różnica pomiędzy temp zasilania i powrotu 6 stopni) , ale po pewnym czasie pompa stara się zmniejszać deltę do 2 i na takiej delcie (np. Temp zasilania 30 stopni , temp. powrotu 28 stopni) potrafi pracować nieprzerwanie nawet kilka godzin. Przy małej delcie jest najniższy u mnie pobór prądu - trochę ponad 600W.
Algorytm jest taki że delta się zmienia dynamicznie i jak tak modyfikowana aby utrzymać stałą pracę pompy.
Tak naprawdę dopiero jak delta będzie niższa niż 2 stopni wtedy może nastąpić wyłączenie sprężarki ...

Jestes pewny tego ze pompa sie tak zachowuje czyli pracuje z duza moca az osiągnie np.zadane 30st i ma wtedy delte 6st i co nie obniza wtedy mocy ? Tylko szoruje az osiagnie delte 2st? I dopiero wtedy zwalnia do minimalnej mocy?
Moze masz mylne odczucia bo poprostu ustawiasz za niska temperature zasilania a powrot sie grzeje i poprostu nie jest w stanie byc niższy a ze osiagniecie 30st to jest doslownie chwila to pompa zanim zdąży sie zmodulowac to ma juz na powrocie 28st.
Testowo zwieksz sobie zasilanie na 37 i zobacz wtedy czy nie trzyma Ci delty 6st.

SARUL
15-11-2020, 17:23
Jestes pewny tego ze pompa sie tak zachowuje czyli pracuje z duza moca az osiągnie np.zadane 30st i ma wtedy delte 6st i co nie obniza wtedy mocy ? Tylko szoruje az osiagnie delte 2st? I dopiero wtedy zwalnia do minimalnej mocy?
t.

U mnie tak to właśnie wygląda

Może problem w zbyt niskiej temp zasilania jednak ,ale wyższa przegrzewa budynek

kaszpir007
15-11-2020, 17:28
No to u mnie tak to wygląda, nawet przy delcie 1 pompa dalej pracuje nieprzerwanie i chodzi z najniższą możliwą mocą potrzebną do utrzymania wynikającej w danej chili z krzywej temp. zasilania.
Może te typy tak mają zadane, ale sprawnośc przy takiej delcie 1-2 st chyba jednak kiepska, chociaż osiągana niską mocą pompy, może dobowo wychodzi na to samo co grzać z deltą 5 , z przerwami ale z większą mocą???


Nie wiem jaka jest sprawność.

Nasza pompa jest opomiarowana licznikiem energii i można zobaczyć ile pobiera prądu (link w podpisie).
Na pobór prądu nie narzekam ...

Grzeje czasowo w II taryfie , w domu około 23 stopnie.

kaszpir007
15-11-2020, 17:33
Jestes pewny tego ze pompa sie tak zachowuje czyli pracuje z duza moca az osiągnie np.zadane 30st i ma wtedy delte 6st i co nie obniza wtedy mocy ? Tylko szoruje az osiagnie delte 2st? I dopiero wtedy zwalnia do minimalnej mocy?
Moze masz mylne odczucia bo poprostu ustawiasz za niska temperature zasilania a powrot sie grzeje i poprostu nie jest w stanie byc niższy a ze osiagniecie 30st to jest doslownie chwila to pompa zanim zdąży sie zmodulowac to ma juz na powrocie 28st.
Testowo zwieksz sobie zasilanie na 37 i zobacz wtedy czy nie trzyma Ci delty 6st.


Jestem pewny.

Ustawiona delta 6 , ale to raczej wartość MAX delty i nic więcej. Przy ustawieniu delty 6 startuje z max ustaloną detlą i szybko stara się deltę zmniejszać aż dojdzie do delty 2 (np. 30 zasilanie ,28 powrót) i tak potrafi wiele godzin pracować.

W menu serwisowanym nie pada nazwa delta a tryb w jakim u mnie pracuje to -2/+4 , czyli tak jakby praca ponizej 2 stopnie od ustalonej docelowej temperatury do +4 wyżej od ustalonej temperatury , tak sobie to przynajmniej tłumaczę ...

Patrząc na to co pisze Sarul LG i Samsung mają bardzo zbliżone algorytmy pracy calkowicie odmienne od Panasonica.
Które lepsze to nie wiem ...

Andrzej5101
15-11-2020, 17:41
Może jak temp zasilania grzejników wzrośnie do np 35 st to delta też wzrośnie, ale trzeba będzie grzać z przerwami ?
Dla grzejników chyba w ogóle powinna być delta wyższa niż dla podłogówki ?
U mnie powrót z podłogówki i grzejników wraca do pompy wspólnie.
Poczytaj ;https://forum.muratordom.pl/showthread.php?337393-Grzanie-PC-PW-w-II-taryfie/page2 ,
jak zrobił to kolega map 78;
Obiegówka ma tylko jedną, tą w pompie, oraz zastosowano ;
- tzw ;sterowanie kombinowane ( pogodówka plus termostat pokojowy ),
- zamontowano zawór 3D termostatyczny na dobiegu podłogówki, bez bufora, sprzęgła,
Zacznij od moich zaleceń ;
- niższa temperatura zasilania wody w CO pomoże ustabilizować
..... temperaturę w budynku,
- gdy będzie za niska - to podnieść ją z 37 C na 39 C,
- pozostawiając temperaturę powrotu na 30 C.

codix
15-11-2020, 17:53
Mamy podbny sysem ( podłogówka+ kaloryfery) ,masz podłogówkę razem z mocno przewymiarowanymi kaloryferami na jednym obiegu zasilanego pompą z PC?? Jeśli tak to jak to się sprawdza , jaką masz teraz temp zasilania , a jaką w najmrożniejsze dni?? Moze to jest dla mnie lepsze rozwiązanie , bardzo przewymiarować kaloryfery ( w sumie dotyczy to 4 pokoi i miec jedną temp dla całego układu bez żadnych mieszaczy i dodatkowych pomp.?? tylko że i tak w podłoówce opory większe ale muśle , że podłoga w sensie dogrzania pomieszczenia spokojnie sobie poradzi.

U mnie jest ok.50m2 podlogówki 4pętle ok.300mb rurki 16 reszta to 4 grzejniki c33 dobrane tak ze na pokój ok.12m2 jest grzejnik 200cmx60cm na wszystkich grzejnikach sa glowice termostatyczne.Na podlogówce tylko rotometry ale wszystkie petle otwarte na maksa.Grzejniki podlaczone w sposób krzyżowy jak bylo zasilanie i powrót po jednej stronie grzejnika to powroty zaraz byly prawie jak zasilanie.Niektore grzejniki trzeba zkryzowac jesli powrót na któryms jest cieplejszy niz inne powroty.
Wszystko napędzane jedynie obiegówką z pompy ciepła.
Na zasilaniu stale 30st az do minus 7 potem dopiero wzrost ze przy minus 15 jest 35st.
Powrot utrzymuje sie stale na 25-26st.
Nie mam zadnego bufora góra nagrzewa sie szybciej niż dół z podłogówką i nawet jak wszystkie glowice przy grzejnikach pozamykaja sie to pompa daje rade chodzic sobie na samej podlogówce.
Oczywiscie jak by chodzilo to 24h/d to by pewnie taktowala bo jest za duża jak na mój domek.Ale ja grzeje tylko w g13 wiec podloga ma czas ostygnac wiec jest potem w co pompowac ya energie no i calosci pilnuje termostat zewnetrzny .
Wahania temperatur masz podane w stopce za tamten rok sredni cop z cwu ok.3,3 ale sporo kombinacji i zmiany w c.o były w tym roku już widzę że będzie lepiej przy temperaturach zewn.plus 7 teraz bez problemu cop ponad 5 przy plus 12 nawet 6,5
Liczba startów w tamtym roku z 1700 a praca z 1600godz dokladnie nie pamietam w tym roku juz nadgania i prawie juz sie wyrównala liczba startów do godzin pracy wiec po sezonie godziny pracy beda napewno przewyzszaly sporo liczbe startów.
Wiec wszystko funguje jak najbardziej prawidłowo i jestem super zadowolony zero problemów z odszronieniami itp mimo wylaczonych calkowicie grzalek wspomagajacych

SARUL
15-11-2020, 18:16
Ja mam na dole domu podłogówkę 5 pętli , niestety nie wiem jakie długie, i 1 pętlę wychodzącą z kotłowni na górę na 2 łazienki. Na górze kaloryfery KFA

Krzyżowe podłączenie to takie że zasilanie górą , a powrót dołem po drugiej stronie grzejnika??

Może jednak najlepiej bedzie dołożyć elementów do kaloryferów i je przewymiarowac i zrobić tak jak u Ciebie z jedną pompką bez mieszania zaworem. ale jak cały dzien bedzie podłoga dostawała zasilanie to bedzie za gorąco na bank, czyli grzanie z przerwami. A góra nie wychładza się w przerwach poza nocną taryfą? Bo , że nagrzewa się szybciej niż podłoga to rozmiem,?

Andrzej5101
15-11-2020, 18:18
4 grzejniki c33 dobrane tak, ze na pokój ok.12m2 jest grzejnik 200 cm x 60 cm na wszystkich grzejnikach sa glowice termostatyczne.
Na podlogówce tylko rotometry ale wszystkie petle otwarte na maksa.
Grzejniki podlaczone w sposób krzyżowy jak bylo zasilanie i powrót po jednej stronie grzejnika to powroty zaraz byly prawie jak zasilanie.
Niektore grzejniki trzeba zkryzowac, jesli powrót na któryms jest cieplejszy niz inne powroty.
Wszystko napędzane jedynie obiegówką z pompy ciepła.
Na zasilaniu stale 30st az do minus 7 potem dopiero wzrost ze przy minus 15 jest 35st.
Powrot utrzymuje sie stale na 25-26st.
Nie mam zadnego bufora góra nagrzewa sie szybciej niż dół z podłogówką i nawet jak wszystkie glowice przy grzejnikach pozamykaja sie to pompa daje rade chodzic sobie na samej podlogówce.

Moc grzejnika c33 ; 200 cm x 60 cm to ok;
- 1592 W - dla 45/35/20 C,
- 500 W - dla 35/30/20 C,
- ? - dla 30/25/20 C.

codix
15-11-2020, 18:26
Ja mam na dole domu podłogówkę 5 pętli , niestety nie wiem jakie długie, i 1 pętlę wychodzącą z kotłowni na górę na 2 łazienki. Na górze kaloryfery KFA

Krzyżowe podłączenie to takie że zasilanie górą , a powrót dołem po drugiej stronie grzejnika??

Może jednak najlepiej bedzie dołożyć elementów do kaloryferów i je przewymiarowac i zrobić tak jak u Ciebie z jedną pompką bez mieszania zaworem. ale jak cały dzien bedzie podłoga dostawała zasilanie to bedzie za gorąco na bank, czyli grzanie z przerwami. A góra nie wychładza się w przerwach poza nocną taryfą? Bo , że nagrzewa się szybciej niż podłoga to rozmiem,?

Krzyzowe tak jak piszesz co do wychladzania to wszystko zależy od domu u mbie akurat jest ok.ale do tego trzeba miec naprawde cieply dom nie wszedzie sie to sprawdzi dlatego wczesniej trzeba potestować

codix
15-11-2020, 18:32
Moc grzejnika c33 ; 200 cm x 60 cm to ok;
- 1592 W - dla 45/35/20 C,
- 500 W - dla 35/30/20 C,
- ? - dla 30/25/20 C.

Tego chyba nikt nie wie przynajmniej nie widziałem tabel nawet od innych grzejników które by podawały dla tak niskich temperatur.
W sumie zle sie wyraziłem u mnie nie były dobierane poprostu zostaly zalożone na pałę najwieksze jakie były .Wiedzialem ze bedą za duze wiec poszly odrazu glowice bo poprzednie jakie mialem c22 60x80 dawaly rade na 35st ale chodzilo mi o zwiekszenie ilosci wody i o uzyskanie jak najnizszego powrotu z grzejników bo z tym mialem problem

asolt
15-11-2020, 19:06
Tego chyba nikt nie wie przynajmniej nie widziałem tabel nawet od innych grzejników które by podawały dla tak niskich temperatur.


Przesadzasz, tabel faktycznie nie ma, ale obliczyc sie da.

codix
15-11-2020, 19:16
Przesadzasz, tabel faktycznie nie ma, ale obliczyc sie da.

Znaczy tabelę już mam a ile Ci z obliczeń wychodzi bo mój grzejnik dla współczynnika 1,0 ma 4600W a współczynnik dla 30/25/22 to 20 więc 230W ale tu współczynnik ostro rosnie wraz ze wzrostem temp.wewnetrznej i przy 24st wynosi juz 42

asolt
15-11-2020, 20:01
znaczy tabelę już mam a ile ci z obliczeń wychodzi bo mój grzejnik dla współczynnika 1,0 ma 4600w a współczynnik dla 30/25/22 to 20 więc 230w ale tu współczynnik ostro rosnie wraz ze wzrostem temp.wewnetrznej i przy 24st wynosi juz 42

45/35/20 - 1160 w
35/30/20 - 623 w
30/25/20 - 305 w

codix
15-11-2020, 20:17
45/35/20 - 1160 w
35/30/20 - 623 w
30/25/20 - 305 w

Wg tabeli 30/25/20 -wspol 12,34 wiec 372w. Trochę różnicy ale i tak szału nie ma .
Jak to może odpowiadać powierzchni podłogówki przy takim samym zasilaniu i powrocie rurki fi16 co 15cm w wylewce cementowej 9cm? Tak w ostrym przybliżeniu ze 4-5m2?

SARUL
19-11-2020, 14:45
Jak przcuja Wasze Samsungi EHS? Czy tak samo jak u mnie czy u mnie jest coś nie tak? a minaowicie: Pompa Samsung EHS 9KW 1f ma ustawiona delte docelowa na 5st. temp. zasilania 30 st wg krzywej, pompa chodzi cały czas z przepływem ok. 30l/min Szybko osiaga delte 1 st góra 2 sta, i tak chodzi bez przerwy , nie zmniejszając przepływu. moduluje mocą.
Wyliczony COP ( Nowy kolorowy sterownik) ze zuzycia KWh ( zgodne ze wskazaniami podlicznika ) i ilości wytworzonych KWh ciepła jest bardzo niski 2.6-2.8. Mysle ze jeśli wskazania ilości wytworzonego ciepła w KWh na sterowniku są poprawne to niska wartośc wynika z niskiej delty, a ta z "ciepłego" powrotu związanego z utrzymywanym pzrzez p[ompę cały czas duzym przepływem.
Czy Wasze EHS'y też tak mają?

Andrzej5101
19-11-2020, 15:16
Mysle ze jeśli wskazania ilości wytworzonego ciepła w KWh na sterowniku są poprawne,
to niska wartośc wynika z niskiej delty, a ta z "ciepłego" powrotu związanego
z utrzymywanym przez pompę cały czas dużym przepływem.
Ciepły powrót ;
- to znaczy za mały odbiór ciepła przez odbiorniki,
- należy zwiększyć temperaturę zasilania, aby zwiększyć moc odbiorników,
- aby ograniczyć przegrzewanie - stosować przerwy w pracy PC

SARUL
19-11-2020, 15:28
U mnie zauważyłem że PC moduluje pracą pompy obiegowej i jestem w stanie wyróżnić 2 stopnie mocy, na pierwszym na pętlach uzyskuję przedział 2-2,5l/min, a na drugim biegu wszystkie pętle zamykają rotametry - 4l/min. 2 rozdzielacze (parter/poddasze), razem 14 pętli po ok. 80-90mb.


Zmieniając temat:
W kwestii konfiguracji krzywej grzewczej - teraz ja spróbuje komuś pomóc, bo nie mogłem nigdzie czegoś takiego znaleźć.
Napisałem prosty skrypt wyświetlający wykres krzywej grzewczej wraz z tabelką temperatur.
https://wrobelbiz.000webhostapp.com

Ja również życzę powodzenia w konfiguracji ;)

Czy Twoja pompa moduluje pracą pompy obiegowej niezależnie od temp. zasilania czy tylko przy wyższych temp. zasilania gdy jest niższa temp na zewnatrz.???
Jakie są przepływy na czujniku przpływu na 1 i na 2 "stopniu mocy"??

U mnie chodzi póki co cały czas na dużym pzrepływie i trzyma delte 1-2 st

SARUL
19-11-2020, 15:34
Ciepły powrót ;
- to znaczy za mały odbiór ciepła przez odbiorniki,
- należy zwiększyć temperaturę zasilania, aby zwiększyć moc odbiorników,
- aby ograniczyć przegrzewanie - stosować przerwy w pracy PC

No to jest wyjście i tak bedę próbował, ale myślałem że pompa może modulować pracę pompy obiegowej i pracowac w sposób ciągły. Mniejszy przepływ ,to zimniejszy powrót i lepsza delta. Przy temp wyjścia 30 st pompa dogrzewa pomieszczenia na górze gdzie są grzejniki (( na dole podłogówka to już nawet za ciepło) ale mam wrazenie ze woda przelatuje przez grzejniki , oddaje znikome cieplo i wraca zbyt ciepła do pompy, pompa nie może podnieść temp zasilania bo krzywa ne pozwala i mamy niską delte.
Czy pompa obiegowa w tej pompie ciepła może/powinna modulować przepływ?

SARUL
19-11-2020, 15:38
Ciepły powrót ;
- to znaczy za mały odbiór ciepła przez odbiorniki,
- należy zwiększyć temperaturę zasilania, aby zwiększyć moc odbiorników,
- aby ograniczyć przegrzewanie - stosować przerwy w pracy PC

Grzanie z przerwami np: w taniej taryfie jest ok i już tak próbowałem ( nawet na tej mojej niskiej krzywej dogrzewa) ale jak bedzie zimno na zewnątrz to góra bedzie miała duze wahania temperatury czyli komfort kiepski, przy podłogówce i jej dużej bezwładności to się sprawdza. Zaczynam sie zastanawiać nad zastapieniem grzejników ( 3 pokoje na górze 25m2, 16m2,17m2) ogrzewaniem śniennym bo to by siedało zrobic chociaz bufor ciepła nie bedzie taki duzy jak przy podłogówce

SARUL
19-11-2020, 15:43
Ciepły powrót ;
- to znaczy za mały odbiór ciepła przez odbiorniki,
- należy zwiększyć temperaturę zasilania, aby zwiększyć moc odbiorników,
- aby ograniczyć przegrzewanie - stosować przerwy w pracy PC
To może grzac krzywą, a na górze gdzie grzejniki termostat( z resztą już jest od pieca) i pompa bedzie się wyłączac jak dogrzeje górę???

kaszpir007
20-11-2020, 06:44
Ciepły powrót ;
- to znaczy za mały odbiór ciepła przez odbiorniki,
- należy zwiększyć temperaturę zasilania, aby zwiększyć moc odbiorników,
- aby ograniczyć przegrzewanie - stosować przerwy w pracy PC

Nie do końca się z tym zgadzam.
Mam pompę LG i moja pompa ma bardzo podobny do Sarula algorytm pracy. Zaczyna z większą deltą i ją dynamicznie zmniejsza. Przy niskiej delcie pompa zaczyna działać na niskiej mocy (pobór około 0,6KW).

U mnie mam krzywą +15/28 i przy -20/35 stopni.

Jak grzeję czasowo z temperaturą np. +35 stopni to zużycie jest sporo większy niż przy ogrzewaniu czasowym z ustawioną krzywą lub stałą np. 28-30 stopni.
Minus grzania ze zbyt wysoką temperaturą u mnie jest taki że po zakończeniu grzania temperatura dalej rośnie i dom jest przegrzewany.

Dlatego stwierdzam że podstawa to dobrze ustawiona krzywa , która nawet po zakończeniu grzania nie przegrzewa domu i nie widzę żadnego sensu aby wpuszczać w podłogę wyższą temepraturę niż jest potrzebna , bo to jedynie strata energii i pieniędzy ...

kaszpir007
20-11-2020, 06:59
Grzanie z przerwami np: w taniej taryfie jest ok i już tak próbowałem ( nawet na tej mojej niskiej krzywej dogrzewa) ale jak bedzie zimno na zewnątrz to góra bedzie miała duze wahania temperatury czyli komfort kiepski, przy podłogówce i jej dużej bezwładności to się sprawdza. Zaczynam sie zastanawiać nad zastapieniem grzejników ( 3 pokoje na górze 25m2, 16m2,17m2) ogrzewaniem śniennym bo to by siedało zrobic chociaz bufor ciepła nie bedzie taki duzy jak przy podłogówce

Mam LG i jak pisałem u mnie algorytm pracy jest identyczny. Mam pompę 9KW i też mam przepływ ponad 30L . Pompa obiegowa w pompie jest elektroniczna i sterowana przez pompę ale szczerze mówiąc nie widziałem aby ograniczyła kiedykolwiek sama przepływ. Jak dla mnie ciagle jest taki sam.
Próbowałem sam na rotametrach zmiejszyć przepływ to po pewnym czasie wywaliło mi błąd przepływu i dałem sobie spokój.
U mnie wygląda że mimo że teoretycznie pompa na to pozwala to elektronika z funkcjonalności pompy nie korzysta.

U mnie grzeję czasowo i to się sprawdza , ale u Ciebie masz grzejniki i powinna pompa działać cały czas.
U mnie próbowałem pracy czasowej , ale z powodu zbyt wysokiej delty 6 i tego że algorytm pracy nie trzyma cały czas tej delty a dąży do sporo niższej delty i pracy ciaglej za wszelką cenę powoduje to że dom się u nas przegrzewa i nie ma szansy na pracę ciągłą.

U mnie najlepsze połaczenie to odpowiednia krzywa + termostat który wyłącza pompę jak osiągnie żądaną temperaturę.

Andrzej5101
20-11-2020, 07:30
Zaczynam sie zastanawiać nad zastapieniem grzejników ( 3 pokoje na górze 25m2,
16m2,17m2) ogrzewaniem śniennym bo to by sie dało zrobic chociaz bufor ciepła
nie bedzie taki duzy jak przy podłogówce
1/ Należy zastosować grzejniki C33 o odpowiedniej mocy, dopasowanej do
... mocy cieplnej tych pokoi,
2/ Moc grzejników powinna być co najmniej równa mocy cieplnej pokoi,
......a najkorzystniej gdy jest większa, dla temperatur zasilania; 45 C/ 35 C,
3/ Stosować jak największej mocy grzejniki;
http://termomodernizacja.pl/temperatura-zasilania-grzejnikow-wplywa-moc/

pandzik
20-11-2020, 10:43
Gdzie wy widzicie przepływ aktualny w Samsungu? Po montażu potrafiłem znaleźć COP, ale dziś jakoś nie moge go namierzyć.
Co do krzywej to mam ustawione dosyć nisko. Przy 4 stopniach płynie ok 26-27 stopni. Tak ustawił GHS. Zawsze mogę podbić lub zmniejszyc całą krzywą -5 do +5. Mam niską .. "deltę" , bo przy zasilaniu ok27 stopni , temp w podłodze to w tej chwili 24 stopnie. Grzeje przez ok 3 godziny plus jakies 30min na dwukrotne podgrzanie wody. Spalam 3-5kwh dziennie w taniej taryfie.

kaszpir007
20-11-2020, 11:15
Gdzie wy widzicie przepływ aktualny w Samsungu? Po montażu potrafiłem znaleźć COP, ale dziś jakoś nie moge go namierzyć.
Co do krzywej to mam ustawione dosyć nisko. Przy 4 stopniach płynie ok 26-27 stopni. Tak ustawił GHS. Zawsze mogę podbić lub zmniejszyc całą krzywą -5 do +5. Mam niską .. "deltę" , bo przy zasilaniu ok27 stopni , temp w podłodze to w tej chwili 24 stopnie. Grzeje przez ok 3 godziny plus jakies 30min na dwukrotne podgrzanie wody. Spalam 3-5kwh dziennie w taniej taryfie.

Bardzo ładnie. U mnie więcej , ale też mam zimniej na zewnatrz (dziś 0 stopni). U mnie testowałem grzanie przez 5 godzin dziennie. Spokojnie udało się dogrzać dom do około 23 stopni.
Jednak dziś widać te 5 godzin to było za mało.

Jaką masz u siebie ustawioną krzwą ? U mnie mam +15/28 i dla -20/35. Cały czas miałem +15/27 ale jak zacząłem testować grzanie czasowe bez udziału termostatu to delikatnie podbiłem.
Poniżej 27 stopni nie ma u mnie szansy , bo delta na wysoka i musiała by być temperatura podłogi poniżej 23 stopni a na taką nie ma co u nas liczyć ...

SARUL
20-11-2020, 11:54
Bardzo ładnie. U mnie więcej , ale też mam zimniej na zewnatrz (dziś 0 stopni). U mnie testowałem grzanie przez 5 godzin dziennie. Spokojnie udało się dogrzać dom do około 23 stopni.
Jednak dziś widać te 5 godzin to było za mało.

Jaką masz u siebie ustawioną krzwą ? U mnie mam +15/28 i dla -20/35. Cały czas miałem +15/27 ale jak zacząłem testować grzanie czasowe bez udziału termostatu to delikatnie podbiłem.
Poniżej 27 stopni nie ma u mnie szansy , bo delta na wysoka i musiała by być temperatura podłogi poniżej 23 stopni a na taką nie ma co u nas liczyć ...

No i zazdroszcze wam tej podlogówki po calości. Ja dopiero zaczynam grzać PC. Przy grzejnikach w pokojach na górze bardzo ciężko jest grzać czasowo bo bezwładnośc grzejników nawet przewymiarowanych jest mała. teraz to jeszcze jakoś działa , ale przy niższych temp, na zewnatrz bedzie cięzko u trzymać w miare stałą temperaturę w pomieszczeniach. No i temp zasialnia jednak tez musi być wyższa. Rozważam jednak grzanie na krzywej z temp zasialnia taka żeby dogrzewała górę i termostat w jednym z tych pomieszczeń żeby robił przerwy w pracy pompy jak dogrzeje górę??

kaszpir007
20-11-2020, 12:35
cięzko u trzymać w miare stałą temperaturę w pomieszczeniach. No i temp zasialnia jednak tez musi być wyższa. Rozważam jednak grzanie na krzywej z temp zasialnia taka żeby dogrzewała górę i termostat w jednym z tych pomieszczeń żeby robił przerwy w pracy pompy jak dogrzeje górę??

Jak dla mnie jak masz grzejniki to żadna praca czasowa , bo grzejniki szybko sie nagrzewają i szybko wygrzewają. Jak dla mnie termostaty na grzejniki , ustawić krzywą na pompie i niech działa cały czas ...

pandzik
20-11-2020, 13:32
Jaką masz u siebie ustawioną krzwą ? U mnie mam +15/28 i dla -20/35. Cały czas miałem +15/27 ale jak zacząłem testować grzanie czasowe bez udziału termostatu to delikatnie podbiłem.
Poniżej 27 stopni nie ma u mnie szansy , bo delta na wysoka i musiała by być temperatura podłogi poniżej 23 stopni a na taką nie ma co u nas liczyć ...

Jeżeli dobrze odczytuje to mam +15/24 i -20/35. Zgadzałoby sie, bo mam mniejsze nastawy powyżej zera od Ciebie. Teraz idzie przy 3 stiopniach około 27 w podłogę. Nie wiem czy masz taką funkcję ale ja moge krzywą sobie podbić o 5 lub obniżyc o 5 stopni. Strzałeczkami na głównym ekranie.
Taką krzywą ustawił GHS. Nie wiem czy zastanawia sie nad tym. Przy tym moim "niegrzaniu" od póltorej tyg. mam w domu ciągle powyzej 23 stopni. W pazdzierniku bez grzania cały czas 24 stopnie.
Tak bym chciał utrzymać, bo widzę, że trudno mi się przestawić z 27 stopniowych upałów latem. Teraz np na zewn. jest blisko zera, słońce i pada śnieg. :) Z delta nie wiem co i jak. ja też mam małą różnicę. U mnie może troszkę cieplej, ale mam dom odsłonięty i zwykle mocno wieje. Od kilku dni nawet bardzo mocno. Ale w domu nic nie czuję. No może poza jednym skrzydłem okiennym ale ono będzie wymieniane. :P

Andrzej5101
20-11-2020, 17:01
Przy 4 stopniach płynie ok 26-27 stopni. Tak ustawił GHS.
Zawsze mogę podbić lub zmniejszyc całą krzywą - 5 do + 5.
Mam niską ."deltę, bo przy zasilaniu ok 27 stopni, temp w podłodze
to w tej chwili 24 stopnie.
Grzeje przez ok 3 godziny plus jakieś 30 min na dwukrotne podgrzanie wody.
Spalam 3-5 kWh dziennie w taniej taryfie.
Bardzo dobre ocieplenie budynku,
Jakie OZC budynku???

pandzik
20-11-2020, 22:18
Nie robiłem. :P

SARUL
21-11-2020, 10:04
Dzisiaj moja pompa zaliczyła pierwszy defrost, , temp na zewnątrz od 0 do -2C.
Przynajmniej temp. zasilania z krzywej poszła w górę i teraz średnia delta to ok 3.
Pompa robi defrost co ok 30-40 min. też tak macie przy takich temperaturach na zewnatz?? Wiem , że to najgorszy okres bo wilgotnośc duża i niska temp.

codix
21-11-2020, 18:02
Dzisiaj moja pompa zaliczyła pierwszy defrost, , temp na zewnątrz od 0 do -2C.
Przynajmniej temp. zasilania z krzywej poszła w górę i teraz średnia delta to ok 3.
Pompa robi defrost co ok 30-40 min. też tak macie przy takich temperaturach na zewnatz?? Wiem , że to najgorszy okres bo wilgotnośc duża i niska temp.

U mnie dzisiaj 0,5st robila defrosty co 2godziny ale nieraz tez robi co 45min

tolky77
25-11-2020, 21:17
hej, od 2 lat jestem użytkownikiem w/w pompy (CO+CWU). Dom parterowy z użytkowym poddaszem 12 letni 220m2+40m2 garaż(ogrzewany około 17C), 15 cm wełny na ścianach oraz 30 cm w poddaszu. Rodzina 5 osobowa. Temp w pomieszczeniach 21-22. Wcześniej miałem piec zgazowujący brykiet, dla komfortu obsługi dołożyłem PC. Generalnie jestem mega zadowolony, ale jak czytam posty o zużyciu 15kWh dziennie to wydaje mi się to mega mało ... ja takich wyników nie osiągam. Dla przykładu, przy średniej temp dziennej 5.52 C mam 32.86 kWh, dla średniej dzienniej temp 0 C (dziś) mam już około 60kWh. Wykres poniżej pokazuje: żółty to średnia temp dzienna, skala po prawej, zielony to dzienne zużycie w kWh, skala po lewej. Link do wykresu (https://snapshot.raintank.io/dashboard/snapshot/QvUJkwXO6T64aVJpNfP2IzRRYta0l27N?orgId=2)

Pytanie, czy ktoś ma podobna powierzchnie i mógłby sie wypowiedzieć co do swojego zużycia prądu ?

waka
25-11-2020, 21:27
Ja mam ogrzewanej powierzchni 300mkw. Instalacja mieszana. Poprzednich nocy u mnie było -6 i w dzień koło 0. Pompa zużyła 55kw

SARUL
26-11-2020, 17:18
hej, od 2 lat jestem użytkownikiem w/w pompy (CO+CWU). Dom parterowy z użytkowym poddaszem 12 letni 220m2+40m2 garaż(ogrzewany około 17C), 15 cm wełny na ścianach oraz 30 cm w poddaszu. Rodzina 5 osobowa. Temp w pomieszczeniach 21-22. Wcześniej miałem piec zgazowujący brykiet, dla komfortu obsługi dołożyłem PC. Generalnie jestem mega zadowolony, ale jak czytam posty o zużyciu 15kWh dziennie to wydaje mi się to mega mało ... ja takich wyników nie osiągam. Dla przykładu, przy średniej temp dziennej 5.52 C mam 32.86 kWh, dla średniej dzienniej temp 0 C (dziś) mam już około 60kWh. Wykres poniżej pokazuje: żółty to średnia temp dzienna, skala po prawej, zielony to dzienne zużycie w kWh, skala po lewej. Link do wykresu (https://snapshot.raintank.io/dashboard/snapshot/QvUJkwXO6T64aVJpNfP2IzRRYta0l27N?orgId=2)

Pytanie, czy ktoś ma podobna powierzchnie i mógłby sie wypowiedzieć co do swojego zużycia prądu ?

Ja ogrzewam dom o parametrach jak poniżej w stopce. Min zużycie to 16KWh /d ale przy temp na zewnątrz ok . 8 C. i przy grzaniu z przerwami wymuszonymi harmonogramem ,czyli ok 17 godz/d. Przy temp na zewnątrz ok 5-6 C zużycie dobowe ok 24-26 KWh , przy +2 w dzień i -2 w nocy ok . 44KWh . Wszystko bez CWU. Temp. w domu 22st . Też się frustruje jak widzę że inni zużywają 15 KWh na dobę z CWU lub mniej . Może mają po prostu lepiej docieplone domu. Widzę że zużycia mamy podobne .
Czy Twoja pompa też pracuje na dużym przepływie ok. 28-30l/min i dąży do delty ok 2 K ??

SARUL
26-11-2020, 17:30
hej, od 2 lat jestem użytkownikiem w/w pompy (CO+CWU). Dom parterowy z użytkowym poddaszem 12 letni 220m2+40m2 garaż(ogrzewany około 17C), 15 cm wełny na ścianach oraz 30 cm w poddaszu. Rodzina 5 osobowa. Temp w pomieszczeniach 21-22. Wcześniej miałem piec zgazowujący brykiet, dla komfortu obsługi dołożyłem PC. Generalnie jestem mega zadowolony, ale jak czytam posty o zużyciu 15kWh dziennie to wydaje mi się to mega mało ... ja takich wyników nie osiągam. Dla przykładu, przy średniej temp dziennej 5.52 C mam 32.86 kWh, dla średniej dzienniej temp 0 C (dziś) mam już około 60kWh. Wykres poniżej pokazuje: żółty to średnia temp dzienna, skala po prawej, zielony to dzienne zużycie w kWh, skala po lewej. Link do wykresu (https://snapshot.raintank.io/dashboard/snapshot/QvUJkwXO6T64aVJpNfP2IzRRYta0l27N?orgId=2)

Pytanie, czy ktoś ma podobna powierzchnie i mógłby sie wypowiedzieć co do swojego zużycia prądu ?

A skąd takie fajne zestawienie temp/zużycie KWh?? Czy sterownik PC pokazuje Ci też ilośc wyprodukowanej energiiw KWh? Liczyłeś może COP z tego?
U mnie pokazuje ale jak sie policzy Wytworzone KWH/ Zużyte KWh to COP wychodzi zawsze ok 2,6-2,9 niezaleznie od temp na zewnatrz i temp zasilania, coś chyba ściemnia ten licznik wytworzonych KWh

tolky77
27-11-2020, 12:06
Czy Twoja pompa też pracuje na dużym przepływie ok. 28-30l/min i dąży do delty ok 2 K ??

Nie wiem jak sprawdzić przepływ ... nie mam tego na wyświetlaczu. ale z obserwacji to zbiornik 1000 litrów mocno miesza, i jak podziele te 1000l/30l to daje mi około 30 minut ... i tak pewnie jest
Jeśli chodzi o delte ....to pytasz jaka jest róznica pomiedzy temperatura wychodząca z PC a wchodzącą do PC ?

W załączniku wykres .... wyglada ze pomiędzy 2-4 stopnie

tolky77
27-11-2020, 12:09
A skąd takie fajne zestawienie temp/zużycie KWh?? Czy sterownik PC pokazuje Ci też ilośc wyprodukowanej energiiw KWh? Liczyłeś może COP z tego?
U mnie pokazuje ale jak sie policzy Wytworzone KWH/ Zużyte KWh to COP wychodzi zawsze ok 2,6-2,9 niezaleznie od temp na zewnatrz i temp zasilania, coś chyba ściemnia ten licznik wytworzonych KWh

Mi sterownik nie pokazuje COP, zużycie biore z licznika energii. Dane zbieram przez raspberrypi do influx db skryptem który napisałem a prezentuje w Grafanie (też na raspberry pI)
Swoją droga czy ktoś wie jak zaczytac z pompy przepływ ? jakbym miał przepływm + temp wejscia + temp wyjścia to na tej podstawie wyliczyłbym ilośc produkowanego ciepła ... ale nie wiem czy samsung ehs tdm+ ma jakies API zeby to zaczytać ...

ps inna sprawa, że żużycie które pokazuje mi pompa (w aplikacji Samsung Smart Things) vs żużycie które zaczytuje z licznika energii jest zaniżone ... pompa zużywa 7% wiecej niz to co pokazuje ich aplikacja, jesli wierzyć licznikowi ORNO.

SARUL
27-11-2020, 17:50
Mi sterownik nie pokazuje COP, zużycie biore z licznika energii. Dane zbieram przez raspberrypi do influx db skryptem który napisałem a prezentuje w Grafanie (też na raspberry pI)
Swoją droga czy ktoś wie jak zaczytac z pompy przepływ ? jakbym miał przepływm + temp wejscia + temp wyjścia to na tej podstawie wyliczyłbym ilośc produkowanego ciepła ... ale nie wiem czy samsung ehs tdm+ ma jakies API zeby to zaczytać ...

ps inna sprawa, że żużycie które pokazuje mi pompa (w aplikacji Samsung Smart Things) vs żużycie które zaczytuje z licznika energii jest zaniżone ... pompa zużywa 7% wiecej niz to co pokazuje ich aplikacja, jesli wierzyć licznikowi ORNO.

Moja pompa to Samsung EHS 9KW na czynniku R32 i z nowym sterownikiem. Sterownik też nie pokazuje COP tylko ilość zużytych KWh ( i to się zgadza prawie w 100% z podlicznikiem ORNO - tzn. pompa zawyża nieznacznie zużycie) i ilość KWh dostarczoeej energii cieplnej do instalacji CO. Dzielę to przez zużycie i wychodzi COP , no i własnie kiepski. Nie wiem czy stare sterowniki dają podgląd do tych danych , ale może to i lepiej jeśli nie ,bo się przynajmniej nikt nie stresuje. W sterowniku można też podejrzeć aktualny przepływ oraz temp wyjścia/ wejścia wody w układzie CO ( czyli policzyć deltę) i temp. wyjścia / wejścia czynnika przychodzącego z jednostki zewnętrznej ( tam potrafi być naprawdę gorąco )
Pompa ma niby ustawioną docelową deltę 5 C ale rzadko taką widzę i krótko , tylko jak szybko rośnie temp zasilania bo spada temp na zewnątrz, albo po przerwie w pracy pompy kiedy powrót jest zimny. Pompa cały czas idzie przepływie ok 30l/min i dąży do obniżenia delty, nie wyłącza się, chyba że delta 0.

pandzik
29-11-2020, 21:54
Gdzie można podejrzeć temperaturę powrotu i przepływ? Na głównym ekranie , jeśli mamy te same, jest jedynie temperatura na wylocie i temp wewnętrzna.
Co to znaczy niski COP? Jaki masz? Ja za listopad, dzieląc te dane mam równo 3.0. Ale to głównie grzanie CWU. Łącznie spaliłem 140kwh. Zobaczymy jak teraz bedzie.

Ciekawa rzecz mnie spotkała z system przeciw-zamrożeniowym mojej PC. Powinna mieszać wodę na zewnątrz , wodą z podłogówki. Wyłączona PC uruchomiała sie sama, włączając pompę obiegowa raz na ok 2h i przy temperaturze wody w wymienniku na poziomie 6 stopni pracowała przez chwile. Straty małe,

W tej chwili włączona PC uruchamia sie co powiedzmy 30-45 min i napełnia wymiennik zewnętrzny wodą z e zbiornika CWU. Na pewno sie tak dzieje bo woda na wylocie ma powiedzmy 35 i więcej stopni, tak temperaturę jak wodą w zbiorniku CWU. Najgorsze, że robi to juz przy temp poniżej 20 stopni na wylocie. I tak w kółko.

Wymiana wody wymienniku wodą z podłogówki jest pewnie ekonomiczniejsza od tej z cWU. W zbiorniku temperatura spada po kilka stopni w ciągu kilku godzin.

Nie wiem jaka funkcja za to odpowiada. Może zostało coś przeze mnie przestawione. musiałem zmienić ust. zaworu trójdr. aby funkcją ogrzewania nagrzać zbiornik CWU ale wróciłem już do stanu początkowego. Może podczas wymiany czujnika temp w zbiorniku instalator coś przedstawił. No nic, będziemy to sprawdzać. Instalator jeszcze raz musi sie pojawić, bo czujnik padł przez zamontowanie gniazda w zbiorniku z gorszej jakości stali niż sam nierdzewny zbiornik. Śniedzieje. Ot taka choroba wieku dziecięcego szaf izzyfast.
Zastanawiam się, czy nie zresetować steronika. Czy poza ustawieniem krzywej coś jeszcze zmieniał instalator.

kaszpir007
29-11-2020, 22:17
Gdzie można podejrzeć temperaturę powrotu i przepływ? Na głównym ekranie , jeśli mamy te same, jest jedynie temperatura na wylocie i temp wewnętrzna.
Co to znaczy niski COP? Jaki masz? Ja za listopad, dzieląc te dane mam równo 3.0. Ale to głównie grzanie CWU. Łącznie spaliłem 140kwh. Zobaczymy jak teraz bedzie..

Bardzo ładny wynik. U mnie będzie sporo gorszy , ale zapewne także "dzięki" próbom zmuszenia pracy pompy do pracy stałej.
Inna rzecz że się od pewnego czasu ochłodziło i jest sporo chłodniej niż na początku listopada.
Bardzo mi odpowiadała taka praca , bo temperatura w domu bardzo stabilna , tak sama jak temepratura podłogi , ale niestety z powodu delty 6 nie ma szansy na taką pracę bo nie mogę zejść tak nisko z krzywą jakbym chciał :( i niestety mimo niskiej krzywej (+15/25 -15/30) dom po pewnym czasie zaczął się przegrzewać.
Teraz ustawiłem wyższą krzywą (taką jak miałem do pracy w II taryfie) (+15/27 i -15/35) i włączyłem termostat i niech sobie grzeje ...

Jaką masz u siebie krzywą ustawioną ? Wiem że inny dom , inna lokalizacja ale z ciekawości . Grzejesz dalej czasowo czy inaczej ?

pandzik
01-12-2020, 11:25
Tylko w taniej. Puściłem dziś przez noc bo dom sie wczoraj wychłodził do 21.4 w najzimniejszym pokoju, 22-01 i 03-06. Poszło na to jakieś 6-7kwh. Teraz w domu mam słonecznie to i temp 24 stopnie, ale rankiem było 22 w najzimniejszym pokoju. Krzywą mam ciągle tą ustawiona przez instal. +15/24 i -20/35.

kaszpir007
01-12-2020, 11:56
Tylko w taniej. Puściłem dziś przez noc bo dom sie wczoraj wychłodził do 21.4 w najzimniejszym pokoju, 22-01 i 03-06. Poszło na to jakieś 6-7kwh. Teraz w domu mam słonecznie to i temp 24 stopnie, ale rankiem było 22 w najzimniejszym pokoju. Krzywą mam ciągle tą ustawiona przez instal. +15/24 i -20/35.

U nas to odpada .

Ma być w całym domu cały czas około 23 stopnie. Nie chce mieć dużych wahań temperatury.

Ma być komfortowo i to dla nas jest najważniejsze.

Jak było cieplej na zewnątrz to spokojnie dało się grzać tylko w II taryfie i wahania temeeratury w domu były akceptowalne. Jak zrobiło się zimniej i większość czasu są przymrozki i temperatury ujemne to już niestety wahania były zbyt duże dla nas i włączyłem grzanie ciągłe.

Niestety z powodu delty nie mogę zejść zbyt nisko z temperaturą zasilania i grzanie stałe u mnie odpało (probowalem jeszcze raz ale znow porazka) (po pewnym czasie mimo bardzo niskiej krzywej dom się przegrzewał).
Teraz włączyłem termostat i grzejęte termostatem. Jak zrobi sie cieplej to wtedy znów będę grzał w II taryfie , ale jakiegoś wielkiego parcia aby grzać tylko i wyłacznie w II taryfie nie mam.
Dla nas komfort na pierwszym miejscu , koszty na drugim ...

pandzik
01-12-2020, 12:15
Wiadomo. komfort najważniejszy. Od piątku ma być ciepło jak diabli i słonecznie. do 12 stopni. mrozów nie widac do stycznia... u mnie graniczna temp to 22 stopnie. Tak abym chodził po domu tylko w spodenkach :P Teraz tylko pozostaje dojść dlaczego mono pobiera wodę ze zbiornika cwu zamiast z podłogi do utrzymania temperatury dodatniej w wymienniku.

codix
01-12-2020, 12:36
Wiadomo. komfort najważniejszy. Od piątku ma być ciepło jak diabli i słonecznie. do 12 stopni. mrozów nie widac do stycznia... u mnie graniczna temp to 22 stopnie. Tak abym chodził po domu tylko w spodenkach :P Teraz tylko pozostaje dojść dlaczego mono pobiera wodę ze zbiornika cwu zamiast z podłogi do utrzymania temperatury dodatniej w wymienniku.

Jak Ci pobiera z cwu?
Przeciez przy mono tez masz zawor przelączajacy na grzanie c.o i na cwu zawsze po zagrzaniu cwu powinien sie przełączyc w pozycje do grzania c.o
To chcesz powiedziec ze jest w takiej pozycji i za kazdym razem jak chce przepuscic wode przez jednostke zewnetrzna to przelacza ten zawór na pozycje cwu?

pandzik
01-12-2020, 13:46
No właśnie szukam rozwiązania tego małego problemu nie wchodząc aż w takie szczegóły bo sie na tym nie znam.
Po instalacji , zeszłej zimy, przy wyłączonej PC temperatura w wymienniku spadała spokojnie do ok 6 stopni na wylocie. I trwało to naprawdę długo przy temp ok -5 stopni (nie pamiętam, 90min?). następowała wymiana, włączała sie pompa obiegowa i na wylocie miałem ok 23 stopnie.

Teraz, mimo wyższych temperatur (przy wyłączonej pompie i temp. na CWU 44 stopnie), wymiana wody następuje co 20-30min, już przy temperaturze na wylocie w okolicach 18 stopni. Po wymianie na wylocie mam ok 38 stopni to zakładam, że to nie jest woda z podłogi , a ze zbiornika CWU. Podczas tej wymiany działa jedynie pompa obiegowa i jednostka wewn. No i jak zagrzeje zbiornik CWU o 1445 to do 1900 mam z 6 stopni mniej.

Pewnie gdzieś coś przestawiłem. Tylko nie wiem jaka funkcja miałaby być odpowiedzialna za to. Zastanawiam się nad resetem ustawień.
http://samsungehs.pl/wp-content/uploads/2019/09/EHS_LCD_CONTROL_KIT_IB_PL_Instrukcja-Obs%C5%82ugi.pdf

shrek565
03-12-2020, 11:54
Moje małe spostrzeżenie.
Pompę mam w harmonogramie pracy 5-22 a w godzinach 22-5 rano przerwa.
I takie moje spostrzeżenie gdy pompa pracuje cały czas czyli 24 godziny na dobę pobiera około 0,5 kw na godzinę czyli 12 kw na dzień. A w trybie z przerwą przez pierwsze godziny od uruchomienia 2 kilowaty na godzinę i powoli spada. W załączniku podgląd z licznika energi pobranej. I teraz takie małe spostrzeżenie po co robić jej tą przerwę skoro gdy się po niej uruchomi zjada wszystko co zaoszczędziła przez 7 godzin...
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/6632bd9417ff.png (https://naforum.zapodaj.net/6632bd9417ff.png.html)

jolko
07-12-2020, 10:54
Jeśli tak jest faktycznie to bez sensu robić jej przerwy. To tak jakbyśmy się rozpędzali na autostradzie jedynie na 3 i 4 biegu do 140 km/h po czym włączali luz nie używając biegu 5 i 6.

prawdopodobnie zdrowiej dla sprężarki jeśli ograniczymy ilość włączeń i wyłączeń.

misiek292
10-12-2020, 15:41
Cześć, ma ktoś z was ustawioną temperaturę wewn na sterowniku? Widzę, że większość grzeje krzywą. Próbowałem ustawić czujnik temp wew w menu serwisowym. Wyskakuje mi błąd e121. Resetuje zasilanie sterownika. Idzie usawic temp wewnetrzna do maks 30st. Na probe ustawiam 27st. Pompa działa lecz na wylocie caly czas cos w okolicach 25-26 st i nic się nie dzieje. Tak zostawilem na 24h i dalej temp w pomieszczeniu nie drgnęła nawet o 1stC. Czy tylko zewnetrzy termostat da rade czy cos z ustawieniami jest nie tak?

kamil6
11-12-2020, 18:53
Czy można jakoś wymusić wiekszy przepływ wody ?
Bo u mnie ciągle tylko 20l/min, i nie sposób podwyzszyć tego, kręcenie rotarometrami nic nie daje.
A w domu mam zimno, i nie wiem czy to nie przez przypadek problem zbyt niskiego przepływu.....
Nowy dom, 33C ustawione, a w pomieszczeniach 18-19C. Pompa pracuje cały czas....
ps. jest to mój pierwszy sezon w tym domu, może to też ma znaczenie?

misiek292
12-12-2020, 14:33
Jaka wylewka, jaka gruba. Od koedy grzejesz?

Kaizen
12-12-2020, 15:35
Pompę mam w harmonogramie pracy 5-22 a w godzinach 22-5 rano przerwa.
[...]
I teraz takie małe spostrzeżenie po co robić jej tą przerwę skoro gdy się po niej uruchomi zjada wszystko co zaoszczędziła przez 7 godzin...


Przerwy można robić co najmniej z trzech powodów:
1. Dla uniknięcia taktowania
2. Dla zwiększenia COP puszczając gdy jest ciepło (czyli w dzień)
3. Dla obniżenia kosztów poprzez grzanie w taniej strefie przy taryfie strefowej.

Można też doszukiwać się optymalnego COP w zależności od obrotów sprężarki - najniższy COP ma chodząc na maksimum, nieco lepszy na minimum, najwyższy jest gdzieś pomiędzy. O ile da się wymusić najwyższe obroty puszczając w krótkich okienkach czy najniższe puszczając 24/7 (co grozi taktowaniem przez większość sezonu) o tyle nie znam sposobu na wymuszenie obrotów optymalnych (gdziekolwiek pomiędzy min i max by były).

Puszczanie 5-22 jest cokolwiek bez sensu. Ani nie są to najcieplejsze godziny, ani tania strefa.

codix
12-12-2020, 15:46
Przerwy można robić co najmniej z trzech powodów:
1. Dla uniknięcia taktowania
2. Dla zwiększenia COP puszczając gdy jest ciepło (czyli w dzień)
3. Dla obniżenia kosztów poprzez grzanie w taniej strefie przy taryfie strefowej.

Można też doszukiwać się optymalnego COP w zależności od obrotów sprężarki - najniższy COP ma chodząc na maksimum, nieco lepszy na minimum, najwyższy jest gdzieś pomiędzy. O ile da się wymusić najwyższe obroty puszczając w krótkich okienkach czy najniższe puszczając 24/7 (co grozi taktowaniem przez większość sezonu) o tyle nie znam sposobu na wymuszenie obrotów optymalnych (gdziekolwiek pomiędzy min i max by były).

Maksymalnych tez nie wymusisz za bardzo zalezy jaki uklad jaka pompa np. jak moja pompa startuje np.po 12godzinach przerwy to wbija sie na np.66hz a moze ponad 100hz po 15min zchodzi na 55hz po kolejnych 20min na 45hz itd.
Mozna ja zapuscic w trybie cichym co powoduje ze nie wkreci sie wyzej niz 50hz co pozwoli jej pochodzic sporo wiecej na tej czestotliwosci a potemm i tak zbija co 5hz w dół.
Niektore pompy ponoc maja takie funkcje np.aroston ze ustawiasz w menu czestotliwosc pracy sprezarki i pompa startuje rozkreca sie do takowej i potem robi wszystko aby jak najdluzej ja utrzymac napewno nie przekroczy ale jak system sie rozgrzeje i nie bedzie mogla utrzymac zadanej to i tak sie zmoduluje nizej ale juz zawsze cos.
W panasie mozna dokupic dodatkowa płytke i tez sterowac zapotrzebowaniem ze albo robisz jakis potencjometr albo sterowniczek i podajesz napiecie od chyba 0do 9v kazde napiecie odpowiada danej czestotliwosci pracy sprezarki
Ale jak to w praktyce wyflada to nie zabardzo wiadomo.

Kaizen
12-12-2020, 15:51
Maksymalnych tez nie wymusisz za bardzo zalezy jaki uklad jaka pompa np. jak moja pompa startuje np.po 12godzinach przerwy to wbija sie na np.66hz a moze ponad 100hz po 15min zchodzi na 55hz po kolejnych 20min na 45hz itd.

To zwiększ przepływy w GZ.

art8005
13-12-2020, 20:27
Z tego skraplacza u dołu jednostki zewnętrznej

W dodatni temperaturach tak od +5 kapie

shrek565
15-12-2020, 12:47
Puszczanie 5-22 jest cokolwiek bez sensu. Ani nie są to najcieplejsze godziny, ani tania strefa.

Mam na dachu 8 kw foto to kwestia ceny prądu mnie nie interesuje. A czy takie bez sensu te przerwy, przecież w dzień powietrze jest cieplejsze niż w nocy i wydajność pompy oraz pobór energii do transportu jest mniejszy.
Tak wywnioskowałem z tego co pokazuje wirtualny licznik energa.

kamil6
15-12-2020, 18:28
Jaka wylewka, jaka gruba. Od koedy grzejesz?

6cm zwykła z mixokreta.
grzeje od początku listopada,
mam wrażenie choćby pompa miała na sztywno te 20l/min ustawione...


---------
gdzie ustawiacie że pompa ma pracować np po 40min w każdej godzinie ?
bo w harmonogramie, nie widze takiej opcji...

--
jakie macie COP przy obecnych temperaturach zewnętrznych, u mnie to wygląda na 2.3-2.6, według wskazań sterownika

pandzik
15-12-2020, 18:49
6cm to za cienko na podłogówkę. Powinno być min 5 cm nad przewodami. Co do pompy obiegowej to mam te same odczucia. Niby jest z inwerterem ale nigdy nie odczułem żeby działała mocniej. Mam przepływ 24-26l na dwóch poziomach, 18 pętli. Tak czy siak mam ciepło. Dziś pogrzałem 5g w nocy na 28 na zasilaniu, słonce sie pojawiło w dzien i dom sie przegrzał. Mam 23 stopnie i to jednak za gorąco. Jak w lutym będzie słonecznie to w połowie miesiąca koniec grzania jak pierwszej zimy w zeszłym roku.

misiek292
16-12-2020, 11:00
Niestety ten sterownik nie jest intuicyjny w Samsungu. Ja u siebie aby wyrzucić w sterowaniu zewnętrznego sterownika Sylusa (już to u mnie w ogóle nie działało - ciągle czekam na naprawę pompy, 3 tyg minęły) musiałem w ustawieniach krzywa grzewcza wyłączyć wszystkie termostaty. Teraz mogę grzać krzywą w trybie auto albo ustawić temperaturę wyjścia, np 30 stopni. Taką ustaw bo grzaniem 26 stopni ja mogę po 6 godzinach w nocy ustabilizować temp na poziomie 21,6 w najchłodniejszym pokoju. 30 to minimum aby wyjść na 22-22.5 stopnia.

Udalo mi sie ustawić na sztywno 22st. Na chwile obecną udało się dojść do tej temp. Pompa podaje ok 29-30st w podlogowke. Na wypływie 26st. Czy taka temp sie utrzyma czy spadnie na zasilaniu. Pompa puszczona samopas. Zuzycie dobowe energii przez pompe ok 28kw? Czy nie za duzo?

pandzik
16-12-2020, 12:12
Ja spalam max 10kwh w taniej. Nie wiem jaki masz dom.

misiek292
16-12-2020, 16:10
Dom na plycie fundamentowej 10cm xps, na tym 14cm eps 035, 10cm wylewki, sciany beton komórkowy 24cm plus 20cm.grafit 033, sufity 45cm welny 044. Dom nowowybudowany. Jeszcze wykanczam ale grzeje non stop

misiek292
16-12-2020, 16:14
Zapomnialem dodac. Powierzchnia calkowita 189m2 w tym garaz w bryle ogrzewany 36m2. W garazu ok 15st. W reszcie domu 22st. Okna 3 szyby cieply montaz. Rekuperacja jeszcze nie uruchomiona

Pytajnick
16-12-2020, 16:44
Zapomnialem dodac. Powierzchnia calkowita 189m2 w tym garaz w bryle ogrzewany 36m2. W garazu ok 15st. W reszcie domu 22st. Okna 3 szyby cieply montaz. Rekuperacja jeszcze nie uruchomiona

Zanim przeczytałem metraż, chciałem napisać, że "spalasz" więcej niż mój nieocieplony domek :D Myślę, że masz OK i jak odpalisz reku i wszystko zrobisz, to będzie dużo mniej.

misiek292
17-12-2020, 15:09
Zastanawiam się jak lepiej grzac. Stala temp czy krzywa grzewcza 15/24 i -20/35. Jakie są wasze doświadczenia?

pandzik
17-12-2020, 15:33
Krzywa. Jak ci będzie za zimno albo za ciepło to sobie ja wyregulujesz (+5 , -5) choć musze przyznać, że nie działa to zbytnio. U mnie jak były słoneczne i mroźne dni to krzywa dawała jednak za dużo. Tylko, że ja nie grzeje do danej temperatury a po prostu czasowo.

misiek292
17-12-2020, 15:51
Spróbuję wrzucic grzanie krzywą bez kaganca czasowego. Zobacze czy zuzycie kwh spadnie i jak sie bedzie temp w domu zachowywać. Jakieś uwagi co do temp krzywej? Tak ja ww bedzie ok?

art8005
17-12-2020, 18:27
Ja spalam max 10kwh w taniej. Nie wiem jaki masz dom.
Przy jakiej temp zewnętrznej spalasz 10 kWh?,u mnie przy +2-3 też spala około 10 kWh co+ cwu(raz dziennie).Przy zewnętrznej -2,-3 robi się już 15-18 kWh

waka
17-12-2020, 20:35
Mi teraz przy temperaturach w nocy -4 i w dzień 0 pompa zużywa przez dobę na co i cwu w taniej taryfie, czyli przez 13 godzin około 36kw. Powierzchnia ogrzewana 300mkw

pandzik
17-12-2020, 22:10
Przy jakiej temp zewnętrznej spalasz 10 kWh?,u mnie przy +2-3 też spala około 10 kWh co+ cwu(raz dziennie).Przy zewnętrznej -2,-3 robi się już 15-18 kWh

Najwięcej spaliło mi z 12kwh. Dziś jest ciepło to poszło 4 w nocy i 3 13-15 z cwu. Za chwilę sie włączy aby nie wychłodzić domu, mam teraz w najchłodniejszym pokoju 22 stopnie. krzywą mam identyczną z Miśkiem.

Jestem zdziwiony, że przy temp zasilania 28 stopni, rankiem podłogi są ciepłe. :)


Mi teraz przy temperaturach w nocy -4 i w dzień 0 pompa zużywa przez dobę na co i cwu w taniej taryfie, czyli przez 13 godzin około 36kw. Powierzchnia ogrzewana 300mkw

300m2 to już nie przelewki. Do tego Zakopane :)

art8005
18-12-2020, 04:02
Najwięcej spaliło mi z 12kwh. Dziś jest ciepło to poszło 4 w nocy i 3 13-15 z cwu. Za chwilę sie włączy aby nie wychłodzić domu, mam teraz w najchłodniejszym pokoju 22 stopnie. krzywą mam identyczną z Miśkiem.

Jestem zdziwiony, że przy temp zasilania 28 stopni, rankiem podłogi są ciepłe. :)



300m2 to już nie przelewki. Do tego Zakopane :)

Ciepło to ile ? 2-5 stopni ?bo to duza różnica w zużyciu nie to żebym sie czepiał ale temp.0,-2 duza wilgotność i robi sie juz podwójne zuzycie (leci defrost za defrostem).Fajnie wyglada jak spala 8-10 kwh :),u mnie przez 2 tygodnie zero słońca jest duza wilgotność i temp.0,-2 i juz spalanie dochodzi nawet do 20 kwh .Tej nocy jest +3 i zjadła 8 kwh

-voymar-
18-12-2020, 11:52
Ciepło to ile ? 2-5 stopni ?bo to duza różnica w zużyciu nie to żebym sie czepiał ale temp.0,-2 duza wilgotność i robi sie juz podwójne zuzycie (leci defrost za defrostem).Fajnie wyglada jak spala 8-10 kwh :),u mnie przez 2 tygodnie zero słońca jest duza wilgotność i temp.0,-2 i juz spalanie dochodzi nawet do 20 kwh .Tej nocy jest +3 i zjadła 8 kwh

A u mnie przy -1* spala =3kWh /doba z CWU:D

Toty
21-12-2020, 09:19
Drodzy użytkownicy Samsunga, czy jest jakiś sposób na dezynfekcje zbiornika powyżej 60C bez extra grzałki w zbiorniku CWU?
Mimo że uzytkuje pompę od prawie 3 lat teraz zauwazylem że mi nie dziala dezynfekcja mimo że sterownik nie zgłasza błędów. Mam ustawione #3041 na "on" i temp. na 70C i nie podgrzewa mi baniaka. Doczytalem w tym topicu że chyba niezbędna jest dodatkowa grzałka w zbiorniku ktorej nie mam. Istalator twierdzil że dezynfekcja jest aktywowana i bedzie robiła sie raz w tygodniu.
Wedlug waszych opisow powinien mi wyskoczyć błąd jeśli nie ma grzałki ale ja slysze przekaznik, temperatura nie rośnie a błąd się nie pojawia....
Jest jakis sposob na wygrzanie tego zbiornika bez tej grzałki? Bo woda nie pachnię ostatnio najlepiej i boje się jakiś żyjątek....

oberwatorPC
21-12-2020, 12:17
Nie wygrzewa się wody do takiej temperatury bo narobisz więcej szkody niż pożytku. Poczytaj o intensywności wytrącania się osadów powyżej 60C.

Wpływ zanieczyszczenia powierzchni grzewczych na straty cieplne
Wzrost temperatury wody powyżej 55-60°C powoduje wytrącanie się osadów (kamienia) na powierzchniach grzewczych kotła, w rurach instalacji grzewczej, wymiennikach ciepła, itd. Zjawisko będzie tym bardziej intensywne, im bardziej „twarda” będzie woda, czyli im więcej będzie zawierać węglanów wapnia i magnezu. Ograniczenie zjawiska wytrącania osadów polega na poprawie jakości wody (stosowanie zmiękczania), a także utrzymywaniu możliwe niskiej temperatury wody użytkowej (poniżej granicznej wartości 55-60°C). Zanieczyszczenie powierzchni osadem znacznie zwiększa straty cieplne, tzn. zmniejsza oddawanie ciepła np. z komory spalania kotła do wody grzewczej (np. przy grubości 3 mm, obniżenie wynosi już około 20%.

Toty
21-12-2020, 16:11
Przeczytalem kilka artykułów, wytycznych i nawet rozporządzenie i w każdym z tych dokumentów zalecane a nawet wymagane jest wygrzewanie zasobnika okresowo i regularnie do temperatury 65-70C. Ogolnie może miałbym to gdzies ale mając teraz ustawione 46C od pewnego czasu czujemy nieprzyjemny zapach cieplej wody wiec cos się tam nazbierało niefajnego.... stąd moje pytanie.

kamil6
27-12-2020, 13:21
z mojej pompy zrobiło się jakieś perpetuum mobile,
ktoś umie wyjaśnić takie zjawisko:

https://images91.fotosik.pl/456/b214191213856a70gen.png (https://www.fotosik.pl/zdjecie/b214191213856a70)

oraz czas działania:
https://images89.fotosik.pl/457/103869e6d703787agen.png (https://www.fotosik.pl/zdjecie/103869e6d703787a)

oberwatorPC
27-12-2020, 14:11
Pompa Ci działa 40 godzin na dobę:) Skośnookie pompy tak mają....

pandzik
27-12-2020, 17:30
Stąd COP 8.0 :) Cuda. Święta przecież.

misiek292
28-12-2020, 09:25
Mi za wczoraj pompa zjadla 30kwh. W nocy - 7 w dzień kolo 0. Nie wiem czy to dużo czy mało. W domu ok. 22, 5 st. Wyprodukowała 91kwh energi. COP ~3.0. Nie wiem skąd masz takie wartości COP. Pompa by musiala mieć klasę A+++++++

SARUL
31-12-2020, 16:44
z mojej pompy zrobiło się jakieś perpetuum mobile,
ktoś umie wyjaśnić takie zjawisko:

https://images91.fotosik.pl/456/b214191213856a70gen.png (https://www.fotosik.pl/zdjecie/b214191213856a70)

oraz czas działania:
https://images89.fotosik.pl/457/103869e6d703787agen.png (https://www.fotosik.pl/zdjecie/103869e6d703787a)

No właśńie moja pompa Tez na nowym sterowniku od ok 2 tygodni pokazuje takie same "ciekawostki" : czas działania w ciagu doby po 40h , COP policzony ze zuzycia enerki i energi wytworzonej tez wychodzi astronomiczny po 6-7. Wczesniej pompa pokazywała precyzyjnie zuzycie energii - zgodne ze wskazaniami podlicznika, ale il. produkcji jakąś małą, czas pracy w godzinach na dobę wcześńiej sie zgadzał.
Teraz przy temp +2/-2 ciągnie na dobę po 35-45kWh troche mnie to martwi. Ciagle nie wiem ktore ustawienie w menu jest lepsze dla pracy pompy: max. 100% czy max 70% . na 70% idzie na mniejszym przepływie ok. 22-24l/min ( przy 100% ok 30l/min) i wtedy powrót jet chlodniejszy i delta wychodxzi wieksa ( 3-5st).
Jakie macie doswiadczenia z tym parametrem?

waka
10-01-2021, 21:27
Panowie 2 sprawy.
1. Jak zmienić krzywą? W mrozy mam bardzo ciepło, a wraz ze wzrostem temperatury robi się chłodniej.
2. Jak ustawić od.jakiej temperatury mają się załączyć grzałki?

Pozdrawiam

Tulisko
11-01-2021, 06:33
Panowie 2 sprawy.
1. Jak zmienić krzywą? W mrozy mam bardzo ciepło, a wraz ze wzrostem temperatury robi się chłodniej.
2. Jak ustawić od.jakiej temperatury mają się załączyć grzałki?

Pozdrawiam

Jeśli podczas mrozów jest w porządku, ale poza mrozami jest za zimno, to musisz mieć bardziej płaską krzywą. Zwiększ trochę na swojej krzywej zasilanie, to dla wyższych temperatur zewnętrznych.

szmerol
11-01-2021, 20:49
Witam, dzisiaj sprawdzałem ustawienia odnośnie grzałki i wyszło że nie mam jej włączonej.
Nie wiem włączyć czy nie?
Ale jak bym miał ja uruchomić to co trzeba by było zaznaczyć W#4021 mam do wyboru BUH1 lub BUH1+2 (w instrukcji nie ma takich oznaczeń i nie wiem co to jest i którą wybrać?
#4022 ustawione (obie)
#4023 (użycie)
#4024 (-16)
#4025(25)
Czy jeszcze gdzieś są jeszcze jakieś ważne ustawienia dotyczące grzałki?

Kwestia 2
#404...zawor mieszający ja ma w ustawieniach odchaczone jako wyłączony. Czy tak powinno być?
Może ktoś pomoże i podeślę oraz wyjaśni kwestię zaworu.
Z góry dzięki za pomoc.

pandzik
11-01-2021, 21:35
Instrukcja jest strasznie uboga. Niczego nie tłumaczy. 4023 masz obie, zapasowa i wspomagająca? Nawet nie wiem czy mam zapasową :) 4024 to temperatura użycia? Co to jest 4025?

Mieszającego zaworu chyba nie mam. U mnie wyłączony jest.

Dołączam się do kolegi i proszę o wytłumaczenie. :)

SARUL
12-01-2021, 10:23
Instrukcja jest strasznie uboga. Niczego nie tłumaczy. 4023 masz obie, zapasowa i wspomagająca? Nawet nie wiem czy mam zapasową :) 4024 to temperatura użycia? Co to jest 4025?

Mieszającego zaworu chyba nie mam. U mnie wyłączony jest.

Dołączam się do kolegi i proszę o wytłumaczenie. :)

Ja mam obie grzałki ustawione jako kompensacja niskiej temnperatury, od -10C , ale to mój pierwszy sezon wiec nie wiem jeszcze jak to zadziała, nadciagaja mrozy wiec może będzie okazja sprawdzic.
Martwi mnie troche zużycie ok 55-60KWh na dobe. Dom jak w stopce. Częste ( co 35-40min) defrosty i to że pompa max daje 38-40 stopni na wyjściu a temp czynnika grzewczego max 70C- tez tak macie?????

pandzik
12-01-2021, 12:50
Nie wiem co to jest kompensacja w tym przypadku? Grzałki pracują cały czas czy wspomagają w jakimś procencie? I czemu już od -10 stopni?

60kwh to jakis kosmos, ale jak masz dom z poddaszem to taki może przyjąć każdą ilośc energii. Defrosty są chyba zależne od temp zewn i wilgotnosci? Jak możesz pisać ze co 35 min. To chyba zmienna wartośc? u mnie często są nawet częściej choć nie monitoruję tego bo śpię wtedy.


38-40 to o CO piszesz? Ja podaje max 28-29 stopni. CWU mam ustawione na max 50 stopni , a zbiornik grzeje do 46 stopni.

szmerol
12-01-2021, 18:21
No właśńie moja pompa Tez na nowym sterowniku od ok 2 tygodni pokazuje takie same "ciekawostki" : czas działania w ciagu doby po 40h , COP policzony ze zuzycia enerki i energi wytworzonej tez wychodzi astronomiczny po 6-7. Wczesniej pompa pokazywała precyzyjnie zuzycie energii - zgodne ze wskazaniami podlicznika, ale il. produkcji jakąś małą, czas pracy w godzinach na dobę wcześńiej sie zgadzał.
Teraz przy temp +2/-2 ciągnie na dobę po 35-45kWh troche mnie to martwi. Ciagle nie wiem ktore ustawienie w menu jest lepsze dla pracy pompy: max. 100% czy max 70% . na 70% idzie na mniejszym przepływie ok. 22-24l/min ( przy 100% ok 30l/min) i wtedy powrót jet chlodniejszy i delta wychodxzi wieksa ( 3-5st).
Jakie macie doswiadczenia z tym parametrem?

Też chyba mam nowy sterownik bo takie same mam wskazania. Też bawiłem się krzywą i modulacja czy na 70% czy na 100. Od wczoraj wróciłem do ustawień krzywej jaką ustawiłem na początku. Też miałem zużycie około 30 kw dziennie. Im więcej postów czytam tył głupszy jestem. Mysle że może jednak dom musi się wygrzać bo to jest pierwszy sezon i w grugim sezonie będę mondrzejszy. Jak czytam jak ludzie opisują że im pompa bierze po 10kw przy 0-2 i w 200m domu mają po23 st. To chyba te wiatraki w agregatach sami kręcą. Nie wiem może coś nie tak z domem.

SARUL
12-01-2021, 18:50
Też chyba mam nowy sterownik bo takie same mam wskazania. Też bawiłem się krzywą i modulacja czy na 70% czy na 100. Od wczoraj wróciłem do ustawień krzywej jaką ustawiłem na początku. Też miałem zużycie około 30 kw dziennie. Im więcej postów czytam tył głupszy jestem. Mysle że może jednak dom musi się wygrzać bo to jest pierwszy sezon i w grugim sezonie będę mondrzejszy. Jak czytam jak ludzie opisują że im pompa bierze po 10kw przy 0-2 i w 200m domu mają po23 st. To chyba te wiatraki w agregatach sami kręcą. Nie wiem może coś nie tak z domem.
Ja mam podobne spostrzeżenia. Małe zużycia maja Ci którzy maja domy z 100% podłogówki i najlepiej parterowe. Ja mam podłogówke na dole domu ok 90m@ i łazienki na górze i tam pompa może dawać zasilanie temperaturą o kilka stopni niższą niż potrzebuje reszta domu na poddaszu gdzie są mocno przewymiarowane ale jednak grzejniki. Teraz na dole wystarcza mi 30 st max a na górze musi być 35 na wyjsciu z pompy ciepła. Przy temp. Instalator dał mi znać że z tym sterownikiem nowym jest jakis problem z oprogramowaniem i dlatego tak pokazuje kosmiczne wyniki czasu pracy itd, chociaz na poczatku mni tak nie pokazywał , wrecz za malo ciepla wytworzonego. Zrobia aktualizacje.
Nieraz jest tak ze pompa idzie na ustawieniu 100% max mocy pompy i moduluje sobie w trakcie mocą 70-100% i przepływem pompy obiegowej 22-30l/min a nieraz idzie sztywno na 100%

SARUL
12-01-2021, 18:55
Nie wiem co to jest kompensacja w tym przypadku? Grzałki pracują cały czas czy wspomagają w jakimś procencie? I czemu już od -10 stopni?

60kwh to jakis kosmos, ale jak masz dom z poddaszem to taki może przyjąć każdą ilośc energii. Defrosty są chyba zależne od temp zewn i wilgotnosci? Jak możesz pisać ze co 35 min. To chyba zmienna wartośc? u mnie często są nawet częściej choć nie monitoruję tego bo śpię wtedy.


38-40 to o CO piszesz? Ja podaje max 28-29 stopni. CWU mam ustawione na max 50 stopni , a zbiornik grzeje do 46 stopni.

grzałka się załącza gdy pompa tego potrzebuje, nie wyrabia się , od zadanej temperatury , ja mam ustawione -10C bo do tej temp pompa powinna miec wystarczajaca moc zeby dogrzac dom, pozniej maja sie wlaczyc grzalki dodatkowo , mozna ustawic czy jedna czy dwie , kazda ciagnie 2KW.

To 60 KW to dla mnie tez kosmos. to Tylko CO bez CWU. gdyby w domu byla tylko podlogówka to wiem ze ppotrzba by bylo pewnie duzo mniej KWh / d.
28-30 st przy podłogówce u mnie tez jest za swiat, ale grzejnioki na poddaszu potzrebuja teraz 36-36 st. zeby dogrzac pomieszczenia

Nic na to chyba nie poradze ze takie zuzycie, latem pozostaje lepiej docieplic tam gdzie sie da chociaz nie jest zle ocieplony dom raczej

szmerol
12-01-2021, 19:22
grzałka się załącza gdy pompa tego potrzebuje, nie wyrabia się , od zadanej temperatury , ja mam ustawione -10C bo do tej temp pompa powinna miec wystarczajaca moc zeby dogrzac dom, pozniej maja sie wlaczyc grzalki dodatkowo , mozna ustawic czy jedna czy dwie , kazda ciagnie 2KW.

To 60 KW to dla mnie tez kosmos. to Tylko CO bez CWU. gdyby w domu byla tylko podlogówka to wiem ze ppotrzba by bylo pewnie duzo mniej KWh / d.
28-30 st przy podłogówce u mnie tez jest za swiat, ale grzejnioki na poddaszu potzrebuja teraz 36-36 st. zeby dogrzac pomieszczenia

Nic na to chyba nie poradze ze takie zuzycie, latem pozostaje lepiej docieplic tam gdzie sie da chociaz nie jest zle ocieplony dom raczej

Ja grzeje teraz na krzywej +15/25,-15/36 na ustawieniach - 2/0 na wyjściu 28/30 i inwektor na 80%, Delta 5. Dom 118 parter poddasze 60. Dachpelne deskowanie ocieplony wełna 30 ściany biały 20 strop teriwa 9komor i 5cm styropian, parter 15 styropian. Okna to chyba standard 3szyby 82 profil plys rolety zewnętrzne.Pompa samsung 9kw i zużycie grudzień 840 teraz w styczniu to około 30kw dziennie.
A co do oprogramowania to jakie macie bo się zastanawiałem nad aktualizacja ale nie wiem gdzie ja pobrać.
A czy te grzałki macie włączone czy nie? Bo ja jeszcze jej nie włączyłem i się zastanawiam czy włączać.

misiek292
13-01-2021, 01:46
Mi w ciągu ostatnich dni pompa bierze około 24-27kw. Dom parterowy. Krzywa ustawioną 15/24 i - 20/36. Zauważyłem że ostatnio wskazania czasu pracy szaleją i pokazuje, że pompa w ciągu doby chodzi ponad 30h������ a ilość wytworzonej energii też z kosmosu.

art8005
14-01-2021, 21:40
Ja grzeje teraz na krzywej +15/25,-15/36 na ustawieniach - 2/0 na wyjściu 28/30 i inwektor na 80%, Delta 5. Dom 118 parter poddasze 60. Dachpelne deskowanie ocieplony wełna 30 ściany biały 20 strop teriwa 9komor i 5cm styropian, parter 15 styropian. Okna to chyba standard 3szyby 82 profil plys rolety zewnętrzne.Pompa samsung 9kw i zużycie grudzień 840 teraz w styczniu to około 30kw dziennie.
A co do oprogramowania to jakie macie bo się zastanawiałem nad aktualizacja ale nie wiem gdzie ja pobrać.
A czy te grzałki macie włączone czy nie? Bo ja jeszcze jej nie włączyłem i się zastanawiam czy włączać.

Hej u mnie grzałki ustawione na -15 dzisiaj w nocy ma być taka temp.,kolejne dwie noce według prognoz -22-24:)
Zobaczymy jak zuzycie i jak sobie radzi w takich temp.

art8005
14-01-2021, 22:15
Witam, dzisiaj sprawdzałem ustawienia odnośnie grzałki i wyszło że nie mam jej włączonej.
Nie wiem włączyć czy nie?
Ale jak bym miał ja uruchomić to co trzeba by było zaznaczyć W#4021 mam do wyboru BUH1 lub BUH1+2 (w instrukcji nie ma takich oznaczeń i nie wiem co to jest i którą wybrać?
#4022 ustawione (obie)
#4023 (użycie)
#4024 (-16)
#4025(25)
Czy jeszcze gdzieś są jeszcze jakieś ważne ustawienia dotyczące grzałki?

Kwestia 2
#404...zawor mieszający ja ma w ustawieniach odchaczone jako wyłączony. Czy tak powinno być?
Może ktoś pomoże i podeślę oraz wyjaśni kwestię zaworu.
Z góry dzięki za pomoc.

Zawor mieszający prawdopodobnie jest do bufora ,a grzałki to masz 2 kw+2kw

pandzik
17-01-2021, 14:20
Temperatura spada, pompa sobie pracuje na sztywno na 29 stopni zasilania. Wczoraj w nocy, pote od 20 do 6 rano dzisiaj. Teraz od południa. Wczorajsze zużycie to 19kwh, dziś ok 14 kwh. Obecnie jest -10 stopni. Spokojnie sobie pracuje. Przez 2 godziny na zewnątrz lodu nie zauważyłem na niej. W domu ponad 23 stopnie , na parterze jeszcze wiecej... Wreszcie wracając z zewnątrz czuję ten zamierzony komfort cieplny.
W nocy ma być -16 stopni. Zastanawiam sie czy pompę MONO zostawić włączoną czy wyłączyć ją. Grzałki ustawione na poniżej -12 stopni.

art8005
17-01-2021, 16:53
Temperatura spada, pompa sobie pracuje na sztywno na 29 stopni zasilania. Wczoraj w nocy, pote od 20 do 6 rano dzisiaj. Teraz od południa. Wczorajsze zużycie to 19kwh, dziś ok 14 kwh. Obecnie jest -10 stopni. Spokojnie sobie pracuje. Przez 2 godziny na zewnątrz lodu nie zauważyłem na niej. W domu ponad 23 stopnie , na parterze jeszcze wiecej... Wreszcie wracając z zewnątrz czuję ten zamierzony komfort cieplny.
W nocy ma być -16 stopni. Zastanawiam sie czy pompę MONO zostawić włączoną czy wyłączyć ją. Grzałki ustawione na poniżej -12 stopni.
Hej ,moja pracuje cały czas ,z piątku na sobotę w nocy było -22, z soboty na niedzielę -23,w dzień cały czas -16-17.Jeszcze dzisiejsza noc ma być -25 i jutro w dzień -18 .Zużycie od piatku godz.13 do dziś do gdz.17 100 kWh co+cwu ,grzałki całkowicie off .Zasilanie podłogi cały czas około 30 stopni,temp.w domu 22-22.5

art8005
17-01-2021, 17:24
Hej ,moja pracuje cały czas ,z piątku na sobotę w nocy było -22, z soboty na niedzielę -23,w dzień cały czas -16-17.Jeszcze dzisiejsza noc ma być -25 i jutro w dzień -18 .Zużycie od piatku godz.13 do dziś do gdz.17 100 kWh co+cwu ,grzałki całkowicie off .Zasilanie podłogi cały czas około 30 stopni,temp.w domu 22-22.5

Edit : zuzycie od czwartku od godz.18

pandzik
17-01-2021, 17:28
To zostawię ją na zasilaniu w nocy na 29 na sztywno :) Zobaczymy jak zachowa sie przy -16

szmerol
17-01-2021, 21:06
452105
Pokazał by ktoś swoje informacje z Stefy wewnetrznej

art8005
18-01-2021, 17:13
To zostawię ją na zasilaniu w nocy na 29 na sztywno :) Zobaczymy jak zachowa sie przy -16

Do -20-21 utrzymuje zadaną temperature na zasilaniu bez grzałek ,w nocy spadło do -25 i mimo załączenia grzałek pompa i tak nie chciała sie wkręcić na wyższe obroty i zrobic defrostu, tem.zasilania zaczęła spadać.
Kolegi wiessman 8 kw wyzioną ducha przy -20 z grzalkami,poprostu sie wylaczył

pandzik
18-01-2021, 17:18
Też mnie to zdziwiło. Pozytywnie. Spokojnie sobie poradziła przy -22 stopniach dzisiejszej nocy. Raptem do 7 rano spalila z 8kwh. Temp na sztywno 29 stopni.

misiek292
28-01-2021, 10:28
Rozwiązał ktoś problem z czasami pracy? Mi pokazuje sterownik, że pracuje pompa po 40h w ciągu dnia i kosmiczne COP jest wtedy.

misiek292
28-01-2021, 10:51
Rozwiązał ktoś problem z czasami pracy? Mi pokazuje sterownik, że pracuje pompa po 40h w ciągu dnia i kosmiczne COP jest wtedy.

kaszpir007
28-01-2021, 11:10
Rozwiązał ktoś problem z czasami pracy? Mi pokazuje sterownik, że pracuje pompa po 40h w ciągu dnia i kosmiczne COP jest wtedy.

To sie tylko cieszyć ;)

Samsung też dołączył zaraz po Panasonicu do tego grona z cudownymi , wręcz kosmicznymi COP , nawet takimi co producentowi się nawet nie śniło ;)

A tak serio , zapewne jakaś aktualizacja schrzaniona. Próbowałeś przywrócić ustawienia do fabrycznych i wyłączyć na pewien czas samą pompę (całkowicie) aby się przerestartowała ?

kamil6
28-01-2021, 15:19
mój instalator -ghs- mi powiedział, że czekamy na stabilna wersję oprogramowania.
Bo podobno już 3 są nowsze, ale dalej nie dopracowany problem.

szmerol
01-02-2021, 20:00
452622
Nie wiem czy dobrze styczeń wypadł. A jak wam to wyszło?

shrek565
05-02-2021, 10:46
Szybkie pytanie
Instalacja odpowietrzona, czysta, sprawna 100%. Jednak mam małe przepływy.
Serwis zmienił mi na kodzie 4052 deltę z 5 na 4. Czy to spowoduje, iż przepływ będzie większy ?

pandzik
05-02-2021, 11:10
Nie wiem czy dobrze styczeń wypadł. A jak wam to wyszło?

452690

Styczeń był ciężki. Wykres mamy taki sam. W grudniu poszło 50kwh mniej. Wszystko w II taryfie. U mnie pracuje w nocy 6h i w okienku. W weekend w dzień co mi rozwala system bo chodzi dłużej a efekt mam w nocy :



Szybkie pytanie
Instalacja odpowietrzona, czysta, sprawna 100%. Jednak mam małe przepływy.
Serwis zmienił mi na kodzie 4052 deltę z 5 na 4. Czy to spowoduje, iż przepływ będzie większy ?

Nie jesli masz podobne oprogramowanie do mojego Mono. Samsung nie moduluje pracy pompy obiegowej. Miałem dostać nowy sterownik, który to naprawia, ale serwisant z IZZyfast (wymieniał korodujące gniazdo na termometr zbiornika CWU) nie wgrał go, bo ponoć wariuje po nim elektronika. Nie wiem co o tym myśleć.

art8005
10-02-2021, 20:18
452690

Styczeń był ciężki. Wykres mamy taki sam. W grudniu poszło 50kwh mniej. Wszystko w II taryfie. U mnie pracuje w nocy 6h i w okienku. W weekend w dzień co mi rozwala system bo chodzi dłużej a efekt mam w nocy :




Nie jesli masz podobne oprogramowanie do mojego Mono. Samsung nie moduluje pracy pompy obiegowej. Miałem dostać nowy sterownik, który to naprawia, ale serwisant z IZZyfast (wymieniał korodujące gniazdo na termometr zbiornika CWU) nie wgrał go, bo ponoć wariuje po nim elektronika. Nie wiem co o tym myśleć.

Dlaczego twierdzisz że Samsung nie moduluje pompa obiegowa ? ,split jak najbardziej moduluje

art8005
10-02-2021, 20:20
Szybkie pytanie
Instalacja odpowietrzona, czysta, sprawna 100%. Jednak mam małe przepływy.
Serwis zmienił mi na kodzie 4052 deltę z 5 na 4. Czy to spowoduje, iż przepływ będzie większy ?

Jaka średnica rury do rozdzielacza od pompy,jak długie są poszczególne pętle?

waka
12-02-2021, 08:44
Mam pytanie. Przypuśćmy po kilkugodzinnej przerwie pompa zaczyna pracować. Zadana temperatura zasilania to 33 stopnie. Jak szybko wasze pompy są wstanie dojść do tej temperatury? W nocy na zewnątrz było -16 i mojej trochę to zajęło

Arturo1972
12-02-2021, 09:27
Mam pytanie. Przypuśćmy po kilkugodzinnej przerwie pompa zaczyna pracować. Zadana temperatura zasilania to 33 stopnie. Jak szybko wasze pompy są wstanie dojść do tej temperatury? W nocy na zewnątrz było -16 i mojej trochę to zajęło
Zależy to od wielu czynników:
1.mocy grzewczej pompy w stosunku do potrzeb domu
2.stopnia izolacji domu czyli stopnia jego wychłodzenia
3.jakosci i grubości wylewki
4.harmonogramu pracy pompy
5.ustawien KG


W moim przypadku,po 7h przerwy, w trakcie grzania w okienku południowym, dojście do 35st.C na zasilaniu to kwestia godziny, no powiedzmy 1,5h.
Ale ja mam niezbyt standardowy dom, że tak to ujmę :D

waka
12-02-2021, 09:38
Grzeje tylko w taniej taryfie g13. Czyli o 16 się wyłączyła, a o 21 włączyła.
Dom jest spory (pow ogrzewana 300mkw), kiepsko ocieplony 15cm grafit, dach 20cm piana plus 5cm wełna.
Wylewki chude 7cm.
Zapotrzebowanie domu 13kw pompa Samsung 16kw.

waka
12-02-2021, 09:42
Krzywa 15- 27, -20- 40
Deltę mam ustawioną na 5. Może tu coś zmienić?
Mam też dosyć częste defrosty. Myślę że co 60-90minut

art8005
12-02-2021, 10:11
Krzywa 15- 27, -20- 40
Deltę mam ustawioną na 5. Może tu coś zmienić?
Mam też dosyć częste defrosty. Myślę że co 60-90minut
Przy takiej temp.na zewnątrz ciężko jest nagrzać na samej taniej taryfie ,defrostu co 60 min.bo pompa goni cały czas na max .puść ja luzem w drogiej taryfie i zobaczysz -defrost będzie co kilka godz.i pompa będzie spokojnie pracować.Ja mam ustawione zasilanie przy -20 32 stopnie i w zupełności wystarcza ,w domu 22 stopnie ale pompa chodzi bez kagańca

kamil6
15-02-2021, 21:18
Szybkie pytanie
Instalacja odpowietrzona, czysta, sprawna 100%. Jednak mam małe przepływy.
Serwis zmienił mi na kodzie 4052 deltę z 5 na 4. Czy to spowoduje, iż przepływ będzie większy ?


małe przepływy tzn ?

-voymar-
15-02-2021, 21:39
Zależy to od wielu czynników:
1.mocy grzewczej pompy w stosunku do potrzeb domu
2.stopnia izolacji domu czyli stopnia jego wychłodzenia
3.jakosci i grubości wylewki
4.harmonogramu pracy pompy
5.ustawien KG


W moim przypadku,po 7h przerwy, w trakcie grzania w okienku południowym, dojście do 35st.C na zasilaniu to kwestia godziny, no powiedzmy 1,5h.
Ale ja mam niezbyt standardowy dom, że tak to ujmę :D

1,5h i tylko do 35*?
przez 1,5h to dobiję do 45* no ale mój dom też nie jest pewnie standardowy

Arturo1972
15-02-2021, 21:44
1,5h i tylko do 35*?
przez 1,5h to dobiję do 45* no ale mój dom też nie jest pewnie standardowy
Ty grzejesz powietrze, ja grzeje ponad 50m3 betonu.
Nagrzać kilka mm blaszki w grzejnikach do 45st.C czy nawe do 60st.C to żaden problem. Zrób to samo z taką ilością
betonu :D

-voymar-
15-02-2021, 22:56
Ty grzejesz powietrze, ja grzeje ponad 50m3 betonu.
Nagrzać kilka mm blaszki w grzejnikach do 45st.C czy nawe do 60st.C to żaden problem. Zrób to samo z taką ilością
betonu :D

I znów niewiedza. Skoro to blaszka to dlaczego nie taktuje PC? Przecież tobie też nie taktuje A żeby ten beton nagrzać i później on oddawał ciepło to ile czasu upłynie?
PS skoro PC nie taktuje to co to powoduje?

Arturo1972
15-02-2021, 22:59
I znów niewiedza. Skoro to blaszka to dlaczego nie taktuje PC? Przecież tobie też nie taktuje
Masakra z Tobą jest :D
Co jest przyczyną taktowania czyli częstego włączania i wyłączania pompy ? ;)
Co i dlaczego decyduje o takim zachowaniu pompy ?
Dlaczego na grzejnikach jest wyższa delta ?

-voymar-
15-02-2021, 23:11
Masakra z Tobą jest :D
Co jest przyczyną taktowania czyli częstego włączania i wyłączania pompy ? ;)
Co i dlaczego decyduje o takim zachowaniu pompy ?
Dlaczego na grzejnikach jest wyższa delta ?

Jaka to wyższa delta? Jak bys czytał uważnie moje posty odnośnie PC to bys wiedział
Sorry ale jesteś tę.y Specjalnie napisałem 45* ha ha
Jaką masz ty deltę?
No napisz proszę. A przyczyn może być wiele. No chyba wiesz?
Takie pytanie zadałem---A żeby ten beton nagrzać i później on oddawał ciepło to ile czasu upłynie?
I jeszcze jedno nie grzeję powietrza tylko dom. Bo kazdy dom potrzebuje X kWh a jak je dostarczamy to ważne nie jest > Możesz nawet najeść się grochu i kapusty i jak wydech masz odpowiedniej mocy w jednostce czasu to też dasz rade.Pod warunkiem że reszta domowników będzie w maskach. To tak abys wiedział. Hm. powietrze grzeję? no dobra ale tego powietrza mam 530m3

-voymar-
15-02-2021, 23:22
arturo nie unikaj trudnych odpowiedzi

-voymar-
15-02-2021, 23:30
Ty grzejesz powietrze, ja grzeje ponad 50m3 betonu.
Nagrzać kilka mm blaszki w grzejnikach do 45st.C czy nawe do 60st.C to żaden problem. Zrób to samo z taką ilością
betonu :D
A co tego betonu się nie da nagrzać? 50m3 a powietrza 530m3 też się nie da? No da się

cristoteles
25-02-2021, 07:39
Czy ktoś kto ma monoblok nie zechciałby udostępnić zdjęcia z okablowania jednostki sterującej.
Zastanawiam się jak to wygląda u innych, bo oglądałem na YouTubie podobne rzeczy i trochę mnie pewne rzeczy zastanawiają, a instrukcja instalacji jest wręcz lakoniczna i nie daje odpowiedzi na szereg pytań.
Po dwóch sezonach grzewczych jestem zadowolony z pompy, ale mam jedno ALE. Chodzi o sprawę, kiedy pompa nie pracuje i przy temp. minusowych i w okolicy 0 st. uruchamiane jest mieszanie wody w instalacji, majace nie dopuścić do zamrożenia wody w wymienniku. Wszystko byłoby ok, gdyby nie to że zawór 3D przełącza mieszanie wody na obieg Cwu, co generuje potężne straty.
Poniżej - 10 st woda jest mieszana w obiegu co i nie powoduje to potężnych strat na dogrzewaniu cwu.
Jakby ktoś byłby chętny do wymiany doświadczeń w tym zakresie to byłoby super, bo jak dla mnie to jest potężny mankament w logice sterowania tą pompą.

deuz
18-03-2021, 07:49
Witam,
czy dosponuje ktoś instrukcją obsługi tej jednostki EHS na R32 ?

Pauliq
25-04-2021, 11:18
Poszukuję tabeli dla modelu EHS 8kw mono na R32 i EHS 9kw split na R32. I również jakie moce grzałki 9kw posiada w sobie? pytam gdyż nie wiem czy warto robić jakąś grzałkę przepływowa na instalacji za pompa zeby pomoc w mega duże mrozy?

Arturo1972
25-04-2021, 11:24
pytam gdyż nie wiem czy warto robić jakąś grzałkę przepływowa na instalacji za pompa zeby pomoc w mega duże mrozy?
Jeśli dobierzesz odpowiednią moc pompy dla temp.obliczeniowej to standardowa grzałka czyli 3kW wystarczy.
Licz, że przy -20st.C moc tych pomp to 4-5kW.

pandzik
25-04-2021, 11:57
Poszukuję tabeli dla modelu EHS 8kw mono na R32 i EHS 9kw split na R32. I również jakie moce grzałki 9kw posiada w sobie? pytam gdyż nie wiem czy warto robić jakąś grzałkę przepływowa na instalacji za pompa zeby pomoc w mega duże mrozy?

Przy -21 pracowała lepiej niż przy -5. Grzałki niby ustawiłem przy -15 ale nie pracowały.

Pauliq
30-04-2021, 07:24
Posiada ktoś do monobloków tabele? 8 i 12 jakie posiadają grzałki w wersji 1 i 3 fazowej oraz jaka mocą dysponują przy -20?

Pauliq
30-04-2021, 10:14
A powiedzcie mi jeszcze jedno.. różnica między szafa izzifast a org. Samsunga?

Pauliq
03-05-2021, 09:51
Wgl jedna rzecz mnie nurtuje.. Samsung EHS 8kw mono ponoć wg karty producenta posiada własną grzałkę w sobie a wg mojego instalatora nie.. więc jaka jest prawda? Może ktoś posiada? Ktoś wie?

pandzik
03-05-2021, 10:03
Kto to może wiedzieć. Ustawiłem grzałki na -14 stopni, a mimo tego przy -21 nic sie nie włączyło. Z tym, że ten sterownik - kilka grzałek, pomocnicze, zapasowe. Trudno się w tym wszystkim połapać. Pompa ładnie pracowała, to i chyba nie ma się czym przejmować :)

deuz
15-10-2021, 04:37
Cześć,
mam samsunga EHS 6kW split. Mam ustawione grzanie tak by sprawdzał temperaturę pomieszczenia/otoczenia. Problem w tym, że nie chce mi osiągnąć temperatury zadanej 22*C. Temperatura na sterowniku to około 20*C. Pompa w okolicy 20*C czy nawet niżej zjeżdża z mocą do 0.4KW. Podobnie pompa wody obniża swą wydajność do 10l./min. Nie wiem o co kaman.
Ma ktoś jakieś doświadczenia ?
Nie korzystam z bezprzewodowego czujnika temperatury a tego ze sterownika.
dzieki

eMdzeJ
15-10-2021, 04:43
Cześć,
mam samsunga EHS 6kW split. Mam ustawione grzanie tak by sprawdzał temperaturę pomieszczenia/otoczenia. Problem w tym, że nie chce mi osiągnąć temperatury zadanej 22*C. Temperatura na sterowniku to około 20*C. Pompa w okolicy 20*C czy nawet niżej zjeżdża z mocą do 0.4KW. Podobnie pompa wody obniża swą wydajność do 10l./min. Nie wiem o co kaman.
Ma ktoś jakieś doświadczenia ?
Nie korzystam z bezprzewodowego czujnika temperatury a tego ze sterownika.
dzieki

podbij temperaturę zasilania. Pewnie jest problem z odbiorem ciepła, zaczyna się zrównywać temperatura zasilania z powrotem i pompa się moduluje na minimum żeby się nie wyłączyć. Podobnie robi z przepływem - zmniejsza żeby mieć szansę na oddanie ciepła.

deuz
15-10-2021, 05:43
podbij temperaturę zasilania. Pewnie jest problem z odbiorem ciepła, zaczyna się zrównywać temperatura zasilania z powrotem i pompa się moduluje na minimum żeby się nie wyłączyć. Podobnie robi z przepływem - zmniejsza żeby mieć szansę na oddanie ciepła.

O tym nie pomyślałem, będę testować.

pandzik
17-10-2021, 19:59
Ktoś wie jak odpalić dezynfekcję? Jakoś tak omijałem ten temat ale chce wreszcie do tego wrócić. |Wszystko ustawione w polu dezynfekcja a o zadanej godzinie cisza.
Może jakąś grzałkę trzeba wlączyć?

Jest kilka pozycji w ustawieniach a tak na prawdę nie wiem, co która oznacza. Grzałkę wspomagającą w CWU wylączyłem bo każde grzanie wody nawet latem konczyło się zużyciem 5kwh zamiast 1-1,5 bez tych grzałek.

kaszpir007
18-10-2021, 06:22
Ktoś wie jak odpalić dezynfekcję? Jakoś tak omijałem ten temat ale chce wreszcie do tego wrócić. |Wszystko ustawione w polu dezynfekcja a o zadanej godzinie cisza.
Może jakąś grzałkę trzeba wlączyć?
.

Nie wiem jak w Samsungu , ale większość pomp nie grzeje wody powyżej około 55stopni , więc aby nagrzać wodę do wyższej temperatury wymagana jest dodatkowa grzałka ...
Sądzę że musisz mieć aktywną grzałkę i wtedy pompa będzie grzała wodę do 50-55 stopni a potem zacznie grzac grzałka.

I am Batman
19-10-2021, 12:05
Wszystko ustawione w polu dezynfekcja a o zadanej godzinie cisza.
Może jakąś grzałkę trzeba wlączyć?


Akurat CAŁA dezynfekcja w Samsungu jest obsługiwana przez grzałkę, też mi się wydawało, że sprężarka ruszy, coś usłyszę. Po paru godzinach patrzę, a na zbiorniku 70'C. Pewnie ekonomiczniej odpalić grzanie wody z udziałem sprężarki do maksymalnej możliwej temp. a potem włączyć dezynfekcję.

Pauliq
21-10-2021, 15:56
Czy ktoś jest w stanie podpowiedzieć mi gdzie sprawdzić temp. powrotu do pompy? Chodzi o to że rozpocząłem wygrzewanie podłogi, mam ustawione teraz na sztywno 26*. Woda na wylocie ma te 26 ale ciągle ona pracuje. Na sterowniku widzę temp. Wewn 18* a ona ciągle pracuje. Chce wiedzieć czy to dobrze? Mam nadzieję że nie czyta ona z czujnika temp. wewnętrznej żeby podnieść do 26? Druga sprawa czy w Samsungu jest możliwość odczytania na sterowniku cop? Przez 17h porwała 25kw. Wiem że dom był zimny i wgl ale chcę wiedzieć po prostu czy to jest ok? Pompa to ehs 8kw mono

Pauliq
21-10-2021, 16:03
Jeszcze jedne pytanie.. jeśli woda na zasilaniu ma 25 a podłoga 20 to jest ok?

pandzik
21-10-2021, 19:05
Nie wiem jak w Samsungu , ale większość pomp nie grzeje wody powyżej około 55stopni , więc aby nagrzać wodę do wyższej temperatury wymagana jest dodatkowa grzałka ...
Sądzę że musisz mieć aktywną grzałkę i wtedy pompa będzie grzała wodę do 50-55 stopni a potem zacznie grzac grzałka.

Tylko to bez sensu , bo gdy mam włączoną grzałkę w polu CWU w ustawieniach serwisowych to zwykłe podgrzanie zbiornika 180l rośnie z 1kwh do 5kwh... Chyba , że będę włączał na ten moment dezynfekcji.
Sa jeszcze inne grzałki w innych miejscach sterownika. Istny burdel.


Akurat CAŁA dezynfekcja w Samsungu jest obsługiwana przez grzałkę, też mi się wydawało, że sprężarka ruszy, coś usłyszę. Po paru godzinach patrzę, a na zbiorniku 70'C. Pewnie ekonomiczniej odpalić grzanie wody z udziałem sprężarki do maksymalnej możliwej temp. a potem włączyć dezynfekcję.

Jak wyżej napisałem. Na stałe nie da rady bo grzeje mi grzałką CWU. Chyba że ważne jest jeszcze inne ustawienie zbiornika ...

I am Batman
22-10-2021, 08:35
Czy ktoś jest w stanie podpowiedzieć mi gdzie sprawdzić temp. powrotu do pompy? Chodzi o to że rozpocząłem wygrzewanie podłogi, mam ustawione teraz na sztywno 26*. Woda na wylocie ma te 26 ale ciągle ona pracuje. Na sterowniku widzę temp. Wewn 18* a ona ciągle pracuje.

Można sprawdzić. Tryb serwisowy>Inf. o połączeniu>Inf. o głównej strefie wewn.

Nie wiem jak w mono, ale u mnie w splicie zauważyłem, problem z brakiem modulacji - zrównuje temp powrotu z zasilaniem i pompa wody dalej śmiga na maxa. Parametr "pompa w inwerterem" pokazuje ciągle na 100% i przepływ jest stały - ponad 34l/m. Na forum pomp EHS na facebooku znalazłem info, że to błąd. Zgłosiłem do firmy montującej - czekam na aktualizację modulacji.
Powyższy parametr można sprawdzić: Tryb serwisowy>Opcja strefy wewn.>Inf. o stanie strefy wewn.


Mam nadzieję że nie czyta ona z czujnika temp. wewnętrznej żeby podnieść do 26?

Zależy jakie masz ustawienia. Możesz grzać na krzywej (auto). Wtedy nie zwraca uwagi na temperaturę wewnętrzną. A w trybie ogrzewania (ogrz) masz domyślnie ustawione na grzanie temperaturą wylotową jaką sobie ustawisz, albo można to zmienić na grzanie do zadanej temperatury wewnętrznej (wtedy jednak wylotowa jest zależna znowu od krzywej). I w tym trybie jak spanie poniżej 1'C od zadanej to grzeje aż osiągnie tą ustawioną temp.

Wszystko to jest pokazane na kanale Neoklima na Youtube.


Druga sprawa czy w Samsungu jest możliwość odczytania na sterowniku cop?

Nie da się. Musisz odczytać ilość energii wytworzonej i podzielić przez ilość pobranej - niestety.

Pauliq
22-10-2021, 09:07
Dzięki za odpowiedź, wrócę z pracy to zobaczę ale z tego co się orientuje w mono nie widać wszystkich szczegółowych parametrów jak np przepływ wody na minutę czy stan modulacji.. mam mono z szafą izzifasta.. Ale nie gdybajmy, wrócę to zobaczę co mam. Ale też z kolei pompa pracuje dopiero 3 dzien.. wszystko zimne, wilgotne więc ma co robić..

Pauliq
22-10-2021, 09:48
Dzięki za odpowiedź, wrócę z pracy to zobaczę ale z tego co się orientuje w mono nie widać wszystkich szczegółowych parametrów jak np przepływ wody na minutę czy stan modulacji.. mam mono z szafą izzifasta.. Ale nie gdybajmy, wrócę to zobaczę co mam. Ale też z kolei pompa pracuje dopiero 3 dzien.. wszystko zimne, wilgotne więc ma co robić..
AA no i mam wrażenie że obiegowa ciągle zapieprza na maxa nawet jeśli osiągnie temp. Zadaną.. można to też tam sprawdzić z jaką mocą leci?

I am Batman
22-10-2021, 10:00
AA no i mam wrażenie że obiegowa ciągle zapieprza na maxa nawet jeśli osiągnie temp. Zadaną.. można to też tam sprawdzić z jaką mocą leci?

Samsungowy sterownik pokaże przepływ w litrach na minutę i na ile % śmiga pompa obiegowa.
Z szafą Izzi jest chyba ten sam sterownik więc jak wyżej: Tryb serwisowy>Opcja strefy wewn.>Inf. o stanie strefy wewn.

Pauliq
22-10-2021, 14:23
Juz wszystko wiem. Przepływ 19l/min a obiegowa to pompa z inwerterem? Leci na 100% podejrzewam że cały czas.. kiedy ona powinna zwolnić? A pytanie drugie to można sprawdzić z jaką mocą leci pompa? Ile %? Bo widzę tylko że pobiera 1.8kw

pandzik
22-10-2021, 18:23
Nie zwolni. Przynajmniej w MONO. Niestety sterownik nie obsługuje modulacji pompy. Można ja na sztywno zdusić do 50 czy 70% ale to bez sensu. W zeszłym roku wyszedł ponoć nowy sterownik, który miał zainstalować sprzedawca pompy , a potem serwisant z peflexu. Finalnie na miejscu, ten drugi sie wycofał bo ponoć ten nowy sterownik pali układy. Ot taki bezsens.
Mi to akurat nie przeszkadza. Wrzucam swoje kilowaty w podłogę przez 4-6 godzin w zimie i pompa sie gasi.

Pauliq
22-10-2021, 19:22
Nie zwolni. Przynajmniej w MONO. Niestety sterownik nie obsługuje modulacji pompy. Można ja na sztywno zdusić do 50 czy 70% ale to bez sensu. W zeszłym roku wyszedł ponoć nowy sterownik, który miał zainstalować sprzedawca pompy , a potem serwisant z peflexu. Finalnie na miejscu, ten drugi sie wycofał bo ponoć ten nowy sterownik pali układy. Ot taki bezsens.
Mi to akurat nie przeszkadza. Wrzucam swoje kilowaty w podłogę przez 4-6 godzin w zimie i pompa sie gasi.

A masz też mono?
A kiedy powinna się zgasić? Ja wiem że dopiero zacząłem grzać. Rano przestawiłem z 26 na 29 stopni na podłogę i pompa chodzi non stop od odpalenia. Montażysta powiedział mi że tak ma być że ona sobie moduluje moc czyli się rozpędza i zwalnia by po prostu utrzymać zadaną temp.wody. Czy ma rację?

pandzik
23-10-2021, 15:52
No tak pracuje. Zgasi się jak osiągnie zamierzony cel. ja grzaje z harmonogramu (jeszcze nie potrzebuje w tej chwili) . Zwykle z 6 godzin w nocy i koniec. Jak grzejesz wg wskazań temperatury wnętrza to zgasi sie jak ja osiągniesz.

Co do mojego problemu z dezynfekcją. Włączyłem grzałkę pomocniczą w ustawieniach CWU. Widzę, że zeżarło 3kwh a temperatura jak była 48stopni (wstepnie nagrzałem zbiornik jak zwykle) tak jest. Wywaliło błąd 919 (nie osiągnięto zamierzonej temperatury dezynfekcji).
ktoś mi powie gdzie są te 3 kwh?

Pauliq
23-10-2021, 16:23
Ja grzeje na sztywno i nawet jeśli osiągnie 29st. Zwalnia po prostu obroty i podtrzymuje sobie tą temp wody.

Pauliq
24-10-2021, 08:39
Pompa pochodziła 3 dni i jeb.. kabel zasilający między mono a szafa hydro izzi mam 2.5. podczas odmrażania wczoraj czuć było w kotłowni plastikiem. Dziś rano błąd e101 i e109 nie działa.. patrzę a tutaj przewód nie fazowy tylko N stopiony.. jaki ma pobór pompa przy defroscie że tak mogło kabel stopić?

oberwatorPC
24-10-2021, 09:07
Raczej był źle dokręcony albo coś nie tak z kablem/złączem.

eMdzeJ
24-10-2021, 11:01
Pompa pochodziła 3 dni i jeb.. kabel zasilający między mono a szafa hydro izzi mam 2.5. podczas odmrażania wczoraj czuć było w kotłowni plastikiem. Dziś rano błąd e101 i e109 nie działa.. patrzę a tutaj przewód nie fazowy tylko N stopiony.. jaki ma pobór pompa przy defroscie że tak mogło kabel stopić?

raczej niemożliwe. Prędzej upaliło bo było niedokręcone. Mi raz zostawili tak przykręcony kabel w nadprądowym że palcem wyjąłem. Po tej akcji po każdym grzebaniu w prądzie sam sprawdzam czy wszystko siedzi na miejscu.

I am Batman
25-10-2021, 09:56
Nie zwolni. Przynajmniej w MONO. Niestety sterownik nie obsługuje modulacji pompy. Można ja na sztywno zdusić do 50 czy 70% ale to bez sensu. W zeszłym roku wyszedł ponoć nowy sterownik(..)

Akurat Split powinien modulować przepływem (zwalniać), więc moje ciągłe 100% jest błędem.
Który sterownik nowy? Ja mam ten (na poradnikach Izzifasta/Neoklimy na YT jest chyba ten sam):

https://res.cloudinary.com/govimg/image/upload/q_60,f_auto,w_2000,h_2000,c_limit,fl_lossy/v1563906502/5b294f9467c0d0489028b276/AWR-WG00N_001_Front-Off_White.png

Pauliq
26-10-2021, 06:19
Nie rozumiem tej pompy.. po naprawie tego styku włączyłem, ustawiłem wylot na 25 i go załapało.. rano przychodzę do pompy, 23 na wylocie i kręci się najwolniej jak potrafi.. przerzucam na 29 i spokojnie łapie te 25.. o co chodzi? Czy to przez defrost? Czy tryb eko w Samsungu tak działa że ona sobie utrzymuje nie 25 tylko około 25 żeby lecieć na najniższych obrotach?

Pauliq
26-10-2021, 06:22
Aaaa no i przed wyłączeniem miała ciśnienie na układzie 2.6 bara a teraz ma 2 czy to ma jakieś znaczenie? Może trza to odpowietrzyć ponownie?

I am Batman
27-10-2021, 11:32
Kojarzy ktoś może dlaczego co kilkanaście minut włącza się pompa wody na minut kilka pomimo tego, że w domu ponad 23 stopnie więc pompa nie pracuje (grzanie od 22 do 23). Zauważyłem jedynie, że dzieje się to powyżej wystąpienia na zewnątrz temperatury przekraczającej parametr przy którym pompa ma nie pracować (#4013 - jak było 15'C to przy 16 i wyżej pompa obiegowa załączała się co chwilę, przestawiłem na 20'C.).

pandzik
27-10-2021, 19:08
Który sterownik nowy? Ja mam ten (na poradnikach Izzifasta/Neoklimy na YT jest chyba ten sam):

https://res.cloudinary.com/govimg/image/upload/q_60,f_auto,w_2000,h_2000,c_limit,fl_lossy/v1563906502/5b294f9467c0d0489028b276/AWR-WG00N_001_Front-Off_White.png

No ten, ale chodziło mi o wersje oprogramowania oczywiście.

Co do włączenia pompy to w MONo sie włącza przy zerze gdy tempe wody na zewnątrz spada poniżej kilku stopni, niestety zamiast z podłogi zabiera ciepło ze zbiornika.

Siadła mi pompa cyrkulacyjna z szafy peflexa.

MMark.
27-10-2021, 21:10
U mnie od 2tyg chodzi mono 5kw. W pierwszym tyg. dźwigałem powoli temperaturę aż doszedłem do 45st. Tak utrzymałem przez dwa dni no i leciałem temp. w dół. Takie wygrzewanie posadzki trochę niepełne. Posadzki mają rok, więc uznałem że nie ma potrzeby robić jak by pełnej procedury wygrzewania zważywszy że chętnie oddawała ciepło. Teraz wylot wody miałem ustawiony na 25st , w domu przyjemne 18st do prac wykończeniowych. Co zaobserwowałem to pompa chodzi non stop, sterownik podaje 23.9h, zjada 10-13kwh dziennie. Wygląda że moduluje się na minimum i tak sobie pyka. Co prawda nie mam jeszcze wełny na stropie więc ciepło z pomieszczeń ucieka. Instalator (ghs) mówi że tak ma być....więc chyba działa jak należy.

Pauliq
28-10-2021, 09:15
U mnie od 2tyg chodzi mono 5kw. W pierwszym tyg. dźwigałem powoli temperaturę aż doszedłem do 45st. Tak utrzymałem przez dwa dni no i leciałem temp. w dół. Takie wygrzewanie posadzki trochę niepełne. Posadzki mają rok, więc uznałem że nie ma potrzeby robić jak by pełnej procedury wygrzewania zważywszy że chętnie oddawała ciepło. Teraz wylot wody miałem ustawiony na 25st , w domu przyjemne 18st do prac wykończeniowych. Co zaobserwowałem to pompa chodzi non stop, sterownik podaje 23.9h, zjada 10-13kwh dziennie. Wygląda że moduluje się na minimum i tak sobie pyka. Co prawda nie mam jeszcze wełny na stropie więc ciepło z pomieszczeń ucieka. Instalator (ghs) mówi że tak ma być....więc chyba działa jak należy.

U mnie też ghs montował tydzień temu tyle że 8kw. Tez u mnie pyka cały dzień i ponoć tak ma być gdyż to inwerter i Samsung moduluje tak żeby się niepotrzebnie nie wyłączała

kaszpir007
28-10-2021, 09:42
U mnie też ghs montował tydzień temu tyle że 8kw. Tez u mnie pyka cały dzień i ponoć tak ma być gdyż to inwerter i Samsung moduluje tak żeby się niepotrzebnie nie wyłączała

No i prawidłowo ...

Przecież to są pompy ciepła inwerterowe z modulacją mocy.

Taka pompa po uruchomieniu zaczyna schodzić z mocą i dopasowuje moc do wymaganego w danym czasie zapotrzebowaniu na energię.

Gorzej jak zapotrzebowanie jest tak małe że pompa nie potrafi zejść tak nisko z mocą , wtedy zaczyna się albo taktowanie , albo spręzarka się wyłączy albo włączy jak będzie potrzeba.

I am Batman
28-10-2021, 10:43
No i do jakiego poziomu wam schodzą z mocą? U mnie poniżej 0,8kW chyba pompa nigdy nie dała rady, ale może to kwestia tego 100% przepływu. Pytanie mi się nasuwa jak najlepiej grzać w przypadku gdybym nie chciał się ograniczać taryfami i zostać w G11? Bez kagańca na krzywej? Wtedy będzie pracować 24/7 (ew. ograniczana ustawieniami maksymalnej długości grzania). A może odwrotnie do pracy w G12/w/13 ustalić harmonogram na dziennie grzanie w 'cieplejszych' godzinach?

pandzik
28-10-2021, 11:10
^^
To wszystko zależy od domu. Ja mam masywny, pewnie z 200 ton silki i betonu plus grube, bo 10cm wylewki - to grzeje na sztywno w 2 taryfie. Jeśli dom jest lżejszy i mniej "ciepły" to będziesz musiał grzać w ciągu dnia. Sam do tego dojdziesz jak Kaszpir. :)
To że pompa moduluje swoja pracę to się zgadza. Mi chodziło jedynie o pracę pompy obiegowej. Dwie różne sprawy.


U(...) Co zaobserwowałem to pompa chodzi non stop, sterownik podaje 23.9h, zjada 10-13kwh dziennie.(...)

Fajne spalanie jak na dom bez dachu.

MMark.
28-10-2021, 17:21
No i do jakiego poziomu wam schodzą z mocą? U mnie poniżej 0,8kW

U mnie schodzi do 0.4kW. przy zasilaniu teraz 25st, wcześniej 30st i też schodziła do takich wartości.


^^
Mi chodziło jedynie o pracę pompy obiegowej. Dwie różne sprawy.


Fajne spalanie jak na dom bez dachu.

U mnie nie zauważyłem żeby pompa wody się modulowała. Mam ustawione 100% i chyba cały czas tak chodzi. Za krótko mam pc żeby zaobserwować to.

Mały dom parterowy to i może dlatego fajnie wychodzi, nawet bez dachu......:)


A powiedzcie mi, bo dziś wyłączyłem pc (kafelki się kleją no i szkoda mi prądu grzać to na razie póki nie ma mrozów), czy jest jakiś system anty mrozeniowy, że to tak nazwe? (Nie chodzi o ups) W nocy jednak spada temp. trochę poniżej zera. Coś pisaliscie że pompka obiegowa się włącza co jakiś czas....napięcia nie wyłączalem.

pandzik
28-10-2021, 18:02
No jak masz MONO to wymienia wodę ze zbiornika CWU na tę zewnętrzą. Niestety miała wymieniać z podłogi, bez większych strat przy jej bezwładności, a wymienia na gorącą ze zbiornika, wychładzając go. Wydaje mi się, że na początku, gdy zbiornik był wyłączony, brała z podłogi.

MMark.
28-10-2021, 20:52
Mam mono. Zbiornika nie grzeje puki co, więc z niego nic nie zyska. trochę to bez sensu, że ze zbiornika w podloge pobiera. A co z wodą z podłogi, tą chłodna, trafia do zbiornika. Coś jest nie tak wg. mnie

pandzik
28-10-2021, 21:03
To nie tak. Mono musi zabierać wodę na podmianę do zewnętrznej jednostki, inaczej wymiennik zamarznie i po sprawie będzie.
Powinien brać te wodę z podłogi, bo jej tam jest dużo i jak kilka litrów na godzinę podmieni to nie ma straty, ta zimna woda w rurce ogrzeje się od betonu - Dla użytkownika nie ma strat.
Niestety zamiast z podłogi tłoczy bezsensownie 50 stopni ze zbiornika CWU na mróz - A do zbiornika pewnie wchodzi ta woda o temperaturze kilku stopni rozładowując go. To jest bez sensu, bo w mrożny dzień, po 3 godzinach, zbiornik jest chłodniejszy z 10 stopni. Dla grzejących w 2 taryfie pomiędzy 13-15 to jest kiepskie, bo wieczorem zbiornik jest chłodniejszy. GHS z Neoklimą zeszłej zimy to jeszcze sprawdzał i nic nie wymyślili.

MMark.
29-10-2021, 16:43
No ciekawe. Może takie zachowanie powoduje szafa izzyfasf, coś podpięte nie tak jak powinno. Będę musiał zaobserwować u siebie jak włączę grzanie cwu.

oberwatorPC
29-10-2021, 17:05
A co ta szafa niby robi? Zawór trójdrożny i pompę obiegową wpina się w automatykę samsunga i algorytm samsunga tym steruje.

pandzik
29-10-2021, 18:40
Niestety Samsung tym steruje. Ciekawe jak jest w innych tego typu pompach...

Pauliq
02-11-2021, 12:36
Pandzik, a jak mono Ci podgrzewa wodę cwu szczególnie w zimę? Mnie ghs powiedział że sama pompa nie dojrzeje mi do no 45* zbiornika i grzeje grzałką. Jak to jest u Ciebie?

pandzik
05-11-2021, 09:17
Spokojnie i 50 stopni idzie, ale mam ustawione na 45 żeby nie zwiększać strat przez ten cholerny system przeciwzamrożeniowy :) U mnie jak włączę grzałki wspomagające to idzie tylko na nich. nie wiem czemu. Zamiast 1kwh latem za podgrzanie CWU, wychodziło 5kwh z grzałkami.

Przy -20 stopniach w podłogę szło 32 stopnie bez grzałek i pompa robiła to bez problemu. u znajomego Buderus za 40 tys wyłączył sie przy -15 :)

jakby ktoś sie interesował to policzyłem sobie COP za cały zeszły rok, Zużycie całkowite jedynie 1400kwh. wg danych z pompy zużycia (są wiarygodne) i wyprodukowania energii. Wyszło coś pomiedzy 2,8-2,9

MMark.
15-11-2021, 19:36
Już miesiąc minął od montażu ehs mono 5kW u mnie. Co zaobserwowałem to to, że pompa chodzi non stop nie wyłańcza się. Jako że jest to dalej budowa i nie mam w dalszym ciągu ocieplonego stropu, na sterowniku mam zadaną temp. Wody 20st w domu utrzymuje się ok 15st., zmodulowala do 0.3kW i tak chodzi. Prez ten miesiąc zjadła 300kWh....
Z dziwnych rzeczy zauważyłem na sterowniku czas działania 40-50h na dobę...... Z początku pokazywało dobrze.
Druga rzecz to w jaki sposób wymiennik się oszrania, przed samym defrostem ma widoczne paski u góry i po środku nie zaszronione. Napisałem w tej sprawie do instalatora to odpisał że to normalne i pompy inwertorowe oszraniają się w paski zależnie z jaką mocą pracują.

Pauliq
16-11-2021, 09:06
MMark, to pompa inverterowa, więc nawet jeśli będziesz miał ocieplony dach to będzie modulować swoją moc i pracować ciągle. Czas pracy to jakiś błąd w sterowniku, skontaktuj się z instalatorem. A jeśli chodzi o oszranianie to norma, tak się oszrania. Mam tak samo.

MMark.
17-11-2021, 18:06
No i mam pierwszą awarie równy miesiąc od uruchomienia :bash:
Przyjechałem na budowę, pc nie pracuje i kapie woda z prawej strony, wchodzę do domu a na sterowniku błąd e911 i ciśnienie 0. Dobiłem do 1, wychodzę na zewnątrz a woda kapie jeszcze bardziej, czyli coś się rozszczelniło w jedn. zewnętrznej.....ehhh. szybki telefon do instalatora i mają przyjechać.

pandzik
17-11-2021, 18:39
Ale to dobrze ze z prawej strony kapie. Zdziwiłbym się gdyby kapała z lewej :)
Ze środka czy z przyłącza? Dałeś jej trochę w kość.
Sam już nie wiem, to dobrze, że PC chodzi na okrągło, czy lepiej jak np 6-8 godzin na dobę?

MMark.
17-11-2021, 19:09
Hehehe, nie dobrze ze z prawej kapie. U mnie odpływ jest po środku. A tu kapie ze środka obudowy tam gdzie jest cały osprzęt. Odpływ i przyłącza suche. Jak dobiłem cisnienia to zaczęło mocniej leciec.
Jak w miesiąc pracy na minimum dałem jej w kość to jak to będzie chodzić za rok, dwa itd.

pandzik
17-11-2021, 19:36
Ile może pracować PC? Coś kiedyś słysząłem , ze 2000 godzin rocznie aby PC pracowała bezawaryjnie wiele lat. Twoja w miesiac zrobiła 700godzin. Moja w rok robi ok 1100. :)

MMark.
17-11-2021, 21:02
Też mniento zastanawiało że pracuje ciągle ale pytałem ghs i powiedział że ma chodzic, więc uznałem że tak ma być. Kiedy pompa wie że ma się wyłączyć?, steruje na razie wylotem wody który ustawiłem na 20stopni, skoro pompa zmodulowala do 0,3kW to widocznie osiągnęła parametr i go utrzymuje nie wykłańczając się.....
Zobaczcie na zdjęcie, co to za parametr jest gdzie pokazuje jakieś -50 st. Temp. Zbiornika też pokazuje 50st a w zbiorniku zimna woda , nie był jeszcze grzany. O co chodzi to ja nie wiem.
https://i.postimg.cc/m2r2RYL1/IMG-20211116-130829.jpg (https://postimg.cc/dDzKjTTJ)
https://i.postimg.cc/SQdNwThp/IMG-20211116-130856.jpg (https://postimg.cc/vD1snvTP)

kaszpir007
17-11-2021, 21:14
Ile może pracować PC? Coś kiedyś słysząłem , ze 2000 godzin rocznie aby PC pracowała bezawaryjnie wiele lat. Twoja w miesiac zrobiła 700godzin. Moja w rok robi ok 1100. :)

Teorie są różne ...

Taki Pan jak TB uważa że pompa ciepła powinna działać nonstop , choć oczywiście nonstop nie będzie nigdy działać bo kiedyś osiągnie taką temp jaka spowoduje wyłączenie sprężarki , wiec to nie tak że bedzie działała spreżarka 365dni x 24godziny ..

Tyle że pompy ciepła to także klimy a jak wiemy ceny klimatyzatorów są troszkę inne i najtańsze klimy 3,5KW można mieć już za 2000zł , więc w porownaniu do ceny pompy PW myślę że nawet jakby klima padła po 10latach to nie było by szkoda , a przy pompie PW za kilka razy więcej juz strata była by wyższa ..

Sądzę że szybciej padnie coś innego , niż sprężarka ...

oberwatorPC
17-11-2021, 21:23
Jak macie samsungi z 2019 roku to wada fabryczna i każda padnie. Ale jak miesiąc temu uruchomiona to nie z tej serii.

pandzik
17-11-2021, 21:27
A co w niej padnie i co to za wada fabryczna?

oberwatorPC
17-11-2021, 21:31
wada zaworu 4 drogowego pompa zamiast grzać będzie chłodzić do oporu aż sie rozsypie.

pandzik
17-11-2021, 21:35
Kultowo.

Jesli to wada fabryczna to powinna być jakaś akcja serwisowa.

MMark.
17-11-2021, 21:48
Moja jest z końca 19 roku., Albo początek 20. Uruchomiona dopiero teraz:cool: nie słyszałem też o żadnej wadzie fabrycznej

pandzik
17-11-2021, 22:38
Moja jest z końca 19 roku., Albo początek 20. Uruchomiona dopiero teraz:cool: nie słyszałem też o żadnej wadzie fabrycznej

... do dzisiaj, kiedy padła. Daj znać czy to zawór :)

MMark.
18-11-2021, 00:04
Jasne, dam znać co i jak

pandzik
20-11-2021, 11:00
wada zaworu 4 drogowego pompa zamiast grzać będzie chłodzić do oporu aż sie rozsypie.

Jest news w tej sprawie. 8kw mono dostaną aktualizacje oprogramowania tego zaworu. Może wpłynie to też na wybór źródła wody do podmiany na zewnątrz...

MMark.
20-11-2021, 14:05
Jest news w tej sprawie. 8kw mono dostaną aktualizacje oprogramowania tego zaworu. Może wpłynie to też na wybór źródła wody do podmiany na zewnątrz...

Skąd masz takie info? To tylko 8-semek się tyczy?

Dziś był ghs u mnie zobaczyć co się stało no i stwierdził że zgłaszamy do Samsunga sprawę i o i zadecydują. Także nic nie wiem jak na razie.
Pytałem tez o możliwa wadę fabryczną,to odpowiedział że w tych jednostkach nie spotkał się ale w poprzednim modelu coś było i wymieniali na nowe. Także nikt nic nie wiem....

Vld
21-11-2021, 06:51
Czyli rozmroziło wymiennik płytowy i czynnik wraz z wodą wyszedł zaworem bezpieczeństwa, a sprężarka napiła się?
Jeszcze tydzień temu zastanawiałem się nad 12 w monobloku, ale dobrze, że tu zajrzałem i trochę poczytałem.

oberwatorPC
21-11-2021, 09:49
Czyli rozmroziło wymiennik płytowy i czynnik wraz z wodą wyszedł zaworem bezpieczeństwa, a sprężarka napiła się?
Jeszcze tydzień temu zastanawiałem się nad 12 w monobloku, ale dobrze, że tu zajrzałem i trochę poczytałem.

Dobrze, że zajrzałeś ale niedobrze że nie potrafisz czytać ze zrozumieniem. Wada fabryczna pomp 8 kW z 2019 roku. Nie ma znaczenia czy split czy monoblok . W splicie tak samo przemrozisz wymiennik jak zawór 4 drogowy się nie przełączy.

Vld
21-11-2021, 10:00
Do czego ta uwaga? Czego nie przeczytałem ze zrozumieniem? Myślisz, że nie wiem o tym, że split tak samo można rozmrozić jak monoblok?

Vld
21-11-2021, 10:11
Posiadacze mogą się obrażać lub nie, ale ten przypadek dobitnie świadczy też o tym, że ta pompa nie posiada żadnych zabezpieczeń przeciw zamrożeniu wymiennika, ani na bazie czujników temperatury, ani ciśnienia. Projektant widocznie nie wpadł na pomysł, że takie zagrożenie może się pojawić choć by przy defroście. Powinna być opcja do wyboru, praca na wodzie z progami powyżej +10 i na glikolu pozwalająca w okolicach 0C.
Tym samym pompy samsunga dołączają do niechlubnego grona pomp LG z rozmrożonymi wymiennikami z powodu braku zabezpieczeń.

MMark.
21-11-2021, 16:20
oberwatorPC Kolego to ta wada tylko pomp 8kW się tyczy? Myślałem ze wszystkich z 2019r. Ja mam 5kW

Vld jeśli komentujesz mój przypadek to to nic jeszcze nie wiemy co sie rozszczelniło, także wysuwanie takich teorii nic nie da. Czynnik wątpię żeby uleciał bo by pewnie wyskoczył błąd a był błąd tylko przepływu.

oberwatorPC
21-11-2021, 16:35
Posiadacze mogą się obrażać lub nie, ale ten przypadek dobitnie świadczy też o tym, że ta pompa nie posiada żadnych zabezpieczeń przeciw zamrożeniu wymiennika, ani na bazie czujników temperatury, ani ciśnienia. Projektant widocznie nie wpadł na pomysł, że takie zagrożenie może się pojawić choć by przy defroście. Powinna być opcja do wyboru, praca na wodzie z progami powyżej +10 i na glikolu pozwalająca w okolicach 0C.
Tym samym pompy samsunga dołączają do niechlubnego grona pomp LG z rozmrożonymi wymiennikami z powodu braku zabezpieczeń.

Tak tutaj masz rację.

Vld
21-11-2021, 16:46
Vld także wysuwanie takich teorii nic nie da.
Oby..
Ja natomiast radzę, że tak powiem zewrzeć pośladki, przygotować argumenty i nie dać na siebie powiesić przyczynę tej awarii, bo teraz zacznie się przepychanka, kto winien i kto ma za wymianę całego urządzenia zapłacić.

pandzik
24-11-2021, 11:22
oberwatorPC Kolego to ta wada tylko pomp 8kW się tyczy? Myślałem ze wszystkich z 2019r. Ja mam 5kW


Dobrze, że zajrzałeś ale niedobrze że nie potrafisz czytać ze zrozumieniem. Wada fabryczna pomp 8 kW z 2019 roku. Nie ma znaczenia czy split czy monoblok . W splicie tak samo przemrozisz wymiennik jak zawór 4 drogowy się nie przełączy.

w mailu z Korei napisali do 8kW Mono.... Mam już wgrane. :P

Pauliq
24-11-2021, 16:22
Mam takie pytanie.. mam mono 8kw. Na sztywno mam ustawione 25st. I od razu po zakończonym defroscie uruchamia się sam wentylator bez sprężarki, i przez chwilę widzi temp 26 na wylocie. Po chwili pracy wentylatora temp spada do 23 st. Wyłącza się pompka wraz z wentylatorem i po około 3 minutach załącza się sprężarka wraz z went i pompka i dopiero śmiga do następnego defrostu. Czy to poprawnie?

pandzik
24-11-2021, 17:10
Trudno powiedzieć jak pracuje. Z tego co pamiętam z ustaleń z montażystą po montażu, po defroście pompa powinna w ok 30sek dojśc do normalnej pracy. I tak chyba jest u mnie. Żeby sprawdzić wyświetlacz i jednostke zewnętrzną to u mnie trudno bo muszę wyjśc i obejśc dom. Wszystko możesz sprawdzić w aktualnej pracy na wyświetlaczu.

inna rzecz. Co to za temperatura 25 stopni? Ja mam w podłodze niecałe 24 stopnia, temperatura na sztywno - 28 stopni i chyba to jakoś pracuje. U Ciebie pompa nie taktuje bez przerwy? podbij wyżej. \Dziś w nocy od 2-6 pompa mi zużyła 2,5kwh pracując na 28 stopniach.

Pauliq
25-11-2021, 05:25
Mam na razie niezamieszkany dom, więc mam tak ustawione. W pokoju mam 22* i wystarczy. A co to defrostu to zadzwonię do ghs i się wypytam go.

I am Batman
25-11-2021, 08:55
inna rzecz. Co to za temperatura 25 stopni? Ja mam w podłodze niecałe 24 stopnia, temperatura na sztywno - 28 stopni i chyba to jakoś pracuje. U Ciebie pompa nie taktuje bez przerwy? podbij wyżej. \Dziś w nocy od 2-6 pompa mi zużyła 2,5kwh pracując na 28 stopniach.

Jak sprawdza Ci się to grzanie sztywną temperaturą 28 stopni? Grzejesz w jakichś sztywno ustalonych okienkach? Jak się ma defrost do takiej temperatury zasilania? Często ktoś pisze, że w okolicach 0'C dobrze mieć powrót powyżej 27 'C? Nie rozumiem dlaczego, u mnie nawet poniżej te temp defrost trwa dosłownie kilka minut i pompa wtedy pokazuje pobór ok. 0,3kW.

pandzik
27-11-2021, 12:28
Sprawdza się bo tak grzeje. W drugiej taryfie. Obecnie 4,5h w nocy do 6 rano i 13-15 razem z grzaniem CWU. W weekend na bogato od rana do popołudnia. W zeszłym wydłużałem nocne grzanie przy -10. Gdy było poniżej -15 po południu grzałem do 17. Najwyższa temp to 31 stopni. W domu min 23 stopnie w połnocno zachodniej sypialni.

Pytajnick
27-11-2021, 22:26
No i mam pierwszą awarie równy miesiąc od uruchomienia :bash:
Przyjechałem na budowę, pc nie pracuje i kapie woda z prawej strony, wchodzę do domu a na sterowniku błąd e911 i ciśnienie 0. Dobiłem do 1, wychodzę na zewnątrz a woda kapie jeszcze bardziej, czyli coś się rozszczelniło w jedn. zewnętrznej.....ehhh. szybki telefon do instalatora i mają przyjechać.

Jak się sprawy mają? Jest diagnoza? Masz alternatywną metodę ogrzewania w takim wypadku w monobloku - grzałki ?

I am Batman
28-11-2021, 18:05
Pompa pochodziła 3 dni i jeb.. kabel zasilający między mono a szafa hydro izzi mam 2.5. podczas odmrażania wczoraj czuć było w kotłowni plastikiem. Dziś rano błąd e101 i e109 nie działa.. patrzę a tutaj przewód nie fazowy tylko N stopiony.. jaki ma pobór pompa przy defroscie że tak mogło kabel stopić?

Mam ten sam problem, po południu pompa nagle się zatrzymała i błąd E101. Po resecie bezpieczników E604 i potem E101/109. Nigdzie nic nie widzę, żeby było przepalone. Na płycie głównej jednostki zewnętrznej głucho i ciemno, brak diod, błędów na tym liczniku, cisza... Możliwe, że upaliło tam coś?
Przewód fazowy który idzie do JZ pod napięciem.

Pauliq
28-11-2021, 18:34
Może masz też problem z przewodem neutralnym? Masz też szafę izzi?

I am Batman
28-11-2021, 18:52
Nie, 'Samsungowa' szafa z zasobnikiem 260l.
Neutralny w bezpiecznikach wydaje się dobrze wkręcony, w JZ był średnio ale poprawiłem i totalnie nic się nie zmieniło.
U Ciebie w którym miejscu był neutralny uwalony?

Pauliq
29-11-2021, 08:34
Ja mam niestety izzifasta i nie wiem jak to jest w samsungowej, ale u mnie kabel zasilający mono na zewnątrz wychodzi z izzi i tam w środku jest takie szybkozlacze jakby wago lecz jakieś chińskie i był słaby styk tam i go po prostu stopiło.. Sprawdź miernikiem czy mono ma zasilanie na zaciskach takie jak być powinno. Jeśli jest to znaczy że przewód sterujący ma gdzieś problem. Ewentualnie najgorsze to coś się stało z elektroniką ;/

oberwatorPC
29-11-2021, 09:33
Nie, 'Samsungowa' szafa z zasobnikiem 260l.
Neutralny w bezpiecznikach wydaje się dobrze wkręcony, w JZ był średnio ale poprawiłem i totalnie nic się nie zmieniło.
U Ciebie w którym miejscu był neutralny uwalony?

Znasz już przyczynę?

I am Batman
29-11-2021, 12:01
Niestety dalej nie wiem co jest, po rozmowie z serwisem Neoklimy wychodzi, że płyta główna w jednostce zewnętrznej, tyle, że jej nie mają i nie wiem ile potrwa zanim dostaną. Pompa chodziła 3 miesiąc więc na gwarancji. Uruchomiłem tryb pracy awaryjnej, żeby grzać chociaż grzałką ale po 4 godzinach lipa. Obiegówka chodzi, sterownik pokazuje pracę awaryjną na 35'C, podłoga zimna, CWU zimna, przewody w jednosce wewnętrznej też. Wrrr... :mad:

Pytajnick
29-11-2021, 12:19
Nie masz grzałki w baniaku CWU?

I am Batman
29-11-2021, 12:26
Nie masz grzałki w baniaku CWU?

Mam, ale w trybie awaryjnym podobno działają inne grzałki - wspomagające/przepływowe. Wyłączone je mam chyba w trybie serwisowym dlatego nie grzały. Będę próbował ja potem załączyć.

Pytajnick
29-11-2021, 12:34
Mam, ale w trybie awaryjnym podobno działają inne grzałki - wspomagające/przepływowe. Wyłączone je mam chyba w trybie serwisowym dlatego nie grzały. Będę próbował ja potem załączyć.

Nie wiem jak w Twojej PC ale kiedy zapytałem po co w moim baniaku grzałka skoro PC ma swoją, to instalator powiedział, że - grzałka w baniaku szybciej dogrzewa wodę w trybie mordowania legionelli (bo PC bodaj do 58stC sprężarką) plus jest dodatkowym zabezpieczeniem w razie awarii PC/ Jak widać po Twoich perypetiach, warto ją mieć.

I am Batman
29-11-2021, 12:55
No na pewno ta wbudowana mi się załączała jak jeszcze 'mordowałem' legionellę kiedy nie używałem CWU. Teraz jednak w trybie awaryjnym nie 'wystartowała'. Może jeszcze jakieś ustawienie które pominąłem. Serwisant jednak powiedział, że w tym trybie działa ta przepływowa. Faktycznie miałem ustawione #4021 jako 'nieuż.'.

Pauliq
02-12-2021, 18:21
Dziś mam temperaturę na zewnątrz około 4st.. pompa kręci się na niskiej modulacji.. około 0.6/0.7 kw.. zassania się powoli i długo chodzi zaszroniona ale nie w całości tylko z 5 takimi paskami wolnymi od szronu na szerokość 5cm.. w końcu się zaszroni cała i zrobi sobie defrost.. mam wątpliwości ale może jednak wszystko ok? Może mnie ktoś uświadomi czy jest ok czy może jednak problem z czynnikiem?

shrek565
08-12-2021, 08:45
Mnie to pompa samsung już denerwuje.
Na pompie mam ustawione teraz przy - 4 na zewnątrz 31,5 stopnia na wyjściu. A rano budzę się i w domu 20,4 stopnia.
Sam już nie wiem gdzie i z czym walczyć. Czy przepływy za małe choć rozkręcone są na maksa. Czy podłogówka źle położna Czy panele na podłodze za grube? Mam termometr laserowy to panele mają 24 stopnie a płytki 25,5 to bez szału. 20 cm styropianu na podłodze. 20 na ścianach. 25 na suficie. Okna 3 komorowe. Jak napale w kominku to ciepło trzyma dom. Według mnie coś nie tak z podłogówka.
Ktoś ma jakieś sugestie? A jak u was wygląda temperatura na pompie i w domu teraz.
Zdjęcia podgladowe rozłożonej podłogówki.
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/0a309e572b81.jpg (https://naforum.zapodaj.net/0a309e572b81.jpg.html)
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/11935be41efb.jpg (https://naforum.zapodaj.net/11935be41efb.jpg.html)
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/1de9438301b3.jpg (https://naforum.zapodaj.net/1de9438301b3.jpg.html)

I am Batman
08-12-2021, 09:14
A sterownik pokazuje Ci, że zasilanie ma 31,5 stopnia czy to tej temp nie dobija? Jakie Ci przepływy pokazuje i na ile % chodzi 'pompa w inwerterem'?

Tryb serwisowy>Opcja strefy wewn.>Inf. o stanie strefy wewn.

Andrzej5101
08-12-2021, 09:23
Na pompie mam ustawione teraz przy - 4 na zewnątrz 31,5 stopnia na wyjściu. A rano budzę się i w domu 20,4 stopnia
20 cm styropianu na podłodze. 20 na ścianach. 25 na suficie. Okna 3 komorowe.
Jak napale w kominku to ciepło trzyma dom. Według mnie coś nie tak z podłogówka.
Ktoś ma jakieś sugestie? A jak u was wygląda temperatura na pompie i w domu teraz.
1/ Chcąc mieć wyższą temperaturę z rana ;
- należy w okresie przed wstawaniem podnieść temperaturę zasilania,
2/ W dzień temperatury na zewnątrz są wyższe niż w nocy;
- należy wówczas zmniejszyć temperaturę zasilania
3/ Każdy dom jest inny i inaczej traci ciepło;
- można dołożyć styropianu na suficie do ok;40 do 50 cm,
- wówczas będzie można zejść z temperaturą zasilania,
- dla podłogówki to ; 30 C do 35 C

laparia
08-12-2021, 10:51
Jakie dobowe zużycie energii elektrycznej.

shrek565
08-12-2021, 12:13
Przepływy są w okolicy 0,5 do 0,8 litra na minute i są otwarte na maxa a na tej PC nie można samemu zrobić wyższego biegu. Co do zużycia teraz przy - 4 praktycznie 24h ta sama tem. To zużycie około 20 KW. Z tego co widzę to dobija normalnie do tych 31,5.
Innych rzeczy nie sprawdzę bo pompa mam 3 sezon jeszcze ze starym sterownikiem.
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/10b512a39936.jpg (https://naforum.zapodaj.net/10b512a39936.jpg.html)
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/f946e4b31897.jpg (https://naforum.zapodaj.net/f946e4b31897.jpg.html)

pandzik
08-12-2021, 16:24
Mam podobne odczucia ostatnio.
U mnie też piętro deska barlinecka i mam po 6 godzinach grzania (zadane 29 stopni) u góry 22 stopnie a na dole 23,8. Dół skręcony do 0.5-1litra, góra rozkręcona co daje max 1.8 litra na petle. Więcej nie idzie, bo ta pompa ma przepływ jedynie 22litry/min. Dziś po raz pierwszy w nocy zajrzałem kilka razy do sterownika. Wiem, że to kiepska temperatura bo w okolicy 0 do -4, ale pompa się rozmrażała, innym razem szła na 25 stopni, raz na 28... Moim zdaniem ona wiecej myśli niz produkuje ciepła. :) Zużycie 8-10kwh z grzaniem CWU. To mało. My ślę, że puszcze ją na całą noc bo z akim przepływem ona musi popracować i zobaczymy jak sie sprawi.
Może czynnika ma za mało?