PDA

Zobacz pełną wersję : piec Granpal firmy polimet



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15]

wilk3
30-12-2020, 19:23
Może ktoś doradzić jaki regulator pokojowy kupić do tego kotła ?

stanisław.k
30-12-2020, 20:17
Ja mam taki i sprawuje się świetnie od lat. https://allegro.pl/oferta/sterownik-euroster-2006-nowy-przewodowy-programato-6979805634

dawidko5454
31-12-2020, 17:25
Sterownik bezprzewodowy AURATON2030 RTH działa bezproblemowo i bez kabli wygodny można przenosić po całym domu polecam

cuuube
01-01-2021, 12:42
Ja używam pokojowych po wi fi (z głowicami) https://archiwum.allegro.pl/oferta/termostat-pokojowy-eq-3-max-99107-bialy-i7344858797.html jeden centralny mnie nie zadowala. http://www.ernst-ortner.de/wp-content/uploads/kostenlos_max_hausloesung_de.pdf jak nie ma odbioru ciepła to przechodzi w podtrzymanie... wykres w poscie bodaj 3476

Artur222
03-01-2021, 17:51
No i nareszcie po 10 latach użytkowania pozbyłem się tego beznadziejnego kotła. Jeżeli się ktoś zastanawia nad zakupem tego modelu to ZDECYDOWANIE ODRADZAM! Paliłem na różnych pelletach. Czyszczenie kotła to dramat. Zawleczka regularnie się zrywa. Polecam zapytać sprzedawcy przed zakupem jaka jest procedura, jak Wam się zerwie zawleczka przy pełnym zasobniku..... W instrukcji brak informacji, że należy wymieniać rurę między zasobnikiem, a kotłem. Automatyczne rozpalanie to fikcja, bo spadający popiół niszczy grzałkę itd..... Mógłbym jeszcze dużo wymieniać takich ciekawostek o tym badziewiu.
Serwis w zasadzie nie istnieje. Tak samo jak obsługa telefoniczna producenta. Za te pieniądze można kupić dużo lepsze kotły.

stanisław.k
03-01-2021, 19:00
To pochwal się czym teraz grzejesz.

Artur222
03-01-2021, 19:21
Gaz ziemny :) Nareszcie!!!

stanisław.k
03-01-2021, 20:10
Szczęściarz z Ciebie. U mnie gaz będzie w bliżej nieokreślonej przyszłości :)

Artur222
03-01-2021, 20:24
Teraz to nie musisz mieć gazu :) Robisz powietrzną pompę ciepła + fotowoltaikę....

stanisław.k
03-01-2021, 22:01
Rozważałem, kosmiczny koszt.

Artur222
04-01-2021, 11:23
Podobnie jak przyłącze gazu + przeróbka kotłowni i porządny kocioł :)
Dobrze, że jest ulga termomodernizacyjna.

Ale wracając do wątku kotła to na obecne czasy zakup kotła na pellet za ok 10tys to szaleństwo.

stanisław.k
04-01-2021, 12:17
Przy pompie ciepła dochodzi jeszcze przystosowanie instalacji do grzani niższą temperatura, a to remont całego domu.

Artur222
04-01-2021, 12:27
Racja. Ja mam w całym domu podłogówkę i kilka grzejników. Zainwestowałem przy budowie domu :)

stanisław.k
04-01-2021, 16:13
U mnie niską nie nagrzeję wszystkiego.

Artur222
04-01-2021, 17:05
Olej opalowy jest tani.

stanisław.k
04-01-2021, 18:04
Jak na razie Granpal służy piętnasty sezon i póki działa to nic nie planuję.

shogun1985
06-01-2021, 11:49
wymieniał z was ktos zawias klapy zasobnika ? mac ktoś namiar gdzie taki dostane ?

stanisław.k
06-01-2021, 11:58
Kupowałem w Allegro https://allegro.pl/oferta/zawias-tloczkowy-maly-zt-hf-01-m00-gtv-9328891075?bi_s=ads&bi_m=listing%3Adesktop%3Aqueryandcategory&bi_c=YjI2OWM5MjYtMzljNS00ZmU3LWI5ODctNTIyMjc2ZDU3N 2VlAA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=ada2ba3a-3ffc-43f5-b701-e3df2704eabd

wilk3
09-01-2021, 08:40
Podłączyłem regulator salus 091flv2 i piec nie reaguje , podłączone zgodnie ze schematem pod pin 24v i drugi przewód pod in3 . Na jakiej zasadzie powinno to działać ? Jest też drugi sposób podłączenia w instrukcji regulatora , podłączenie w obwód pompy CO lecz nic nie pisze o takim sposobie podłączenia w instrukcji kotła . Może ktoś coś doradzić?

electrician
16-01-2021, 21:53
Olej opalowy jest tani.

Tiaaa! 3,50 za litr to rzeczywiście taniocha. W pierwszej wersji mojego ogrzewania rzeczywiście /rok 1999/ olej był tani. Ale potem zaczęli przy nim majstrować spece od finansów, dołożyli akcyzę i opałowy "potaniał". Dlatego piętnaście lat temu kupiłem Granpala i uważam, ze jest to najlepszy zakup jeśli chodzi o wyposażenie domu. Piec /poza jednym przetarciem tulei wynikającym z mojego lenistwa/ pracuje bezawaryjnie. Nie liczę zerwania zawleczek /było tego chyba ze trzy razy/ bo to żadna robota - z opróżnieniem zasobnika ok. godziny. Piec na olej opałowy mam w instalacji nadal, bo traktowałem go jako awaryjne źródło ciepła - ale ani raz nie korzystałem w ciągu tych 15 lat. Ciekaw jestem, czy kocioł gazowy /porządny kosztuje niewiele mniej od Granpala/ wytrzyma 15 lat eksploatacji? Poza tym nie każdy ma możliwość podłączenia gazu /gdzie koszt eksploatacji będzie wyższy niż Granpala/ - u mnie nie ma i nawet ptaszki nie ćwierkają kiedy będzie. Pisząc o powietrznej pompie ciepła i fotowoltaice zapewniającej bezkosztową eksploatację - nie obraź się, ale nie wiesz o czym piszesz. Taka inwestycja żeby fotowoltaika wystarczyła na pokrycie potrzeb ogrzewania zimą /kiedy prawie całą energię odbierasz z sieci/ to około 60 - 70 tysięcy marnych złotówek. Nie liczę tu dodatkowego, awaryjnego zasilania pompy /np. agregatem/ w przypadku dłuższych przerw w dostawie energii elektrycznej i średnich mrozów /w granicach - 10 st C/ przez dni kilka.
Jeśli chodzi o różnicę w kosztach ogrzewania olejem i peletem - w sezonie grzewczym zużywałem 2500 l oleju co przy cenie 3,50 zł/l daje 8750 zł /a olej bywał już też powyżej 4 zł/l/ natomiast peletu spalam ok. 4 ton za sezon co przy średniej cenie 750 zł/t daje 3000 zł. W każdym sezonie oszczędzam więc ponad 5500 zł - za taką kwotę opłaci mi się raz w miesiącu wyczyścić piec i co jakiś czas dosypać do zasobnika. O wyrzucaniu popiołu nawet nie wspomnę, bo te dwie szuflady miesięcznie nie wymagają nawet wspomnienia.
Jednego jestem pewny - jeśli Granpal za kilka lat /oby jak najpóźniej/ odmówi pracy i nadal nie będzie gazu /bo jednak pewnie trochę się zestarzeję i będę chciał być wygodniejszy/ - to następnym kotłem również będzie Granpal.
Bo Granpal forever :)

Beltaine
17-01-2021, 17:55
Dawno mnie tu nie było, ale jako że mamy mróz, to wymyśliłam sobie kolejną historię... :rolleyes:

I tak: popiół w porządku (brązowy i sypki), nie robią się spieki, wyczystka i co tam trzeba wyczyszczone (oprócz kanalików, bo nadal tego nie ogarniam), temperatura zadana osiągnięta, wodę grzeje, dym z komina przezroczysty lub biały itp. itd. ALE zastanawiają mnie płomieniówki. Z jednej strony nie gromadzi się dużo popiołu i nie zapycha się, z drugiej wychodzi pół na pół: popiół generalnie jest brązowy, ale drzwiczki, front i trochę płomieniówki czarne od sadzy. Czyli się gdzieś przydusza, dobrze kombinuję?

electrician
17-01-2021, 23:35
Dawno mnie tu nie było, ale jako że mamy mróz, to wymyśliłam sobie kolejną historię... :rolleyes:

I tak: popiół w porządku (brązowy i sypki), nie robią się spieki, wyczystka i co tam trzeba wyczyszczone (oprócz kanalików, bo nadal tego nie ogarniam), temperatura zadana osiągnięta, wodę grzeje, dym z komina przezroczysty lub biały itp. itd. ALE zastanawiają mnie płomieniówki. Z jednej strony nie gromadzi się dużo popiołu i nie zapycha się, z drugiej wychodzi pół na pół: popiół generalnie jest brązowy, ale drzwiczki, front i trochę płomieniówki czarne od sadzy. Czyli się gdzieś przydusza, dobrze kombinuję?

Dokładnie tak. Spalanie przy ciągle zbyt małym dopływie powietrza. Nie bardzo rozumiem, co masz na myśli pisząc o kanalikach? Czyżby te otwory w palenisku przez które tłoczone jest powietrze? Czy może kanał powietrzny pod paleniskiem? Jeśli otwory powietrzne, to po mrozach /chyba już w środę/ wygaś kocioł, zaczekaj aż trochę ostygnie, wygarnij wszystko z paleniska i gwoździem /na przykład/ udrożnij wszystkie otwory znajdujące się w tej "szufli" w której prowadzone jest spalanie. Otwory ułożone są symetrycznie więc jeśli jest otwór po lewej, to symetrycznie będzie i po prawej. Otwory są w części dennej i w ściankach bocznych. Ile ich jest - nie pamiętam, bo robiłem to dawno kiedy zakleiły mi sie przy paleniu wilgotną i niedokładnie oczyszczoną pestką z wiśni.
Powodzenia :)

wilk3
24-01-2021, 11:49
Sterownik już działa udało się samemu rozwiązać problem . Niestety kolejny problem z wygasaniem na podtrzymaniu , może ktoś podać nastawy podtrzymania ?

stanisław.k
24-01-2021, 15:25
To zależy od paliwa, ja mam w tej chwili postój 15 minut, podawania 5s i wybieg dmuchawy 40s

cuuube
24-01-2021, 16:06
https://images89.fotosik.pl/466/be0f338085a8c0dcmed.jpg (https://images89.fotosik.pl/466/be0f338085a8c0dc.jpg)

ale u mnie na podtrzymaniu kocioł ma około 85 do nawet 90 stopni więc łatwo się rozpala.

wilk3
25-01-2021, 18:25
Obecnie palę mieszanką owsa z peletem . Próbowałem też samym peletem ale w czasie podtrzymania występowało przekroczenie dopuszczalnej temperatury podajnika . Mój piec jest na sterowniku ELTA z regulatorem PID
Maksymalne wysterowanie 25 %
Podtrzymywanie - stop 4 min
Podtrzymywanie - podawanie paliwa 13 s
Podtrzymywanie - dmuchawa 18 % , 12 s
Czas do załączenia podtrzymywania 3 min
Próbowałem też na innych ustawieniach ale tez niewiele to pomagało zauważyłem że duzu wpływ ma zmiany maksymalnego wysterowania . Piec nie pracuje na tych ustawieniach czasowych ale chyba dlatego przez regulator PID . może mi ktoś mniej więcej to wyjaśnić .

stanisław.k
26-01-2021, 08:21
Dawno nie paliłem owsem ale pamiętam,że postój w podtrzymaniu miałem na 7 minut i podawanie na 6 s. O sterowniku Elta nie mam pojęcia ja mam Estymę.

dawidko5454
26-02-2021, 19:21
Witam mam właśnie problem ze sterownikiem estymy ponieważ często wyłącza mi się piec problem tkwi w taśmie łączącej panel z modułem taśmę rok temu wymieniłem na nową, problem zniknął ale tej zimy znów się pojawił po spryskaniu styków taśmy contakt sprej wraca do normy ale po tygodniu a czasami częściej znowu problem powraca może jest jakiś inny sposób na poprawę tych połonczeń a może taśma jest przerwana co o tym sądzicie może miał ktoś taki problem

stanisław.k
27-02-2021, 09:54
U mnie powodem restartu sterownika nie była taśma wyświetlacza. Po 10 latach problemy powodował zasilacz na płycie sterownika, wysłałem sterownik do Estymy i tam go naprawili.

electrician
28-02-2021, 16:06
Jeśli pomaga contact, to raczej taśma nie jest przerwana. Najprawdopodobniej nieco zaśniedziałe są styki wtyku. Przejrzyj to dokładnie, gdzie się da delikatnie przeczyść. Sprawdź również połączenia na zasilaniu oraz stan bezpiecznika i jego zestyków. Przeglądnij dokładnie gniazdo tego bezpiecznika rurkowego czy przypadkiem docisk nie jest za słaby. Może również być przypadek Stanisława - uszkodzony moduł zasilacza. Tyle można radzić "na odległość" bez możliwości sprawdzenia organoleptycznego.

dawidko5454
28-02-2021, 19:40
Sprawdzę jutro jeszcze bezpiecznik jak nie pomoże to w sezonie letnim wyśle sterownik do naprawy pozdrawiam

stanisław.k
02-03-2021, 09:56
Reset następował tylko gdy wyświetlacz był podświetlony.

dawidko5454
06-03-2021, 17:57
Wyłącza się samoczynnie zaczyna się zdarzać że rano grzejniki zimne w piecu ciemno i na wyświetlaczu tak samo nic nie działa ale najczęściej jak dotknę jakiegoś przycisku na wyświetlaczu w czasie pracy pieca wszystko znika po krótkim czasie znowu zaczyna działać ale nieraz potrzebuje pomocy contakt sprej, a i jeszcze jedno w moim sterowniku nie znalazłem żadnego bezpiecznika

stanisław.k
08-03-2021, 10:04
Myślę, że wysyłka do Estymy będzie najlepszym rozwiązanie.

electrician
08-03-2021, 16:22
Ja co prawda mam sterownik starego typu, ale nie może być tak, żeby sterownik nie miał swojego zabezpieczenia. U mnie od góry jest zakrętka bezpiecznika rurkowego - to taki czarny, wystający "guzik" gdzie od góry widać nacięcie na śrubokręt. Jeśli takie "cuś" jest, to trzeba delikatnie wykręcić tę nakręteczkę/docisk, wyjąć bezpiecznik rurkowy, przeczyścić delikatnie styki, sprawdzić bezpiecznik i potem - już przeczyszczone - delikatnie wkręcić nakrętkę z włożonym bezpiecznikiem. Generalnie - sprawdziłbym cały obwód zasilania - czasem luźny, nie dokręcony styk powoduje takie "cuda".

stanisław.k
09-03-2021, 11:37
W tych z PID nie ma bezpiecznika. Z Granpalem dostałem poprzedni model Estymy i tam był bezpiecznik, jedenaście lat temu wymieniłem sterownik na ten z PID i tu już nie ma.

Bogusław45
18-03-2021, 19:53
Dzień dobry,
od 3 miesięcy ani "serwisantowi" polimet ani nam nie udało się odpalić kotła granpal eco 50kW. Ciągłe problemy z gaśnięciem, podawaniem paliwa, wkład się tak zapchał, że rozwalił, przy drzwiczkach wielka góra żaru, paliwo tworzy dziurę przez co na ślimak wchodzi za duża temperatura bo się nie zsypuje grawitacyjnie. Takie oto różne historie już przeżyłem. Dokonałem 5-10 prób całodniowych i ani razu z pomocą serwisanta lub nie nie udało się dojść do punktu aby przynajmniej 1 dzień kocioł pracował. Chciałem się tutaj dowiedzieć o dwie sprawy: czy są może jakieś chętne osoby na pozew zbiorowy (ja takiej firmy jeszcze nie spotkałem, firma kłamie, nie serwisuje, olewa klienta całkowicie, sprzedaje nie to co obiecała) a druga czy może ktoś może pomóc i wytłumaczyć pewne zachowania, które nie są opisane w tej "przebogatej" instrukcji.
pozdrawiam
marcin

mtdeusz
18-03-2021, 19:57
To jest kwintesencja Polskiego kotlarstwa w całej okazałości.
Nagonić, nakłonić aby sprzedać a jak zmanipulowany klient kupi to niech się dziele wola nieba , kopci na całą okolicę, smołuje smrodzi , nie działa , nie ma problemu ważne, że się sprzedał i hajs się zgadza.

stanisław.k
19-03-2021, 08:32
Jaki masz sterownik i ustawienia? Czym palisz?

Bogusław45
19-03-2021, 08:46
Jaki masz sterownik i ustawienia? Czym palisz?

Witam, oprogramowanie elta, palimy peletem drzewnym.Teraz jesteśmy w sytuacji gdzie w automacie nie dochodzimy nawet do pracy ciągłej.
Temperatura spalin pozostaje przy 25 stopniach, podawanie rzadkie, dmuchawa cały czas na 22%. Po 10-20 minutach alarm braku rozpalenia.

Proóbowałem w trybie automatycznym ustawić dmuchawę na np 40% i podawać ręcznie ale on nie chciał wejść na 40% i zostawał przy niższej wartości.

pozdrawiam

stanisław.k
19-03-2021, 09:52
Mam stary sterownik z PID estymy więc całkowicie inny. Myślę jednak, że funkcje pracy muszą być podobne. Tryb pracy "ręczny" u mnie służy tylko do regulacji powietrza. Jakie masz podawanie i w jakim interwale? W Estymie interwał wynosi 10 sekund.
Jeśli temperatura spalin nie rośnie, kocioł sam się wyłączy i to tak ma być.
Podaj wszystkie ustawienia podawania i powietrza.
Wymiennik masz czysty?

Bogusław45
19-03-2021, 18:10
Mam stary sterownik z PID estymy więc całkowicie inny. Myślę jednak, że funkcje pracy muszą być podobne. Tryb pracy "ręczny" u mnie służy tylko do regulacji powietrza. Jakie masz podawanie i w jakim interwale? W Estymie interwał wynosi 10 sekund.
Jeśli temperatura spalin nie rośnie, kocioł sam się wyłączy i to tak ma być.
Podaj wszystkie ustawienia podawania i powietrza.
Wymiennik masz czysty?

Witaj
* piec w trybie automatycznym nie może z rozpalania wejść w stan ciągły
* udało nam się wyczyścić dziury od wymiennika
* przeprowadziłem test ręcznego rozpalenia używając: dmuchawy, podawania i odpopielania.
454143
wyciągnałem kocioł pięknie rozpalony aż do obciażenia 100% - tymczasem wyjście spalin wzrosło nieznacznie, tak samo temperatura wody na CO.
Coś tam jeszcze blokuje? Dokładniej wyczyścić czy może jakiś czujnik nawalił? Kocioł jest nowy ale trochę dymi chyba dlatego że jest obklejony po podaniu wcześniej peletu prawdopodobnie sosnowego z żywicą

stanisław.k
19-03-2021, 20:49
Fajny sterownik, mój przy tym wygląda jak stare Atari :) Temperatura spalin u mnie wzrasta dość szybko, może u Ciebie jest tulejka czujnika zarośnięta sadzą?
Jeśli temperatura splin nie wzrośnie to nie będzie pracował w automacie, wyłączy się po czasie. Instalowałeś kocioł sam?

electrician
28-03-2021, 16:59
Opisane efekty jako żywo przypominają palenie marnej jakości peletem. Miałem podobnie przy próbach palenia biopeletem z pestek słonecznika oraz raz przy paleniu marnym peletem przemysłowym. Spróbuj zmienić pelet i jeśli jest taka możliwość w sterowniku popróbuj na ustawieniach stałych /nie PID nadążnych/, czyli stałe ustawienie dmuchawy, podawania i przerwy oraz pracę w podtrzymaniu. Kotły na paliwo stałe obojętnie którego producenta wymagają niestety od obsługującego pewnej wiedzy technicznej oraz dojścia drogą empiryczną do odpowiednich nastaw.

trabi-wrc
26-05-2021, 17:52
Panie i Pany ! W związku z przesiadką na pompę przymierzam się do sprzedaży mojego Granpala 15 kW. w użyciu od 2010 roku, po serwisie głównym kilka lat temu z wymianą tulei ślimaka. Od wielu lat pracuje niezawodnie. Regulator Estyma.
Jakby ktoś potrzebował to sprzedam niedrogo
https://www.facebook.com/marketplace/item/980940259392413

stanisław.k
28-05-2021, 12:08
Jaka moc ?

electrician
07-06-2021, 16:49
U mnie dwa dni temu skończył się rekordowo dłuuuugi sezon grzewczy i dopalam pelet aż piec sam zgaśnie. Jeszcze tak długiego sezonu grzewczego nie miałem. Skrajnie niskich temperatur wprawdzie nie było, ale palenie do czerwca??? Najdłużej bywało do zimnej Zośki. Za sezon spaliłem prawie 5 ton peletu /zostało kilka worków/ - to też rekord w spalaniu. Ale kiedy pomyślę, że paliłbym nadal olejem - to jakoś lżej mi na duchu :p
Jeśli chodzi o koszty - paliłem niezłym peletem po 750 zł/t czyli całkowity koszt ogrzewania /w tym oczywiście cwu/ to ok. 3700 zł - nie tak znów dużo jak na ok. 200 m2 ogrzewanej powierzchni i temperaturę zadaną 21 st C.

stanisław.k
25-07-2021, 13:27
O rety, rozliczasz poprzednią zimę, a tu za rogiem następny 16-y sezon z Granpalem. Wczoraj dopiero wyczyściłem go po poprzednim sezonie, a w tygodniu leci do mnie dostawa peletu ;)

electrician
27-07-2021, 21:51
Ale Ty stachanowiec jesteś, Stanisław :) Już wyczyściłeś? :p Ja co roku obiecuję sobie, że zaraz po sezonie wyczyszczę - ale wtedy włącza mi się leń patentowany i czyszczę dopiero jak łapią pierwsze chłody ;) Tak tak, to już 16 sezon będzie przygody z Granpalem i w poprzednich 15 sezonach nigdy nie zawiódł ze swojej winy. Jedna poważna usterka - przetarcie - była wyłącznie moją winą, bo nie chciało mi się wysłać wcześniej kociołka do Polimetu chociaż i Pan Andrzej prosił, i ja sam też wiedziałem, że trzeba.Teraz już obiecałem piecykowi że będę wymieniał tuleje na czas, a on obiecał mi dalszą bezawaryjną pracę jeszcze przez długie lata :)
Tak, najlepszym wyborem w historii budowy mojego domu był zakup Granpala :)
Granpal forever!

trabi-wrc
27-07-2021, 23:22
Jaka moc ?

15 kW - dodałem informację oraz link do fejsbuka gdzie mam zdjęcia całości.

stanisław.k
28-07-2021, 11:54
Potrzebny był 25kW ale już i tak kupiony.

trabi-wrc
03-08-2021, 21:35
Panie i Pany ! W związku z przesiadką na pompę przymierzam się do sprzedaży mojego Granpala 15 kW. w użyciu od 2010 roku, po serwisie głównym kilka lat temu z wymianą tulei ślimaka. Od wielu lat pracuje niezawodnie. Regulator Estyma.
Jakby ktoś potrzebował to sprzedam niedrogo
https://www.facebook.com/marketplace/item/980940259392413

SPRZEDAŁEM!

Dzięki Granpalowcy za wsparcie i rady przez te 11 lat.
Do zobaczenia na grupie pomp ciepła :D
Pozdrav

electrician
04-08-2021, 09:34
SPRZEDAŁEM!

Dzięki Granpalowcy za wsparcie i rady przez te 11 lat.
Do zobaczenia na grupie pomp ciepła :D
Pozdrav

Trzymaj się! Dobrze się z Tobą gadało :) Wpadnij czasem kurtuazyjnie i napisz jak tam Ci idzie z tą pompą i zdradź czy to pompa powietrzna czy ze źródłem? I po sezonie napisz coś o kosztach w porównaniu z Granpalem. Mam również nadzieję, że masz jakieś awaryjne zasilanie energią cieplną na wypadek braku prądu /o co w najbliższych latach trudno nie będzie/ Na grupie pomp ciepła raczej się nie spotkamy, bo dopóki mój Granpal będzie chciał pracować - nie przewiduję zmiany sposobu ogrzewania. A i potem raczej wybiorę nowego Granpala, bo ten zapracował na zaufanie do firmy.
A tak na marginesie - za ile sprzedałeś swój kociołek, oczywiście jeśli to nie tajemnica ;)

jacekkacz
08-08-2021, 21:30
Witajcie Granpalowcy,
a ja myślałem, że wszyscy czyszczą kociłki na koniec sezonu...sezon zakończony w połowie maja, piec wyczyszczony na koniec lipca - wstyd się przyznać, ale i u mnie włączył się "leniuszek" (a to za gorąco / a to niedziela ) i tak jakoś się zeszło.
Ale teraz już wyczyszczony, pellet zamówiony - trzeba jeszcze tylko przenieść z garażu do kotłowni.

Pozdrawiam,



Ale Ty stachanowiec jesteś, Stanisław :) Już wyczyściłeś? :p Ja co roku obiecuję sobie, że zaraz po sezonie wyczyszczę - ale wtedy włącza mi się leń patentowany i czyszczę dopiero jak łapią pierwsze chłody ;) Tak tak, to już 16 sezon będzie przygody z Granpalem i w poprzednich 15 sezonach nigdy nie zawiódł ze swojej winy. Jedna poważna usterka - przetarcie - była wyłącznie moją winą, bo nie chciało mi się wysłać wcześniej kociołka do Polimetu chociaż i Pan Andrzej prosił, i ja sam też wiedziałem, że trzeba.Teraz już obiecałem piecykowi że będę wymieniał tuleje na czas, a on obiecał mi dalszą bezawaryjną pracę jeszcze przez długie lata :)
Tak, najlepszym wyborem w historii budowy mojego domu był zakup Granpala :)
Granpal forever!

stanisław.k
27-08-2021, 09:55
Dobrze,że już wyczyściłem :) Z powodu "upalnego" końca sierpnia musiałem odpalić Granpala.
Mam nadzieję, że tylko na kilka dni.

electrician
25-09-2021, 12:38
Niestety, pogoda mnie przekonała i przedwczoraj odpaliłem Granpala /po uprzednim wyczyszczeniu tuż przed odpaleniem :p / . Z trwogą spoglądam na zapasy peletu, jako że wystarczą na jakieś 10 dni, a pelet jeszcze nie zamówiony z braku czasu i szeroko pojętych możliwości. Liczę na zapowiadane ocieplenie i w razie czego oszukiwanie sterownika paleniem w kominku ;) Ale tak czy siak trzeba będzie pelet kupić, tylko z wniesieniem do kotłowni będę mieć kłopoty.

telewy
26-09-2021, 09:08
U mnie podobnie, zimno jak cholera i w poniedziałek odpaliłem piec, ale nie chciało mi się go na razie czyścić. Pelletu mam na razie tak z 1,5 tony. tkupiłem bardzo ładnie palący się pellet po 850zł i z ciekawości 1tonę Olczyka za 1000zł. Ten za 850 prawie tak jak Olczyk, najważniejsze, że praktycznie nie daje spieków. Dawno nie miałem tak spokojnej zimy, wystartczyło, że do palnika zajrzałem raz na tydzień. Co do noszenia to ja robię tak, że 2 tony wciągam na paletach do garażu, blisko wejścia do kotłowni. Reszta idzie do szopki skąd raz na 3 tygodnie sobie dowożę taczką.Ten sezon będzie 11tym dla mojego Granpala :)

stanisław.k
02-10-2021, 21:43
Ja dopiero od tygodnia rozpocząłem 16 sezon z Granpalem. U mnie na osiedlu to od dawna najstarszy kocioł na pelet, ciekawe jak długo jeszcze pociągnie.

Jakob123
12-10-2021, 12:19
Witam szanownych użytkowników forum. Rozważam kotła Granpal eko 20kw, . Chciałbym poznać opinie na temat spalania owsa w tych kotłach, jak zużycie, obsługa i ewentualny serwis.
Mam prośbę, czy jest może ktoś z użytkowników forum z Podkarpacia, okolice Łańcut, Rzeszów najlepiej? żeby podjechać i pogadać osobiście? Z góry dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam.

Kitmenk
16-10-2021, 16:25
Witam
Jestem ze Śląska i palę samym owsem już 10 lat. Z owsem nie ma problemu z przegrzewaniem podajnika, ale trzeba mieć wkłądy kominowe najlepiej ceramiczne, bo wszystko co metalowe skoroduje w pół roku no i trzeba zadbać żeby kondensat z komina miał gdzie z komina odpływać.. Piec jest prosty w konstrukcji i nie ma tam za bardzo co się zużyć, aczkolwiek trzeba przypilnować tulei w której kręci się ślimak, a która narażona jest na temperaturę dokładnie w najgorętszym miejscu paleniska. Wymieniłem po 10 latach i prawdę mówiąc nie wyglądała tak żle, ale ślimak to już 3 cm krótszy był. Dalej działało jak trzeba. Na początku trzeba trochę poustawiać pomimo, iż piec automatycznie reaguje na zapotrzebowanie na ciepło. Jak działa w podtrzymaniu, czyli w takich temp, jak teraz to trzeba czyścić piec co 3 tygodnie, jak już chodzi cały czas to nawet dwa miesiące wytrzyma. Oczywiście im bardzie czysty tym lepiej oddaje ciepło. Po owsie nie ma czarnej sadzy tylko szary kurz, po ekogroszku jak kiedyś spróbowałem to wyglądałęm jak afroamerykanin. Jeżeli chodzi o spalanie owsa to już zależy od tego jaka jest temperatura ustawiona w domu, jaka na zewnątrz, jak ocieplony dom, jakie okna, spali tyle ile trzeba, ale mnie wychodzi na 123 m2 4,5 t na sezon.
Jak ktoś trochę orientuje się w ustawieniach to reszta jest na forum i można wyczytać jak będą jakieś niespodzianki. Według mnie najlepiej palić owsem bo nie ma z nim żadnego problemu. No i jeszcze przy montażu najważnjsze żeby założyć zawór czterodrogowy bo bez niego piec będzie niepotrzebnie tracił wiele energii.

electrician
18-10-2021, 11:53
Owies jest doskonałym paliwem do Granpala, kociołek radzi sobie z nim bez problemów. Paliłem owsem trzy sezony grzewcze dopóki było to ekonomicznie opłacalne. Kiedy ceny owsa poszły w górę wróciłem do peletu - trzeba pamiętać, że wartość opałowa owsa jest niższa o ok. 25 - 30 % od dobrego peletu, więc trzeba uwzględnić to w cenie każdego z tych paliw. Dwie niedogodności przy paleniu owsem to po pierwsze gryzonie /głównie myszy/ które owies przywabia /najlepiej magazynować w szczelnych pojemnikach/, a po drugie - przestrzenność popiołu w popielniku - trzeba codziennie przemieszać w popielniku żeby popiół osiadł oraz wyrzucać raz na 3 dni - można "pod trawkę" bo popiół z owsa jest doskonałym nawozem mineralnym. Oczywiście wszystkie uwagi użytkownika Kitmenk są jak najbardziej prawidłowe. Szczególnie ta o przewodzie kominowym.
Poza tym - same zalety :)

Jakob123
20-10-2021, 07:07
Panowie, dziękuje za szczere i wyczerpujące odpowiedzi. Jedyne co mnie zastanawia to ten kondensat z komina, dom ma 35 lat, komin z pustaków kominowych ceramicznych, nie chciałbym żeby po jakimś czasie zaczęły wypływać mi jakieś malowidła na ścianie obok komina-będę musiał jeszcze zgłębić temat. , Reszta opinii jak najbardziej na plus. Dziękuję jeszcze raz i pozdrawiam.

dawidko5454
24-10-2021, 12:43
Z tym kondensatem naprawdę nie jest wesoło sam walczyłem z tym długo, teraz zainwestowałem we wkład taki jak zaleca producent bo chińszczyzna z allegro po jednym sezonie to samo sito było,palę owsem już kilka lat ale tej zimy rozważam opcję sprzedaży owsa bo cena jest dobra i zakup peletu ale jak na razie spalam jeszcze owies jestem z podkarpacia więc można na żywo podpatrzeć jak się sprawuje

electrician
01-11-2021, 18:23
Oj, nie wydaje mi się, bo ceny peletu wystrzeliły ostro! Marny pelet który kosztował 700 zł/t teraz jest po 900 zł/t a dobry, markowy - po 1200 zł/t. Niech żyje inflacja i podwyżki cen energii :p

Jakob123
02-11-2021, 06:49
dawidko5454
Dziękuję za odpowiedź, w celach kontaktowych wysłałem wiadomość na priv.
Pozdr Jakub

panfotograf
02-11-2021, 09:33
U minie cena pelletu z 670 zł (styczeń 2021) wzrosła do 800zł - ten sam dostawca. Inflacja 5%, a cena wzrosła o 20%

stanisław.k
02-11-2021, 15:05
Dobra zmiana :)

electrician
03-11-2021, 11:54
Szanowny Juha nie zauważył światowej pandemii Covid? Wszystkie łańcuchy dostaw się załamały - taka newralgiczna gałąź gospodarki jak przemysł samochodowy ma ogromne problemy - a co dopiero lokalna firma jaką jest Polimet. Ja w każdym razie swoje zdanie - bardzo pozytywne - na temat Polimetu mam i nie zmienią go opinie Brytyjczyków znanych ze swoich dziwnych wymagań.
A co do inflacji - to nie 5 a 7% - ale na cenę peletu główny wpływ mają podwyżki cen energii elektrycznej, bo pelet to w bardzo dużej części ta właśnie energia.

stanisław.k
03-11-2021, 17:20
Dalsza inflacja spowoduje, iż będziemy palić chrust w ogniskach na środku pokoju... To koszmar !!

Juha
04-11-2021, 07:08
Szanowny Juha nie zauważył światowej pandemii Covid? Wszystkie łańcuchy dostaw się załamały - taka newralgiczna gałąź gospodarki jak przemysł samochodowy ma ogromne problemy - a co dopiero lokalna firma jaką jest Polimet. Ja w każdym razie swoje zdanie - bardzo pozytywne - na temat Polimetu mam i nie zmienią go opinie Brytyjczyków znanych ze swoich dziwnych wymagań.
A co do inflacji - to nie 5 a 7% - ale na cenę peletu główny wpływ mają podwyżki cen energii elektrycznej, bo pelet to w bardzo dużej części ta właśnie energia.

Dzięki za komentarze.

Granpal miał duże problemy przed COVID-19, rozmawiałem z ich dostawcą automatyki i potwierdzili, że inne projekty również się spóźniły.

COVID-19

Nasza firma wykonała kilka dostaw 2020-2021
1. Elektrownia 4MW (zamówienie maj 2020 - uruchomienie marzec 2021)
2. Elektrownia 1MW (Zamówienie czerwiec 2020 - uruchomienie styczeń 2021)
3. Instalacja 500KW, (sześć miesięcy) kontener: https://www.youtube.com/watch?v=HMq0VzTvVZ4
4. Zamówienie 1000+720KW lipiec 2021 - uruchomienie grudzień 2021

Złożyliśmy zamówienie na kocioł 2MW na Granpal luty 2020 i nadal nie dostajemy kotła. Tylko wiele wymówek i różnych historii.

Naszym drugim dostawcą kotłów jest Kalvis z Litwy i nie mają problemów: https://www.kalvis.lt/en/home-en/

Granpal to prawdziwa katastrofa. W przypadku naszego projektu 2MW wszystko inne zostało dostarczone rok temu, ale Granpal wciąż się spóźnia.

Rozmawialiśmy z firmą Intermet: https://intermet.biz/ i są w Elblągu.
Dostarczyli listę swoich projektów i byli w harmonogramie również podczas pandemii.

To naprawdę prawda i cieszę się, że mogę pokazać całą moją komunikację z Granpalem, a poniżej moje dane kontaktowe.

Naprawdę chcę mieć pewność, że ta katastrofa nie powtórzy się dla kogoś innego.

Juha Junttila
[email protected]

stanisław.k
04-11-2021, 10:04
U minie cena pelletu z 670 zł (styczeń 2021) wzrosła do 800zł - ten sam dostawca. Inflacja 5%, a cena wzrosła o 20%

Być może trzeba będzie znów przejść na owies.
Widziałem w cenie 550zł i to paszowy.
Ja na ten sezon mam pelet ale już się martwię o następny.

electrician
06-11-2021, 18:56
Szanowny Juho - my tutaj rozmawiamy o naszych malutkich kociołkach o mocy rzędu 12 -25 kW a nie o instalacjach megewatowych. I tutaj nasza opinia o naszych Granpalach jest na ogół pozytywna. Kupujemy to, co już zostało wyprodukowane znając cenę i termin dostawy, więc nie zagrażają nam opóźnienia. Niespecjalnie interesuje nas sytuacja opóźnień w trakcie Covid i po brexicie. Tutaj pomagamy sobie nawzajem w miarę naszych możliwości przy drobnych problemach technicznych i ustawieniowych dla różnych rodzajów paliw. A o jakości wyrobów Polimetu świadczy fakt, że użytkujemy swoje kotły - niektórzy z nas już po 16 sezonów, podczas kiedy kotły konkurencji dawno poszły na żyletki /tak się kiedyś mówiło :) /. Dlatego zostaniemy raczej przy swojej dobrej opinii o Granpalach.
Stanisław - jesteś w dobrej lokalizacji, u mnie owies po 700 - 750 zł/t luzem, ale jeśli cena peletu będzie tak szła w górę, to mam nadal pojemniki plastikowe po 1 m3 w ilości 6 szt - zapakuję owies, wystarczy na prawie cały sezon. Kłopot z pojemnikami taki, że ciężko wybrać owies do końca /to te duże pojemniki na płyny/. Na razie nie mam pomysłu jak to zrobić. No i trochę to uciążliwe, bo trzeba nosić do kotłowni wiaderkiem :)

stanisław.k
10-11-2021, 21:55
Pytałem w składzie w okolicy i teraz mają średniej jakości pelet po 1200zł ale twierdzą, że następna partia będzie znów droższa :(

Juha
12-11-2021, 09:13
Cześć,

Dzięki za komentarze. Kiedy opublikowałem swoją historię na tych forach dyskusyjnych, otrzymaliśmy negatywne historie od innych klientów firmy Granpal, którzy zakupili mniejsze kotły 20-30KW.

Granpal wielokrotnie tłumaczył, że trudno jest zrobić duże kotły. Nasi inni producenci mówią nam, że duże kotły to ich chleb powszedni i mogą je z łatwością dostarczać. Tak, zrobili to również w okresie COVID-19.

Nasi pozostali producenci Kalvis (https://kalvis.lt/) i Intermet (https://intermet.biz/) nie mają żadnych problemów, ale Granpal to katastrofa.

Granpal powinien skupić się na grillach na węgiel drzewny, które powinny być dla nich odpowiednią kategorią!

Ta firma to prawdziwa katastrofa.

Juha
16-11-2021, 17:06
Katastrofy Granpal trwają...

Wysłali zdjęcia, że ​​kocioł jest „gotowy”.

Rzeczywistość jest taka, że ​​kocioł nie jest gotowy, a klapy serwisowe kotła nie są zamontowane.

Brakuje wszystkich dmuchaw, elektryki i instrumentów.

Jak można wyczyścić ten kocioł, który nie ma drzwiczek z przodu iz tyłu płomieniówek.

Granpal to naprawdę katastrofa. Unikaj tej firmy tak bardzo, jak to możliwe.

Kocioł zamówiliśmy w lutym 2020 i kocioł nie jest gotowy. Już wkrótce koniec 2021 roku.

Wszystkie płatności są dokonywane zgodnie z naszą umową.

Więcej informacji i zdjęcia z wydania: https://www.facebook.com/profile.php?id=100073837682167

W razie potrzeby chętnie udzielę więcej szczegółów:
[email protected]

Jacek Białystok
16-11-2021, 17:12
Jako nowy witam na firum.
Trafiłem tu przypadkiem szukając pieca na owies, mam własny i myślę, że to najlepszy sposób na uniezależnienie od kuona paliwa. Wydzwaniam po firmach oferujących możliwość spalania zbóż w swoich piecach ale dostaję zaskakujące odpowiedzi typu eee... tak spala ale najlepiej mieszać z peletem, a jeszcze lepiej samym peletem. Jedynie w firmie Polimet otrzymałem zapewnienie, że Grandpal spala również zboża jak i fasolę czy suszone pestki, a któraś tam wersja oprócz peletu, zbóż itp. spala również zrębki zdrewna i trociny.
Co Wy doświadczeni na to?

Jacek Białystok
16-11-2021, 18:56
Szukam doświadczonych użytkowników, a nie doradców handlowych.

Jacek Białystok
16-11-2021, 20:19
Potrzebuję piec 20 kw więc przestań wysyłać mi spam.
Proszę doświadczonych użytkowników o doradztwo.

Juha
17-11-2021, 06:55
Potrzebuję piec 20 kw więc przestań wysyłać mi spam.
Proszę doświadczonych użytkowników o doradztwo.
Cześć Jacek,

Przepraszamy, ponieważ tutaj forum chcemy tylko sobie nawzajem pomóc.

Kupując kocioł w Granpalu, musisz wiedzieć, jakie problemy mieliśmy w ciągu ostatnich lat.

Michał Netza potwierdził, że czas dostawy ich kontrolera to około 10 miesięcy dla małych kotłów, więc musisz mieć jakiś plan B, ponieważ Granpal nie jest w stanie niczego dostarczyć.

Poniżej znajduje się link do zrzutu ekranu z Whatsapp, który nam to potwierdził.

https://www.linkpicture.com/q/Screenshot-2021-11-17-at-8.51.51.png

Jacek Białystok
17-11-2021, 08:04
Jakiś głupi jesteś czy co? Odczep się.
Zadałem konkretne pytanie do użytkowników na temat spalania owsa w tym piecu.

m.netza
17-11-2021, 12:41
Uwaga na użytkownika "Juha" to oszust!
Sprawa została zgłoszona na policję i do prokuratury jako nękanie i zastraszanie celem osiągnięcia korzyści majątkowej.
Tu firma zamieściła dodatkowe informacje:
https://www.facebook.com/Granpal/posts/4501951799853163

Juha
17-11-2021, 18:33
Uwaga na użytkownika "Juha" to oszust!
Sprawa została zgłoszona na policję i do prokuratury jako nękanie i zastraszanie celem osiągnięcia korzyści majątkowej.
Tu firma zamieściła dodatkowe informacje:
https://www.facebook.com/Granpal/posts/4501951799853163

Granpal ma bardzo ciekawe podejście do niezadowolonych klientów.

Zazwyczaj firmy, które zawodzi, zwykle przepraszają, ale Granpal jest zupełnie inny, ponieważ firmę prowadzą ludzie, którzy mieszają się z prawdą.

Oto nasza historia z Granpalem. To jest horror i to prawda:

2019

- Skontaktowaliśmy się z firmą Granpal, jeśli może zaoferować nam kotłownię parową o mocy 2 MW
- Powiedzieli, że zrobili projekty parowe i mogą dostarczyć takie kotły
- Zorganizowali referencyjną wizytę w terenie, gdzie pokazali nam kocioł 2MW
- 2021 Dostawca automatyki Granpal powiedział, że Granpal nigdy nie realizował żadnych projektów steam, a odniesienie pochodziło od ich konkurenta, którym jest Unisex: https://uniwexkotly.pl/

2020
- luty 2020 Nasz klient zaakceptował naszą propozycję i zakupiliśmy kocioł od Granpal
- Granpal powiedział, że czas dostawy kotła to zaledwie 5-6 miesięcy
- Automatyzacja była również częścią zakresu Granpal

Warunki płatności były następujące:

- 20% wpłaty kaucji po zamówieniu na inżynierię detaliczną i modelowanie 3D (PAID)
-20% Przed rozpoczęciem produkcji i zatwierdzeniem wszystkich szczegółowych rysunków technicznych (ZAPŁACONO)
- 40%, gdy kolejny towar jest gotowy do załadunku na naczepę (PŁATNE 30%)
- 10% w przypadku wykonania instalacji przed uruchomieniem, najnowszy NET-15 z instalacji (NIEPŁATNE PONIEWAŻ KOTŁA NIE ZROBIONE)
- 10% NET-60 od daty uruchomienia i przekazania (NIEPŁATNE, PONIEWAŻ KOTŁA NIE JEST WYKONANA)


Teraz jest listopad 2021 i sytuacja wygląda. Zapłaciliśmy 70% naszego zamówienia i rzeczy nie są gotowe do wysyłki.
- Kocioł nie jest gotowy
- Brakuje całej elektryki
- Parametry kotła są błędne, gdyż konstruktor kotła potwierdził, że ciśnienie w kotle wynosi tylko 6 bar przy temperaturze 160 stopni
- Brak włazów do czyszczenia rur ogniowych kotła https://www.linkpicture.com/q/WhatsApp-Image-2021-11-16-at-19.38.56.jpeg
- System zasilania kotła nie jest ukończony
- Automatyzacja nie jest wykonana (niezamówione)
- Brak wszystkich dmuchaw (brak zamówienia)
- Nie posiadają żadnych certyfikatów, ponieważ są to kotły ciśnieniowe, a producenci muszą mieć odpowiednie certyfikaty

Granpal wysłał przez WhatsApp fałszywe zdjęcia, że ​​bojler, elektryka, ceramika i automatyka są gotowe zeszłego lata.

Na tych zdjęciach pojawiły się ich projekty 3MW, które możemy zwolnić za opłatą.

To był bardzo duży błąd z naszej strony, kiedy zapłaciliśmy za dużo za wcześnie.

Stworzyliśmy własną specjalną stronę na Facebooku dla problemów z Granpalem i są tam dowody:

https://www.facebook.com/people/Granpal-Polimet-Problems/100073837682167/

Granpal powiedział, że mają problemy finansowe.
Nasza firma była bardzo życzliwa dla Granpala i wykonaliśmy następujący harmonogram płatności, który Michał i Ryszard Netza zatwierdzili we wrześniu:
Link do pobrania: https://www.linkpicture.com/q/Agreemet-Both-parties-agreed-it.jpeg

Obaj dyrektorzy firmy są szaleni, jeśli mam być szczery.

Ryszard Netza miał rację, gdy powiedział, że jego syn Michał Netza nigdy nie przyznaje się do swoich błędów i to prawda, bo każdy może zobaczyć, jak się zachowuje na tym forum

To forum jest świetne, chcemy budować lepszą i bardziej przejrzystą społeczność w branży bioenergetycznej. Ten rodzaj aktywności jest złym rodzajem tego, co robi Granpal.

Moje dane kontaktowe znajdują się poniżej i w razie potrzeby chętnie udzielimy dodatkowych informacji:

Juha Junttila
+358 44 985 9051
[email protected]

m.netza
18-11-2021, 10:32
Uwaga na użytkownika "Juha" to oszust publikujący nieprawdziwe informacje!
Sprawa została zgłoszona na policję i do prokuratury jako nękanie i zastraszanie celem osiągnięcia korzyści majątkowej.

Tu firma zamieściła dodatkowe informacje:
https://www.facebook.com/Granpal/posts/4501951799853163

Juha
18-11-2021, 11:07
Uwaga na użytkownika "Juha" to oszust publikujący nieprawdziwe informacje!
Sprawa została zgłoszona na policję i do prokuratury jako nękanie i zastraszanie celem osiągnięcia korzyści majątkowej.

Tu firma zamieściła dodatkowe informacje:
https://www.facebook.com/Granpal/posts/4501951799853163

Dzięki Michał,

Teraz każdy może zobaczyć, jak Granpal dba o swoich nieszczęśliwych klientów.

Wciąż nie posiadamy żadnej dokumentacji naszego kotła.

Producent kotła jest prawnie zobowiązany do wydania następującej dokumentacji:
1. Projekt projektanta i znaczki
2. Dokumenty produkcyjne, które firma produkująca części ciśnieniowe posiada odpowiednie certyfikaty klasy ciśnieniowej
3. Świadectwa badań i te muszą pochodzić od certyfikowanej firmy badawczej, która sprawdza dokumenty i przeprowadza badania

Kocioł Granpal nie spełnia norm UE:
https://en.wikipedia.org/wiki/EN_13445

Oto link do obowiązującego w Polsce europejskiego prawodawstwa dotyczącego nacisku:
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/HTML/?uri=CELEX:32014L0068&from=fi#d1e40-164-1

Mamy dowody na to, że Granpal nie przestrzega europejskich przepisów dotyczących presji.

Jeśli posiadasz kocioł Granpal, gorąco zachęcamy do kontaktu z biurem UDT w Gdańsku, który jest organem producentów kotłów
https://www.udt.gov.pl/oddzial-udt-w-gdansku
Dział urządzeń ciśnieniowych : (+48) 58 32-05-920
e-mail: [email protected]

Kotły Granpal to bardzo duże zagrożenie bezpieczeństwa. Ważne jest, aby te wadliwe i niecertyfikowane produkty musiały zostać odebrane z rynku.

Jeśli kotły eksplodują, będzie zapytanie od firm ubezpieczeniowych.

Chcemy budować lepszą i bardziej przejrzystą społeczność bioenergetyczną.

Że Granpal to katastrofa i chcemy się upewnić, że nie ma już ofiar.

-Juha

Piotr.Wr
18-11-2021, 11:31
Czy macie jakiś sprawdzonych dostawców pelletu w dobrej cenie?

stanisław.k
18-11-2021, 16:55
Spróbuj tu: https://pelletworld.pl/
Sąsiedzi brali ostatnio i zadowoleni.

Piotr.Wr
18-11-2021, 19:07
Dzięki za info. Choć hasło "*do wyczerpania zapasów" zmusza do szybkich działań.
Ciekawie jak wysoko cena może jeszcze urosnąć?
Może jakaś grupę zakupową zmontować to taniej wyjdzie :confused:

stanisław.k
19-11-2021, 08:44
Ja kupuje pelet latem więc nie dołączę do spółki ;)

electrician
20-11-2021, 16:52
Jako nowy witam na firum.
Trafiłem tu przypadkiem szukając pieca na owies, mam własny i myślę, że to najlepszy sposób na uniezależnienie od kuona paliwa. Wydzwaniam po firmach oferujących możliwość spalania zbóż w swoich piecach ale dostaję zaskakujące odpowiedzi typu eee... tak spala ale najlepiej mieszać z peletem, a jeszcze lepiej samym peletem. Jedynie w firmie Polimet otrzymałem zapewnienie, że Grandpal spala również zboża jak i fasolę czy suszone pestki, a któraś tam wersja oprócz peletu, zbóż itp. spala również zrębki zdrewna i trociny.
Co Wy doświadczeni na to?

Jak już pisałem - granpal doskonale radzi sobie ze spalaniem owsa. Jest sporo na ten temat w naszym wątku o granpalu. Jedyne na co należy zwrócić uwagę - to wkład kominowy, powinien być z odpowiedniej jakości kwasówki albo wymurowany z ceramiki odpornej na kwasy. Śmiało możesz kupować granpala do palenia owsem, sam paliłem owsem przez trzy sezony. Ponadto testowałem granpala na pestkach wiśni, ekogroszku /brrr!/ oraz ziarnach fasoli - wszystko to spalał bez żadnych problemów. nie kieruj się opiniami Juhy - to kolejny troll na naszym forum. Użytkuję granpala 16 sezon i nie mam najmniejszych zastrzeżeń co do działania i jakości.

electrician
20-11-2021, 17:01
No i zalągł się nam na forum kolejny troll. Jeden pisał ciągle o tym jak nocą ładuje prąd teściowej do swojego kotła, teraz jakiś Juha wypisuje farmazony o jakimś badaniu ciśnieniowym granpala podczas kiedy jest kocioł atmosferyczny. Proszę, nie zwracajcie uwagi na pierdoły które wypisuje Juha - niektóre typy trolli już tak mają, że muszą kogoś opluwać bezinteresownie /?/. Czytajcie proszę opinie wystawione przez ludzi którzy użytkują te kotły po kilkanaście lat i uważają, że to najlepszy zakup jakiego dokonali dla swojego domu.
Jeśli będziemy ignorować trolla, to może zrobi sobie brexit z naszego forum ;)
Granpal the best!

Jacek Białystok
22-11-2021, 15:14
Dziękuję bardzo za odpowiedź :) Czyli jednak są piece w których jest możliwość palenia tylko owsem :)
Myślałem że przez głupiego trolla nie doczekam się odpowiedzi.
Jeszcze raz dziękuję.

Juha
23-11-2021, 08:27
No i zalągł się nam na forum kolejny troll. Jeden pisał ciągle o tym jak nocą ładuje prąd teściowej do swojego kotła, teraz jakiś Juha wypisuje farmazony o jakimś badaniu ciśnieniowym granpala podczas kiedy jest kocioł atmosferyczny. Proszę, nie zwracajcie uwagi na pierdoły które wypisuje Juha - niektóre typy trolli już tak mają, że muszą kogoś opluwać bezinteresownie /?/. Czytajcie proszę opinie wystawione przez ludzi którzy użytkują te kotły po kilkanaście lat i uważają, że to najlepszy zakup jakiego dokonali dla swojego domu.
Jeśli będziemy ignorować trolla, to może zrobi sobie brexit z naszego forum ;)
Granpal the best!

Cześć,

Nie jestem trollem, podałam swoje dane kontaktowe i chcę budować lepszą i bardziej przejrzystą społeczność bioenergetyczną

Przekazaliśmy tę dyskusję władzom polskim i prawdą jest, że Granpal nie posiada żadnych certyfikatów na kotły ciśnieniowe.

Drugim naszym producentem jest firma Kalvis, która posiada następujące certyfikaty: ISO 9001, ISO 14001, ISO 45001 oraz jest zgodny z dyrektywą UE PED, która jest legalna
Kalvis wykonał bardzo dobrą instalację również do Polski: https://www.youtube.com/watch?v=i2Qpswk4b9o

Korzystamy również z Intermet INTERMET Kotły Grzewcze Sp. z oo i są bardzo ostrożni, co obiecują.

Są w Elblągu.
Posiadają certyfikaty kotłów do 110 stopni: https://intermet.biz/certyfikaty

W tej samej miejscowości działa też Uniwex https://uniwexkotly.pl/kotly_grzewcze/comfort i posiadają również certyfikaty.

Granpal/Polimet,

Ta firma zachowuje się jak Związek Radziecki:

1. Prawda jest tylko jedna i jest to prawda Granpal
2. Wszyscy niezadowoleni klienci będą kontrolowani przez presję w stylu KGB
3. To zawsze wina klienta, jeśli kocioł nie działa

Wielokrotnie prosiliśmy o certyfikaty i rzeczywiście nie ma żadnych certyfikatów. Nie mamy naszego kotła, nie przestrzegają umowy, którą uzgodniliśmy we wrześniu.

Każdy podejmie własne decyzje, ale przynajmniej jeśli ktoś planuje zakup własnego nowego kotła, lepiej dokonać porównania między różnymi producentami.

Dobrze byłoby posłuchać ich prezentacji, a następnie zablokować wybór kotła, aby mieć pewność i bezpieczeństwo.

Granpal stanowi duże ryzyko dla bezpieczeństwa, ponieważ jest niecertyfikowanym producentem, a jeśli coś się stanie, ubezpieczenie może nie być ważne w przypadku zalania lub wybuchu.

Jestem prawdziwy i chcę zbudować lepszą społeczność dla wszystkich. Poniżej znajdują się moje dane kontaktowe i chętnie podzielę się dodatkowymi informacjami o naszych doświadczeniach.

-Juha Junttila
[email protected]

Piotr.Wr
23-11-2021, 11:23
Kolego "Juha" odczep się wreszcie i spadaj z tego wątku. Zaśmiecasz go tylko swoimi głupotami.
Próbowałem się czegoś konkretnego, merytorycznie dowiedzieć, a każdy wpis użytkownika komentujesz idiotycznie i bezsensownie, zaśmiecasz forum jakimś głupotami.
Naucz się pisać po polsku trolu i spadaj z tego forum.

electrician
23-11-2021, 21:58
Dziękuję bardzo za odpowiedź :) Czyli jednak są piece w których jest możliwość palenia tylko owsem :)
Myślałem że przez głupiego trolla nie doczekam się odpowiedzi.
Jeszcze raz dziękuję.

Śmiało możesz kupować Granpala do palenia owsem. Weź tylko jeszcze pod uwagę niższą kaloryczność owsa, więc jeśli masz bardzo dokładnie dobraną moc kotła do zapotrzebowania, to dobrze jest kupić kocioł o oczko "mocniejszy" /chociaż nie jest to warunek sine qua non, dni gdzie potrzebna jest pełna moc kotła zimą można policzyć na palcach jednej ręki/. W przypadku pytań zawsze uzyskasz pomoc na tym forum. I nie przejmuj się idiotyzmami wypisywanymi przez niejakiego Juhę, bo my tutaj piszący jesteśmy długoletnimi użytkownikami Granpala /ja palę w nim już 16 sezon/ i uważamy, że to są świetne kotły.

electrician
23-11-2021, 22:03
No niestety ceny peletu pędzą jak nie przymierzając elektryczne auta Matołuszka :p Na portalach ogłoszeniowych na ogół ceny nie są już podawane - zadzwoniłem do sprzedawcy który wczoraj miał cenę 1150 zł/t, dzisiaj w ogłoszeniu ceny już nie było - telefonicznie podał mi aktualną - 1400 zł/t i powiedział, że to jeszcze nie ostatnie słowo. Czarno to widzę :(

Jacek Białystok
27-11-2021, 16:59
No niestety ceny peletu pędzą jak nie przymierzając elektryczne auta Matołuszka :p Na portalach ogłoszeniowych na ogół ceny nie są już podawane - zadzwoniłem do sprzedawcy który wczoraj miał cenę 1150 zł/t, dzisiaj w ogłoszeniu ceny już nie było - telefonicznie podał mi aktualną - 1400 zł/t i powiedział, że to jeszcze nie ostatnie słowo. Czarno to widzę :(
Jeszcze raz dziękuję za pomoc i upewnienie o możliwości spalania zbóż z tym piecu. Ceny peletu przebiły sufit i trzeba szukać alternatyw. Zboża wydają się być właściwym zamiennikiem.

electrician
28-11-2021, 19:42
Jeszcze raz dziękuję za pomoc i upewnienie o możliwości spalania zbóż z tym piecu. Ceny peletu przebiły sufit i trzeba szukać alternatyw. Zboża wydają się być właściwym zamiennikiem.

Kiedy kupisz granpala - napisz na forum, podpowiemy Ci kilka ważnych uwag przy paleniu owsem czy innymi zbożami. Najważniejszy temat przed zainstalowaniem kotła na owies - to przewód kominowy - co podkreślało kilku użytkowników.

Jacek Białystok
30-11-2021, 14:56
Dziękuję, piec zamawiam wiosną i na 100% zgłoszę się tu po instrukcje. Przeczytałem większość tematu. To prawdziwa kopalnia wiedzy. Najbardziej zadziwiła mnie informacja o bezpłatnych naprawach długo po upływie gwarancji. Przyznam się że jeszcze nie spotkałem takiej firmy.

dawidko5454
05-12-2021, 10:19
Witam wszystkich dzwoniłem wczoraj po pelet i cena skoczyła juz na 1400 więc owies znowu wróci do łask bo jest nadal po 600 zł rolnik jak zawsze w d.....ę bity ceny nawozów 100 procent do góry a za plony podwyżka 10 procent super jest ten polski ład tylko dla kogo?

electrician
05-12-2021, 13:24
Kupiłem już tonę peletu po 1400 zł - nawet niezły, Alaska, spieków nie robi. Rozejrzałem się za owsem, jest po 800 zł, ale ok. 20 km ode mnie i trzeba odebrać własnym transportem, w dodatku jest luzem. Pewnie bym się przymierzył, ale kolega ma kontakt na pelet 8 mm /pewnie przemysłowy/ po 850 zł/t. Sprawdzimy jak to się pali, bo jeśli jest w miarę OK, to wygarnięcie raz na dwa dni lekkiego spieku nie jest wielkim wysiłkiem, a wygoda lepsza niż z owsem.
Cena owsa kolego dawidko5454 nie jest ustalana centralnie - to cena równowagi popytu i podaży :) A że jest niska - to nas jako kupujących powinno cieszyć /chociaż 800 zł za tonę luzem - to chyba nie jest aż tak mało/

Beltaine
08-01-2022, 10:34
Drodzy Panowie,

w końcu mogę napisać, z niewyobrażalną ulgą i radością, że w poniedziałek zdemontowano nam piec i tym samym kończy się nasza przygoda z Granpalem. Szanuję użytkowników, którzy są zadowoleni zarówno z pieca i/lub z samej firmy, dlatego nie będzie już ani słowa o naszych perypetiach w tymże temacie. Wystarczająco się już Panowie naczytali i z tego powodu piszę tego posta.

Pragnę bardzo, bardzo serdecznie podziękować za bezinteresowną, natychmiastową pomoc z Waszej strony. Od ręki, bez oceniania, bez komentowania, że "głupia baba" (choć wiem, że się cisnęło ;-) ). Kto wie przed czym nas ochroniliście...

Jeszcze raz dziękuję i niech Wam się wiedzie. Z Granpalem, z innym piecem i ogólnie w życiu.

Pozdrawiam
Katarzyna

electrician
10-01-2022, 13:33
Drodzy Panowie,

w końcu mogę napisać, z niewyobrażalną ulgą i radością, że w poniedziałek zdemontowano nam piec i tym samym kończy się nasza przygoda z Granpalem. Szanuję użytkowników, którzy są zadowoleni zarówno z pieca i/lub z samej firmy, dlatego nie będzie już ani słowa o naszych perypetiach w tymże temacie. Wystarczająco się już Panowie naczytali i z tego powodu piszę tego posta.

Pragnę bardzo, bardzo serdecznie podziękować za bezinteresowną, natychmiastową pomoc z Waszej strony. Od ręki, bez oceniania, bez komentowania, że "głupia baba" (choć wiem, że się cisnęło ;-) ). Kto wie przed czym nas ochroniliście...

Jeszcze raz dziękuję i niech Wam się wiedzie. Z Granpalem, z innym piecem i ogólnie w życiu.

Pozdrawiam
Katarzyna

Czyżby gaz? W obecnej sytuacji to niezbyt stabilne i tanie zasilanie. Chociaż biorąc pod uwagę ok. 40 % wzrostu ceny na pelet - to może ekonomicznie nie taki zły wybór.. Ja tam nawet gdyby "przyszedł" do mnie gaz /na co w najbliższym czasie się nie zanosi/ nie pozbyłbym się Granpala tak, jak nie pozbyłem się pieca olejowego - dobrze jest mieć alternatywy :)
Również życzymy Ci wszysktiego co najlepsze nie tylko jeśli chodzi o ogrzewanie :)

Juha
12-01-2022, 09:53
Dziękuję za twoją historię Katarzyno!

Bioenergia jest świetna, ale Granpal to prawdziwa katastrofa, ponieważ wyjaśniłem nasze problemy wcześniej na tym forum.

Zatrudniliśmy radcę prawnego, dla którego podejmie kroki prawne przeciwko Granpalowi.

Nasz prawnik to:
Adam Kowalewski
Tel: + 48 501 728 328
[email protected]

Kancelaria Radcy Prawnego Krzysztof Brancewicz
ul. Myśliwska 22A/34
80-126 Gdańsk

Są dobre i jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszej sprawie, możemy udzielić więcej informacji na ten temat wraz z naszym prawnikiem.

Unikaj Granpala tak bardzo, jak to możliwe, ta firma jest okropna, jeśli chodzi o współpracę.

Trzymaj się ciepło i trzymaj się z dala od Granpala!

-Juha

stanisław.k
05-02-2022, 13:13
Czy jest tu ktoś kto użytkuje piec Granpal 2z. To wersja na zrębki.
Znajomi chcą kupić taki 40kW i szukam opinii. Poprosili mnie o radę gdyż wiedzą,że używam granpala na pellet.
Zresztą sam się zastanawiam nad takim.W pobliżu mamy kilka tartaków i za niewielkie pieniądze można nabyć trociny, a na wsi zawsze jest je gdzie przechować.
Cena opału ma teraz wielkie znaczenie, a mój granpal pracuje 17 rok więc pewnie niedługo i tak będzie do wymiany.

dawidko5454
20-02-2022, 17:03
Witam mam zamiar kupić nowy piec tylko teraz myślę o ECO 2P co o nim myślicie wydaje mi się że czyszczenie tego pieca będzie mniej uciążliwe niż w starym modelu można też wybrac z opcją czyszczenia automatycznego palę owsem więc w grę wchodzi tylko Granpal

electrician
20-02-2022, 19:53
A co ze starym Granpalem? W końcu to niezniszczalne kotły - mój kończy 16 sezon i ciągle udaje młodzieniaszka :) Poza drobiazgami do usunięcia we własnym zakresie i jednej poważniejszej awarii wynikającej z mojego lenistwa /przetarcie tulei usunięte gratis przez Polimet/ żadnych problemów :)
Jeśli chodzi o nowego Granpala - jeśli miałbym kupować, to z automatycznym czyszczeniem - bo czyszczenia nie cierpię :(

dawidko5454
21-02-2022, 19:13
A co ze starym Granpalem? W końcu to niezniszczalne kotły - mój kończy 16 sezon i ciągle udaje młodzieniaszka :) Poza drobiazgami do usunięcia we własnym zakresie i jednej poważniejszej awarii wynikającej z mojego lenistwa /przetarcie tulei usunięte gratis przez Polimet/ żadnych problemów :)
Jeśli chodzi o nowego Granpala - jeśli miałbym kupować, to z automatycznym czyszczeniem - bo czyszczenia nie cierpię :(

Stary Granpal jeszcze pyka ale przy palenisku powstały duże wżery długo nie pociągnie dla tego decyzja o zakupie nowego, podejrzewam że owies szybciej kończy piec niż pellet ,podzwonię do polimetu zobaczymy ile to cacko z automatycznym czyszczeniem kosztuje

stanisław.k
22-02-2022, 14:06
A ile lat ma Twój Granpal?

dawidko5454
22-02-2022, 20:53
13 albo 14 dokładniej nie wiem u mnie już siódmy sezon

stanisław.k
23-02-2022, 16:46
Jak na palenie owsem to chyba sporo wytrzymał. Mój ma 16 lat ale owsem paliłem tylko jakiś czas na początku. Teraz tylko pelet.
Ciekawe ile jeszcze wytrzyma :)

dawidko5454
01-03-2022, 16:24
Dzwoniłem do polimetu i dowiedziałem się że piec na zrębki kosztuje 29000 tys kompletny ze zbiornikiem a budowa wymiennika taka sama jak w naszych starszych kotłach plusem jest że spala także ziarna zbóż i chyba pelet ale o pelet zapomniałem dopytać, natomiast model z pionowymi płomieniówkami 16,5 tys plus automatyczne czyszczenie dodatkowe 4,5 tys no i dylemat jest bo zwykła wersja jednak tylko 12 tys kosztuje

stanisław.k
02-03-2022, 08:17
Tanio nie jest. Z tego co się dowiedziałem ten w wersji na zrębki paliw wszystkie paliwa tak jak nasze Granpale plus właśnie zrębki.
Zbiornik na paliwo jest otwarty gdyż zastosowali jakiś zawór przed podajnikiem paliwa.

Juha
16-03-2022, 11:26
Cześć wszystkim,

Złożyliśmy zamówienie luty 2020 na Granpal i wciąż czekamy na dostawę.

Zatrudniliśmy prawnika, a Granpal zachowuje się jak Kreml i miesza w prawdzie.

Zapłaciliśmy 70% zgodnie z ustaleniami kotła i jak wszystko będzie gotowe to zapłacimy zgodnie z ustaleniami.

Kocioł nie gotowy, brak elektryki, parametry kotła błędne, brak wentylatorów, tylko ramy częściowo gotowe.

Kalvis jest znacznie lepszy. Tylko 30% z góry i 70% przed dostawą.
Kupiliśmy ponad 15 kotłów w ciągu ostatnich lat i nigdy nie było problemu, zawsze dostawa zgodnie z obietnicą w ciągu 3-5 miesięcy.

Jeśli chcesz szczęśliwego życia, unikaj Granpala tak bardzo, jak to możliwe. Ci goście są jak Putin i Miedwiediew, a tej firmie w ogóle nie można ufać.

Z przyjemnością udzielimy więcej informacji, a jeśli przejrzysz to forum powyżej, możesz zobaczyć więcej szczegółów tej katastrofy.

-Juha Junttila

[email protected]
+358 44 985 9051

:(:(:(:(:(:

electrician
17-03-2022, 20:01
No i troll nas nie opuści. Następny będzie swoje głupoty wypisywał nie rozumiejąc, że to jest temat o granpalu 15 - 25 kW i że wszyscy jako tako ogarnięci technicznie użytkownicy są ze swojego kotła zadowoleni i temat służy do wymiany doświadczeń i ewentualnej pomocy - bo kotły jako urządzenia techniczne mają prawo do drobnych usterek. Jakoś kończę nie wiem już który - 16 czy 17 sezon opałowy, a mój granpal ciągle w formie :) I mam nadzieję, że jeszcze posłuży :) I że ewentualnie następny - też będzie granpal :)

stanisław.k
24-03-2022, 18:14
Trolla zapewne namaścił sam Putin :)

dawidko5454
10-04-2022, 12:59
Witam mam pytanie czy ktoś kupował piec Granpal do rozliczenia w programie czyste powietrze bo niby ten piec spełnia warunki piątej klasy ale do programu czyste powietrze musi być kocioł jedno paliwowy czyli tylko na pellet a Granpal jest wielopaliwowy,przedstawiciel firmy Polimet zapewnia że piec jest testowany na pelecie ale na prośbę żeby przesłał specyfikację kotła do weryfikacji w programie czyste powietrze czy się nadaje do dofinansowania, na razie zero odzewu więc już sam nie wiem co o tym myśleć

electrician
29-04-2022, 21:07
Niestety, patrząc po czasie jaki upłynął od Twojego postu widać, że nikt z forumowiczów nie wie jak to z tym naszym Granpalem i czystym powietrzem jest ;) Polimet też nie jest niestety mistrzem szybkiej informacji :p Najlepiej zadzwoń do Pana Andrzeja - On jest alfą i omegą jeśli chodzi o stronę techniczną :)
A tak na marginesie - czy obecny sezon grzewczy nigdy się nie skończy??? Bo jak tak dalej pójdzie zabraknie mi peletu :(

stanisław.k
09-05-2022, 18:20
Ten sezon jest bardzo upierdliwy.Niby nie jest bardzo zimno ale za zimno aby wyłączyć kocioł i tak się ciągnie nasz szesnasty sezon z Granpalem...

electrician
10-05-2022, 17:42
Mam to samo - ale już nie dosypuję do zasobnika i czekam aż się do końca wypali. Przerażony cenami peletu zaczynam powoli oswajać się z pompą ciepła. Rozważam zakup pompy tak, żeby do -5 - -7 st.C pracowała pompa, a jesli temperatura spadnie poniżej tych wartości wspomóc pompę granpalem. Do listopada na pewno pompa wystarczy, a od grudnia do marca liczę że dni z granpalem nie będzie więcej niż 15 - 20. Wg moich wyliczeń powinienem się zmieścić w tonie - półtorej tony peletu i nie więcej niż 3 tysiące za prąd /mam fotowoltaikę 5,3 kW a mam zamiar rozbudować do 7,5 kW - więcej paneli mi się nie zmieści i więcej nie puści mój inwerter. Z tego, co widzę do tej pory fotowoltaika pokrywa moje dotychczasowe zapotrzebowanie na prąd/.

electrician
24-05-2022, 17:11
Mam nadzieję, że sezon grzewczy już się skończył definitywnie, więc pora go podliczyć. Spaliłem ok. 4,5 tony peletu za mniej więcej 7800 zł - i nie chce mi się więcej pisać na ten temat. Pora zrobić dziurę w dachu i wrócić do kurnej chaty.

stanisław.k
26-05-2022, 11:27
U mnie spalanie mniejsze niż u Ciebie i 16 sezon zamknąłem z 2800kg spalonego peletu. Zauważyłem, że oszczędniejsze są ostre i krótkie zimy, ten sezon niezbyt mroźny ale długi dał w kość.

Juha
13-06-2022, 12:48
Cześć,

Tak, Bioenergia jest świetna, ale Granpal to złe towarzystwo.
Właśnie straciliśmy pieniądze z Granpalem, a kocioł nie jest gotowy. Złożyliśmy zamówienie 2020 przed rozpoczęciem COVID-19, a kocioł nie jest gotowy.

Staraj się unikać Granpala tak bardzo, jak to możliwe. To tylko oszuści w biznesie, który krzywdzi każdego, kto pracuje w tej branży.

Oto specjalna strona na Facebooku, która pokazuje całą historię.
https://www.facebook.com/profile.php?id=100073837682167

: offtopic:

stanisław.k
14-06-2022, 13:04
Zamiast żalić się i płakać oddaj sprawę do sądu, jeśli masz rację to wygrasz.

electrician
15-06-2022, 08:07
Spokojnie, Stanisławie, to tylko nasz troll. Będzie tutaj wypisywał swoje bzdurki-chmurki do us..nej smierci.

stanisław.k
15-06-2022, 16:33
A niech sobie pisze ale tak niczego nie załatwi.

dawidko5454
21-08-2022, 10:12
Witam chciałbym się podzielić moimi spostrzeżeniami na temat firmy POLIMET do tej pory czytałem posty i nie przywiązywałem uwagi bo mnie to nie dotyczyło o tz.trolach ale teraz muszę stwierdzić że niektórzy tutaj piszący mają racę co do podejścia firmy do klienta. Moje problemy z firmą zaczęły się po zamówieniu nowego pieca sprzedawca poinformował mnie że na nowy piec okres oczekiwania to 4 do 5 tygodni było to do zaakceptowania więc po wpłacie połowy wartości pieca czekam na wysyłkę i po kilku telefonach do firmy i obiecankach że już może na drugi tydzień będą wysyłać minęło już trzy miesiące i pieca nadal nie ma a w dodatku telefon gościa ze sprzedaży zostaje wyłączony tel do Pana Andrzeja też nic nie dał bo ON się nie zajmuje sprzedażą dla mnie to jest masakra takie podejście do klienta chociaż stary Granpal nie sprawiał problemów teraz wybrałbym inną firmę właśnie przez takie podejście do sprawy

Juha
23-08-2022, 07:16
Witam chciałbym się podzielić moimi spostrzeżeniami na temat firmy POLIMET do tej pory czytałem posty i nie przywiązywałem uwagi bo mnie to nie dotyczyło o tz.trolach ale teraz muszę stwierdzić że niektórzy tutaj piszący mają racę co do podejścia firmy do klienta. Moje problemy z firmą zaczęły się po zamówieniu nowego pieca sprzedawca poinformował mnie że na nowy piec okres oczekiwania to 4 do 5 tygodni było to do zaakceptowania więc po wpłacie połowy wartości pieca czekam na wysyłkę i po kilku telefonach do firmy i obiecankach że już może na drugi tydzień będą wysyłać minęło już trzy miesiące i pieca nadal nie ma a w dodatku telefon gościa ze sprzedaży zostaje wyłączony tel do Pana Andrzeja też nic nie dał bo ON się nie zajmuje sprzedażą dla mnie to jest masakra takie podejście do klienta chociaż stary Granpal nie sprawiał problemów teraz wybrałbym inną firmę właśnie przez takie podejście do sprawy

Radzę chodzić na produkcję co tydzień, aby upewnić się, że ludzie z Polimetu tam pracują.

Kiedy tam pojechałem, dowiedziałem się, że komponenty nie były zamawiane i nie płacili swoim dostawcom.

Najstraszniejsze było to, że partner automatyzacji ELTA nie otrzymał zamówienia od Granpal we wrześniu 2021 r., czyli prawie dwa lata od zamówienia.
http://elta.com.pl/

Unikaj tego towarzystwa tak bardzo, jak to możliwe, ale bądź silny, aby zabrać swoje towary. Wyjmij je, jeśli są w połowie wykonane, ponieważ Polimet nie może niczego dokończyć.

electrician
04-09-2022, 12:23
Witam chciałbym się podzielić moimi spostrzeżeniami na temat firmy POLIMET do tej pory czytałem posty i nie przywiązywałem uwagi bo mnie to nie dotyczyło o tz.trolach ale teraz muszę stwierdzić że niektórzy tutaj piszący mają racę co do podejścia firmy do klienta. Moje problemy z firmą zaczęły się po zamówieniu nowego pieca sprzedawca poinformował mnie że na nowy piec okres oczekiwania to 4 do 5 tygodni było to do zaakceptowania więc po wpłacie połowy wartości pieca czekam na wysyłkę i po kilku telefonach do firmy i obiecankach że już może na drugi tydzień będą wysyłać minęło już trzy miesiące i pieca nadal nie ma a w dodatku telefon gościa ze sprzedaży zostaje wyłączony tel do Pana Andrzeja też nic nie dał bo ON się nie zajmuje sprzedażą dla mnie to jest masakra takie podejście do klienta chociaż stary Granpal nie sprawiał problemów teraz wybrałbym inną firmę właśnie przez takie podejście do sprawy

Dział sprzedaży Polimetu nigdy do orłów nie należał ;) Niemniej wierzę, że albo temat już jest załatwiony, albo będzie załatwiony wkrótce. Niestety, jeśli chodzi o zakup nowych kotłów, to u Nich chyba jest to już "nowa, świecka tradycja". Natomiast modernizacje starych kotłów realizują "na wczoraj". Mimo wszystko wolę Granpala od wszystkich innych kotłów tej klasy z uwagi na konstrukcję i jakość wykonania. A tak na marginesie - który model zamówiłeś i za jakie pieniądze?

serse
07-09-2022, 21:38
Dear Granpal users. I have some questions regarding the use of oats instead of pellets. I have a Granpal 15 kw boiler and I used it for 8 years without major issues so far. Considering the price of pellets these days :( I want to try burning oats, as many of you already did. But, in the menu of the controller there is no clear indication of fuel type.
There is only Fuel 1, Fuel 2, Fuel 3, Fuel 4. Which one is supposed to be dedicated for burning oats?
What other tips do you have for burning oats? Please feel free to write any information you might find important.

Thank you!

stanisław.k
09-09-2022, 13:20
Dear Granpal users. I have some questions regarding the use of oats instead of pellets. I have a Granpal 15 kw boiler and I used it for 8 years without major issues so far. Considering the price of pellets these days :( I want to try burning oats, as many of you already did. But, in the menu of the controller there is no clear indication of fuel type.
There is only Fuel 1, Fuel 2, Fuel 3, Fuel 4. Which one is supposed to be dedicated for burning oats?
What other tips do you have for burning oats? Please feel free to write any information you might find important.

Thank you!

Increase the amount of air throughout the range. It will be all regulation.
Reduce the standby time of the feeder in support to 6 seconds.

dawidko5454
10-09-2022, 09:17
No sprawa jeszcze nie załatwiona sezon się już prawie zaczyna a mnie ciągle zwodzą po każdym telefonie już za tydzień ma piec być gotowy i tak już leci czwarty miesiąc ale po ostatniej rozmowie już na sto procent będzie na 11-12 września tak obiecali bo dostali potwierdzenie że sterowniki do tych kotłów przyjdą więc o co tu chodzi żeby taka firma miała problem z dostępnością sterowników. A kocioł zamówiłem dokładnie taki sam jak poprzedni za 15000 tys sprawdzona konstrukcja i jak do tej pory pancerny jak passat 1,9 tdi

electrician
10-09-2022, 16:39
Ze sterownikami może być problem z jednego z powodów:
- jest problem z elementami elektronicznymi, głównie z mikroprocesorami - dlatego nawet wielkie firmy produkują samochody "na skład"
- Polimet ma jakieś niewyjaśnione sprawy finansowe z producentem sterowników
Ale jeśli nie pozbyłeś się jeszcze starego pieca możesz zażyć ich z mańki - bo przecież masz sterownik którego zainstalowanie jest "bułką z masłem" dla średnio rozgarniętego elektryka lub elektronika. Możesz użyć tego argumentu w rozmowie z Polimetem :p

pedzel1984
15-09-2022, 08:52
Witam szukając informacji na temat granpala znalazłem ten temat i muszę potwierdzić słowa dawidko5454, też zamówiłem kocioł granpal 15kw w maju miał być po 4 tygodniach a nie ma do tej pory. Podczas ostatniej rozmowy również dostałem informację że będzie 11-12 września, kolejny termin mija kotła nie ma a zima blisko.

Juha
29-09-2022, 14:01
Cześć,

Nasz kocioł na biomasę również nie jest gotowy. Zamówiliśmy go w lutym 2020 r. i okazało się, że Granpal/Polimet nie złożyło zamówień u dostawców automatyki rok po złożeniu zamówienia...

Ich dostawcą automatyki jest firma ELTA z siedzibą w pobliżu Gdańska. http://elta.com.pl/

Jeśli możesz spróbować wyjąć swój na wpół wyprodukowany kocioł z Granpal/Polimet i zamówić zestaw automatyki bezpośrednio w ELTA

Syn i jego ojciec są patologicznymi kłamcami. Nie mogę stamtąd kupić nawet używanych samochodów...

Nasza sprawa jest dostępna na Facebooku, gdzie stworzyliśmy stronę, aby upewnić się, że nie ma już ofiar: https://www.facebook.com/profile.php?id=100073837682167

dawidko5454
02-10-2022, 12:41
Witam kotła nadal nie ma a mamy już pazdziernik przy ostatniej rozmowie powiedzieli że terminy sie wydłużają bo mają dużo zamówień to powiedziałem że jeżeli nie są w stanie wyprodukować kotła to ja rezygnuję z zamówienia i kupię piec inny, to zaczęli zapewniać znowu że lada dzień będzie poczekam jeszcze ale już pomału tracę nadzieje na polubowne załatwienie sprawy, szczerze nie polecam już nikomu tej firmy robią ludzi w bambuko jeżeli nie kupię tego pieca to na pewno następny kocioł będzie na drzewo

Artur222
07-10-2022, 13:54
Zajrzałem tu po 2,5 roku od demontażu tego badziewia o mocy 20kW. Jak ja się cieszę, że przeszedłem na gaz ziemny i już nie muszę się męczyć z tym tragicznym kotłem. Koszty na nowoczesnym kotle kondensacyjnym mam niższe niż na pellecie. Nie kupujcie tego badziewia. Miałem ten kocioł przez prawie 10 lat. To była droga przez mękę. Koszmar na szczęście się skończył 2,5 roku temu!

electrician
11-10-2022, 23:35
Wszystkie kotły na paliwo stałe wymagają choćby odrobinę wiedzy technicznej. Dlatego nie powinni ich kupować techniczni analfabeci, bo będą psioczyć i płakać, że to badziewie. Mój Granpal zaczął we wrześniu siedemnasty sezon grzewczy i uważam, że był to doskonały zakup, chyba najlepszy z moich zakupów inwestycyjnych. Przez ten czas nie miałem żadnej poważniejszej awarii za wyjątkiem przetarcia tulei przez podajnik - ale to była moja wina, bo Pan Andrzej kilkakrotnie namawiał mnie, żebym przysłał kocioł do modernizacji polegającej na zastosowaniu tulei wymiennej. A kotła gazowego nie mógłbym zainstalować z prostego powodu - nie ma w mojej miejscowości gazu /chociaż od centrum wojewódzkiego miasta dzieli ją 10 km/. Na Granpala "przesiadłem się" z pieca na olej opałowy po wprowadzeniu akcyzy kiedy cena oleju skoczyła z niecałych 2 zł na ponad 4 złote i sezon grzewczy kosztowałby ok. 12 000 zł co w roku 2006 było sumą niebagatelną, podczas kiedy za pellet wychodziło mi wówczas za sezon bodajże niecałe 2500 zł. Oczywiście obecnie te ceny brzmią jak opowieści o żelaznym wilku, ale cóż, taki mamy współczesny dobrobyt.

dawidko5454
16-10-2022, 09:50
Wszystko wszystkim ale ja nadal nie mam pieca to naprawdę przegięcie ze strony Polimetu może kiedyś to była dobra firma ale nie teraz zdecydowanie odradzam współpracę z tą firmą

Jacek Białystok
16-10-2022, 15:46
Ja zamawiałem na początku marca i dopiero w ostatni czwartek dostałem. Juz powoli siwiałem ale w końcu dotarł, co za ulga :)

Kitmenk
20-10-2022, 21:28
Ja zamówiłem dzisiaj i ciekawe kiedy będzie? .)

dawidko5454
23-10-2022, 19:37
Ja zamawiałem na początku marca i dopiero w ostatni czwartek dostałem. Juz powoli siwiałem ale w końcu dotarł, co za ulga :)
Witam mam pytanie jak u Ciebie wyglądała płatność za piec

Jacek Białystok
24-10-2022, 13:18
Przed dostawą dostałem fakturę końcową i musiałem opłacić.

dawidko5454
17-11-2022, 17:24
No i w końcu po upływie pół roku do mnie też piec dotarł ale muszę przyznać że teraz w polimecie ktoś nierozgarnięty sprzedaje te piece prosiłem o przesłanie dokumentów takich jak certyfikat eko-projekt etykieta klasy energetycznej i nic nie dostałem po za instrukcją obsługi a wszystko to jest wymagane w programie czyste powietrze i znowu trzeba dzwonić i się upominać

Jacek Białystok
17-11-2022, 18:51
U mnie etykieta energetyczna i inne naklejona jest z boku.

dawidko5454
19-11-2022, 20:36
U mnie też jest naklejone ale takie naklejki można kupić na alegro za pare złotych, do programu czyste powietrze potrzeba przedstawić certyfikaty do wglądu,szwagier zamawiał piec na pelet innej firmy też na dofinansowanie i automatycznie dostał wszystkie papiery niezbędne do tego programu to znaczy że wiedzą co jest wymagane a w Polimecie wielkie zdziwko jak poprosiłem o dosłanie takich dokumentów,to chyba jestem pierwszym klientem który kupił ten piec na dofinansowanie

kuba567
23-11-2022, 09:55
Zna ktoś na terenie Podhala lub Małopolski serwisanta Grandpala?

kuba567
23-11-2022, 12:06
Zna ktoś na terenie Podhala lub Małopolski serwisanta Grandpala?
Oczywiście miałem na myśli firmę Granpal.
Jak ktoś jest serwisantem pieców Granpal na terenie Małopolski to proszę o kontakt [email protected].

electrician
27-11-2022, 09:56
Zna ktoś na terenie Podhala lub Małopolski serwisanta Grandpala?
Użytkownicy tego forum raczej radzą sobie sami, więc może być trudno o odpowiedź, co widać po upływie czasu od zapytania i braku odpowiedzi. Spróbuj może dopytać w Polimecie. Lepszym rozwiązaniem może być opisanie tutaj Twoich problemów, bo być może uda się je rozwiązać dzięki podpowiedziom forumowiczów,
Pozdrówka :)

bogdan196
19-12-2022, 20:15
Granpal chodzi od 2007 roku i taki mały problem na wyświetlaczu lewa połowa jest normalna a prawa są krzaczki .Czy ktoś może miał taki problem i jak to ogarnać . Nie mogę nigdzie namierzyć takiego ekranu

stanisław.k
20-12-2022, 09:30
Wyślij do Estymy, tam coś poradzą.

bogdan196
20-12-2022, 14:39
Dzisiaj dzwoniłem i kazali przysłać ,że można odpiąć a piec będzie pracował na tych ustawieniach .

Kitmenk
26-01-2023, 17:46
No i dwa dni temu piec przysłąli pod wskazany adres. Nawet szybko poszło.

electrician
28-01-2023, 22:13
Polimet nierychliwy, ale sprawiedliwy :p

Kynek5
01-04-2023, 16:36
Witam mam zamiar skorzystać z programu czyste powietrze i tu moje pytanie Czy piec grantal Eco spełnia wymogi programu czy dostałeś z polimetu kartę produktu oraz dokument o klasie efektywności energetycznej? Bo z tego co się dowiadywałem to te dwa dokumenty są wymagane do programu czyste powietrze. Poza tym w domu mam instalację gazową i w moim przypadku tylko wchodzi w grę piec na pellet o podwyższonym standardzie.

Juha
12-05-2023, 13:01
Proszę być bardzo ostrożnym w kontakcie z Granpal/Polimet. Straciliśmy z nimi dużo pieniędzy i nigdy nie skończyli naszego kotła, ponieważ zabrakło im pieniędzy. Proszę sprawdzić stronę na Facebooku, na której opisałem wszystkie problemy, które mieliśmy z nimi: https://www.facebook.com/profile.php?id=100073837682167

Jestem prawie pewien, że nie mają żadnych certyfikatów. Wiele razy pytałem o certyfikaty dla zamówionego przez nas kotła parowego, ale nigdy ich nie otrzymałem. Jeśli odwiedzisz to miejsce, zobaczysz, że pracuje tam tylko 2-3 spawaczy i to wszystko. Zestawy automatyki pochodzą od firmy ELTA, która jest dobrą firmą, ale M*** N*** nigdy nie dokonał płatności za naszą kotłownię. Nawet po roku od zamówienia ELTA nie otrzymała żadnego zamówienia od Granpal, a my dokonywaliśmy płatności zgodnie z umową dostawy.

stanisław.k
15-05-2023, 11:33
Sezon grzewczy 2022/23 zamknięty z całkowitym zużyciem peletu w ilości 2650kg. :)
Kocioł 15kW, powierzchnia grzania ok.200m2

electrician
16-05-2023, 11:06
Sprowokowałeś mnie Stanisławie :) Nie jestem całkiem pewny, że sezon zamknięty :p Ale podam dane na dzień dzisiejszy. Zużycie peletu - około jednej tony. Już wyjaśniam, skąd takie zużycie. Przerażony ceną peletu na początku sezonu grzewczego przekraczającą 3000 złociszy ugiąłem się i kupiłem oraz zainstalowałem pompę ciepła 12,5 kW. uruchomiłem ją 16 listopada i do tamtego czasu spaliłem ok. 1 tony peletu. Od tamtej daty pompa zużyła ok. 7 MWh czyli gdyby 1 kWh kosztowała nadal ok. 74 gr/kWh dawałoby to koszt ok. 5200 zł, a ponieważ pelet kupiłem jeszcze przed zwariowaniem cen po 1600 zł/tonę, to całkowity koszt ogrzewania zamknąłby się w kwocie ok. 6800 zł. Niestety, w tym roku tylko 3 MWh /jestem rolnikiem, bo mam powyżej 1 ha/ będą po starej cenie - a ponieważ mam fotowoltaikę, to dopiero po czerwcu będę miał dokładne rozliczenie finansowe z PGE. Niemniej już teraz widzę, że gdyby cena peletu oscylowała około 1700 zł/tonę to koszt ogrzewania przy zakładanym zużyciu ok. 4 ton /zima nie była specjalnie ciężka/ kształtowałby się podobnie do opalania Granpalem. Następny sezon jest jedną niewiadomą, gdyż ani ceny energii ani ceny peletu nie są znane. Ponieważ zostało mi jeszcze około tony peletu, to dokupię jeszcze tonę póki ceny oscylują wokół 1700 zł/t i prawdopodobnie z pompy będę korzystał jesienią oraz wczesną zimą, do kiedy temperatury nie spadną poniżej zera, a potem rozpalę Granpala i do pompy wrócę pewnie koło marca/kwietnia kiedy będzie nieco cieplej. Takie postępowanie wynika ze sprawności pompy, która im cieplej tym sprawniej pracuje /tym t.zw.COP jest wyższy/. Natomiast jeśli chodzi o wydatki inwestycyjne - to montaż pompy raczej wielkiego sensu nie miał, chociaż to trudno w naszym zwariowanym kraju przewidzieć.

stanisław.k
18-05-2023, 11:13
Ja kupuję pelet na koniec sezonu więc finansowo mnie to nie dotknęło. Pompa ciepła dla mnie to tylko gruntowa czyli duża inwestycja.
Granapl przepracował 18-ty sezon i nie chce się skończyć :) Nawet gdy padnie to i tak zostanie zastąpiony następnym Granpalem, chyba,że będą zakazane.

electrician
09-08-2023, 20:11
Wiem już wszystko. Rachunek za energię za I półrocze wynosi prawie 5 tysięcy złotych. Biorąc pod uwagę fakt, że fotowoltaika równoważy mi zużycie energii poza ogrzewaniem spokojnie mogę przyjąć, że to 1700 zł za II półrocze 2022 r. plus to 5000 zł za I półrocze bieżącego roku to koszt ogrzewania pompą ciepła. Dodając 1600 zł za tonę peletu którą zużyłem przed zamontowaniem pompy łączny koszt ogrzewania wyniósł 8300 zł. Gdybym spalił 5 ton peletu /co raczej niemożliwe bo zima była lekka/ po 1700 zł/t wydałbym na ogrzewanie 8500 zł czyli koszt porównywalny z pompą. Między bajki zatem wkładam opowiastki, że zainstalowanie pompy ciepła obniża rachunki za ogrzewanie. W moim przypadku koszt inwestycji w pompę nie był zbyt wysoki, bo instalację wykonałem sam, ale na dwie zimy na zakup opału by wystarczył. Biorąc pod uwagę tegoroczne ceny prądu /które jeszcze prawdopodobnie wzrosną/ inwestycja w pompę ciepła nie ma żadnego sensu ekonomicznego.

stanisław.k
12-08-2023, 10:20
To smutne ale cieszę się, że jednak nie uległem i nie zainwestowałem w pompę gruntową.
To w życiu się nie zwróci...

telewy
21-08-2023, 08:57
To smutne ale cieszę się, że jednak nie uległem i nie zainwestowałem w pompę gruntową.
To w życiu się nie zwróci...

No nie wiem, ja jednak żałuję. Mam tutaj sąsiada, który budował się 4 lata po mnie i on poszedł w pompę gruntową. 3 lata temu założył fotowoltaikę. I teraz, jeśli zima jest w miarę ciepła tak jak ostatnia, to zamyka 12 miesięcy w całkowitym koszcie w granicach 350zł czyli tylko opłaty stałe. W przypadku mrozów musi dopłacać, ale to są kwoty pomiędzy 1tyś a 2 tyś. Dodam, że ma dobrze ocieplony dom, ale nie pasywny no i ma wszędzie ogrzewanie podłogowe.
Podsumowując, to czy pompa się opłaca zależy w dużej mierze od tego jak mamy ocieplony dom. Jeśli jest dobrze czy bardzo dobrze ocieplony to raczej się opłaca. Niestety koszt inwestycji jest bardzo wysoki, ale w zamian dostajemy wygodę użytkowania.
Mój Granpal ma 12 lat i powoli się rozglądam co dalej. Ro temu kupowałem pellet po 2400 i powiem szczerze, że mnie to zniechęciło. Wolę zapłacić za prąd te 8tyś niż za pellet, bo dużo mnie roboty. Generalnie dokładanie do pieca mi nie przeszkadza, lubię się pokręcić i coś porobić, ale czyszczenie kotłowni mnie wykańcza.

stanisław.k
22-08-2023, 09:16
Mój Granpal ma już 17 lat więc i tak muszę coś myśleć ale w moim przypadku inwestycja będzie bardzo duża związana z przebudową ogrzewania w domu , dociepleniem i pompa gruntową. Dla mnie tylko gruntowa ma sens. Na dziś kupię następnego Granpala gdy ten padnie bo to będzie niewielka inwestycja.

marcinbbb
23-08-2023, 14:28
Ro temu kupowałem pellet po 2400
Kto bogatemu zabroni ;)

electrician
26-08-2023, 19:27
Dzisiaj dokupiłem tonę Olczyka za 1573 zł. Ponieważ mam jeszcze około tony peletu z zeszłego sezonu, to myślę, że tymi dwoma tonami opędzę sezon grzewczy uwzględniając pracę pompy. Założyłem, ze do temperatury rzędu 0 - -3 stopnie pracować będzie pompa, a poniżej odpalam Granpala. Obecna cena prądu bez uwzględnienia tych kilku MWh z zamrożoną ceną oscyluje w granicach 1,35 zł/kWh, a w przyszłym roku bliska będzie pewnie 2 zł/kWh. Gdybym nawet jechał cały czas na COP = 3 to przy moim zapotrzebowaniu na ciepło ok. 20 - 23 MWh na samej pompie musiałbym zużyć ok. 7 - 8 MWh co przy obecnej cenie daje ok. 9500 - 10800 zł za sezon, a przy cenie ok. 2 zł/kWh to już 14000 - 16000 zł. Zobaczymy, jaka będzie cena peletu w przyszłym roku - bo z pewnością wzrośnie, ale może nie sięgnie 3000 zł/tonę jak w roku ubiegłym. Czy uda się coś zaoszczędzić przy założonej przeze mnie taktyce - zobaczymy po sezonie.

Kaizen
26-08-2023, 23:38
Podsumowując, to czy pompa się opłaca zależy w dużej mierze od tego jak mamy ocieplony dom. Jeśli jest dobrze czy bardzo dobrze ocieplony to raczej się opłaca.

Dokładnie odwrotnie. Cytat z mojego pierwszego wpisu na FM:


Założenia:
[...]
3. Ogrzewanie. Utrzymanie do to w dużej części ogrzewanie. Jeżeli dobrze ocieplimy dom i zapotrzebowanie na energię będzie niskie, to nie mają sensu kosztowne w montażu a tanie w eksploatacji źródła ciepła (jak PC czy solary). A jak przyoszczędzimy na izolacji, to warto zainwestować w tanie w eksploatacji źródło ciepła.

A w szczegółach można policzyć tym (https://forum.muratordom.pl/showthread.php?148452)

Zdzislaw01
08-10-2023, 11:56
Witam.
Do granpala wleciał nowy sterownik po 16 latach użytkowania.
Teraz mam jedyny problem z zadaną temperaturą. Na starym sterowniku temperaturę zadaną miałem ustawioną na 60C i zatrzymywał się przy 63C. Na tym nowym sterowniku zadaną 60C a zatrzymyje się przy 75C. Grzebałem w ustawieniach ale nic nie znalazłem. Jak to zmienić?
Z góry dziękuję.

stanisław.k
08-10-2023, 17:19
Mój Granpal zaczął 18 sezon grzewczy. Sterownik wymieniałem ładnych parę lat temu ze względu na potrzebę sterowani zaworem mieszającym. Te sterowniki już tak mają, że przechodzą w podtrzymanie przy ok. 70 st.C. Histereza musi być na 00 bo z inną grzeje jeszcze wyżej.

Zdzislaw01
09-10-2023, 19:46
Nie zauważyłeś że po wymianie sterownika wzrosło spalanie?

stanisław.k
09-10-2023, 20:32
Nie zauważyłeś że po wymianie sterownika wzrosło spalanie?

Nie

Zdzislaw01
22-10-2023, 08:01
Witam.
Może ma ktoś mikrokotroler ATMEGA16-16PU0607j od regulatora granpal pierwszej wersji? Jest to sterownik bez sterowania siłownika mieszacza. Mam usterkę danego regulatora, przegrzanie podajnika. Po sprawdzeniu od czujnika do mikrokotrolera zdiagnozowałem że kanał odpowiadający za czujnik podajnika ma chyba zwarcie. Chcę naprawić ten sterownik bo odpowiada jego praca z porównaniem do nowego sterownika.
Z góry dziękuję.

patol
12-11-2023, 12:12
Dobry
Dzisiaj w końcu odpaliłem piec po pół rocznej przerwie. Zaznaczę, że wysyłałem go do producenta w celu załatania... generalnie to już drugi raz :/ Piec mam 11 lat, więc średnio raz na 5 lat. Wszystko mniej więcej poszło OK poza drobnymi nieszczelnościami i przedziurawionym zbiornikiem wyrównawczym na poddaszu.
Problem w tym, że nie chce ruszyć zawór 4D tzn. raczej dobrze podpięty bo co chwilę na piecu pokazuje "00" i słychać próbę zamykania. Mimo, że piec rozgrzany nie chce się odpalić zawór na "01". Wcześniej miałem podpięty regulator pokojowy ale coś szwankował i potrafił się raz na kilka dni zawiesić, więc go teraz nie podpinałem. Ale raczej to nie ma nic z tym wspólnego? Czy jednak się mogę mylić? Czy jakieś inne pomysły?

stanisław.k
12-11-2023, 19:02
Źle podłączony siłownik zaworu, zamień bieguny też tak kiedyś miałem jak sam wymieniałem sterownik na nowszy.

electrician
13-11-2023, 21:57
Ja swojego granpala jeszcze nie odpaliłem. Pompy /poza 1 dobą/ zresztą też nie. W tym roku na wiosnę zainstalowałem w dużym pokoju klimatyzację ok. 5 kW i teraz włączam ją na grzanie. Póki co daje radę ogrzać cały parter, t.j. duży pokój, dwa mniejsze i kuchnię /oczywiście łazienkę też/. W dużym pokoju gdzie śpi dwulatka temperatura to 22 st.C, w dwóch mniejszych /sypialnie/ rzędu 19 st.C - do spania jest super. Zużycie dobowe prądu rzędu 20 kWh co jest wielkością jak najbardziej akceptowalną. Na jedną dobę celem porównania puściłem pompę, ale "zeżarła" 40 kWh, czyli prawie dwa razy więcej od klimy. Wodę grzeję grzałką w zasobniku, ustawione mam 1,5 godziny grzania co zużywa ok. 3 kWh na jeden cykl. Wody wystarcza na prysznic dla 3 - 4 osób, czyli tyle ile powinno.Koszty jak na razie są porównywalne z grzaniem granpalem, bo spalałbym pewnie półtora worka na dobę, co daje koszt ok.36 - 40 zł. Tyle tylko, że nie muszę dosypywać paliwa i /co przyznaję z wielkim wstydem/ jeszcze nie zrobiłem czyszczenia pieca przed sezonem, ale jak tylko przestanę cherlać, to natychmiast się za to zabiorę. Mam nadzieję tak dojechać do połowy grudnia, bo może nie będzie jakichś większych mrozów niż te -3 stopnie, a jak będzie zimniej - odpalam granpala. U mnie tak, jak u Stanisława będzie to 18 sezon granpalowy, mam nadzieję, że jeszcze będzie tych sezonów co najmniej 10 :) Kupno granpala to była najlepsza decyzja budowlana.

patol
15-11-2023, 21:52
Źle podłączony siłownik zaworu, zamień bieguny też tak kiedyś miałem jak sam wymieniałem sterownik na nowszy.
Niestety dobrze podpięty bo teraz jak podmieniłem bieguny to na "00" się otwiera.

stanisław.k
16-11-2023, 08:23
Może coś z czujnikami.

Juha
20-11-2023, 07:56
"Jeszcze raz, moim zdaniem, należy unikać tej firmy jak najbardziej. Właśnie widziałem nową negatywną jednogwiazdkową recenzję na Google, którą wystawił Adrian Porowski:
'Odradzam. Firma nawet nie wie co montuje w kotłach i próbuje wmówić klientowi, że jak coś nie działa/ źle działa to wina klienta'

Wygląda na to, że to forum jest pod wpływem właścicieli Granpal, szczerze mówiąc."

electrician
20-11-2023, 22:09
Juha, chociaż mnie wkurzasz swoimi wpisami na tym forum, to teraz muszę Ci przyznać rację. Tak, to forum jest pod wpływem właścicieli Granpali, bo głównie tacy tutaj się wypowiadają. I to wypowiadają się w przytłaczającej większości pozytywnie. Na te 3676 postów kilka może jest negatywnych, pisanych głównie przez ludzi bez żadnej wiedzy technicznej. Niestety, w kotłach na paliwo stałe jest bardzo wiele zmiennych wpływających na prawidłowe ustawienia procesu spalania - począwszy od komina, miejsca ustawienia kotła poprzez szereg innych warunków aż do różnych rodzajów paliwa. Ja również jestem jednym z właścicieli Granpala - od 18 lat - i staram się wpływać na treść forum chwaląc ten kocioł. Podaj mi proszę przykład kotła na paliwo stałe - takiego domowego - który pracuje bezawaryjnie przez 17 sezonów grzewczych, potrafi spalić wszystko - ekogroszek, zboża /głównie owies/, pestki, ziarna fasoli, pelet - i właściwie wszystko inne co się pali i z czym poradzi sobie podajnik i pneumatyczne usuwanie popiołu. A jeśli nie podasz - to bądź uprzejmy nie wypisywać już swoich bzdur tutaj na naszym forum, bo tylko je zaśmiecasz. Trolli mamy dosyć!

stanisław.k
30-04-2024, 20:34
Osiemnasty sezon mojego Granpala 15kW zakończony.
Jestem ciekawy ile jeszcze pociągnie ;)