PDA

Zobacz pełną wersję : Pełne deskowanie dachu



Strony : [1] 2 3 4 5 6 7

zakros74
25-01-2007, 20:57
Mam zamiar położyć na dach betonową dachówkę braas. Majster namawia mnie do pełnego deskowania i pokrycia papą a dopiero na to dachówka, inny zaś twierdzi, że deskowanie to zbędny wydatek i nigdy papa, wystarczy położyć samą, dobrą folię paroprzepuszczalną. Podobno deskowanie to tylko " wygoda i pewność" dla dekarza. Pozdrawiam i czekam na opinie!!!

piotrulex
25-01-2007, 21:01
jak bedzie mnie stac na deski to pewnie odeskuje. bardziej stabilny dach, ciszej, lepsza izolacja, moze scianki na poddaszu przy sufitach nie beda pekac

Daniel Starzec
25-01-2007, 21:12
Majster dobrze cie namawia.
Pomyśl co będzie za powiedzmy 30 lat kiedy folie diabli wezmą.
W niemczech już nikt pod dachówke foli nie daje ,tylko pełne deskowanie i papa.
Ja bym zrobił tylko deskowanie i papa i na to dachówka.

maudi
25-01-2007, 21:14
mam swiezo zalozony dach, blacha a pod nia papa i deskowanie, ciesze sie bardzo ze zdecydowalismy sie z zonka na deskowanie... podobno w niemczech wszyscy deskuja i wcale im nie przeszkadza polska papa, jak zadeskujesz powstanie tarcza nie do ruszenia... :D, jak dobrze poszukasz to naprawde niewiele wiekszy koszt od folii a naprawde warto. 8)

slawek_wlkp
25-01-2007, 21:35
W 1993 roku miałem okazję pracować przy remoncie domu w Szwecji.
Nie był to typowy szwedzki domek, był o dziwo murowany !!!!
Miałem okazję podpatrzeć jak buduje się w Szwecji.
Dach był deskowany, na to papa, kontrłaty, łaty i oczywiście dachówka.
Między deskami a izolacją z wełny (ROCKWOOL oczywiście) było 5 cm pustki powietrznej. Deskowanie sprawiło, że dach był solidniejszy i cała konstrukcja sztywniejsza. Ja w swoim domu będę bez wątpienia deskował dach.

wartownik
25-01-2007, 21:42
podobno w niemczech wszyscy deskuja

Wszystkie dachy na domach jednorodzinnych , jakie robilem w Niemczech i jakie widzialem byly deskowane lub pokrywane plytami , np. DWD.

Hubik_1975
25-01-2007, 22:04
Popieram i podpisuję się pod moimi przedmówcami. Jeśli chcesz mieć spokój na długie lata - tylko pełne deskowanie i papa. Dołożysz jakieś 5tys. na etapie stanu surowego, później zapomnisz że w ogóle był taki koszt a to inwestycja na zawsze. Nie słuchaj doradców, którzy położyli folię i znajdują tysiąc argumentów za... tymczasem sztuką jest wyważyć, które elementy z tradycji budownictwa przenosić na dzień dzisiejszy, a gdzie podążać za nowinkami w tej dziedzinie! W przypadku dachu wybór jest tylko jeden. My daliśmy pełne deskowanie plus papę, na to celtycki BRAAS lumino. Nawet przez myśl nie przeszła nam folia dachowa... i dobrze. Polecam lekturę podobnych wątków na Forum.
H.

Joanna i Janusz
26-01-2007, 20:55
my daliśmy pełne deskowanie i folię przeznaczoną na deski, a na to przyjdzie dachówka ceramiczna

Andrzej Wilhelmi
26-01-2007, 22:14
Należy rozważyć położenie płyty OSB grubości 10~12 mm doskonale usztywni i jest wystarczająco gruba na podtrzymanie papy. Nie wymaga impregnowania, jest obustronnie woskowana. Może się okazać, że cena będzie podobna do desek impregnowanych ciśnieniowo. Pozdrawiam.

zakros74
26-01-2007, 22:22
Dzięki za pomoc w podjęciu decyzji, już postanowiłem - pełne deskowanie i papa!!! Pozdrawiam

max2
27-01-2007, 11:32
Witam
Panowie oczywiscie ze deskowanie i papa, ale prosze was nie piszcie glupstw ze w Niemcach wszyscy tak robia.
pozdrawiam

wartownik
27-01-2007, 11:56
Witam
Panowie oczywiscie ze deskowanie i papa, ale prosze was nie piszcie glupstw ze w Niemcach wszyscy tak robia.
pozdrawiam

Chyba nie ma takiego kraju , w ktorym stosuje sie tylko jedna technologie.
Podtrzymujac to , co napisalem o deskowaniu i plytach na niemieckich dachach dodam , ze nigdy nie widzialem na nich papy .

Dorota szymczak
27-01-2007, 14:10
Dobra, ja mam w projekcie pełne deskowanie pod dachówkę ceramiczną. Tak się zastanawiam czy nie lepiej jest zamienić dechy na folię tylko z jednego powodu, obciążenia. Różnica między deskami a folią jest ogromna. Ja jestem za deskowaniem :lol: a mąż za folią. I jedyny jego argument to waga.
Jak zbić jego argument?

WanKon
27-01-2007, 16:37
Ja mam samą folię i już dziś wiem,ze nigdy drugi raz to samo. (choc może to odczucie subiektywne). Po ostatnich wiatrach i sniegu mam pod dachówką masę śniegu. Ch.. mnie strzela na myśl, że szczczelnośc dachu zależy tylko od folii. Na razie nie mieszkam i mam nadzieję ,że gdy będziemy grzali wtłoczony snieg będzie spływał na bieżąco. Teraz aż folia się zwiesza (zacinało i padała mała kaszka).
Liczę na to, że ta nowa technologia się sprawdzi bo nie chcę za dwa lata robić przekładki.
A co na to inni " foliarze", jak jest u was po kilku latach użytkowania?

jaszuwar
27-01-2007, 18:17
Witam
jeżeli chodzi o folie to nigdy więcej, podczas dużych wiatrów pracuje tak że nie można spokojnie spac a zimą pełno naniej śniegu

wartownik
27-01-2007, 19:08
Jakim cudem macie takie ilosci sniegu , wyglada na to , ze wasze dachy sa zle wykonane .

Daniel Starzec
27-01-2007, 20:09
Ano zawsze są jakieś szpary i szparki pomiędzy dachówkami.
Przy wietrznej pogodzie śnieg jest wwiewany przez nie pod dachówke.
Dlatego tak ważne jest przy dachówkach to solidne i szczelne pokrycie pod spodem.

WanKon
27-01-2007, 20:20
Pokrycie ułożono poprawnie, ale właśnie te małe szczelinki i śnieg wchodzi jak chce (porywy do 100 km/h). Czy ktoś ma folię np. 5 lat i uważa że spełnia funkcję?

magpie101
27-01-2007, 22:34
A jak sie sprawuje folia przy blachodachowce? Prosze o opinie uzytkownikow takich dachow.

Andrzej Wilhelmi
28-01-2007, 09:22
Dobra, ja mam w projekcie pełne deskowanie pod dachówkę ceramiczną. Tak się zastanawiam czy nie lepiej jest zamienić dechy na folię tylko z jednego powodu, obciążenia. Różnica między deskami a folią jest ogromna. Ja jestem za deskowaniem :lol: a mąż za folią. I jedyny jego argument to waga.
Jak zbić jego argument?

Skoro jedynym argumentem męża jest waga to niech schudnie! :lol: A tak poważnie to 1 m2 desek będzie ważył 12~16 kg. Jak z tego widać argument jest żaden. Jak w projekcie jest deskowanie to należy tak zrobić a każda zmiana wymaga kosultacji z projektantem. Żadna folia nie dotrzyma żywotnością dachówce! Remont dachu po30~40 latach prawie pewny. A ci co nie zakrywają folii od środka z pewnością będą remontowali znacznie szybciej. Życzę rozsądnych decyzji. Pozdrawiam.

Dorota szymczak
28-01-2007, 11:33
Tylko że dach ma powierzchnię ok.200m2. wyliczając średnią 14kg=1m2 to mnożąc 200 wychodz 2,8 tony a to nie jest mało. Z konstruktorem już rozmawiałam. Jego wypowiedź miała taki sens " w swoim budynku nie musi pani deskowac. dach w projekcie jest konstrukcji krokwiowo-jętkowej. Taka konstrukcja jest dość sztywna a deskowanie to jest dodatkowe obciążenie. Zrobi pani jak będzie pani chciała"
I bądź tu mądry

m.dworek
28-01-2007, 12:19
Tylko że dach ma powierzchnię ok.200m2. wyliczając średnią 14kg=1m2 to mnożąc 200 wychodz 2,8 tony a to nie jest mało. Z konstruktorem już rozmawiałam. Jego wypowiedź miała taki sens " w swoim budynku nie musi pani deskowac. dach w projekcie jest konstrukcji krokwiowo-jętkowej. Taka konstrukcja jest dość sztywna a deskowanie to jest dodatkowe obciążenie. Zrobi pani jak będzie pani chciała"
I bądź tu mądry

chcialbym tylko cos tu powiedziec bo mnie takie teksty po prostu rozbrajaja

co to za argument ze deski to dodatkowy ciezar, skoro wiezba jest zaprojektowana na deski?

cos mi sie wydaje ze ten kiero jak wiekszosc kiero po prostu lubi czyms blysnac i robic inwestorowi sieczke z mozgu

pozdro

docent56
28-01-2007, 15:02
Deskować.Zwłaszcza przy poddaszach użytkowych,

kasinka83
28-01-2007, 16:43
My również będziemy deskować i na to dachówka.Martwi mnie oczywiście dodatkowy ciężar ale w tym przypadku stanowi on chyba mniejsze zło :wink:

zakros74
29-01-2007, 17:45
Dzisiaj byłem na budowie u znajomego, nie deskował, położył tylko membrane i na to dachówka braas. Po ostatnich opadach śniegu dach przeciekł. Bardzo żałuje , że nie deskował. A jeszcze się nie wprowadził. Utwierdza mnie to w przekonaniu, że wybór jest tylko jeden!!!

marcin159
29-01-2007, 19:56
witam
ja zadeskował bym cały dach i dał pape zawsze jest stabilniejszy.
Wykonuje dachy i zadko zdarza sie ze ktos niechce deskowania jest to dodatkowe ocieplenie i wyciszenie.A Ty zrobisz jak bedziesz chcial,napewno jest to większy wydatek ale domu niebudujesz na jeden rok. :D

Andrzej Wilhelmi
29-01-2007, 21:07
Tylko że dach ma powierzchnię ok.200m2. wyliczając średnią 14kg=1m2 to mnożąc 200 wychodz 2,8 tony a to nie jest mało. Z konstruktorem już rozmawiałam. Jego wypowiedź miała taki sens " w swoim budynku nie musi pani deskowac. dach w projekcie jest konstrukcji krokwiowo-jętkowej. Taka konstrukcja jest dość sztywna a deskowanie to jest dodatkowe obciążenie. Zrobi pani jak będzie pani chciała"
I bądź tu mądry

Z przykrością należy stwierdzić, że część projektantów i konstruktorów (na szczęście niewielka) nie ma doświadczenia praktycznego i ma miałkie pojęcie o kryciu dachów.
Tak naprawdę to wszystko ma swoją wagę i tak łaty i kontrłaty to 1,3 tony; dachówka zakładkowa to ~8,5 tony; dachówka karpiówka to ~14 ton a do tego wełna, sufity, ciężar własny więźby to min. 3~4 tony. A czynniki zewnętrzne wiatr, śnieg to też kilka ton! No i co stoją te dachy i się nie zawalają! Od dźwigania tego wszystkiego są stropy, ściany i ławy fundamentowe i niech one się martwią a nie my. Życzę więcej zdrowego rozsądku. Pozdrawiam.

Dorota szymczak
29-01-2007, 22:37
Może dlatego konstruktor skreślił deskowanie bo w planach zaszły wielkie zmiany :oops: ( zgodnie z wytycznymi męża :D )
Umiem jeszcze myśleć, ale jako laik mam stracha nad dodatkowym ciężarem ( gdzie się baba pcha do budowy :oops: :D )
A generalnie po grzyba mi wszyscy spece jak ciągle coś muszę w papierach poprawiać :evil: Poprawiałam po elektryku, poprawiałam po wodniaku, robiłam za architekta , ale za kostruktora robić nie będę bo mi coś spadnie na łeb.
Baba ale wie co to wiatr, śnieg .itd.

agnieszkakusi
30-01-2007, 06:25
my kładziemy płytę OSB 12mm. Udało nam się ją kupić w cenie lepszej niż deski bez impregnacji. Na to papa i dachówka cementowa.

brachol
30-01-2007, 07:05
my kładziemy płytę OSB 12mm. Udało nam się ją kupić w cenie lepszej niż deski bez impregnacji. Na to papa i dachówka cementowa.
a mozesz zdradzic w jakiej cenie teraz jestr OSB 12 mm?
a co do deskowania to z tego co wiem to powinno sie do tego uzywac suszonych desek i zaimpregnowanych oczywiscie tak wiec chyba lepiej sie zastanowic nad OBS

androzek
30-01-2007, 07:20
A ja robię folię.Mam 43 lata i jeśli ma wytrzymać 40 następnych to mnie to gila co będzie z dachem za tyle lat.Folie są coraz lepsze.

agnieszkakusi
30-01-2007, 08:35
za mkw płyty OSB 12 mm 14 zł brutto.

Daniel Starzec
30-01-2007, 10:09
W kwesti deskować czy nie jeszcze pojawia sie kwestia bezpeczeństwa.
Tam gdzie nie ma pełnego deskowania czy płyty osb wystarczy zdjąć kilka dachówek przeciąć jedną łate i jest sie w środku.
Po cichutku zreczny złodziej wchodzi sobie do mieszkania.
(oby ten post nie był intruksją dla kogos)

Andrzej Wilhelmi
30-01-2007, 20:24
A ja robię folię.Mam 43 lata i jeśli ma wytrzymać 40 następnych to mnie to gila co będzie z dachem za tyle lat.Folie są coraz lepsze.

Ale czasy coraz gorsze. Pozdrawiam.

Marzin
31-01-2007, 06:52
Co Wy z tym dodatkowym obciążeniem deskowanego dachu. Skoro konstrukcja jest pod to policzona, to skąd te stresy. Przecież tych dodatkowych kilogramów nie będziecie nosić na plecach. Dom też nie będzie więcej "palił" jak powiedzmy samochód z dodatkowym obciążeniem np w postacji 100 kilogramowej teściowej.

slawek_wlkp
31-01-2007, 07:12
Co Wy z tym dodatkowym obciążeniem deskowanego dachu. Skoro konstrukcja jest pod to policzona, to skąd te stresy. Przecież tych dodatkowych kilogramów nie będziecie nosić na plecach. Dom też nie będzie więcej "palił" jak powiedzmy samochód z dodatkowym obciążeniem np w postacji 100 kilogramowej teściowej.

Dokładnie, przecież ciężar desek to 10-15 kg/m2 w zależności od grubości deski, dla przykładu dachówka waży ok. 50 kg/m2,
cienka warstwa mokrego śniegu 1-2 cm daje taki sam ciężar jak deski.
Siła ostatnich wiatrów zapewne wielokrotnie a może nawet wieledziesiąt razy przekraczała siłę nacisku desek .... moze ktoś policzy siłę oddziaływania wiatru przy np. 100 km/h na dach.
Tak więc ciężar desek można praktycznie pominąć .

wartownik
31-01-2007, 17:45
Parcie czy ssanie...
oto jest pytanie ?

Andrzej Wilhelmi
31-01-2007, 21:11
Parcie ma wpływ na obciążenie krokwi czyli na wielkość ich przekroju a ssanie ma wpływ na dachówek mocowanie. Pozdrawiam :wink: .

Ewelinka
13-08-2007, 23:25
witam
ja zadeskował bym cały dach i dał pape zawsze jest stabilniejszy.
Wykonuje dachy i zadko zdarza sie ze ktos niechce deskowania jest to dodatkowe ocieplenie i wyciszenie.A Ty zrobisz jak bedziesz chcial,napewno jest to większy wydatek ale domu niebudujesz na jeden rok. :D

witam,
właśnie przymierzamy się do deskowania i kładzenia papy i w związaku z tym mam pytanko do fachowca - możesz mi powiedzieć czy deski powinno się kłaść na "styk" czy należy zostawić jakąś przerwe m-y nimi (jeśli tak to co ile należy ja zostawić?) po to aby zapewnic wentylacje?
druga sprawa - chcemy na jakiś czas (może nawet 10 lat) zostawić ta papę na dachu (nie stac nas w tej chwili na dachówkę) - czy w związku z tym zwykła papa wytrzyma to czy lepiej położyć jakąś lepszą papę?

Andrzej Wilhelmi
14-08-2007, 00:26
Przepraszam, że odpowiem nie pytany ale chciałbym się tą drogą podzielić swoimi doświadczeniami. Oczywiście deski na styk (i tak się rozeschną) tym bardziej, że nie planujecie w najbliższym czasie docelowego krycia dachu. Szpary pomiędzy deskami nie mają żadnego wpływu na wentylację gdyż deski są pokryte praktycznie nie przepuszczającą pary wodnej papą. Nawet dwie warstwy zwyklej papy nie wytrzymają bez konserwacji tak długiego okresu czasu. Należy rozważyć dwa rozwiązania pokryć dwukrotnie papą i konserwować a przed docelowym pokryciem dachu zerwać i położyć nową lub pokryć podkładową (termozgrzewalną) i wierzchniego krycia termozgrzewalną. Pozdrawiam.

brachol
14-08-2007, 06:15
a jakie deski nalezy klasc na dach? pewnie najlepiej suche ale czy moga byc szalunkowe czy raczej nie?

pan od ciasteczek
14-08-2007, 06:30
A ja będę miał folię Tyvek Supro z 30 letnią pisemną gwarancją producenta. Pożyjemy i zobaczymy jak się sprawdzi.

piotrm74
14-08-2007, 06:32
Ja osobiście wykonuję tak.
Ponieważ mam strop monolityczny, potrzebowałem 4m3 desek do zrobienia sklepienia. Strop zalany. Zdejmuję deski, czyszczenie, czyszczenie, czyszczenie, później impregnacja i na dach. Powierzchnia dachu u mnie to 270m2, powierzchnia stropu 150m2, brakujące 3 m3 desek zakupuję już z impregnacją. A na końcu papa.
Właśnie szukam chętnych do ubicia dachu deskami i papowania na wrzesień.

Monka81
14-08-2007, 07:26
ja mam ten sam problem, jeden fachowiec mówi tak, a drugi tak. Weź bądź mądry... i wybierz, ale po lekturze jestem już zdecydowana na pełne deskowanie :) u nas też będzie poddasze użytkowe.

Marzin
14-08-2007, 08:28
a jakie deski nalezy klasc na dach? pewnie najlepiej suche ale czy moga byc szalunkowe czy raczej nie?

Mozna i mokre, i tak sobie pod dachówkami ładnie wyschną. Porobią się szpary.... :wink: Tak jak u mmnie.
Szalunkowe to tylko wyczyścić i jazda na dach!

Marek30022
14-08-2007, 09:00
A ja będę miał folię Tyvek Supro z 30 letnią pisemną gwarancją producenta. Pożyjemy i zobaczymy jak się sprawdzi.

Tylko ciekawe czy za 30 lat będzie istniał jeszcze ten producent. Według mnie te wszystkie gwarancje na 30-50 lat to tylko chwyt marketingowy.

piotrm74
14-08-2007, 09:06
ktoś napisał że za 40 lat go nie będzie obchodziło co z dachem.... EGOISTA, a masz żonę? czy wyobrażasz sobie jak po Twoim zejściu żona z nowym emerytem (na twoje miejsce) będzie moknąć przez dziurawy dach!, nie szkoda by Ci było ???.

pan od ciasteczek
14-08-2007, 10:12
Tylko ciekawe czy za 30 lat będzie istniał jeszcze ten producent. Według mnie te wszystkie gwarancje na 30-50 lat to tylko chwyt marketingowy.

Koncern DuPont działa od 1802 roku więc chyba trochę więcej niż 30 lat. To oni pierwsi opracowali i wprowadzili na rynek membrany dachowe, więc pewnie też coś na ten temat wiedzą. Nie będę się zastanawiał co będzie za 30 lat gdy nie wiem co się stanie jutro.
I nigdzie nie napisałem o przewadze folii nad deskowaniem. Rozmawiałem z wykonawcą, z cieślami i podjąłem taką decyzję. I tyle.

W poprzednim domu pomimo deskowania zalało mnie po zimie. Wszystko przez źle zrobione opierzenie komina.

Waldemar Kiejziewicz
14-08-2007, 10:53
W poprzednim domu pomimo deskowania zalało mnie po zimie. Wszystko przez źle zrobione opierzenie komina.

Można napisać i tak: szalowałem ławy deskami a mimo to przy kominie przecieka
:D
Deskowanie dachu nie jest lekarstwem na źle wykonaną obróbkę komina!
Jeśli chodzi o gwarancję to powinien być tam zapis w stylu "producent nie ponosi odpowiedzialności za .....". To powoduje, że ta gwarancja jest warta tyle co papier na którym ją powielono. I tam wyżej ktoś dobrze napisał, że 30 lat to tylko chwyt reklamowy.
Ale to twój wybór.

ewelina_i_marek
14-08-2007, 10:55
Z profesjonalnego punktu widzenia nie wiem, która metoda jest lepsza. Ja swój dach odeskowałem uznając, że z całą pewnością to mu nie zaszkodzi, a sobie tym samym kupiłem spokój.

Andrzej Wilhelmi
14-08-2007, 11:00
a jakie deski nalezy klasc na dach? pewnie najlepiej suche ale czy moga byc szalunkowe czy raczej nie?

Oczywiście, że mogą i jak najbardziej się nadają! Wystarczy tylko lekko oczyścić. W brew pozorom cement doskonale zabezpiecza powierzchnię drewna przed owadami. Należy bezwzględnie usunąć oflisy i zaimpregnować najlepiej impregnatami na bazie związków miedzi. Pozdrawiam.

pan od ciasteczek
14-08-2007, 11:02
Deskowanie dachu nie jest lekarstwem na źle wykonaną obróbkę komina!

Właśnie o tym pisałem, dach to nie tylko wstępne krycie.

Warunki gwarancji czytałem, są dostępne na stronie producenta.
Ja też jestem spokojny, i o to chodzi.

ZBYSZEK_SK
14-08-2007, 11:04
A ja będę miał folię Tyvek Supro z 30 letnią pisemną gwarancją producenta. Pożyjemy i zobaczymy jak się sprawdzi.
Śmiać mi się chce z tych wszystkich gwarancji 10,20,30 letnich i dożywotnich.
Zapytaj sam siebie jak długo dana firma jest na rynku i co będzie jak się firma zwinie z rynku.
Znam firmy które są na rynku kilka lat a dają gwarancje na kilkanaście lat.
No ale głupich nie sieją .....

pan od ciasteczek
14-08-2007, 11:08
A ja będę miał folię Tyvek Supro z 30 letnią pisemną gwarancją producenta. Pożyjemy i zobaczymy jak się sprawdzi.
Śmiać mi się chce z tych wszystkich gwarancji 10,20,30 letnich i dożywotnich.
Zapytaj sam siebie jak długo dana firma jest na rynku i co będzie jak się firma zwinie z rynku.
Znam firmy które są na rynku kilka lat a dają gwarancje na kilkanaście lat.
No ale głupich nie sieją .....

A mi się chce śmiać z takich postów :)
Doczytaj do końca a potem zabieraj głos.

piotrulex
14-08-2007, 11:23
jak bedzie mnie stac na deski to pewnie odeskuje. bardziej stabilny dach, ciszej, lepsza izolacja, moze scianki na poddaszu przy sufitach nie beda pekac

tak jak pisalem pol roku temu tak zrobilem

deski 450 zeta

papa 15mb - 49,99 zeta

gwozdzie miedzy 4 a 6 zeta za kg

deskowanie 5 zeta

papowanie 5 zeta

koszty niewielkie a moim zdaniem warto

papa

piotrm74
14-08-2007, 11:43
deski 450 zeta? Obecnie przy kończącym się okresie wyrębu ceny kształtują się w Warszawie ok 600-750m3.

piotrulex
14-08-2007, 11:56
deski 450 zeta? Obecnie przy kończącym się okresie wyrębu ceny kształtują się w Warszawie ok 600-750m3.

masz tu kilka waznych slow

OBECNIE - a ja napisalem ZROBILEM

WARSZAWIE - ja jestem z Torunia a deski kupowalem na mazurach w okolicach Elku/Gizycka jakies 2-3 miesiace temu

bede musial dokupic i zdaje sobie sprawe ze to mnie wyniesie znacznie wiecej :-?

nie palcilem VATu i nie mialem faktury - zreszta drewna i tak sie nie odlicza

ZBYSZEK_SK
14-08-2007, 12:06
A ja będę miał folię Tyvek Supro z 30 letnią pisemną gwarancją producenta. Pożyjemy i zobaczymy jak się sprawdzi.
Śmiać mi się chce z tych wszystkich gwarancji 10,20,30 letnich i dożywotnich.
Zapytaj sam siebie jak długo dana firma jest na rynku i co będzie jak się firma zwinie z rynku.
Znam firmy które są na rynku kilka lat a dają gwarancje na kilkanaście lat.
No ale głupich nie sieją .....

A mi się chce śmiać z takich postów :)
Doczytaj do końca a potem zabieraj głos.
O widzę że kolega ma dużo wolnego czasu, czyżby nie było co robić na budowie ?
A może kolega się nie buduje tylko lubi klikać i zabierać głos ?
A tak na poważnie to stwierdzenie n/t zasiewów nie było skierowane do kolegi tylko do innych którzy dają się nabierać na chwyty marketingowe producentów.
A producent zawsze ma sposób żeby się wyłgać z odpowiedzialności: a to brak przeglądów,a to brak konserwacji , a nie taka eksploatacja.
I co będziesz się włóczył po sądach jak ci nie uznają gwarancji po 10latach na dachówkę ? Powodzenia w sporze z producentem.

pan od ciasteczek
14-08-2007, 12:29
Ja jestem od klikania a budowlańcy od budowania.

Nie wiem dlaczego odmienność przyjętych założeń/rozwiązań na budowie, wzbudza nerwowe podniecenie u tych, którzy mają inaczej. Chyba nie temu miało służyć forum.

Może i głupich nie sieją.
W umowie z wykonawcą mam również dokładnie opisane warunki gwarancji jak i rękojmii na wybudowany dom.
I jak będzie trzeba to pójdę do sądu, bo od tego jest.

<bez odbioru>

kaczorek.
14-08-2007, 12:44
ja deskowałem całość - teraz pozostaje zrobic szczeline wentylacyjna między deskami a wełną o ile to nie jest problem ...

to mam pytanie jak rozwiazaliscie problem doprowadzenia tam powietrza z zewnatrz jezeli ocieplacie domek styropainem
czy ktos z was wstawiał kratki wentylacyjne w styropain ?

inne pomysły ?

pzdr

Ewelinka
14-08-2007, 17:57
Przepraszam, że odpowiem nie pytany ale chciałbym się tą drogą podzielić swoimi doświadczeniami. Oczywiście deski na styk (i tak się rozeschną) tym bardziej, że nie planujecie w najbliższym czasie docelowego krycia dachu. Szpary pomiędzy deskami nie mają żadnego wpływu na wentylację gdyż deski są pokryte praktycznie nie przepuszczającą pary wodnej papą. Nawet dwie warstwy zwyklej papy nie wytrzymają bez konserwacji tak długiego okresu czasu. Należy rozważyć dwa rozwiązania pokryć dwukrotnie papą i konserwować a przed docelowym pokryciem dachu zerwać i położyć nową lub pokryć podkładową (termozgrzewalną) i wierzchniego krycia termozgrzewalną. Pozdrawiam.

dzięki wielkie za przydatne informacje
czy gdybym się jednak zecydowala na gont za jakieś 4-5 lat to równiez trzeba zerwać 1-wsza warstwę papy i połozyć nową?

jankazik
14-08-2007, 21:45
Nie trzeba zrywać. Położysz gont bitumiczny i po sprawie.
pozdrawiam

eRaf
26-09-2007, 14:40
A jaki sposób stosowaliście przy kładzeniu papy na deskowanie - tylko mechaniczne "papiakowanie" czy też możliwe jest zgrzewanie ?

Ewelinka
26-09-2007, 16:15
A jaki sposób stosowaliście przy kładzeniu papy na deskowanie - tylko mechaniczne "papiakowanie" czy też możliwe jest zgrzewanie ?

u mnie tylko papiaki. zgrzewa się chyba tylko pape termozgrzewalną

Andrzej Wilhelmi
26-09-2007, 22:53
... gdybym się jednak zecydowala na gont za jakieś 4-5 lat to równiez trzeba zerwać 1-wsza warstwę papy i połozyć nową?

Stan tej papy powinien ocenić dekarz i podjąć stosowną decyzję. To on będzie krył dach, dawał gwarancję i odpowiadał za ostateczny efekt wizualny. Pozdrawiam.

adam2007
27-09-2007, 13:51
Mam zamiar położyć na dach betonową dachówkę braas. Majster namawia mnie do pełnego deskowania i pokrycia papą a dopiero na to dachówka, inny zaś twierdzi, że deskowanie to zbędny wydatek i nigdy papa, wystarczy położyć samą, dobrą folię paroprzepuszczalną. Podobno deskowanie to tylko " wygoda i pewność" dla dekarza. Pozdrawiam i czekam na opinie!!!


Tylko deskowanie. Nie zawracja se gitary folią. Jak robisz dla siebie a nie na sprzedaż to deskuj. :wink:

MRJDomańscy
29-09-2007, 08:35
Ja mam do zadeskowania ok. 280 m2 dachu. Dwuspadowy z facjatą od frontu. Zastanawiam się czy kupić nowe deski (500 zł m3 dł. 2-4 m oczywiście bez impregnacji) czy wykorzystać te z szalunków. Tyle, że u nas przeszły szałowanie ław, stropu nad piwnicą i nad parterem i... były odkupione z innej budowy. Mają zatem dosyć dziur po gwozdziach i osadu z betonu. Czy po takim wniknięciu w drzewo zaprawy impregnacja jeszcze chyci?? Czy w ogóle jest sens stosować takie deski?

romek163
29-09-2007, 08:59
a aj mam pytanie odnośnie grubości desek przeznaczonych do deskowania. Czy wystarczą takie o grubości 2 cm czy tez muszą byc to 2,5 cm ?
Jakie kładliście u siebie?

iwonaszczytno
29-09-2007, 15:23
Oczywiście że jest sens stosowania desek poszalunkowych ! z tym że powinny być w miarę jednakowej grubości , wystarczą nawet 19, ale 25 będą jeszcze lepsze, śmiało można je zaimpregnować, choć już porcję swojej chemii po szalunkach napewno dostały :wink: lepsze takie niż najlepsza membrana dachowa

MRJDomańscy
29-09-2007, 22:45
Nawet jeśli przeszły szałowanie 2 x ławy i 4 x strop (2 budowy-domy podpiwniczone) ?? Czyli podziurkowane i solidnie zacementowane :o

Andrzej Wilhelmi
30-09-2007, 17:27
Ten cement chroni przed szkodnikami. Deski grubości 19 mm nie bardzo się nadają (będą klawiszowały). Ratunkiem jest prostopadłe nabicie środkiem od spodu jednej lub dwóch desek (w zależności od rozstawu krokwi). Może to jednak nie wystarczyć i nastąpi trwałe ugięcie desek pomiędzy krokwiami (pogorszy to walory estetyczne dachu). Pozdrawiam.

mclear
30-09-2007, 20:03
deska jest deską, oby nie była przegnita. Ja oczywiście deskuję ale klucz do mocnego dachu to mocno przyczepione murłaty do ściany, tu musi być oczywiście wieniec zapobiegający wyrwaniu dachu podczas ewentualnej trąby powietrznej których to coraz wiecej bedzie na najbliższych latach...

romek163
01-10-2007, 08:29
deska jest deską, oby nie była przegnita. Ja oczywiście deskuję ale klucz do mocnego dachu to mocno przyczepione murłaty do ściany, tu musi być oczywiście wieniec zapobiegający wyrwaniu dachu podczas ewentualnej trąby powietrznej których to coraz wiecej bedzie na najbliższych latach...


a jakimi deskami (chodzi o grubość) deskowałeś?

krzysiek309
01-10-2007, 08:45
My również po wielu przemyśleniach i rozmowach zdecydowaliśmy się na pełne deskowanie z papą. Nikt nie jest w stanie określić co stanie się z folia za ileś tam lat. Poza tym znajomy położył membranę i wiem, że zimą zacinało śniegiem i na dzień dzisiejszy ma już gotowe deskowanie i kończą układanie dachówki. Łatwo wywnioskować, że zadowolony z wyboru pewnie nie jest, nie wspomnę o pieniążkach wyrzuconych w błoto.

adam2007
01-10-2007, 08:46
Ja mam do zadeskowania ok. 280 m2 dachu. Dwuspadowy z facjatą od frontu. Zastanawiam się czy kupić nowe deski (500 zł m3 dł. 2-4 m oczywiście bez impregnacji) czy wykorzystać te z szalunków. Tyle, że u nas przeszły szałowanie ław, stropu nad piwnicą i nad parterem i... były odkupione z innej budowy. Mają zatem dosyć dziur po gwozdziach i osadu z betonu. Czy po takim wniknięciu w drzewo zaprawy impregnacja jeszcze chyci?? Czy w ogóle jest sens stosować takie deski?

Witam,

Wykorystaj te z szalunków , nie ma jak dobra impregnacja :wink:
Zaden robak ci nie wejdzie.
A tak swoją drogą powiem ,że najlepsze drewno to było przed wojną bo nie spuszczali z niego żywicy. Teraz impregnacja jest konieczna bo drzewo to jest prawie pozbawione zywicy.

MRJDomańscy
21-10-2007, 20:13
Dziś fachmany, którzy mają robić więźbę, deskowanie i papowanie odradzili deski z szalunków :| ... że niby deski szybciej zgnija przez ten cement. Jak jest naprawde?????? Bo wiedomo, że były często moczone i piły cement ;)

Andrzej Wilhelmi
22-10-2007, 22:21
Piły to chyba te fachmany. Deski jak nie mają widocznych wad to doskonale nadają się na poszycie dachu. Resztki betonu lub zaprawy należy odbić młotkiem. Pozdrawiam.

romek163
22-10-2007, 23:51
deski muszą być suche. a to czy były użyte do szalunków, nie zaszkodzi;]

MRJDomańscy
23-10-2007, 07:53
Andrzej Wilhelmi Wysłany:

Piły to chyba te fachmany. Deski jak nie mają widocznych wad to doskonale nadają się na poszycie dachu. Resztki betonu lub zaprawy należy odbić młotkiem. Pozdrawiam.


nawet jeśli przeszły 2 budowy (budynki podpiwniczone, zatem mocno zacementowane z obu stron i dziury po gwoździach)?? Coś mówili, że deski kruszeją... i słabsze ...
Zamierzamy pokryć potem papą wierzchniego krycia i dachówka później (do roku może później). Sprzedawca odradza wierzchniego krycia na włókninie, że coś się oddziela od gorąca w lato. Jak Pan uważa Panie Wilhelmi?

I czy te cementowane ;) deski jeszcze impregnować?
I w ogóle mówią, że po co (nowe) deski impregnować pod papę, że wystastarczy od środka? I tak samo więźbe po zadeskowaniu (była raz zamalowana drewnosolem plus)...

Pozdrawiam i dziękuję za rady :)

Jacek1204
23-10-2007, 10:01
Z powodu znacznie opóźnionego przybycia dacharzy deski na deskowanie leżały na zewnatrz i zmokły. jakie jest rysyko nabijania mokrych desek ? Na pewno nie przyjmą teraz impregnatu. Co robić ?

pelsona
23-10-2007, 10:11
A ja mam inny problem. Deski które przywieźli i były wykorzystywane do szalunków są zagrzybione bo fajansiarze na składach nie zawsze je przekładają.
Co robić chcąc je wykorzystać na deskowanie dachu. Chyba już nie są do odzysku.

HORACJUSZ
23-10-2007, 11:57
Jeszcze o deskowaniu : nie zapominajcie o "efekcie żagla" spotykanym czesto przy dachach deskowanych, które stanęły na drodze tornada, albo jakiejś wichury wiekszej :) Szukaj dachu w polu, albo u sąsiada na podwórku... Jednak jak masz folię na dachu powietrze zawsze znajdzie ujście, najwyżej pare dachówek wyrwie i komin powali :) Pzdr.

rafal9
23-10-2007, 12:23
Przy deskowaniu trzeba niesamowicie starannie wykonać ocieplenie wełną tak, aby zostawić odpowiednią pustkę.

Trochę zaniedbań ociepleniowców i wełna zgnije, a przy folii wszystko sobie spokojnie wyschnie.

Myślę, że oba rozwiązania mają tyle samo wad i zalet, pod warunkiem, że poprawnie wykonane.

kaczorek.
23-10-2007, 12:35
Jeszcze o deskowaniu : nie zapominajcie o "efekcie żagla" spotykanym czesto przy dachach deskowanych, które stanęły na drodze tornada, albo jakiejś wichury wiekszej :) Szukaj dachu w polu, albo u sąsiada na podwórku... Jednak jak masz folię na dachu powietrze zawsze znajdzie ujście, najwyżej pare dachówek wyrwie i komin powali :) Pzdr.
wyglada na to że najlepiej zrobić płaski dach betonowy ;) bez komina a chałpka coby nie miała wiecej niż 2,8 m ;)

HORACJUSZ
23-10-2007, 12:49
kaczorek.... rozpatrujemy za i przeciw. Jeżeli chcesz i zmieścisz sie ze swoim kwaczącym dziobem to buduj betonowe pudełko. Nie widziałes latających dachów to dziób do wody i nie ujadać :) Pzdr.

mapan
23-10-2007, 13:11
Przeczytałem sumiennie wszystkie posty od początku. Gdybym nie widział na własne oczy, co się dzieje na sąsiednich budowach, to doszedłbym do wniosku, że wszyscy w Polsce deskują dachy pod dachówkę !! Jednak do tej pory widziałem może jeden lub dwa deskowane dachy i to raczej na malutkich chałupkach. Czemu ci, co mają folię siedzą cicho? Nie wstydźcie się.

kaczorek.
23-10-2007, 13:14
kaczorek.... rozpatrujemy za i przeciw. Jeżeli chcesz i zmieścisz sie ze swoim kwaczącym dziobem to buduj betonowe pudełko. Nie widziałes latających dachów to dziób do wody i nie ujadać :) Pzdr.

toś mi pojechał... latajace dachy widzialem, spadające samoloty też itp.
a następnym razem "grzeczniej bo dostaniesz prztyczka w nos" :) Pzdr.


ok ale niech tam - dom wybudowałem zrobiłem pełne deskowanie, deski poszalunkowe oczyszczone wysuszone + częśc dokupionych wszystkie 3,2 cm.

wg. mnie
zalety:
ciszej, cieplej zima, chłodniej latem, można czekać z finalnym kryciem "na lepsze czasy" , dowolność w zastosowaniu materiału do pokrycia dachu (sama papa, gont,blacha, dachówka, łupek skalny, drewno itp. )

i wady: : drożej, dłużej, cięższy dach - możliwa konieczność przewymiarowania krokwi, konieczność wykonywania szczeliny wentylacyjnej pomiędzy deskami a wełną ociaplająca poddasze...

HORACJUSZ
23-10-2007, 13:19
Panie kaczor : dobra, dobra.... nie chciałem... Jakoś tak wyszło... A co do deskowania to masz rację, że lepiej, zawsze chyba jak drożej to lepiej nieprawdaż? A lepiej od deskowania to chyba płyta OSB + papa. Pzdr wszystkie kwaczory:)

kaczorek.
23-10-2007, 13:25
A lepiej od deskowania to chyba płyta OSB + papa.

to trzeba przekalkulować co się bardziej opłaca czy dokupić np. 1 m3 desek czy
płyty na cały dach

jeżeli po budowie zostaje sporo desek którymi jesteś wstanie odeskować większą część dachu to NIE - jeżeli natomiast firma która budowała domek miała swoje szalunki i deski nie byly kupowane - to TAK lepiej kupić płyty osb niż deski

aha - i jeszcze jedno ja nie wiem czy to lepiej - (dla wszystkich) dla mnie tak i robiłem deskowanie ze wzgledu na doświadczenie praktyczne w tym temacie z poprzednich inwwestycji ;)

HORACJUSZ
23-10-2007, 13:36
Ale też nie powinno się tak dyskwalifikować membrany dachowej. To fakt że spotkałem sie dwa razy (na dużo innych przypadków) z tym że folia (i to dobra Delta-vent chyba +) utleniła sie (takie było orzeczenie rzeczoznawcy producenta) i została po niej tylko siateczka. Producent pokrył koszty rozbiórki i folii. Ale to dość renomowana firma. aha i ta folia to była jakaś nowość parę lat wstecz. Innych przypadków nie znam uszkodzenia folii, dachów sporo za mną. Mało tego: kiedyś zostawilismy dach tylko zafoliowany na całą jesień i zimę, na wiosne dopiero pokrylismy, minęły ok 3 lata, żadnych skarg. Zaleta folii: szybko, tanio, dobra wentylacja. Pzdr:)

waldibmw
23-10-2007, 19:19
A ja robię folię.Mam 43 lata i jeśli ma wytrzymać 40 następnych to mnie to gila co będzie z dachem za tyle lat.Folie są coraz lepsze. CALKOWICIE popieram !!!!!!!!! Ja robie wszystko na 20lat,nastepne pokolenie niech tez cos zrobi ,a nie na gotowe :D

rydzadam
23-10-2007, 23:25
Przeczytałem sumiennie wszystkie posty od początku. Gdybym nie widział na własne oczy, co się dzieje na sąsiednich budowach, to doszedłbym do wniosku, że wszyscy w Polsce deskują dachy pod dachówkę !! Jednak do tej pory widziałem może jeden lub dwa deskowane dachy i to raczej na malutkich chałupkach. Czemu ci, co mają folię siedzą cicho? Nie wstydźcie się.

Ja nie deskowałem pod blachodachówką i wtrącę swoje zdanie: folia jest OK pod warunkiem na prawdę dobrego, starannego ułożenia, zachowania odpowiednich zakładek, a przede wszystkim odpowiedniego napięcia folii, żeby nie wisiała jak flak i nie stykała się z wełną mineralną. W przeciwnym wypadku - KŁOPOTY. Jeśli chodzi o deskowanie - powszechnie stosuje się deski z szalowania stropów, nie ma w tym nic złego, trzeba je tylko dobrze oczyścić. Takie deski są mniej narażone na zmianę rozmiarów, niż "nówki" zwłaszcza prosto z tartaku. Jeszcze jedna uwaga - lepiej podobno stosować deski wąskie - 10-15 cm, jest wtedy mniejsze ryzyko rozerwania papy przybitej do takich desek.

MRJDomańscy
24-10-2007, 10:32
A pod dachówkę (pokrycie dachówką nastąpi dopiero za pół roku - rok)? Jaka papa wierzchniego krycia na tekturze czy włókninie??

HORACJUSZ
24-10-2007, 12:59
A pod dachówkę (pokrycie dachówką nastąpi dopiero za pół roku - rok)? Jaka papa wierzchniego krycia na tekturze czy włókninie??
Jeżeli chcesz przezimować z papą na dachu ja bym dał na włóknie. Pzdr.

Ziarutek
24-10-2007, 14:19
Witam,

Możecie mi powiedzieć czy jest sens stosowania folii na pełne deskowanie?

Pozdrawiam

Andrzej Wilhelmi
24-10-2007, 22:55
Moim zdaniem nie ma. Na pełne deskowanie papa. Pozdrawiam.

ZBYSZEK_SK
25-10-2007, 10:23
Moim zdaniem nie ma. Na pełne deskowanie papa. Pozdrawiam.
Firma "Dorken Delta Folie" na dachy deskowane zaleca trójwarstwową membranę paroprzepuszczalną Delta-VENT S.
Przeprowadziłem test wytrzymałości mechanicznej papy na włókninie oraz tej membrany (celowo nie używam terminu folia bo to jest membrana a nie żadna folia).
Papę łatwo można rozedrzeć w rękach, natomiast tej membrany nie można w rękach rozedrzeć. Dlatego pod względem wytrzymałości na rozerwanie żadna papa się nie równa z tą membraną.
Membrana Delta-FOXX jest jeszcze bardziej wytrzymalsza ale jej cena poraża.

kroyena
25-10-2007, 13:49
pelsona, grzyba i tak wymoaczysz w antygrzybie i impregnacie. JEżeli cię stać i nie ma gwoździ to możesz nawet dać do oheblowania.

Bałbym się czegoś innego jak nie przekładali i leżały dechy na stercie to mogą być powichrowane. :-?

Andrzej Wilhelmi
26-10-2007, 21:42
...Papę łatwo można rozedrzeć w rękach, natomiast tej membrany nie można w rękach rozedrzeć. Dlatego pod względem wytrzymałości na rozerwanie żadna papa się nie równa z tą membraną.

Oczywiście żadnej folii czy membrany nie da się w rękach rozerwać a papę praktycznie każdą. Cecha ta jest niezmiernie istotna przy kryciu wstępnym samą folią (membraną) nie ma jednak żadnego znaczenia przy deskowaniu bo niby co tę papę miałoby rozrywać? W moim przekonaniu przewaga papy jest bezdyskusyjna. Pozdrawiam.

tomaszekp
27-10-2007, 17:47
...Papę łatwo można rozedrzeć w rękach, natomiast tej membrany nie można w rękach rozedrzeć. Dlatego pod względem wytrzymałości na rozerwanie żadna papa się nie równa z tą membraną.

Oczywiście żadnej folii czy membrany nie da się w rękach rozerwać a papę praktycznie każdą. Cecha ta jest niezmiernie istotna przy kryciu wstępnym samą folią (membraną) nie ma jednak żadnego znaczenia przy deskowaniu bo niby co tę papę miałoby rozrywać? W moim przekonaniu przewaga papy jest bezdyskusyjna. Pozdrawiam.

Jeżeli docelowo dach zostanie pokryty dachówką ceramiczną, to czy na deskowanie lepiej zastosować papę na osnowie z włókna szklanego czy siatki poliestrowej (w obu wypadkach jest to papa termozgrzewalna podkładowa)? Czy to ma w ogóle jakieś znaczenie praktyczne? Czy zakłady należy zgrzewać? (mój majster nie chce zgrzewać, bo twierdzi, że powstają fałdy)

Maja68
27-10-2007, 20:24
Proszę o opinie w nastepujacej sprawie :

Zrobiono mi pełne deskowanie dachu dwuspadowego. Deski zaimregnowano
(oprysk) i zaraz potem rozłożono membranę. Czy to prawidłowe ?
Czy świeży impregnat uszkodzi folię, będzie z nią reagował , a jesli tak to jaki może to mieć skutek ?

Karp
29-10-2007, 08:09
Może wtrącę swoje trzy grosze :D .
Mam deskowanie a na deskach folię paroprzepuszczalną w wersji na "dach deskowany", czyli swoiste wasch & go :lol: .
Teraz jest już wełna ale jeszcze przed wełną było widać jak w deskowaniu powstały szpary 1-2 mm po zeschnięciu się desek. Dzięki folii i tym szczelinom dach jest przepuszczalny dla pary wodnej (był odzczuwalny ruch powietrza zanim położyłem wełnę). Nie pamiętam jaka to była folia ale cena nie była porażająca, a raczej sporo tańsza od papy. Jeden warunek - od razu kładliśmy dachówkę.

Pozdrawiam
Karp

Frantz
29-10-2007, 09:32
Ile czasu moze leżeć membrana na dachu zanim położy się dachówkę? Słyszałem opinie że pod wpływem światła traci swoje właściwości izolacyjne

brachol
29-10-2007, 09:42
Ile czasu moze leżeć membrana na dachu zanim położy się dachówkę? Słyszałem opinie że pod wpływem światła traci swoje właściwości izolacyjne
producenci podaja okres 3 miesiace

Andrzej Wilhelmi
30-10-2007, 21:33
Jeżeli docelowo dach zostanie pokryty dachówką ceramiczną, to czy na deskowanie lepiej zastosować papę na osnowie z włókna szklanego czy siatki poliestrowej (w obu wypadkach jest to papa termozgrzewalna podkładowa)? Czy to ma w ogóle jakieś znaczenie praktyczne? Czy zakłady należy zgrzewać? (mój majster nie chce zgrzewać, bo twierdzi, że powstają fałdy)

Żadne fałdy nie powstaną no chyba, że ktoś nie potrafi pracować palnikiem. Obowiązek zgrzewania jest przy małych kątach nachylenia dachu (poniżej kąta granicznego dla danego pokrycia) lub na wolich oczkach. W Twoim przypadku można połączeń nie zgrzewać. W moim przekonaniu rodzaj papy nie ma znaczenia. Pozdrawiam.

majki
30-10-2007, 21:43
Cześć

A czy konieczne - niezbędne - obowiązkowe :wink: jest impregnowanie desek na deskowanie, jeśli zaraz po odeskowaniu będzie papa i potem dachówka ?

pozdrawiam, majki

Andrzej Wilhelmi
30-10-2007, 21:55
Wszystkie elementy drewniane powinny być zaimpregnowane. Oczywiście takiego obowiązku nie ma ale zdrowy rozsądek nakazuje. Pozdrawiam.

tomzoo
30-10-2007, 22:03
Ten cement chroni przed szkodnikami. Deski grubości 19 mm nie bardzo się nadają (będą klawiszowały). Ratunkiem jest prostopadłe nabicie środkiem od spodu jednej lub dwóch desek (w zależności od rozstawu krokwi). Może to jednak nie wystarczyć i nastąpi trwałe ugięcie desek pomiędzy krokwiami (pogorszy to walory estetyczne dachu). Pozdrawiam.

Czy to dotyczy również dachu, gdzie na deskowaniu przybite są kontrłaty/łaty i na to dachówka?
W tym wydaniu chyba to nie ma znaczenia, zgadza się?
Pozdrawiam

Andrzej Wilhelmi
31-10-2007, 00:36
Oczywiście w przypadku krycia wstępnego nie ma to żadnego znaczenia. Pozdrawiam.

tomaszekp
26-11-2007, 18:25
Mam już dach pokryty deskami, na które została położona papa, na nią zostały nabite kontrłaty i łaty. Ponieważ napadało dużo śniegu i są trudności z dojazdem do działki - buduję dom w górach, a dachówki czekają w hurtowni - najchętniej zostawiłbym dach w tym stanie do wiosny (chyba, że zdarzy się jakaś super odwilż, na co tu nie bardzo można liczyć). Mam pytanie, czy łaty nie powyginają się od naporu śniegu, którego bywa tu czasami sporo? Czy będę musiał je potem wymienić na nowe? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Andrzej Wilhelmi
26-11-2007, 18:56
Łaty się nie powyginają a czy trzeba będzie którąś wymienić okaże się wiosną. Pozdrawiam.

tomzoo
26-11-2007, 19:10
Mam wielki dylemat - mam skończone deskowanie - a tu zima.
Dach jest wydeskowany deskami ze świeżej tarcicy, do tego doszły deszcze i teraz śnieg. Co będzie teraz mniejszym złem. Papowanie mokrych desek, czy też przeczekanie do wiosny i papowanie po większym osuszeniu desek.
Boję się, że kryjąc papą mokre deski (zima nie sprzyja schnięciu) wejdzie mi tam grzyb i inne pleśnie.
Jaki wariant wybrać?

Andrzej Wilhelmi
26-11-2007, 19:16
Zdecydowanie opapuj dach! Zima właśnie sprzyja schnięciu gdyż zimne powietrze jest bardzo suche (podobnie wysychają źle opakowane produkty w chłodziarce domowej). Najlepsze osuszanie przez wymrażanie. Pozdrawiam.

melacha
26-11-2007, 21:35
hmm.... wiec jednak chyba deskowanie (przynajmniej tak uwaza 95 % zabierajacych glos w tym temacie) ale nurtuje mnie jeszcze jedna kwestia:
Co z "oddychaniem" dachu i ocieplenia jesli papa jest szczelna? Czy to nie ma znaczenia? Jeśli doszlo by (niewazne czy przez niechlujstwo wykonawcow czy inny cud) do jakiegos malego przecieku, wilgoc nie mialaby chyba gdzie wyparowac. Bedzie gnic?

Andrzej Wilhelmi
27-11-2007, 20:49
Wentylacja to podstawa!!!! Nie wiem dla czego wszyscy obawiają się przecieku z zewnątrz, który jest praktycznie nie możliwy a jakoś nikt nie obawia się wilgoci z wewnątrz powstałej w wyniku kondensacji pary wodnej! Pozdrawiam.

draven
28-11-2007, 10:29
witam
też obecnie mam ten problem czy deskować czy dać folię? po przeczytaniu tego wątku skłaniam się ku deskowaniu i mam takie pytanie- wykonawca powiedział , że zamiast papy można dać folię. możecie powiedzieć czy to dobry pomysł i co to za folia bo na pewno nie chodziło mu o tą którą się daje przy samym foliowaniu:) pozdrawiam

ZBYSZEK_SK
28-11-2007, 12:04
witam
też obecnie mam ten problem czy deskować czy dać folię? po przeczytaniu tego wątku skłaniam się ku deskowaniu i mam takie pytanie- wykonawca powiedział , że zamiast papy można dać folię. możecie powiedzieć czy to dobry pomysł i co to za folia bo na pewno nie chodziło mu o tą którą się daje przy samym foliowaniu:) pozdrawiam
W sprzedaży sa specjalne folie zwane membranami które są przeznaczone specjalnie na dachy deskowane, np.Dorken zaleca swój produkt Dela-Vent-S.
Poczytaj sobie na stronie http://www.doerken.de/bvf/pl.
Oczywiście jest wiele innych firm, ale ja akurat tę kupiłem.

Andrzej Wilhelmi
29-11-2007, 23:51
Nie jestem przeciwnikiem folii ale osobiście radzę zastosować papę. Pozdrawiam.

Lenart
30-11-2007, 08:04
do Andrzej Wilhelmi
ale dlaczego ?
mój dacharz przekonuje mnie żeby położyc membranę
bo papa pod blachą się po jakimś czasie się skruszy, a poza tym wtedy
nie trzeba pod deskami szczeliny wentylacyjnej nad wełną, można dać grubiej.

Xzbyszek
30-11-2007, 16:37
Czy ktoś robił niepełne deskowanie? To znaczy tylko do wysokości poddasza użytkowego? Czy to ma sens?

Andrzej Wilhelmi
05-12-2007, 22:47
...mój dacharz przekonuje mnie żeby położyc membranę
bo papa pod blachą się po jakimś czasie się skruszy, a poza tym wtedy
nie trzeba pod deskami szczeliny wentylacyjnej nad wełną, można dać grubiej.

A co to znaczy, że papa się skruszy? Tak samo można powiedzieć, że po jakimś czasie folia się skruszy. Rodzi się pytanie czy papa dawana na izolację fundamentów też się skruszy? Oczywiście nic nie jest wieczne. Papa jako krycie wstępne nie jest narażona na działanie promieni słonecznych i ma odpowiedni przewiew. Osobiście szacuję jej żywotność na minimum 100 lat. Remontowałem 60-cio letnie dachy na których były deski, papa, blacha płaska i nie stwierdziłem aby z tą papą coś złego się działo. Takich doświadczeń z folią nie mam, myślę jednak, że folia też powinna zdać egzamin. Co się zaś tyczy szczeliny wentylacyjnej to zdecydowanie radzę pomiędzy izolacją cieplną a deskowaniem ją pozostawić bez względu na to czy będzie papa czy folia. Nawet jak deski się rozeschną to szczeliny pomiędzy nimi będą stanowić tylko 5%~7% powierzchni dachu. Ale decyzja należy do Ciebie! Życzę trafnych decyzji. Pozdrawiam.

dzabij
09-12-2007, 19:40
Jeszcze raz o papie. W moim przypadku będzie "deskowanie" oparte o OSB 15mm. Dach docelowo będzie pokryty dachówką ceramiczną, zakładkową. Pokrycie ma zostać wykonane jak najszybciej, ale raczej po nowym roku, czyli dach będzie okryty wyłącznie papą przez ok. 1-2 m-ce. Pytanie jaką papę wybrać, czy najprostszą wierzchniego krycia na tekturze, czy może na welonie szklanym / poliestrowym, czy termozgrzewalną czy może nie ma to rzadnego znaczenia ?

Oczywiście ze względu na koszty preferuję tradycyjną asfaltową na tekturze ale ....

Pozdrawiam

Dawid

bst
10-12-2007, 09:12
Na tekturze. U mnie najtansza papa kupiona w Leroyu wytrzymala bez problemow od czerwca do pazdziernika, a wytrzymala by pewnie i lata gdyby byla taka potrzeba.
Zreszta, przy tak szczelnym kryciu jakie daje osb to nie musisz sie niczym martwic..

HRABSKA
10-12-2007, 14:03
Witajcie,

czy może mi ktoś poradzić, a może mieliście taka sytuacje na własnej budowie...

Mam dach czterospadowy, wszystkie łaty pod dachówkę były klinowane, po to aby dachówka była położona równo.

Co na ten temat sądzicie ?
Martwię się, aby za parę lat nie okazało się, że dachówki mi zaczną odpadać... :-?

Andrzej Wilhelmi
10-12-2007, 22:07
A co ma klinowanie łat do spadania dachówek??? Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
10-12-2007, 22:12
... przy tak szczelnym kryciu jakie daje osb to nie musisz sie niczym martwic..

A od kiedy to płyta OSB odpowiada za szczelność dachu?
Na takim dachu płyta OSB spełnia dwa zadania: sztywni więźbę i stanowi podparcie dla papy. To właśnie papa odpowiada za szczelność dachu. Osobiście preferuję na krycie wstępne papy podkładowe termozgrzewalne. Pozdrawiam.

HRABSKA
11-12-2007, 07:12
A co ma klinowanie łat do spadania dachówek??? Pozdrawiam.

NIe wiem jakie są konsekwencje, dlatego proszę o jakies konkretne odpowiedzi.
z góry dzieki

Andrzej Wilhelmi
15-12-2007, 21:03
Wyprowadzenie dachu na łatach to normalna praktyka dla rzetelnego dekarza. Nie wykonanie tej czynności skutkuje zazwyczaj obniżoną estetyką dachu (falowanie, krzywe linie przekątne itp.). Druga sprawa to mocowanie dachówek i jest ono zależne od wielu czynników:
- rodzaju pokrycia,
- kąta nachylenia dachu,
- strefy wiatrowej,
- lokalizacji budynku,
- zaleceń producenta,
- doświadczenia dekarza (bardzo istotne bo to on udziela gwarancji na swoją robotę).
Ogólnie przyjęte jest, że mocowane są dachówki szczytowe, okapowe, kalenicowe, narożne, koszowe, wentylacyjne, stopnicowe.
Pozdrawiam.

ZBYSZEK_SK
26-12-2007, 19:04
Wentylacja to podstawa!!!! Nie wiem dla czego wszyscy obawiają się przecieku z zewnątrz, który jest praktycznie nie możliwy a jakoś nikt nie obawia się wilgoci z wewnątrz powstałej w wyniku kondensacji pary wodnej! Pozdrawiam.
Wentylacja to podstawa!!!! Też tak uważam. Ale jak ja poprawnie wykonać ?
Mam dach czterospadowy (namiotowy), pełne deskowanie + membrana paroprzepuszczalna.
Z informacji na forum i drukowanych w Muratorze wynika że trzeba wykonać dwie szczeliny wentylacyjne:
1. miedzy ociepleniem a pełnym deskowaniem
2. miedzy membraną a dachówką
O ile tą drugą jest wykonać prosto to jak wykonać te pierwszą szczelinę?
Czy w deskowaniu wykonać dziury - otwory, czy jakieś kominki wentylacyjne ?

ubek
27-12-2007, 12:03
Ja mam deskowanie + papa (pod dachówką betonową) i sobie chwalę.

Andrzej Wilhelmi
27-12-2007, 19:55
...Czy w deskowaniu wykonać dziury - otwory, czy jakieś kominki wentylacyjne ?

Usuń po jednej desce z górnej części każdego pola i po sprawie. Pozdrawiam.

odaro
27-12-2007, 20:17
...Czy w deskowaniu wykonać dziury - otwory, czy jakieś kominki wentylacyjne ?

Usuń po jednej desce z górnej części każdego pola i po sprawie. Pozdrawiam.

Czyli w kalenicy???

Andrzej Wilhelmi
27-12-2007, 20:23
Tak o ile jest kalenica! W dachu namiotowym jej nie ma więc w każdym polu możliwie najwyżej. Pozdrawiam.

ZBYSZEK_SK
27-12-2007, 20:56
...Czy w deskowaniu wykonać dziury - otwory, czy jakieś kominki wentylacyjne ?

Usuń po jednej desce z górnej części każdego pola i po sprawie. Pozdrawiam.
Ale membranę zostawić na całości tzn. membrana ma szczelnie zakrywać całe deskowanie ?

Andrzej Wilhelmi
27-12-2007, 21:00
Oczywiście! Pozdrawiam.

majki
08-01-2008, 14:43
Witam
Czy w obecnych warunkach pogodowych jeśli ma być kładziona papa na deskowaniu, jest przeznaczona do zgrzewania, można ją przybijać ?
Pytam, bo jakoś nie widzę żeby na deski, które i tak są albo mokre, albo co więcej oblodzone, na ciepło kłaść papę ... :-?
Może ktoś poradzić ?
Albo wtedy inną papę dać ... ?

dzięki, pozdrawiam, majki

ZBYSZEK_SK
08-01-2008, 15:22
Witam
Czy w obecnych warunkach pogodowych jeśli ma być kładziona papa na deskowaniu, jest przeznaczona do zgrzewania, można ją przybijać ?
Pytam, bo jakoś nie widzę żeby na deski, które i tak są albo mokre, albo co więcej oblodzone, na ciepło kłaść papę ... :-?
Może ktoś poradzić ?
Albo wtedy inną papę dać ... ?

dzięki, pozdrawiam, majki
Na mój daszek dekarze położyli w grudniu 07 membranę. I tak sobie leży przybita kontrłatami do pełnego deskowania.
W ubiegłym tygodniu wiało jak cholera (zmiana pogody) - obserwowałem sobie te membranę jak powiewała na wietrze.
I daje głowę że jesli by to była papa to wiatr by ja porozrywał.
Piszę to ze względu na to iż widziałem jak wiatr poszarpał papę na dachu (u jednego z sąsiadów).
Dlatego jestem zwolennikiem membrany ale wiem że Andrzej Wilhelmi zaleca papę.

Paulina&Pawe?
08-01-2008, 15:27
Witam
My mamy pełne deskowanie + papa ( deski wykorzystane ze stropu monolitycznego + dokupienie 4m3 impregnowanych, za deski płaciliśmy 580pln ), dla tych co sie boja dodatkowego obciążenia - wybraliśmy dachówkę ceramiczną TANDEM Mayer - Holsena gdzie waga 1m2 to TYLKO 33,58 kg.
pozdrawiam

Andrzej Wilhelmi
08-01-2008, 16:58
[quote=majki]... jestem zwolennikiem membrany ale wiem że Andrzej Wilhelmi zaleca papę.

Jest mi niezmiernie miło, iż moje opinie cieszą się takim uznaniem. Dziękuję. Oczywiście nie jestem przeciwnikiem membran. Jednak w przypadku gdy nie planujemy od razu zakrywać docelowo to zdecydowanie papa. Prawidłowo zamontowanej papie zimowe wiatry nic nie zrobią.

"majki" nie przygrzewa się papy do desek. Pierwsza warstwa papy mocowana jest mechanicznie. Pozdrawiam.

majki
08-01-2008, 18:18
Panie Andrzeju - czyli rozumiem idą 2 warstwy ? Pierwsza mocowana mechanicznie ( czyli papiaki + podkładki ) a 2 warstwa "zgrzewana" z tą pierwszą ?
Czy w takim przypadku nie wystarczy 1 warstwa z oczywiście zakładkami tak 10-15 cm ? W moim przypadku będzie od razu szła dachówka ( ale jestem zdecydowany na papę ), więc pod dachówkę chyba 1 warstwa wystarczy ... ?

pozdrawiam, majki

majki
09-01-2008, 13:59
Taaak... a teraz napisze, że już ta papa tak mi nie łazi po głowie ... :roll: Jestem po rozmowie z dekarzem, padło stwierdzenie o "oddychaniu", że deskowanie z papą nie oddycha, a z folia a raczej membraną oddycha.
Padła propozycja : http://www.corotop.com.pl/strong_01.php?s=3. Niby po 3,6 zł/m2, to taniej co najmniej o 1 zł na m2 niz papa ...
Może ktos się na ten temat wypowiedzieć ? Może jakies doświadczenia ... ?

pozdrawiam, majki

Andrzej Wilhelmi
09-01-2008, 18:56
A co to znaczy oddycha? Warto zrobić z tej folii (membrany) worek założyć na głowę i spróbować oddychać. Może wówczas skończą się te pisania o oddychających foliach. Jak pamiętam poddasze jest nieużytkowe więc folia czy papa nie ma żadnego znaczenia. Tak czy inaczej to nieużytkowe poddasze należy wentylować np. dwa kominki wentylacyjne. Pozdrawiam.

majki
09-01-2008, 21:01
Panie Andrzeju - dziękuję :D
A co z tą papą - można mimo, że np. powinna być mocowana termicznie, bić papiaki ? Nie zaszkodzi to tej papie ?

z góry dzięki, pozdrawiam, majki

Andrzej Wilhelmi
09-01-2008, 21:09
Piapiaki bijemy w górnym rzędzie, który będzie zakryty następnym pasem papy. Kolejne mocowanie to przybicie kontrłat. Połączenia pasów pap można zgrzać. Pozdrawiam.

majki
10-01-2008, 17:46
No to męczę dalej :wink: Padło stwierdzenie, że ciężko wykończyć papę przy rynnie tak, by skropliny (?) dobrze spływały do rynny. Podobno folie lepiej. A więc jak to powinno wyglądać ? Wydawało mi się, że jak kończy się deskowanie, to papa za deski "wystaje" 2-3 cm i to "wchodzi" w "obrys" rynny ...
To takie skomplikowane ??? :roll:

pozdrawiam, majki

TomekC73
12-01-2008, 16:40
Witam

Jestem na etepie adaptacj projektu arch-bud. W projekcie przewidziany jest dach o konstrukcji jętkowo-płatwiowej bez deskowania (tylko płyta gk wełna 18cm, folia, dachówka ceramiczna). Dopuszczalne obciążenie dachu to 0,60kPa (jeśli dobrze mówię to 60 kg/m2 dachu).
Również poważnie zastanawiam się nad deskowaniem i nie wiem czy warto. Ale pyt
- czy tak zaprojektowana weźba d nie jest za słaba?, czy należało by ją wzmocnić?
-jak długo może się wydłużyć budowa?
-jak wyższy w % jest koszt w stos do folii?
-jak z akustyką i stratami ciepła w stos do folii
-i w ogóle czy warto?

Muszę się zdecydować i proszę o obiektywne porady również tych Państwa którzy nie mają odeskowania dachu.

Pozdrawiam
Tomek :wink:

Andrzej Wilhelmi
12-01-2008, 17:23
Dużo pytań a mało konkretów.
Masz więźbę zaprojektowaną pod dachówkę to co to znaczy, że jest za słaba?
Twoja budowa wydłuży się tak długo jak długo nie będziesz miał kasy na jej zakończenie.
Koszt deskowania to 25,- za 1 m2 (materiał z robocizną).
Za akustykę i straty ciepła odpowiada izolacja cieplna a nie deskowanie.
Moim zdaniem warto choćby z takich powodów: deskowanie usztywnia dach, ujednolica obciążenia, pozwala na późniejsze wykonanie krycia docelowego (oczywiście przy zastosowaniu papy). Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
12-01-2008, 17:40
... Padło stwierdzenie, że ciężko wykończyć papę przy rynnie tak, by skropliny (?) dobrze spływały do rynny. Podobno folie lepiej...

Takie stwierdzenia mogą padać z ust osoby nie mającej pojęcia o wykonaniu okapu. Jest jeszcze wielu dekarzy, którzy z okapem mają problemy. Na jego wykonanie nie ma wpływu materiał zastosowany na krycie wstępne! Ani folia ani papa nie powinny "wchodzić" do rynny. Do rynny "wchodzi" blaszany pas nadrynnowy.
Papa jest trudniejszym materiałem gdyż nie toleruje błędów wykonania. Te błędy wychodzą od razu podczas gdy przy kryciu folią część błędów wykonawczych pojawia się po pewnym czasie. Pozdrawiam.

TomekC73
12-01-2008, 20:15
Andrzej Wilhelmi

Bardzo dziękuje za odpowiedź. Utwierdza mnie w przekonaniu, że warto deskować dach.
Natomiast nie potrzebne są uszczypliwości typu cyt,,Twoja budowa wydłuży się tak długo jak długo nie będziesz miał kasy na jej zakończenie,,. Każdy z nas budujących doskonale zdaje sobie sprawę jak wiele zależy od kasy, ale nie każdy musi się znać na budowlance dlatego czasami jest dużo pyt a mało konkretów.

Pozdr
Tomek

majki
12-01-2008, 21:13
Panie Andrzeju - dziękuję za odpowiedź. Nie wydaje mi się, żeby "mój" dekarz nie wiedział jak to zrobić :wink: "Wyczułem" raczej nacisk "małketingowy" na folię. Ale zdecydowałem się na pierwotną opcję jak w projekcie - deskowanie + papa.
Tomek - ja potwierdzam - warto deskować dach. Jak widzę teraz ( możesz zajrzeć do dziennika - ostatnie posty ) mam ten etap obecnie, utwierdza mnie to w przekonaniu o szeroko rozumianej "solidności" takiego dachu.
A i nie napinaj się na te "uszczypliwości" - wierz mi że nie są. Pobędziesz trochę na Forum, to załapiesz :wink:
I co do ceny 25 zł/m2 - jeśli to samo deskowanie, to ok. Ja mam deski impregowane po około 17 zł/m2 ( 570 zł/m3 ). Ale już z papą to daje blisko 22 zł/m2 sam materiał ( nie liczę gwoździ ). Do tego robocizna - uznajmy że 10 zł/m2, to masz za wszystko prawie 35 zł/m2. Jak masz 150 m2 dachu to jeszcze z Bogiem. A jak masz prawie 400 jak ja - to już sobie pomyśl i policz ... :-?
Ja mam ponad połowę desek "swoich" z własnego lasu więc "trochę" kosztów mi odpadło ... :wink:

pozdrawiam, majki

TomekC73
12-01-2008, 21:55
majki dzięki

Już się nie napinam :wink: i zaraz wskoczę do Twojego dziennika

pozdr
Tomek

Andrzej Wilhelmi
12-01-2008, 22:02
Tomek to nie była uszczypliwość to życie. No ale jakie pytanie taka odpowiedź może trochę uszczypliwa. Przepraszam. Pozdrawiam.

TomekC73
12-01-2008, 22:13
Andrzej

Nie ma sprawki :wink:

Pozdrawiam
Tomek

windows
13-01-2008, 16:08
No to teraz Ja. Przeczytałem ten post o deskach "od deski do deski".
Mam pytanie. Czy moge cały dach wydeskować płytami OSB o grubości 15mm na to wszystko Folia wysokoparoprzepuszczalna AquaTec 95 "T" :lol: i wszystko zakończone dachówką ceramiczną sirius13 z podwojną zakładką. Chcę dodać że cały dach będzie wykonany za jednym razem czyli baz zadnych przerw miedzy kryciami. Moje pytanie jest takie: czy to jest prawidłowe i dobre dobranie materiałów?

sli
13-01-2008, 20:58
Jestem zwolennikiem deskowania dachu i tak też wykonam u mnie w domku, ale mam pewne wątpliwości odnośnie jego wykonania.
Może mi je ktoś rozwieje?

Wg mojej wiedzy warstwy powinny wyglądać tak (patrząc od spodu):
1. płyta kartongipsowa (już nie piszę o farbie... ;))
2. folia paroszczelna (posklejana z zakładkami tak aby faktycznie była szczelna)
3. izolacja termiczna (jakaś wełna w 2 warstwach lub coś tam innego)
4. szczelina wentylacyjna (pustka powietrzna)
5. deski
6. papa
7. łaty, kontrłaty (zawsze mylę które są które, ale wiem o co chodzi)
8. dachówka

A teraz moje wątpliwości :-?:
Ad.2.
Jak zrobić przepusty przez folię (na kable elektryczne, wentylację mechaniczną, gorące halogeny itp.) aby folia faktycznie była szczelna? Czy warto stosować folie z warstwą aluminium, czy to coś daje?
Ad.3.
Jak napisałem - standardowo daje się 2 warstwy prostopadle do siebie jakieś wełny, łącznie 25-30 cm. Ale zastanawiam się czy nie dać tam izolacji z płyt drewnopochodnych ze względu na lepszą ochronę przed upałem niż wełna (tzw. przesunięcie czasowe, ze względu na dużo większą pojemność cieplną tego materiału niż wełny mineralnej/skalnej), tu można poczytać o co mi chodzi:
http://www.steico.com/index.php?start=04&PHPSESSID=e84b25dcce50f84c1ae04c5510bfec3a
http://dom.gazeta.pl/Ladny-Dom/1,72179,4141785.html
A może dać jako kompromis 1 warstwę płyty drewnopochodnej i 1 warstwę wełny (a jeśli tak to którą wyżej, a którą niżej?).
I pytanie uzupełniające - co z ochroną przeciwpożarową? (z tego względu do dachu nie chcę pakować styropianu...).
Ad.4.
Jak poprawnie wykonać szczelinę wentylacyjną? Z tego co wyczytałem hulający tam wiatr wywiewa nam ciepełko z wełny, więc izolacja cieplna pogarsza się (brakuje wiatroizolacji). Może warto byłoby jakoś zamontować nad wełną dodatkową folię paroprzepuszczalną (jakąś tanią), która pełniłaby dodatkowo funkcję wiatroizolacji? Tylko jak to wykonać?
Może zrobić tak: na krokwie założyć folię paroprzepuszczalną, później na krokwiach nabić jakieś drewniane dystanse (deseczki o grubości 2-3 cm i szerokości krokwi) w celu uzyskania szczeliny wentylacyjnej, dopiero na to przybić deski, papę, łaty, kontrłaty i dachówkę?
A może są jakiś inne, genialne i proste sposoby na wykonanie szczeliny wentylacyjnej pod deskami, ale tak aby wiatr nie wywiewał ciepła z wełny (bo jak dobrze wiadomo powietrze w wełnie dobrze izoluje cieplnie tylko wtedy, kiedy jest w bezruchu...)?

Wiem, że się mocno rozpisałem, ale może ktoś się w to jednak wczytał i na dodatek jakoś podpowie? :D
W szczególności liczę na pomoc Pana Andrzeja Wilhelmiego. Z góry dziękuję. :D :D :D

Krzysztofik
13-01-2008, 21:25
Tomek to nie była uszczypliwość to życie. No ale jakie pytanie taka odpowiedź może trochę uszczypliwa. Przepraszam. Pozdrawiam.
Andrzej, podziwiam Twoją cierpliwość.

Andrzej Wilhelmi
14-01-2008, 20:11
...Andrzej, podziwiam Twoją cierpliwość.

Ja z dużym zainteresowaniem czytam Twoje wypowiedzi i podziwiam wykwintny dowcip. Serdecznie pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
14-01-2008, 20:38
"sli" wszystkich problemów nie da się wyjaśnić w kilku słowach. W szczelinie wentylacyjnej nie wieją żadne wiatry występuję tam przepływ laminarny dławiony oporami na długości szczeliny. Im szczelina dłuższa tym powinna być szersza i tak jeżeli długość połaci przekracza 6 m to szczelina powinna mieć minimum 4 cm. W związku z powyższym uważam, że żadne wiatroizolacje na skośnych powierzchniach nie są potrzebne a moim zdaniem są wręcz szkodliwe.
Trudno określić parametry wełny drzewnej a szczególnie jej odporność na zawilgocenie (w ostatniej warstwie wilgotność największa). Przed promieniami słonecznymi (upałem) chroni Cię dachówka, szczelina wentylacyjna pod pokryciem warunkowana grubością kontrłat, deski lub płyta OSB i kolejna szczelina wentylacyjna. Te dwie szczeliny z powietrzem i do tego będącym w ruchu są doskonałym izolatorem od nagrzanego dachu.
Szczelina wentylacyjna utworzy się samoistnie gdy stosuje się wełnę w płytach o określonej grubości a nie maty. Płyty z wełny szklanej przycięte szerzej o 2 cm od rozstawu krokwi trzymają się samoczynnie bez żadnych drutów czy sznurków a dodatkowo podtrzyma je folia paroizolacyjna. Pozdrawiam.

stefan12
14-01-2008, 21:52
Im szczelina dłuższa tym powinna być szersza i tak jeżeli długość połaci przekracza 6 m to szczelina powinna mieć minimum 4 cm.

Czy jest gdzieś to szerzej opisane?? ( jakiś link) :wink:

czandra
14-01-2008, 22:47
No to teraz Ja. Przeczytałem ten post o deskach "od deski do deski".
Mam pytanie. Czy moge cały dach wydeskować płytami OSB o grubości 15mm na to wszystko Folia wysokoparoprzepuszczalna AquaTec 95 "T" :lol: i wszystko zakończone dachówką ceramiczną sirius13 z podwojną zakładką. Chcę dodać że cały dach będzie wykonany za jednym razem czyli baz zadnych przerw miedzy kryciami. Moje pytanie jest takie: czy to jest prawidłowe i dobre dobranie materiałów?

Nie rozumiem. Jeżeli chcesz dać folię wysokoparoprzepuszczalną, to po co ci te płyty OSB? Sama folia wyjdzie taniej. Jeżeli natomiast chcesz dać płyty, to na nie dajesz papę. Folia paroprzepuszczalna nie jest wówczas potrzebna.

stefan12
15-01-2008, 16:06
Do windows:

Folia, o której piszesz (AQUATEC 95 "T") nie nadaje się na pełne deskowanie. Na pełne deskowanie można stosować folie AQUATEC 150 "T".
Zobacz tu:
http://www.dachy-proster.com/dachy-asortyment-11.html

Andrzej Wilhelmi
15-01-2008, 16:08
Im szczelina dłuższa tym powinna być szersza i tak jeżeli długość połaci przekracza 6 m to szczelina powinna mieć minimum 4 cm.

Czy jest gdzieś to szerzej opisane?? ( jakiś link) :wink:

Tego nie wiem natomiast oczywistą rzeczą jest, iż opory przepływu gazu czy cieczy są wprost proporcjonalne do długości kanału. Myślę, że więcej na ten temat można się dowiedzieć zgłębiając teorię przepływów. Pozdrawiam.

sli
15-01-2008, 16:18
Dziękuję Andrzeju za wyjaśnienia.

joannaj75
23-06-2008, 10:40
Uaktualniam wątek bo : ostatnio czytałam że na pełne deskowanie nie tak dobrze jest kłaść papę ......że powoduje to skraplanie się wody pomiędzy papą a deskami i to powodować może gnicie desek .....

Czy ktoś z Was robił pełne deskowanie pod dachówkę , jeżeli tak to czy kładł papę czy jest ktoś z doświadczeniem bez papy , a może trzeba kłaść folię na deskowanie .. są jakieś takie specjalne ?? Kurcze ten dach to WAŻNA sprawa...

skorpio
23-06-2008, 12:01
Uaktualniam wątek bo : ostatnio czytałam że na pełne deskowanie nie tak dobrze jest kłaść papę ......że powoduje to skraplanie się wody pomiędzy papą a deskami i to powodować może gnicie desek .....

Czy ktoś z Was robił pełne deskowanie pod dachówkę , jeżeli tak to czy kładł papę czy jest ktoś z doświadczeniem bez papy , a może trzeba kłaść folię na deskowanie .. są jakieś takie specjalne ?? Kurcze ten dach to WAŻNA sprawa...

Jestem właśnie na etapie dachu. Miałem takie same wątpliwości jak Ty. Dużo i długo analizowałem wszystkie wątki dotyczące tej materii, wchłaniałem niezliczone ilości informacji, rozmawiałem z osobami znajacymi się na rzeczy. Wynik? Dach odeskowany zaipregnowanymi dechami, pokryty membraną przeznaczoną do dachów szalunkowych Doerken Delta Foxx. Niektórzy mówią, że przesadziłem.

joannaj75
23-06-2008, 12:20
a liczyłeś jak wyszła ta folia w sosunku do papy o ile drożej .. wogóle jak cenowo ta folia chodzi za metr ....., fakt wiekszość ludzi kładzie PAPE.....ale przecież papa wogóle nie przepuszcza , to co z ewentualną wodą pod nią , a drzewo wiadomo co się z nim dzieje pod wpływem wody ....

Jakie masz pokrycie dachowe ?

skorpio
23-06-2008, 12:40
Membrana kosztowała mnie 12,50 PLN/m2 z dowozem na miejsce budowy. Pokrycie z dachówki ceramicznej.

joannaj75
23-06-2008, 12:48
no ok , a co przemówiło za tym , że wybrałeś zamiast papy tę folie jednak ?

skorpio
23-06-2008, 13:08
To, o czym pisałeś wcześniej - papa nie przepuszcza pary, więc mogą się pojawić problemy z wilgocią (chociaż prawidłowo wykonana wentylacja powinna załatwić ten temat, ja jednak jestem zwolennikiem zapobiegania niż leczenia). Dodatkowo mogący się pojawić smród bitumu w upalne dni (tu też prawidłowa wetylacja pomiędzy dachówką a papą może wyeliminować taką ewentualność, lecz trzymam się swojej zasady zapobiegania). A na koniec -lubię iść z duchem czasu. Żyjemy w XXI wieku, są nowe technologie, nowe materiały, sztab łebskich ludzi pracuje nad ulepszaniem jakości naszego życia więc należy z tego korzystać. Dodam jeszcze, że nigdzie nie zastosowałem papy jako izolacji. W świecie nowoczesnych, specjalnie dedykowanych folii uważam papę za przeżytek.

joannaj75
23-06-2008, 13:13
no tak .... a czy musi być koniecznie ta folia fox , bo są też inne taniej wychodzą na metrze o jakieś 2-3 zł , i też pisze że do odporwadzania wody z zewnątrz , np venta -s itd? czy ta jedynie pełni takie funkcje ze nadaje się na deskowanie ?
tak wogóle to dzięki za rady :) zaoszczedziłeś mi czas:)

adam2007
23-06-2008, 13:14
A ile kosztuje papa do krycia dachu i jaki rodzaj jej powinien być ?
Rodzajów pap jest bardzo duzo. Z tego co wiem nie może być na podkładzie papierowym.

skorpio
23-06-2008, 14:05
no tak .... a czy musi być koniecznie ta folia fox , bo są też inne taniej wychodzą na metrze o jakieś 2-3 zł , i też pisze że do odporwadzania wody z zewnątrz , np venta -s itd? czy ta jedynie pełni takie funkcje ze nadaje się na deskowanie ?
tak wogóle to dzięki za rady :) zaoszczedziłeś mi czas:)

Są inne, innych firm, również z przeznaczeniem na deskowane dachy. Większość producentów ma w swojej ofercie mambrany na dachy deskowane i niedeskowane. Są i takie, których cena wynosi połowę ceny foxx'a. Do foxx'a przekonała mnie jakość wykonania (można chodzić po niej w trakcie prac dekarskich) i opinie dekarzy.

ZBYSZEK_SK
23-06-2008, 20:39
Uaktualniam wątek bo : ostatnio czytałam że na pełne deskowanie nie tak dobrze jest kłaść papę ......że powoduje to skraplanie się wody pomiędzy papą a deskami i to powodować może gnicie desek .....

Czy ktoś z Was robił pełne deskowanie pod dachówkę , jeżeli tak to czy kładł papę czy jest ktoś z doświadczeniem bez papy , a może trzeba kłaść folię na deskowanie .. są jakieś takie specjalne ?? Kurcze ten dach to WAŻNA sprawa...

Jestem właśnie na etapie dachu. Miałem takie same wątpliwości jak Ty. Dużo i długo analizowałem wszystkie wątki dotyczące tej materii, wchłaniałem niezliczone ilości informacji, rozmawiałem z osobami znajacymi się na rzeczy. Wynik? Dach odeskowany zaipregnowanymi dechami, pokryty membraną przeznaczoną do dachów szalunkowych Doerken Delta Foxx. Niektórzy mówią, że przesadziłem.
Też byłem fanem membrany Doerken Delta "S". Taka mi zalecili w hurtowni
gdzie kupowałem dachówkę. Majstry też ją chwalili że super.
Do czasu aż przyszła potężna ulewa i na odeskowanym i podobno dobrze zafoliowanym dachu pojawiły sie liczne przecieki. Lało w kilkunastu miejscach a w kilku to waliło ciurkiem. Majstry mówili żeby sie nie martwic bo jak przyjdzie dachówka to będzie cacy.
Okazało się że kontrłaty były przybijane do krokwi gwoździami pierscieniowymi i te porobiły dziury w folii.
Rozmawiałem z przedstawicielem Doerkena i twierdził że "małe" przecieki na samej membranie moga być i tez twierdził że jak przyjdzie dachówka to bedzie cacy. Tylko do licha za szczelność pokrycia odpowiada krycie wstępne.
Kazałem majstrom wypier.....ć wszystkie łaty,kontrłaty i całą folię.
Kupiłem papę zdun-bit termozgrzewalną i od momentu jak został dach przykryty papa nie było ani jednego przecieku. Ale ja przez 14 dni stałem nad nimi na dachu i sprawdziłem każdy metr pokrycia dachu. Poprzybijane kontrłaty kazałem izolawać z góry i boków tak żeby woda nie podciekało pod kontrłaty.
Położyli dachówke Robena i od tego czasu mam spokój z dachem.
A te bajki o smrodzie od papy to miedzy bajki schować - jestem codziennie na budowie - nie ma żadnego smrodu a przeciez grzeje ładnie - dziś prawie 30stC
Chyba że ktoś położy lipna papę.
Duzo fachowych porad udziela w tej kwestii Andrzej Wilhelmi.
Osobiście polecam na pełne deskowanie papę, nie twierdzę że folia jest zła.
Tylko wszystko trzeba wykowac zgodnie ze sztuką.

brachol
23-06-2008, 21:17
co do papy to podobno najlepiej polozyc podkladowa termozgrzewalna wzmacniana wloknina poliestrowa SBS

skorpio
23-06-2008, 21:32
Uaktualniam wątek bo : ostatnio czytałam że na pełne deskowanie nie tak dobrze jest kłaść papę ......że powoduje to skraplanie się wody pomiędzy papą a deskami i to powodować może gnicie desek .....

Czy ktoś z Was robił pełne deskowanie pod dachówkę , jeżeli tak to czy kładł papę czy jest ktoś z doświadczeniem bez papy , a może trzeba kłaść folię na deskowanie .. są jakieś takie specjalne ?? Kurcze ten dach to WAŻNA sprawa...

Jestem właśnie na etapie dachu. Miałem takie same wątpliwości jak Ty. Dużo i długo analizowałem wszystkie wątki dotyczące tej materii, wchłaniałem niezliczone ilości informacji, rozmawiałem z osobami znajacymi się na rzeczy. Wynik? Dach odeskowany zaipregnowanymi dechami, pokryty membraną przeznaczoną do dachów szalunkowych Doerken Delta Foxx. Niektórzy mówią, że przesadziłem.
Też byłem fanem membrany Doerken Delta "S". Taka mi zalecili w hurtowni
gdzie kupowałem dachówkę. Majstry też ją chwalili że super.
Do czasu aż przyszła potężna ulewa i na odeskowanym i podobno dobrze zafoliowanym dachu pojawiły sie liczne przecieki. Lało w kilkunastu miejscach a w kilku to waliło ciurkiem. Majstry mówili żeby sie nie martwic bo jak przyjdzie dachówka to będzie cacy.
Okazało się że kontrłaty były przybijane do krokwi gwoździami pierscieniowymi i te porobiły dziury w folii.
Rozmawiałem z przedstawicielem Doerkena i twierdził że "małe" przecieki na samej membranie moga być i tez twierdził że jak przyjdzie dachówka to bedzie cacy. Tylko do licha za szczelność pokrycia odpowiada krycie wstępne.
Kazałem majstrom wypier.....ć wszystkie łaty,kontrłaty i całą folię.
Kupiłem papę zdun-bit termozgrzewalną i od momentu jak został dach przykryty papa nie było ani jednego przecieku. Ale ja przez 14 dni stałem nad nimi na dachu i sprawdziłem każdy metr pokrycia dachu. Poprzybijane kontrłaty kazałem izolawać z góry i boków tak żeby woda nie podciekało pod kontrłaty.
Położyli dachówke Robena i od tego czasu mam spokój z dachem.
A te bajki o smrodzie od papy to miedzy bajki schować - jestem codziennie na budowie - nie ma żadnego smrodu a przeciez grzeje ładnie - dziś prawie 30stC
Chyba że ktoś położy lipna papę.
Duzo fachowych porad udziela w tej kwestii Andrzej Wilhelmi.
Osobiście polecam na pełne deskowanie papę, nie twierdzę że folia jest zła.
Tylko wszystko trzeba wykowac zgodnie ze sztuką.

Właśnie. W Twoim przypadku zawinilli wykonawcy, nie membrana. Na opapowanym dachu "majstry" mogą poczynić jednakowe szkody. Tematu wykonawców celowo nie rozwijam, ponieważ zależy mi na ratowaniu resztek nerwów.

skorpio
23-06-2008, 21:42
A swoją drogą to na dachu są jednak miejsca, które bez pokrycia wierzchniego byłyby źródłem przecieku. Np. dachówka kominowa - przejście rury przez membranę czy też papę ciężko jest uszczelnić na tyle, aby bez poszycia zewnętrznego woda nie przeciekła.

przemekj21
24-06-2008, 09:29
Witajcie,
Ja tez sie zdecydowalem na pelne deskowanie, moj wykonawca wycenil mi ta robote na 10zl za metr. Mam zamiar klasc pape termozgrzewalna ale bede ja mechanicznie przytwierdzal.
Pozdrawiam

enickman
24-06-2008, 12:41
a jak zrobić wyloty u góry przy wentylacji wełny pod deskowaniem?
w ogóle czy je robić, czy szczelina na dole wystarczy?

przemekj21
24-06-2008, 13:10
Ja uwazam iz napewno nalezy zrobic taki otwor, moj wykonawca zamierza przed pokryciem wlasciwym oderwac gorne deski.
Pozdrawiam

martek1981
24-06-2008, 13:41
powiedzcie jeszcze jaką grubość desek zastosować? Ja mam w projekcie folie ale czy moge bez zadnych dodatkowych zmian zastosowac deski? jaki jest koszt papy na deskowany dach? dzieki za odpowiedzi bo tez stoje przed trudnym dylematem - deska czy folia :)

joannaj75
24-06-2008, 14:36
zalezy to porównanie jaką chcesz tę folię , ale napewno taniej jest sama folia , niż nawet deski i papa..... no to jest dylemat , szczególnie jak odstajesz od innych bo większość wali folie i sie nie zastanawia ,.....

ZBYSZEK_SK
24-06-2008, 19:34
co do papy to podobno najlepiej polozyc podkladowa termozgrzewalna wzmacniana wloknina poliestrowa SBS
Dokładnie tak mam położoną: termozgrzewalna podkładowa na włókninie poliestrowej SBS Zdunbit. I ma ona ciekawa cechę że gwóźdź wbity w nią zostaje jakby owulkanizowany (otoczony ) syciwem asfaltowym w ten sposób że nie ma żadnej dziury w papie. Ponadto ma fantastyczna wytrzymałośc mechaniczną: w rękach człowiek jej nie rozerwie.
To takie moje własne doświadczenia na budowie.

ZBYSZEK_SK
24-06-2008, 19:38
zalezy to porównanie jaką chcesz tę folię , ale napewno taniej jest sama folia , niż nawet deski i papa..... no to jest dylemat , szczególnie jak odstajesz od innych bo większość wali folie i sie nie zastanawia ,.....
Pewnie że folia jest tańsza, jesli jeszcze bez deskowania to hohoho jak tania.
U mnie wyszło szczególnie "tanio": folia+deski+papa+dodatkowe łaty.
Tanio jak cholera.

ZBYSZEK_SK
24-06-2008, 19:46
.....ale przecież papa wogóle nie przepuszcza , to co z ewentualną wodą pod nią , a drzewo wiadomo co się z nim dzieje pod wpływem wody ....

Jakie masz pokrycie dachowe ?
A skąd tam się woda weźmie ????? Pod papą ???? No chyba że papa przecieka i woda leje z góry. Z dołu nie ma prawa być wody, bo drożna szczelina wentylacyjna usuwa ewentualną wilgoć (parę wodną).
Trzeba pamietac jedno że przy pełnym deskowaniu i papie trzeba wykonac dwie szczeliny wentylacyjne.
Sprawdźcie posty Andrzeja Wilhelmi on to dokładnie wyjasniał na forum.

adam2007
24-06-2008, 21:33
co do papy to podobno najlepiej polozyc podkladowa termozgrzewalna wzmacniana wloknina poliestrowa SBS
Dokładnie tak mam położoną: termozgrzewalna podkładowa na włókninie poliestrowej SBS Zdunbit. I ma ona ciekawa cechę że gwóźdź wbity w nią zostaje jakby owulkanizowany (otoczony ) syciwem asfaltowym w ten sposób że nie ma żadnej dziury w papie. Ponadto ma fantastyczna wytrzymałośc mechaniczną: w rękach człowiek jej nie rozerwie.
To takie moje własne doświadczenia na budowie.



Czy to jest taka papa : http://sklep.matbud.pl/p,pl,6270,icopal+-+zdunbit+pf-+papa+zgrzewalna+modyfikowana+sbs.html ?

joannaj75
25-06-2008, 09:40
czyli metr tej papy wychodzi 18,40 brutto ?

przemekj21
25-06-2008, 09:45
Gdyby tak bylo to ten interes by byl naprawde malo oplacalny, 12 zl za metr papy to dramat. Ja zamierzam dac pape podkladowa tez termozgrzewalna ale nie za taka kase. Mysle o papie z dolnej polki za 5-6zl za metr.

adam2007
25-06-2008, 10:13
Gdyby tak bylo to ten interes by bylo naprawde oplacalny. Ja zamierzam dac pape podkladowa tez termozgrzewalna ale nie za taka kase. Mysle o papie z dolnej polki za 5-6zl za metr.


No ja też o takiej myślałem bo na mój dach wyszło by pewnie ponad 40 rolek ,jeżeli po 130 pln za rolke to musiałbym wydać ponad 5000pln na samą papę. Tosz to zgroza. :o

joannaj75
25-06-2008, 15:28
czym impregnować deski na pokrycie dachu ? proszę o namiary na te impregnaty ,
jeżeli mam deski z szalunków to oczyszczone też można tym impregnować? no i żeby można było malować te deski a nie zanurzać bo jak na budowie to samemu zrobić ?

przemekj21
25-06-2008, 17:17
Ja daje rowniez deski z szalunkow bo te sa ponoc najlepsze, mowie tutaj o impregnacji, cement je bardzo dobrze zaimpregnowal. Ale troszke je oczyszcze z betonu i zaimpregnuja normalnym impregnatem do drewna rowniez.

basia_z_lasu
25-06-2008, 18:14
Mój majster mówi, że super wykonany dach to po kolei od dołu ( pomijam płyty G-K i paroizolację):
1 Wełna bez szczeliny wentylacyjnej
2. Membrana wysokoparoprzepuszczalna na krokwie (by wełny nie przewiewało)
3. Kontrłaty zapewniajace wentylację
4. deskowanie
5. Folia niskoparorzepuszczalna lub papa
6.Kontrłaty
7. łaty
8. dachówka

Jak kogoś na to stać, niech tak robi.

adam2007
25-06-2008, 20:19
Ja daje rowniez deski z szalunkow bo te sa ponoc najlepsze, mowie tutaj o impregnacji, cement je bardzo dobrze zaimpregnowal. Ale troszke je oczyszcze z betonu i zaimpregnuja normalnym impregnatem do drewna rowniez.



To tak jak ja tylko nie wiem czy jeśli deski były impregnowane, a później wykorzystane na szalunki i oczyszczone to jest sens impregnować ponownie. Przecież beton , który nasączył drewno nie puści impregnatu. :)

A_dam
25-06-2008, 20:25
Poczytałem sobie wątek. Zastanawiam się, czy ma sens deskowanie dachu w przypadku nieużytkowego poddasza? Ma ktoś deskowanie przy takim rozwiązaniu? Pozdrawiam.

przemekj21
25-06-2008, 20:47
Ja daje rowniez deski z szalunkow bo te sa ponoc najlepsze, mowie tutaj o impregnacji, cement je bardzo dobrze zaimpregnowal. Ale troszke je oczyszcze z betonu i zaimpregnuja normalnym impregnatem do drewna rowniez.



To tak jak ja tylko nie wiem czy jeśli deski były impregnowane, a później wykorzystane na szalunki i oczyszczone to jest sens impregnować ponownie. Przecież beton , który nasączył drewno nie puści impregnatu. :)

Jezeli deski byly juz wczesniej impregnowane to oczywiscie ze nie ma sensu, moje deski wczesniej nie byly impregnowane i teraz po szalowaniu zamierzam je oczyscic i pomalowac cos tam napewno sadzie, zreszta beton jest tylko z jednej strony.

adam2007
25-06-2008, 21:56
Ja daje rowniez deski z szalunkow bo te sa ponoc najlepsze, mowie tutaj o impregnacji, cement je bardzo dobrze zaimpregnowal. Ale troszke je oczyszcze z betonu i zaimpregnuja normalnym impregnatem do drewna rowniez.



To tak jak ja tylko nie wiem czy jeśli deski były impregnowane, a później wykorzystane na szalunki i oczyszczone to jest sens impregnować ponownie. Przecież beton , który nasączył drewno nie puści impregnatu. :)

Jezeli deski byly juz wczesniej impregnowane to oczywiscie ze nie ma sensu, moje deski wczesniej nie byly impregnowane i teraz po szalowaniu zamierzam je oczyscic i pomalowac cos tam napewno sadzie, zreszta beton jest tylko z jednej strony.


No jak tak to spoko, coś tam pomoże. Moje były z dachowych wzięte także juz zaimpregnowane.

ZBYSZEK_SK
26-06-2008, 19:01
co do papy to podobno najlepiej polozyc podkladowa termozgrzewalna wzmacniana wloknina poliestrowa SBS
Dokładnie tak mam położoną: termozgrzewalna podkładowa na włókninie poliestrowej SBS Zdunbit. I ma ona ciekawa cechę że gwóźdź wbity w nią zostaje jakby owulkanizowany (otoczony ) syciwem asfaltowym w ten sposób że nie ma żadnej dziury w papie. Ponadto ma fantastyczna wytrzymałośc mechaniczną: w rękach człowiek jej nie rozerwie.
To takie moje własne doświadczenia na budowie.



Czy to jest taka papa : http://sklep.matbud.pl/p,pl,6270,icopal+-+zdunbit+pf-+papa+zgrzewalna+modyfikowana+sbs.html ?
Tak to własnie ta papa.
Z całą odpowiedzialnościa mogę ją polecić.
A tak na marginesie nie jestem sprzedawcą takich materiałów.
Proowadzę hurtownię elektryczną - przewody,kable,osprzęt ,złącza kablowe,automatyka (www.elzap.pl).

ZBYSZEK_SK
26-06-2008, 19:07
Gdyby tak bylo to ten interes by byl naprawde malo oplacalny, 12 zl za metr papy to dramat. Ja zamierzam dac pape podkladowa tez termozgrzewalna ale nie za taka kase. Mysle o papie z dolnej polki za 5-6zl za metr.
Ja myślę że źle kombinujesz. Dachówke możesz dać tańszą cementową - jej jakość jest porównywalna z ceramiczną. Ale pape należy dać najlepszą: to ona decyduje o szczelności dachu. Ile zaoszczędzisz - 2000PLN ? W całkowitym koszcie wykonania dachu wartość papy czy folii to 5-10%. Czy warto dać tanią i prawdopodobnie kiepską folie czy papę ? No cóż decyzja należy do ciebie.

enickman
26-06-2008, 22:19
Gdyby tak bylo to ten interes by byl naprawde malo oplacalny, 12 zl za metr papy to dramat. Ja zamierzam dac pape podkladowa tez termozgrzewalna ale nie za taka kase. Mysle o papie z dolnej polki za 5-6zl za metr.
Ja myślę że źle kombinujesz. Dachówke możesz dać tańszą cementową - jej jakość jest porównywalna z ceramiczną. Ale pape należy dać najlepszą: to ona decyduje o szczelności dachu.

A widziałeś kiedyś zamki w cementowej i w ceramicznej?
Skoro papa decyduje o szczelności dachu, to tym co jej nie mają leje się na głowę? To może pod dachówkę dać gont bitumiczny?!?

przemekj21
27-06-2008, 07:41
Gdyby tak bylo to ten interes by byl naprawde malo oplacalny, 12 zl za metr papy to dramat. Ja zamierzam dac pape podkladowa tez termozgrzewalna ale nie za taka kase. Mysle o papie z dolnej polki za 5-6zl za metr.
Ja myślę że źle kombinujesz. Dachówke możesz dać tańszą cementową - jej jakość jest porównywalna z ceramiczną. Ale pape należy dać najlepszą: to ona decyduje o szczelności dachu.

A widziałeś kiedyś zamki w cementowej i w ceramicznej?
Skoro papa decyduje o szczelności dachu, to tym co jej nie mają leje się na głowę? To może pod dachówkę dać gont bitumiczny?!?

Wlasnie, uwazam podobnie jak Ty. Wiele osob z tego co sie orientowalem daje normalna pape na pokladzie tekturowym. Ja dam termozgrzewalna ale z dolnej polki, 12zl za metr to naprawde troche przesada.
Pozdrawiam

ZBYSZEK_SK
28-06-2008, 08:31
A widziałeś kiedyś zamki w cementowej i w ceramicznej?
Skoro papa decyduje o szczelności dachu, to tym co jej nie mają leje się na głowę? To może pod dachówkę dać gont bitumiczny?!?
W innych wątkach na forum w których wypowiadaja się ludzie którzy wykonują dachy jest informacja że o szczelności pokrycia decyduje krycie wstępne, czyli folia lub papa. Z tego wynika że jak masz papę lub folię to po to ona jest żeby ci się nie lało na głowę.
Gont bitumiczny można dać pod dachówkę tylko po co ?
Jest zbyt drogi, taniej jest dać papę lub folię.
Zresztą twój dach twój problem.

enickman
28-06-2008, 10:17
A propo gontu - podpowiem Ci - to się nazywa ironia

P.S. A zresztą dając gont postąpiłbym zgodnie z Twoim zaleceniem - to przecież najlepsza papa!

przemekj21
28-06-2008, 10:21
A widziałeś kiedyś zamki w cementowej i w ceramicznej?
Skoro papa decyduje o szczelności dachu, to tym co jej nie mają leje się na głowę? To może pod dachówkę dać gont bitumiczny?!?
W innych wątkach na forum w których wypowiadaja się ludzie którzy wykonują dachy jest informacja że o szczelności pokrycia decyduje krycie wstępne, czyli folia lub papa. Z tego wynika że jak masz papę lub folię to po to ona jest żeby ci się nie lało na głowę.
Gont bitumiczny można dać pod dachówkę tylko po co ?
Jest zbyt drogi, taniej jest dać papę lub folię.
Zresztą twój dach twój problem.

Ale przecie zto nie ejst moja wypwiedz tylko kolegi 'enickman'

Ja poprostu robie pelne deskowanie, kryje to papa podkladowa termozgrzewalna nie drozsza niz 7 zl a pozniej za rok kryje to dachowka robena. To wszystko. Napewno nie dam papy za 12 zl.

Andrzej Wilhelmi
28-06-2008, 21:22
Przy tak długim okresie czasu pomiędzy kryciem wstępnym a docelowym radzę zastosować papę termozgrzewalną wierzchniego krycia. Posypka mineralna chroni ją przed promieniowaniem UV. Pozdrawiam.

MST
28-06-2008, 21:44
Co sądzicie o podwójnej warstwie z folii wstępnego krycia, jeśli ktoś z różnych względów nie chce deskować? To załatwiałoby problem ewentualnych nieszczelności.

Andrzej Wilhelmi
28-06-2008, 21:52
Merytorycznie nie ma to żadnego uzasadnienia. Jedna warstwa poprawnie zamontowanej folii daje 100% szczelności dachu! Pozdrawiam.

MST
29-06-2008, 12:05
Może nie do końca doprecyzowałem. Chodzi mi o to, że po np. 15, 20 latach folia pewnie traci część swoich właściwości - sztywnieje, parcieje, etc, stajac się mniej odporna na rozerwanie, powstają być może dziurki tu i ówdzie. Zastosowanie podwójnej folii skompensowałoby pewnie ewentualny przeciek.

Andrzej Wilhelmi
29-06-2008, 23:56
Oczywiście nie skompensuje gdyż obie warstwy będą ulegały starzeniu w tym samym tempie. Renomowane firmy np. Tyvek udzielają 30 letniej gwarancji. Przy natychmiastowym zakryciu folii z wierzchu i od spodu z całą pewnością jej przydatność na dachu będzie dłuższa ale nigdy nie dorówna dachówce. Pozdrawiam.

zOOr
30-06-2008, 09:32
A co ma trwałość dachówki do trwałości foli? Może porównamy folię do papy? :-P

MST
30-06-2008, 17:43
Oczywiście nie skompensuje gdyż obie warstwy będą ulegały starzeniu w tym samym tempie. Renomowane firmy np. Tyvek udzielają 30 letniej gwarancji. Przy natychmiastowym zakryciu folii z wierzchu i od spodu z całą pewnością jej przydatność na dachu będzie dłuższa ale nigdy nie dorówna dachówce. Pozdrawiam.

Zgadza się, ale prawdopodobieństwo, że pękną w tym samym miejscu jest mało prawdopodobne. Przy 1 warstwie zacznie juz moczyć wełnę. A przy dwóch trafi woda na drugą warstwę i spłynie do rynny...

enickman
01-07-2008, 14:04
albo napotka na dziurę w drugiej warstwie :-)

Andrzej Wilhelmi
12-07-2008, 00:46
... prawdopodobieństwo, że pękną w tym samym miejscu jest mało prawdopodobne.

Oczywiście ale prawdopodobieństwo, że zewnętrzna pęknie niżej niż wewnętrzna jest 50% a drugie 50%, że będzie odwrotnie. A tak naprawdę to rozlecą się w tym samym czasie. Pozdrawiam.

joannaj75
24-07-2008, 10:33
basia z lasu napisała : Mój majster mówi, że super wykonany dach to po kolei od dołu ( pomijam płyty G-K i paroizolację):
1 Wełna bez szczeliny wentylacyjnej
2. Membrana wysokoparoprzepuszczalna na krokwie (by wełny nie przewiewało)
3. Kontrłaty zapewniajace wentylację
4. deskowanie
5. Folia niskoparorzepuszczalna lub papa
6.Kontrłaty
7. łaty
8. dachówka

w tym momęcie mamy w sumie folie razy 3 , bo jeszcze od środka paroizolacja czy to jest ok ? i jak przybić te kontrłaty jak na krokwiach jest membrana ?i po co ta szczelina z kontrłat jeśli membrana przylega do wełny , żeby wysuszać deski ?

Andrzej Wilhelmi
26-07-2008, 00:03
Membrana nie suszy desek! Pozdrawiam.

Marcin_Pe
27-07-2008, 20:50
Czy jest jakiś przepis jak takie deskowanie z papą zmontować? Będę to robił sam i nie chciałbym jakiegoś głupiego błędu popełnić. Wyczytałem że mocować trzeba górną krawędź - rozumiem że papiakami. Czy to znaczy że krawędź dolna warstwy "lata" luźno czy zakład trzeba kleić? Czy papiaki i kontrłaty powinno się jakoś izolować?

Andrzeju
czy mógłbyś użyć swojego autorytetu;) i jednoznacznie doradzić jaką papę należy położyć na deskowanie? Gdzie jest ten złoty środek? Wg mnie 18zł/m2 to przesada...

pozdrawiam

Andrzej Wilhelmi
27-07-2008, 23:33
Pod dachówki dowolną bo nie będzie narażona na promieniowanie UV. Połączenia można zgrzać. Można przybić papę w kilku rzędach ale nieprzykryte papiaki powinny być zaizolowane np. lepikiem na zimno (czarna masa do podlepiania gontów bitumicznych). Papa jest trzymana przez kontrłaty. Pozdrawiam.

brachol
28-07-2008, 05:45
Czy jest jakiś przepis jak takie deskowanie z papą zmontować? Będę to robił sam i nie chciałbym jakiegoś głupiego błędu popełnić. Wyczytałem że mocować trzeba górną krawędź - rozumiem że papiakami. Czy to znaczy że krawędź dolna warstwy "lata" luźno czy zakład trzeba kleić? Czy papiaki i kontrłaty powinno się jakoś izolować?

Andrzeju
czy mógłbyś użyć swojego autorytetu;) i jednoznacznie doradzić jaką papę należy położyć na deskowanie? Gdzie jest ten złoty środek? Wg mnie 18zł/m2 to przesada...

pozdrawiam
ja robilem tak:
deski zostaly przybite i potem kladlismy pape od gory w dol do mocowania uzywalismy wkretow i podkladek do papy mocowalismy tylko w miejscu zakladu podsuwajac dolny plat pod gorny i potem polaczenia zgrzewajac
Robilismy to od gory zeby nie chodzic po polozonej papie gdyz ma ona lezec na dachu przez okolo 3 lata bez przykrycia docelowego
co do papy to uzywalem takiej (http://www.lemar.poznan.pl/14/lembit-superw-pye200-s50-sbs) cena 11 zl za m2 a papa moim zdaniem naprawde dobra i powinna byc trwala ale zaznaczam ze dekarzem nei jestem

badboyryba-M05aL
01-08-2008, 11:29
Witam,


Widzę, że jestem kolejną osobą, która stanęła przed dylematem - deski+papa czy deski+membrana.

Wydaje mi się, że nikt nie potrafi podać jednoznacznej odpowiedzi co jest lepsze.
Pewnym jest, że folia jest krócej na rynku niż papa i jest rozwiązaniem mniej sprawdzonym niż papa.
Są też tacy nadgorliwcy, którzy robią dwie wartswy papy termozgrzewalnej na deskowaniu.

Jeną z membran, które mi polecono jest TYVEK PRO - cena 5 zł brutto mkw.
Porównywalnie z papa.....

pytanie co wybrać??????????????????????????

przemekj21
01-08-2008, 12:50
Czy jest jakiś przepis jak takie deskowanie z papą zmontować? Będę to robił sam i nie chciałbym jakiegoś głupiego błędu popełnić. Wyczytałem że mocować trzeba górną krawędź - rozumiem że papiakami. Czy to znaczy że krawędź dolna warstwy "lata" luźno czy zakład trzeba kleić? Czy papiaki i kontrłaty powinno się jakoś izolować?

Andrzeju
czy mógłbyś użyć swojego autorytetu;) i jednoznacznie doradzić jaką papę należy położyć na deskowanie? Gdzie jest ten złoty środek? Wg mnie 18zł/m2 to przesada...

pozdrawiam
ja robilem tak:
deski zostaly przybite i potem kladlismy pape od gory w dol do mocowania uzywalismy wkretow i podkladek do papy mocowalismy tylko w miejscu zakladu podsuwajac dolny plat pod gorny i potem polaczenia zgrzewajac
Robilismy to od gory zeby nie chodzic po polozonej papie gdyz ma ona lezec na dachu przez okolo 3 lata bez przykrycia docelowego
co do papy to uzywalem takiej (http://www.lemar.poznan.pl/14/lembit-superw-pye200-s50-sbs) cena 11 zl za m2 a papa moim zdaniem naprawde dobra i powinna byc trwala ale zaznaczam ze dekarzem nei jestem


Mozna wiedziec gdzie kupiles ta pape po tak okazyjnej cenie?

I czy Pan Andrzej Wilhelmi moglby cos sie wypowiedziec na temat tej papy, czy trzeba az tak dobra pape klasc na deskowanie, ktore bedzie bez pokrycia dachowka stalo okolo jeden rok?

Dzieki za odpowiedzi.

enickman
01-08-2008, 14:28
Wydaje mi się, że nikt nie potrafi podać jednoznacznej odpowiedzi co jest lepsze.


Co jest lepsze to wiedzą chyba wszyscy - dlatego niestety jest droższe :-) :-( :-)

brachol
01-08-2008, 14:54
Mozna wiedziec gdzie kupiles ta pape po tak okazyjnej cenie?

I czy Pan Andrzej Wilhelmi moglby cos sie wypowiedziec na temat tej papy, czy trzeba az tak dobra pape klasc na deskowanie, ktore bedzie bez pokrycia dachowka stalo okolo jeden rok?

Dzieki za odpowiedzi.
W Poznaniu w hurtowni Chemik

krys1
01-08-2008, 16:15
Witam,


Widzę, że jestem kolejną osobą, która stanęła przed dylematem - deski+papa czy deski+membrana.

Wydaje mi się, że nikt nie potrafi podać jednoznacznej odpowiedzi co jest lepsze.


I pewnie takie dylematy będą jeszcze przez wiele lat. Moim skromnym zdaniem jeśli buduje się dom dla siebie to nie powinno się do bólu szukać najtańszych rozwiązań i nie do końca pewnych. Dach jest bardzo ważnym elementem całości i tak jak fundamenty powinien być wykonany jak najlepiej.
Jeśli ktoś na izolację fundamentów stosuje zwykłą folię to po co mu papa na dachu?
Nikt nie wie jak się folia zachowa po paru latach pod dachówką (choć wiele osób na forum pisze, że się kruszy) ale wiemy jak zachowa się papa. Ja mam głowę spokojną. Na dachu - papa (na włókninie poliestrowej).

Andrzej Wilhelmi
03-08-2008, 08:26
... czy trzeba az tak dobra pape klasc na deskowanie, ktore bedzie bez pokrycia dachowka stalo okolo jeden rok?

Przy tak długim oczekiwaniu na krycie docelowe powinno się zastosować papę termozgrzewalną wierzchniego krycia. Papę przed promieniowaniem UV chroni posypka mineralna.
Wracając do dylematu papa na deskowaniu czy folia na deskowaniu nasuwa się pytanie: jaki jest sens deskowania dachu pod folię skoro ona tego nie wymaga? Jak decydujemy się na folię to nie deskujmy dachu. Pozdrawiam.

djcezar
11-08-2008, 10:59
Witam wszystkich
Może mi ktoś powiedzieć jakiej długości oraz szerokości powinny mieć deski na pełne deskowanie aby to się trzymało kupy. Deski z tego co się orientuję to sosnowe tylko czy mogą być świezo ścięte, czy mają być heblowane oraz czy można zrezygnować z frezowania na pióro i wpust.


Pozdrawiam Wszystkich Dj_

am76
11-08-2008, 12:48
Dość dobrze opisano temat tutaj: http://www.muratorplus.pl/technika/dachy/konstrukcje/papa-na-deskowaniu-czy-membrana-dachowa,16724_14109.htm

Wynika z tego, że deski nie mogą być na pióro i wpust bo muszą być między nimi szczeliny w celu odprowadznenia wilgoci do szczeliny wentylacyjnej.
Jeśli robisz dolną szczelinę wentylacyjną to wtedy zapewne nie ma to znaczenia ale trzeba się zastanowić jak będzie ona działać w okolicach okien połaciowych, kominów, wykuszy. Dochodzi jeszcze to, że taka szczelina może odprowadzać ciepło z wełny.

enickman
11-08-2008, 14:25
Gratuluję własnie trafiłeś do Złotych Myśli :-)

robiąc streszczenie przekręciłeś część zawartych tam informacji, które to z kolei także przekręcają rzeczywistość (no może tylko ubarwiają)
Zwróć uwagę, kto jest autorem tego artykułu:

Marma Polskie folie Sp. z o.o.

dalszy komentarz chyba zbędny

P.S. Może zapytać się redakcję, kiedy zamierza opublikować ten rewolucyjny tekst, który burzy to co do tej pory pisano na łamach pisma

przemekj21
11-08-2008, 15:47
Koledzy,
jak to jest kiedy sie ma dach czterospadowy jeszcze z dwoma duzymi jaskolkami, dwoma kominami i 5 oknami dachowymi (zdjecia do ogladniecia w galerii), czy w takim przypadku istnieje mozliwosc prawidlowego wykonania deskowania z papa? Czy nie jest to samobojstwem?
Rozumiem ze deski trzeba dociac w ten sposob by zostawic ta luke 2-4cm (w zaleznosci od dlugosci dachu) na rogach i pozniej ta pape narozna oderwac, w koszach mysle zeby zrobic podobnie ale jak rozwiazac sprawe przy oknach dachowych lub kominach?
Co myslicie o tym by pozniej na rogach, po oderwaniu papy polozyc kawalki folii dachowej, bo czy nie jest to zbyt ryzykowne by zostawic w wiezbe dachowa i izolacje bez zabezpieczenia w takich miejscach troche bardziej narazonych na niebezpieczentwo przemakania jak pod gasiorami? Czy ma to sens?
Prosze doradzcie, moze macie jakies inne pomysly jak rozwiazac pustke wentylacyjna pod deskowaniem?

Pozdrawiam

am76
11-08-2008, 16:10
Gratuluję własnie trafiłeś do Złotych Myśli :-)

robiąc streszczenie przekręciłeś część zawartych tam informacji, które to z kolei także przekręcają rzeczywistość (no może tylko ubarwiają)
Zwróć uwagę, kto jest autorem tego artykułu:

Marma Polskie folie Sp. z o.o.

dalszy komentarz chyba zbędny

P.S. Może zapytać się redakcję, kiedy zamierza opublikować ten rewolucyjny tekst, który burzy to co do tej pory pisano na łamach pisma

Nie patrzyłem kto to sponsorował. To co tam napisano jest dla mnie bardzo rozsądne. Nie mam podstaw do uważania, że membrana paroprzepuszczlana jeśli zostanie prawidłowo dobrana nie będzie trwała. Oczywistym jest że każdy producent będzie popierał rozwiązania z wykorzystaniem swoich produktów.

Inni producenci membran również proponują takie rozwiązania, np: http://www.multi-comforthouse.pl/3.pdf

Wydaje się, że dolna szczelina wentylacyjna może być niekorzystna ze względów energetycznych w domach energooszczędnych. Poza tym zajmuje miejsce które można wypełnić wełną.

Andrzej Wilhelmi
11-08-2008, 21:20
Jak sie chce sprzedać produkt to można różne rzeczy wypisywać! Równie dobrze można napisać, że okna w domu są zbyteczne bo przez nie tylko strata energii. Jest to bardzo logiczne uzasadnienie bo niby ile czasu spędzamy w domu? Ludzie czynni zawodowo praktycznie ograniczają swój pobyt do spania. Więc po co okna?! Pozdrawiam.

am76
11-08-2008, 21:44
Kiepski przykład. Okna są potrzebne. Papowanie dachu nie jest. Dużo ludzi wokoło buduje domy - 90% nie ma papowania dachu. Nie jest im potrzebne. Nie będą zaglądać pod dachówkę przez najbliższe kilkadziesiąt lat i mogą mieć głęboko w d. co pod nią jest.

Andrzej Wilhelmi
11-08-2008, 21:58
Kiepski argument! Oczywiście, ze nie będą zaglądać bo niby poco? Gorzej jak przyjdzie im remontować dach zanim spłacą kredyt. Pozdrawiam.

krys1
11-08-2008, 22:38
Mam dach z pełnym deskowaniem pokryty papą. Pomiędzy wełną a deskowaniem będzie szczelina wentylacyjna. Może ktoś wie jak prawidłowo wykonać i utrzymać tę szczelinę od strony elewacji budynku (tak aby wykonawca elewacji nie zapchał jej wełną )i aby była jeszcze dodatkowo zabezpieczona przed np. gryzoniami ?????????????????????

Andrzej Wilhelmi
11-08-2008, 23:19
Wełna elewacyjna jest twarda. Odpowiednio docięta pozostawi szczelinę. Wklejając siatkę w górnej warstwie można zatopić pociągając pod same deski drobniutką metalową siatkę (oczka 1x1 lub 2x2 mm) szerokości 15~20 cm. Pozdrawiam.

am76
11-08-2008, 23:35
Kiepski argument! Oczywiście, ze nie będą zaglądać bo niby poco? Gorzej jak przyjdzie im remontować dach zanim spłacą kredyt. Pozdrawiam.
Zgadza się - i właśnie dla tego trzeba się nad tym dobrze zastanowić. Niektórzy twierdzą że dach zgnije jak będzie opapowany, inni mówią, że membrana popęka i że osy powygryzają w niej dziury. Ja sam nie wiem komu wierzyć.
Ale trzeba też przyznać, że nie mamy jeszcze dużego doświadczenia w zabudowie i zamieszkaniu poddaszy na taką skalę jak obecnie. Teraz na poddaszach się poprostu żyje - łazienki, kuchnie, pralnie. Nie jestem pewien czy te szczeliny wentylacyjne pod opapowanymi deskami będą skuteczne (w szczególności jak dach nie jest prosty, np. w kształcie litery L albo T). Dawniej poddasza nie były zamieszkałe.

krys1
12-08-2008, 08:31
Wełna elewacyjna jest twarda. Odpowiednio docięta pozostawi szczelinę. Wklejając siatkę w górnej warstwie można zatopić pociągając pod same deski drobniutką metalową siatkę (oczka 1x1 lub 2x2 mm) szerokości 15~20 cm. Pozdrawiam.

Dzięki za odpowiedź. Napewno dopracujemy ten temat. O efektach napiszę :)

djcezar
12-08-2008, 12:36
am76
Dość dobrze opisano temat tutaj: http://www.muratorplus.pl/technika/dachy/konstrukcje/papa-na-deskowaniu-czy-membrana-dachowa,16724_14109.htm

Wynika z tego, że deski nie mogą być na pióro i wpust bo muszą być między nimi szczeliny w celu odprowadznenia wilgoci do szczeliny wentylacyjnej.
Jeśli robisz dolną szczelinę wentylacyjną to wtedy zapewne nie ma to znaczenia ale trzeba się zastanowić jak będzie ona działać w okolicach okien połaciowych, kominów, wykuszy. Dochodzi jeszcze to, że taka szczelina może odprowadzać ciepło z wełny.

Tylko jeszcze jakiej szerokości będą najlepsze, w artykule pisze, że 10cm ale bez wentylacji bo muszą być szczeliny, myśle, że 20cm dechy 20mm wystarczą.

brachol
12-08-2008, 13:09
deski ns deskowanie najlepiej 10-12 cm takie deski mniej pracuja niz szersze a grubosc 2 cm ale to tez troche zalezy od rozstawu krokwi

am76
12-08-2008, 13:09
W artykule piszą o 11cm. 20 to zdecydownie inny rozmiar. Ktoś wcześniej napisał że artykuł jest sponsorowany - tym lepiej bo producent membran zapewne dobrze wie jakie mają być te deski i szczeliny między nimi.

Andrzej Wilhelmi
12-08-2008, 19:40
A moim zdaniem nie wie! Kolejny raz zapytam: w jakim celu deski pod folię skoro folia tego nie wymaga?! Pozdrawiam.

am76
12-08-2008, 22:46
Pewnie nie są potrzebne ale jak kto chce to może dać. Ten wątek jest o deskowaniu - nie czytałem - skoro tak dużo jest w nim postów to zapewne można gdzieś przeczytać po co te deski.

joannaj75
13-08-2008, 08:04
no to po co się deskuje dachy > ? przecież to w pewien sposób usztywnia taki dach , jak ma się wywalić deski to można je tak wykorzystać .....folia nie wymaga deskowania to pewne ale też nie szkodzi to foli a dach lepszy -więc o co jakieś ALE !?
Wiadomo że są tacy co preferują na deski tylko pape no i ok, ale to nie znaczy że na deski foli nie można kłaść -czy nie ?

skorpio
13-08-2008, 08:11
Wiadomo że są tacy co preferują na deski tylko pape no i ok, ale to nie znaczy że na deski foli nie można kłaść -czy nie ?

Zgadza się. I dlatego na rynku są membrany o różnym przeznaczeniu, m.in. do dachów deskowanych.

Andrzej Wilhelmi
13-08-2008, 19:25
jak ma się wywalić deski to można je tak wykorzystać .....folia nie wymaga deskowania to pewne ale też nie szkodzi to foli a dach lepszy -więc o co jakieś ALE !?

A skąd ta pewność, że nie szkodzi to folii? Ile dobrych desek z budowy nadaje się na dach? Więc co to są za argumenty? Jak dotąd nie spotkałem żadnego merytorycznego uzasadnienia stosowania desek pod folię. Pozdrawiam.

badboyryba-M05aL
21-08-2008, 08:04
Witajcie,

Mamkilka pytań, które być może już się przewinęły ale dla uścićlenia spytam raz jeszcze -

czy to prawda, że dach po odeskowaniu i opapowaniu musi mieć jakieś specjalne otwory lub szczeliny wentylacyjne?

w jaki sposób należy ułożyć pod takim dachem wełnę? czy należy zostawić odstęp między deskami a wełną?

co zrobić z otorem, który pozostaje między deskami a murłatą - zabić deskami?

jz
21-08-2008, 10:01
A skąd ta pewność, że nie szkodzi to folii? Ile dobrych desek z budowy nadaje się na dach? Więc co to są za argumenty? Jak dotąd nie spotkałem żadnego merytorycznego uzasadnienia stosowania desek pod folię. Pozdrawiam.

Ja również nie widzę żadnych powodów do stosowania desek pod membranę dachową. Stabilność konstrukcji czy wygłuszenie kompletnie mnie nie przekonuje. Inaczej jednak twierdzą wykonawcy.
Jak myślisz, dlaczego wykonawcy, np. mój, namawiają klienta na deskowanie (mój proponuje mi deskowanie + membrana)? Bo łatwiej im później kłaść membranę i dachówkę oraz chodzić po takim dachu? Innego wyjaśnienia nie potrafię znaleźć...

adam2007
21-08-2008, 10:12
A skąd ta pewność, że nie szkodzi to folii? Ile dobrych desek z budowy nadaje się na dach? Więc co to są za argumenty? Jak dotąd nie spotkałem żadnego merytorycznego uzasadnienia stosowania desek pod folię. Pozdrawiam.

Ja również nie widzę żadnych powodów do stosowania desek pod membranę dachową. Stabilność konstrukcji czy wygłuszenie kompletnie mnie nie przekonuje. Inaczej jednak twierdzą wykonawcy.
Jak myślisz, dlaczego wykonawcy, np. mój, namawiają klienta na deskowanie (mój proponuje mi deskowanie + membrana)? Bo łatwiej im później kłaść membranę i dachówkę oraz chodzić po takim dachu? Innego wyjaśnienia nie potrafię znaleźć...




No jeżeli stabilność konstrukcji Cię nie przekonuje to wszystko wyjaśnia skąd taki pogląd.

jz
21-08-2008, 10:50
No jeżeli stabilność konstrukcji Cię nie przekonuje to wszystko wyjaśnia skąd taki pogląd.

Więźba dachowa jest wystarczająco stabilna bez deskowania - dlatego mnie to nie przekonuje. Architekci nie projektowali by dachów bez deskowania, gdyby tak nie było.
Druga sprawa to to, że siatka stworzona przez łaty i kontrłaty też poprawia stabilność konstrukcji, chociaż tak jak napisałem wyżej - to nie ma żadnego znaczenia, ponieważ konstrukcja więźby jest wystarczająco stabilna.

enickman
21-08-2008, 11:29
jesteś może projektantem?

Andrzej Wilhelmi
21-08-2008, 18:12
Prawdą jest że pełne deskowanie usztywnia dach ale lepszym usztywnieniem jest nawet cienka płyta OSB. Są bardziej skuteczne i ekonomiczne sposoby sztywnienia więźby dachowej np. taśma perforowana. Takie usztywnienie jest stosowane np. na dachach pawilonów LIDL-a. Tak więc kolejny chybiony argument. Pozdrawiam.

jz
21-08-2008, 21:39
Prawdą jest że pełne deskowanie usztywnia dach ale lepszym usztywnieniem jest nawet cienka płyta OSB. Są bardziej skuteczne i ekonomiczne sposoby sztywnienia więźby dachowej np. taśma perforowana. Takie usztywnienie jest stosowane np. na dachach pawilonów LIDL-a. Tak więc kolejny chybiony argument. Pozdrawiam.

Usztywnianie usztywnianiem. Ale czy jest w ogóle sens cokolwiek usztywniać?
Wg tradycyjnej metody pokrywania dachów papą przeznaczenie desek na pewno nie jest takie, żeby usztywniać konstrukcję...

Andrzej Wilhelmi
22-08-2008, 19:06
Jak najbardziej jest sens a czasami wręcz obowiązek czy konieczność. Łaty nie sztywnią więźby a kominy nie są dla niej oporem. O konieczności sztywnienia więźby decyduje projektant (konstruktor). Pozdrawiam.