dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
View RSS Feed

Dareckyy

Użytkowanie ogrzewania Legalett

Oceń ten wpis
W tym wątku będę opisywał swoje doświadczenia z ogrzewaniem Legalett w naszym domu.

Na początek dywagacje związane z ustawieniem termostatów Auraton do sterowania pracą agregatów elektrycznych Legalett
http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post4909750

20.10.20011r.

Zgodnie z sugestiami Pawgara termostaty ustawiłem na razie na 5 godzin ogrzewania w trakcie doby, oczywiście w II-giej taryfie. Agregaty mają włączać się w godzinach 2:00-5:00 i 13:00-15:00, jeśli oczywiście temperatura spadnie poniżej ustawionej. Na razie na podstawie obserwacji włączają się tylko 2 grzałki do dwóch obwodów (łazienka i pokój córki), gdzie temperatura ustawiona jest na 22 st. C. W pozostałych pomieszczeniach ustawione jest 21 st. i 20 st. i temperatura w nich nie spada poniżej tego poziomu. Temperatury w nocy są na poziomie ok. 3 st. C w trakcie dnia ok. 6-8 st. C.

25.11.2011r.

Po nieco miesiącu użytkowania Legalett mam następujące uwagi:

1) agregat umieszczony w korytarzu w pobliżu wejścia do 3 sypialni bardzo hałasuje (uciążliwy szum)! Zgłosiłem problem do Abakonu. W najbliższym czasie będzie to sprawdzane. Moim zdaniem pokrywa agregatu jest źle uszczelniona. Elektryk, z którym rozmawiałem wspomniał, że jest możliwość również zmniejszenia obrotów wentylatora.

2) Przy aktualnych temperaturach wynoszących w nocy nieco poniżej zera (ok. -3 st.C.) i w dzień nieco powyżej zera (ok. +3 st.C) ustawienie na grzanie 5h/ dobę jest wystarczające tzn. w salonie utrzymuje się zadana temperatura ok. 22 st. C, w naszej sypialni ok. 21 st. C, w jednym z pokoi ok. 21 st. C (temperatura na termostacie ustawiona na 20 St. C). Niedogrzane są dwa pomieszczenia: łazienka utrzymuje się temperatura ok. 21 st. C. (ustawiona na termostacie jest 22 st. C) oraz w jednej z sypialni gdzie jest ok. 21 st. C (a ustawione jest 22 st. C).

04.01.2012r.

Byli dzisiaj u mnie elektrycy w sprawie hałasującego agregatu. Faktycznie byli zaskoczeni natężeniem hałasu. Sprawdzili agregat i wentylator oraz pokrywę skrzyni i nie stwierdzili żadnych nieprawidłowości. Zamontowali kondensator, który spowodował zmniejszenie obrotów z ok. 3100 do ok. 2100 na min. Nastąpił wyraźny spadek hałasu przy otwartej skrzyni agregatu. Dodatkowo została uszczelniona wierzchnia pokrywa betonowa uszczelką do uszczelnienia okien, akurat uszczelnienie tej pokrywy pozostawiało wiele do życzenia. Hałas wyraźnie się zmniejszył, słychać teraz jedynie lekki szum w korytarzu. W sypialniach po zamknięciu drzwi do korytarza szumu już nie słychać. Sprawdzę jeszcze jak będzie to funkcjonowało w nocy.

Sposób załatwienia reklamacji mnie satysfakcjonuje. Szkoda, że nie sprawdzono tego od razu, zanim ułożyłem podłogę ...

18.01.2012r.

Poniżej udostępniam link do arkusza, w którym notuję co tydzień zużycie energii i wody. Nie mam niestety podlicznika na Legalett, więc na razie nie mogę precyzyjnie określić zużycia energii elektrycznej na ogrzewanie. Będę mógł to oszacować w połowie września br po roku od wprowadzenia się. Biorąc pod uwagę, że w domu mamy wszystko "na prąd" uważam, że zużycie jest na przyzwoitym poziomie.
https://docs.google.com/spreadsheet/...2gzNzY5d2ZyRkE

24.01.2012r.

Poniżej wklejam link do mojej opinii na temat płyty fundamentowej z systemem ogrzewania Legalett, która została zamieszczona w aktualnym numerze Muratora (2/2012)
https://picasaweb.google.com/1030937...28167886801410

i zamieszczam sprostowanie dotyczące kosztu wykonania. Podana w artykule kwota jest zawyżona i została przeze mnie błędnie podana na podstawie transzy kredytu, którą otrzymałem z banku na wykonanie budynku do poziomu "zero". Transza była powiększona o koszt materiałów na wykonanie podbudowy pod fundamenty.

Kwota, którą zapłaciłem wykonawcy za wykonanie płyty fundamentowej o powierzchni ok. 100 mkw wraz z systemem ogrzewania Legalett (w tym 2 agregaty elektryczne o mocy 4 kWh każdy, rury spiro fi 100 mm, 5 sterowników Auraton 2005), izolacja pod płytą ze styropianu EPS 100 o grubości 30 cm, dodatkowo wykonanie stóp fundamentowych pod garaż wyniosła ok. 65 tyś. zł brutto. Kwota ta zawierała również koszt geodezyjnego wytyczenia budynku, usunięcie warstwy nienośnej gruntu, wykonanie podbudowy pod fundament (bez materiałów), wykonanie podziemnej części kanalizacji, przepustu wprowadzającego wodę, czerpni powietrza do kominka, wykonanie drenażu opaskowego.

Ustawienia sterowników (24.01.2012)

Dzisiaj zmieniłem ustawienia sterowników Legalettu. Dołożyłem jeszcze jedną godzinę na ewentualne włączanie się agregatów. Aktualne ustawienia to od 01:00 do 05:00 i 13:00-15:00, czyli maksymalnie 6 godzin na dobę. Zwiększyłem też poziom temperatury w pokoju Babci do 21 st. C, mimo, że twierdzi iż jest jej wystarczająco ciepło. Zmianę wprowadziłem z powodu spadku temperatur wewnątrz domu o ok. 0,5 st. C i przewidywanymi mrozami w najbliższych dniach. Planuję też zrobić badanie kamerą termowizyjną budynku i chcę podgrzać trochę temperaturę w środku i samą płytę.

Kolejna zmiana sterowników (01.02.2012)

Temperatury na zewnątrz systematycznie spadają, w dzień oscylują w okolicy -15 st. C, a w nocy spadają do -20 st. C. Temperatura w domu też się obniżyła o ok. 0,5 do 1,0 st.C, ale nie spadły poniżej 20 st. C. Dołożyłem kolejne dwie godziny tak ,a by było komfortowo bez dogrzewania kominkiem. Aktualnie ogrzewanie będzie się włączać w godzinach 23:00-05:00 i 13:00-15:00.

09.02.2012r.Spotkanie w Abakonie m.in. w sprawie Legalettu. W najbliższym czasie wymienią nam uszkodzoną płytę betonową stanowiącą pokrywę agregatu, który reklamowaliśmy w związku z duzym hałasem. Uzgodniliśmy też zmniejszenie obrotów wentylatora w drugim agregacie umieszczonym w pomieszczeniu gospodarczym, który ogrzewa część dzienną domu. W nocy jednak słychać szum, nie jest on uciążliwy, ale skoro można go obniżyć, to czemu nie.

13.02.2012r. zmiana ustawień sterowników
Ponieważ od dzisiaj dosyć mocno się ociepliło, temperatura na zewnątrz wynosi ok. -7 -8 st. C. odjąłem 1 godzinę na ogrzewanie. Aktualne ustawione jest 7h na dobę:

00:00 do 05:00 i od 13:00 do 15:00

17.02.2012r.
odjąłem kolejną godzinę. Przyszła odwilż, temperatura na zewnątrz w dzień ok. +5 st. C, w nocy ok. 0 st. C. Aktualnie ustawione jest 6 godzin na dobę:

00:00 do 04:00 i od 13:00 do 15:00

Dzisiaj w trakcie dnia włączył się tylko jeden obwód (jedna grzałka).

17.03.2012

Nadeszła wiosna (prawie) temperatury w dzień sięgają 20 st.C. Zdecydowaliśmy się wyłączyć ogrzewanie. I tak w ostatnich dniach włączało się tylko w łazience i jednej sypialni, gdzie jest zadana wyższa temperatura na sterownikach.

21.03.2012

Dzisiaj mamy kalendarzową wiosnę. W nocy temperatura spada poniżej zera. w domu temperatura cały czas powyżej 20 st. C. Wieczorem przepalamy w kominku (wczoraj i dzisiaj). W najbliższy weekend znowu ma być bardzo ciepło. Ogrzewanie na razie wyłączone.

25.03.2012

Legalett nadal wyłączony. Zrobiłem wstępne rozliczenie sezonu grzewczego (od 14.10.2011 do 17.03.2011, czyli 5 miesięcy) i wyszło ... ok. 210 zł/m-c za prąd (ok. 3630 kWh) i ok. 38 zł/m-c za drewno do kominka (spaliłem ok. 0,7 mp sezonowanego buka).

Updated 26-03-2012 at 17:29 by Dareckyy

Tagi - katalog słów kluczowych: Brak Edytuj Tagi
Kategorie
Dzienniki Budowy na Forum

Komentarze

  1. Avatar InezDomyKanadyjskie
    Ciekawi mnie bardzo zużycie prądu przez Legalett. Zima - jak dotąd - jest łaskawa, ale już jakieś rachunki na pewno mozna wykonać.
    Czy sprawdzałeś może ile kilowatogodzin zużyłeś do tej pory? I za jaki okres?
    Albo po prostu jakie rachunki płaciłeś?

    Chciałabym porównać z innymi rodzajami ogrzewania.
  2. Avatar Dareckyy
    Witaj InezDomyKanadyjskie

    Dopiero teraz zauważyłem Twój komentarz. Uzupełniłem swój wpis o link do arkusza, w którym notuję co tydzień zużycie energii elektrycznej (i wody). Nie mam podlicznika na Legalett. Ogrzewanie na razie ustawione jest na włączanie się 5 godzin na dobę tylko w drugiej taryfie i na razie to wystarcza, aby utrzymać temperaturę w pomieszczeniach na poziomie 20-22 st. C. Grzałki elektryczne w poszczególnych obwodach (pomieszczeniach) włączają się pod warunkiem, że temperatura w danym pomieszczeniu spadnie poniżej zadanej na termostacie.