dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
View RSS Feed

otwarty3

Ogrzewanie podłogowe czy nadmuchowe?

Oceń ten wpis
Mam dylemat z ogrzewaniem. Wybór jest już ograniczony tylko do dwóch rozwiązań: podłogowe lub nadmuchowe. Obydwa z pompą ciepła, bo nie podłączamy gazu (tu wchodzi drugi dylemat - jaka pompa? powietrze? woda? glikol?). Na początku nastawiałem się na nadmuchowe. Im więcej czytam, tym mam większy problem. Jedni twierdzą, żeby nie iść w nadmuchowe przy wentylacji mechanicznej z rekuperacją, a inni zupełnie nie widzą przeciwwskazań. Czytam opinie ludzie bardzo zadowolonych z jednego i drugiego rozwiązania.
Jak ktoś już ma jedno lub drugie to może coś podpowie?

Komentarze

  1. Avatar RSG
    My tez decydujemy sie na pompe ciepła. Koszt zapewne wiekszy ale mam nadzieje ze za jakis czas się zwróci i no i ta wygoda bo tez nie mamy mozliwosci podłaczenia gazu, a piec na ta chwile raczej nie wchodzi w gre Będzemy odwierty pionowe stosować, raczej podłogowe ogrzewanie nasi znajomi zastosowali ogrzewanie podłogowe i są bardzo zadowoleni. Przeliczaliscie koszty całej instalacji wraz z ogrzewaniem podłogowym. Wiem że to w granicach 70- 90 tys.
  2. Avatar otwarty3
    Mam jakieś wstępne wyceny. Jak zwykle średnio porównywalne, bo każda różni się pewnymi elementami, ale rzeczywiście wyjdzie w granicach 70-90 tys.
  3. Avatar RSG
    Witam.
    Czy dowiadywaliście się odnośnie dotacji do pompy ciepła na rok 2015? Jest taka możliwość a jeżeli ktoś by chciał zastosować fotowoltaike jest to bardzo dobre połączenie. Dwa odnawialne źródła większa dotacja w banku ochrony środowiska oraz w wojewódzkim funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej mozna oto zabiegać. pozdrawiam
  4. Avatar otwarty3
    Od początku nastawialiśmy się właśnie na fotowoltaikę, ale już prawie 1,5 roku ciągną się formalności związane z wdrożeniem tego dofinansowania. Cały czas to śledzę, ale niestety Wielkopolska jest chyba za bogata, bo wojewódzki fundusz w Poznaniu napisał na swojej stronie, że nie będzie tego wdrażał. Czekałem aż wdrożą to w bankach i w końcu się doczekałem, że podpisali umowę z BOŚ Bankiem, ale na razie niewiele z tego wynika. Poza tym nie wiem, czy dobrze zrozumiałem, ale jak rozmawiałem z jedną z osób z banku, to dostałem informację, że maksymalne dofinansowanie to 8 tys. zł. Jak trzeba będzie zapłacić od tego podatek i jakieś dodatkowe koszty, a do tego przygotować milion dokumentów to nie wiem czy sprawa jest warta zachodu. Póki co praca i budowa wypełniają prawie cały mój czas. Dzień pracy zaczyna się o 6-7 i kończy o 12-1 w nocy. Jak się coś rozluźni, to będę dalej zgłębiał temat.
  5. Avatar RSG
    My jesteśmy po rozmowie z dyrektorką BOŚ ale skupiliśmy się na pompie ciepła powiedziała nam , że dotacja wynosi 20 % oczywiście kredyt trzeba zaciągnąć ale jest to 1% w skali roku można nawet na 15 lat czyli sądzę ze opłacalne. a jeżeli chodzi o fotowoltaike tez zastanawialiśmy się ale stwierdziliśmy po analizie ze dla domku jednorodzinnego się to nie opłaca. Nigdy te ogniwa nie osiągnął swojego maximum a dane które podają producenci dotyczą pełnego nasłonecznienia, a w Polsce wiadomo jak z tym nasłonecznieniem jest.