dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
View RSS Feed

Kon111

Dziennik budowy - "Manuela"

Oceń ten wpis
7.08.2004 Miałem nadzieję, że dziś uda się zakończyć murowanie ścian fundamentowych. Pewnie by się udało gdyby nie kwestia głównego komina. Po analizie projektu „szeryf” stwierdził, że trzeba dolać dodatkowe 30cm ławy fundamentowej wzdłuż ściany przy której będzie komin. Wcześniej wydawało mi się, że wystarczy mała dolewka. Tak więc ekipa nie domurowała ostatnich 3m ściany tylko zaangażowała się w te 3mb ławy: wykop, podsypka, zbrojenie, beton, a że dziś sobota i fajrant o 13:00, to na zalanej ławie się skończyło. Efektem tego będzie solidnie czyli od ławy fundamentowej wyprowadzony komin.
Jak już jestem przy kominie to wspomnę, że dziś trochę z majstrem rozmawialiśmy o tym jakże ważnym elemencie domu. Zaproponował mi dość korzystne rozwiązanie: przesunięcie kanałów wentylacyjnych na drugą stronę kanału kominowego od kominka. Można tak zrobić ponieważ mój komin zostanie odchudzony o niepotrzebny kanał dla kotła gazowego (kocioł z zamkniętą komora spalania można wyprowadzić bezpośrednio przez ścianę zewnętrzną - potwierdził to wykonawca z Viessmanna). Dzięki temu manewrowi w łazience na górze będzie więcej miejsca przy ścianie kominowej m.in. na kabinę prysznicową. Cały czas nie jestem jeszcze zdecydowany czy komin zrobimy z cegły czy systemowy np. Schiedel. Skłaniam się ku rozwiązaniu hybrydowemu: kanał dla kominka z Schiedla – Rodno Plus, a wentylacja zwykła murowana. Ale nic jeszcze nie jest przesądzone.

Po niedzieli będziemy izolować. Niestety na razie na forum mój wątek dot. koncepcji izolacji przeciwwilgociowej nie cieszy się zbytnim zainteresowaniem. A pomysł mam taki:
- od wewnątrz dać grunt z rozcieńczonego Dysperbitu, na to dwie warstwy właściwe Dysperbitu w sumie ok. 2kg na m2,
- od zewnątrz podobnie grunt z Dysperbitu, potem jedna warstwa właściwa Dysperbitu, a na to styropian przyklejony odpowiednim preparatem. Jeżeli wybiorę produkty Inco-Veritas to środek do klejenia styropianu nazywałby się Abizol ST (nowość).
Rozglądałem się już po hurtowniach szukając odpowiedniej oferty na w/w „mazidła”. Ponieważ potrzeba mi ok. 350kg!!! tych specyfików, np. na Dysperbit dostałem ofertę po 1,86PLN/kg netto mimo niedawnej podwyżki (czyli 18% rabatu). Abizol ST (zużycie ok. 1,2kg/m2) zakładając analogiczny rabat dostanę za 4,94PLN/kg. Dla jasności powierzchnia ścian zew. to 61m2, a wew. to 97m2.

Zaraz po izolowaniu przeciwwilgociowym czeka nas ocieplanie fundamentów. Mogę zastosować zwykły styropian FS20 lub polistyren ekstrudowany lub nowość Rockwool’a płyty FUNDA (www.funda.pl). Ten ostatni produkt można bez obaw zasypywać bez dodatkowego zabezpieczenia folią, czy siatką – pozostaje jeszcze kwestia ceny, tą poznam w poniedziałek. Korzystne jest to, że po rozmowie z majstrem okazało się, że z przyklejaniem ocieplenia możemy się wstrzymać – ruszyć z murami a ocieplenie dać później. Dzięki temu będę miał jeszcze trochę czasu na wybór technologii i ewentualne ściągnięcie tych płyt Rockwool’a.

Odezwała się do mnie dziś firma okienna, z której mam zamiar brać M&S’y. Poinformowali mnie, że mają do pokazania w sklepie nową ekspozycję drewnianych okien M&S. Gdy pojawiłem się w sklepie, żeby sobie „pomacać” moje przyszłe okna, dowiedziałem się przy okazji, że M&S właśnie rozpoczyna seryjną sprzedaż drzwi zewnętrznych – przedtem też takowe produkowali, ale można je było zamówić tylko z oknami i za dość wysoką cenę. Dostałem jeszcze ciepły prospekcik i będziemy wybierać. Miesiąc temu, przy wycenie okien poprosiłem o oszacowanie kosztów drzwi – cena zwaliła mnie z nóg – 6150PLN netto. Teraz ceny kształtują się w okolicach 5000PLN - drzwi z bocznym świetlikiem. Biorą pod uwagę, że przy tej cenie będziemy mieli drzwi dokładnie pasujące do okien (to samo drewno, kolor i lakier), chyba się skusimy.
Tagi - katalog słów kluczowych: Brak Edytuj Tagi
Kategorie
Dzienniki Budowy na Forum