dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
View RSS Feed

Bentul

Dziennik budowy Bentula

Oceń ten wpis
A teraz kilka słów o więźbie dachowej.

Po pierwsze - więźba prefabrykowana. Dlaczego? Z kilku przyczyn...
Po pierwsze, lepsze i trwalsze wykonanie takiej więźby gwarantuje zadowolenie przez długie lata (przynajmniej mam taką nadzieję :wink: ).
Po drugie, szybki montaż (2 - 3 dni) polegający na zmontowaniu gotowej więźby na miejscu przez wykwalifikowaną ekipę.
Po trzecie w końcu - pewność, która oznacza obliczenia dla konkretnych warunków, przygotowanie projektu pod kątem zmian (których u mnie sporo).
Po czwarte, co wynika z trzeciego, możliwość zlikwidowania słupka podtrzymującego koszową, który występuje w oryginalnym projekcie i możliwość wygospodarowania stryszku na poddaszu na lekkie przedmioty (np. kartony, których nigdy nie ma gdzie trzymać, a które ja mam w zwyczaju trzymać po kupnie nowych "sprzętów" czym doprowadzam żonę do czarnej rozpaczy... :roll: ).
Trochę informacji na temat montażu wiązarów prefabrykowanych znajdziesz tutaj.
Więźba monowana w sosób tradycyjny, nigdy nie będzie tak dobra jak ta prefabrykowana, jej montaż trwałby przez wiele dni, a koszt nie byłby wcale aż taki mniejszy...

Wysłałem zapytania do pięciu firm zajmujących się budową więźby prefabrykowanej (adresy do innych tego typu firm znajdzisz tutaj):
1) EUROTIMBER z Poznania,
2) CORDES z Gniezna,
3) PARTNER ze Szczecina,
4) INTER-LERS z Kłecka k. Gniezna,
5) WIĄZARY BURKIETOWICZ z Odolanowa k. Ostrowa Wlkp.

Jakie uzyskałem oferty poniżej (cena uwzględnia zmiany polegające na wygospodarowaniu stryszku i likwidacji słupa metalowego podtrzymującego koszową):
Firma nr 1:- konstrukcja dachu - 22 880 zł netto
- koszt transportu (kilkanaście kilometrów od zakładu w Człopie do budowy!!!) i montażu - 6 000 zł netto
- w cenie: projekt, wyprodukowanie wiązarów, impregnacja,
- drewno suszone, niestrugane, klasy C27, impregnowane,
- VAT - chyba 7% (brak informacji w ofercie).
Firma nr 2:
Brak oferty! Krótko mówiąc - olali moje zapytanie mimo mojego telefonu do nich! Omijajcie z daleka!
Firma nr 3:
- cena to ok. 17 000 - 18 000 zł netto,
- bez montażu - Pan sugerował samodzielne znalezienie firmy montującej i podal przybliżony koszt - 18 - 20 zł/m2, czyli 6 000 zł,
- bez transportu, przybliżony koszt transportu wg. interlokutora ( :wink: ) to ok. 1 000 zł (2,8zł/km),
- tarcica skandynawska, czterostronnie strugana, suszona komorowo, badana maszynowo, klasy C24, nieimpregnowana (ponoć nie trzeba :lol: ),
- VAT - chyba 22% (brak informacji w ofercie).
Firma nr 4:
- konstrukcja z transportem i montażem - 26 000 zł netto,
- tarcica suszona, impregnowana, klasyfikowana wytrzymałościowo,
- VAT - 7%.
Firma nr 5:
- wiązary, stężenia, okucia, murłata, montaż konstrukcji z dźwigiem - 19 160 zł netto,
- łaty, kontrłaty, deska czołowa - 2 120 zł netto,
- transport - GRATIS,
- RAZEM - 20 200 zł (suma się nie zgadza, bo jest rabacik :D ),
- drewno iglaste klasy C27, suszone, strugane, impregnowane metodą zanurzeniową środkiem WOLMANIT CX-H 200,
- VAT niestety 22% (ciekawe dlaczego), ale przecież można odzyskać różnicę!

Teraz macie wszystko jak na talerzu!
Wybór mógł być tylko jeden! WIĄZARY BURKIETOWICZ. Na drugim miejscu - firma INTER-LERS.
W tym miejscu chcę znowu podziękować Kamilowi (Kamil1967) za przetarcie szlaków rok temu i podpowiedzi w tym zakresie. Cena jest właściwie jego zasługą, a ja można powiedzieć, podczepiłem się pod tamtą ofertę... 8).
Tagi - katalog słów kluczowych: Brak Edytuj Tagi
Kategorie
Dzienniki Budowy na Forum