dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
View RSS Feed

Lygi

3

Oceń ten wpis
Cytat Napisał Lygi Zobacz post
Po oczyszczeniu domu ze wszystkich mebli i innych sprzętów pozostawionych przez byłych właścicieli najpierw zająłem się stolarką okienną.
Niestety zakup nowych okien drewnianych ze względu finansowych był niemożliwy, a okna PCV nie wchodziły w grę bo nie wpisywały by się w kontekst klimatu domostwa toteż pozostało zająć się renowacją tych okien i drzwi które zastaliśmy w domu. Okna nie były w najgorszym stanie jak na swój wiek. Zwłaszcza te wewnętrzne ,bo okna zewnętrzne wymagają trochę więcej pracy. Ogólnie to okna wymagały drobnych napraw czyli podklejania, szpachlowania i powtórnego malowania. Naprawy zapowiadały się też przy drzwiach. Gdzieniegdzie tam gdzie są ubytki lub drewno jest w fatalnym stanie będzie trzeba robić wstawki z nowego drewna.
Zacząłem od zdjęcia wszystkich drzwi z framug i demontażu zewnętrznych starych kutych zamków (co ciekawe do większości tych zamków zachowały się oryginalne klucze) Zdjąłem też pierwszą warstwę okien. Na szczęście znalazłem firmę zajmująca się renowacją antyków która zgodziła się zdjąć farbę z drzwi i okien poprzez ługowanie.
Myśl że miałbym ręcznie zdejmować ileś tam warstw farby z 11 sztuk drzwi i 10 kompletów okien napawała mnie przerażeniem. A tak po kąpieli w żrącej zasadzie problem starej farby będe miał definitywnie z głowy.

Zatem pierwsza warstwa okien i drzwi pojechały się wykąpać z ługu a ja zająłem się instalacjami.
Znalazłem elektryka który zgodził wykonać mi instalacje i naszkicowałem mu ogólny projekt instalacji (gdzie mają być gniazdka, punkty świetlne ,włączniki, ile i jakie mają być obwody i jakie maja być zabezpieczenia na tych obwodach ) elektryk zasugerował mi bezpieczniki przeciwprzepięciowe która mają mnie chronić przed wyładowaniami. Choć drogie to trochę to się zgodziłem bo lepiej dmuchać na zimno niż żałować ze się nie wydało tych paru setek. Fajne było też to że elektryk prawie wszędzie w pokojach gdzie były dwa wejścia zamontował dwa włączniki do świateł przy każdych drzwiach.
Elektryk wziął się do roboty i ja też. Postanowiłem korzystając z tej okazji ze wszystkie ściany będą na nowo szpachlowane itp. ukryć w ścianach wszelkie przewody które w przyszłości być mogą być mi potrzebne. A tych kabli i kabelków okazało się całkiem sporo.
Zatem ścianach i pod sufitem (Jako że przewidywałem podwieszany sufit łatwiej było żeby przewody biegły przede wszystkim pod sufitem a w ściany przewody wchodziły tylko tam gdzie to konieczne) chciałem przeprowadzić przewody audio do kina domowego, wideo do projektora, antenowe, do telewizji satelitarnej, do monitoringu, do alarmu i domofonu.


Instalacja w salonie pod kino domowe






instalacja pod domofon, alarm itp. w holu


instalacja pod stacje pogody


instalacja antenowa


instalacja pod projektor.

Moim extra waganckim pomysłem była instalacja stacji pogodowej.
Kupiłem rozbudowaną stacje pogodowa którą można podłączyć do komputera i wyświetlać wyniki czujników oraz statystyki na ekranie komputera. Wymyśliłem żeby komputer przeznaczony do obsługi tej stacji pogodowej podłączyć do monitorów zainstalowanych w holu oraz w gabinecie.
Monitory do obsługi monitoringu też miały być zainstalowane w holu oraz w gabinecie. Co do monitoringu to postanowiłem zainstalować cztery kamery. Jedną na zewnątrz na froncie budynku by pokazywał kto stoi pod drzwiami lub oknami, jedną na zewnątrz od podwórka oraz dwie w środku w salonie i gabinecie gdzie jest zgromadzony najbardziej cenne rzeczy. Zapis z kamer ma być przekazywany za pośrednictwem internetu wprost na serwer dzięki czemu po kradzieży rejestratora nadal można sprawdzić zapis z tych kamer no i można sprawdzać co się dzieje w domu z dowolnego miejsca na świecie będąc np. na urlopie .


instalacja pod monitory w holu.


tu zbiegają się przewody instalacji monitoringu, stacji pogody itp.

Najwięcej kłopotów sprawiło mi przeciągniecie przewodów od monitorów komputerowych. Wtyczki są duże i trzeba sporych otworów by przeciągnąć je przez ścianę no i nie można ich ciąć. Trzeba je łączyć za pomocą przelotek.
Instalacje elektryczną w piwnicy i strychu zostawiłem do wykonania na później.

Błogosławieństwem okazałą ie bruzdownica do robienie rowków pod przewody w ścianie oraz odkurzacz przemysłowy. Bruzdownice kupiłem specjalnie na ta okazje ale to była taka tania bruzdownica i okazał się za słaba. Praca nią była naprawdę irytująca. Tarcze co chwile się zatrzymywały w ścianie . Na szczęście elektryk mi pożyczył swoją profesjonalna bruzdownice i wszystko szło gładko. Do bruzdownicy musi być odkurzacz bo inaczej utonie się w pyle. Na szczęście elektryk pożyczył mi i odkurzacz.
Tagi - katalog słów kluczowych: Brak Edytuj Tagi
Kategorie
Dzienniki Budowy na Forum

Komentarze