dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
View RSS Feed

jkol

Dom modułowy

Oceń ten wpis
Rozpoczynam.
Działka została kupiona w lutym (980 m2, 41,3 m x 23,7 m) w jednej z wsi podwarszawskich. Ładny prostokąt na płaskim terenie zorientowany na linii W-E długim bokiem. Na działce jest słup linii średniego napięcia ale w narożniku przeciwnym do części, w której będzie stał dom. Może to i niezbyt ozdobny element ale dzięki temu działka była tańsza niż sąsiednie. Zresztą linia będzie docelowo kablowana, to i słup zniknie.

Obecnie walczę z biurokracją o wszystkie potrzebne dokumenty. A dokładnie to nie ja tylko specjalistka przeze mnie wynajęta do tej niewdzięcznej roboty. Jest to osoba znająca miejscowe realia i ludzi w odpowiednich komórkach gminy i starostwa. Dzięki temu nie muszę sam niczego robić, a czas załatwiania formalności jest wyraźnie krótszy niż przy załatwianiu osobiście. Mimo to i tak pojawiają się opóźnienia. Pierwsze to konieczność zaplanowania przebudowy systemu melioracji (teren gliniasty, nie można zlikwidować bo będziemy pływać). Robota na dwa dni (przełożenie jednej nitki drenów) ale papierologia na miesiąc. Drugie to uzyskanie wszystkich uzgodnień i pozwolenia na budowę odcinka sieci wod-kan w projektowanej ulicy wewnętrznej do mojej działki. Buduję się jako pierwszy więc muszę to robić sam. Potem następni dołączający się do "mojej" rury będą partycypować w kosztach jej wybudowania. Ale kolejne 2-3 miesiące na załatwiania papierów odpadają. Tu postępuję podobnie jak w przypadku domu. Zleciłem załatwienie spraw od A do Z firmie, która będzie wykonywała ten wodociąg i kanalizację. Łącznie z projektem, odbiorami, uzgodnieniami z ZUD itp.

Sam dom to konstrukcja modułowa w szkielecie drewnianym. Łatwa, szybka i przyjemna do stawiania. Gotowe moduły przyjeżdżają w całości i montowane są na miejscu. Dwa dni na zmontowanie i podłączenie do mediów plus 4-5 dni na montaż dachu. Ze względu na wymagany kont nachylenia musi przyjechać jako oddzielne elementy i być składany po kawałku. Ale dzięki temu można zrobić okapy i dopieścić go w szczegółach. Posadowienie to lekka płyta fundamentowa (15 cm zbrojonego betonu i 30 cm podsypki żwirowej). Żwir będzie ważył ok. 45 t, a więc więcej niż gotowy dom (max. 25-30 t)
Tagi - katalog słów kluczowych: Brak Edytuj Tagi
Kategorie
Dzienniki Budowy na Forum

Komentarze

  1. Avatar Mona7
    Ale Ci dobrze ja już z papierologią wymiękam i bardzo chętnie bym to komuś oddała, ale już jestem bliska końcówki czyli złożenia papierów o PNB więc się nie opłaca