dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
View RSS Feed

byYoa

Nasz system domu inteligentnego DIY

Oceń ten wpis
Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	15032148_1273612172689682_1363778656074336840_n.jpg
Wyświetleń:	401
Rozmiar:	95,6 KB
ID:	374079

Ponad rok temu pokazaliśmy naszą szafę sterowniczą, która była jeszcze w powijakach Teraz czas na update, bo projekt możemy uznać za gotowy do pokazania. Nie napiszę skończony, bo prawda jest taka, że tego typu rzeczy nigdy nie są do końca skończone. Zawsze można coś dodać, coś ulepszyć itp.

Zapraszam do odwiedzenia kanału mojego męża, na którym będzie przedstawiał tutoriale dotyczące budowy inteligentnej instalacji i prezentował jak to u nas działa Dzisiaj zamieścił pierwszy film! Zapraszam więc do obejrzenia - będzie mu bardzo miło Nowi subskrybenci na pewno go zmotywują do umieszczenia kolejnych...

https://youtu.be/ByIx9S1tWIU

Rdzeń systemu:
Malina z Domoticz'em

Sterowanie oświetleniem:
Przyciski dzwonkowe + przekaźniki SSR (moduły po 8x 2A) sterowane przez Arduino mega z przerobionymi bibliotekami od Mysensors - wszystko po kablach - nie radiowo

Sterowanie większym kalibrem niż oświecenie:
Osobne przekaźniki SSR o obciążalności np 40A - można pod to podpiąć np. żelazko bez radiatora na przekaźniku (stąd wybrałem taki duży).

Sterowanie Bramami (garażowa, wjazdowa itp.):
Rozwiązałem to za pomocą modyfikacji standardowego pilota wraz z esp.

Ogrzewanie:
Ogrzewaniem steruje mi skrypt LUA kontrolowany za pomocą termostatu w Domoticz oraz przełącznika wirtualnego (gdzie ustawiam sobie opcje w stylu "dzień/noc/poza domem itp.)
Podłogówką steruje za pomocą siłowników, a kaloryferami za pomocą głowic Dunfossa na z-wave (generalnie z-wave jest do dupy i należy go unikać jak ognia - max do czego się sprawdza to właśnie takie głowice - do niczego innego NIE POLECAM ale o tym napiszę innym razem). Wahania temperatur utrzymują się w przedziale 0,2 stopnia także

Sterowanie Audio/TV:
Audio mam akurat firmy Marantz, więc da się taki amplituner elegancko kontrolować przez domoticza, łącznie z głośnością, ustawianiem poszczególnych stref, wejść/wyjść itp. Mam 2 strefy (salon, łazienka) i wszystko kontroluję bezpośrednio z domoticza.
TV mam na androidzie (a drugie z tv boxem androidowym), więc wszystko steruję za pomocą komórki lub pilota z żyroskopem, który działa jak myszka.

Alarm/kontrola ruchu itp.
Nie radzę tu stosowania tzw. multisensorów itp. Mogą kusić ze względu na stosunek ceny/wyglądu/teoretycznej bezproblemowości i plug and play. Otóż jest to badziew. Zarówno fibaro jak i aeon pełnią bardziej funkcje zabawki niż czegoś co ma mieć jakieś konkretne zastosowanie. Te czujniki się wieszają, przekłamują wartości, nie są wcale takie proste do zintegrowania - jest to spowodowane specyfiką samego protokołu z-wave jak i taniością wykonania. Są sprzedawane za 250zł tak więc koszt wykonania nie przekracza myślę 25zł... A jak wiadomo koszt skalibrowanego czujnika temperatury w chinach kosztuje +- 25zł... (nie mówię tu o nieskalibrowanych DHT22 czy 11, które są oczywiście tańsze). Dlatego dużo lepiej zmontować sobie samemu taki multisensor na bazie chociażby ESP i czujnika ruchu BOSCH'a - ja tak zrobiłem i działa to rewelacyjnie.

Monitoring rozwiązałem za pomocą kamer ip, a jako rejestrator serwer synology NAS. Działa to wszystko bardzo ok (mowa o NAS, bo same kamery to kolejna przeprawa)
Dodatkowe rzeczy, które mam w instalacji i cieszą :
-Automatyczne zamykanie zaworów wody w przypadku wykrycia zalania
- Kilka scenariuszy (np. automatyczne włączenie/wyłączenie głośników w przypadku włączenia/wyłączenia komputera, powiadamianie o aktywności w domu jeśli system nie wykryje wewnątrz żadnego z domowników - nawet jeśli alarm nie jest uzbrojony, czy chociażby automatyczne włączenie światełek małej mocy w drodze do łazienki w nocy...

Całość sterowana oczywiście zdalnie z telefonu logując się po VPN. Domem można sterować za pomocą www domoticza lub aplikacji ImperiHome. Tam też wstawione są kamery z monitoringu.
CO JESZCZE DO ZROBIENIA:
- Stacja pogodowa Obecnie kompletuje części. Będzie bazować na ESP wraz z czujnikami temp. wilgotności, ilości pyłów zawieszonych, uv i oświetlenia. Całość zasilana przez panel słoneczny. Obudowę wydrukuje na drukarce 3d według jednego z popularniejszych projektów na Thingiverse.

- Sterowanie żaluzjami. Nie mam na razie pomysłu jak się tym zająć, żeby to ładnie wyglądało
Na pewno jeszcze dużo rzeczy pominąłem. Jeśli ktoś jest zainteresowany jak działają poszczególne elementy i jak się sprawdzają na dłuższą metę i dlaczego tak, a nie inaczej, to chętnie napiszę.



Komentarze

  1. Avatar domekpasywny
    robi wrazenie!