dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
View RSS Feed

Keramzyt, tradycja a może szkielet drewniany? - oto jest pytanie.

Tradycja - Keramzyt 1:0

Oceń ten wpis
Jesteśmy po spotkaniu z kierownikiem budowy. Nadzorował zarówno inwestycje keremzytowe jak i te w tradycyjnych technologiach. Spotkanie na tyle istotne, że zasługuje na wpis.

Najbardziej interesowały mnie dwie kwestie: porównanie cen obu technologi ( płyta/ keramzyt do fundamenty/silka). Oraz to czy jeśli jedna z nich będzie droższa to jak duża będzie to różnica i czym dokładnie uzasadniona? Co konkretnego zyskamy płacąc więcej? Co prawda czekamy jeszcze na ostateczne podliczenia ale wstępne porównanie zaskoczyło nas dość mocno.

Realizacja tego samego projektu w technologi tradycyjnej, a więc fundamenty i silka, kosztowałby nas o ok 30% taniej. Po dość długiej dyskusji kolejne wnioski tylko pogrążały wariant keremzytowy. Wyższa cena nie przekłada się w moim odczuciu na nic konkretnego. Nawet więcej - z logicznego punktu widzenia keramzyt powinien być tańszy. Tworzenie gotowych elementów w fabryce, oszczędność wielu godzin ludzkiej pracy, sam proces technologiczny powinien czynić tą technologię bardziej przystępną cenowo.
Myślę że prawdopodobnie jest tańszy..... ale w Skandynawii i w relacji do tradycyjnej budowy .... ale na tamtym rynku. Do tego z prefabrykatami tworzonymi w Polsce.

I prawdopodobnie te same ceny co w Skandynawii lub niewiele niższe zostały przeszczepione na nasz rynek, gdzie oczywiście konkurencyjne już nie są. To oczywiście tylko moje gdybanie, nic sprawdzonego ale tak jakoś mi się to składa. Prawdopodobnie jest grupa klientów dla których nie ma to większego znaczenia i to też dobrze, że mogą sobie coś takiego wybrać. My jednak do nich nie należymy.
Czekamy jeszcze na ostateczne wyliczenie ale na 99% nie będzie to jednak keramzyt.

Warto wspomnieć zasłyszane opinie o Abakonie. Podobno bardzo solidna firma, żadnej ściemy, wszystko na czas. Żadnego naciągania otwarta i bardzo dobra współpraca na każdym etapie inwestycji. To niewątpliwy plus tej technologi we współpracy z Abakonem. Ale też, nie jest to rzecz, której brakuje przy budowie w technologi tradycyjnej.

To co dziś jeszcze udało się ustalić, a o czym nie widziałem to wszystkie te firmy budujące w technologi keramzytowej, wszystkie one biorą te prefabrykaty z PRAEFY z Międzyrzecza. I tam też można je sobie samemu zamówić, ale wtedy dostajemy od nich same ściany. Oni wjeżdżają na plac budowy stawiają ściany i wyjazd. Abakon i inne te firmy zajmują się już budową kompleksowo, z pozwoleniami, płytą fundamentową itp, i z PRAEFY wiem też, że Abakon to ich największy klient w Polsce i ma w tej technologi największe doświadczenie. Więc jeśli ktoś jednak w tej keramzytowej technologi zdecyduje się budować, to dobre opinie o Abakonie nie są przesadzone.

Przed nami jeszcze jedno decydujące spotkanie. Póki co nasz Coffi oszalał na punkcie strumyku płynącego przy naszej działce.

https://quik.gopro.com/v/wYunkHuLbn/

Updated 05-04-2018 at 05:09 by Quendi

Tagi - katalog słów kluczowych: Brak Edytuj Tagi
Kategorie
Dzienniki Budowy na Forum

Komentarze

Strona 2 z 2
  1. Avatar Quendi
    Cytat Napisał ciężkiprzypadek
    My też jesteśmy ciekawi i też Wam mocno kibicujemy

    Fajnie, że robicie projekt indywidualny, dopasujecie sobie wszystko do swoich oczekiwań.
    Przejrzeliśmy chyba wszystkie gotowce i żaden nie był odzwierciedleniem naszych wyobrażeń o naszym domu.
    Większość ludzi kupuje gotowce i w trakcie budowy już wie, że to nie jest to co chcieli.
    Dlatego dobrze jest też obejrzeć kilka domów w trakcie budowy lub nowo wybudowanych, szczególnie podobnych do Waszej koncepcji, by porównać z wyobraźnią.
    Działka i projekt to najbardziej istotne ogniwo domu.
    Działkę Macie przepiękną, projekt dostosujecie pod siebie, jest dobry kierbud....to musi być dobrze Będzie dom jak marzenie!
    a propos my budujemy się w miejscowości MARZYSZ

    Będziemy zaglądać i kibicować nieważne, że to nie będzie keramzyt.
    Super.
    Tak coś czuję, że razem wystartujemy, potem ze względów technologicznych przyśpieszycie, wiec z chęcią będę śledził decyzje i wybory. Potem może trochę nadgonimy Ciekawe może się okazać porównanie obu technologi i każdego etapu dla obu inwestycji rozpoczętych w tym samym czasie - dla kolejnych niezdecydowanych. Plus nasze subiektywne oceny.

    Dzwoniłem do Abakonu, 40 tys doliczyli mi ze względu na lokalizację, więc zarzucę ostatnim tchem o wycenę do tej polecanej wcześniej Waszej firmy. Zobaczymy co odpowiedzą.

    Pozostałych nieścisłości związanych z ich wyceną nie potrafił mi gościu wytłumaczyć. Ale po rozmowie obniżył mi mój poziom niechęci do Abakonu o powiedzmy ok 25%.

    Nazwa miejscowości czad!
  2. Avatar Quendi
    Cytat Napisał juwicz
    Heban 2 lata temu dla prostego domu o standardzie energooszczędnym szacował cenę na poziomie 2100 zł/m2 netto. Do tego trzeba doliczyć koszt płyty fundamentowej i systemu ogrzewania. Przy rozwiązaniu Legalett można mieć 2 w 1 za około 550 zł/m2 netto (przy Twoim metrażu).

    A jak ten Legalett? Korzystasz z tego rozwiązania? Sporo negatywnych opinii w necie?
    Updated 11-04-2018 at 17:22 by Quendi
  3. Avatar juwicz
    Cytat Napisał Quendi
    A jak ten Legalett? Korzystasz z tego rozwiązania? Sporo negatywnych opinii w necie?
    Ja buduję w standardzie pasywnym, więc mam wentylację mechaniczną z rekuperatorem (+ dodatkowa grzałka wtórna). Dlatego płytę fundamentową mam bez systemu ogrzewania - jeden system ogrzewania mi wystarczy. Jeśli chodzi o samą płytę fundamentową, to zastrzeżeń nie mam - bardzo fachowe wykonanie.
  4. Avatar ciężkiprzypadek
    Miałeś rację co do Abakonu. Zrobili drugą wycenę tej samej koncepcji i wyszło dużo drożej
    Czyli jesteśmy teraz w czarnej dziurze Sprawdzamy inną firmę, partnera praefy.
  5. Avatar ola86wisnia
    Cytat Napisał ciężkiprzypadek
    Jest tak jak napisałeś. Wszystko to prawda, tylko budując tradycyjnie jest ciężko o dobrą ekipę, która postawi stan deweloperski w tak krótkim czasie.
    Szczególnie teraz.
    Ale znalezienie dobrej ekipy, która zbuduje z keramzytu w krótkim czasie też jest trudna. Znalazłam już kilka przypadków gdzie budowa z keramzytu trwała dłużej niż tradycyjna, np. https://forum.muratordom.pl/entry.ph...-deweloperskim
  6. Avatar ola86wisnia
    Cytat Napisał ciężkiprzypadek
    Jeszcze dodam istotny szczegół:
    Cena budowy z keramzytu jest bez zmian, tzn, że na jaką sumę podpisujesz umowę, to taką masz do zapłacenia.
    A z cenami przy technologii murowanej różnie to bywa!
    Zazwyczaj jest,, panie trzeba dopłacić, bo wyszło drożej!''
    To prawda, ale ja już wolę, żeby mi kazali dopłacić, niż by mieli mi zbudować stan deweloperski do połowy i powiedzieć, że zabrakło kasy. Znowu powołam się na ten przykład https://forum.muratordom.pl/entry.ph...-deweloperskim
  7. Avatar Krak245
    Cześć, czytamy opis i ogólnie to uważamy, że da sie znaleźć dobrą firmę, tylko mają dłuższe terminy, abakon do nich według naszych doświadczeń nie należy, my się mocno nacięliśmy na ich zagrywki i teraz żałujemy, że nie podpisaliśmy umowy z ich konkurencją, ale przekonało nas to biuro w Krakowie i bardziej możliwy do dostosowania dla naszej działki projekt. Tu mamy opis, który uzupełniamy:
    https://forum.muratordom.pl/showthre...ghlight=abakon
Strona 2 z 2