dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
View RSS Feed

camilsoze

Najtańsze ogrzewanie domu ?

Oceń ten wpis
Cytat Napisał mrpiter Zobacz post
Ok, to teraz ja sobie pozwolę trochę poteoretyzować i bardzo proszę o opinię. Post będzie długi ale proszę o przeczytanie ������

W przyszłym roku ruszam z budową i jeszcze nie zdecydowałem jakie będzie ogrzewanie. Ciągle nie mam charakterystyki energetycznej budynku, ale do ogrzania będę miał ok 130m2 powierzchni. Ponieważ będę budował zgodnie z obecnymi normami a w zasadzie to z normami WT2021 to na podstawie tego co znalazłem w internecie liczę, że zapotrzebowanie energetyczne nie wyjdzie większe niż 45W/m2/rok gdyż z tego co rozumiem taka jest graniczna wartość by uznać dom za energooszczędny. A zatem 130m2 x 45kWh = 5850kWh, zaokrąglam to do 6000kW rocznie.

Ogrzewając kablami, muszę zatem zużyć:
6000kWh na CO + 1500kWh na CWU (tak szacuję) + 3000kWh (oświetlenie, RTV, AGD, rekuperacja, oczyszczalnia) = 10500kWh rocznie
Ogrzewając pompą (zakładając że przyjmę 3 jako COP) to muszę zużyć :
2000kWh na CO + 1500kWh na CWU (tak szacuję) + 3000kWh (oświetlenie, RTV, AGD, rekuperacja, oczyszczalnia) = 6500 kWh rocznie

Pytanie 1: Czy to zapotrzebowanie 45kWh/m2/rok, które się w necie podaje jako graniczną wartość dla domów energooszczędnych to jest zapotrzebowanie tylko do CO czy to jest CO+CWU? Może niepotrzebnie w obu pyrzpadkach dodaję 1500kWh na CWU?

Pytanie 2: Czy jak weźmiemy pod uwagę pompę, która jest zarówno do CO jak i CWU i ma ona podaną wartość COP 3 to czy ta wartość COP się odnosi tylko do CO czy to jest łącznie uśredniona już wartość COP dla CO+CWU?

Teraz jedziemy dalej. Bez względu czy wybiorę PC czy kable to chciałbym to połączyć z fotowoltaiką żeby być niezależnym od podwyżek cen i żeby używać najczystszej energii. Znalazłem świetny blog, na którym facet opisuje jak dokładnie działa fotowoltaika:https://blog.poradnik-budowlany.com/...otowoltaiczne/

Ponadto, gość stworzył kalkulator, który używam do symulacji kosztów: https://blog.poradnik-budowlany.com/...m_07.2019.xlsx

Tutaj jest też film, w którym wyjaśnia dlaczego warto tak dobrać moc fotowoltaiki żebyśmy przez mniej więcej 15 lat nie musieli nic płacić za prąd poza opłatami stałymi: https://www.youtube.com/watch?v=BrEu_7iJI3E

Zgodnie z tymi wytycznymi wprowadziłem swoje dane do kalkulatora.

Wariant z PC:
Przy założeniu że będę w ciągu roku zużywać na bieżąco 40% energii elektrycznej z fotowoltaiki (pozostałe 60% pójdzie jako nadmiar i odbiorę sobie z tego 80%) chcąc osiągnąć około 15 lat bez dopłat za prąd (za wszystko a nie tylko za CO) muszę zainstalować ok 8,3kWp. Sprawa wówczas wygląda następująco:




Koszt instalacji fotowoltaiki = 37 350‬zł – 5000zł dofinansowania = 32 350zł = 4000zł za 1kWp (mam ofertę na taką kwotę)
Koszt instalacji podłogowej 15 000zł (mam ofertę na taką kwotę)
Koszt pompy ciepła: 25 000zł (mam ofertę na taką kwotę)
Koszt dokupienia energii elektrycznej w ciągu 25lat: 8 417,97 (szacunek z kalkulatora)
Koszt ewentualnych napraw/wymiany PC i naprawy PV (falownik) w ciągu 25 lat mając na uwadze, że ceny będą spadać to powiedzmy 20 000zł? (szacunek)
Łącznie koszt instalacji PC i PV (falownik)+ koszt prądu na wszystko + naprawy przez 25 lat to: 32350zł + 15000 + 25000 + 8417,97 + 20000 = 100 767zł

Wariant z kablami grzejnymi
Niestety tutaj już z pewnością nie starczy mi PV na produkcję prądu na wszystko. Jedynym sensownym rozwiązaniem jest tutaj wzięcie maksymalnej wartości 9,9 kWp żeby dostać 5k dofinansowania + żeby odbierać nadwyżki produkcji w ilości 80% (jeżeli przekroczymy 10kW to odbieramy tylko 70%).




Koszt instalacji fotowoltaiki = 45000‬zł – 5000zł dofinansowanie = 40 000zł= 4000zł za 1kWp (mam ofertę na taką kwotę)
Koszt instalacji kabli 10 000zł (szacunek na podstawie tego co czytam na tym forum)
Koszt dokupienia energii elektrycznej w ciągu 25lat: 58 228,81zł (szacunek z kalkulatora)
Koszt ewentualnych napraw PV przez 25 lat (kabli raczej nie trzeba będzie naprawiać): 5 000zł? (szacunek)
Łącznie koszt instalacji kabli + PV + koszt prądu na wszystko + naprawy przez 25 lat to: 40 000zł + 10000 + 58228,81 + 5000 = 113 228,81‬zł


Jak zatem widać w ujęciu 25 letnim (szacunkowym) mając na uwadze całkowity koszt energii elektrycznej bardziej opłaca się wariant z PC bo tam przez wiele lat nie muszę w ogóle kupować energii, płace jedynie opłatę stałą. Wariant z kablami może uratować jedynie niższa taryfa nocna ale nie wiem czy ona jest możliwa jak się ma PV. Ktoś coś wie na ten temat?
Z drugiej strony zaletą kabli jest mniejszy koszt inwestycji (50 000zł vs 72 350‬zł).

Dziękuję wszystkim, którzy dotrwali do końca i uprzejmie proszę o odpowiedź na dwa pytania z początku posta oraz opinię o ogólnych rozważaniach? Może gdzieś robię fundamentalny błąd i tego nie widze?
Tagi - katalog słów kluczowych: Brak Edytuj Tagi
Kategorie
Dzienniki Budowy na Forum

Komentarze