dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
View RSS Feed

Gerion

Dziennik Gerionowy

Oceń ten wpis
@ pytania w komentarzach:
K74 - farba która poszła na garderobę to lateksowa Tikurilla.(wszędzie malowałem lateksem). Koloru nie mogę się doszukać, ale gdzieś mam zapisane. Jak znajdę - dam znać.

Marek - tynk zewnętrzny robiłem silikonowy STO, kolor STO 31314.
Powierzchnia tynków ze. to około 200m2.

Bonnie - dziękuję ;)

Miałem pytanie o sposób obliczania kosztów fundamentu...Hmm.. Ja myślę, że posiadając projekt można ze spokojem obliczyć przybliżony koszt. Poniżej mały poradnik:


1. Wczytujemy się w projekt. Musimy wiedzieć czy chcemy mieć fundmanet monolityczny, ściany i ławy wylewane, czy też ściany murowane z bloczków betonowych klasy M5/M6.

Ten pierwszy sposób bywa dość uciążliwy i wymaga czasem sporo desek na szalowanie. Drugi jest bardziej pracochłonny, ale niekoniecznie musi być droższy. Ja wybrałem sposób drugi, gdyż ściany fudnamentowe robiłem wysokie, na 8 warstw.

2. Obliczamy łączną długość fundamentów z projektu. A potem sprawdzamy jakie wymiary musi mieć ława fundamentowa (szerokość i wysokość ławy). Da nam to przybliżoną objętość betonu towarowego. Dla przykładu, u mnie było 105 mb fundamentu. Weszło mi 24m3 betonu B20 z dodatkiem hydrot.

3. Patrzymy na projekt zbrojenia, znajdziemy tam przekrój prętów zbrojeniiowych.. Długość prętów i ich przekrój często jest wyszczególniony w projekcie. Mi wyszło 480mb fi12 i 468 mb fi6. DO tego doliczamy 1-2 kłębki drutu wiązałkowego i dzwonimy do hurtowni, gdzie podadzą nam ceny.

4. Koszty dodatkowe to: podkładki pod zbrojenie (można użyć cegieł, choć to niewskazane, albo połówek bloczków fundamentowych. ja użyłem kostki brukowej ;) ). Ewentualne wypożyczenie wibratora. Ja wibrowałem zarówno ławy jak i wylewany strop.

5. Czas na ściany fundamentowe. Pamiętajmy o izolacji poziomej ław od ścian. Trzeba tu policzyć powierzchnię ław i zapytać wykonawców, czy kładzie 1, czy 2 warstwy papy. Znając to obliczymy ile rolek nam wyjdzie na zaizolowanie ław. (Mi poszło 7). Papę kleimy Izolbetem (lub czymś w tym stylu)./

6. Murujemy ściany fundamentowe. Znając długość łączną fundamentów liczymy ile bloczków wejdzie nam na 1 warstwę i mnożymy przez wymaganą ilość warstw, przyjmując wysokość 1 warstwy na około 14 cm (u mnie wyszło 237 szt na warstwę a więc łącznie 2250 szt.)
Pamiętajmy aby doliczyć cement i piasek do zaprawy, czymś te bloczki trzeba połączyć. Ja zużyłem 22t piasku i 2,4t cementu.

7. Ocieplamy ścianę fundamentową. Znając jej wysokość obliczamy powierzchnię, żey wiedzieć ile potrzeba nam będzie styropianu. Ja stosowałem twardy FS20 5 cm, ale teraz ociepla sie i 10cm. Zużyłem 3,6m3, 125m siatki do styropianu, 380 kołków, 10 worków kleju.

8 Izolacja pionowa: Wnętrza ścian fundamentowych i warstwę kleju na siatce smarujemy Dysperbitem (nie Izolbetem!!). Najlepiej 2-3 warstwy, schnie to błyskawicznie. Mi wyszło 8 wiader wewnątrz (20kg) i 7 na zewnątrz.

9 Izolacja pionowa. Nim położymy pierwszą cegłę na ściany fundamentowe trzeba je zaizolować. Żeby policzyć ile wyjdzie nam papy musimy znać powierzchnię styku. Mi wyszły 3 rolki ;) Papę kleimy Izolbetem, zwracając uwagę, żeby Izolbet jakoś nie stykał się ze styropianem (jak jest dobrze zaciągnięty klejem to mało prawdopodobne).

10. KOszty dodatkowe do kilka szczotek do smarowania dysperbitem, jakieś plastyfikatory do zaprawy itp.

11. Zasypujemy fundamenty. Znając wyskość ścian obliczmy objętość pasku który nam wejdzie do środka. Kosztem dodatkowym jest wynajęcie wibratora do zawibrowania piasku. Polecam tego osobiście dopilnować,żeby ię nie zdziwić tak jak ja...Mi wyszło 350t piasku.

12. I oczywiście koszty robocizny, wymurowania fundamentów, koparki, transportu tego i owego...


Myślę że to mniej więcej tyle.


pozdrawiam
Gerion
Tagi - katalog słów kluczowych: Brak Edytuj Tagi
Kategorie
Dzienniki Budowy na Forum