dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
View RSS Feed

Kon111

Dziennik budowy - "Manuela"

Oceń ten wpis
19.1.2005 Na naszej budowie nastąpiła zmiana warty. Kilka dni temu rozstaliśmy się z ociepleniowcami, nie definitywnie bo zostaje jeszcze nałożenie wiosną koloru, ale na pewno na kilkanaście tygodni. Na ich miejsce na budowie pojawili się hydraulicy i elektryk.

Jeśli chodzi o rozliczenie ocieplenia to na obecnym etapie, czyli wełna plus klej i siatka na całej elewacji, koszty wyglądają następująco:
- materiały netto (wełna w systemie 208m2, 42mb listwy startowej, ok. 1m3 styropianu 3 i 6cm, ok. 50 narożników ): 11.682PLN
- robocizna netto (ocieplenie bez położenia faktury 226m2 x 18PLN, 60mb obwódek wokół okien x 10PLN) 4668PLN
RAZEM brutto (7%VAT): 17.495PLN
Do tego musiałem dopłacić majstrowi 5,5% na podatek za materiały, które przeszły przez jego firmę czyli dodatkowo 650PLN.

Ponowne spotkanie z ekipą ociepleniowców, może wypaść znacznie wcześniej, niż wiosną podczas kończenia elewacji, bo rozważam zatrudnienie ich do ocieplania poddasza. Problem w tym, ze o ile cena 1m2 elewacji była u nich bardzo korzystna, to koszt ocieplenia poddasza trochę odbiega od średniej forumowej. Spodziewałem się kosztu między 20 a 30 PLN za m2, a tu słyszę 35PLN – argumentacja w zasadzie rozsądna, poddasze w Manueli to w przecież same narożniki i okna. Mimo to cena trochę mnie odstrasza – po rozeznaniu w terenie, kontroferty to 20 i 30PLN za m2, ale oczywiście bez wizji lokalnej.
Na wybór ekipy mam jeszcze trochę czasu, bo wełna dopiero została zamówiona. Zamówienie składa się z 250m2 wełny TopRock w rolkach o grubości 18cm oraz 125m2 wełny SuperRock w płytach o gr. 5cm – wszystko oczywiście od Rockwool’a. Tej osiemnastki jest tak dużo, bo po konsultacjach i własnych przemyśleniach zdecydowaliśmy się na ocieplenie stryszku. Decyzja podjęta głównie z uwagi na plany późniejszego wykorzystywania go jako ciepłego składziku. Wełny 5-centymetrowej zmówiłem dużo mniej, bo użyta będzie tylko na skosach do wysokości sufitu, sufit i stryszek ocieplony będzie tylko TopRockiem. Wyszło tego całkiem sporo, ale udało mi się wynegocjować spory rabat – po wpłaceniu całej kwoty z góry, dostałem 31% rabatu na całość.
Oczywistą sprawę jest konieczność zorganizowania jeszcze folii paroizolacyjnej – do wyboru mam folię no-name za 2,5PLN i Dorken’a za 5PLN – decyzji jeszcze nie podjąłem.

Tak jak wspomniałem do Manueli wkroczyli hydraulicy. Na obecnym etapie rozprowadzą kanalizację i wodę. Instalacja C.O. będzie robiona po tynkach, żeby wyeliminować ewentualne uszkodzenia instalacji przez rusztowania tynkarzy.
Do wyrysowanych w projekcie punktów hydraulicznych dodaliśmy od siebie: dwa krany na zewnątrz budynku, kabinę prysznicową w górnej łazience, brodzik w rogu garażu i podejście do drugiej (na razie tylko planowanej) pralki w dolnej łazience. Do tego podłogówka w kuchni, górnej łazience i suszarni, no i oczywiście cyrkulacja.
To co mnie zaskoczyło podpatrując pracę ekipy to fakt prowadzenia zarówno rur od ciepłej jak i zimnej wody w otulinie. Panowie uświadomili mnie, że otulina na rurach zimnej wody zabezpiecza przez skraplaniem się pary wodnej na rurach.

Równocześnie z hydraulikami pracę rozpoczął elektryk. Jego działalność w porównaniu ze „zniszczeniami” wykonanymi przez hydraulików to subtelna robota. Płaskie kable prowadzi po wierzchu ściany, gdzieniegdzie przejście przez ścianę małą dziurką, otwory na puszki nawiercane specjalną nasadką na wiertarkę.
Sądząc po efektach pierwszego dnia upora się z robotą dość szybko.
Tagi - katalog słów kluczowych: Brak Edytuj Tagi
Kategorie
Dzienniki Budowy na Forum