dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
View RSS Feed

Pomoc w budowie i doborze kominka i obudowy

Budowa kominka prośba o porady

Oceń ten wpis
Witam Wszystkich
Jestem nowym użytkownikiem chodź forum czytam od ponad roku.
W tym roku zamierzam zbudować kominek i proszę o porady i sugestie
Kominek będzie stał na piętrze jednopiętrowego domu do ogrzania będzie miał ok 100mkw jest to powierzchnia tylko tego mieszkania na piętrze. Mieszkanie określam jako średnio zaizolowane a nawet słabo.
Zgodę kominiarza dostałem na zamontowanie kominka, w celu podłączenia zostanie wykorzystany stary komin do którego kiedyś był podłączony piec kaflowy.

Mam obawy o to czy komin nie będzie za krótki chodzi tu o podłączenie kominka do komina bo od tego podłączenia będzie do wylotu ok 2,5m a sam komin idzie od piwnicy ok 9m. wymiary komina to 14x20

Wkład kominkowy będzie oddalony o ok 2m od komina i chciałem zastosować tam rury stalowe ze spadem ok 5-10cm w stronę wkładu.
Podłączenie od strony kominka to
-radiator 0,5m
-kolanko nastawne
-rury dymne 1m+0,75m
-kolanko
-rura- wchodząca do wkładki dwuściennej zamurowanej w kominie

Wkład jaki wybrałem to Tarnavva Unica 14kW - chyba że ktoś poda mi rzeczowe powody przeciw, bądź poda dobry zamiennik w podobnej cenie
- do wkładu zastosowany będzie stojak z doprowadzeniem powietrza do spalania z zewnątrz rura fi100(taki jest otwór na stojaku więc nie widzę sensu większego chyba że się mylę)


Kominek ma być wykorzystywany jako drugie źródło ogrzewania lecz bardziej kierowane jako główne. Niestety nie jest na środku mieszkania znajduje się w skrajnym pokoju od którego będę rozprowadzał ciepło DGP do pozostałych pomieszczeń. W chwili obecnej chce spróbować grawitacyjnie a jeśli by nie dało rady wstawić turbinę


Rozkład pomieszczeń:
-pokój z kominkiem 27,5mkw
-korytarz 10,5mkw (z tego korytarza co jakiś fragment będzie rura DGP do pokoju)
-pokój 8mkw (oddalony od wkładu o 3,5m)
-pokój 18mkw (oddalony od wkładu o 6m)
-kuchnia 21mkw (oddalona od wkładu o 8m)
-łazienka 15mkw (oddalona od wkładu o9,5m)
Planowałem puścić z obudowy kominka jedną rurę fi 250 albo jak znajdę fi300 stalową bez ocieplenia a później rozdzielić to na dwa kanały, wszystko miało by iść pod sufitem.
Pierwszy -miał by zasilać dwa pokoje przekrój przewodu fi150- zastanawiam się też nad kanałami płaskimi 7x20
Drugi - ogrzewać miał by kuchnie i łazienkę fi 150 bądź kanał płaski


Obudowa kominka miała by wymiary
- podstawa z bloczków betonowych 120x70 odległości od wkładu ok 10cm
- była by zabudowaniem prostym pionowym do samego sufitu 2,5m
- kratki nawiewne 10x10, 40x20cm wszystkie są z pomieszczenie gdzie znajduje się kominek, są to orientacyjne wymiary
- wylotowe 2szt 15x10 też orientacyjnie, resztę mam nadzieje że odbierze DGP


Obudowa ma być wykonana:
Wariant pierwszy
-fundament z bloczków tj. pisałem na wysokość ok 50cm
-płyta izolacyjna 3cm na wszystkie ścianki i izolacje ściany gr.3cm
-komorę zamknął bym na wysokości ok 2-2,3m reszta była by przeznaczona na komorę dekompresyjną (również wentylowaną)


Teraz trochę zamieszania
Chciałem od środka pomiędzy płytami izolacyjnymi a wkładem wymurować na wysokości ok 60-70cm na sztorc z cegły szamotowej ściankę która by odbierała nadmiar ciepła z wkładu i oczywiście oddawała by go po wygaśnięciu w kominku.
-jedną z opcji jest też zamknięcie tej ścianki od góry blachą ocynkowaną w której byłby otwór na rurę DGP i spalinową -druga opcja to bez tej blachy rura bez dystrybutora opuszczona do komory.


Wariant drugi
-fundament z bloczków tj. pisałem na wysokość ok 50cm
-płyty szamotowe 3cm wysokość ok 120-150cm później płyta izolacyjna 3cm (komoda dekompresyjna)
Nie wiem jak zadziała połączenie płyt izolacyjnych i szamotowych
Rura DGP tez albo z dystrybutorem albo opuszczona do komory


Proszę o pomoc w wyborze wariantu i oczywiście porady i uwagi mile widziane
Tagi - katalog słów kluczowych: kominek budowa dgp Edytuj Tagi
Kategorie
Dzienniki Budowy na Forum

Komentarze

  1. Avatar Szkieletoradi
    Kto ci doradził 14kw na taka powierzchnię, jeżeli będziesz chciał wykorzystać pełną moc tego wkładu to nie wysiedzisz w pomieszczeniu. Ja mam wkład 6kw i ogrzewam nim obecnie dom 120m - sporadycznie włączam piec na ekogroszek a i tak w domu jest od 19 do 22 stopni.
    Co do reszty to czy nie lepiej zamontować kozę z obudową szamotowo ceramiczną lub kaflową. Zrobić wszystko można tylko co będzie po kilku latach jak się zacznie sypać konstrukcja lub poprostu zamarzy się zmaina (koze wypniesz i do "żyda" hehe a z tym co ty chcesz to co zrobisz).
    PS.
    Ja na lato demontuje kominek i w garaż, zaślepka na rozete i miejsca więcej na parkiecie. Pozdrawiam.
    Updated 14-01-2014 at 12:37 by Szkieletoradi
  2. Avatar dixid
    Pytając się w salonie kominkowym i czytając na forum to 1kW ogrzewa 10mkw więc wynika z tego że będę miał o ok 4kW za dużo ale pisałem że nie mam jeszcze ocieplonego domu, więc nadwyżka na pewno będzie wykorzystana. Jeśli chodzi o kozy to jakoś mi się nie podobają ale o gustach się nie rozmawia
  3. Avatar Szkieletoradi
    Fakt wszyscy tak mówią tylko, jak wynika z twojego opisu ty 14kw będziesz ogrzewał w szczególności pokój i korytarz. Więc jak sam widzisz przewymiarowałeś kominek chyba że umiejętnie rozprowadzisz ciepło do pozostałych pomieszczeń, a to nie jest prawdopodobnie u ciebie takie proste. Podzielę się z tobą moimi spostrzeżeniami z chałupy. Kominek mam pod schodami (ażurowe przewiewne) większość ciepła idzie do góry cyrkulacyjnie do trzech pomieszczeń - taki fajny układ i coś nie coś na salon z jadalnią i kuchnią - otwarta przestrzeń tylko dwa słupki i reszta to jakby jedno pomieszczenie. Przy tem. do -10 ciepło ponad 20 stopni w domu, przy niższych nie wiem bo jeszcze ich nie było odkąd używam kominka. I najważniejsze chłodno w zamkniętej łazience i pokoju tuż przy wejściu do którego jest kominek. Nie wiem dla czego ale to ma chyba związek z cyrkulacją i powierzchnią jaką ogrzewa te moje 6 kw - cały dom ma 120m2. Więc dziele się z tobą praktyczną opinią z użytkowania - gdybym ten swój kominek dał do takiego pomieszczenia jak twoje miał byś nadmiar ciepła, a co dopiero 14kw - chyba że pokombinujesz z płaszczem wodnym ale tego chyba nie masz w planach. Pozdrawiam.