dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 12 z 998
Pokaż wyniki od 221 do 240 z 19943
  1. #221

    Domyślnie Re: JA JUŻ NIC Z TEGO NIE ROZUMIEM

    Cytat Napisał mika34
    Witam Wszystkich i przepraszam ale czytam , czytam i jestem coraz bardziej głupia , otóż piec który posiadam to KDO-GÓRNE SPALANIE, KDO PLUS DOLNE SPALANIE, UNIWERSALNY KOCIOŁ ZYWIEC NA WĘGIEL DRZEWO I WSZELKIE ŚMIECI 17 KW DOM 130M2, STEROWNIK Z DMUCHAWĄ .To tyle na temat pieca . Czytam Was i tak zachwalacie te palenie od góry że wszystko wydaje się takie proste ale kiedy weszłam na stronę producenta i tam przeczytałam że;
    Kocioł zasypowy pracuje wykorzystując naturalny ciąg spalin przez co do jego eksploatacji nie jest wymagana energia elektryczna. Technika dolnego spalania należy do najbardziej efektywnych i ekologicznych rodzajów spalania paliwa w kotłach zasypowych obsługiwanych ręcznie . Dolne spalanie charakteryzuje niższa emisja zanieczyszczeń , lepsze dopalanie paliwa oraz mniejsza temperatura spalin opuszczających kocioł . Dodatkowymi zaletami tego urządzenia jest mniejsze zatrucie środowiska i wygodniejsza obsługa (dłuższy okres między załadunkami kolejnej porcji paliwa) Urządzenie przeznaczone jest dla użytkowników wymagających , palących węgiel dobrej jakości, ceniących ekologię i naturalne środowisko.
    dolne to z góry w dół, a górne to z dołu do góry
    myślenie jest przyszłością

  2. #222

    Domyślnie

    A jaka jest optymalna temp spalin w piecu z podajnikiem?

  3. #223
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Last Rico
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    2.036

    Domyślnie

    Łoludzie.....
    Koledzy Wizard, Goike, Zenek_akcent, oraz Mikrus64. Czytam wasze podziękowania dla mnie
    i miło się robi.... tak zwyczajnie, po ludzku. Trochę brakuje mi słów ale powiem tak, jeśli moim
    pisaniem mogłem w jakiś sposób pomóc komuś zdalnie , to naprawdę bardzo się cieszę.
    Koledzy, szczerze dziękuję i serdecznie pozdrawiam !
    beton wiąże ludzi...

  4. #224
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Last Rico
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    2.036

    Domyślnie

    Janus_z.
    Tak, można kupić cegiełki szamotowe 3 cm grube. Konkretnie 23,5 x 11,5 x 3 cm, są dostępne
    w składach budowlanych oraz marketach technicznych np. Castorama czy Leroy Merlin.

    Optymalna temperatura spalania ?
    Odpowiedź będzie trochę złożona bo ta temp. jest zależna od wielu czynników dla danych warunków.
    Żeby nie zamącać, to najbardziej zależy od rodzaju paliwa i konstrukcji kotła. Spalanie paliw wiąże
    się z koniecznością podawania powietrza. Powietrze jednak zawiera tylko 21 % tlenu, reszta to
    głównie niepalny azot. Prawie nie bierze udziału w spalaniu ( o tym dalej) ale mocno studzi palenisko.
    Optymalna temp. to kompromis między korzystną temp. maksymalną... a minimalnymi stratami
    wynikającymi z chłodzenia podawanym powietrzem Z jednej więc strony temperatura nie powinna
    być zbyt niska bo to generuje emisję węglowodorów aromatycznych oraz powstawanie tlenku węgla,
    z drugiej zaś strony nie powinna być zbyt wysoka gdyż powstają wtedy szkodliwe tlenki azotu
    oraz dają znać o sobie duże straty ciepła wynikające z przepuszczania wielkich mas powietrza.
    Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze konstrukcja kotła, czyli sposób spalania oraz stosunek mocy
    źródła ciepła do ogólnych strat budynku . Aby dobrze odebrać temperaturę spalinom potrzeba
    skutecznego wymiennika. Skuteczny - to odpowiednio długi. Przy takim wymienniku temp. może być
    nieco niższa. Krótki wymiennik jaki posiadają np. kotły dedykowane dla koksu wymaga odpowiednio
    wyższej temperatury gdyż na krótkiej drodze wymiany - musi zdążyć odebrać duży ładunek ciepła.
    Jak widać trochę to skomplikowane i faktycznie takie jest, to naprawdę czuły punkt ogrzewania.

    Najprościej jak się da. W kotłach dolnego spalania temp. optymalna powinna być wyższa z racji małej
    objętości płonącego węgla i prędkości przepuszczanego powietrza. W kotłach górnego spalania
    zapalanych od góry może być ona nieco niższa z powodów odwrotnych. Można przyjąć że najlepiej
    jest trzymać temperaturę między 1100 a 1400*C ale to jaką konkretnie, zależy od tego co piszę wyżej.
    beton wiąże ludzi...

  5. #225
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Last Rico
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    2.036

    Domyślnie

    Goike.
    Twój kocioł jest kotłem dolnego spalania, zatem główne powietrze powinien dostawać od dołu i tak
    dostaje. Dostrzegasz jednak pewne niedogodności które przeszkadzają w codziennym użytkowaniu:
    1. Zbyt duża moc minimalna
    2. Zbierający się dym w komorze zasypowej

    Największym problemem w twoim kotle jest brak osobnej regulacji powietrza głównego i powietrza
    dodatkowego, gdyż oba one wchodzą przez jedną uchylną klapkę umieszczoną w dolnych drzwiach.
    Gdybyś miał możliwość rozdzielenia tych dróg, to mógłbyś przymknąć pow. główne - na korzyść
    wtórnego. Nie wiem jeszcze jednego, na stronie 24 .pdf z linku rys. 25, jest pokazana dolna klapka
    a pośrodku niej mały biały prostokąt, czy to jest otwór przelotowy ?

    Dym nie powinien się nigdzie zbierać. To tylko smoli kocioł (co zresztą potwierdzasz) i powoduje
    zagrożenie wybuchami. Ponieważ w komorze zasypowej panuje lekkie podciśnienie, to proponuję
    w drzwiach zasypowych (nad paleniskiem) wywiercić przelotowo mały otwór w okolicach fi 3 mm
    Przez ten otworek będzie się stale dostawać bardzo niewielka ilość powietrza do komory załadowczej
    co spowoduje że każdy dym będzie łagodnie wsysany w palenisko i obrócony w ciepło.
    beton wiąże ludzi...

  6. #226
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Last Rico
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    2.036

    Domyślnie

    Tofek
    Piszesz że masz komin 15 m i w związku z tym bardzo silny ciąg. Żeby go zmniejszyć to prawie
    całkiem zamykasz wylot spalin - co zaraz owocuje wytwarzaniem sadzy w kotle (co zrozumiałe).
    Jeśli masz taki wielki ciąg, to po co zakładałeś dmuchawę ? Po prostu odkręć ją i zrób klapkę
    w dolnych drzwiach sterowaną miarkownikiem (mam nadzieję że masz kocioł górnego spalania).
    W górnych drzwiczkach też zrób klapkę. Kocioł przestanie dymić i smołować... a zacznie grzać.
    beton wiąże ludzi...

  7. #227
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Last Rico
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    2.036

    Domyślnie

    Ubek
    Bardzo fajnie opisałeś "poligon doświadczalny" - czułem się jakbym tam był , myślę że powinieneś
    choć raz nie dopuścić do wygaśnięcia kotła, tzn. wybierasz resztki żaru do czystego popielnika,
    ładujesz kocioł nowym węglem i zasypujesz go żarem. Wtedy byś się przekonał jak długo spala się
    jeden pełny zasyp. Masz ogrzewanie podłogowe, ono charakteryzuje się dość dużą bezwładnością,
    dlatego przy wystudzonej pojemności kocioł pracuje na nominalnej mocy ( + brak miarkownika).
    Temperatura załączania pompy nie ma aż takiego znaczenia dla ekonomicznego spalania, ma pewien
    ale nie wiodący. Załóż miarkownik, zagrzej cały zład wody, i ponownie rozpal, to będzie ciekawe.
    Zasypaną ilość węgla (zważonego) podziel przez ilość godzin grzewczych a dostaniesz informację
    ile węgla spala twój kocioł na godzinę (przy danej temp. na zewnątrz). Pozwoli ci to na poznanie
    prawdziwych strat ciepła twojego domu oraz umożliwi prognozowanie zużycia.

    Kiedyś robiłem w węglu gniazdko i tam umieszczałem rozpałkę, potem nakładałem na to trochę
    drobnego węgla, podczas takiego rozpalania pojawiało się troszkę rzadkiego jasnego dymu, teraz
    już tego nie robię (nie ma potrzeby). Rozpalam na równo ułożonym węglu, na to kładę grubsze
    w taki sposób żeby "zatkać" całą powierzchnię węgla. To świetny katalizator Dymu nie ma.
    Oczywiście drewno mam suche. Jeśli jest wilgotne, to z komina leci para aż się woda wygotuje.
    beton wiąże ludzi...

  8. #228
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Last Rico
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    2.036

    Domyślnie

    Zenek_akcent
    Widzę że masz dobrze dobrany kocioł do reszty instalacji (moc do strat) --- skoro obserwujesz
    niebieskie płomyczki. Znaczy to że kocioł nie musi iść pełną parą żeby zaspokoić zapotrzebowanie
    domu na ciepło. To ważne, gdyż w takim przypadku do spalania potrzeba niewiele powietrza
    które jak wiemy wymiata mam ciepło z kotła i kieruje je w kosmos. Możesz w takim razie również
    zobaczyć coś co przy pierwszej obserwacji robi dziwne wrażenie. Czarno w kotle, wygląda na to
    że całkowicie zgasł, rzut oka na termometr a tu kocioł grzeje aż miło. To wynik spalania wewnątrz
    zasypu. Określona warstwa węgla spala się jakby katalitycznie czyli bezpłomieniowo.
    beton wiąże ludzi...

  9. #229
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Last Rico
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    2.036

    Domyślnie

    Marcinm30
    Tak jak już napisał kolega Pawelppp33, twój kocioł świetnie się nadaje do zapalania opału od góry.
    Już po pierwszej próbie dostrzeżesz różnicę. Zobaczysz że bez specjalnych zabiegów smoła wypali
    się ze ścianek, zrobią się suche. Mechanizm spalania smoły zmieszanej z sadzą jest powiedziałbym
    samoregulujący . Powiedzmy że sadzy na ściance jest 0,2 mm. Przy takiej grubości sadza nie jest
    w stanie się nagrzać do temp. zapłonu ( min 1000*C) gdyż mimo że jest dobrym izolatorem ciepła
    to w tak cienkiej warstwie nie stanowi jeszcze dużej przeszkody dla temperatury. Kiedy z jakiś powodów
    sadzy narośnie do np. 2 mm, to wtedy zewnętrzna jej powierzchnia nie jest już w stanie przekazywać
    energii wgłąb siebie i zaczyna się łatwiej podgrzewać, w końcu dochodzi do zapłonu i pewna część
    tej warstwy ulega spaleniu.

    Podobnie jak nie da się zapalić cienkiej kartki papieru położonej na zimnej blasze, za to grubą
    tekturę już można To się samo pilnuje, dlatego właśnie sadza nie może narastać w nieskończoność
    aż do wypełnienia kotła. . Lepiej jednak palić od góry i sadzy nie wytwarzać.
    beton wiąże ludzi...

  10. #230
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Last Rico
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    2.036

    Domyślnie

    Kasz7
    Jeśli już teraz jesteś zadowolony, to miarkownik miło cię zaskoczy. Mam też inną dobrą wiadomość,
    w twoich rachunkach jest błąd. Pamiętasz może jak wyżej pisałem do kolegi Qwert o kostkach lodu ?
    Zatem jeśli np. 5 kg węgla spala się przez powiedzmy 4 godziny, to 20 kg nie będzie się spalać przez
    16 godzin ale o wiele wiele dłużej. Przeczytaj co pisze Zenek_akcent i zakładaj miarkownik.
    beton wiąże ludzi...

  11. #231
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Last Rico
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    2.036

    Domyślnie

    Mika34
    Masz trzy kotły, w tym jeden dolnego spalania (opis producenta). Wątek w zasadzie dotyczy
    tych dwóch pozostałych. To w nich możesz spalać czysto i ekonomicznie zapalając opał od góry.
    beton wiąże ludzi...

  12. #232
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Last Rico
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    2.036

    Domyślnie

    L.W.
    Odpowiedź na twoje pytanie znajdziesz wyżej - w odpowiedzi do kolegi Janus_z.
    beton wiąże ludzi...

  13. #233

    Domyślnie

    Witam,

    Mam pewne pytanie - otóż używam kotła retortowego z podajnikiem i myślę że spalanie przebiega dość dobrze - tj kocioł sprawnie się nagrzewa, z komina dymu praktycznie wcale nie widać, węgiel spala się bez resztek i bez większych spieków. Ale jedna rzecz mi przeszkadza - kocioł dość mocno oblepia się sadzą, zwłaszcza w wymienniku. Po max 2 tygodniahc trzeba wszystko czyscić. Drugi problem to pył - nie sadza, tylko pył który trzeba wymiatać bo zalega coraz grubszą warstwą w całym kotle.
    Do kotła mam podłączony regulator pokojowy, który go przełącza na podtrzymanie gdy temperatura w domu jest za duża. Myślę że to może być problem - tj kocioł w podtrzymaniu trwa czasem wiele godzin, a bez powietrza sadza sobie przyrasta. W normalnej pracy temp. wody ustawiona jest na 55 stopni, ale gdy regulator wyłączy kocioł to spada do ok 40.
    Co można zrobić żeby czyszczenia było mniej? Aha, próbowałem sadpal, ale on nie daje dobrych wyników, bo w wymienniku temp. jest za niska aby sadza się wypaliła.
    Regulamin

  14. #234

    Domyślnie

    Cytat Napisał Last Rico
    Tofek
    Piszesz że masz komin 15 m i w związku z tym bardzo silny ciąg. Żeby go zmniejszyć to prawie
    całkiem zamykasz wylot spalin - co zaraz owocuje wytwarzaniem sadzy w kotle (co zrozumiałe).
    Jeśli masz taki wielki ciąg, to po co zakładałeś dmuchawę ? Po prostu odkręć ją i zrób klapkę
    w dolnych drzwiach sterowaną miarkownikiem (mam nadzieję że masz kocioł górnego spalania).
    W górnych drzwiczkach też zrób klapkę. Kocioł przestanie dymić i smołować... a zacznie grzać.
    Dzieki za opowiedz ja wlasciwie teraz nie uzywam wentylatora zamontowalem go bo chcialem palic mialem ale to sie nie oplacalo dla mnie. zastanawiam sie nad tym miarkownikiem i zamocowac go do klapki w wentylatorze ktory zamontowalem na dolnych drzwiczkach popielnika a w gornych musze zrobic otwor dolotowy powietrza tylko mam podwojna blache zeby chyba dzwiczki sie nie nagrzewaly (tak mi sie zdaje) czy musze robic otwor w jednyej i drugiej ?? I jakiej firmy miarkownik bys polecal ?

  15. #235

    Domyślnie

    Cytat Napisał Last Rico
    Zenek_akcent
    Widzę że masz dobrze dobrany kocioł do reszty instalacji (moc do strat) --- skoro obserwujesz
    niebieskie płomyczki. Znaczy to że kocioł nie musi iść pełną parą żeby zaspokoić zapotrzebowanie
    domu na ciepło. To ważne, gdyż w takim przypadku do spalania potrzeba niewiele powietrza
    które jak wiemy wymiata mam ciepło z kotła i kieruje je w kosmos. Możesz w takim razie również
    zobaczyć coś co przy pierwszej obserwacji robi dziwne wrażenie. Czarno w kotle, wygląda na to
    że całkowicie zgasł, rzut oka na termometr a tu kocioł grzeje aż miło. To wynik spalania wewnątrz
    zasypu. Określona warstwa węgla spala się jakby katalitycznie czyli bezpłomieniowo.
    Tak właśnie spala się u mnie(ciemno w kotle a grzeje) .Temperatura ustawiona na 42 stopnie,wsad do kotła 19kg węgla orzech + groszek stałopalność 20-24 godziny.Piec mocy 12kW zasila 8 grzejników(plus CWU 140l),dom nieocieplony a w środku cieplunio .Fakt,że temperatura zewnętrzna w granicach -1 - 0 ale nawet gdy spadło do -5 czas palenia 21h.

  16. #236

    Domyślnie

    Last Rico, mam kociołek z dolnym spalaniem Ferrum FEX 30KW z Suwałk. Posiadam wentylator wyciągowy wspomagający ciąg kominowy, ale go nie używam. Palę na samym kominie, gdyż ciag mam b.dobry.
    Palę na raz sosną, dębem i brykietem drzewnym wszystko mieszając - wszystko b.suche.
    Mam elektroniczny miarkownik ciagu - UNISTER, regulację powietrza pierwonego i wtórnego.

    Powietrze pierwotne mam zakrecone na maksa, a wtórne lekko odkrecone.
    Z komina leci trochę dymu, czyli wszystkiego nie spalam, płomień mam lekko czerwony, czyli też nie dobrze.

    1. Czy dać wiecej powietrza wtórnego do spalania, czy ograniczyć go?
    2. Czy mogę zmniejszyć temp. na kotle, teraz utrzymuję 65 stopni - zmniejszyć do np. 55 stopni?

    W DTR kotła sugerują utrzymywanie temp min 65 stopni dla ochrony kotła przed kondesatem. W tym celu założyłem zawór 4 drogowy, aby to zjawisko wyeliminować.
    Co zmienić w ustawieniu kotła, aby polepszyć jakość spalania i pozbyć się dymu?

  17. #237

    Domyślnie

    Cytat Napisał Last Rico
    Goike.
    Twój kocioł jest kotłem dolnego spalania, zatem główne powietrze powinien dostawać od dołu i tak
    dostaje. Dostrzegasz jednak pewne niedogodności które przeszkadzają w codziennym użytkowaniu:
    1. Zbyt duża moc minimalna
    2. Zbierający się dym w komorze zasypowej

    Największym problemem w twoim kotle jest brak osobnej regulacji powietrza głównego i powietrza
    dodatkowego, gdyż oba one wchodzą przez jedną uchylną klapkę umieszczoną w dolnych drzwiach.
    Gdybyś miał możliwość rozdzielenia tych dróg, to mógłbyś przymknąć pow. główne - na korzyść
    wtórnego. Nie wiem jeszcze jednego, na stronie 24 .pdf z linku rys. 25, jest pokazana dolna klapka
    a pośrodku niej mały biały prostokąt, czy to jest otwór przelotowy ?

    Dym nie powinien się nigdzie zbierać. To tylko smoli kocioł (co zresztą potwierdzasz) i powoduje
    zagrożenie wybuchami. Ponieważ w komorze zasypowej panuje lekkie podciśnienie, to proponuję
    w drzwiach zasypowych (nad paleniskiem) wywiercić przelotowo mały otwór w okolicach fi 3 mm
    Przez ten otworek będzie się stale dostawać bardzo niewielka ilość powietrza do komory załadowczej
    co spowoduje że każdy dym będzie łagodnie wsysany w palenisko i obrócony w ciepło.
    Dzięki za wnikliwą analizę. Ten prostokącik w klapce to nie otwór tylko szybka. W sumie nie wiem po co ona jest bo czernieje bardzo szybko a nawet jeśli jest czysta to widać niewiele.
    Ostatnio szerzej otworzyłem boczne otwory w piecu ponieważ osoba która ma podobny piec powiedziała że tak robi i wg niej jest lepsze spalanie. Zrobiłem tak samo. Rzeczywiście węgla nie pali się więcej a dym jakby bardziej białawy był. Rzadziej też wystepuje dym w komorze zasypowej, który pojawiał się czasami. Być może również suma sumaru pali się mniej węgla. Ostatnio pali się nieco mniej ale nie wiem czy to nie zasługa ostatniego lekkiego ocieplenia.
    Otwór w górnych dźwiczkach jest. Służy do obserwacji czy już wkład się dopala (widać wtedy żar). Tylko że otworek ten jest malutki. Ma może 2mm średnicy. Myślę o tym aby go nieco poszerzyć. W razie czego jak będzie żle działał zawsze mogę go zakryć klapką, która tam jest.

  18. #238

    Domyślnie

    Cytat Napisał Last Rico
    L.W.
    Odpowiedź na twoje pytanie znajdziesz wyżej - w odpowiedzi do kolegi Janus_z.
    Właśnie przeczytałem
    Zmierzyłem temp spalin na wylocie kotła i waha się od 180 do 220 stopni. Przy tych 220 jaby chodzi najlepiej.
    Wkurza mnie jednak to wychładzanie paleniska przy rozpoczęciu cyklu pracy i nie wiem jak temu zaradzić.
    Coś mi się jednak wydaje że przy paleniu miałem (tzn coś co kupiłem jako miał jest węglem o przeróżnej ziarnistośći od 1 mm do ok.3 cm) przy tej konstrukcji kotła

    bez wentylatora będzie ciężko. Nie wiem jaką" taktykę" nadmuchu obrać (bo buduję sterownik).
    Właściwie trochę temat poboczny ale od czasu do czasu wtrącę się z moimi obserwacjami dot. tłokowca.

  19. #239

    Domyślnie

    ,,Coś mi się jednak wydaje że przy paleniu miałem (tzn coś co kupiłem jako miał jest węglem o przeróżnej ziarnistośći od 1 mm do ok.3 cm) przy tej konstrukcji kotła

    bez wentylatora będzie ciężko. Nie wiem jaką" taktykę" nadmuchu obrać (bo buduję sterownik).,,


    Witam.

    Też będę w przyszłości palił w tłokowcu i cały czas zastanawiam się czy da rade palić w nim bez dmuchawy może nie miałem,ale groszkiem.Dodam,że mam już postawiony nowy komin Shiedel,a fi 20 cm.,8 m.wys.,także z ciągiem chyba nie powinno być problemu.Mój piec to http://www.kotly-marciniak.isnet.pl/...niak/kwsp.html
    Tylko,czy dobrze będzie mi spalał opał,tzn.czy nie będzie niedopałków?
    Szanowny Last Rico i znowu do Ciebie prośba - jak Ty to wszystko widzisz,warto przerabiać i w jaki dokładnie sposób.

    Pozdrowienia.

  20. #240

    Domyślnie

    ja wczoraj o 16 załadowałem swój piec na maxa do pełna drobnym węglem i miałem na wierzch pare szczapek drewna i szmatka umoczona w ropie podpaliłem zamknąłem właczyłem dmuchawke sterownik na 45 stopni
    pali sie od góry - taka konstrukcja pieca
    i właśnie kończy sie palić temp 35 stopni i już sie wygasza.
    A wiec 22 godziny
    tylko w DTR kotła piszą aby ustawiaćna minimum 60 stopni bo sie skrapla woda.
    ja zauważyłem rzecz następującą przy 60 stopniach woda sie nie skrapla ale szybko sie wypala
    przy 50 -55 stopni skrapla sie bo w kotle aż syczy jak w czajniku
    przy 45 stopni woda sie nie skrapla - jakie wasze spostrzeżenia w tym temacie??

Strona 12 z 998

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony