dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 494 z 998
Pokaż wyniki od 9.861 do 9.880 z 19943
  1. #9861
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tomek 1980

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    ok. Częstochowa
    Posty
    270

    Domyślnie

    Witam, również
    Zdrowych i Wesołych Świąt Bożego Narodzenia.
    Pozdrawiam.

  2. #9862
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar dex001
    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Kamiennik
    Kod pocztowy
    48-388
    Posty
    258

    Domyślnie

    ZDROWYCH WESOŁYCH I ZARAZEM CZYSTYCH BEZ DYMU ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA

  3. #9863
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania Avatar mebel
    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Busko-Zdrój
    Kod pocztowy
    28-100
    Posty
    4

    Domyślnie

    Witam wszystkich

    Czytając ten temat od około miesiąca wiele się dowiedziałem za co dziękuję.

    Mam prośbę do Last Rico aby doradził mi w temacie pieca który posiadam od kilku miesięcy a mianowicie PER-EKO KSW plus top 20.
    http://www.per-eko.pl/seria-ksw-plus-top.php

    Jak do tej pory zapalam zasyp od góry, zmieniłem minimalną moc dmuchawy do 16 a maksymalną do 38 %, Wyłożyłem boki paleniska cegłami szamotowymi o grubości 3cm i wysokości ok 25cm, próbowałem kilku rodzai węgla. W efekcie 20kg węgla pali się się od rozpalenia (zimny piec) do wygaśnięcia 40st, góra 9 godzin - temp. zadana 55st. Po wyjęciu szamotu i zasypie 30kg spalanie na takim samym poziomie 2,2kg/h
    Dom 150-160m z pustaka żużlowego póki co bez ocieplenia + bojler na wodę użytkową.

    Jako iż moje dzwiczki są bez jakichkolwiek otworów, planuję kupić dzwiczki od wersji KSW z klapka powietrza głównego i drugie z taką rozetka dostarczającą powietrze wtórne
    http://www.per-eko.pl/seria-ksw.php

    i palić z wykorzystaniem dotychczasowego sterownika (SP-16 Logic) takim miarkownikiem

    http://bolecki.pl/miarkownik.php

    Czy to dobra droga do lepszego wykorzystania opału - zmniejszenia spalania? Co jeszcze mogę usprawnić?

    Właśnie wygasło w piecu, załadowałem 10 kg mojego i 10kg pożyczonego od sasiada z kopalni Wujek -koksujacy 31000 kalorii. Paliło sie przy dzisiejszych temp (do 4 stopni) od godz 8 do 18:30 czyli 10,5h. Wczoraj przy temp ok 2 stopnie na moim węglu paliło się niepełne 9.
    Musze powtórzyć tą próbę bo wynik jest zachęcający.
    Ostatnio edytowane przez mebel ; 25-12-2012 o 18:30

  4. #9864

    Domyślnie

    Czy ktoś wie gdzie kupić pokrętło (gałkę) do miarkownika Regulus?

  5. #9865

    Domyślnie

    Cytat Napisał mebel Zobacz post
    Jako iż moje dzwiczki są bez jakichkolwiek otworów, planuję kupić dzwiczki od wersji KSW z klapka powietrza głównego i drugie z taką rozetka dostarczającą powietrze wtórne
    http://www.per-eko.pl/seria-ksw.php

    i palić z wykorzystaniem dotychczasowego sterownika (SP-16 Logic) takim miarkownikiem

    http://bolecki.pl/miarkownik.php

    Czy to dobra droga do lepszego wykorzystania opału - zmniejszenia spalania? Co jeszcze mogę usprawnić?
    Też zamierzam kupić taki miarkownik, myślę że jest idealnym rozwiązaniem do naszych kotłów. Miarkownik zwykły ma jedną tylko przewagę-działa bez prądu.
    Nie wiem czy warto kupować drzwiczki zasypowe. Ciężko będzie dorobić kierownicę powietrza wtórnego (KPW) do tych szczelin rozstawionych na dużej szerokości. Zrób otwór w tych co masz (lub kup takie same jeśli boisz się o utratę gwarancji, powinny być tańsze), dorób od razu kierownicę. Nie wrócisz przecież do wentylatora skoro zależy Ci na sprawnym spalaniu.
    "Drzwiczki są wspólne dla komory paleniska i popielnika." Będziesz więc musiał odciąć powietrze od komory, by przez klapkę szło tylko pod ruszta. Poszukaj też w punkcie skupu złomu żeliwnych rusztów, by położyć je na ruszcie wodnym. Polepszy to proces spalania.

  6. #9866
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    carinus

    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    lubuskie/Belgia
    Posty
    71

    Domyślnie

    Kocioł DS/GS manufaktura,kanały pionowe

    Zostało mi trochę stron do przeczytania jednak problem muszę rozwiązac juz teraz.Jestem w troche innej sytuacji gdyż mam dodatkowo zainstalowany bufor 1000l jako rezerwuar ciepła na całą noc.Mój problem polega na znalezieniu sposobu zainstalowania miarkownika mechanicznego tyle ze w czopuchu pieca.Piec pracuje tylko na zasilanie bufora i pompa pracuje cyklicznie.Pompą steruje różnicówka i regulacja inna niz na czopuchu odpada.Opalam groszkiem i PG podaję górnymi drzwiczkami,spalanie bezdymne,pełny wsad 20kg wypala się około 6-8h.Nie interesuje mnie długopalność a jedynie ekonomia spalania i dlatego obserwuje jedynie temperaturę spalin na czopuchu,trzymam ją w granicach 80-120*.Górna szczelina nad komorą zasypową przysłonieta jest wełna mineralna i wstawiony jest metalowy profil ze szczelinami które podaja powietrze do dopalania spalin.
    Zastanawiam się czy popularne miarkowniki bimetalowe dadzą się regulować w zakresie wyższych temperatur do 150*

  7. #9867

    Domyślnie

    Daj przekroje tego kotła.
    Palę dołem -DS w kotle o następującym przekroju ZOBACZ.
    Domek: Stary, ceglany. Mury 50 cm nieocieplone. Dach nieocieplony. Powierzchnia ok. 170 m2. Woj. pomorskie.
    Zobacz ile powinieneś spalać- KALKULATOR

  8. #9868

    Domyślnie

    Cytat Napisał carinus Zobacz post
    Kocioł DS/GS manufaktura,kanały pionowe

    Zostało mi trochę stron do przeczytania jednak problem muszę rozwiązac juz teraz.Jestem w troche innej sytuacji gdyż mam dodatkowo zainstalowany bufor 1000l jako rezerwuar ciepła na całą noc.Mój problem polega na znalezieniu sposobu zainstalowania miarkownika mechanicznego tyle ze w czopuchu pieca.Piec pracuje tylko na zasilanie bufora i pompa pracuje cyklicznie.Pompą steruje różnicówka i regulacja inna niz na czopuchu odpada.Opalam groszkiem i PG podaję górnymi drzwiczkami,spalanie bezdymne,pełny wsad 20kg wypala się około 6-8h.Nie interesuje mnie długopalność a jedynie ekonomia spalania i dlatego obserwuje jedynie temperaturę spalin na czopuchu,trzymam ją w granicach 80-120*.Górna szczelina nad komorą zasypową przysłonieta jest wełna mineralna i wstawiony jest metalowy profil ze szczelinami które podaja powietrze do dopalania spalin.
    Zastanawiam się czy popularne miarkowniki bimetalowe dadzą się regulować w zakresie wyższych temperatur do 150*
    miarkownik na czopuchu?
    "spalanie bezdymne,pełny wsad 20kg wypala się około 6-8h."
    "Nie interesuje mnie długopalność a jedynie ekonomia spalania"
    Mądry nauczy się więcej z głupiego pytania, niż głupiec z mądrej odpowiedzi.

  9. #9869
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    carinus

    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    lubuskie/Belgia
    Posty
    71

    Domyślnie

    Cytat Napisał ZUG Zobacz post
    miarkownik na czopuchu?
    "spalanie bezdymne,pełny wsad 20kg wypala się około 6-8h."
    "Nie interesuje mnie długopalność a jedynie ekonomia spalania"
    Co kolega taki zdziwiony?Mam bufor a to zmienia sytuację.Ja nie musze generować cały dzień strat kominowych,ma sie spalic szybko i czysto,czyli ekonomicznie.Chcę trzymać tempo spalania na stałym poziomie dlatego interesuje mnie trzymanie stałej temperatury spalin a nie wody w kotle.

  10. #9870

    Domyślnie

    Cytat Napisał carinus Zobacz post
    Co kolega taki zdziwiony?Mam bufor a to zmienia sytuację.Ja nie musze generować cały dzień strat kominowych,ma sie spalic szybko i czysto,czyli ekonomicznie.Chcę trzymać tempo spalania na stałym poziomie dlatego interesuje mnie trzymanie stałej temperatury spalin a nie wody w kotle.
    dziwi mnie ponieważ pierwszy raz słyszę o miarkowniku na czopuchu.
    Ostatnio edytowane przez ZUG ; 04-03-2013 o 14:23
    Mądry nauczy się więcej z głupiego pytania, niż głupiec z mądrej odpowiedzi.

  11. #9871

    Domyślnie

    Zug, też nie rozumiem dlaczego się dziwisz. Nie interesuje Carinusa "długopalność" gdyż nie musi dławić spalania, by nie zrobiło się za gorąco w domu. Chce spalić paliwo i uzyskać jak najwięcej energii, czas spalania jest dla niego bez znaczenia. Miarkownik w czopuchu aby mieć jak najmniejszą stratę kominową. Tak to rozumiem. Co w tym złego?

  12. #9872

    Domyślnie

    Witam,
    Pomiar na czopuchu obarczony jest sporym błędem, wydaje się, że nic nie stoi na przeszkodzie aby wpuścić sondę czujnika miarkownika do czopucha, lub dalej w komin, określają, żę miejsce pomiaru powinno być w odległości 8 średnic czopucha od wylotu z kotła) i uszczelnić. Problemem może być połączenie z klapką powietrza i to, że w pewnych okresach będzie musiał pracować w temperaturach znacznie wyższych niż 150C, a niestety podają, iż te popularne, mogą działać tylko do 120C. Myślałeś o czymś elektrycznym, np. dwustanowym, czujnik PT1000 albo bimetal, najprostsze napędy elementu wykonawczego kol. wykonywali za pomocą stycznika, zresztą zapewne wiesz o tych i innych patentach z tego forum i np. elektrody. Ja również przyjąłem, że poziom temp. spalin będzie najbardziej znaczącym kryterium w sterowaniu kotłem, autorytatywnie i zupełnie po amatorsku uznałem, że 270C to max. Żeby się w tym przedziale zmieścić sterowanie musi się nieraz mocno namęczyć. A może udałoby się adaptować do Twoich potrzeb ten nowy wynalazek o którym kol. wspominają
    Pozdrawiam

  13. #9873

    Domyślnie

    Witam znawców palenia od góry! Niedawno z Żoną kupiłem domek z zabudowaną kotłownią na paliwo stałe z kotłem Żywiec KDO 28kW, zasypowym, sterowanym poprzez sterownik T-Com z makrotermu, wpiętym w instalację ze zbiornikiem cwu; kotłem gazowym na propan oraz instalacją solarną. Dodam, że ostatni mój kontakt z kotłem na paliwa stałe zakończył się z chwilą opuszczenia domu Rodziców przez nastu laty, gdzie okazyjnie "popalałem" w ich zasypowym "Zębcu" podłączonym do instalacji otwartej z lat 70tych. Piszę obecnie po pierwszych doświadczeniach z bieżącym kotłem, gdzie do utrzymania sensownych temperatur w domku (nowym i dobrze ocieplonym) zużyłem ok 40-50kg ekogroszku na dobę przy paleniu "od dołu" i okresowym "podrzucaniu" po 2-3 łopaty. Dodatkowo - komputer wyłącza pompę co w chwili obniżenia temp. na kotle < 55st C, przez co wygasający kocioł nie ogrzewa już domu ciepłem resztkowym, rozgrzana do 53 st C woda miast iść na grzejniki "kisi" się w kotle do samego rana, a dom totalnie się wychładza mimo obecności pewnej ilości żaru na palenisku. W związku z powyższą sytuacją mam pytanie, czy ktoś z Szanownych Forumowiczów ma doświadczenia z paleniem "od góry" w tym typie kotła? Dodam, że komputer wymusza na kotle pracę na małym obiegu wody (z podgrzewaczem cwu ok 300l) dopóty, dopóki cwu nie osiągnie temperatury 50 st.C, a dopiero wtedy elektrozawór kieruje wodę z kotła na obieg kaloryferów. Raz po rozpaleniu przy pracy na małym obiegu wody zdarzyła mi się już "power-surge" i temperatura wody w kotle sięgneła 98 st C, a komputerek nadal czekał na temp cwu 50st i nie przełączył zaworu trójdrożnego na kaloryfery wcześniej. Stąd obawiam się trochę zasypania całej komory spalania węglem i podpalenia "od góry", żeby nie doszło do podobnej sytuacji. Poproszę Państwa o porady i opinie w tej sprawie. W razie czego służę dodatkowymi informacjami. pozdrawiam!
    Artooro
    --
    Kocioł Żywiec KDO 28kW | Tcom | PG i PW sterowane łapą.

  14. #9874

    Domyślnie

    Artooro przestaw w sterowniku kotła temperaturę wyłączenia(włączenia) pompy. Co steruje elektrozaworem?? Jeśli sterownik kotła to przestaw priorytet z CWU na CO. Ten sterownik to chyba raczej od kominka jest i mogą być problemy z nim.
    Masz jakąś skomplikowaną instalację także lepiej zapytaj się o jej obsługę na innym forum
    Ten kocioł to dolniak więc raczej nikt nie pali w nim od góry.
    Ostatnio edytowane przez yareka ; 26-12-2012 o 16:05

  15. #9875

    Domyślnie

    Znajdź w internecie jaki masz konkretnie sterownik firmy makroterm, poczytaj tu:
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1455204.html

  16. #9876

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź - spieszę z informacjami:

    Cytat Napisał yareka Zobacz post
    Artooro przestaw w sterowniku kotła temperaturę wyłączenia(włączenia) pompy. Co steruje elektrozaworem?? Jeśli sterownik kotła to przestaw priorytet z CWU na CO. Ten sterownik to chyba raczej od kominka jest i mogą być problemy z nim..
    tak - wszystkim - tj. pompą obiegową, elektrozaworem 3d (Honeywell) i dmuchawą steruje sterownik T-Com (faktycznie we wszelkich opisach jest to ster do "turbokominka" u mnie ktoś to zaprzągł do sterowania kotłem.) - widzę, że ma możliwość obniżenia temp załączenia pompy co do 48 st. C - więc pewnie to zrobię jako pierwszy mod.

    Cytat Napisał yareka Zobacz post
    ArtooroTen kocioł to dolniak więc raczej nikt nie pali w nim od góry.
    no - niestety nie jest to modek KDO-U, który ma wajchę umożliwiającą przełączanie pomiędzy spalaniem górnym i dolnym. U mnie jest to zwykłe KDO z 2009r i jest górniak z żeliwnym rusztem - stąd kwestia spalania "od góry" jest wciąż zasadna

    oto przekrój mojego kotła:



    Pytanie tylko na początek - czy do tego rodzaju rozpalenia muszę już mieć otwór napowietrzający w klapie zasypowej (podwójna), czy mogę próbować na razie bez?

    pozdrawiam i z góry dziękuję za podpowiedzi
    Ostatnio edytowane przez Artooro ; 26-12-2012 o 19:31
    Artooro
    --
    Kocioł Żywiec KDO 28kW | Tcom | PG i PW sterowane łapą.

  17. #9877

    Domyślnie

    Możesz spokojnie rozpalić, na początek nie za grubą warstwę. Uważaj przy otwieraniu, palne gazy mogą buchnąć w twarz gdy nagle dostaną tlenu od góry. Oczywiście jak najszybciej, po próbach, zrób napowietrzanie od góry.

  18. #9878
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    carinus

    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    lubuskie/Belgia
    Posty
    71

    Domyślnie

    Cytat Napisał ZUG Zobacz post
    dziwi mnie ponieważ pierwszy raz słyszę o miarkowniku na czopuchu.
    oczywiście twoje tempo spalania twoja sprawa
    a ten tekst pisząc go trochę pomyślałeś "Nie interesuje mnie długopalność a jedynie ekonomia spalania"
    jedynie co widzę to bufor dla ciebie to pięta Achillesa do ekonomii
    Poczytaj co napisalem,pomyśl i przeanalizuj a dopiero później napisz co o tym myślisz.Po co mam palić w piecu 20h jak mogę 5h i w tym czasie wywalam przez 15 dodatkowych godzin ciepło przez komin.to co zgromadze w buforze idzie stale na instalację.Ustawiam sobie zawór ESBE na odpowiednią temperaturę wyjscia i mam tyle ile chcę a nie tyle co wyjdzie na kotle.Szybciej czujnik zareaguje na zmiane temperatury spalin niż wody.Pompa załącza sie tylko wtedy gdy temperatura kotła jest wyższa niż na buforze i zmienia się płynnie w miare nagrzewania więc ustawianie miarkownika na płaszczu wodnym jest o kant dupy rozbite.

  19. #9879

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacet100 Zobacz post
    Zug, też nie rozumiem dlaczego się dziwisz. Nie interesuje Carinusa "długopalność" gdyż nie musi dławić spalania, by nie zrobiło się za gorąco w domu. Chce spalić paliwo i uzyskać jak najwięcej energii, czas spalania jest dla niego bez znaczenia. Miarkownik w czopuchu aby mieć jak najmniejszą stratę kominową. Tak to rozumiem. Co w tym złego?
    każdy ma swoje rozumowanie ale nie widzę sensu montażu miarkownika mechanicznego bo to sie nie sprawdzi a zostanie jedynie uszkodzony (wysoka temp,duże wahania temp.)
    jest to już przekombinowane ,może jakiś sterownik ze sondą w czopuchu.

    bufor buforem rozumie ale kaganiec na temp. na czopuch w charakterze miarkownika mechanicznego to przerost formy nad treścią
    Mądry nauczy się więcej z głupiego pytania, niż głupiec z mądrej odpowiedzi.

  20. #9880

    Domyślnie

    Cytat Napisał carinus Zobacz post
    Poczytaj co napisalem,pomyśl i przeanalizuj a dopiero później napisz co o tym myślisz.Po co mam palić w piecu 20h jak mogę 5h i w tym czasie wywalam przez 15 dodatkowych godzin ciepło przez komin.to co zgromadze w buforze idzie stale na instalację.Ustawiam sobie zawór ESBE na odpowiednią temperaturę wyjscia i mam tyle ile chcę a nie tyle co wyjdzie na kotle.Szybciej czujnik zareaguje na zmiane temperatury spalin niż wody.Pompa załącza sie tylko wtedy gdy temperatura kotła jest wyższa niż na buforze i zmienia się płynnie w miare nagrzewania więc ustawianie miarkownika na płaszczu wodnym jest o kant dupy rozbite.
    ok. ja poczytam
    a TY zainstaluj na początku taki miarkownik na czopuchu a później pisz.
    pisać to można różne rzeczy ,a praktyka do druga sprawa.
    Mądry nauczy się więcej z głupiego pytania, niż głupiec z mądrej odpowiedzi.

Strona 494 z 998

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony