dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie Zasobnik CWU, grzałka 5,5 kW - jak tym sterować?

    Chcę kupić zasobnik 220 litrów z grzałką 5,5 kW, i grzać wodę tanim prądem - naładować w nocy, ewentulanie dogrzać między 13-15;
    Czy ktoś mam/wie jak można tym sterować?
    Problem wynika z tego, że gdyby grzałka była na 230V to zwykły programator do gniazda by wystarczył. Nie chcę kupować grzałki 2kW bo uważam że ta na 3 fazy bedzie sprawniejsza w zasobniku takiej pojemności.
    Ale na 400V to jest problem z tym sterowaniem, bo w pobliskiej hurtowni rozłorzyli ręcę.
    A może zmienić hurtownię
    "W każdej organizacji jest ktoś kto wie o co chodzi, taką osobę należy usunąć"

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie

    Strasznie ciency ci pracownicy hurtowni.
    Do sterowania wystarczy w takim wypadku np. zastosowanie dodatkowego dowolnego stycznika. Zegar bedzie sterował podawaniem napięcia na cewkę stycznika, a styki główne grzałek bedą załączane przez stycznik. I to wszystko.
    Jak masz wolne 100 złotych to do programowania załączeń kup przekaźnik programowalny jednodrogowy dowolnej firmy. Umożliwia on ustawianie wyłaczeń i załączeń obwodu nie tylko w cyklu dobowym, ale i tygodniowym.
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  3. #3

    Domyślnie Re: Zasobnik CWU, grzałka 5,5 kW - jak tym sterować?

    Cytat Napisał AMP
    Chcę kupić zasobnik 220 litrów z grzałką 5,5 kW, i grzać wodę tanim prądem - naładować w nocy, ewentulanie dogrzać między 13-15;
    Czy ktoś mam/wie jak można tym sterować?
    Problem wynika z tego, że gdyby grzałka była na 230V to zwykły programator do gniazda by wystarczył. Nie chcę kupować grzałki 2kW bo uważam że ta na 3 fazy bedzie sprawniejsza w zasobniku takiej pojemności.
    Ale na 400V to jest problem z tym sterowaniem, bo w pobliskiej hurtowni rozłorzyli ręcę.
    A może zmienić hurtownię
    tylko po co 5,5kW - ja mam atlantica 200l z grzalka ceramiczna 2,5kW - tez podlaczony trojfazowo
    Michał z Łodzi

  4. #4

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał ja14
    Z grzałką 5,5 kW to możesz podgrzać ponad 500 l. Wystarczy 2,5 kW.
    Pewnie i wystarczy, ale nastawiłem sie na zakup zasobika MEGA firmy Biawar, a oni mają w ofercie do wyboru albo 2kW albo 5,5kW.
    A boję się czy te 2kW wystarczy.
    "W każdej organizacji jest ktoś kto wie o co chodzi, taką osobę należy usunąć"

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ja14
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Posty
    2.603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    143

    Domyślnie

    Teoretycznie grzałka o mocy 2 kW, pracująca ciągle przez 8 godzin dostarczy tyle ciepła, że wystarczy ono do podgrzania 220 litrów wody o 63 stopnie stopnie celcjusza. Czyli na przykład z 30 stopni do 93. Ale trzeba jeszcze uwzględnić straty oraz ewentualny pobór. Czy masz cyrkulację?

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał ja14
    Teoretycznie grzałka o mocy 2 kW, pracująca ciągle przez 8 godzin dostarczy tyle ciepła, że wystarczy ono do podgrzania 220 litrów wody o 63 stopnie stopnie celcjusza. Czyli na przykład z 30 stopni do 93. Ale trzeba jeszcze uwzględnić straty oraz ewentualny pobór. Czy masz cyrkulację?
    Cyrkulację? Jeśli chodzi Ci o pompkę, która przepycha wodę w instalacji, tak aby w każdym punkcie była cały czas ciepła woda dostępna to nie.

    Ale 8 godzin pracy grzałki to sporo prądu, nawet jeśli taniego. Poranny prysznic zabierze ok 70-100 litrów wody z zasobnika (dwie osoby dorosłe), której raczej nie uzupełnię (temperatury) w ciągu 2 godzin taniego prądu między 13-15?
    "W każdej organizacji jest ktoś kto wie o co chodzi, taką osobę należy usunąć"

  8. #8

    Domyślnie

    Rozumiem że większa moc grzałki to więcej zużytego w tym samym czasie prądu, ale jednocześnie większa wydajność urządzenia grzewczego, a w efekcie oszczędność pieniędzy,
    Czy mam rację?
    "W każdej organizacji jest ktoś kto wie o co chodzi, taką osobę należy usunąć"

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ja14
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Posty
    2.603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    143

    Domyślnie

    Ile wody zużyjesz na poranny prysznic to ja nie wiem - ale chyba nie bierzesz prysznica o temperaturze 90 stopni?
    Dwa razy większa grzałka zużywa tyle samo prądu do ogrzania tej samej ilości wody co mniejsza. Tyle, że robi to szybciej.

  10. #10
    ZW
    Guest
    ZW

    Domyślnie

    Cytat Napisał AMP
    ...
    Ale 8 godzin pracy grzałki to sporo prądu, nawet jeśli taniego. Poranny prysznic zabierze ok 70-100 litrów wody z zasobnika (dwie osoby dorosłe), której raczej nie uzupełnię (temperatury) w ciągu 2 godzin taniego prądu między 13-15?
    spokojnie uzupełnisz między 13-15 nawet z grzałki 2,4kW, ja tak mam

    of cors im więcej kW tym lepiej, szczególnie jak przyjadą goście

  11. #11

    Domyślnie

    A w którym miejscu zasobnika masz zamontowaną tą grzałkę ?
    Bo ja mam zasobnik 300l i grzałkę 2kW, zamontowaną mniej więcej w 1/2 zbiornika, i mniej więcej tyle wody(ok1/2) mam nagrzanej kiedy grzeję grzałka elektryczną, dopiero grzanie dolną wężownicą powoduje nagrzanie całego zbiornika, dlaczego o tym piszę, ano wszystko było ok. dopóki grzałka grzała dogrzewając wodę cały czas, bez sterowania (nastawa na ~45 st.C), nigdy nawet przy gościach nie brakowało wody, najwyżej o parę stopni podnosiliśmy nastawę,
    problem się zrobił, kiedy wpadłam na pomysł, żeby zrobić właśnie takie sterowanie czasowe, ustalaliśmy czas grzania i godziny empirycznie , chodzą i sprawdzając temp. wody i dokonując ew. zmian, ale wtedy okazało się że jak grzałka nie chodzi "ciągle" dość często brakuje c.w., ostatecznie w miarę ustaliliśmy czasy, ale nie wiem, czy dało to jakąś oszczędność, my nie mamy nocnej taryfy.
    Dążę do tego, żebyś sprawdził, czy ta grzałka na pewno będzie nagrzewała cały zbiornik, bo jeśli nie , to marnie to widzę, i tu nie chodzi o moc grzałki, tylko o temperaturę jaką możesz osiągnąć w bojlerze a co za tym idzie ilość c.w. do wykorzystania, pow 60 st to woda już parzy, przy dzieciach jest to dość niebezpieczne, a i samemu się człowiek zapomina, chyba że wszędzie będziesz miał baterie termostatyczne.

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Mały
    Zarejestrowany
    May 2003
    Skąd
    Gościcino
    Posty
    7.643

    Domyślnie

    AMP - co chcesz sterować? Włącz grzałkę za pomocą załączonego termostatu i nie wyciagaj pod żadnym pozorem z gniazda. Włącz toto w pierwszą noc i zapomnij o problemie - koszt powrotu do temperatury sprzed nagrzania jest dużo wyższy niż koszt jej utrzymania. Nawet jeśli co jakiś czas trzeba ją podgrzać na bieżąco. A zapewniam Cię, że Biawarowska Mega bardzo długo utrzymuje ciepło.
    Zwróć uwagę na info o "stałodobowe straty energii elektrycznej". To jest informacja o tym ile energii zużyje urządzenie, żeby utrzymac zadana temperaturę w sobie (zasobniku).
    Np masz 1,4kWh to ta wartość pomnóż przez koszt 1kWh w swoim rejonie i już wszystko jasne.
    Taniej niż właczyć grzałkę nawet w nocnej taryfie i podgrzewać całość od np 15stC (bo akurat w dzień resztę zużyłeś) do 45-50.
    Więc ci dziekuję losie choćby tylko za to,
    że nie musiałem się urodzić pod wulkanem.
    Że średni u nas klimat i przeciętne lato,
    ale dzieciaki są przeważnie roześmiane...

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mały
    koszt powrotu do temperatury sprzed nagrzania jest dużo wyższy niż koszt jej utrzymania.
    zdaję sobie z tego sprawę;
    temat dotyczy nagrzewania tej wody w taniej taryfie - nagrzana w nocy pozostanie taka przez cały dzień, minus ta woda którą wypuści się rano, więc dobrze to ciepło uzupełnić miedzy 13-15, żeby wystarczyło jak tak sie żonie zachce wieczornej kąpieli (wypuści powiedzy z połowe bojlera o 20tej, to ja chcę żeby grzałka włączyła się dopiero po 22ej, bo pozostająca w bojlerze woda wystarczy na np. prysznic;

    Cytat Napisał Mały
    A zapewniam Cię, że Biawarowska Mega bardzo długo utrzymuje ciepło
    i dlatego właśnie Biawar
    "W każdej organizacji jest ktoś kto wie o co chodzi, taką osobę należy usunąć"

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał marta-mam niebieski dach
    A w którym miejscu zasobnika masz zamontowaną tą grzałkę ?
    Bo ja mam zasobnik 300l i grzałkę 2kW, zamontowaną mniej więcej w 1/2 zbiornika, i mniej więcej tyle wody(ok1/2) mam nagrzanej kiedy grzeję grzałka elektryczną
    Ty masz zasobnik z wężownicą, dlatego grzałka jest w nim montowana mniej więcej w połowie wysokości; ja wężownicy (przynajmniej na razie) nie potrzebuję, więc kupuję zasobnik bez takowej.
    "W każdej organizacji jest ktoś kto wie o co chodzi, taką osobę należy usunąć"

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony