dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 25
  1. #1

    Domyślnie Brak nawiewu pod kominek. Czy to problem ?

    Witam,

    Mam domek, około 100 m2 na parterze (góra zamknięta). Wszystko w otwartej przestrzeni, tylko łazienka około 15m2 zamknięta.

    Mam tez kominek ale bez doprowadzonej wentylacji (pod kominkiem), za to mam 4 kratki wentylacyjne.
    Czy te kratki wystarczą żeby zapewnić powietrze do kominka ? czy istnieje ryzyko że kominek będzie mi "wracał" ? Na razie nie miałem tego problemu, ale jak poczytałem na forum o wentylacjach to wszyscy przy kominkach mają nawiewy.

    Mam problem z wentylacją tzn wsteczny bieg powietrza, zapewne przy paleniu w kominku to normalne, ale wieje z kratki najbardziej oddalonej od kominka około: 7 m2


    Paweł

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Mały
    Zarejestrowany
    May 2003
    Skąd
    Gościcino
    Posty
    7.643

    Domyślnie

    Obyś się nie zaczadził.
    Najgorzej będzie jak sobie kominek zacznie zasysać powietrze z kanału najbliżej komina dymnego.
    Przy szczelnym domu (a takie się teraz buduje) skądś to urządzenie powietrze do spalania musi brać. To szuka miejsca skąd może je wziąć z najmniejszym oporem.
    Więc ci dziekuję losie choćby tylko za to,
    że nie musiałem się urodzić pod wulkanem.
    Że średni u nas klimat i przeciętne lato,
    ale dzieciaki są przeważnie roześmiane...

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar pablitoo
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    z południa ...
    Posty
    5.603

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mały
    Obyś się nie zaczadził.
    Najgorzej będzie jak sobie kominek zacznie zasysać powietrze z kanału najbliżej komina dymnego.
    Przy szczelnym domu (a takie się teraz buduje) skądś to urządzenie powietrze do spalania musi brać. To szuka miejsca skąd może je wziąć z najmniejszym oporem.
    Otworzy okno podczas palenia w kominku i po problemie ...
    --
    Pozdrawiam

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar aladin07
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Posty
    885
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    147

    Domyślnie

    no ale jak bedzie -30 na zewnatrz jak dwa lata temu u nas na dolnym slasku przez
    dobrych kilkanascie dni to nie wiem czy bedzie to dobre rozwiazanie nieco
    sie chalupa wychlodzi jak wciagnie kilkadziesiat m3 takiego powietrza

    moze lepiej jednak sprobowac w jakis sposob doprowadzic to powietrze pod kominek
    pomyslu nie mam ale uwazam ze bez tego ciezko moze byc i moze zaczadzenie to
    troche przesadzone choc nie wykluczone !!
    ale bez rozszczelniania okien to sie chyba nie da

    wiec masz wybor albo skuc kawal podlogi i przekuc sie przez sciane na zew
    albo palic tylko wtedy kiedy nie bedzie za zimno na dworze
    no chyba ze kominek swoja temperatura nadrobi straty ciepla od razu
    jesli kominek rekreacyjny to moze byc, ale jesli ma miec funkcje grzewcze to trzeba
    to wypadaloby sie nad tym zastanowic czy ma to jakis sens ekonomiczny

    mimo wszystko zycze powodzenia
    M05L 17/04/07 - start
    no i mieszkamy sobie pięknie i powoli kończymy
    dziennik i komentarze

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Eltom
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    300
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    68

    Domyślnie

    Cytat Napisał aladin07
    wiec masz wybor albo skuc kawal podlogi i przekuc sie przez sciane na zew
    albo palic tylko wtedy kiedy nie bedzie za zimno na dworze
    E, tam.
    Rury sie chowa, jak można.
    Jak nie można to sie je regipsem obudowuje.
    Przekuć sie przez mur jednakowoż trzeba.
    Od zewnątrz daj kratkę, ze zdalnym sterowaniem (np. śnurkiem) zamykania lamelek, to Ci jak nie bedziesz palić nie będzie wiatr wpadał do domu.
    A od środka rurę do obudowy kominka od spodu i już.
    Ela i Tomek
    Dziennik
    Komentarze

  6. #6

    Domyślnie

    Czy to że wieje mi z wentylacji nie wystarczy ?. Kiedy grozi mi zaczadzenie ? Rozumiem że musi nie być ciągu w kominku. Ale ja praktycznie mam zawsze ciąg. I najczęściej kratki od komory spalania zamykam na maksa tak żeby była może jedn mała szparka (2mm x 20mm) i wtedy drewno pali się powoli, a wentylacja i tak wciaga powietrze.
    Czy mimo to mam się martwić ? czy może dopiero gdy zauważe że sa problemy w kominku ?

  7. #7

    Domyślnie

    Jakie zaczadzenie ? u mnie wcale tego nie ma, kominek 9 lat zero z tym problemu, palone w sezonie co dzień, cug normalny, trzeba go nawet dławić, nawiew nie robiony celowo, kluczem dobrego palenia jest dobrze usytuowany i izolowany komin, nawiew zbędny moim zdaniem

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kuleczka

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.130

    Domyślnie

    U mojej ciotki kominek 12 lat, bez nawiewu, pali się super!
    jak dotąd żadnych problemów
    Cóż to za robot piękny i młody,
    I cóż to za robotniczka,
    Ona mu daje z dzbana pentody,
    A on jej wtyczki z koszyczka

  9. #9

    Domyślnie

    To mnie pocieszyliści Bo jak czytałem to wszyscy te nawiewy mieli

  10. #10

    Domyślnie

    Mamy właśnie przykład, jak łatwo akceptuje się odpowiedzi, których się oczekuje.
    "Pół świata" trąbi, że powinno być doprowadzenie powietrza, i argumentuje to sensownie. Dwie osoby piszą, że u nich (bądź u cioci/znajomego/dziadka/whatever) działa ok bez nawiewu i jest dobrze, a więc napewno nigdy nie potrzeba (sztuka uogólniania pojedynczego przypadku ).
    No i pytający kogo słucha? Oczywiście tych dwóch osób, bo mówią to, co chciałby usłyszeć.

    Tragedia.
    GL-189 Olszewnica Stara
    Hobby: zwariowane pomysły, zawracanie głowy i takie tam różne...
    Zlot Forum 2009.06.27 Urzut: http://forum.muratordom.pl/spotkanie-forum,f138.htm

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bigbeat
    Mamy właśnie przykład, jak łatwo akceptuje się odpowiedzi, których się oczekuje.
    "Pół świata" trąbi, że powinno być doprowadzenie powietrza, i argumentuje to sensownie. Dwie osoby piszą, że u nich (bądź u cioci/znajomego/dziadka/whatever) działa ok bez nawiewu i jest dobrze, a więc napewno nigdy nie potrzeba (sztuka uogólniania pojedynczego przypadku ).
    No i pytający kogo słucha? Oczywiście tych dwóch osób, bo mówią to, co chciałby usłyszeć.

    Tragedia.
    Żadna tragedia.
    Będzie sie fajnie paliło, ale kominek działa jak lodówka

  12. #12

    Domyślnie

    A czemu kominek ma działać jak lodówka ? Nie rozumiem ?

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał groobcio
    To mnie pocieszyliści Bo jak czytałem to wszyscy te nawiewy mieli
    Pewnie idioci jacyś.
    A może jednak warto pomyśleć, że skoro je mieli, to nie z powodu mody lub zbiorowego wprowadzenia w błąd przez grupę trzymającą władzę... sorki: wiedzę.
    GL-189 Olszewnica Stara
    Hobby: zwariowane pomysły, zawracanie głowy i takie tam różne...
    Zlot Forum 2009.06.27 Urzut: http://forum.muratordom.pl/spotkanie-forum,f138.htm

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Raton

    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Posty
    221
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    To ja powiem tak:
    Tu gdzie obecnie mieszkam mam kominek bez typowego wlotu powietrza z zewnątrz. Przez typowy mam na mysli rurę ok 100mm przy kominku. Mam Jedynie rurkę 50mm poprowadzona pod kominek z piwnicy w której jest zawsze otwarte okienko.
    W kominku pali się super i jest bardzo ciepło - ale....
    kłopoty zaczynaja się przy rozpalaniu i dokładaniu. Zawsze wydostaje się troche dymu nawet pomimo bardzo wolnego otwierania drzwiczek. Kominek nie jest sam wstanie zassać tak dużo powietrza i spowodować podciśnienia powietrza w pokoju. Zaznacze że u mnie jest stare budownictwo i tylko okno jest szczelne. W drzwiach śmiga wiaterek i tak samo z klapy od piwnicy.
    Przez to sufit i ściany są do malowania na mus po 2 zimach no i zapach dymu w pokoju. Przekrój komina mam odpowiedni. Wszystko przebadałem i jedynie dobry efekt osiągam jak wpierw uchylam okno. Ale nie zawsze się o tym pamięta i nie zawsze chce. Teraz jak się będę budował to:
    rurka 100 przy kominku
    i przy okapie kominka przy suficie wentylator wyciągowy w kominie wentylacyjnym z ruchomą zastawką.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Raton
    i przy okapie kominka przy suficie wentylator wyciągowy w kominie wentylacyjnym z ruchomą zastawką.
    Niestety, w pomieszczeniu, w którym pracuje kominek, nie wolno stosować wentylacji mechanicznej.
    Będziesz miał kłopoty przy odbiorze technicznym domu (kominiarz), no i możesz mieć spore problemy z użytkowaniem takiego rozwiązania (było o tym już na forum).
    GL-189 Olszewnica Stara
    Hobby: zwariowane pomysły, zawracanie głowy i takie tam różne...
    Zlot Forum 2009.06.27 Urzut: http://forum.muratordom.pl/spotkanie-forum,f138.htm

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Eltom
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    300
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    68

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bigbeat
    Cytat Napisał Raton
    i przy okapie kominka przy suficie wentylator wyciągowy w kominie wentylacyjnym z ruchomą zastawką.
    Niestety, w pomieszczeniu, w którym pracuje kominek, nie wolno stosować wentylacji mechanicznej.
    Będziesz miał kłopoty przy odbiorze technicznym domu (kominiarz), no i możesz mieć spore problemy z użytkowaniem takiego rozwiązania (było o tym już na forum).
    No to wszyscy z rekuperacją i kominkiem: siąść i płakać!

    BTW. Odbiór kominiarski bywa przeprowadzany lornetką z sąsiedniej wsi, więc wszystko jest względne...
    Ela i Tomek
    Dziennik
    Komentarze

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał groobcio
    A czemu kominek ma działać jak lodówka ? Nie rozumiem ?
    Kilka pierwszych linijek (od góry )
    http://dom.gazeta.pl/Ladny-Dom/1,61609,2567329.html

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Eltom
    BTW. Odbiór kominiarski bywa przeprowadzany lornetką z sąsiedniej wsi, więc wszystko jest względne...
    Ciekawe podejście. Beton w fundamenty lałeś też tylko tam, gdzie widać?
    GL-189 Olszewnica Stara
    Hobby: zwariowane pomysły, zawracanie głowy i takie tam różne...
    Zlot Forum 2009.06.27 Urzut: http://forum.muratordom.pl/spotkanie-forum,f138.htm

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Eltom
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    300
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    68

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bigbeat
    Cytat Napisał Eltom
    BTW. Odbiór kominiarski bywa przeprowadzany lornetką z sąsiedniej wsi, więc wszystko jest względne...
    Ciekawe podejście. Beton w fundamenty lałeś też tylko tam, gdzie widać?
    Pewnie chcesz żebym odpowiedział Ci też osobistym atakiem? Niedoczekanie, panie Kamiński
    Ela i Tomek
    Dziennik
    Komentarze

  20. #20

    Domyślnie

    Nie musisz mi wcale odpowiadać, bo nie bardzo mamy o czym rozmawiać.
    Zawsze rozwalają mnie ludzie, którzy rzutują nasze geopolityczne otoczenie na technikę i uważają, że z normami i dobrymi praktykami można walczyć tak, jak z komunizmem.
    Potem pojawiają się robione w imię buntu przeciw ogólnie stosowanym zasadom wynalazki, jak np. doprowadzanie zasilania 230V skrętką komputerową (bo sąsiad tak zrobił i mu działa), wrzucanie złomu metalowego luzem w fundament jako zbrojenie (dziadek tak zawsze budował i żaden z jego domów się nie zawalił), budowanie komina z dziurawki (wujek tak zbudował i nic mu nie cieknie).
    I nie jest ważne, że 100 osób mówi: "nie rób tak". Ważnie jest, że jedna osoba powiedziała: "możesz to zrobić, bo napewno można - sam widziałem na JEDNYM przykładzie, że jest ok". I zdanie tylko tej jednej osoby jest brane pod uwagę, bo skoro mówi coś innego, to znaczy, że widocznie wie
    To taka trochę nasza narodowa właściwośc (wunikająca chyba z buntu przeciw "układowi"), żeby nie słuchać fachowców (bo im nie ufamy, na pewno chcą nas oszukać i z nas zedrzeć), tylko mniej-lub-więcej znajomych (bo to znajomi, i na pewno nie chcą dla nas źle).
    I tak:
    - boli nas ząb: pierwsze kroki do sąsiadki, bo ona zna sposoby
    - chcemy wziąść kredyt: pierwsze kroki do przyjaciółki, bo ona zna kogoś, kto już brał
    - zepsuł się telewizor: pierwsze kroki do syna znajomej, który właśnie dostał się do technikum elektronicznego
    Nawet już spece od marketingu to zauważyli - dowodem jest seria reklam z Goździkową i etopiryną.
    Inne społeczeństwa dawno już doszły do wniosku, że wiedza kosztuje, i dobremu fachowcowi trzeba dobrze zapłacić. U nas ciągle chciałoby się wszystko za friko, albo za przysłowiową złotówkę (czy też flaszkę).
    Tragedia.
    GL-189 Olszewnica Stara
    Hobby: zwariowane pomysły, zawracanie głowy i takie tam różne...
    Zlot Forum 2009.06.27 Urzut: http://forum.muratordom.pl/spotkanie-forum,f138.htm

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony