dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1
    Guest

    Domyślnie Służebność gruntowa dla ZEWT - PILNE

    Czy ktoś z was spotkał się z podobą sytuacją.

    Mam podpisaną z Zakładem Energetycznym (zakład Otwock) umowę przykłącza.

    Otrzymałam od zakładu pismo z informacją, że muszę na rzecz zakładu ustanowicz gruntową służebność w zakresie przeprowadzenia i zainstalowania linii energetycznej, usytuowanie urządzeń energetycznych zgodnie z potrzebami terenu oraz warunkami (tu numer moich warunków przyłącza) na całodobowy wstęp na tę nieruchomość w celu eksploatacji, konserwacji, remontu, modernizacji i naprawy linii energetycznej.

    Na mojej działce (w jej granicy) ma być wykonane przyłącze energetyczne kablowe. Jak się dowiedziałąm chodzi o to aby zakład energetyczny zawsze miał dostęp do skrzynki energetycznej oraz mógł rozbudowywać sieć energetyczną (wykonywać odgałęzienia) w rejonie.

    W umowie jaką podpisałam z zakładem nie ma mowy o ustanowieniu tej służebności.

    Dowiedziałam się, że jak tego nie zrobie wówczas nie podłączą mi prądu.

    Treść wpisu w akcie brzmi nieciekawie zwłaszcza w zakresie całodobowego wstępu na działkę. Rozumiem wstęp na działkę w obszarze gdzie wykonane jest przyłącze - ale wstęp na całość działki jest moim zdaniem niedopuszczalne.

    Podobno jest to ostatnio wymyślony przepis zakładu energetycznego

    Co wy na to.
    Czy są waszym zdaniem jakieś zagrożenia.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sasha
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    1.613
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    46

    Domyślnie

    Określ miejsce na działce gdzie mogą być instalowane urządzenia (granica działki)
    Określiłbym jednocześnie jakich urządzeń nie wolo im instalować zebyś się czasem nie obudził ze słupem wysokiego napęcia w ogródku
    Pozdrawiam
    Nasz domek
    Postępy

    / MIESZKAMY /

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar j-j
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zawada
    Posty
    3.747

    Domyślnie Re: Służebność gruntowa dla ZEWT - PILNE

    Cytat Napisał Magrecja
    Jak się dowiedziałąm chodzi o to aby zakład energetyczny zawsze miał dostęp do skrzynki energetycznej oraz mógł rozbudowywać sieć energetyczną (wykonywać odgałęzienia) w rejonie.
    A to co za ??
    Sieć na Twojej działce i odgałęzienia (?)- oni chyba na łeb upadli. Na Twojej działce zgadzasz się tylko na przyącze i nic więcej.

  4. #4

    Domyślnie Re: Służebność gruntowa dla ZEWT - PILNE

    Cytat Napisał j-j
    Sieć na Twojej działce i odgałęzienia (?)- oni chyba na łeb upadli. Na Twojej działce zgadzasz się tylko na przyącze i nic więcej.
    Sorry, ale gdzieś te odgałęzienia być muszą. Nie można tak postępować, że ja prąd wodę, gaz chcę, ale bez żadnych instalacji. Nie patrzcie na czubek własnego nosa, rzućcie okiem na coś więcej.

  5. #5

    Domyślnie

    A może tak infrastruktura w drodze, a w działce tylko przyłącze?
    ...szukam działki w okolicach Warszawy

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar j-j
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zawada
    Posty
    3.747

    Domyślnie Re: Służebność gruntowa dla ZEWT - PILNE

    Cytat Napisał Mireks6
    Cytat Napisał j-j
    Sieć na Twojej działce i odgałęzienia (?)- oni chyba na łeb upadli. Na Twojej działce zgadzasz się tylko na przyącze i nic więcej.
    Sorry, ale gdzieś te odgałęzienia być muszą. Nie można tak postępować, że ja prąd wodę, gaz chcę, ale bez żadnych instalacji. Nie patrzcie na czubek własnego nosa, rzućcie okiem na coś więcej.
    Sorry ale nie na mojej działce, od tego są działki gminne, miejskie itp jeśli chodzi o sieć..
    Najważniejszy jest czubek właśnie "mojego" nosa a nie innych nosów.
    Inni mają mnie gdzieś, w tym również oczywiście eneretyka, to dlaczego ja mam ich nie mieć??? Za dużo widziałem.
    Jesli uważasz inaczej tzn że mało wiesz albo w za dużo wierzysz.

  7. #7

    Domyślnie Re: Służebność gruntowa dla ZEWT - PILNE

    Cytat Napisał Mireks6
    Sorry, ale gdzieś te odgałęzienia być muszą. Nie można tak postępować, że ja prąd wodę, gaz chcę, ale bez żadnych instalacji. Nie patrzcie na czubek własnego nosa, rzućcie okiem na coś więcej.
    Aż pewnego razu pan Kaziu z ZE przyjedzie z ekipa i rozkopie mu ogródek aby zrobić rozgałęzienie, innym razem ja bedzie awaria to znów przekopia mu ogródek.... To moze wizja skrajna ale mozliwa.

    Wszystkie takie tematy powinny zostac w drodze a na dzialce tylko przyłącze.

  8. #8

    Domyślnie Re: Służebność gruntowa dla ZEWT - PILNE

    Cytat Napisał j-j
    Jesli uważasz inaczej tzn że mało wiesz albo w za dużo wierzysz.
    Wybaczcie, ale co powiecie na układ słupów wzdłuż drogi na posesjach (ok,1m od granicy działki z drogą gminną. Jakby nie patrzył, słupy stoją na działkach prywatnych. Waszym zdaniem sąsiad, u którego "pechowo" nie ma słupa w takim przypadku nie ma prawa się przyłączyć do energii, bo pracownik Zakładu wejdzie z drabiną, żeby podpiąć kabel energetyczny??

    j-j, akurat jesteś w błędzie, bo przerabiałem właśnie podłączenie prądu, gdzie słup stoi na posesji prywatnej, więc trochę nerwów sobie też zszargałem.

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bwojtek

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    5.311

    Domyślnie

    Od niedawna takimi zapisami zabezpiecza się energetyka czy też zwik. Chodzi o to, że mieli przypadki gdzie ktoś się najpierw na coś zgodził a później zażądał np opłaty za użytkowanie gruntu!
    Bez zgody właściciela i tak nie mogą rozbudowywać sieci dalej bo na to potrzeba pozwolenia na budowę czyli także zgody właściciela. Prawdopodobnie chodzi o granicę własności - możesz albo użyczyć grunt dla ZE i wtedy ZK będzie ich własnością, na ich koszt i pod ich opieką albo uprzeć się, wybudować przyłącze nie wiadomo jak długie i kosztowne na własny koszt i mieć je "pod opieką"...

  10. #10
    Guest

    Domyślnie

    Może dodam, że buduję dom w zabudowie szeregowej wiec nie matwię sie o to, że w przyszłości ZE postawi mi tam jakieś słupy (nie ma miejsca).
    Po prostu w treści służebności jaką wymaga ZE jest wpisany CAŁODOBOWY WSTĘP NA NIERUCHOMOŚĆ.
    Rozumiem wstęp na tą częśc nieruchomości gdzie są zainstalowane urządzenia energetyczne - ale wstęp na całość nieruchomości?. Bez przesady.

    Poza tym mam w ZE podpisaną umowę przyłączeniową gdzie podane są warunki jakie muszą być spełnione aby przyłączenie nastąpiło. Nie ma tam mowy o służebności.
    W związku z powyższym chyba nie mogą mnie zmusić do dodatkowych warunków które nie przewidywała umowa

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bwojtek

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    5.311

    Domyślnie

    Skoro to szeregowiec to pewnie kabel ma iść po prywatnym terenie do kolejnego domku i stąd ten warunek o służebności. Oczywiście możesz się na to nie zgodzić ale możesz też przez to nie mieć prądu Dostęp do nieruchomości ma przecież ściśle określony cel - konserwacja, eksploatacja itp. linii energetycznej więc nie upoważnia to ich do wstępu do samego domu. Zresztą możesz do aktu notarialnego ustanawiającego prawo użytkowania gruntu dołączyć mapkę z zaznaczeniem obszaru, którego dotyczy prawo użytkowania!

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar j-j
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zawada
    Posty
    3.747

    Domyślnie

    mpopłav, nie pomyliły Ci się art? bo nie widzę w art 4 ust 12?

    pzdr

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar j-j
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zawada
    Posty
    3.747

    Domyślnie

    I wszystko wg mnie jasne, wg mnie mogą Ci skoczyć, mogą rozbudować ale tylko po to aby Ciebie podlączyć.
    Dla mnie te dwa art. 12 i 13 dotyczą kawałków sieci ktore są potrezbne aby podłączyć Ciebie.
    Ja bym pisał, nie zgadzał się , napsuł im duużo krwi itp., przedlużył inwestycje tak jak to oni często po pół roku wydają warunki itp.
    Wg mnie nie mogą od Ciebie tego żądać bo będzie dla taniej itp.
    A może żądaj od nich kasy i może warto się zgodzić .

    pzdr

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar j-j
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zawada
    Posty
    3.747

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw
    zgodzić ?? a po co ?? jak potem tego się pozbyć ?? ile będzie warta działka ze służebnością gruntową ??
    Wiem że można niby brać ileś tam za m2 działki ale nie znam szczegółów, ale no dobra- ja tak to sobie napisałem ,
    a poważnie to ja na pewno bym się nie zgodził.

    pzdr

  15. #15

    Domyślnie Re: Służebność gruntowa dla ZEWT - PILNE

    Cytat Napisał Magrecja
    Czy ktoś z was spotkał się z podobą sytuacją.

    Mam podpisaną z Zakładem Energetycznym (zakład Otwock) umowę przykłącza.

    Otrzymałam od zakładu pismo z informacją, że muszę na rzecz zakładu ustanowicz gruntową służebność w zakresie przeprowadzenia i zainstalowania linii energetycznej, usytuowanie urządzeń energetycznych zgodnie z potrzebami terenu oraz warunkami (tu numer moich warunków przyłącza) na całodobowy wstęp na tę nieruchomość w celu eksploatacji, konserwacji, remontu, modernizacji i naprawy linii energetycznej.

    Na mojej działce (w jej granicy) ma być wykonane przyłącze energetyczne kablowe. Jak się dowiedziałąm chodzi o to aby zakład energetyczny zawsze miał dostęp do skrzynki energetycznej oraz mógł rozbudowywać sieć energetyczną (wykonywać odgałęzienia) w rejonie.

    W umowie jaką podpisałam z zakładem nie ma mowy o ustanowieniu tej służebności.

    Dowiedziałam się, że jak tego nie zrobie wówczas nie podłączą mi prądu.

    Treść wpisu w akcie brzmi nieciekawie zwłaszcza w zakresie całodobowego wstępu na działkę. Rozumiem wstęp na działkę w obszarze gdzie wykonane jest przyłącze - ale wstęp na całość działki jest moim zdaniem niedopuszczalne.

    Podobno jest to ostatnio wymyślony przepis zakładu energetycznego

    Co wy na to.
    Czy są waszym zdaniem jakieś zagrożenia.


    Witam
    Miałem podobny problem jak ty też mam miec podłączenie kablowe i też słyszałem o służebności, co się poźniej okazało to zakład ma wzór o wyrażeniu zgody na umieszczenie w lini ogrodzenia. Zgoda ta musiała być podtwierdzona u notariusza i nie musiałem robić żadnych wpisów do KW działki.
    Proponuje ci zadzwonić do zakładu i wyjąsnić o co im chodzi bo oni często tak piszą.
    Poniżej odpowiedz z zakładu energetycznego rejon wołomin co musiałem zrobić w celu zamieszczenia licznika w lini ogrodzenia (podłączenie kabla od licznika do budynku jest w mojej gestii).

    pytanie do zakładu:
    "Bardzo proszę o informację czy wzór zgody na "nieodpłatne na czas nieograniczony dostępu do wykonania wszelkich czynności związanych z budową i rozbudową złącza kablowego" musi być potwierdzony u notariusza??

    I w jaki sposób czy to ma być tylko i wyłącznie potwierdzenie podpisu mojego i żony czy jeszcze z innymi rzeczami związane??



    Odpowiedz z zakładu:
    "Witam, Przy przyłączu kablowym zakończonym złączem ZK-1a (tylko dla jednego odbiorcy – jeden licznik) wystarczy potwierdzenie u Notariusza, natomiast w pozostałych przypadkach niezbędny jest akt notarialny z wpisem do działu III- go Księgi Wieczystej."
    Z tego co napisał autor tematu to wnioskuję że ma podobną sytuację co ja.

    Ps Moim rejonem jest wołomin a z tego co słyszałem co rejon to inaczej, mimo że ta sama firma.

  16. #16
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    KSERO

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Posty
    506
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Cytat Napisał bwojtek
    Od niedawna takimi zapisami zabezpiecza się energetyka czy też zwik. Chodzi o to, że mieli przypadki gdzie ktoś się najpierw na coś zgodził a później zażądał np opłaty za użytkowanie gruntu!
    Bez zgody właściciela i tak nie mogą rozbudowywać sieci dalej bo na to potrzeba pozwolenia na budowę czyli także zgody właściciela. ...
    Do czasu

    Ja bym dokłądnie sprawdziła, o co im chodzi z tą służebnością i broń Boże nie pozwoliła przejść z kablami i słupami inaczej niż po granicy działki.
    Nawet, jakby podrażało to koszty budowy przyłącza.
    Potem z tego same problemy, a jak się zgodisz, to wszyscy w okolicy będą przyłączać się przez twoją działkę np tak

    \..../
    ..\./
    ---0------
    .../.\
    ../...\

    Nie podano warunków służebności

    I w końcu nie ma w pobliżu gminnych, miejskich działek?
    Jak wymyślą przyłącze wkopane pod ziemię za każdym razem buldożerem na działeczkę z piękną trawką...

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony