dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 6
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 108
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Wojtek&Gosia

    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Posty
    102
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie Oczyszczalnie (POŚ) - istotne informacje

    Witam!

    Z racji iż jesteśmy na etapie zakupu przydomowej oczyszczalnii ścieków a ja wałkuje ten temat od przeszło 2 m-cy to chciałbym się podzielić z Wami moją wiedzą na ten temat i wszystkimi spostrzeżeniami. Z racji iż nie jestem fachowcem w tej dziedzinie część moich wypowiedzi może zabrzmieć niefachowo za co najmocniej przepraszam.

    Przejdźmy dalej....

    Na początek powiem tyle, że posiadamy projekt POŚ na oczyszczalnię typ TURBOJET ale, że projekt jest z 2001 roku, a jak wiadomo w ciągu 5 lat nastąpiły postępy w w/w temacie postanowiliśmy poszukać najlepszego na dzień dzisiejszy rozwiązania.

    Jak pokazuje poniższy rysunek z naszej działki (S2) wychodzi rurociąg fi 150 o długości prawie 100mb do rowu melioracyjnego. W związku z tym pod uwagę bierzemy tylko oczyszczalnie bez rozsączania.


    Po wielotygodniowych obserwacjach i rozmowach z firmami zajmującymi się montażem oczyszczalnii nadal nie jestem pewien co do wyboru technologii i firmy produkującej dany typ oczyszczalnii.

    Zanim jednak przejdę do konkretów trzeba na początku przyjąć kilka ważnych zasad jakimi powinna (wg mnie) charakteryzować się oczyszczalnia ścieków:


    1. Ma być "niewidoczna" dla domowników
    2. Nie ma prawa śmierdzieć, nawet jeśli zapomnę o wrzuceniu bakterii.
    3. Maksymalnie bezobsługowa.
    4. Min. 10 lat gwarancji na całość.
    5. Nie dopuszczam płukania jakichkolwiek elementów oczyszczalnii jak żwiru, keramzytu bądź puzzolany w zależności od wypełnienia przez przynajmniej 10 lat.
    6. Odpowietrzenie tylko przez kanalizację domową z wylotem na dachu.


    To są wg mnie najważniejsze kryteria, które powinna spełniać PRZYDOMOWA oczyszczalnia ścieków. Celowo nie wymieniłem ceny gdyż wg mnie to ostatnie kryterium jakim powinniśmy się kierować. Oczywiście w miarę rozsądku i mówię tutaj o cenach od 7000 do 10000 zł netto za instalację.

    Teraz kilka spostrzeżeń.

    Dowiedziałem się, że wypełnienie keramzytem nie jest najlepszym rozwiązaniem gdyż ok 3m3 keramzytu potrafi się "zamulić" już w ciągu pierwszych 2-3 lat. Co nam wtedy pozostaje?? Wyrzucanie go np. na folię obok oczyszczalnii przez otwór fi ok 40cm. Szczerze współczuję domownikom takiej zabawy.
    Jest też coś takiego jak puzzolana - skała wulkaniczna, która ma podobno lepsze właściwości od keramzytu i co ważne nie dochodzi do jej zamulenia przez ok 10-20 lat.
    Trzecim wypełnieniem zbiorników jest żwir, który zachowuje się podobnie jak keramzyt.
    Są też jakieś pierścienie prof. Białeckiego, o których nie mogę nic powiedzieć ale od konkurencji słyszałem, że też się zapychają.

    W oczyszczalnii z firmy JPR piszą, że w złożu zawieszone są ramy włókna poliestrowego POLITEX, na których zaczepione są szczepy bakterii tlenowych. Więc mamy następny typ złoża.

    Podobno dobrym rozwiązaniem jest wypełnienie dołu 15m3 żwiru, którego nie płuczemy przez dobre 20 lat a jego ilość bardzo dobrze przefiltrowuje oczyszczone ścieki. Żwir wsypuje się do dołu wyłożonego folią, bez żadnego zbiornika. Obniża to znacznie koszty oczyszczalnii gdyż nie stosujemy drugiego zbiornika.

    Jak widzimy różnorodność zastosowanych patentów jest spora i ciężko wybrać najlepszą technologię zarazem nie przepłacając.

    Pozostałe elementy oczyszczalnii jak mechanizmy napowietrzające są też istotne chcociażby ze względu ich umieszczenia. Część zamontowana jest w samej oczyszczalnii, część obok niej lub w budynku np. w pom. gospodarczym czy kotłownii. Dla nas dobrym rozwiązaniem będzie umieszczenie aparatury napowietrzającej w pom gosp. z racji bliskości tego pomieszczenia do oczyszczalnii.

    Dość istotną właściwością oczyszczalnii jest jej odpływ. Jak zauważyłem, część POŚ ma odpływ z dołu część z góry czy z 2/3 poziomu zbiornika co jest bardzo ważnym kryterium wyboru ze względu na ukształtowanie terenu i położenie studzienki odprowadzającej oczyszczone ścieki do rowu. Jeśli okaże się, że wylot oczyszczonych ścieków jest poniżej poziomu studzienki to jedynym rozwiązaniem będzie montaż DODATKOWO przepompownii co jak wiemy wiąże się z dodatkowym kosztem.

    Jak pokazują zdjęcia możemy zobaczyć kilka możliwości odpływu:



    Poniżej podaję strony www do firm produkujących POŚ. Ja zastanawiam się poważnie nad JPR system i Delfinem.

    1. JPR System
    2. DELFIN
    3. HABA
    4. HORN
    5. BIOEKO
    6. POLIPLAST
    7. ECOPARTNER
    8. NEVEXPOL
    9. BIOEKO
    10. ECOMOTYL
    Ostatnio edytowane przez Redakcja ; 21-03-2018 o 14:25 Powód: usunięcie nieaktywnych zdjęć
    Pozdrawiam Wojtek
    NASZA GALERIA -----

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar dominikams
    Zarejestrowany
    Mar 2005
    Posty
    3.415
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    197

    Domyślnie

    Fajnie że się dzielisz spostrzeżeniami. Kto powiedział ci o zamulaniu żwiru/keramzytu? To co mówi konkurencja, często nie jest prawdą. I gdzie jest ten keramzyt? Bo ja nawet nie wiedziałam, że w oczyszczalni z osadem czynnym coś takiego jest.
    Ja myślę o Bioeko. Zrzut planuję do rowu w granicy działki. Na ich stronie pisza, że ścieki podczyszczają się wstąpnie (osadzają się) i ulegają powolnemu rozkładowi, przepływając następnie dalej. Czy tam właśnie jest ten keramzyt? Wiem, że raz - dwa razy w roku trzeba wywalić jakieś resztki z osadu - można tego podobno użyć jako nawozu.

    Do tej pory myślałam, że taka oczyszczalnia jest najlepsza (prawie idealna)
    a ty mnie mocno zaniepokoiłeś

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Wojtek&Gosia

    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Posty
    102
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Rozmawiałem dzisiaj ze znajomym, który projektuje urządzenia do oczyszczalnii ścieków ale tych przemysłowych. Powiedział mi tylko tyle, że temat rzeka. Nie chcę niepotrzebnie wprowadzać zamętu na forum ale napisałem tylko to, co usłyszałem od około 5 fachowców. I celowo nie piszę ich w "" gdyż wiem, że każdy z nich działa na rynku od przynajmniej 5 a nawet 10 czy 20 lat z czego domniemam, że znają się na fachu.

    Pozostaje jeszcze jedna kwestia, w handlu jest tak, że sprzedaje się nie to co jest najlepsze dla klienta ale to na czym można najwięcej zarobić. Dlatego trzeba mieć świadomość, że każda firma będzie polecała taką oczyszczalnię, na której najwięcej zarabiają. To oczywiście nie musi być regułą ale pracuję w handlu już 10 lat i........

    Wracając jeszcze do tego keramzytu, dostałem taki oto krótki opis:

    Każda instalacja przydomowej oczyszczalni składa się z dwóch zasadniczych części:

    1. podczyszczania beztlenowego- osadnik gnilny + ewentualny separator tłuszczu
    2. doczyszczania tlenowego -drenaż rozsączający, a w trudniejszych warunkach - filtr piaskowy, kopiec filtracyjny lub złoże biologiczne z recyrkulacją ścieków


    W związku z tym keramzyt lub żwir, puzzolana czy nawet plastikowe "kulki" występują w złożu biologicznym by bakterie mogły się na czym "zatrzymać" i nie zostać wypłukane. I teraz jeśli zapomni się nam, a na pewno zapomni, wsypywać regularnie bakterie do WC to istnieje wysokie prawdopodobieństwo zamulenia tego złoża. Stąd ta wersja z 15m3 żwiru jako złoże biologiczne wydaje się całkiem właściwe,
    zrozumiałe i efektowne. Ale nie mi tu osądzać.
    Pozdrawiam Wojtek
    NASZA GALERIA -----

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar dominikams
    Zarejestrowany
    Mar 2005
    Posty
    3.415
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    197

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wojtek&Gosia
    Wracając jeszcze do tego keramzytu, dostałem taki oto krótki opis:

    Każda instalacja przydomowej oczyszczalni składa się z dwóch zasadniczych części:

    1. podczyszczania beztlenowego- osadnik gnilny + ewentualny separator tłuszczu
    2. doczyszczania tlenowego -drenaż rozsączający, a w trudniejszych warunkach - filtr piaskowy, kopiec filtracyjny lub złoże biologiczne z recyrkulacją ścieków


    W związku z tym keramzyt lub żwir, puzzolana czy nawet plastikowe "kulki" występują w złożu biologicznym by bakterie mogły się na czym "zatrzymać" i nie zostać wypłukane. I teraz jeśli zapomni się nam, a na pewno zapomni, wsypywać regularnie bakterie do WC to istnieje wysokie prawdopodobieństwo zamulenia tego złoża. Stąd ta wersja z 15m3 żwiru jako złoże biologiczne wydaje się całkiem właściwe,
    zrozumiałe i efektowne. Ale nie mi tu osądzać.
    Ale ty chyba opisujesz oczyszczalnię beztlenową z drenażem, nie tlenową, bo tam nie ma osadnika gnilnego.

    Cytat ze strony Bioeko:

    Oczyszczalnie BIOEKO są bezwonne, ponieważ podczas oczyszczania ścieków nie ma procesu gnilnego. Od samego wejścia ścieków do oczyszczalni rozpoczyna się praca osadu czynnego (bakterie tlenowe). Nasze oczyszczalnie nie potrzebują osadnika gnilnego, w którym to zachodzą procesy fermentacyjne, gnilne, gdzie wydzielają się między innymi nieprzyjemne gazy. Oczyszczalnie z osadnikiem wymagają często budowy instalacji sanitarnej wyprowadzającej gazy ponad dach budynku.

  5. #5

    Domyślnie

    Jestem również zainteresowany montażem POŚ typu Bioeko i może ktoś kto użytkuje taką oczyszczalnie wypowie się o jej wadach i zaletach?
    "Dom w Magnoliach"

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Wojtek&Gosia

    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Posty
    102
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Przydomowa oczyszczalnia ścieków składa się zwykle z dwóch części:

    1. Pierwszą jest osadnik gnilny, zwany też wstępnym. Od zwykłego szamba różni się najczęściej jedynie tym, że ma odpływ. Musi być jednak, podobnie jak szambo, całkowicie szczelny. Wykonuje się go z betonowych kręgów lub kupuje gotowy - na przykład z tworzywa sztucznego. Rzadko wykonuje się go z betonu bezpośrednio na działce.

    W osadniku gnilnym ścieki są wstępnie oczyszczane. Większe cząstki zawieszone w ściekach opadają z czasem na dno, tworząc osad, który ulega powolnej fermentacji. Podczas fermentacji zanieczyszczenia rozkładane są na prostsze substancje organiczne i mineralne.
    Osadnik gnilny połączony jest bezpośrednio z wyjściem ścieków z budynku. W nim ścieki zostają wstępnie doczyszczone. Cząstki unoszące się w ściekach opadają na dno i tworzą osad. Osad ten ulega powolnemu procesowi fermentacji, w czasie której cząsteczki zanieczyszczeń rozkładane są na substancje rozpuszczalne w wodzie oraz nierozpuszczalne sole mineralne, które odkładają się na dnie zbiornika. Są to procesy biologiczne przy udziale bakterii beztlenowych.
    Na powierzchni ścieków w osadniku tworzy się tzw. kożuch utworzony z substancji lżejszych od wody - najczęściej z tłuszczów. Aby proces ten był skuteczny musi trwać co najmniej 3 dni. Można założyć, że dobrze zaprojektowany i dobrany osadnik podczyszcza ścieki w około 65%.
    Ścieki podczyszczone przepływają przez filtr do dalszego oczyszczalnia biologicznego. Gazy fermentacyjne wydostają się przez otwór dekomresyjny. Wewnętrzny filtr ma za zadanie zatrzymanie zawiesin, ochronę dalszej części instalacji przed zamuleniem.





    2. Drugim elementem jest właśnie to "nieszczęsne" złoże biologiczne, o którym tutaj szczególnie mówię. Nieszczęsne dlatego, że budzi wiele pytań chociażby z tego powodu, że wypełnia się je przynajmniej kilkunastoma rodzajami ciał stałych jak żwir, keramzyt, puzzolana, pierścienie jakiegoś prof., plastik, ramy z włókien poliestrowych, etc. Niewątpliwie cena urządzenia zależy tutaj w głównej mierze od zastosowanego materiału choć i pewnie od patentów, z których firmy projektowe czerpią teraz krociowe zyski.

    Więc jak już wiemy złoże biologiczne jest czymś wypełnione, można je porównać do drenażu, kóry tutaj zastępuje plastikowy zbiornik ze złożem.
    Ścieki wstępnie oczyszczone w osadniku gnilnym rozprowadza się w górnej części złoża za pomocą systemu zraszającego. Ścieki przepływają z góry na dół, a ich oczyszczanie następuje przez kontakt z błoną biologiczną. Ważne jest, aby projektant dobrał dla konkretnego złoża odpowiednią prędkość przepływu. Gdy ścieki przepływają przez złoże zbyt szybko, nie są wystarczająco oczyszczone. Ale za wolny przepływ spowoduje powolne obumieranie organizmów i wyniszczenie błony. Stopień zmniejszenia zanieczyszczeń przekracza 95%. żródło:MURATOR






    Jeszcze na koniec przytoczę tu znaleziony artykuł:

    Czym się różni złoże biologiczne od osadu czynnego?

    Na złożach biologicznych odbywa się podobny proces, jak w rzekach, gdy zanieczyszczenia dopływają do kamienistego dna. Bakterie, które rozwijają się na powierzchni kamieni, usuwają rozpuszczone zanieczyszczenia i dzięki temu oczyszczają przepływającą wodę. Na złożu biologicznym, czyli w zbiorniku wypełnionym kruszywem lub kształtkami z tworzyw sztucznych rozwija się również błona biologiczna. Jest ona przyklejona do wypełnienia złoża. Bakterie rozmnażają się i przyklejają do poprzedniej warstwy mikroorganizmów. Dzięki temu błona staje się coraz grubsza, aż w końcu, pod wpływem siły ciężkości, odrywa się od podłoża.

    Proces tworzenia się błony zaczyna się od początku. Następne pokolenia bakterii rozkładają ścieki. Oczyszczalnia z osadem czynnym działa na zupełnie innych zasadach, chociaż również jest to tlenowy proces rozkładu ścieków. W zbiorniku wypełnionym ściekami znajdują się specjalne szczepy bakterii, które nie mają zdolności przyklejania się do podłoża, ale zbijają się w tzw. kłaczki osadu, które są w ściekach zawieszone. One również odżywiają się ściekami, rozmnażają, przez co rośnie ich ilość. Ich nadmiar przepływa ze ściekami do osadnika, w którym kłaczki opadają na dno, oddzielając się od ścieków.
    Pozdrawiam Wojtek
    NASZA GALERIA -----

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Wojtek&Gosia

    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Posty
    102
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał dominikams
    Ale ty chyba opisujesz oczyszczalnię beztlenową z drenażem, nie tlenową, bo tam nie ma osadnika gnilnego.
    Opisuję oczyszczalnię ze złożem biologicznym. Wyjaśniam to chyba dość obrazowo w powyższym poście, w którym pokusiłem się o przedstawienie działania oczyszczalni właśnie na złożu biologicznym.

    Jeśli chodzi o BIOEKO to zastanawia mnie montaż tych zbiorników, które moim zdaniem nie są jedną (czytaj szczelną) formą tylko poszczególnymi najprawdopodobniej 3 elementami połączonymi w dziwaczny sposób. Być może nie jest to wcale wada ale wykonanie tego zbiornika nie wzbudza mojego zaufania. Wiem, że jednym z kryteriów wyboru oczyszczalnii przez fimy je sprzedające jest powoływanie się na pewne, grube i szczelne zbiorniki. Chyba coś w tym musi być.
    Pozdrawiam Wojtek
    NASZA GALERIA -----

  8. #8

    Domyślnie przydomowa oczyszczalnia

    Witajcie Wojtek&Gosia,

    Ciekaw jestem, na jaki rodzaj oczyszczalni się zdecydowaliście. Pozdrawiam

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wojtek&Gosia
    Cytat Napisał dominikams
    Ale ty chyba opisujesz oczyszczalnię beztlenową z drenażem, nie tlenową, bo tam nie ma osadnika gnilnego.
    Opisuję oczyszczalnię ze złożem biologicznym. Wyjaśniam to chyba dość obrazowo w powyższym poście, w którym pokusiłem się o przedstawienie działania oczyszczalni właśnie na złożu biologicznym.

    Jeśli chodzi o BIOEKO to zastanawia mnie montaż tych zbiorników, które moim zdaniem nie są jedną (czytaj szczelną) formą tylko poszczególnymi najprawdopodobniej 3 elementami połączonymi w dziwaczny sposób.
    No i dobrze, tyle tylko że trochę się zamotałeś
    Jak piszesz zastanawiasz się poważnie nad JPR System i Delfinem (wykorzystują złoża biologiczne) a wkleiłeś zdjęcia BIOEKO (osad czynny) - a to są dwa rózne systemy. Bioeko i Poliplast wykorzystują osad czynny poruszany pompami mamutowymi (potrzebny prąd elektryczny) a oczyszczalnia składa się z trzech komór. Te dwie oczyszczalnie wykorzystują osad czynny a nie złoże biologiczne, a zatem bakterie nie mają do czego się przykleić i w konsekwencji nie wymagają złoża w postaci kruszywa, kształtek itp. JPR System i Delfin z uwagi na wykorzystywanie złoża biologicznego musisz właśnie naładować kamieniami czy czymś podobnym, do czego bakterie się przykleją.
    Nie patrz gdzie jest wlot i wylot, popatrz na schematy budowy i sposób działania
    P.S.
    U mie będzie Poliplast - droższy niż Bioeko ale ma polskie aprobaty (Bioeko ma tylko słowacką) oraz dla tej samej ilości obsługiwanych osób Bioeko przy Poliplaście to taki jakiś kurdupel Jak się goście niespodziewanie zwalą to różnica pojemności może mieć znaczenie.
    Pozdrawiam - Piotr

  10. #10
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Cygebonah

    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    1

    Domyślnie

    Na dyskusje trafilem przez przypadek, a postanowilem sie w nia wlaczyc poniewaz temat bardzo lezy mi na sercu i to co czesto robia firmy zajmujace sie budowa oczyszczalni zagrodowych.
    Pare miesiecy temu skonczylem pisac prace inzynierska o temacie "Przydomowe oczyszczalnie sciekow - projektowanie i rodzaje rozwiązań", zreszta w tym roku bedzie juz 10 lat jak ucze sie inzynierii srodowiska (technikum+studia), tak wiec chyba moge powiedziec, ze w jakism stopniu znam sie na temacie dyskusji. Bardzo chetnie podziele sie z zainteresowanymi osobami swoja praca, ale dopiero po obronie (koniec wrzesnia), nie chcialbym zeby ktos zarzucil mi jakis plagiat.
    Jesli ktos bedzie mial jakiekolwiek pytania zapraszam i postaram sie udzielic jak najpelniejszej odpowiedzi. Na razie wszystkim glodnym wiedzy polecam ksiazke Zbigniewa Heidricha "Przydomowe oczyszczalnie sciekow. Poradnik". mozna ja dostac na przyklad tu:
    http://eogrodnik.pl/pozycja.php?id=1...edbc78b945eaeb
    lub tu:
    http://www.ksiegarnia.bytom.pl/?ksiazka=109479
    Zreszta w tej drugie ksiegarni pod ksiazka napisalem recenzje.

    Zapewniam, ze rozwiazania wymienione przez was nie sa wszystkimi dostepnymi a polskim rynku i sa jeszcze zupelnie innego typu instalacje, ale o tym mam nadzieje jeszcze zadazymy porozmawiac Ogolnie w warunkach przydomowych stosuje sie nastepujace rozwiazania (wymieniam z glowy, wiec cos moge pominac):
    1. Drenaz rozsaczajacy
    2. Drenaz ze wspomaganiem pakietowym
    3. Filtry piaskowe (pionowe lub poziome)
    4. Oczyszczalnie hydrobotaniczne
    5. Oczyszczalnie hydrofitowe
    6. Stawy Lemna
    7. Zloza biologiczne (tarczowe lub z wypelnieniem)
    8. Komory osadu czynnego
    9. Reaktory SBR
    Tak wiec trzy pierwsze rozwiazania sa rozwiazaniami dobrymi, ale nie zawsze i nie dla kazdego. Zajmuja sporo terenu i czesto sa juz wycofywane z uzycia. Rozwiazania 7, 8 i 9 daja swietne efekty oczyszczania, zajmuja bardzo malo powierzchni, ale sa dosyc drogie i najczesciej potrzebuja okresowych przegladow i zasilania energia elektryczna. Natomiast 4, 5 i 6 sa rozwiazaniami bardzo prostymi, a jednak dosyc nowarorskimi. To nie jest oczyszczalnia niewidoczna, a wrecz odwrotnie, to jest oczyszczalnia bardzo widoczna i bardzo efektowna. Ich wada natomoast jest potrzebna dosyc duza powierzchnia terenu.
    Warto rowniez podkreslic, ze niezaleznie od tego ktore rozwiazanie wybierzemy (oprocz SBR) wymagajac bedzie ono zastosowania osadnika gnilnego.
    Wszystkie te rozwiazania sa stosunkowo latwo dostepne w Polsce, jedynie trzeba wiedziec gdzie szukac.

    Mam nadzieje, ze dyskusja nie umarla, bo nabierala rumiencow. Ciekawy jestem rowniez jaka decyzje podjeli Wojtek&Gosia.
    Pozdrawiam wszystkich!

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    kze

    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Posty
    14.102
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    186

    Domyślnie

    Cygebonah, to na małą dziakę co byś poleciła?
    Dom to jeden wielki kompromis pomiędzy kosztami, możliwościami i naszymi potrzebami.
    Dziennik
    Komentarze

  12. #12

    Domyślnie

    Ja również poproszę o pomoc .Znalazłem oczyszczalnie firmy Aquamatic STM.Producent informuje że ten system łączy zalety dwóch technologii, osadu czynnego i złoża biologicznego w jednej komorze.
    Nie ma dla mnie znaczenia cena.
    Chodzi mi o to czy przy tym systemie naprawdę zajmowanie się ściekami spada do minimum -raz w roku wywiozę osad i mam spokój?
    A może producent zapomniał o czymś poinformować?

  13. #13

    Domyślnie

    Dołączam się do pytania WOBOAX. Na stronie http://www.aquamatic.com.pl/stm.php jest najbardziej sensownie wyjasniony cały proces.
    Z drugiej strony wydaje się, że oczyszczalnie Bioeko i Poliplast tez działaja na tej samej zasadzie, tylko nie ma wirujęcych tarcz, ale gdzieś chyba sie ta błona biologiczna tworzy, bo producenci podają, że oczyszczalnie sa odporne na przerwy w dostawie ścieków.
    Proszę o dokładne wyjasnienie procesu.
    Pozdrawiam

  14. #14

    Domyślnie Re: Oczyszczalnie (POŚ) - istotne informacje

    Witam

    Mam pytanie a jakies sa szanse wykonania POS na dzialce gdzie woda gruntowa w okresie mokrym moze dochodzi do 30cm. Domysilam sie ze te z rozsaczeniem odpadaja na samym poczatku ale czy moze sa inne rozwiaznia ?

    pozd.zender
    pozdrawiam
    zender

  15. #15

    Domyślnie

    Podciągnę co nieco, bo też stoję przed dylematem: Aquamatic czy Poliplast
    Pozdrawiam - Piotr

  16. #16

    Domyślnie

    Po długich poszukiwaniach stawiamy (na) gruntowo - korzeniową. Projekt można dostać w WODR (lubelski) do tego instrukcję wykonania, pomoc w papierologii (co prawda tylko zgłoszenie) oraz bezpośrednie doradztwo w przypadku własnego wykonania. Szacowany koszt to ok 6 tys. jeśli firma wykonuje to min.10-12tys. zależne od warunków terenowych.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał artureski
    Po długich poszukiwaniach stawiamy (na) gruntowo - korzeniową. Projekt można dostać w WODR (lubelski) do tego instrukcję wykonania, pomoc w papierologii (co prawda tylko zgłoszenie) oraz bezpośrednie doradztwo w przypadku własnego wykonania. Szacowany koszt to ok 6 tys. jeśli firma wykonuje to min.10-12tys. zależne od warunków terenowych.
    Za 12 tys. to masz normalnego POŚa bezdrenażowego i to z montażem
    Pozdrawiam - Piotr

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800)
    brachol

    Zarejestrowany
    Nov 2003
    Skąd
    Poznań
    Posty
    2.947
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał panda
    Za 12 tys. to masz normalnego POŚa bezdrenażowego i to z montażem
    no i chyba jeszcze sporo kasy zostanie

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    kze

    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Posty
    14.102
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    186

    Domyślnie

    Cytat Napisał brachol
    Cytat Napisał panda
    Za 12 tys. to masz normalnego POŚa bezdrenażowego i to z montażem
    no i chyba jeszcze sporo kasy zostanie
    Niekoniecznie.. Polipipe ostatnio koledze krzyknął, że ogół kosztów zamknie się w kwocie... 14tyś...
    Za to samo Bioeko powiedziało mi 7tyś brutto. Obie POS bezdrenażowe...
    Dom to jeden wielki kompromis pomiędzy kosztami, możliwościami i naszymi potrzebami.
    Dziennik
    Komentarze

  20. #20
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar malgoss
    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Posty
    344
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    17

    Domyślnie

    Widzę iż w dyskusji jaka się wywiązała (również będę budować POŚ) nie wymieniono firmy Sotralentz (wiem iż mają ofertę z nevexpolem) na którą jestem zdecydowana (znam ją o tyle że pracuje już u kilku moich znajomych - na razie bezawaryjnie).

    Co sądzicie o tej firmie?

    http://www.sotralentz.com.pl/php/ind...51&pdid=1&l=pl

Strona 1 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony