dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 14 z 29
Pokaż wyniki od 261 do 280 z 574
  1. #261
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Witam.
    zyga350 napisał:
    Argumentam jest wysoka temperatura glikolu wychodzącego z solarów.U mnie też jest twardy lut.
    A ta wysoka temperatura nie przekroczy przecież 110 stopni a lut miękki wytrzymuje ponad 200.
    Przy kolektorach można połączyć "konexami" reszta na miękko - jest wygodnie.
    W większości sprzedawane heat pipe nie osiągają w stagnacji więcej jak 140 stopni na skraplaczu.
    pozdrawiam
    Witold

  2. #262

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolektor1
    Witam.
    zyga350 napisał:
    Argumentam jest wysoka temperatura glikolu wychodzącego z solarów.U mnie też jest twardy lut.
    A ta wysoka temperatura nie przekroczy przecież 110 stopni a lut miękki wytrzymuje ponad 200.
    Przy kolektorach można połączyć "konexami" reszta na miękko - jest wygodnie.
    W większości sprzedawane heat pipe nie osiągają w stagnacji więcej jak 140 stopni na skraplaczu.
    pozdrawiam
    Witold

    Nie wnikam jaki lut ma jaką wytrzymałość.Zrobili na twardy bo tak ma być i tyle mnie to obchodzi

  3. #263

    Domyślnie kolektory

    Witam,

    W temacie "kolektory na połać czy w połać" pojawiła się sprawa jakości kolektorów firmy fakro.

    Chciałbym zapytać czy ktoś ma jakieś doświdczenia z tymi produktami.

    Krzych

  4. #264
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    murujdom

    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Posty
    1

    Domyślnie Re: SOLARY - mogę doradzić i pomóc w tym zakresie

    Zastanawiam się nad zastosowaniem uproszczonego systemu solarnego. Czy można wykorzystać istniejący system c.o. - obieg i pompkę c.o., bojler jako zasobnik c.w.u.,zakupić tylko kolektor słoneczny i włączyć je w obieg centralnego ogrzewania, jako jeden z odbiorników. Należałoby odciąć grzejniki i piec więc woda krążyłaby tylko między kolektorem a bojlerem. Korzystanie tylko latem.[/quote]

  5. #265
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar darekzet
    Zarejestrowany
    Jun 2007
    Posty
    337
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    91

    Domyślnie

    witam wszystkich,

    powiedzcie proszę ile może kosztować montaż 2 kolektorów płaskich (dach o kącie nachylenia 25o ; dachówka ceramiczna) ... dostałem wycenę robocizny na 1200 zł i nie wiem co o tym sądzić
    instalacja do solarów jest przygotowana (puszczone rury z nierdzewki na strych), kocioł ma całą automatykę wbudowaną (Immergas Solar)

    czy to duża czy normalna kwota za przykręcenie solarów na dachu, spięcie z piecem i uruchomienie ??

  6. #266
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar jarett
    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    1.005
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    46

    Domyślnie

    a mnie interesi sprawa zasobnika -

    załóżmy, że chce teraz pociągnąć rurki/kable na poddasze z myślą o kiedysiejszej inwestycji w solary. Czu jest sens już teraz kupować 300l zasobnik z podwójną wężownicą (rodzina w perspektywie 4 osobowa ale na razie 2) ? czy lepiej kupić coś mniejszego a potem wymienić wraz z instalacją solarów?

  7. #267
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Lepiej od razu kupić odpowiedni zbiornik.

    1200PLN za montaż kolektorów to moim dobra cena. Z uwagi na kąt pochylenia dachu radziłbym zwiększyć pochylenie kolektorów o ~20-25st.

  8. #268
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar darekzet
    Zarejestrowany
    Jun 2007
    Posty
    337
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    91

    Domyślnie

    Cytat Napisał RAPczyn
    1200PLN za montaż kolektorów to moim dobra cena. Z uwagi na kąt pochylenia dachu radziłbym zwiększyć pochylenie kolektorów o ~20-25st.
    kąd podniosę do ok 35stopni
    dzięki wielkie za podpowiedź

  9. #269

    Domyślnie

    Ja z takim pytaniem: dlaczego nie stosuje się obiegu grawitacyjnego (tylko zawsze jest pompka wymuszająca obieg glikolu)? Z tego co się pobieżnie orientuję, to wystarczy że solaru zamontujemy przybajmniej 30cm poniżej zasobnika. Były by oszczędności na prądzie lub nawet uniezależnienie się od niego. Proszę o komentarz.
    I druga sprawa: czy warto stosować instalację z dwoma zasobnikami : woda z wodociągów (temp ok 8stC) będzie wstępnie podgrzewana przez solary w pierwszym nawet w pochmurne dni i dopiero taka pójdzie do właściwego zasobnika. Wydaje mi się, że to sprawniejszy układ, niż z jednym zasobnikiem, gdzie co prawda woda układa się warstwowo, no ale nie wierzę że wpuszczając dołem 8stC, gdziena górze było 70stC nie spowodujemy choć częsciowego wymieszania.

    Pozdrawiam
    M.

  10. #270
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Układy grawitacyjne stosuje się przeważnie w instalacjach bezciśnieniowych.
    Przy dwóch zbiornikach mamy większe straty energii.

  11. #271

    Domyślnie

    A jakie to układy bezciśnieniowe? "Przeważnie", tzn nie zawsze? A kiedy nie?
    Skąd się biorą te straty energii i do jakich niekorzystnych konsekwencji prowadzą?
    Mógłbym prosić o rozwinięcie tematu?

  12. #272
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Takie ustrojstwo będzie np. wyglądać tak:



    W Polsce stosowane rzadko, głównie na ogródkach działkowych. Najpierw napuszczamy wody do zbiornika (rury szklane są włożone bezpośrednio w zbiornik), czekamy aż woda się ogrzeje i dopiero używamy - ciśnienie wody w wylewce jest grawitacyjne. Rozwiązanie głównie spotykane w Grecji, Włoszech i Hiszpanii.
    Wiem, że parę lat temu pewien developer k. Warszawy promował takie instalacje oparte o kolektory płaskie z Australii ale zaprzestali tego.

    Każdy zbiornik ma jakieś straty dobowe.

  13. #273

    Domyślnie

    Oo, jeszcze nie widziałem czegoś takiego .
    Ale mi nie chodziło o zbiornik zintegrowany z kolektorem, po prostu mógłbym kolektor umieścić tuż nad rynną, a zasobnik nad sufitem podwieszanym-tuż pod szczytem dachu.
    Do systemu z dwoma zasobnikami wlaściwie jestem przekonany. Często jest zresztą tak, że kupując kolektory otrzymuje się zasobnik 120L. niejako gratis i wtedy trzeba i tak dokupować większy.

    Mam jeszcze takie pytanie: czy wykonuje się zasobniki poziome , które zmieściły by się w przestrzeni międzysufitowej? Wiem, że szlag wtedy trafia warstwowe układanie się wody, ale cóż...kompromisy.

  14. #274

    Domyślnie

    Witam.
    Mam zakupiony cały system solarny ,który czeka na montaż i doczekać sie nie może. W związku z tym mam pytanie -jakie są koszty montażu???( podłączenie 2 szt solarów na dachu i odpalenia całego systemu w kotłowni) - Piec vaillanta i zasobnik juz ogrzewaja dom od tamtego roku.Instalacja pod solary tez jest wykonana. Brak tylko systemu solaarnego do ogrzewania wody.
    Nasz hydraulik nie ma ciagle czasu więc szukamy kogos innego i nie wiemy jakie sa ceny bo umówiona kwota była wliczona w kompleksowa instalacje całego domu-a zreszta jest to cena sprzed roku.
    Pozdrawiam
    Po 4 latach wykańczania domu i siebie nawzajem termin przeprowadzki zaczął się zbliżać wielkimi krokami ....ufff )

  15. #275

  16. #276

    Domyślnie

    witam, załapałem sie na dofinansowanie na kolektory i kociol gazowy do c.o.

    powierzchnia ok. 140m2/ 3 osoby
    chcialbym solarami wspomagac c.o.

    co firma to inne teorie - próżniowe czy płaskie??

  17. #277
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Witam.
    czester 1 napisał:
    witam, załapałem sie na dofinansowanie na kolektory i kociol gazowy do c.o.

    powierzchnia ok. 140m2/ 3 osoby
    chcialbym solarami wspomagac c.o.

    co firma to inne teorie - próżniowe czy płaskie??
    Poczytaj: http://www.bachus.com.pl/wicia/index...te=publikacja3
    pozdrawiam
    Witold

  18. #278

    Domyślnie

    ...hmm, jest to ujete tylko w jednym zdaniu

  19. #279
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Cytat Napisał czester 1
    witam, załapałem sie na dofinansowanie na kolektory i kociol gazowy do c.o.

    powierzchnia ok. 140m2/ 3 osoby
    chcialbym solarami wspomagac c.o.

    co firma to inne teorie - próżniowe czy płaskie??
    Gratuluję.
    Podjedź na ul. Kruczkowskiego 27 w Dąbrowie Górniczej i porozmawiaj na ten temat.
    Polecam.

  20. #280

    Domyślnie

    Witam,

    Mam pytanie czy zawsze oprócz rur miedzianych do solarów należy doprowadzić przewód elektryczny?
    Jeżeli tak to jaki? Gdzie ma zostać doprowadzony jego drugi koniec?
    Wszystko w powijakach...

Strona 14 z 29

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony