dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 29
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 574
  1. #41
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar SLAEY
    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw
    Cytat Napisał SLAEY
    bo inwestycja powinna się zwrócić bez dotacji po około 10 latach, więc jakaś tam ekonomia występuje
    ja ty to wyliczyłeś ?? nawet grzejąc drogim prądem solar za 8 tyś zwróci się dopiero po 15 latach, a jak ktoś grzeje CWU węglem albo gazem po ok 14 gr/kWh to okres zwrotu 8 tyś na solar po 35 słonecznych latach
    Witaj, liczyłem to z uwzględnieniem wzrostu cen paliw kopalnych dla gospodarstwa domowego z 5 ludzikami w porównaniu do konwencjonalnego paliwa jakim jest węgiel i wyszło nam 12 lat, przy zużyciu 250l/doba.
    Pozdrawiam
    Kiedy dziecko się śmieje - śmieje się cały świat!

  2. #42
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Sloneczko
    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    północ Krakowa
    Posty
    6.732

    Domyślnie

    SLAEY, próżniowe, czy płaskie? Do bliźniaka, w sumie 6 osób (na razie ).

    Mam prośbę, byś jednak podał nazwy producentów austriackich. Jeśli nie jesteś właścicielem którejś z wytwórni, nie ma przeciwwskazań

  3. #43
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar SLAEY
    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał PawEla
    Cytat Napisał SLAEY
    Cytat Napisał PawEla
    Cytat Napisał SLAEY
    Cytat Napisał urszulak
    Na jakich powierzchniach dachu są najbardziej efektywne?U mnie dach dwuspadowy z polaciami skierowanymi na wschod i zachód.Zastanawiam się,czy jest sens montować.Dziękuje
    Najbardziej efektywnie jest montować solary na połaci południowej pod kątem 40 st (jeśli chodzi o CWU). Jeśli masz wsch-zach. to trzeba doliczyć jeszcze jakieś 2m kw. dodać drugą pompę i wyjdzie na to samo.... tylko drożej jakieś 10-20 %.
    Na to samo? Nie bardzo mi sie chce wierzyć, zależy pod jakim katem patrzymy. Z danych meteo wynika że nawieksze zyski cieplne sa na kierunku południowyzachód. Najbliższym kierunkiem pod względem zysków jest południe, na trzecim miejscu zachód. Wschód jest na piątym. Na mój gust teoretyko-praktyka zachód jest w Twoim przypadku najefektywnieszy. Poza tym: po co do poludnia ciepła woda? Rano sie myjesz i do roboty, obiad po poludbiu, tak samo wieczorna kąpiel... wschodni kolektor pracowałby na pusto-niepotrzebnie bo sie nie uda przechomikowac tej energii do czasu wykorzystania. Po co sie ładowac w koszty?
    Pod względem uzysków najefektywniejsze jest południe! Ale ważny jest także kąt padania promieni słonecznych (w lato inne, zimą inne), dlatego jeśli chodzi o CWU to najlepiej ustawić solary na południe pod kątem 40St. Nie prawda, że wschodni kol. pracuje na pusto. Odpowiednio dobieramy pojemność zasobnika do m2 pow. kolektora, tak aby zasobnik magazynował nam ciepło! Jakbyś miał na zachód to solar zacznie działać od 13:00 a wodę w zasobniku ciepłą będziesz miał dopiero wieczorkiem (zależy od nasłonecznienia).

    Pozdrawiam
    Mówimy o tym konkrstnym przypadku o połaciach E-W. Wg mnie nie awrto stawiac solarów na E bo to nieekonomiczne. I największe uzyski sa na SW->W, z prostej przyczyny: do poludnia atmosfera sie nagrzewa p[po niocnym ochłodzeniu a dopiero po przekroczeniu pewnego punktu nastepuje rzeczywisyty zysk energii, i ma to miejsce nie zawsze w południe a częściej po południu.
    I powtarzam: po co grzac wode rano jak nie będzie zuzyta? ciepło do wieczora zmagazynuje nam duzy zasobnik, a jak rano słoneczka nie bedzie tylko od południa??? to nie zdąży nam nagrzać i na wała taki kolektor.
    IMHO: SW i W - najbardziej optymalne położenie kolektorow.
    Może i "na wała taki kolektor"ale tutaj chodzi o wykorzystanie energii przez cały dzień i na przestrzeni całego roku, gdzie wiadomo, że latem słońca jest wyżej a zimą niżej. A jak wiesz na południu słońce jest od rana do wieczora - i o to chodzi, żeby solar oddawał ciepło do zasobnika cały dzień (o ile jest słońce), bo 300l w ciągu zachodu solar nie ogrzeje no i dodaj do tego rozbiory wody to już w ogóle!!!! W symulacji jeśli mam solar na południe (wg założeń: 4 osoby, 3 płyty , 300l zasobnik, przy zużyciu dobowym 200l), to uzyskuję 46% pokrycia średniorocznego na CWU. Natomiast jeśli ten sam układ zastosuję na zachód to uzyskam 36% pokrycia średniorocznego na CWU a więc 10% mniej - to dużo. Natomiast jęsli zrobię taką samą symulację tylko umiejscawiają solar na południowy zachód to wychodzi mi 44% pokrycia CWU. Wniosek jest taki, że nie ma wielkiej różnicy pomiędzy południem a południowym - zachodem. Natomiast różnica jest zimą, kiedy mamy mało godzin słonecznych(dzień jest krótki).....

    Pozdrawiam
    Kiedy dziecko się śmieje - śmieje się cały świat!

  4. #44
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar SLAEY
    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sloneczko
    SLAEY, próżniowe, czy płaskie? Do bliźniaka, w sumie 6 osób (na razie ).

    Mam prośbę, byś jednak podał nazwy producentów austriackich. Jeśli nie jesteś właścicielem którejś z wytwórni, nie ma przeciwwskazań
    Witaj,hmmmmmmmmmmmmmmmmm

    może tak: jeśli chcesz tylko CWU to zdecydowanie płaskie kolektory, zdecydowanie taniej i lepiej, tzn latem są większe uzyski energetyczne z kolektorów płaskich niż z próżniowych. Próżniowe wygrywają zimą i w okresach przejściowych. Ale próżniowe stosujemy tylko wtedy, gdy chcemy wspomagać CO (co tak na marginesie się nie opłaca w Polsce).
    Ponadto płaskie kolektory są niezawodne, co do próżniowych to podchodziłbym raczej ostrożnie....

    A więc tak:
    dla 6 osób przyjmuję zużycie 300l/doba, więc powinieneś mieć 5 kolektorów płaskich, zasobnik z dwiema wężownicami o pojemności 500l, pompa, sterownik , uchwyt montażowy, naczynie przeponowe i tyle.
    Co do producenta to polecam firmę Gasokol z Austrii, bardzo dobre kolektory, najwyższa jakość, b.dobre parametry techniczne, kompleksowa oferta.

    Pozdrawiam
    Kiedy dziecko się śmieje - śmieje się cały świat!

  5. #45
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Sloneczko
    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    północ Krakowa
    Posty
    6.732

    Domyślnie

    Nooo, to jest konkretna i wyczerpująca odpowiedź

    Dziękuję!

  6. #46
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar mapan
    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Posty
    337
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19

    Domyślnie

    W rozważaniach nad okresem zwrotu inwestycji (poza warunkami technicznymi) trzeba byłoby dodać jeszcze aspekt ekonomiczny i zdyskontować przyszłe zyski z instalacji solarnej i dopiero wtedy odnieść je do ceny instalacji. Co z tego, że za 15 lat zarobię 100 zł? W chwili obecnej te 100 zł które zarobię za 15 lat jest warte dużo mniej.
    http://www.energia.eco.pl/EKONOM/ASPEKT/DYSK.HTM
    nie święci garnki lepią
    Dzienniki Słoneczne
    Komentarze

  7. #47
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Sloneczko
    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    północ Krakowa
    Posty
    6.732

    Domyślnie

    Myślę że przez 15 lat ceny energii elektrycznej i gazu wzrosną, a im więcej będziesz zużywał ciepłej wody z solarów, tym więcej zaoszczędzisz

  8. #48

    Domyślnie

    Mam takie pytanko. Piszesz że najlepsza lokalizacją dla kolektorów jest połać południowa dachu. Mam dom stojący "skosem" do kierunków świata, wchodzi w grę połać południowo-wschodnia. Na ile ta lokalizacja jest "gorsza" i jakbyś widział instalację dla trzech osób? O ile większa powinna być powierzchnia solarów?

  9. #49
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Sloneczko
    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    północ Krakowa
    Posty
    6.732

    Domyślnie

    Cytat Napisał PavvelB
    Mam takie pytanko. Piszesz że najlepsza lokalizacją dla kolektorów jest połać południowa dachu. Mam dom stojący "skosem" do kierunków świata, wchodzi w grę połać południowo-wschodnia.
    O, właśnie. Nie zapytałam o to, a u nas jest dokładnie tak samo

  10. #50
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar irysy
    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Nekla
    Posty
    459
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    41

    Domyślnie

    A mój plan jest następujący. W związku z wysokimi cenami zestawów solarnych mam zamiar przygotować w ścianach niezbędne instalacje(przewody, rurki) w celu uniknięcia kucia w gotowym domu, a w momencie zauważalnego spadku cen bądź też wysokich refundacji dokupić i zainstalować resztę. I tu pytanie do eksperta. Co i jak mogę na etapie budowy domu wykonać...?
    Ola i Sławek
    Dziennik budowy

  11. #51
    ZW
    Guest
    ZW

    Domyślnie

    Cytat Napisał SLAEY
    [...]
    Witaj, liczyłem to z uwzględnieniem wzrostu cen paliw kopalnych dla gospodarstwa domowego z 5 ludzikami w porównaniu do konwencjonalnego paliwa jakim jest węgiel i wyszło nam 12 lat, przy zużyciu 250l/doba.
    Pozdrawiam
    SLAEY, jeśli high-endowe kolektory nie są ekonomiczne to może jest coś z drugiej strony - jakieś bardzo tanie urządzenie które czasem podgrzeje wodę, nawet tylko w miesiące letnie ?

    Rozważałem kiedyś kolektory ale zniechęcił mnie bardzo wysoki koszt ofert "próżniowych" - zwrot ok 7 lat przy prądzie. Płaskie odradzali.

    pozdrawiam

  12. #52
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar SLAEY
    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał PavvelB
    Mam takie pytanko. Piszesz że najlepsza lokalizacją dla kolektorów jest połać południowa dachu. Mam dom stojący "skosem" do kierunków świata, wchodzi w grę połać południowo-wschodnia. Na ile ta lokalizacja jest "gorsza" i jakbyś widział instalację dla trzech osób? O ile większa powinna być powierzchnia solarów?
    Witam, miło widzieć jak dyskusja się poszerza.....
    Dla 3 osób to powinieneś mieć min 2 solary i 200 l zasobnik. Jeśłi były by na południe to wg. symulacji otrzymasz 44% średniorocznego pokrycia na CWU, a jeśli je ustawimy na południowy wschód to wychodzi 41% pokrycia, a więc spadek niewielki. Różnica była by znaczna przy większej instalacji i większych rozbiorach. Teoretycznie można odchylić kolektory w kierunku zach.lub wsch do max 45 st, wtedy poruszamy się po maks. wartościach z charakterystki nasłonecznienia. Oczywiście optymalnie jest na południe, ale nie zawsze się da. Jeśli mieścisz się w tych 45 st. to nie trzeba powiększać instalacji.

    Pozdrawiam
    Kiedy dziecko się śmieje - śmieje się cały świat!

  13. #53
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar SLAEY
    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał irysy
    A mój plan jest następujący. W związku z wysokimi cenami zestawów solarnych mam zamiar przygotować w ścianach niezbędne instalacje(przewody, rurki) w celu uniknięcia kucia w gotowym domu, a w momencie zauważalnego spadku cen bądź też wysokich refundacji dokupić i zainstalować resztę. I tu pytanie do eksperta. Co i jak mogę na etapie budowy domu wykonać...?
    Witaj, bardzo trafne podejście! To z czym się spotykamy to brak kanałów na poprowadzenie przewodów Cu z dachu do kotłowni. Powinieneś to uwzględnić prze budowie. Bo kanałów nie można prowadzić w kanałach wentylacyjnych (czynnych). Dlatego trzeba przewidzieć dodatkowe kanały na instalację Cu np fi 18 mm + izolacja. Jeszcze jedno jeśli zależy Ci na poprawieniu widoku, można zastosować kolektory wbudowane (zintegrowane) w dach, tym samym zyskujesz na powierzchni pokrycia dachowego (a więc oszczędzasz).
    Pozdrawiam
    Kiedy dziecko się śmieje - śmieje się cały świat!

  14. #54
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar SLAEY
    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał ZW
    Cytat Napisał SLAEY
    [...]
    Witaj, liczyłem to z uwzględnieniem wzrostu cen paliw kopalnych dla gospodarstwa domowego z 5 ludzikami w porównaniu do konwencjonalnego paliwa jakim jest węgiel i wyszło nam 12 lat, przy zużyciu 250l/doba.
    Pozdrawiam
    SLAEY, jeśli high-endowe kolektory nie są ekonomiczne to może jest coś z drugiej strony - jakieś bardzo tanie urządzenie które czasem podgrzeje wodę, nawet tylko w miesiące letnie ?

    Rozważałem kiedyś kolektory ale zniechęcił mnie bardzo wysoki koszt ofert "próżniowych" - zwrot ok 7 lat przy prądzie. Płaskie odradzali.

    pozdrawiam
    no widzisz....a ja odradzam próżniowe. Można zrobić kolektor własnym sposobem i też będzie działał....Przecież zarówno Mercedes jeździ jaki i Skoda... tylko w jednym pasek rozrządu wymieniasz po tylu km a w drugim po tylu...Ciekaw jestem dlaczego Ci płaskie odradzili. Z reguły próżniowe są droższe, ale spotykam nawet w podobnej cenie (do płaskich) ale chińskie...Powiedz mi ile wytrzyma Ci w domu zwykły termos? Bo rura próżniowa to nic innego jak termos....

    Pozdrawiam
    Kiedy dziecko się śmieje - śmieje się cały świat!

  15. #55

    Domyślnie Re: SOLARY - mogę doradzić i pomóc w tym zakresie

    Cytat Napisał SLAEY
    Od kilku lat już zajmuję się kolektorami słonecznymi i myślę, że już na tyle znam temat, że śmiało mogę Wam pomóc.

    Czekam na pytanie i pozdrawiam
    WYJASNIJ mi jaki sens jest to g....no montowac!!??
    Poza pieniedzmi,w zyciu trzeba miec jeszcze szczescie...(W.Roszkowski) Lubie wszystkie kobiety ,a zwlaszcza te niezabardzo ulegle

  16. #56

    Domyślnie

    Cytat Napisał SLAEY
    Cytat Napisał ZW
    Cytat Napisał SLAEY
    [...]
    Witaj, liczyłem to z uwzględnieniem wzrostu cen paliw kopalnych dla gospodarstwa domowego z 5 ludzikami w porównaniu do konwencjonalnego paliwa jakim jest węgiel i wyszło nam 12 lat, przy zużyciu 250l/doba.
    Pozdrawiam
    SLAEY, jeśli high-endowe kolektory nie są ekonomiczne to może jest coś z drugiej strony - jakieś bardzo tanie urządzenie które czasem podgrzeje wodę, nawet tylko w miesiące letnie ?

    Rozważałem kiedyś kolektory ale zniechęcił mnie bardzo wysoki koszt ofert "próżniowych" - zwrot ok 7 lat przy prądzie. Płaskie odradzali.

    pozdrawiam
    W mesku niewymieniam paska bo mam lancuch


    no widzisz....a ja odradzam próżniowe. Można zrobić kolektor własnym sposobem i też będzie działał....Przecież zarówno Mercedes jeździ jaki i Skoda... tylko w jednym pasek rozrządu wymieniasz po tylu km a w drugim po tylu...Ciekaw jestem dlaczego Ci płaskie odradzili. Z reguły próżniowe są droższe, ale spotykam nawet w podobnej cenie (do płaskich) ale chińskie...Powiedz mi ile wytrzyma Ci w domu zwykły termos? Bo rura próżniowa to nic innego jak termos....

    Pozdrawiam
    Poza pieniedzmi,w zyciu trzeba miec jeszcze szczescie...(W.Roszkowski) Lubie wszystkie kobiety ,a zwlaszcza te niezabardzo ulegle

  17. #57
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    Cytat Napisał SLAEY
    Cytat Napisał 1950
    Cytat Napisał SLAEY
    Aaaaaaaa, mając na myśli delta T , to mówię o różnicy temperatury w samym kolektorze i temp. na zewnątrz, w roli uściślenia...
    ciekawe teorie tutaj przedstawiasz,
    powiedz mi proszę co ma do sprawności kolektora różnica temperatur pomiędzy kolektorem a temperaturą zewnętrzną
    przeczytaj powoli i ze zrozumieniem to co napisałeś
    Oczywiście, sprawność początkowa (zerowa) to wartość teoretyczna, a więc sprawność kolektora przy delta zero przy nasłonecznieniu 1000W/m2, a sprawnośćpołówkowa 0,05 przy nasłonecznieniu 1000 w/m2 i przy delta T 50K lub przy nasłonecznieniu 800 a delta T 40K.
    Więc spr 0,005 jest parametrem odzwierciedlającym obiektywnie pracę kolektora. Dla ciekawostki powiem, że porównując rozne kolektory często jest tak że n0 jest większa w danym solarze a w innym n0 jest mniejsza ale zato n0,05 jest większa.... więc który jest lepszy ???????????
    to niestety jest bełkot
    nic z tego nie wiem,
    i konia z rzędem, temu kto mi to przetłumaczy z polskiego na nasze,
    1950, to żaden bełkot, tylko troszeczkę teorii !!!!!!!!!! Różnica temp pomiędzy kolektorem a warunkami panującymi na zew. ma wpływ na sprawność kolektora w danej chwili. Im większa różnica delta T , tym mniejsza sprawność urządzenia. Na kształt charakterystyki danego kolektora (sprawność vs deltaT) mają wpływ takie czynniki jak a1(k1) - straty liniowe i a2(k2) - straty nieliniowe, innymi słowy za te parametry odpowiada izolacja kolektora, a na sprawność początkową ma wpływ absorber, miedź i szyba solarna. Natomiast na spr. n0,05 mają wpływ wszystkie w/w czynniki.

    Powinieneś teraz zrozumieć....

    PS
    a "bełkot" to powinieneś dla siebie zostawić.
    Pozdrawiam serdecznie
    co rozumiesz pod pojęciem warunki panujące na zewnątrz?

  18. #58
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar SLAEY
    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    mówiąc "temp. w kolektorze" mam na myśli temperaturę płynu w kolektorze, a mówiąc warunki zew. miałem na myśli temperaturę powietyrza zewnętrznego (otaczającego kolektor na zewnątrz).

    Pozdrawiam
    Kiedy dziecko się śmieje - śmieje się cały świat!

  19. #59
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar SLAEY
    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie Re: SOLARY - mogę doradzić i pomóc w tym zakresie

    Cytat Napisał waldibmw
    Cytat Napisał SLAEY
    Od kilku lat już zajmuję się kolektorami słonecznymi i myślę, że już na tyle znam temat, że śmiało mogę Wam pomóc.

    Czekam na pytanie i pozdrawiam
    WYJASNIJ mi jaki sens jest to g....no montowac!!??
    bez komentarza..............................z takim podejściem to ręce opadają...
    Kiedy dziecko się śmieje - śmieje się cały świat!

  20. #60
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar SLAEY
    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    wrrrr, po co i po co? Jak ktoś nie chce to nie montuje. Ludzie montują z różnych powodów:
    1. ekonomicznych (z dotacją)
    2. prestiżowych (bo sąsiad ma, to ja będę miał lepsze, więcej...)
    3. użytkowych, chodzi mi tutaj o wygodę
    4. dla pieniędzy (dla instytucjonalnych klientów są duże dotacje, i przy okazji solarów można coś jeszcze zrobić za tą kaskę, a solary to warunek....)
    5. na działki
    6.do ogrzewania wody basenowej

    W Niemczech i Austrii jest bardzo dużo kolektorów słonecznych, ale nie było by ich tyle, gdybe nie dofinansowania. U nas powinno się coś ruszyć też w tej kwestii...................

    Pozdrawiam
    Kiedy dziecko się śmieje - śmieje się cały świat!

Strona 3 z 29

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony