dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    JurekM

    Zarejestrowany
    Nov 2007
    Posty
    445
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie Gaz z sieci, czy pompa ciepła

    Byłem właściwie pewny co do założenia przy budowie pompy ciepła do czasu jak się dowiedziałem, że obok jest jednak nitka gazowa.
    Co robić.
    Koszty bądź co bądź wskazują na gaz (liczyć na to że coś się zwróci po 10 latach to chyba lepiej teraz mniej wydać na gaz, a po 10 latach pomyśleć na zmianę na pompe ciepła).
    Co Wy na to?

  2. #2

    Domyślnie

    gaz ziemny.
    chyba, ze specjalnei ci nie zalezy na kilkunastu tysiacach i lubisz dlugoterminowe inwestycje.

  3. #3

    Domyślnie

    Nie ma prostej odpowiedzi.
    Są rzeczy na złotówki nieprzeliczalne. Niektórzy boją się gazu, nie chcą, by im się ktoś pałętał po domu, robiąc przeglądy pieca i komina. Temu się dziwię, ale tak jest.

    Jaki masz koszt podłączenia gazu ?
    Jaki chcesz kocioł na gaz ?
    Jaką chcesz pompę ciepła ?

    Tanie podłączenie gazu, plus średniej półki kocioł na gaz, wtedy żadna PC szybko się <nie zwróci>.
    Wyższy ( np. 5-8.000 zł ) koszt podłączenia gazu, kocioł z wyższej półki za 15-20.000 złotych to już bym się zastanawiał. Bo cenowo wchodzimy w koszt najtańszej pompy ciepła.

    Zakładam, że w rozpatrywanych przypadkach izolacja domu jest standardowa, a wentylacja grawitacyjna.

    Pozdrawiam.
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  4. #4
    ZW
    Guest
    ZW

    Domyślnie

    Cytat Napisał Esperanza
    [...]Ludzie co wam sie ma zwracac?.Czy jak kupujecie TV, samochod, kamere, aparat to wam sie cos zwraca?.
    Niektórzy wolą kupić samochód czy kamerę niż pompę. de gustibus...

  5. #5

    Domyślnie

    Trudny wybór. Też przed nim staliśmy i padło na pompę ciepła. Jak będzie w praktyce, to czas pokaże. Myślę, że każdy powinien sam rozstrzygnąć ten problem. Jak się poczyta forum sprzed kilku lat, a to niezbyt odległa perspektywa, to praktycznie wszyscy odradzali stosowanie większego ocieplenia, rekuperatora itp. Teraz staje się to normą i jest coraz mniej argumentów przeciw. Pamiętajcie, że czas szybko płynie i mówienie o 10 latach, to nie jest bardzo odległa perspektywa. Moim skromnym zdaniem, gaz musi drożeć i to znacząco, z prądem sprawa wygląda trochę inaczej. A trzeba się jednak czymś ogrzewać.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał czandra
    Trudny wybór. Też przed nim staliśmy i padło na pompę ciepła. Jak będzie w praktyce, to czas pokaże. Myślę, że każdy powinien sam rozstrzygnąć ten problem. Jak się poczyta forum sprzed kilku lat, a to niezbyt odległa perspektywa, to praktycznie wszyscy odradzali stosowanie większego ocieplenia, rekuperatora itp. Teraz staje się to normą i jest coraz mniej argumentów przeciw. Pamiętajcie, że czas szybko płynie i mówienie o 10 latach, to nie jest bardzo odległa perspektywa. Moim skromnym zdaniem, gaz musi drożeć i to znacząco, z prądem sprawa wygląda trochę inaczej. A trzeba się jednak czymś ogrzewać.

    Zgadza się gaz będzie drożał !!!!
    Ale czemu sprawa z prądem ma wyglądać inaczej !!!! popatrz co się dzieje. wchodzi uwolnienie rynku dostawców energii co teoretycznie powinno spowodować spadek cen - a tu jest odwrotnie - wszyscy zapowiadają podwyżki.
    Zastanów się czy masz sprzyjające warunki do funkcjonowania PC - tj. podstawowym warunkiem jest sprzyjające warunki glebowe, głównie chodzi o wodę gruntową, to ona jest najlepszym nośnikiem ciepła i jeśli jest dość płytko to jeszcze jakotako.

    Widziałem poletka pod funkcjonującymi prawie od 10 lat wymiennikami - wegetacja roślin opóźniona o 2 tygodnie to standart , oznacza to, że grunt sie wyziębia i jego sprawność po takim okresie spada - czy znacznie czy też mniej to już sam sobie odpowiedz ile to dla ciebie jest kilkanaście z "+" procent.

    Dodatkowo uważam że te urządzenia dopiero raczkują i należy poczekać jeszcze kilka ładnych lat by wyklarowały się jakieś konkretne rozwiązania.

    Ja na swoich 20arach mam ładne bajoro (pozostałość starorzecza) cały czas stoi tam woda aż prosi się wwalić tam wymiennik, ale z racji bliskości gazociągu wstawiam piec kondensacyjny. Instalację robię niskotemperaturową.
    za 10 - 15 lat wystarczy tylko wywalić piec, zrobić wymiennik i zasypać bajoro - wszystko spiąć razem, instalacja w domu będzie już gotowa. Jak na razie uważam, że koszty ponoszone w obecnym czasie na ta instalację są niewspółmiernie wysokie w stosunku do osiąganych korzyści. NIe brakuje i na tym forum głosów, iż okazuje się, że pompa od groma pobiera energii. Żaden instalator nie da ci gwarancji, że akurat ciebie to nie spotka i będzie wszystko tak pięknie jak podają katalogi. W takim wypadku wolę sprawdzone rozwiązania i których działanie mogę z góry zaplanować.

    UWAŻAM, że nie da się przewidzieć co będzie w przyszłości i nikt od nas tego nie wymaga !!!!! (nie wiesz co będzie z tobą i z tym domem za 5 lat - może dobra praca w Portugalii )
    Ja myślę że trzeba być ELASTYCZNYM i mieć asa w rękawie a nie wyjmować obrazu wszystkie karty na stół. (ps. ostatnio sporo gram )

    Ps.
    Tak już na koniec i tak długiego wywodu przypomnę fakt z końca lat 90-tych. Dokładnie w tym czasie zaczynałem pracę w firmie handlowo-instalacyjnej, pamiętam jak sam namawiałem nawet rolników na kotły olejowe, BO !!!!!! Państwo obiecywało że olej opałowy będzie tanim paliwem - bo jest ekologiczne itp. !!!!!!!!! i wtedy było ale długo nie było trzeba czekać, jak jest każdy wie.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Nie mogę zgodzić się ze stwierdzeniem:
    Dodatkowo uważam że te urządzenia dopiero raczkują i należy poczekać jeszcze kilka ładnych lat by wyklarowały się jakieś konkretne rozwiązania.
    Pierwsza PC ogrzewajaca dom została oddana w 1928r.
    W latach 1938 kilka miast miało PC "wiekoprzemysłowe" i grzały bardzo długo.
    W połowie lat osiemdziesiatych co 3 dom w USA miał PC , a w troche mniejszym zakresie, dotyczyło to Japoni, Francji, Szwecji i Niemiec. O dalszym rozwoju (lub raczej wstrzymaniem) zdecydował niesamowity bum "naftowy".
    Od 1983r w Szwecji pracuje "miejska PC". W Sztkholmie ponad 100.000 mieszkań jest ogrzewanych przez PC. Itd.

    Jeśli mówimy (w takim zakresie) o nowinkach technicznych, to w porównaniu do historii i zastosowania, kotły kondensacyjne są "niemowlakami".
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  8. #8

    Domyślnie

    W odpowiedzi na trochę długi post Pawła B. chcę nadmienić, iż nie było łatwo podjąć takiej decyzji, ale na coś trzeba się zdecydować, bo prace posuwają się do przodu i nie mam zamiaru ich zatrzymywać. Budowę też mogliśmy rozpocząć jeszcze w ubiegłym roku, a czekaliśmy do wiosny i kosztowało nas to kilkanaście tysięcy, stracone z powodu wzrostu cen materiałów. Nie będę też rozkopywać działki za kila lat, gdy teren będzie już zagospodarowany. To dopiero byłyby koszty. Ponadto, gdybyśmy teraz mieli gaz w drodze, to nie byłoby sprawy i temat pompy ciepła nie ujrzałby pewnie światła dziennego. Życie, samo życie.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Musisz skalkulować co DZISIAJ wychodzi taniej w sensie inwestycyjnym.
    Czyli dzisiejsze koszty "dociagniecia" gazu i dzisiejsze koszty instalacji PC.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    Cytat Napisał Esperanza
    Zeby zaspokoic potrzeby panstwa na energie elektryczna wystarczy kilka elektrowni atomowych, wiatrowych, wodnych itd.To kurat mozemy zrobic, a gaz?.
    mniam mniam mniam....

    możesz podać propozycję lokalizacji w Polsce elektrowni wodnej

    o mocy tak kilku tysięcy megawatów żeby ich kilka starczyło?

    Lasciate ogni /e/speranza

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał sSiwy12
    Musisz skalkulować co DZISIAJ wychodzi taniej w sensie inwestycyjnym.
    Czyli dzisiejsze koszty "dociagniecia" gazu i dzisiejsze koszty instalacji PC.
    Gaz wyszedłby pewnie taniej, ale nie wiadomo kiedy będzie. Natomiast PC będzie w ciągu miesiąca. Pozostaje jeszcze kwestia kosztów eksploatacji. To pokaże przyszłość.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sasha
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    1.613
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    46

    Domyślnie

    muszę powiedzieć że na początku byłem przeciwnikiem PC ze wzgędu na koszty - pół roku temu wyceny jakie dostawałem były ok 60 tys - z uwagi na brak gazu z sieci byłem zdecydowany na pelety, ale...

    dzisiaj dostałem 2 oferty na PC
    dodam że dom 300m2 podłogi i 680 m3 kubatury

    oferta no. 1
    33 tys zł za kompletną PC z zasodnilkiem na wodę 240l i CO 600 l - kolektor poziomy - uruchomienie intstalacji

    oferta no.2
    50 tys za kopletną PC z zasobnikiem 500 l - odwierty + podłogówka na 300 m2 - uruchomienie intstalacji

    obie firmy dają gwarnację na temp wew 20 stopni wew i roczne koszty ogrzewania 1500 zł

    PS
    Po rozmowach z różnymi ludzmi podobno da się zejść do takiego poziomu a to oznacza ze nawet jeżeli położę na podłodze drewno to roczny koszt ogrzewania nie powinien przekroczyć 2500 zł przy tak dużym domu

    to bezkonkurencyjne i jezlei porównam koszt propanu (kocioł kondencjacyjny - koszty roczne co,cwu na poziomie 8-9 tys) to inwestycja zwraca mi się znacznie szybciej... 3-5 lat
    Pozdrawiam
    Nasz domek
    Postępy

    / MIESZKAMY /

  13. #13
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Kane66

    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Posty
    351
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    37

    Domyślnie

    to co piszesz jest bardzo ciekawe - gdy ja sprawdzalem temat pomp ciepla itp decydujac o ogrzewaniu nie znalazlem ZADNEJ firmy ktora cokolwiek gwarantuje NA PISMIE. Rozumiem ze gwarancje o ktorych piszesz sa pisemne, widzieli projekt i wykonanie domu by oszacowac te koszty tak ?

    Fajnie by bylo jakbys sie pochwalil ktore to firmy są tak pewne swych wynikow. Jakich firm pompy sprzedaja ? Wlasna produkcja ? Jaka sprezarka ?
    BEZ REKLAM SWOICH USŁUG!

  14. #14

    Domyślnie

    Sasha, a możesz zdradzić szczegóły tych ofert ?
    Jaki PC, jaka moc, jaka firma, ile tych odwiertów, o jakiej głębokości, jaka wielkość działki pod poziomy kolektor itd. Będę wdzięczny. Może być na priv. Dzięki.
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sasha
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    1.613
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    46

    Domyślnie

    oferty było robione na podstawie przesłanych informacji o przenikaniu cieoplnym materiałów użytych do budowy.
    Ja dom buduję z czegoś takiego

    http://www.greisel.de/index.php/Plan...-0_40/50723/0/ + 15 styropian

    dach
    deskowanie, papa + min 25 wełny

    sprężarka scroll firmy Copeland soft start
    Kolektor ziemny poziomy prosty o pow 750m2 wykonany z rury PE 32mm.
    ( w innej ofercie za 50 tys odwierty)

    UWAGI od oferenta
    Koszt grzania CO na poziomie 1500zł/sezon jest realny przy założeniach:

    - cała instalacja grzewcza GZ wykonana w technologii podłogowej

    - ilość rurek PEX w podłodze w stosunku do powierzchni 10mb/m2podłogi(rurki kładzone co 10 cm lub gęściej).

    - brak izolatorów na podłodze (drewnianych powierzchni/drewnopodobnych lub dywanów/wykładzin)

    -temperatura wewnatrz domu 20 deg.

    - licznik enwrgii II taryfowy

    - powierzchnia ogrzewana 190m2

    - zainstlowany rekuperator

    Przy domu 300m2 to super wynik - i przyznam szczerze że nie wiem czy są do spełnienia ale jeżeli dogadam się na 21stopni wew i koszty 2500 to będę bardzo zadowolony.
    Gwaracja producenta 5 lat

    producenci polscy
    Pozdrawiam
    Nasz domek
    Postępy

    / MIESZKAMY /

  16. #16

    Domyślnie

    Warto jeszcze wspomieć o jeszcze jednym, bardzo ważnym aspekcie zastosowania pompy ciepła. Żeby cała instalacja miała sens, trzeba zastosować w całym domu podłogówkę. Więc trzeba raczej zapomnieć o pięknym dębowym parkiecie, grubych dywanach...
    Moja żona nie potrafi zapomnieć...
    Koszty utrzymania domu są bardzo ważne - ale to dom jest dla mnie a nie odwrotnie.
    Poza tym jak zastosuje wentylację mechaniczną z wyminnikiem przeciprądowym, docieplę dom 20 cm dobrego styropianu, wstawię kocioł kondensacyjny połączony z solarką, to koszty też będą na odpowiednio niskim poziomie...
    Pozdrawiam

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sasha
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    1.613
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    46

    Domyślnie

    ale ty masz gaz a ja niestety nie
    Pozdrawiam
    Nasz domek
    Postępy

    / MIESZKAMY /

  18. #18

    Domyślnie

    I jak Sasha, decydujesz się na PC?

  19. #19

    Domyślnie

    Im wiekszy dom tym bardziej decydowałbym się na PC.
    PC najszybciej zwraca się tam gdzie jest duże stałe zapotrzebowanie na ciepło.
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony