dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 73
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kropi
    Zarejestrowany
    Feb 2004
    Posty
    1.716
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    86

    Domyślnie Wrażenia z ogrzewania kominkiem

    Witam

    Chałupa stoi nieogrzewana, temperatury na zewnątrz oscylują w okolicach 0 stopni. Kominek to Jotul Harmony I 80, obudowany, po chałupie jest zrobione DGP z turbinką, chilowo nie podłączone, ale działa.

    Postanowiłem sprawdzić, jak to chodzi, na razie bez odpalania turbinki. I muszę powiedzieć, że bez rewelacji . Po 4 godzinach zostało trochę żaru (napaliłem brzozą, bo tylko to miałem suche...) a w domku temperatura nie różniąca się specjalnie od tej na dworze - takie przynajmniej miałem subiektywne odczucie, nie sprawdzałem termometrem.

    Nie spodziewałem się, że po 4 godzinach w wychłodzonym domu zrobi się 23 stopnie, ale miałem nadzieję przynajmniej na jakieś 8 - 10.

    A jak jest u Was?
    Biedronka w Wódce
    Komentarze

    Gdybyśmy zawsze kierowali się rozsądkiem, życie byłoby nieskończenie nudne...

  2. #2
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    adwalk

    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    341
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    100

    Domyślnie

    Tarnawa 16 KW nie obudowana.
    Po pierwszym rozpaleniu bez zauważalnej zmiany teperatury odczuwalnej.
    Po kilku przepaleniach w salonie jest zauważalnie cieplej gdy kominek się pali.
    Na poddaszu hula wiatr bo jeszcze nie ocieplone.

  3. #3

    Domyślnie

    nie przejmuj się. Jak miałem podobne wrazenie, mam tez ten kominek.
    Jak już ocieplisz wszystko i zamieszkasz, to po porządnym rozpaleniu bedzie gorąco wszędzie.

  4. #4

    Domyślnie

    I jeszcze jedno;
    brzoza sie szybko spala.
    Po 4 godzinach nie zmieni sie temperatura bo kominek dopiero sie może porzadnie nagrzać. Mury są zimne i potrzebują czasu aby się rozgrzać. Poza tym jest jeszcze wilgoć w domu która potęguje uczucie chlodu.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar hes
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.858

    Domyślnie

    Cytat Napisał FREDY
    Poza tym jest jeszcze wilgoć w domu która potęguje uczucie chlodu.
    Jest dokladnie odwrotnie: duża wilgotność powietrza wzmaga uczucie ciepła. To suche powietrze wzmaga uczucie zimna.

  6. #6

    Domyślnie

    [quote="hes"]
    Cytat Napisał FREDY
    Poza tym jest jeszcze wilgoć w domu która potęguje uczucie chlodu.
    Cytat Napisał hes
    Jest dokladnie odwrotnie: duża wilgotność powietrza wzmaga uczucie ciepła. To suche powietrze wzmaga uczucie zimna.
    Zabrzmi to dziwnie, ale obaj macie racje
    Duza wilgotnosc przy niskich temperaturach powietrza powoduje zwiekszenie odczucia chlodu, a przy wysokich zwiekszenie odczucia ciepla.

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Graczyk

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Posty
    941
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    78

    Domyślnie

    Ja mam Arysto z turbinowym DGP i na piętrze gdzie mam wywalane ciepłe powietrze robi się po około godzinie ciepełko tak że muszę zakręcać grzejniki. Grzejniki zakręcam bo jeszcze nie dorobiłem się tych całych głowic czy jak im tam.
    Myślę że jak będzies miał wszystko skończone to będzie ciepełko. U nas z kolei myślę że pojawią sie oszczędności i komfort jak będą głowice.
    Kominek mam 14 kW.

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar hes
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.858

    Domyślnie

    [quote="m.k.k"]
    Cytat Napisał hes
    Cytat Napisał FREDY
    Poza tym jest jeszcze wilgoć w domu która potęguje uczucie chlodu.
    Cytat Napisał hes
    Jest dokladnie odwrotnie: duża wilgotność powietrza wzmaga uczucie ciepła. To suche powietrze wzmaga uczucie zimna.
    Zabrzmi to dziwnie, ale obaj macie racje :D
    Duza wilgotnosc przy niskich temperaturach powietrza powoduje zwiekszenie odczucia chlodu, a przy wysokich zwiekszenie odczucia ciepla.
    Zgadzam się z powyższym, ale normalną temperaturą w domu jest 20- 22 st.
    wiec nie mówimy akurat o niskich temperaturach. A że kominek nie potrafi
    rozgrzać pomieszczeń ? Widocznie taka jego uroda, albo inaczej wydajność...

  9. #9

    Domyślnie

    Zgadzam sie, Hes, ze docelowo mowimy ok. 20 stopniach , ale w tym konkretnym przypadku mowimy o konkretnym budynku, w ktorym wg autora watku jest ponizej 8 stopni, mierzone metoda: "chyba cieplej to tu nie jest"
    A computer, like an air-conditioner, works correctly, until you open windows.

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar hes
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.858

    Domyślnie

    Nie pozostaje nic innego, jak grzać, grzać...Najlepiej czymś wydajnym.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał hes
    Nie pozostaje nic innego, jak grzać, grzać...Najlepiej czymś wydajnym.
    A co za różnica.
    JAkie elementy obudowy były ciepłe ... jakie powietrze wychodziło z otworów DGP .... może 90% leci do komina ...

    Mierzyłeś termometrem czy palcem ?
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    woody

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    239
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    28

    Domyślnie

    Też się podzielę swoim doświadczeniem

    Mam Zuzie 16kw
    nie podłączone rozprowadzenie powietrza
    wkład stoi bez obudowy - na środku parteru
    dom dobrze ocieplony 15 cm styropianu, poddasze ocieplone
    przy tem na zewnątrz -4 w środku bez palenia przez kilka dni jest od 6 do 8 stopni (oczywiście wcześniej było palone)
    po napaleniu na dole robi sie 16 stopni a na górze około 15

    Jestem bardzo zadowolony z temperatury, z wkładu tez

  13. #13

    Domyślnie

    ja mam Jotula I 18 Panorama. Jestem również bardzo zadowolony z efektów ogrzewania.Mam domek 150m2 - przy obecnych temperaturach w domu jest 23-24 stopnie. DO kominka dokładam raz na 8 godzin - 3 szczapy
    Michał z Łodzi

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał johny27
    ja mam Jotula I 18 Panorama. Jestem również bardzo zadowolony z efektów ogrzewania.Mam domek 150m2 - przy obecnych temperaturach w domu jest 23-24 stopnie. DO kominka dokładam raz na 8 godzin - 3 szczapy
    Te dobre wyniki to skutek dodatkowego rozprowadzenia ciepła (np syst.dgp) czy
    samym kominkiem?

  15. #15

    Domyślnie

    dgp jest wymuszone turbiną
    Michał z Łodzi

  16. #16

    Domyślnie

    Czy ja mam aż taki mały dom czy może wkład jakiś mega wydajny .

    Moja Tarnava komfort 14kW z rozprowadzeniem DGP grawitacyjnym ogrzewa mi dom do pożądanych przeze mnie 22-22,5 st.C.
    Kiedyś celowo dorzucałem do kominka na maksa żeby sprawdzić do ilu mogę nagrzać no i 24,5 st.C bez problemu przy temp. około -1 na zewnatrz. Rano o 5:30 kiedy wstaję do pracy w salonie jest z reguły jeszcze około 21,5-22 stC, a u góry w pokojach 22-22,5 st.C. Kocioł gazowy sterowany regulatorem pokojowym z ustawieniami 22 st. w dzień i 21,5 w nocy, nie ma co robić poza grzaniem wody dla c.w.u. Czasami tylko rano o 5:00 kiedy to mam ustawiony okres jako dzień właczy się na jakiś czas (do godziny).
    Nie wyobrażam sobie co musiałbym zrobić żeby temperatura spadła w domu do 15 st. Chyba pouchylać ze 3 okna i ze 3 dni nic nie grzać. Sciany to powszechny standart czyli BK24 Solbet odmiana 600, styropian 12 cm i tynk mineralny Schomburg.

    Jak na wieczór dołożę, przymknę powietrze, to rano z kratek w obudowie wkładu i w ścianach w pokojach u góry czuć wyraźnie jeszcze cieple powietrze. Ogólnie dokładam może z 3-4 razy na dobę.

    Jestem na razie z tego wkładu bardzo zadowolony.
    Dom 130 m2 powierzchni podłóg, z poddaszem użytkowym, kominek w centralnej części parteru.

  17. #17

    Domyślnie

    czy palisz ogniem ciągłym?
    Michał z Łodzi

  18. #18

    Domyślnie

    Moje pierwsze w zyciu wrazenia z kominka byly, dosc mile...Dosc,bo...mam poddasze bez izolacji,zaczynalem pierwsze palenia w mokrym bardzo domku i przy -2 st. na zew.Kominek Makroterm 18 kW z p.w.-pierwsze palenie i drugie-ciezko szlo-mokre drewno,zimny dom,mokry,taki sam-zimny dlugo powrot byl.Po 2 dniach,dobrego palenia...wreszcie osiagnalem ciepelko-jakies 12-15 st. na dole-brak grzejnikow,brak zalaczonej podlogowki.Na gorze za to...po prymitywnym poupychaniu folii i kartonow pom murlatami a folia dachowa....zrobilo sie cieplej.4 dni schlo dopiero wszystko,cieplo nad grzejnikami ale wszedzie tak sobie.Kominek ustawiony na 65 st. na sterowniku...i grzal na dole od szyby,gora stopniowo,drewno zjadal szybko-ale...pale ochlapami iglastymi ze skladow drewna tescia, kawalki male...drewno wiadomo nieodpowiednie...ale tym sie nie przejmuje.Teraz po 2 tyg. palenia..widze duza roznice,dom lepiej wygrzany,osuszony,kominek 50 st. na sterowniku.Szyba kopci sie...ale nie zwazam na parametry i jakosc palenia.Laduje na maxa,zle ukladam w kominku drobnice...Kupilem srodek do czyszczenia...ale nie da sie juz chyba ladnej szybki miec...Ale nie o to chodzilo.Licze,ze duzo lepiej bedzie...a teraz jestem zadowolony,jak zaizoluje poddasze i ...za kilka tygodni dom bedzie wykonczony.Nie ma co sie martwic na poczatku,choc trzeba wiedziec,ze kominek to...nie same zalety.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał hes
    Cytat Napisał FREDY
    Poza tym jest jeszcze wilgoć w domu która potęguje uczucie chlodu.
    Jest dokladnie odwrotnie: duża wilgotność powietrza wzmaga uczucie ciepła. To suche powietrze wzmaga uczucie zimna.
    no tak szczególnie w wilgotne jesienne dni kiedy temperatura wacha się w okolicach 0 czujemy się bardzo ciepło
    Zastanów się co piszesz.

  20. #20

    Domyślnie Re: Wrażenia z ogrzewania kominkiem

    Cytat Napisał kropi
    Witam

    Chałupa stoi nieogrzewana, temperatury na zewnątrz oscylują w okolicach 0 stopni. Kominek to Jotul Harmony I 80, obudowany, po chałupie jest zrobione DGP z turbinką, chilowo nie podłączone, ale działa.

    Postanowiłem sprawdzić, jak to chodzi, na razie bez odpalania turbinki. I muszę powiedzieć, że bez rewelacji . Po 4 godzinach zostało trochę żaru (napaliłem brzozą, bo tylko to miałem suche...) a w domku temperatura nie różniąca się specjalnie od tej na dworze - takie przynajmniej miałem subiektywne odczucie, nie sprawdzałem termometrem.

    Nie spodziewałem się, że po 4 godzinach w wychłodzonym domu zrobi się 23 stopnie, ale miałem nadzieję przynajmniej na jakieś 8 - 10.

    A jak jest u Was?
    ile dałes tego drewna? ile to energii? a ile trzeba żeby podnieść temperature powietrza i murów? tygodzien palenia to minimum

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony