Obliczyłem opłacalność dodatkowego styropianu na ścianach. Wychodzi mi tak:
Założenia: ściana nie ocieplona – przenikalność – 1,43, powierzchnia ściany 203 m.kw.
Ocieplenie do normy przenikalności 0,3 – gr.styropianu 10,5 cm – strata energii 6150 kWh
Do przenikalności 0,2 – gr.styropianu 17,2 cm – strata energii 4100 kWh
Do przenikalności 0,15 – gr.styropianu 23,9 cm – strata energii 3075 kWh
Dodatkowe koszty (koszt styropianu przyjęto 110 zł/m.sześć.)
Współczynnik 0,2 – 13.6 m.sześć. – 1496 zł
Współczynnik 0,15 – 27,2 m.sześć – 2992 zł
Prosta stopa zwrotu:
Węgiel 5,5 kWh/kg (450 zł/t)– (wsp.0,2) 373 kg/168 zł – (wsp.0,15) 559 kg/252 zł
Olej 10,18 kWh/l – (wsp.ścian o,2) 201l/546 zł – (wsp.0,15) 302 l/846 zł
En.elektr I i II taryfa średnio 0,31zł/kWh – (wsp.ścian 0,2) – 636 zł – (wsp.0,15) – 953 zł.
Mniejsze zużycie energii to również mniejsze grzejniki w mieszkaniu, mniejszy magazyn paliwa (m.kw. domu kosztuje), mniejszy piec (od paruset złotych przy miałowcu do paru tysięcy przy pompie ciepła), itd.itd.. Nie uwzględniono tu również sprawności pieca i przesyłu ciepła, która również poprawia opłacalność dodatkowej izolacji. Nie wiem dlaczego nikt nie uwzględnia tych oszczędności, ale one są. Może dlatego, że należałoby liczyć je indywidualnie dla każdego domu.
Nawet bez uwzględnienia tych dodatkowych czynników okres zwrotu inwestycji wynosi:
Węgiel – gr. styropianu 17,2 cm - 8,9 lat
Gr.styropianu 23,9 cm – 11,9 lat
Olej – gr.styropianu 17,2 cm – 2,7 lat
Gr.styropianu 23,9 – 3,5 lat
Energia elektryczna gr.styropianu 17,2 cm – 2,4 lat
Gr.styropianu 23,9 cm – 3,1 lat
Pluszku według mnie opłaca Ci się dodatkowo ocieplić, nawet jak opalasz węglem. Jeżeli osadzisz cwanie okna wysuwając je trochę w styropian to nawet głębokość wnęki 25 cm nie wygląda źle.

PS. Moim zdaniem nie powinno oddzielnie rozważać się ścian, okien, rekuperacji. Powinno się uwzględniać je razem. Wtedy można od wartości dodatkowych kosztów odjąć oszczędności, które przytoczyłem powyżej. Jeżeli się to wszystko uwzględni, dobierze dobry projekt tak jak ty, to dom 5 litrowy nie wychodzi wiele drożej od „normalnego”. Dodatkowe koszty zwrócą się za parę lat.

Dodatkowo dochodzi jeszcze klasa energetyczna budynku. Obowiązuje od przyszłego roku. Za parę lat ciężko będzie sprzedać chałupę z klasą C,D lub jeszcze gorzej. Przypomnij sobie jak szybko znikły ze sklepów lodówki z klasą poniżej A. A dodatkowe ocieplenie już ocieplonego domu zawsze bardzo dużo kosztuje.