dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 5
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 89
  1. #21

    Domyślnie Re: Styropian na elewację

    Cytat Napisał RomanP
    I Ci co mówią, że 12 cm na elewację starcza, potem dodają, "utrzymanie domu jest droższe niż mieszkania w bloku". Nijak nie mogą zejść poniżej 6 tysięcy złotych za olej. Pół biedy, jeżeli na tym twierdzeniu się kończy. Mam takiego znajomego, który siedzi przy 17 stopniach.
    A ja spaliłem 400 litrów oleju i drzewa w kominku za 300 zł (drobna sosna odpady) i jestem zadowolony.
    To ja szczęśliwy posiadacz domu ocieplonego 25 cm.
    PS. Z wyliczeń jeżeli liczysz pełne koszty (mniejszy piec, mniejszy magazyn paliwa, mniejsze grzejniki itd) wychodzi około 22 cm.
    Stare mieszkanie 50 m2 w kamienicy.
    Narozne, sciany 36 cm grubosci z cegly pelnej, brak ocieplenia na scianach.
    Strop trzcinowo-wapienny, bez ocieplenia, nawet 1 cm jakiejs izolacji, brak strychu - nad stropem jest deska i papa.
    Roczny koszt ogrzewania to 3000 zl przy sredniej temperaturze w mieszkaniu 21 stopni (noc 20 stopni, dzien 22 stopnie).
    Wyliczyłem wiec ze jesli w nowobudowanym domu 100 m2 z porothermu, dam 12 cm styropianu i 25 cm wełny na poddasze to nie moge zaplacic wiecej niz 2000 zl za sezon grzania.
    Sugerujesz ze jak dam 25 cm styropianu to roczny koszt ogrzewania wyniesie 1000 zl?

  2. #22

    Domyślnie styropian na elewacje

    Ile spalisz w domu nie zależy tylko od grubości ocieplenia. Jest to tylko jeden z czynników i im cieplejszy dom tym jego udział jest mniejszy. Powiedz mi jaki twój dom ma współczynnik A/V (kubatura do ścian zewnętrznych – może się wahać od 0,5 do ponad 1) to ja Ci powiem ile zaoszczędzisz na grubszym styropianie.
    Oczywiście z grubsza, bo ważne jest również gdzie Twój dom stoi, jak jest ustawiony w stosunku do stron świata, jak umieściłeś w nim okna w stosunku do słońca i wiele innych czynników (np. balkony, kolumienki, mostki termiczne). Dom ciepły trzeba traktować kompleksowo.
    W kamienicy Twój współczynnik A/V wynosił ile, ile ścian ocieplali Ci sąsiedzi.

  3. #23
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar frykow
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Posty
    1.692
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    131

    Domyślnie

    Cytat Napisał Szef23
    W zagadnieniu chodzilo o to ze powyzej 12 cm grubosci styropianu wzrost izolacyjnosci jest juz nieduzy
    Mur 24cm z BK + 12cm styro + tynk = wsp. przenika ciepła 0,22W/m2K
    Mur 24cm z BK + 20cm styro + tynk = wsp. przenika ciepła 0,15W/m2K

    W przypadku mojego domu (parterówka, 109mkw) daje to różnicę zużycia energii na ogrzewanie o 900kW rocznie, co stanowi około 15% całkowitego zapotrzebowania. 900kW to około 300-400zł. Po 3-4 latach jestem do przodu. A ceny energii będą rosły (zapewne nie jakoś dramatycznie, ale jednak).

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał frykow
    Cytat Napisał Szef23
    W zagadnieniu chodzilo o to ze powyzej 12 cm grubosci styropianu wzrost izolacyjnosci jest juz nieduzy
    Mur 24cm z BK + 12cm styro + tynk = wsp. przenika ciepła 0,22W/m2K
    Mur 24cm z BK + 20cm styro + tynk = wsp. przenika ciepła 0,15W/m2K

    W przypadku mojego domu (parterówka, 109mkw) daje to różnicę zużycia energii na ogrzewanie o 900kW rocznie, co stanowi około 15% całkowitego zapotrzebowania. 900kW to około 300-400zł. Po 3-4 latach jestem do przodu. A ceny energii będą rosły (zapewne nie jakoś dramatycznie, ale jednak).
    Tu wyliczyłes tylko i wyłącznie dla sciany wsp. przenikania i podajesz koszty ogrzewania podaj jeszcze może różnice w koszcie zakupu styropianu, a i weź poprawkę na ocieplenie klimatu.

    Do kosztów oszczędności trzeba byłoby wyliczyć jeszcze inne powiązane elemęty tak jak współczynnik okien itp.

  5. #25
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar frykow
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Posty
    1.692
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    131

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kruz23
    Tu wyliczyłes tylko i wyłącznie dla sciany wsp. przenikania i podajesz koszty ogrzewania podaj jeszcze może różnice w koszcie zakupu styropianu,
    Nie rozumiem? Wyliczyłem współczynniki dla ściany bo to o nich dyskutujemy. Przy ociepleniu ściany (w moim przypadku) styro 12cm zamiast 20cm roczne zużycie energii zwiększy się o 900kW.

    Cena dodatkowych 8cm, czyli u mnie ~12m3 to ~1500zł. Stąd te 3-4 lata zwrotu inwestycji.

    Cytat Napisał Kruz23
    a i weź poprawkę na ocieplenie klimatu.
    Być może - ale to globalne ocieplenie to o ile? 1-2 stopnie średniej temperatury.

    Cytat Napisał Kruz23
    Do kosztów oszczędności trzeba byłoby wyliczyć jeszcze inne powiązane elemęty tak jak współczynnik okien itp.
    ??

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Napisał frykow

    Cytat Napisał Kruz23
    Do kosztów oszczędności trzeba byłoby wyliczyć jeszcze inne powiązane elemęty tak jak współczynnik okien itp.
    ??
    Tu mi chodziło o całkowity koszt oszczednosci (w tym temacie tego nie potrzeba), dla tego napisłem że do "kosztów oszczędnosci".

    Jednak co do sciany styropianu to się zgodzę z tobą. Tu też trzeba było by też wziąść pod uwagę firmę której zakupiony został styropian.
    Firma firmie nie równa a i inne technologie produkcji (jednak to mniej ważny aspekt).

  7. #27

    Domyślnie Re: styropian na elewacje

    Cytat Napisał RomanP
    Ile spalisz w domu nie zależy tylko od grubości ocieplenia. Jest to tylko jeden z czynników i im cieplejszy dom tym jego udział jest mniejszy. Powiedz mi jaki twój dom ma współczynnik A/V (kubatura do ścian zewnętrznych – może się wahać od 0,5 do ponad 1) to ja Ci powiem ile zaoszczędzisz na grubszym styropianie.
    Oczywiście z grubsza, bo ważne jest również gdzie Twój dom stoi, jak jest ustawiony w stosunku do stron świata, jak umieściłeś w nim okna w stosunku do słońca i wiele innych czynników (np. balkony, kolumienki, mostki termiczne). Dom ciepły trzeba traktować kompleksowo.
    W kamienicy Twój współczynnik A/V wynosił ile, ile ścian ocieplali Ci sąsiedzi.
    A czy nie jest odwrotnie?
    Bo scian zewnetrznych mam 203 m2 a kubature 451 m3?
    Balkonow, wykuszy, lukarn i kolumienek brak.
    Dom wolnostojacy ale w lekkim zagłebieniu.
    Od południa i zachodu znaczne przeszklenia a od północy garaz i sypialnia nad nim (tak jak w miniaturce).
    A w kamienicy tylko 1 sciane mam z sasiadem 1 z klatka schodowa i 2 zewnetrzne.

  8. #28

    Domyślnie

    Widze ze dyskusja zrobila sie goraca

    W ktorejs ze swoich wypowiedzi wypowiedzi troszke zle sie wyrazilem

    Chodzilo mi o to ze przy stosowaniu styropianu o grubosci powyzej 12 cm koszt wykonania ocieplenia drastycznie rosnia co nie przeklada sie na oszczednosci zwiazane z ogrzewaniem

    Zalaczam skany artykulu
    Na wykresie 1 widac jak drastycznie skacze krzywa koszto ocieplenia miedzy gruboscia styropianu 12 a 14 a jak niewielka jest roznica w oszczednosci kosztow ogrzewania





    Spokojnie Dopiero się uczę

  9. #29

    Domyślnie Styropian na elewacje

    Pluszku, nie, nie jest odwrotnie. Tylko musimy doliczyć do tego wszystkie przegrody stykające się z powietrzem zewnętrznym (np. dach). Będzie nieco gorzej niż 0,45, które wychodzi tylko ze ścian. Jednak i tak gratuluję „ciepłego” projektu. Jeżelijeszcze tego nie wiesz, ale dzięki pracy myślowej, a nie tylko kasie „wygrałeś niezłą kwotę i przy budowie i corocznym użytkowaniu”. Mało danych, ale w przybliżeniu mogę policzyć opłacalną grubość styropianu. Gdy skończę to się odezwę.
    PS. A w kamienicy tylko sąsiad grzeje? Na klatece schodowej hula wiatr jak na dworze? Sąsiad z dołu choćby był najbardziej zimnolubny trzyma powyżej 10 stopni.

  10. #30

    Domyślnie Re: Styropian na elewacje

    Cytat Napisał RomanP
    Pluszku, nie, nie jest odwrotnie. Tylko musimy doliczyć do tego wszystkie przegrody stykające się z powietrzem zewnętrznym (np. dach). Będzie nieco gorzej niż 0,45, które wychodzi tylko ze ścian. Jednak i tak gratuluję „ciepłego” projektu. Jeżelijeszcze tego nie wiesz, ale dzięki pracy myślowej, a nie tylko kasie „wygrałeś niezłą kwotę i przy budowie i corocznym użytkowaniu”. Mało danych, ale w przybliżeniu mogę policzyć opłacalną grubość styropianu. Gdy skończę to się odezwę.
    PS. A w kamienicy tylko sąsiad grzeje? Na klatece schodowej hula wiatr jak na dworze? Sąsiad z dołu choćby był najbardziej zimnolubny trzyma powyżej 10 stopni.
    Calkowita powierzchnia dachu to 175 m2, odejmujac 25 m2 na okapy to pozostaje 150 m2. Ta wielkosc jest troche z naddatkiem bo nad jętkami jest niegrzewany stryszek, w ktorym jak przypuszczam beda panowac temperatury posrednie miedzy temp. w pomieszczeniach a temp. zewnetrznymi.
    W kamienicy fakt i z dolu jest cieplo i na klatce schodowej jest +15 stopni - niemniej zdaje sobie sprawe, ze najwieksza strate ciepla mam przez calkowicie niezaizolowany strop.

  11. #31

    Domyślnie Styropian na elewacje

    Obliczyłem opłacalność dodatkowego styropianu na ścianach. Wychodzi mi tak:
    Założenia: ściana nie ocieplona – przenikalność – 1,43, powierzchnia ściany 203 m.kw.
    Ocieplenie do normy przenikalności 0,3 – gr.styropianu 10,5 cm – strata energii 6150 kWh
    Do przenikalności 0,2 – gr.styropianu 17,2 cm – strata energii 4100 kWh
    Do przenikalności 0,15 – gr.styropianu 23,9 cm – strata energii 3075 kWh
    Dodatkowe koszty (koszt styropianu przyjęto 110 zł/m.sześć.)
    Współczynnik 0,2 – 13.6 m.sześć. – 1496 zł
    Współczynnik 0,15 – 27,2 m.sześć – 2992 zł
    Prosta stopa zwrotu:
    Węgiel 5,5 kWh/kg (450 zł/t)– (wsp.0,2) 373 kg/168 zł – (wsp.0,15) 559 kg/252 zł
    Olej 10,18 kWh/l – (wsp.ścian o,2) 201l/546 zł – (wsp.0,15) 302 l/846 zł
    En.elektr I i II taryfa średnio 0,31zł/kWh – (wsp.ścian 0,2) – 636 zł – (wsp.0,15) – 953 zł.
    Mniejsze zużycie energii to również mniejsze grzejniki w mieszkaniu, mniejszy magazyn paliwa (m.kw. domu kosztuje), mniejszy piec (od paruset złotych przy miałowcu do paru tysięcy przy pompie ciepła), itd.itd.. Nie uwzględniono tu również sprawności pieca i przesyłu ciepła, która również poprawia opłacalność dodatkowej izolacji. Nie wiem dlaczego nikt nie uwzględnia tych oszczędności, ale one są. Może dlatego, że należałoby liczyć je indywidualnie dla każdego domu.
    Nawet bez uwzględnienia tych dodatkowych czynników okres zwrotu inwestycji wynosi:
    Węgiel – gr. styropianu 17,2 cm - 8,9 lat
    Gr.styropianu 23,9 cm – 11,9 lat
    Olej – gr.styropianu 17,2 cm – 2,7 lat
    Gr.styropianu 23,9 – 3,5 lat
    Energia elektryczna gr.styropianu 17,2 cm – 2,4 lat
    Gr.styropianu 23,9 cm – 3,1 lat
    Pluszku według mnie opłaca Ci się dodatkowo ocieplić, nawet jak opalasz węglem. Jeżeli osadzisz cwanie okna wysuwając je trochę w styropian to nawet głębokość wnęki 25 cm nie wygląda źle.

    PS. Moim zdaniem nie powinno oddzielnie rozważać się ścian, okien, rekuperacji. Powinno się uwzględniać je razem. Wtedy można od wartości dodatkowych kosztów odjąć oszczędności, które przytoczyłem powyżej. Jeżeli się to wszystko uwzględni, dobierze dobry projekt tak jak ty, to dom 5 litrowy nie wychodzi wiele drożej od „normalnego”. Dodatkowe koszty zwrócą się za parę lat.

    Dodatkowo dochodzi jeszcze klasa energetyczna budynku. Obowiązuje od przyszłego roku. Za parę lat ciężko będzie sprzedać chałupę z klasą C,D lub jeszcze gorzej. Przypomnij sobie jak szybko znikły ze sklepów lodówki z klasą poniżej A. A dodatkowe ocieplenie już ocieplonego domu zawsze bardzo dużo kosztuje.

  12. #32

    Domyślnie Re: Styropian na elewację

    Cytat Napisał pluszku
    Wyliczyłem wiec ze jesli w nowobudowanym domu 100 m2 z porothermu, dam 12 cm styropianu i 25 cm wełny na poddasze to nie moge zaplacic wiecej niz 2000 zl za sezon grzania.
    Sugerujesz ze jak dam 25 cm styropianu to roczny koszt ogrzewania wyniesie 1000 zl?
    oczywiście...
    a jak dasz 35cm to energetyka zacznie Ci dopłacać - o ile ogrzewasz dom prądem

  13. #33

  14. #34

  15. #35
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Kane66

    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Posty
    351
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    37

    Domyślnie

    i bardzo sprytnie z tą pianką. ja tez daje 20, juz kupiony. Budzet styropianowy na to pozwolil z uwagi na aktualne niskie (b. niskie?) ceny tegoż produktu. Czy sie zwróci czy się nie zwróci - nie robię domu po to by się zwrócił.

    To co polecaja wykonawcy to czesto kpina: jeden gada 10 drugi 12 trzeci 8 a jak zapytasz kazdego z nich dlaczego tyle to rybka albo "bo tyle sie daje". Grubosc styro dopasujcie do mozliwosci finansowych, wymagan optycznych (calkowita grubosc sciany) oraz do oczekiwanej energooszczednosci budynku (tu tak jak pisali przedmowcy - nie samym styropianem czlowiek zyje tj ścianami). I pol metra styro na scianie nic nie da jesli dachem czy przy murłacie ciepło bedzie uciekac.
    BEZ REKLAM SWOICH USŁUG!

  16. #36

    Domyślnie

    No dobra cwaniaczki A jakiego producenta styropian? Ma to duze znaczenie? Na co trzeba zwracac uwage ( oprocz dokladnosci wykonia ) ?

  17. #37
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Kane66

    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Posty
    351
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    37

    Domyślnie

    ja zwrocilem uwage na cene Genderka. Plyty przyszly proste, frez ok.
    BEZ REKLAM SWOICH USŁUG!

  18. #38

    Domyślnie

    Czy miales ten symbol EPS 70-040 FASADA czy EPS 80-038??
    Mam cene 118 zl za m3 z frezami na dzien dzisiejszy z dostawa gratis( allegro) . Jest gdzies taniej?

  19. #39
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Kane66

    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Posty
    351
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    37

    Domyślnie

    nie pamietam sprawdze jutro, ale raczej ten FASADA
    cene chyba mialem 96zl netto, dostawa gratis - icmarket.pl - bralem tam jeszcze wiecej itemow roznej masci, bardzo fajny sklep i obsluga.
    BEZ REKLAM SWOICH USŁUG!

  20. #40
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tomekwil

    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Posty
    151
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    15

    Domyślnie

    Witam
    Swisspor - Płyta styropianowa, EPS 040 Fasada 88 zł netto/m3,
    Swisspor - Płyta styropianowa, EPS 038 Dach/Podłoga 118 zł netto/m3,
    Dostawa gratis

Strona 2 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony