dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21
  1. #1

    Domyślnie Awaria licznika el???? WAŻNE

    Czy ktoś przechodził przez reklamację związaną z "domniemaną awarią licznika"? Już naświetlam sytuację. Mieszkam w mieszkaniu, w nieogrzewanym bloku. Grzejemy się elektrycznie od kilku lat (od 3-4 lat te same 2 konwektory przenośne po 2000W i grzejnik el 600W w łazience). Zwykle nie potrzeba było ustawiać konwektorów na więcej niż 1/3 mocy (750W). W roku 2006 od lipca do grudnia zużycie miałam:
    taryfa dzienna - 1160kWh
    taryfa nocna - 1100kWh

    W tym roku mało co nie dostałam zawału gdy otworzyłam rachunek ZA TEN SAM OKRES 2007, te same warunki ogrzewania (nawet grzać zaczęliśmy trochę później i nigdy nie wychodziliśmy poza 1/3 mocy - nie było potrzeba):
    taryfa dzienna - 5900kWh
    taryfa nocna - 5380kWh
    !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!
    Już sprawę zgłosiłam w zakładzie energetycznym. Ale z drugiej strony umieram ze strachu że to jest możliwe, chociaż nijak nie wychodzi....

  2. #2

    Domyślnie

    To 5 x więcej niż w analogicznym okresie. Raczej niemożliwe, bo warunki pogodowe były podobne ubiegłej zimy. Sprawdź, czy ktoś się na dziko nie podpiął.
    Sprawdź instalację elektryczą, czy nie ma jakiś upływności. A nie przybyło Ci w domu jakieś energożernr urządzenie elektryczne (kuchnia, piekarnik, zmywarka)?
    Od 27 lutego 2005 na swoim !!!!
    Szukam ekipy (solidnej) do podbitki.
    ----------------
    Maciek (Płock)
    GG: 2260023

  3. #3

    Domyślnie

    Właśnie nic nie doszło. Wszystko jest identycznie jak rok temu..... A jak sprawdzić czy ktoś sie nie podpiął?

  4. #4

    Domyślnie

    Poszukać jakieś pajęczyny na linii zasilającej od licznika do mieszkania.
    Wyłączyć wszystkie urządzenia w domu ni zobaczyć, czy licznik się nie kręci.
    Mam nadzieję, ze nie eksperymentowałeś/aś z magnesami.
    Od 27 lutego 2005 na swoim !!!!
    Szukam ekipy (solidnej) do podbitki.
    ----------------
    Maciek (Płock)
    GG: 2260023

  5. #5

    Domyślnie

    co to znaczy "pajęczyny"? żadnych magnesów nie było.

  6. #6

    Domyślnie Re: Awaria licznika el???? WAŻNE

    A licznik gdzie jest zamontowany w mieszkaniu czy na klatce ? Jaki jest do niego dostęp (klucz ?)
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  7. #7

    Domyślnie

    Pierwsza rzecz, którą szybko można samodzielnie sprawdzić to wyłączyć wszystkie urządzenia w domu, a najlepiej zabezpieczenia ZA licznikiem i pójść sprawdziś czy się kręci.
    Druga trochę trudniejsza, to podłączenie odbiornika o dobrze znanej mocy i policzyć ile jest obrotów tarczy np. na minutę, zwykle licznik ma to opisane ile obrotów to 1kWh. Trzeba potem przeliczyć czy wskazania się zgadzają.
    Jeżeli jest taka duża różnica to któraś z tych metod musi wykazać błąd.

    Pozdrawiam
    Karp

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał carpedijem
    co to znaczy "pajęczyny"? żadnych magnesów nie było.
    Pajęczyna to właśnie amatorskie podłączenie przewodów, nie na zaciski tylko na skrętkę. A skoro o magnesach nic nie wiesz to OK. Ten kłopot odpada.
    Od 27 lutego 2005 na swoim !!!!
    Szukam ekipy (solidnej) do podbitki.
    ----------------
    Maciek (Płock)
    GG: 2260023

  9. #9

    Domyślnie

    Działanie magnesa powoduje stałe kręcenie się tarczy, bez względu na obciążenie .... tak przynajmniej gdzies czytałem.

    Wyłącz wszystko i zobacz czy licznik się kręci i jeśli tak to ile obrotów daje (ile kWh nalicza)
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Graczyk

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Posty
    941
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    78

    Domyślnie

    Miałem podobną awarię w bloku. Nikt się nie podpioł, niewiele się smieniło a licznik nabił oile pamiętam o 1000 jednostek więcej. Najprawdopodobniej przeskoczyło jakieś kółko i zaczął nabijać nie tam gdzie trzeba. Energetyka przyjęła do wiadomości, podebatowała i stwierdziła że jesli niechcę zapłacić to mam jedno wyjście a mianowicie dać licznik do ekspertyzy. Jak potwierdzi awarię to oni zapłacą a jak nie to ja.
    Zapłaciłem rachunek bo ekspertyza była droższa.

  11. #11

    Domyślnie

    Graczyk, a czy licznik ci wymienili? U nas mierzenie kosztuje 86 zł na miejscu, a ekspertyza 200zł. I w moim przypadku chętnie zapłacę nawet 200 - bo różnica w rachunku to jakieś 3000zł!!!!
    Tylko co jeśli ktoś się podpiął, a teraz już się nie podpina? Czy można to teraz sprawdzić i jakoś udowodnić?

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Graczyk

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Posty
    941
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    78

    Domyślnie

    Licznika nie wymienili a i sprawdzić nie można czy ktoś się wpiął i wypiął jeśli po sobie posprzątał czyli zatarł ślady.

  13. #13

    Domyślnie

    To co by musiał zrobić żeby się podpiąć?

  14. #14

    Domyślnie

    Zniszczona izolacja na przewodach. Nikt z sąsiadów nie robił jakiegoś dużego remontu ?
    Od 27 lutego 2005 na swoim !!!!
    Szukam ekipy (solidnej) do podbitki.
    ----------------
    Maciek (Płock)
    GG: 2260023

  15. #15

    Domyślnie

    Witam
    Za ekspertyzę licznika sie nie płaci (chyba, że ekspertyza potwierdzi prawidłowy pomiar energii przez licznik). Tak przynajmniej jest w Taryfie Operatora na terenie którego mieszkam - sprawdź w Taryfie lokalnego operatora.
    Po nielegalnym podłączeniu zawsze pozostają jakieś ślady (kwesta to je znaleźć) - chociażby odizolowanie przewodów w miejscu podpięcia.
    Nielegalny można udowodnić że był (ślady podłączeń) lub jest (jeżeli pajęczynka dalej sobie wisi). Inna kwestia to znależienie winnego i dochodzenie od niego roszczeń. Z praktyki wiem, że jezeli kradzież energii nastąpiła za licznikiem tzn w części instalacji odbiorcy to ZE nawet nie będzie się tym interesował bo skradziona energia nie była już własnością ZE (zostala zmierzona i tym samym sprzedana odbiorcy). Jeżeli pajęczyna sobie dalej wisi to po jej znalezieniu należałoby natychmiast wezwać Policję w celu zgłoszenia kradzieży. Wówczas Policja po "nitce do kłębka" tj pajęczynce dojdzie do złodzieja. Dalej to dochodzenie przez Policję i ewentualne dochodzenie roszczeń na drodze sądowej od sprawcy kradzieży. Raczej watpię aby w przypadku ekspertyzy potwierdzającej ze licznik prawidłowo mierzy energię ZE zrezygnował z opłat za wykazana przez licznik energię.
    Pozdrawiam.

  16. #16

    Domyślnie

    jeśli licznik jest uszkodzony - u nas też nie biorą. Tylko ja rozpatruję ten najczarniejszy scenariusz...... tak na wszelki wypadek. I czekam cierpliwie na panów z ZE, bo miła pani mnie poinformowała telefonicznie że "przyjadą" jak będą jechać w moją stronę.
    A tak z innej beczki - jak będę wiedziała że mnie nie kantują na tych ich miernikach? Skąd będę wiedziała czy licznik jest ok czy jest uszkodzony?

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rusek007
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    5 000 kroków od Olsztyna
    Posty
    1.285

    Domyślnie

    Pierwszą rzeczą, jaką trzeba zrobić to odszukać wcześniejszy rachunek sprawdzić numer licznika i jego wskazanie i czy przypadkiem nie pisze, że jest to wyliczenie szacunkowe. Następnie sprawdzić nowy rachunek porównując go z wskazaniem licznika, czasem osoba spisująca potrafi zrobić błąd a i niejednokrotnie nie chce jej się pofatygować do odbiorcy i podaje dane z sufitu. Wtedy mogło dojść do 2 odczytów szacunkowych a teraz był zrobiony z natury i stąd ta różnica. W innym wypadku reklamować powołując się na nieproporcjonalny wzrost zużycia.
    To co nas nie zabije, to nas wzmocni.
    Budowa też!?

  18. #18

    Domyślnie

    Witam
    Z tego co wiem, można uczestniczyć jako obserwator podczas wykonywania ekesprtyzy licznika. W naszym ZE tego rodzaju ekspertyzy są wykonywane przez niezależnego biegłego sądowego, który poleconym powiadamia odbiorcę o terminie wykonania ekspertyzy.
    Na wszelki wypadek zrób tak jak radzi rusek007 - sprawdź stany licznika z fakturą.
    Pozdrawiam.

  19. #19

    Domyślnie

    Jest to najprawdopodobniej prognoza zużycia lub jakiś błąd rachunkowy.
    Łatwo to sprawdzić. Licznik raczej na tyle by nie zwariował - urzędnicy bardziej prawdopodobne.

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Last Rico
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    2.036

    Domyślnie

    Sama możesz to sprawdzić.
    Pożycz sobie od kogoś farelkę np. 2 kW (moc dwa kilowaty)
    Wyłącz WSZYSTKO w domu i dokładnie spisz stan licznika.
    Potem włącz tylko farelkę na 2 godziny bez wyłączania (bez termostatu).
    Stan licznika powinien wskazywać liczbę kilowatogodzin, powiększoną o 4.

    Albo zapal jedną żarówkę 100 W, zostaw ją np. kiedy wychodzisz.
    Po dziesięciu godzinach licznik powinien pokazać 1kW/h więcej.
    100 W/h x 10h = 1000W/h = 1kW/h (jedna kilowatogodzina).
    Nie będzie to super dokładny pomiar, ale błąd może się zawrzeć
    w okolicach 0 - 20% w lewo lub w prawo, to już wystarczy....
    beton wiąże ludzi...

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony