dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 40
  1. #21
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Wracając do Twojego pytania. Moim zdaniem jeśli masz blisko do tartaku, to po ścięciu drzewa, może "przetrzyj" na własne potrzeby, bo drewna na budowie nigdy nie jest zbyt mało, a moze sie okazać, że "wyjdzie" niezla klasa drzewa po przetarciu. Może drzwi na zamówienie, podłoga - mozliwości wiele. Dębina jest znakomitym i drogim materiałem zarówno konstrukcyjnym jak i galanteryjnym.
    Pozdrawiam.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bartolomeo_
    Cytat Napisał enickman
    Mój dąb "na szczęście" jest chory.
    Jak coś jest chore to można to leczyć, a nie od razu zabijać. Na rynku są firmy tzw. chirurdzy drzew, którzy mogą drzewo wyleczyć i odpowiednio wypielęgnować (wyciąć uschnięte gałęzie i te, które stanowią zagrożenie dla mieszkańców i domu). Jak wytniesz mogę się założyć, że za kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt lat będziesz tego żałował.
    sponsorujesz?
    tak się zaczyna każda misja
    znaleźć człowieka, swoją przystań
    urządzić po swojemu kawałek świata
    zbratać się z nim

  3. #23
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar jacekot
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    1.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    42

    Domyślnie

    moje doświadczenie z wycinką drzew jest taka . Ja u siebie na działce wyciłem 12 dużych drzew , największy dąb miał 175 cm w obwodzie .

    Zgoda od gminy 25 zł za wszystkie drzewa . Uzasadnienie to budowa domu . Po prostu drzewa stały w miesjcu budowy budynku lub w jego pobliżu więc nie było kłopotu . Jeśli drzewo jest zbyt blisko budynku i może powodować zagrożenie że spadnie na dom w przypadku wichóry to gmina bez probelmu wyraża zgodę (kwestie bezpieczestwa).

    Jak już masz załatwiony ten element to musisz znależć ekipe do wycięcia , ja po długich poszukiwanich znalazłem prawdziwych drwali i koszt wycięcia takiego drzewa to 100 zł . Z czego cena zwierała również usuniecie korzeni , a nie jest to łatwa sprawa . Dodam tylko że robili to bez rzadnego cięzkiego sprzętu , co przy wyrywaniu korzeni nie bylo proste.

  4. #24
    Guest

    Domyślnie Re: Jaki koszt wycięcia drzewa?

    Cytat Napisał enickman
    ... Ile to może kosztować? ...
    sama wycinka jest niedroga (15- 20 PLN)
    pytanie czy chcesz to drzewo po wycince okrzesac z gałęzi poporcjować na kloce do tartaku czy na metry czy na klocki do porąbania, transortowac plus załadunek do tartaku itp.
    Cytat Napisał enickman
    ...
    Co można zrobić z drewnem (dom dopiero w planach)?
    brusy i deski z których zrobisz schody, meble, drzwi, itd
    Cytat Napisał enickman
    ...
    Jak policzyć ile takie drewno jest warte? ...
    skubikowac (obliczyć ile ma m3) i przemnozyc przez srednia wartość ~ 800 - 1000
    PLN/ m3
    Cytat Napisał enickman
    ...
    (mam sąsiada, który może mi wyciąć drzewo w zamian za to, co po nim zostanie, ale nie wiem czy to się opłaca)
    jesli oddasz mu same gałezie - sąsiad powiniem byc z tego powodu baaaardzo zadowolony ...

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał enickman
    sponsorujesz?
    Gdyby istniała możliwość przetransportowania takiego drzewa to chętnie zabrałbym ten "ciężar" z Twojej działki. Teraz wpływa on na wartość Twojej nieruchomości. Widzę jednak, że myślisz po staremu i tym samym działasz na własną szkodę. Zresztą co Cię będę urabiał abyś nie zmniejszał atrakcyjności swojej działki. Tnij, zaoraj, rób co chcesz, ale za ileś lat będziesz żałował (lub Twoje dzieci). Jak zwykle będzie wtedy mądry Polak jak po szkodzie.
    Ostatnio edytowane przez Bartolomeo_ ; 13-02-2012 o 18:30
    Tu była reklama...

  6. #26
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bartolomeo_
    Cytat Napisał enickman
    Mój dąb "na szczęście" jest chory.
    Jak coś jest chore to można to leczyć, a nie od razu zabijać. Na rynku są firmy tzw. chirurdzy drzew, którzy mogą drzewo wyleczyć i odpowiednio wypielęgnować (wyciąć uschnięte gałęzie i te, które stanowią zagrożenie dla mieszkańców i domu). Jak wytniesz mogę się założyć, że za kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt lat będziesz tego żałował.
    Nie wiem, czy Ty chodzisz w butach "ekologicznych" np. z łyka, czy w diecie nie ma mięsa, wędlin, jajek itp. Nie wiem czym ogrzewasz i czy masz prąd - bo to sa dopiero zabójcy drzew i to ZDROWYCH, bo takie sa wymagania.
    Jesli jesteś takim "praktykującym" ekologiem, to chylę się z ukłonem pełnym szacunku i pokory - naprawdę.
    Ale sądzę, że chciałeś tylko "błysnąć" - może sie mylę?
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bartolomeo_
    Cytat Napisał enickman
    sponsorujesz?
    Gdyby istniała możliwość przetransportowania takiego drzewa to chętnie zabrałbym ten "ciężar" z Twojej działki. Teraz wpływa on na wartość Twojej nieruchomości. Widzę jednak, że myślisz po staremu i tym samym działasz na własną szkodę. Zresztą co Cię będę urabiał abyś nie zmniejszał atrakcyjności swojej działki. Tnij, zaoraj, rób co chcesz, ale za ileś lat będziesz żałował (lub Twoje dzieci). Jak zwykle będzie wtedy mądry Polak jak po szkodzie.
    Takie drzewo na dużej działce/coś ok. 10 000 m2/ lub w zadrzewieniu np.: parkowym jest żeczywiście ozdobą, a wręcz skarbem, ale na działce budowlanej o powierzchni kilkuset m2 lub pojedyncze drzewo blisko domu można porównać do zadry w du... .
    Do ochrony przyrody również należy podchodzić ze zdrowym rozsądkiem a nie chronić co i jak leci tylko dla własnego widzimisię i najczęściej na odległość. Sporo ludzi zmienia zdanie jak sprawa dotyczy bezpośrednio ich, a jeśli mają płacić za ochronę jakieś pieniądze to dziwnie im przechodzi chęć chronienia przyrody.

    A wracając do tematu to jeśli wokół drzewa nie ma żadnych przeszkód to ścięcie kosztuje /bynajmniej w mojej okolicy/ 20 - 50 zł jakiś drwal z lasu a firma ok. 100-200 zł. pocięcie w zależności od zużytych "zbiorników" paliwa w pile spalinowej i zbiornik 15-25 zł.
    jeśli są przeszkody /linia energetyczna, inny dom/ i drzewo trzeba ścinać po kawałku to od ok.200-300 zł w górę - średnio 400-600 zł.
    Niezłym rozwiązaniem jest dogadać się z sąsiadem na zasadzie on bierze wszystkie gałęzie boczne /z dębu jest sporo/ a ty opychasz w tartaku pień albo przecierasz go na własne potrzeby.
    Na koniec trzeba pamiętać o pniu który zostanie. jeśli fundamenty koparką to ona powinna poradziś sobie z podkopaniem go. Namiary na drwali/firmy: znajomi, różna spisy, panoramy, książki telefoniczne, pracownik Miejscowego urzędu gminy który wydawał ci pozwolenie, miejscowe leśnictow.

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Napisał sSiwy12
    Nie wiem, czy Ty chodzisz w butach "ekologicznych" np. z łyka, czy w diecie nie ma mięsa, wędlin, jajek itp. Nie wiem czym ogrzewasz i czy masz prąd - bo to sa dopiero zabójcy drzew i to ZDROWYCH, bo takie sa wymagania. Jesli jesteś takim "praktykującym" ekologiem, to chylę się z ukłonem pełnym szacunku i pokory - naprawdę. Ale sądzę, że chciałeś tylko "błysnąć" - może sie mylę?
    Oczywiście najlepiej wrzucić wszystko do jednego wora, napisać parę frazesów, zaszufladkować kogoś nazywając go ekologiem (pewnie nie wiesz nawet co ten termin oznacza) i zgrywać cwaniaka. Co mają buty i mięso do ekologii i ochrony starego drzewa, której jest siedliskiem dla niewyobrażalnej ilości organizmów? Drzewo o którym rozmawiamy rosło przez kilkaset lat (na pewno ponad 100). Tak więc zestawiając je z długością życia człowieka stanowi pewną wartość, zwłaszcza dla osoby, która chce kupić działkę ze starym drzewem. Sadząc drzewo za swego życia nie doczekasz takiego wieku i rozmiaru drzewa. Nie porównuj także ponad stuletniego dębu do drzew produkcyjnych (plantacyjnych) z LP.

    Cytat Napisał laspalmas
    Takie drzewo na dużej działce/coś ok. 10 000 m2/ lub w zadrzewieniu np.: parkowym jest żeczywiście ozdobą, a wręcz skarbem, ale na działce budowlanej o powierzchni kilkuset m2 lub pojedyncze drzewo blisko domu można porównać do zadry w du... .
    Tym bardziej stare drzewo ma wartość na działce budowlanej, bo parku nie kupisz (chyba, że jesteś miliarderem).
    Ostatnio edytowane przez Bartolomeo_ ; 13-02-2012 o 18:30
    Tu była reklama...

  9. #29

    Domyślnie

    Bartolomeo_
    Tym bardziej stare drzewo ma wartość na działce budowlanej, bo parku nie kupisz (chyba, że jesteś miliarderem).
    Jeśli działka budowlana ma wielkość coś koło hektara to tak, jeśli ma wielkość standardową to podtrzymuję argument o zadrze, a kupując skłaniałbym się do targowania o obnieżenie ceny ze względu na kosztowny wrzód ... na działce.

  10. #30

    Domyślnie

    Jeśli działka budowlana ma wielkość coś koło hektara to tak, jeśli ma wielkość standardową to podtrzymuję argument o zadrze, a kupując skłaniałbym się do targowania o obnieżenie ceny ze względu na kosztowny wrzód ... na działce.
    o gustach się nie dyskutuje
    Ostatnio edytowane przez Bartolomeo_ ; 13-02-2012 o 18:30
    Tu była reklama...

  11. #31
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar glowac
    Zarejestrowany
    Feb 2004
    Posty
    2.297
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    307

    Domyślnie

    to ja jeszcze dodam kilka słów:
    tematy prawne:
    - jeżeli drzewo koliduje z czymkolwiek (twój budynek, sąsiada) to powinieneś dostać zgodę (zagrożenie spowodowania szkody);
    - jeżeli nie koliduje to raczej nie dostaniesz jeżeli jest zdrowe;
    - jeżeli jest chore to tak czy siak powinieneś dostać;

    co zrobić z drewnem:
    - tak jak ktoś napisał jako opałowe jeżeli jest słabej jakości;
    - jeżeli jest dobrej jakości (np częściowo) - sprzedać, lub zrobić coś na własny użytek.
    przeliczniki i ceny:
    - 1 m3 okrąglaka (w klocu) w zależności od obwodu od 400-450 pln za 1 m3. Takie ceny są w nadleśnictwie a teraz w styczniu podskoczą jeszcze o 10 %...
    - po przetarciu (czyli pocięciu) czymkolwiek (getrem, taśmówką...) będziesz miał około 40 % odpadu...
    - ale... 1 m3 pociętej dębiny jest warte już około 2 800 pln...
    a to już ładne pieniądze.
    - koszt ścięcia w zależności od dostępu do drzewa i ewentualnych szkód w Wawie raczej > 150 pln, a tak duże to więcej;
    pośrednicy czyli tartak bedzie chciał Cię wysterować z tego zarobku najczęściej i to jest oczywiste...
    możesz najlepiej skontaktować sie z kimś kto robi już np wyrób - to chyba najlepsze wyjście.
    Pamiętać należy o jednym - że drzewo rosnące w lesie jest o niebo lepsze w cięciu od tego, które rośnie na placu/działce, polu czy innej otwartej przestrzeni... Powodów jest kilka - korona i gałęzie są dużo niżej i jest więcej sęków po prostu...

  12. #32
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar glowac
    Zarejestrowany
    Feb 2004
    Posty
    2.297
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    307

    Domyślnie

    jeszcze ceny przetarcia w okolicach Wawy - wiadomo im bliżej tym drożej;
    - tartak przewoźny > 50 pln za 1 m3 klocka;
    - w tartaku > 80-90 pln z 1m3 klocka;

    do tartaku trzeba jeszcze przewieść a to kosztuje, ale to wszystko zależy od Twojej decyzji co z tym chcesz zrobić...
    tartak lub inny rzemieślnik może od Ciebie kupić, ale raczej po cenach danego nadleśnictwa i od tego jak wygląda ta dębina...
    obecnie jest bardzo mało dębiny i często jej nie ma.
    gdzieniegdzie zrównały sie ceny w wyrobie za jesion i dębinę, lub jesion jest droższy - a jesion zawsze był droższy....

    informacja jest oparta na podstawie penetracji rynku wawy i okolic.

  13. #33
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar martadela
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Posty
    1.352
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    37

    Domyślnie

    to może ja się dołączę..

    - duża działka, dawne pole orne, obecnie porośnięta samosiejkami brzozy w różnym wieku (max 7-8lat)
    - wydane WZ, prawomocne pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego
    - ważne studium zagosp. przestrz

    Chcę wyciąć "legalnie" drzewa znajdujące się w obrysie budynku i w odległości nie większej niż 2 m od budynku.
    i tu pojawia się problem....
    Gmina twierdzi że nie może wydać pozwolenia bo ustawa dopuszcza wycinkę tylko na terenie objętym MPZP

    inni mi sugerują bym się "nie wczuwała" i po prostu wycięła przeszkadzające drzewka....

    a jak jakiś "miły" sąsiad mnie podkabluje w gminie??? Nie chcę problemów, chcę to załatwić prawidłowo...

    tylko jak....

    Działka:

  14. #34

    Domyślnie

    martadela
    to może ja się dołączę..

    - duża działka, dawne pole orne, obecnie porośnięta samosiejkami brzozy w różnym wieku (max 7-8lat)
    - wydane WZ, prawomocne pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego
    - ważne studium zagosp. przestrz

    Chcę wyciąć "legalnie" drzewa znajdujące się w obrysie budynku i w odległości nie większej niż 2 m od budynku.
    i tu pojawia się problem....
    Gmina twierdzi że nie może wydać pozwolenia bo ustawa dopuszcza wycinkę tylko na terenie objętym MPZP
    Co do MPZP ustawa o ochronie przyrody w art. 86 mówi iż nie pobiera się opłaty za usunięcie drzew i dalej w ust. 1 pkt 7 " które posadzono lub wyrosły na nieruchomości po zakwalifikowaniu jej w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na cele budowlane;" i to by było na tyle jeśli chodzi o ustawę o ochronie przyrody, wycinkę drzew i MPZP.
    Proponowałbym zapytać się w gminie jakiż to artykuł zakazuje wycinki drzew na terenie nie objętym MPZP.
    Pozatym proponuję złożyć wniosek i czekać na odpowiedź. Myślę że ich odpowiedź jest lekko naciągana i zachacza lekko o CBA.
    Wycinać na własną rękę nie radze, z opisanym przez ciebie podejściem urzędnika możesz mieć dość kosztowne kłopoty.

    [/quote]

  15. #35
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Dopowiem. Na prywatnej posesji, bez względu na to czy jest MPZP, czy go nie ma, i bez względu na to czy działka jest budowlana, czy nie - bo drzewo może tez rosnąć na działce "ornej", gmina ma mozliwośc "własnego" ustalania, czy zezwolić na wyciecie, czy tez nie i nie potrzebuje sie wspierac w tym przypadku nieadekwatnym przepisem.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  16. #36
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    I jeszcze jedno. Dla drzew o wieku do lat 5 nie potrzeba zezwolenia gminy na wyciecie. Jeśli Twoje brzozy na wysokości 1,3m od ziemi maja średnice 5cm lub mniejszą - tnij bez obawy. Dla spokoju i "dokumentacji" zrób zdjecia z miarką (powinna być widoczna skala).
    Powodzenia.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  17. #37
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar glowac
    Zarejestrowany
    Feb 2004
    Posty
    2.297
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    307

    Domyślnie

    dokładnie tak, jak napisał sSiwy12 jeżeli nie są za duże to fotki ze skalą wystarczą.

  18. #38

    Domyślnie

    [
    quote="martadela"]to może ja się dołączę..

    - duża działka, dawne pole orne, obecnie porośnięta samosiejkami brzozy w różnym wieku (max 7-8lat)
    - wydane WZ, prawomocne pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego
    - ważne studium zagosp. przestrz

    Chcę wyciąć "legalnie" drzewa znajdujące się w obrysie budynku i w odległości nie większej niż 2 m od budynku.
    i tu pojawia się problem....
    Gmina twierdzi że nie może wydać pozwolenia bo ustawa dopuszcza wycinkę tylko na terenie objętym MPZP

    inni mi sugerują bym się "nie wczuwała" i po prostu wycięła przeszkadzające drzewka....

    a jak jakiś "miły" sąsiad mnie podkabluje w gminie??? Nie chcę problemów, chcę to załatwić prawidłowo...

    tylko jak....
    niech urzednik w gminie poda ci podstawe prawna ze jak nie ma MPZP to nie moze wydac zgody, sadze ze nie poda,
    zreszta zloz wniosek , uzasadnij ze koliduja drzewa z planowanymi pracami budowlanymi (masz pozwolenie), jak dostaniesz odmownie to sie odwolasz. jak gmina upierdliwa to rozmawiaj z nimi tylko w formie pisemnej
    powodzenia
    mieszkam na wsi, podoba mi się.

  19. #39
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    andreokz

    Zarejestrowany
    Feb 2020
    Skąd
    Wieluń
    Kod pocztowy
    98-300
    Dzielnica
    Wieruszów
    Posty
    5
    Kursy i szkolenia zawodowe. Kursy i szkolenia zawodowe UDT, TDT, Energetyczne, pilarz. https://www.kursy-wielun.pl Wieluń, Wieruszów, Pajęczno, Bełchatów, Częstochowa

    Domyślnie

    Witam. Koszt wycięcia drzewa zależy nie tylko od jego wielkości, ale również o tego czy nie znajduje się w warunkach kolizyjnych z innymi obiektami budowlanymi lub w najgorszej sytuacji z liniami energetycznymi. Samo ścięcie drzewa czy podcięcie gałęzi nie trwa długo i koszt jest nie wielki ok. 200 zł za średnie drzewo, natomiast jeśli jest w kolizji, to trzeba użyć podnośnika koszowego z pilarzem w koszu i tu koszty się zwiększają.

  20. #40
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał andreokz Zobacz post
    Witam. Koszt wycięcia drzewa zależy nie tylko od jego wielkości, ale również o tego czy nie znajduje się w warunkach kolizyjnych z innymi obiektami budowlanymi lub w najgorszej sytuacji z liniami energetycznymi. Samo ścięcie drzewa czy podcięcie gałęzi nie trwa długo i koszt jest nie wielki ok. 200 zł za średnie drzewo, natomiast jeśli jest w kolizji, to trzeba użyć podnośnika koszowego z pilarzem w koszu i tu koszty się zwiększają.
    Ile?? 200 zł? Podaj numer!
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony