dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 9
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 168
  1. #21
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rusek007
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    5 000 kroków od Olsztyna
    Posty
    1.285

    Domyślnie

    Szamot przy płaszczu wodnym to moim zadaniem niefortunne połączenie. Po pierwsze temperatura jaka wystarcza do ogrzanie domku to 50-kilka stopni, przy tej temperaturze nie wypala się kondensat, wnętrze kominka jest ciągle wilgotne i ten syf będzie ciągle wnikał w porowaty szamot, czyli powstanie magazyn cuchnącego syfu. Najlepszym rozwiązaniem buforowania ciepła jest ogrzewanie częsci domu podłogówką. Podłogówka jest The Best!!
    To co nas nie zabije, to nas wzmocni.
    Budowa też!?

  2. #22
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar hes
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.858

    Domyślnie

    Cytat Napisał rusek007
    Szamot przy płaszczu wodnym to moim zadaniem niefortunne połączenie. Po pierwsze temperatura jaka wystarcza do ogrzanie domku to 50-kilka stopni, przy tej temperaturze nie wypala się kondensat, wnętrze kominka jest ciągle wilgotne i ten syf będzie ciągle wnikał w porowaty szamot, czyli powstanie magazyn cuchnącego syfu. Najlepszym rozwiązaniem buforowania ciepła jest ogrzewanie częsci domu podłogówką. Podłogówka jest The Best!!
    Widzę jakieś nieporozumienia. Im wyższa temperatura spalin, tym proces nagrzewania płaszcza lepszy.Wyższa temperatura oznacza też brak
    produktow smolowych, kondensatu czy sadzy. Szamot daje się tylko w miejscu spalania, nie na calej powierzchni wewnętrznej pieca, chociaż dla samego procesu byloby to lepsze. Ale wtedy pozostaje tylko podlączyć w szereg ze dwa kominki
    żeby w jednym dobrze spalać, a w drugim to ciepełko wyłapywać...

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał rusek007
    Szamot przy płaszczu wodnym to moim zadaniem niefortunne połączenie. Po pierwsze temperatura jaka wystarcza do ogrzanie domku to 50-kilka stopni, przy tej temperaturze nie wypala się kondensat, wnętrze kominka jest ciągle wilgotne i ten syf będzie ciągle wnikał w porowaty szamot, czyli powstanie magazyn cuchnącego syfu. Najlepszym rozwiązaniem buforowania ciepła jest ogrzewanie częsci domu podłogówką. Podłogówka jest The Best!!
    Zastępuje szamot(wylewka).
    A jak toś ma jedno i drugie, to w niczym nie przeszkadza.

  4. #24

    Domyślnie

    a ja bym się chciała zapytać czy ktos z Was robił "płaszcz szamotowy" na kominku powietrznym, tzn "obudowywał" wkład konstrukcją z cegły szamotowej, tak, aby ta trzymała ciepło (jak w dawnych piecach?)
    w mojej głowie kiełkuje juz nowy dom

  5. #25
    Guest

    Domyślnie Re: "Dorobienie" szamotu w kominku - potrzebne por

    Cytat Napisał Krzysztofik
    ... Z tymi "plackami" to nieforunnie doradziłeś, bo i tak to sie odklei po rozpaleniu ...
    wiadomo, ze się odklei ...
    (nie twierdziłem tego, ze sie nie odklei)
    ale luźno postawiona scianka z cegieł tez nie ma szans , ze postoi długo ...
    /przewrócą ja podkładane polana/
    Cytat Napisał Krzysztofik
    ...Murowałem wkład kominkowy z szamotu ożebrowany "karpiówką"...
    ja wstawiałem "ścianke" w kotle c.o. z szamotu i zmieniałem popękane szamotki (jesli to ma dla kogokolwek i jakiekolwiek wogóle znaczenie ...)

  6. #26
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    an-bud

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    kuj.pom.
    Posty
    5.734

    Domyślnie

    stosjąc szamot więcej ciepła wyleci kominem najważniejsze w kominku jest odpowiednia ilość powietrza do spalania(smoły jest dużo przy mokrym paliwie w połączeniu z małym dopłwem powierza)spaliny w wkładzie kominkowym mają mały odcinek drogi do komina. moj wkład ma 3m wysokości, i dopiero kolano i wpięcie do komina
    an-bud ...... Przyznaję że Polska mi zbrzydła za dużo święconej wody za mało zwykłego mydła (Tadeusz Boy Żeleński)
    Dopóki nie skorzystałem z internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów.(Stanisław Lem)

  7. #27
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar hes
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.858

    Domyślnie

    Cytat Napisał an-bud
    stosjąc szamot więcej ciepła wyleci kominem :(
    O tym, ile ciepla wyleci kominem, nie decyduje szamot, tylko nasz sposób
    (tempo) spalania i wychwytywania wytworzonego ciepła. W kominku
    bez szamotu możemy tak nahajcować, że rura wylotowa będzie świecila w ciemnościach na czerwono.

    A z szamotem palić trzeba oczywiście jeszcze
    wolniej, niż normalnie, żeby skutecznie wyłapać ciepło. To wolniejsze
    spalanie także przynosi zysk.

  8. #28

    Domyślnie

    Domini,

    Tak czytam i czytam i dochodze do wniosku, ze Ty bardzo lubisz gmerac w tym kominku Majac PC w zyciu nie bawialbym sie w kominek z PW. Sadzac po opiniach uzytkownikow PC, kominkowe hobby nie jest ani ekonomiczne ani wygodne ... Czemu wiec PC nie ciagnie u Ciebie caly czas ogrzewania domu? BYloby chyba znacznie taniej, a moze nawet cieplej
    When the going gets tough, the tough get going.
    The best is yet to come ...

  9. #29

    Domyślnie

    A oto mój wkład w który zamontowałem kilka płytek szamotowych na próbę, jutro dołożę jeszcze 5 płytek, gdyż zakupiłem ich za mało.

    http://img150.imageshack.us/my.php?i...6770182mc2.jpg
    http://img88.imageshack.us/my.php?image=22423871jm6.jpg

  10. #30

    Domyślnie

    bladyy78 - masz już jakiś wymierny efekt modyfikacji kominka?

  11. #31
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar dominikams
    Zarejestrowany
    Mar 2005
    Posty
    3.415
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    197

    Domyślnie

    Chyba nie, bo kominek wygląda mi na niepodłączony


    A w ogóle to ciekawe opinie tutaj prezentujecie , niektóre całkiem skrajne Ale dobrze, niech dyskusja się rozwija

  12. #32

    Domyślnie

    che, che, później zauważyłem, ale nie poprawiałem.

  13. #33

    Domyślnie

    Czy może ktoś powiedzieć jak będzie temperatura po zimniejszej stronie szamotu postawionego pionowo (gr. 6cm), gdy po stronie cieplejszej będzie powiedzmy 1000º C.

  14. #34
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    an-bud

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    kuj.pom.
    Posty
    5.734

    Domyślnie

    Cytat Napisał hes
    Cytat Napisał an-bud
    stosjąc szamot więcej ciepła wyleci kominem
    O tym, ile ciepla wyleci kominem, nie decyduje szamot, tylko nasz sposób
    (tempo) spalania i wychwytywania wytworzonego ciepła. W kominku
    bez szamotu możemy tak nahajcować, że rura wylotowa będzie świecila w ciemnościach na czerwono.

    A z szamotem palić trzeba oczywiście jeszcze
    wolniej, niż normalnie, żeby skutecznie wyłapać ciepło. To wolniejsze
    spalanie także przynosi zysk.
    poznaj najpierw zasady działania kominka w porównaniu z piecem do CO to prawie niebo a ziemia
    an-bud ...... Przyznaję że Polska mi zbrzydła za dużo święconej wody za mało zwykłego mydła (Tadeusz Boy Żeleński)
    Dopóki nie skorzystałem z internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów.(Stanisław Lem)

  15. #35
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar hes
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.858

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarek_St
    Czy może ktoś powiedzieć jak będzie temperatura po zimniejszej stronie szamotu postawionego pionowo (gr. 6cm), gdy po stronie cieplejszej będzie powiedzmy 1000º C.
    To zależy od wielu róznych czynników, np. jaki będzie odbiór ciepła po stronie
    zimniejszej, czyli jakośc izolowania, rodzaju samego szamotu ( są bardziej lub
    mniej izolacyjne) wreszcie od upływu czasu i intensywności palenia.

  16. #36
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar hes
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.858

    Domyślnie

    [quote="an-bud"]
    Cytat Napisał hes
    Cytat Napisał an-bud

    A z szamotem palić trzeba oczywiście jeszcze
    wolniej, niż normalnie, żeby skutecznie wyłapać ciepło. To wolniejsze
    spalanie także przynosi zysk.
    poznaj najpierw zasady działania kominka :) w porównaniu z piecem do CO to prawie niebo a ziemia
    Popularnym sposobem na długotrwałe spalanie jest przymykanie
    powietrza i duszenie płomienia, czyli kompletna pomyłka. Dziwię się, że
    w dziedzinie budowy kominków nie widać widocznego postępu, stąd
    liczne skargi użytkownikow na posiadane kominki.
    No, cóż, ubolewam, że kominek z racji swojej funkcji (także estetyki) jest
    na starcie z góry skazany na gorsze warunki spalania i niższą, niż w normalnych
    piecach sprawność. Tę różnicę w kominkach i piecach CO warto by zmniejszyć. Na szamocie zjadłem zęby (jakby to nie zabrzmiało). Oczywiście dalej poszukuję najlepszych sposobów spalania, kolejne dni przynoszą nowe małe rewelacje. Pozdrawiam.

  17. #37

    Domyślnie

    Cytat Napisał hes
    Cytat Napisał Jarek_St
    Czy może ktoś powiedzieć jak będzie temperatura po zimniejszej stronie szamotu postawionego pionowo (gr. 6cm), gdy po stronie cieplejszej będzie powiedzmy 1000º C.
    To zależy od wielu róznych czynników, np. jaki będzie odbiór ciepła po stronie
    zimniejszej, czyli jakośc izolowania, rodzaju samego szamotu ( są bardziej lub
    mniej izolacyjne) wreszcie od upływu czasu i intensywności palenia.
    Bardziej chodziło mi o teoretyczne wartości - coś na zasadzie przekroju temperatury w ścianie przy założonych temperaturach zew i wew.
    Czy ta zależność jest liniowa?

  18. #38
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar hes
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.858

    Domyślnie

    Raczej tak, podobnie jak w każdej przegrodzie. Dlaczego to dla Ciebie takie
    ważne ?

  19. #39
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    an-bud

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    kuj.pom.
    Posty
    5.734

    Domyślnie

    [quote="hes"]
    Cytat Napisał an-bud
    Cytat Napisał hes
    Cytat Napisał an-bud

    A z szamotem palić trzeba oczywiście jeszcze
    wolniej, niż normalnie, żeby skutecznie wyłapać ciepło. To wolniejsze
    spalanie także przynosi zysk.
    poznaj najpierw zasady działania kominka w porównaniu z piecem do CO to prawie niebo a ziemia
    Popularnym sposobem na długotrwałe spalanie jest przymykanie
    powietrza i duszenie płomienia, czyli kompletna pomyłka. Dziwię się, że
    w dziedzinie budowy kominków nie widać widocznego postępu, stąd
    liczne skargi użytkownikow na posiadane kominki.
    No, cóż, ubolewam, że kominek z racji swojej funkcji (także estetyki) jest
    na starcie z góry skazany na gorsze warunki spalania i niższą, niż w normalnych
    piecach sprawność. Tę różnicę w kominkach i piecach CO warto by zmniejszyć. Na szamocie zjadłem zęby (jakby to nie zabrzmiało). Oczywiście dalej poszukuję najlepszych sposobów spalania, kolejne dni przynoszą nowe małe rewelacje. Pozdrawiam.
    Masz rację że wkład jest w gorszej sytuacji, trochę polepszyć go można polepszają to firmy, ale za dodatkową kasę (tzw. nakładki) wczoraj był wyciąnięty temat o wkładzie z szamotem firmy merkury (warto przeczytać) znam troszkę ten temat (miałem z siostrzaną firmą "hagos merkury" sprawę w sądzie , wygrałem po 7 latach od zaczęcia się problemów) tak na marginesie to ponad 90 % wkładów dostępnych w sprzedaży są BUBLAMI
    an-bud ...... Przyznaję że Polska mi zbrzydła za dużo święconej wody za mało zwykłego mydła (Tadeusz Boy Żeleński)
    Dopóki nie skorzystałem z internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów.(Stanisław Lem)

  20. #40

    Domyślnie

    Hm, chyba najlepszym sposobem wyłożenia kominka szamotem jest zbudowanie pieca kaflowego. W nim jest na tyle dużo szamotu, cegieł i kafli że po wygaśnięciu grzeje jeszcze przez 12 godzin. A parę płytek szamotowych ułożonych wewnątrz kominka raczej nie jest w stanie zakumulować ciepła, na to bym nie liczył. Poza tym gdzie ma to ciepło oddać - chyba tylko do komina.
    W piecu kaflowym spalanie drewna też jest chyba efektywniejsze, bo pali się przy dużym dopływie powietrza. Szybko się spali, ale o to chodzi aby piec się nagrzał i potem to ciepło powoli oddawał. Przy spalaniu w piecu palenisko samo się oczyszcza z sadzy - z powodu wysokiej temperatury. Jedyna niedogodność to brak widoku płomieni - ale podobno są drzwiczki piecowe z szybą.

Strona 2 z 9

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony