dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 9
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 168
  1. #41
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar hes
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.858

    Domyślnie

    Wykładanie paleniska płytkami szamotowymi nie ma na celu akumulowania
    ciepla, tylko podwyższeniu tam temperatury procesu. W piecu kaflowym, oprócz
    znacznej masy, jest jeszcze system kanałów do rozprowadzenia spalin, ale to już
    inna bajka. Poza tym w kaflaku pali się cyklicznie: rozpala się na ok. 15 min do
    poł godziny, potem dłuższa przerwa, żeby zakumulowane ciepło powoli
    "wyparowało" do pomieszczenia i tak parę razy dziennie, przynajmniej tak
    powinno się palić ekonomicznie.

    Tak mnie naszło, że te dzisiejsze kominki coraz bardziej (przynajmniej niektóre)
    przypominają kociolki CO...Stąd te pomysly z szamotem...

  2. #42
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Popularnym sposobem na długotrwałe spalanie jest przymykanie
    powietrza i duszenie płomienia, czyli kompletna pomyłka. Dziwię się, że
    w dziedzinie budowy kominków nie widać widocznego postępu, stąd
    liczne skargi użytkownikow na posiadane kominki.
    No, cóż, ubolewam, że kominek z racji swojej funkcji (także estetyki) jest
    na starcie z góry skazany na gorsze warunki spalania i niższą, niż w normalnych
    Witam.
    Uwierz mi Hes że taki postęp jest (nawet wśród klientów). Tyle tylko że u nas w kraju wciąż (w większości) kominkami zajmują się "gipsokarcioniarze" i kamieniarze produkujący do niedawna tylko nagrobki a nie zduni.
    Całe szczęście że jest u nas w kraju coraz liczniejsze grono osób reaktywujących branżę stricte zduńską na na nogi. Wystarczy zajrzeć do Świata Kominków, gdzie wręcz z uporem maniaka propagowane jest wszystko co ma związek z szamotem i kaflami. Zwłaszcza jeden "fajny współpracownik redakcji" zamieszcza tak artykuły o historii zduństwa i starych technikach wykonawczych
    Pozdrawiam.

  3. #43

    Domyślnie

    Cytat Napisał hes
    Wykładanie paleniska płytkami szamotowymi nie ma na celu akumulowania
    ciepla, tylko podwyższeniu tam temperatury procesu. W piecu kaflowym, oprócz
    znacznej masy, jest jeszcze system kanałów do rozprowadzenia spalin, ale to już
    inna bajka. Poza tym w kaflaku pali się cyklicznie: rozpala się na ok. 15 min do
    poł godziny, potem dłuższa przerwa, żeby zakumulowane ciepło powoli
    "wyparowało" do pomieszczenia i tak parę razy dziennie, przynajmniej tak
    powinno się palić ekonomicznie.

    Tak mnie naszło, że te dzisiejsze kominki coraz bardziej (przynajmniej niektóre)
    przypominają kociolki CO...Stąd te pomysly z szamotem...
    Hes, zastanawiam się w takim razie czy do kotła na ekogroszek nie warto dołożyć trochę szamotu w celu poprawienia spalania. Co prawda jest tam tzw 'deflektor spalin' ale to jest po prostu gruby placek żeliwa zawieszony nad paleniskiem. Czy odpowiednio ukształtowane 'coś' z szamotu nie było by lepsze w tej roli? Nie chodzi mi nawet o efektywność kotła, ale bardziej o takie spalanie aby nie trzeba było tego kotła czyścić zbyt często.

    Pozdrawiam
    RG

  4. #44
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    an-bud

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    kuj.pom.
    Posty
    5.734

    Domyślnie

    Cytat Napisał Forest-Natura
    Popularnym sposobem na długotrwałe spalanie jest przymykanie
    powietrza i duszenie płomienia, czyli kompletna pomyłka. Dziwię się, że
    w dziedzinie budowy kominków nie widać widocznego postępu, stąd
    liczne skargi użytkownikow na posiadane kominki.
    No, cóż, ubolewam, że kominek z racji swojej funkcji (także estetyki) jest
    na starcie z góry skazany na gorsze warunki spalania i niższą, niż w normalnych
    Witam.
    Uwierz mi Hes że taki postęp jest (nawet wśród klientów). Tyle tylko że u nas w kraju wciąż (w większości) kominkami zajmują się "gipsokarcioniarze" i kamieniarze produkujący do niedawna tylko nagrobki a nie zduni.
    Całe szczęście że jest u nas w kraju coraz liczniejsze grono osób reaktywujących branżę stricte zduńską na na nogi. Wystarczy zajrzeć do Świata Kominków, gdzie wręcz z uporem maniaka propagowane jest wszystko co ma związek z szamotem i kaflami. Zwłaszcza jeden "fajny współpracownik redakcji" zamieszcza tak artykuły o historii zduństwa i starych technikach wykonawczych
    Pozdrawiam.
    Forest znałem kiedyś kilku starych zdunów, rozliczałem ich w ZGM dawno temu, za komuny, a wkłady kominkowe jeszcze nikomu się nie śniły żaden z nich nie znał się na budowie kominka zdunów uczono budować piece kaflowe i trzony kuchenne mam jeszcze podręczniki do nauki zawodu wydane po wojnie, i przed też. o kominkach żadnych informacji dobry kominkarz=dobry zdun to wciskanie kitu wszystko jest dla ludzi, i wszystkiego można się nauczyć, i wszystko można sp....
    pozdrawiam
    an-bud ...... Przyznaję że Polska mi zbrzydła za dużo święconej wody za mało zwykłego mydła (Tadeusz Boy Żeleński)
    Dopóki nie skorzystałem z internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów.(Stanisław Lem)

  5. #45
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Last Rico
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    2.036

    Domyślnie Re: "Dorobienie" szamotu w kominku - potrzebne por

    Cytat Napisał dominikams
    Powiedzcie, kochani - jak to zrobić? Płytki można kupić nawet w Castoramie.
    Ogrzewanie polega na odbieraniu ciepła z paleniska ( wiem że to brzmi dziwnie) ale o to palenisko
    chodzi i o to odbieranie MU ciepła właśnie. Żeby dobrze spalać paliwo i nie dymić potrzebna jest
    dość wysoka temperatura, problem w tym, że my koniecznie chcemy palenisku zabrać tą temperaturę
    i przez to je schładzamy ( pogarszając tym samym warunki spalania).

    Dobrze by było zatem, żeby w samym palenisku było wystarczająco ciepło , a ściany kominka
    żeby były ogrzewane samymi (w miarę czystymi już) gorącymi spalinami.

    Droga do tego jest możliwa przez stosunkowo niskie wyłożenie szamotem samego paleniska.
    Utrzymanie wysokiej temperatury spalania pomoże utrzymać wisząca rozgrzana kształtka lub cegła
    szamotowa. Wylot spalin powinien być bardzo lekko przytłumiony, ale NIE szybrem, a w miarę
    cienkimi cegiełkami szamotowymi. Taki układ pomoże utrzymywać wyższą temperaturę w całej
    przestrzeni kominka, a przy spalaniu płomieniowym zadziała jak katalizator gdyż ułożone cegły
    uzyskają bardzo wysoką temperaturę powierzchniową (będą się wypalać na biało).

    beton wiąże ludzi...

  6. #46
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    An-bud.
    Tak. Masz rację. Tyle że na całym świecie kominki (te bez wkładów i z wkładami też) buduje się po to by grzały. By maksymalnie odzyskać z nich ciepło. Stąd wszędzie stosuje się do budowy kominków czy pieco-kominków materiały ciężkie, absorbujące ciepło (zatrzymujące je w domu) oraz obniża temperatury spalin wylotowych w kominie do 180-250 st. C (bo tyle wystarcza by utrzymywać eleganckie ciśnienie w kominie).
    Natomiast u nas w kraju przeciętny kominek spala kurz, osusza powietrze, i w wyniku złego sposobu użytkowania ma sprawność poniżej 50%. Bo takie są kominki w obudowach gipso-kartonowych, które wyrzucają z siebie spaliny o temperaturze 350-600 (nawet) stopni w komin.
    Dlaczego jest taki stan rzeczy? Bo w naszym kraju zduństwo w pewnym momencie "wyginęło", podczas gdy w pozostałej części Europy (w ty również w byłych KDL-ach - np. w Czechach czy na Słowacji) rozwijało się w najlepsze ze względu na pewną mentalną tradycję.
    Prosty przykład: spal w zwykłym kominku konwekcyjnym ok. 5-7 kg drewna i tę samą ilość później spal w kominku wyposażonym np. w dodatkowe, zewnętrzne kanały kumulacyjne. W pierwszym przypadku po spaleniu opału. Zobaczysz różnicę.
    Kominkarz? Hm...Osobiście doszedłem do wniosku że większą radością dla mnie (i estymą) jest to, że ktoś (np. klient) powie o mnie: zdun. Chociaż bym mu wystawił nie wiem jak futurystyczny kominek zrobiony z inox'a i modnego kamienia. Tak samo jak cieszę się z zadowolenia dzieiwęćdziesięcio letniej "babci" po przestawieniu jej na nowo dymiącego pieca kaflowego by mogła dalej go spokojnie używać. A tego by wielu gości od "zabudowy poddaszy" nie potrafiło zrobić.
    Pozdrawiam.
    PS. Przepraszam że nie piszę na priva jak obiecałem. Nadrobię to wkrótce. No i cały czas podziwiam Twoją "ruinkę". Ja bym się dał "pokroić" za posiadanie czegoś takiego

  7. #47
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    an-bud

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    kuj.pom.
    Posty
    5.734

    Domyślnie

    Forest.
    A widziałeś piece w naszej "ruince"?
    Na strychu znalazłem następny, prawie kompletny.
    Razem 4 piece
    Jednym z powodów zakupu ruinki były właśnie piece
    Było kilku chętnych na nasze piecyki ale nic z tego
    pozdrawiam Jurek
    an-bud ...... Przyznaję że Polska mi zbrzydła za dużo święconej wody za mało zwykłego mydła (Tadeusz Boy Żeleński)
    Dopóki nie skorzystałem z internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów.(Stanisław Lem)

  8. #48

    Domyślnie Re: "Dorobienie" szamotu w kominku - potrzebne por

    Cytat Napisał Last Rico
    Cytat Napisał dominikams
    Powiedzcie, kochani - jak to zrobić? Płytki można kupić nawet w Castoramie.
    Ogrzewanie polega na odbieraniu ciepła z paleniska ( wiem że to brzmi dziwnie) ale o to palenisko
    chodzi i o to odbieranie MU ciepła właśnie. Żeby dobrze spalać paliwo i nie dymić potrzebna jest
    dość wysoka temperatura, problem w tym, że my koniecznie chcemy palenisku zabrać tą temperaturę
    i przez to je schładzamy ( pogarszając tym samym warunki spalania).

    Dobrze by było zatem, żeby w samym palenisku było wystarczająco ciepło , a ściany kominka
    żeby były ogrzewane samymi (w miarę czystymi już) gorącymi spalinami.

    Droga do tego jest możliwa przez stosunkowo niskie wyłożenie szamotem samego paleniska.
    Utrzymanie wysokiej temperatury spalania pomoże utrzymać wisząca rozgrzana kształtka lub cegła
    szamotowa. Wylot spalin powinien być bardzo lekko przytłumiony, ale NIE szybrem, a w miarę
    cienkimi cegiełkami szamotowymi. Taki układ pomoże utrzymywać wyższą temperaturę w całej
    przestrzeni kominka, a przy spalaniu płomieniowym zadziała jak katalizator gdyż ułożone cegły
    uzyskają bardzo wysoką temperaturę powierzchniową (będą się wypalać na biało).

    Mam pytanie do Ciebie. Czy to rozwiązanie, pokazane na rysunku jest tylko ideą, czy też zastosowałeś to w praktyce?
    Realizowałem to w swoim otwartym kominku i tylko dwie kształtki ułożone w sklepieniu po środku, obok siebie zdały egzamin. Przy innych układach były zakłócenia ciągu.
    Pozdrawiam

  9. #49
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Last Rico
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    2.036

    Domyślnie

    Trudno znaleźć dwa identyczne kominki spalające drewno tego samego gatunku i o tej samej
    wilgotności.....dodatkowo dobudowane do identycznych kominów. Zatem malunek trzeba
    potraktować jako propozycję techniczną do rozwinięcia w swoich własnych warunkach.
    beton wiąże ludzi...

  10. #50
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar hes
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.858

    Domyślnie

    Cytat Napisał kosmo77

    Hes, zastanawiam się w takim razie czy do kotła na ekogroszek nie warto dołożyć trochę szamotu w celu poprawienia spalania. Co prawda jest tam tzw 'deflektor spalin' ale to jest po prostu gruby placek żeliwa zawieszony nad paleniskiem. Czy odpowiednio ukształtowane 'coś' z szamotu nie było by lepsze w tej roli? Nie chodzi mi nawet o efektywność kotła, ale bardziej o takie spalanie aby nie trzeba było tego kotła czyścić zbyt często.

    Pozdrawiam
    RG
    Lepsze byłoby umieszczenie/zamocowanie nad samą retortą rodzaju rury
    szamotowej, żeby plomień przepływał we wnętrzu rozgrzanej rury.
    Jeszcze lepsza byłaby rura zrobiona ze specjalnie izolacyjnej odmiany szamotu.
    (czy ja tu czasami nie podpowiadam publicznie rozwiązań producentom
    kotłów ?). Pozdrawiam.

    PS. Jakby co, mam też pomysł na palenie w takich kotlach bez stosowania
    nadmuchu wentylatorem, który uważam za zbędny, tak jak zresztą w każdym
    piecu...

  11. #51

    Domyślnie

    Temat odjechał nieco w kierunku teorii idealnego paleniska po czym nieco "przygasł" Ja tymczasem od tygodnia mam w moim Makrotermie kilka płytek szamotowych pochodzących z Castoramy. Ułożyłem je dokoła paleniska, na wysokość 20-25 cm. Wstępne wnioski: większa bezwładność jest zauważalna: w kominku dopala się drewno, pozostaje żar, a termometr na płaszczu jeszcze z pół godziny pokazuje stabilną, wysoką temperaturę. Wcześniej tak nie było. Nie widzę natomiast jakichś różnic w czystości wkładu (miałem nadzieję, że mniej będzie tych skorup sadzy (?) odkładających się i łuszczących na ściankach). Ale może jeszcze za szybko na wnioski.

  12. #52

    Domyślnie

    Mam podobnie. Jedynie co , to nie mam płytek dookoła tylko na bocznych ściankach. Na tylnej mam żeliwną płytę, więc dałem sobie spokój. Efekty jak u Ciebie. Smolenie bez zmian, może delikatnie słabiej

  13. #53

    Domyślnie

    Panowie czy ja dobrze rozumiem, że DO paleniska wkładacie szamot (do połowy wkładu) oraz kładziecie szamot NA czopuchu (na zewnątrz oczywiście) kominka?
    w mojej głowie kiełkuje juz nowy dom

  14. #54

  15. #55

    Domyślnie

    Cytat Napisał ubek
    Ja tylko w palenisku
    ubek - postawiłeś ten szamot pionowo? (jeśli poziomo to jak wybierasz popiół z popielnika?) i jak to zrobiłeś? wklejałeś go?
    w mojej głowie kiełkuje juz nowy dom

  16. #56

    Domyślnie

    pionowo postawiłem przy sciankach, nie kleiłem, stoją same

  17. #57

    Domyślnie

    ja juz to chyba mówiłam, ale mam kozę - własciwie taki przedwojenny piecyk, palenisko 30cmx40cm, wyłożony niemiecką szamotką - na tym piecyku leży 8 cegieł 20cmx40cm i powiem Wam szczerze, że ten mały piec ogrzewa teraz budowę - 120m2 do 15-20stopni. Także jestem wielką fanką szamotu:0
    w mojej głowie kiełkuje juz nowy dom

  18. #58

    Domyślnie

    Ja również jedynie poustawialem płytki (piszę "płytki" gdyż mają one mniej więcej połowę grubości cegły). Nurtuje mnie jeszcze opcja z podwieszeniem tej płytki (płytek) ponad paleniskiem, narysowana zgrabnie przez lukol-bis. Mógłbym powiesić to na rurach płaszcza, jednak nie wiem czym przymocować (jakieś stalowe... haki?). Jakieś pomysły? Pozdrawiam.

  19. #59

    Domyślnie

    lewitacja
    w mojej głowie kiełkuje juz nowy dom

  20. #60

    Domyślnie

    Cytat Napisał miwol
    Podsumowując: zyski to większa bezwładność układu oraz lepsze dopalanie spalin (= większa wydajność + czysty komin).

    Na obu tych rzeczach bardzo mi zależy. Aż muszę spróbować, bardzo mnie zaintrygowaliście. Mam Makroterma, wydaje mi się że już wyłożenie spodu paleniska + jedna warstwa klinkieru na ściankach dużo by dała. Będę dziś w Castoramie, dam znać jeśli rozpocznę testy
    Większa bezwładność dzieki 3 płytkom z szamotu .... śmiech
    A szamot to działa jak katalizator czy co że będzie się lepiej dopalało ...

    Mam Dovre (kozę) i mam jakieś płytki .. ale nie wierzę że to coś daje (ruszt jest cały metalowy).
    W PW to palić trzeba ostro i ostro przeganiać wodę. Aby produkcja ciepła była i odbiór tez był spory.
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

Strona 3 z 9

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony