dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

Zobacz wyniki ankiety: Jak często używasz kominka (mowa o kominkach rekreacyjnych a nie DGP czy PW)??

Głosujących
65. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • Codziennie lub prawie codziennie również poza sezonem grzewczym

    4 6,15%
  • Codziennie lub prawie codziennie w sezonie grzewczym

    26 40,00%
  • W weekendy

    8 12,31%
  • 2-3 razy w miesiącu

    7 10,77%
  • Przy okazji świąt, imprez, spotkań rodzinnych

    10 15,38%
  • Jeszcze rzadziej

    1 1,54%
  • Wcale

    9 13,85%
Strona 1 z 31
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 604
  1. #1

    Domyślnie robić kominek czy nie?

    koszt kominka + komin murowany + klinkier ,obróbka na dachu robocizna , wkłady itp. to w miom przypadku 20 000 zł

    rozmawialem z kolega ktory wybudowal wlasnie dom o pow 350 m 2 ze on nie robi kominka bo to bez sensu. ta kasa 20 000 - to grzanie domu gazem przez 8-10 lat
    co o tym sadzicie ?

    ps. no i mowil rowniez ze przy kominku - malowanie pokoi co 2-3 lata

  2. #2

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rusek007
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    5 000 kroków od Olsztyna
    Posty
    1.285

    Domyślnie

    A jak ruskie gaz zakręcą????
    To co nas nie zabije, to nas wzmocni.
    Budowa też!?

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał rusek007
    A jak ruskie gaz zakręcą????
    To będziemy mieli do Ciebie pretensje.
    Jestem za kominkiem.
    Nie ma domu bez prawdziwego płomienia. (pomijajac tzw. kotłownie)

  5. #5

    Domyślnie Re: robić kominek czy nie?

    Cytat Napisał lukasz123
    rozmawialem z kolega ktory wybudowal wlasnie dom o pow 350 m 2 ze on nie robi kominka bo to bez sensu. ta kasa 20 000 - to grzanie domu gazem przez 8-10 lat
    co o tym sadzicie ?
    sądzę, że bez sensu to jest dopiero budowa domu 350m2 i oszczędzanie na kominku 20kpln mógł wybudować dom 330m2 z kominkiem w tej samej cenie

    Jeżeli bierzesz pod uwagę tylko aspekt tzw "czasu zwrotu inwestycji" a nie to że niektórzy po prostu chcą mieć kominek rekraacyjnie (z jego plusami grzewczymi jako dodatek) to nasuwa się dodatkowe pytanie:

    czym będziesz ogrzewał dom? też gazem ziemnym?

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar agnieszkakusi
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Posty
    9.025
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    77

    Domyślnie

    Pierwek ma rację. Budować dom 350m i oszczędzać na kominku?! Ja nie wyobrażam sobie domu bez kominka. To tak jakbym nadal mieszkała w bloku...ale to tylko moje zdanie

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) FOROWICZ - to brzmi dumnie i poprawnie! Avatar AXENTY
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    273

    Domyślnie Re: robić kominek czy nie?

    Cytat Napisał lukasz123
    koszt kominka + komin murowany + klinkier ,obróbka na dachu robocizna , wkłady itp. to w miom przypadku 20 000 zł
    przy kominku - malowanie pokoi co 2-3 lata
    Myślę, że z tymi kosztami trochę przesadziłeś, do kominka (tak jak do każdego kotła) nie musi byc stosowany komin murowany, może być np. stalowy, obudowany płytą GK, którego koszt jest o wiele niższy.
    Ale nawet pomijając tę kwestię, sądzę, że nie można tego rozpatrywac wyłącznie w kwestii finansowej. Kominek jest nieodzownym elementem w domu, nawet jesli jest używany z rzadka. Tworzy prawdziwą atmosferę domu (pojmowanego jako zjawisko, nie jako budynek). Prawdziwy ogień daje efekt lepszy od najlepszego telewizora. To jest magia... nawet, jeśli ten ogień jest za szybką.
    A co do malowania, to przecież i tak co kilka lat trzeba mieszkanie odświeżyć.
    Maćko

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar agnieszkakusi
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Posty
    9.025
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    77

    Domyślnie

    Axenty, pięknie to napisałeś...

  9. #9

    Domyślnie

    Pełna zgoda z pierwkiem!

    dla mnie kominek dziś to element już nie tylko czysto użytkowy ale dekoracyjny i służący budowaniu atmosfery w domu, rytuału zbierania się rodziny (odciągania jej od TV) a przy okazji dopiero dogrzewający.
    Nie czarujmy się - w miastach to kosztowna zabawa - drewno jest drogie, wymaga miejsca na składowanie, czasu na znoszenie. Ale jak ktoś nie chce mieć pracy przy domu, niech wraca do bloku. Tak zresztą robią niektórzy na "stare lata"...
    Gdybym budując dom oszczędził te 20k na kominku, dzisiaj plułbym sobie w brodę, bo w gotowym domu za 20k już raczej nic nie zrobię.
    Wlazł kotek na płotek ale spadł...

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar pablitoo
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    z południa ...
    Posty
    5.603

    Domyślnie Re: robić kominek czy nie?

    Cytat Napisał AXENTY
    Cytat Napisał lukasz123
    koszt kominka + komin murowany + klinkier ,obróbka na dachu robocizna , wkłady itp. to w miom przypadku 20 000 zł
    przy kominku - malowanie pokoi co 2-3 lata
    Myślę, że z tymi kosztami trochę przesadziłeś, do kominka (tak jak do każdego kotła) nie musi byc stosowany komin murowany, może być np. stalowy, obudowany płytą GK, którego koszt jest o wiele niższy.
    Ale nawet pomijając tę kwestię, sądzę, że nie można tego rozpatrywac wyłącznie w kwestii finansowej. Kominek jest nieodzownym elementem w domu, nawet jesli jest używany z rzadka. Tworzy prawdziwą atmosferę domu (pojmowanego jako zjawisko, nie jako budynek). Prawdziwy ogień daje efekt lepszy od najlepszego telewizora. To jest magia... nawet, jeśli ten ogień jest za szybką.
    A co do malowania, to przecież i tak co kilka lat trzeba mieszkanie odświeżyć.
    Dokładnie - "Prawdziwy ogień daje efekt lepszy od najlepszego telewizora. To jest magia" ... - dlatego proponuję wybudownie kominka z paleniskiem otwartym - tylko i wyłacznie - atmosfera podczas palenia w takim kominku jest wręcz niesamowita / żadna szybka tego nie da ... - wiem bo taki posiadam i użytkuję
    --
    Pozdrawiam

  11. #11

    Domyślnie

    a ja myślę, że nie ma co przekonywać Lukas123 do kominka, skoro go nie chce, co za radość mieć coś na co się patrzy jak na obiekt, który:
    -"pozarł" mi 20 tyś.,
    - jeszcze mi pobrudzi pokoje
    - awogóletomipoco?
    - i tv jest lepsze dopatrzenia


    (dla mnie w moim domku ważne elementy to: własne podwórko,taras, i kominek właśnie )

  12. #12

    Domyślnie

    KOMINEK

    tym sie różni dom od mieszkania. Nie wyobrażam sobie domu bez niego. Nawet nie musi być używany. Wystarczy, że jest

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar daggulka
    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    15.932
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    319

    Domyślnie

    hm...standardowo jestem w opozycji.... nie mam kominka i mieć go nie będę ... z wyboru
    lukasz123 ... poszukaj przez "szukaczkę" ...dużo o tym było...plusy i munusy szeroko omawiane
    kto szuka ..... ten znajdzie ......

  14. #14

    Domyślnie

    wiecie jak to jest z gustami... jeden woli kominek drugi tv. to nie o to chodzi.
    Przy budowie domu nie da się wszystkiego przeliczyć jako inwestycję...
    jest wiele takich elementów wyposażenia jak kominek - np wentylacja mechaniczna z rekuperacją (komfort i oszczędności w jakimś tam okresie czasu...)

    kominek ma dla niektórych zalety "magiczne" a dla innych nie...
    dla jednych kominek w domu będzie " bez sensu" dla innych bez sensu będzie dom bez kominka...

    akurat ja będę miał kominek w domu ale też zastanawiałem się czy może nie robić komina i kominka jednak wybudowałem komin i myślę że na kominek też wyskrobię skądś kasę... jak nie od razu to za parę lat...

    jakbym komina nie postawił to byłoby już pozamiatane...

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar daggulka
    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    15.932
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    319

    Domyślnie

    jak dla mnie po rozważeniu plusów i minusów na plus został głównie aspekt estetyczny , wszystko poza tym na minus.... przeważyły minusy więc zrezygnowałam

    ale rzeczywiście sprawa jest do rozważenia indywidualnego jak napisał pierwek
    kto szuka ..... ten znajdzie ......

  16. #16

    Domyślnie

    Nie ma domu bez "komina" .
    Dowiedziałem sie o tym w przedszkolu na rysunkach

  17. #17

    Domyślnie

    A ja tylko powiem tyle...

    Prawdziwy kominek to kominek otwarty... ale ma dużo wad i jest kosztowny nawet przy paleniu rekreacyjnym.
    Komenek za szybą to już lekko nieprawdziwie takie wypośrodkowanie no też oki choć jak widzę taki kominek "nieodpalony" to raczej nic fajnego to to nie jest, a jak szybka się okopci to także szału nie robi.

    No i teraz kij w mrowisko
    Sam miałem mieć kominek i mam tyle, że elektryczny. Chodziło mi o aspekt wizualny. Przy kotłowni (ekogroch) którą już posiadam to w mojej ocenie i to dla mnie rozwiązanie komfortowe które pozawla mi na cieszenie się widokiem kominka kiedy mam na to ochotę , nawet przez 10 minut przed wyjściem do pracy ;D Ma kilka trybów pracy intensywność zarzewia i wielkość i intensywnosc płomienia.
    Czysto, nie kopci się, nie trzeba składować, nosić i wnosić drzewa do domu... i wiecie co niektórzy zawzięci przeciwnicy takiego rozwiązania po zobaczeniu efektu i komfortu użytkowania (sprzątanie, malowanie, okopcenie) przyznali że z chęcią by widzieli teraz takie rozwiązanie u siebie po tym jak mają kominek u siebie... kilka lat paląc w nim od wielkiego dzwona (poprostu z braku czasu, czasami chęci do przejścia całej procedury wyczyść załaduj zapal)

    PS> Nie przekonuję i nie namawiam każy wybiera sam.... napisałem o alternatywie, wygodnej, bezpieczniejszej (w przypadku małych dzieci i nie tylko)
    Prawa autorskie do tego postu przysługują Kryspinowi

  18. #18

    Domyślnie Re: robić kominek czy nie?

    Cytat Napisał pablitoo
    ...
    Dokładnie - "Prawdziwy ogień daje efekt lepszy od najlepszego telewizora. To jest magia" ... - dlatego proponuję wybudownie kominka z paleniskiem otwartym - tylko i wyłacznie - atmosfera podczas palenia w takim kominku jest wręcz niesamowita / żadna szybka tego nie da ... - wiem bo taki posiadam i użytkuję
    Ja z kolei budowę kominka z otwartym paleniskiem uważam za przeżytek, przynajmniej w nowo budowanych domach, gdzie kwestie energooszczędności, bezpieczeństwa itp. stawia się na pierwszym miejscu.
    Jeśli już widok "żywego" ognia to polecam wkłady z szybą podnoszoną do góry - wilk syty i owca cała

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar agnieszkakusi
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Posty
    9.025
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    77

    Domyślnie

    i właśnie ja taki mam KFD Linea.

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    an-bud

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    kuj.pom.
    Posty
    5.734

    Domyślnie Re: robić kominek czy nie?

    Cytat Napisał pablitoo
    Cytat Napisał AXENTY
    Cytat Napisał lukasz123
    koszt kominka + komin murowany + klinkier ,obróbka na dachu robocizna , wkłady itp. to w miom przypadku 20 000 zł
    przy kominku - malowanie pokoi co 2-3 lata
    Myślę, że z tymi kosztami trochę przesadziłeś, do kominka (tak jak do każdego kotła) nie musi byc stosowany komin murowany, może być np. stalowy, obudowany płytą GK, którego koszt jest o wiele niższy.
    Ale nawet pomijając tę kwestię, sądzę, że nie można tego rozpatrywac wyłącznie w kwestii finansowej. Kominek jest nieodzownym elementem w domu, nawet jesli jest używany z rzadka. Tworzy prawdziwą atmosferę domu (pojmowanego jako zjawisko, nie jako budynek). Prawdziwy ogień daje efekt lepszy od najlepszego telewizora. To jest magia... nawet, jeśli ten ogień jest za szybką.
    A co do malowania, to przecież i tak co kilka lat trzeba mieszkanie odświeżyć.
    Dokładnie - "Prawdziwy ogień daje efekt lepszy od najlepszego telewizora. To jest magia" ... - dlatego proponuję wybudownie kominka z paleniskiem otwartym - tylko i wyłacznie - atmosfera podczas palenia w takim kominku jest wręcz niesamowita / żadna szybka tego nie da ... - wiem bo taki posiadam i użytkuję
    mój ojciec kominek z szybą nazywa piekarnikiem moim zdaniem to mieć najlepiej dwa w jednym
    an-bud ...... Przyznaję że Polska mi zbrzydła za dużo święconej wody za mało zwykłego mydła (Tadeusz Boy Żeleński)
    Dopóki nie skorzystałem z internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów.(Stanisław Lem)

Strona 1 z 31

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony