dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 3
Pokaż wyniki od 41 do 53 z 53
  1. #41
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Maciek S - ja mam w planie kocioł jednofunkcyjny ok. 13kW. Dużo pisaliśmy o przywymiarowywaniu kotłów. Co do pojemności zasobnika niezły post walnął Długi w wątku "Jaka powinna być moc kotła CO?".

  2. #42

    Domyślnie

    Frankai: Witam internetowo
    A) Modulacja: od ilu toto startuje? Generalnie zasada jest taka, że kontrolowana jest szybkość spadku temperatury wody grzejnej na kotle - im szybszy spadek, tym większa moc modulowana palnika. Kotły mają regulatory, które najczęściej trzeba na początku zaprogramować (przystosować) do konkretnego obiektu. Minimalna temperatura wody zasilającej to ok.35/powrót25oC. Kocioł z modulacją też się wyłącza, ale rzadziej, więc jeśli 35 to za dużo w stosunku do potrzeb, dłuższe są przerwy w pracy kotła.
    B) Grzejniki na niższą temperaturę są większe. Czyli większa jest ilość krążącej w instalacji wody. Parametrem mocy jest zarówno delta T, jak i wydatek masowy. Upraszczając: przy niższych temperaturach instalacji jest większy wydatek masowy.

    PS Postaram się jeszcze coś napisać w najbliższym czasie. Mam przy okazji forumowo-rozrywkowe pytanie do specjalisty: gdzieś chyba u Ciebie widziałem animowane gębki (typ tarzającej się ze śmiechu). Jak wy to robicie (jaką kombinacją klawiszy?)
    Pozdrawiam

  3. #43
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Marc1 - piszę do Ciebie na "Prywatne Wiadomości" (wejście w prawym górym rogu ekranu). O buźkach jest w "Czy Redakcja to Redakcja" w "Klubie Budujących"

  4. #44
    Guest

    Domyślnie

    Dla jednego poboru ciepłej wody: m*c*Delta t = 0,3*4,186*35(woda zimą to 5oC)= 44 kW (wanna kran prawie full), a dla 0,15*4,186*35= 22 kW (wanna normalnie, prysznic ostro). To podzielić przez sprawność czyli ok 0,8 i wyjdzie: 55 i 28 kW. Ta druga wartość daje możliwość zastosowania kotła takiej mocy z efektem ogrzewacza przepływowego kosztem ogrzewania budynku. Ale trzeba wziąć też pod uwagę ilość łazienek (+kuchnia!) z których jednocześnie się korzysta i ulubioną metodę kąpieli. Dwie kąpiące się naraz osoby to spadek przyrostu temperatury (delta T) o połowę (2x większy przepływ inaczej wydatek masowy). Czyli PO WYCZERPANIU WODY Z ZASOBNIKA będziemy mieć przy wydatku strumienia ciepłej wody ok. 0,14 l/s: albo możliwość przepływowego ogrzania wody do ok. 40oC kotłem dwufunkcyjnym 28kW w domu z jedną łazienką i zmywarką w kuchni (ta pobiera zimną wodę i ogrzewa ją grzałką), albo - przy 2 łazienkach wykorzystanych jednocześnie - woda w ciepłym kranie będzie mieć ok. (brrr) 25oC. Jedna wanna "140" to ok. max. 180 litrów, "170" - max.220 l. W zasobniku można podgrzewać wodę do wyższej temperatury (max. 50-55oC) i mieszać z zimną ręcznie pokrętłami przy baterii nad wanną albo pod prysznicem. Wtedy ze 120l wody o temp. 55oC zrobi się nam ok.170l wody o temp. 40oC. Rzecz gustu, ja odradzam jeśli nie zamontujemy baterii termostatycznych. Zasobnik wyczerpuje się też stopniowo. Gdyby nie ogrzewać ubywającej z niego wody, to 120 litrów wylejemy korzystając z jednego kranu (do obliczeń przyjmuje się m=0,2 l/s) w ciągu 10 minut. Ponieważ w zasobniku miesza się woda zimna z ciepłą, więc następuje spadek temperatury znajdującej się w nim wody. W przypadku korzystania z jednej baterii wodnej nad wanną z wydajnością 0,2 l/s, temperaturze wody zasilającej +5oC i wypływającej z zasobnika +45oC, spadek temperatury pobieranej wody o 10oC, przy włączeniu się funkcji grzania w kotle 28kW, nastąpi po 15 minutach poboru wody (180 litrów), a przy dwóch jednocześnie korzystających z dwóch łazienkach już po 4,5 minuty (103 litry na obie kapiące się osoby). Więc widać jak ważne są indywidualne dane i indywidualne gusta korzystania z ciepłej wody.
    Wszystkim, którzy chcą nadal samodzielnie dobierać zasobnik, polecam rozrywkowe łamigłówki oparte na znanym wzorze z fizyki i dobrze przyjętych założeniach. Ten wzór to m*c*Dt/eta, gdzie m-wydatek masowy (przepływ) wody w l/s, c=4,186 (ciepło właściwe wody, jednostki sobie darujmy), Dt to różnica temperatur wody przed i po ogrzaniu, a eta to sprawność wymiany ciepła w kotle i zasobniku, proponuję nie więcej niż 0,8. Osobom mającym smykałkę do komputerów (a tu to chyba wszyscy) polecam do tego arkusz kalkulacyjny Excel.
    Miłego liczenia.

    PS Zasobnik w dwufunkcyjnym kotle to głównie zwiększenie zapasu wody. Kto ma 2-funkcyjny z zasobnikiem, niech pamięta o doliczeniu pojemności ewentualnie wbudowanego zasobnika. I proponuję nie zaniedbywać faktu że kocioł grzejący ciepłą wodę do mycia robi to kosztem ogrzewania budynku - teraz instalacje c.o. mają małą bezwładność i grzejniki stygną bardzo szybko po ustaniu obiegu lub spadku temp. zasilania! Mogą się o to nie martwić tylko ci co mają drugie źródło ciepła ogrzewające dom, np. kominek wodny lub z rozprowadzeniem powietrza. Wtedy on przejmuje dużą część ogrzewania budynku.

  5. #45
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Brawo Anonimowy!
    Podoba mi się takie podejście do Forum. Podane obliczenia sprawdzę później, ale częściowo potwierdza je odwiedzenie strony Termet. Ich przepływowy podgrzewacz (5-19.2kW) daje 11.5-5.7l/min przy podgrzaniu o 25-50 stopni. Podgrzanie więc do 42.5 (5 wejściowe+37.5) da przepływ 8.3l/min, więc przy mocy 29kW uzyskalibyśmy ok. 12.6l/min.

    Teraz wątpliwości:
    a) w początkowych obliczeniach używasz 14l/min, potem 0.2/s czyli 12l/min. Skąd taki dobór? Ile średnio może "wydalić" z siebie bateria wannowa, umywalkowa, prysznicowa (nie panel tylko bateria),
    b) myślę, że spadek temperatury w domu nie będzie odczuwalny, chyba że będzie siarczysty mróz, dom będzie drewniany i weźmiemy godzinny prysznic. Wiem - trochę przesadzam - sam potrzebuję max.10min. Murowany dom ma pewną bezwładność, a jak ktoś ma jeszcze podłogówkę, to temperatura może mu spadnie o 1 góra 2 stopnie, a to przecież nie tragedia.

    Te wyliczenia trochę zmieniają moje zapatrywanie nie zasobnik - coś mi on urósł

  6. #46
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    buber

    Zarejestrowany
    Feb 2002
    Posty
    217
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    On 2002-04-03 17:08, Frankai wrote:
    Marc1 - piszę do Ciebie na "Prywatne Wiadomości" (wejście w prawym górym rogu ekranu). O buźkach jest w "Czy Redakcja to Redakcja" w "Klubie Budujących"
    Aby zobaczyć jakie buźki możesz zrobić zajrzyj na FAQ na górze po prawej stronie

  7. #47
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    buber

    Zarejestrowany
    Feb 2002
    Posty
    217
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    Anonimowy czy nie zakładasz za ostrych warunków
    nie używasz pelnej wanny aby się wykompać napewno nie 200 litrów
    "dwie łazienki i dwie kompiące sie osoby " codziennie tak jest wydaje się mi że raczej rzadko. a nawet w czassie kiedy pobierasz wodę tojenocześnie jest ona grzana (mówię o zasobniku)
    Ja w domu mam zasobnik 200 litrów podwójną wężownicę (to był mój wymóg jak mi robili zasobnik ) i piec miałowy ze sterownikiem na którym temperatura ustawiona jest na 45 stopni i styka. W święta podniosłem temperaturę do 55 bo było dużo mycia i to też wystarczyło na mycie grzannie i kompiel 3 osób

  8. #48

    Domyślnie

    Masz rację Buber! Ludziska dużo teoretyzują zapominając, że jest coś takiego jak współczynnik jednoczesności rozbioru. Że woda w zasobniku jest podczas poboru podgrzewana a pobór jest w najwyższym punkcie zasobnika. O bezwładności budynku (kocioł jednofunkcyjny + zasobnik) nie wspomnę.

  9. #49
    Guest

    Domyślnie

    "Przydzie kit i bydzie git"? Róbta co chceta - można dobierać wszystko "na oko". Maciek, tylko z jednym się zgodzę - z tym pobieraniem wody z góry zasobnika. O ogrzewaniu wody w czasie pobierania jej z zasobnika pamiętam, akurat to nie jest takie trudne do wyliczenia zanim baniak postawisz u siebie w piwnicy. Tyle, że ciepła wyciśniesz z kotła tylko tyle ile daje on mocy i ani dżula więcej. Praktycznie jedyne co możesz regulować to przepływ i przez to temperatura. O współczynniku jednoczesności rozbioru zapomnij w domu, w którym mieszka 3,4 czy 5 osób. To jest parametr na hotel pracowniczy a nie na domek. A jeszcze w sobotę czy przed świętami... Tak naprawdę wszystko zależy od indywidualnych gustów: kto ile się kąpie i z czego korzysta.
    Dlatego rzeczywiście wyjdzie wszystko "w praniu" i nie ma uniwersalnej recepty dla wszystkich. A przymierzyć się przed zakupem warto i parę rzeczy pod swoje warunki przeliczyć. Matematyka prawdę ci powie.

  10. #50

    Domyślnie

    Trochę matematyki nie zaszkodzi. Ja studiowałem inżynierię sanitarną na polibudzie a i tak wolę się oprzeć na praktyce. Jeżeli teraz wystarcza mi 80l pojemnościowy podgrzewacz elektryczny (grzeje tylko w czasie taryfy II), to 60l zasobnik też mi wystarczy. Z chęcią podzielę się uwagami po zamieszkaniu w domku.

  11. #51
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    buber

    Zarejestrowany
    Feb 2002
    Posty
    217
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    to by się zgadzało ale nie trzeba kitu i gitu bo to nie tędy droga ale widzialeś te wyliczenia wyszło z nich piec 40 kw dla domu nieźle jednocześnie można myć naczynia kompać 3 dzieci w trzech wannach i grzać dom do 28 stopni

    <font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: buber dnia 2002-04-05 13:55 ]</font>

  12. #52

    Domyślnie

    Oprócz matematyki jest jeszcze hydraulika. Wody w zasobniku nikt nie miesza łyżeczką, są tam strefy wyższej temperatury w górnej części zbiornika i niższej na dole. Czas wykorzystania ciepłej wody można prosto przyjmować jako czas wybrania ok. 0,7 objętości wody zmieszanej (np. zasobnik 60oC + zimna woda z sieci), o ile pobór nie jest za szybki (można go przydławić centralnie zwykłym zaworem odcinającym) - wtedy w zasobniku robi się "ścieżka" zimnej wody płynącej od dołu do użytkownika. Bateria przeciętnie daje 0,15 l/s, wannowa też, chociaż teoretycznie 0,3. Do obliczeń faktycznie przyjmuje się 0,2l/s. Natomiast zgadzają się obliczenia dotyczące możliwości przepływowego ogrzania wody przez kocioł.
    Zamiast baterii termostatycznych można dać wyższą temperaturę wody na zasobniku i dodatkowy mieszacz z termostatem na przewodzie cwu mieszający wodę z zasobnika i zimną. To jest zdecydowanie lepsze rozwiązanie.
    Buber - podaj jeszcze moc kotła, żebyśmy mieli jasność. Fajnie że wszystko gra i grało przed świętami, tylko o których świętach mówisz - jak o Wielkanocy to jaka w te święta była temperatura na zewnątrz 5 czy 8 oC - moc na grzanie domu to może jakaś 1/3 , 1/4 mocy Twojego kotła. A zasobnik 200 litrów to też kupa wody. Ja byłbym ostrożny w pakowaniu się w centralne grzanie wody i zasobnik w domu z dwiema np. łazienkami: po to się ładuje pieniądze w dwie, zeby można było naraz z nich korzystać a nie oglądać się jeden na drugiego. To jest tak, że najpierw budujesz dom i mówisz, eee, żaden problem - dogadam się ze swoją drugą połówką, a po kilkunastu latach przychodzi ci rozdzielać trójkę bodących się pod drzwiami byczków i ustalać kolejność kąpieli. W ogóle to każdy powinien dobierać system grzania ciepłej wody pod dom, rodzaj i ilość łazienek, ilość obecnych i planowanych osób i pod swoje i rodziny nawyki. Chcę też zauważyć, że bezwładność cieplna systemu c.o. i bezwładność cieplna budynku to dwie różne rzeczy. Pozdrawiam wszystkich.

  13. #53
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    buber

    Zarejestrowany
    Feb 2002
    Posty
    217
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    marc
    Piec jest dobry 20 kw bo ma ogrzewać 120 m kwadratowych (wysokie poniemieckie budownictwo) a jaj sobie nie robię chodziło o święta Bożego Narodzenia

Strona 3 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony