dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 232 z 330
Pokaż wyniki od 4.621 do 4.640 z 6591
  1. #4621

    Domyślnie

    Dzięki

  2. #4622

    Domyślnie

    Witam,

    Co zaproponowalibyście do takiej konfiguracji: do ogrzania 150m2 dość dobrze ocieplonego domu (ściana: grafit 18, podłoga 15, wełna 30), po całości podłogówka. Planuję kociołek jednofunkcyjny kondensacyjny max 15kW ze zbiornikiem 120 -150 litrów (rodzina 2+2). Podoba mi się Buderus GB162, ale z uwagi na cenę pewnie zostanę przy GB072. I teraz pytania:

    - czy jest coś lepszego w podobnej cenie (myślę bardziej o cenie GB072 aniżeli GB162),
    - brać zasobnik od producenta kotła czy innej firmy (jakiś Galmet np.) wydaje mi się, że zasobnik uniwersalny będzie bardziej uniwersalny,
    - czy są zasobniki 120-150l z dwiema wężownicami (gdybym chciał podpiąć dodatkowe źródło ciepełka, np. piec na drewno) czy wtedy zastosować lepiej wymiennik płytowy. Zbiorniki z dwiema wężownicami są duże, ale znowu czy jest sens grzania 250l wody dla rodziny jak moja, skoro kocioł dogrzewa 120l w 15 minut.

    Dzięki za sugestie.

  3. #4623
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mar1973

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.108

    Domyślnie

    Cytat Napisał scruffty Zobacz post
    Witam,

    Co zaproponowalibyście do takiej konfiguracji: do ogrzania 150m2 dość dobrze ocieplonego domu (ściana: grafit 18, podłoga 15, wełna 30), po całości podłogówka. Planuję kociołek jednofunkcyjny kondensacyjny max 15kW ze zbiornikiem 120 -150 litrów (rodzina 2+2). Podoba mi się Buderus GB162, ale z uwagi na cenę pewnie zostanę przy GB072. I teraz pytania:

    - czy jest coś lepszego w podobnej cenie (myślę bardziej o cenie GB072 aniżeli GB162),
    - brać zasobnik od producenta kotła czy innej firmy (jakiś Galmet np.) wydaje mi się, że zasobnik uniwersalny będzie bardziej uniwersalny,
    - czy są zasobniki 120-150l z dwiema wężownicami (gdybym chciał podpiąć dodatkowe źródło ciepełka, np. piec na drewno) czy wtedy zastosować lepiej wymiennik płytowy. Zbiorniki z dwiema wężownicami są duże, ale znowu czy jest sens grzania 250l wody dla rodziny jak moja, skoro kocioł dogrzewa 120l w 15 minut.

    Dzięki za sugestie.

    witam

    kotły Buderusa są ok, ja montuję Junkersa (bliźniak Buderusa), De Dietricha, Vaillanta I Termet

    polecam zasobniki "firmowe" jeżeli ładowane warstwowo, jeżeli "zwykłe" to np. Galmet, Biawar, wyjdzie napewno dużo taniej, przy tym nie gorzej

    dodatkowe źródło połączysz za pomocą wymiennika płytowego

    pozdrawiam

  4. #4624

    Domyślnie

    Są zbiorniki z dwoma wężownicami - moim zdaniem na nawet lepiej jak kupisz oddzielny podgrzewacz bo właśnie będzie możliwość podłączenia drugiego ciepła np. solara...

    Potwierdzam poprzednika o zastosowaniu wymiennika do kotła na drewno (kominek?) chyba że jest przystosowany i będzie pracował w układzie zamkniętym "Wg Dz.U. Nr 56 z dnia 12 marca 2009 dopuszcza się pracę kominka wodnego(kotła na paliwa stałe) w układzie zamkniętym zabezpieczonym przeponowym (zamkniętym) naczyniem wzbiorczym i urządzeniem do odprowadzania nadmiaru ciepła"

  5. #4625

    Domyślnie

    Cytat Napisał mar1973 Zobacz post

    kotły Buderusa są ok, ja montuję Junkersa (bliźniak Buderusa), De Dietricha, Vaillanta I Termet

    pozdrawiam
    Dzięki, a porównując tego Buderusa GB072 z Junkersem Cerapur Smart zSB 14 który byś wybrał? Wiem, że to po części "jedna firma", ale trochę różnic jest, zwłaszcza w sterownikach. Jak pisałem planuję 100% podłogówki i wykorzystanie czujnika pogodowego. Raczej chcę utrzymywać jedną temperaturę (różnicę 1 stopnia między poddaszem a parterem chcę uzyskać odpowiednio ustawiając przepływy na rozdzielaczach). Nie będę się bawił w różnicowanie temperatury dzień/noc z uwagi na dużą akumulacyjność podłogówki. Rozważam te dwie marki z uwagi na dobrą serwisowalność w moim miasteczku. Po głowie jeszcze mi chodzi Valliant, tylko tu jest tylko jeden sprzedawca, będący równocześnie serwisem, inni serwisanci pewnie też sobie poradzą, ale zawsze lepiej jak mają rozeznany grunt. Z mercedesów typu Viessman rezygnuję z uwagi na cenę, choć z nowości na 2013 mają też fajny kociołek.

  6. #4626
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mar1973

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.108

    Domyślnie

    Cytat Napisał scruffty Zobacz post
    Dzięki, a porównując tego Buderusa GB072 z Junkersem Cerapur Smart zSB 14 który byś wybrał? Wiem, że to po części "jedna firma", ale trochę różnic jest, zwłaszcza w sterownikach. Jak pisałem planuję 100% podłogówki i wykorzystanie czujnika pogodowego. Raczej chcę utrzymywać jedną temperaturę (różnicę 1 stopnia między poddaszem a parterem chcę uzyskać odpowiednio ustawiając przepływy na rozdzielaczach). Nie będę się bawił w różnicowanie temperatury dzień/noc z uwagi na dużą akumulacyjność podłogówki. Rozważam te dwie marki z uwagi na dobrą serwisowalność w moim miasteczku. Po głowie jeszcze mi chodzi Valliant, tylko tu jest tylko jeden sprzedawca, będący równocześnie serwisem, inni serwisanci pewnie też sobie poradzą, ale zawsze lepiej jak mają rozeznany grunt. Z mercedesów typu Viessman rezygnuję z uwagi na cenę, choć z nowości na 2013 mają też fajny kociołek.
    witam

    ja będę nieobiektywny, bo nie montuję Buderusa
    ale wg mnie to równorzędne produkty, każde ze sterowań będzie dla ciebie wystarczające (nie wykorzystasz ich w pełni, moc różnych opcji!!!)
    Jak Viessmann to Mercedess, to dla mnie Junkers i Buderus to też Mercedesy, ta sama półka
    Viessmann się bardzo ceni, taka jego polityka handlowa, jak mówią "nie psują sobie rynku i nie sprzedają na żywioł", trzymią ceny
    b. dobre jakościowo, tylko trochę krótka gwarancja - 2 lub 3 lata

    pozdrawiam

  7. #4627
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    girasole1986

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    OSTROŁĘKA
    Kod pocztowy
    07-400
    Posty
    25

    Domyślnie

    Witam co myślicie o tym piecu gazowym Vaillant VC 206/5-5 Zakres mocy c.o. (przy 50/30ºC) 4,2-21,2 kW Moc maksymalna dla zasobnika c.w.u. 24 kW. Dom parterowy z możliwością wykorzystania poddasza 144 metry + góra w przyszłości do wykorzystania 80metrów. Czy wystarczy taki piec do ogrzania takiej powierzchni ?? I do tego zasobnik na wodę 120 l.

  8. #4628

    Domyślnie

    Powinno być ok - ostatnie pytanie jakie będziesz miał zużycie wody jeżeli chodzi o dobór zbiornika? No i czy w przyszłości zamierzasz dokupić solary?
    Jeżeli chodzi o cenę to myślę że jesteś w stanie kupić tańszego kondensa -wybór należy do ciebie.

    aa a może chcesz kocioł dwu-funkcyjny? Który będzie podgrzewał wodę użytkową przepływowo?

  9. #4629
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Sledz

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gdańsk
    Posty
    3

    Domyślnie

    Witajcie,

    Potrzebuję szybkiej pomocy - czy Vitodens 100-W (Viessmann) będzie ok do domu o powierzchni ok 120m2, 2 łazieńki, 3 osoby?
    Pozdrawiam

  10. #4630
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    tak

  11. #4631

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sledz Zobacz post
    Witajcie,

    Potrzebuję szybkiej pomocy - czy Vitodens 100-W (Viessmann) będzie ok do domu o powierzchni ok 120m2, 2 łazieńki, 3 osoby?
    Pozdrawiam
    Żeby te odp. były takie proste

  12. #4632
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    anica.anica

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    działdowo
    Kod pocztowy
    11-200
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam i ja się podłączam do tematu. Proszę o radę odnośnie wymiany kotła gazowego. Mam dom 110 m.kw. powierzchni użytkowej, dwukondygnacyjny, 30 letni, podpiwniczony. Ocieplony wraz z fundamentami styropianem 10 cm, dach ocieplony styropianem. Ogrzewamy dom gazem i przyszedł czas na wymianę kotła. Dotychczasowy ma prawie 30 lat i małą wydajność. Część instalacji jest wymieniona, przy wymianie pieca chcemy wymienić pozostałe rurki na miedziane i resztę grzejników na aluminiowe. W domu mieszkają 3 osoby. Temperatura jaka by nas zadowoliła to 21 st.C. Jaki piec polecacie. Myślimy o piecu kondensacyjnym, ale czy sprawdzi się on w starym domu? Zależy nam głównie na obniżeniu rachunków i możemy zainwestować więcej, żeby później płacić mniej.

  13. #4633
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Sledz

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gdańsk
    Posty
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sledz Zobacz post
    Witajcie,

    Potrzebuję szybkiej pomocy - czy Vitodens 100-W (Viessmann) będzie ok do domu o powierzchni ok 120m2, 2 łazieńki, 3 osoby?
    Pozdrawiam
    Instalator mnie namawia na Vitodens 111, twierdząć, że dla 2 łazienek to lepsze wyjście.
    Jestem zdecydowany na Viessmann ale nie wiem który lepszy.
    Czy różnica do Vitodens 100 to tylko wbudowany zasobnik czy coś jeszcze?

  14. #4634

    Domyślnie

    Tak dokładnie.

  15. #4635
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Cytat Napisał anica.anica Zobacz post
    Witam i ja się podłączam do tematu. Proszę o radę odnośnie wymiany kotła gazowego. Mam dom 110 m.kw. powierzchni użytkowej, dwukondygnacyjny, 30 letni, podpiwniczony. Ocieplony wraz z fundamentami styropianem 10 cm, dach ocieplony styropianem. Ogrzewamy dom gazem i przyszedł czas na wymianę kotła. Dotychczasowy ma prawie 30 lat i małą wydajność. Część instalacji jest wymieniona, przy wymianie pieca chcemy wymienić pozostałe rurki na miedziane i resztę grzejników na aluminiowe. W domu mieszkają 3 osoby. Temperatura jaka by nas zadowoliła to 21 st.C. Jaki piec polecacie. Myślimy o piecu kondensacyjnym, ale czy sprawdzi się on w starym domu? Zależy nam głównie na obniżeniu rachunków i możemy zainwestować więcej, żeby później płacić mniej.
    Kocioł kondensacyjny będzie bardzo dobrym rozwiązaniem, natomiast mieszanie miedzi i aluminium powoduje wydzielanie wodoru.
    Kocioł wybrałbym o mocy maksymalnej rzędu 10-15kW - do potwierdzenia przez obliczenia OZC.
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  16. #4636
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    anica.anica

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    działdowo
    Kod pocztowy
    11-200
    Posty
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał RAPczyn Zobacz post
    Kocioł kondensacyjny będzie bardzo dobrym rozwiązaniem, natomiast mieszanie miedzi i aluminium powoduje wydzielanie wodoru.
    Kocioł wybrałbym o mocy maksymalnej rzędu 10-15kW - do potwierdzenia przez obliczenia OZC.
    Dzięki za odpowiedź. Niestety jako kobiecy laik w dziedzinie ogrzewania, za namową "fachowca" wymieniłam w części domu (piętro) rurki na miedziane, a grzejniki na aluminiowe. Co z tym fantem zrobić, wymiana wymienionych rur i grzejników nie wchodzi w grę. Co zrobić z resztą domu? Ostatnia rozmowa z poleconym przez znajomych hydraulikiem stanęła na tym, że w związku z tym, że posiadamy 2 letni przepływowy podgrzewacz wody Termet, który sprawdza się dobrze - kocioł gazowy będzie jednofunkcyjny kondensacyjny Termet Ecocondens 20 i będzie służył tylko do ogrzewania domu. Chcemy go umieścić na półpiętrze zejścia do piwnicy aby wylot spalin/wlot powietrza był boczny przez ścianę. Czy to dobre rozwiązanie?

  17. #4637
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    zastosuj inhibitor korozji

  18. #4638
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Cytat Napisał anica.anica Zobacz post
    ...Ostatnia rozmowa z poleconym przez znajomych hydraulikiem stanęła na tym, że w związku z tym, że posiadamy 2 letni przepływowy podgrzewacz wody Termet, który sprawdza się dobrze - kocioł gazowy będzie jednofunkcyjny kondensacyjny Termet Ecocondens 20 i będzie służył tylko do ogrzewania domu. Chcemy go umieścić na półpiętrze zejścia do piwnicy aby wylot spalin/wlot powietrza był boczny przez ścianę. Czy to dobre rozwiązanie?
    Przepisy pozwalają na wyrzut spalin przez ścianę dla kotłów o mocy do 21kW. Zdaje się, że Ecocondens 20 moc maksymalną ma 21,8kW. Do kotła warto dołożyć czujnik temperatury zewnętrznej.
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  19. #4639

    Domyślnie

    Tak dokładnie
    Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2002r (Dz. U. z 2002r Nr 75 poz. 690) § 175.1 postanawia, że:
    „Indywidualne koncentryczne przewody powietrzno – spalinowe lub oddzielne przewody powietrzne i spalinowe od urządzeń gazowych z zamkniętą komorą spalania..."
    Lecz wystarczy zastosować system zasysu powietrza z pomieszczenia i problem z głowy - z resztą wiemy jak każdy odnosi się do tego rozporządzenia (martwy przepis)

  20. #4640
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar DEZET
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Dygowo
    Posty
    2.953
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    49

    Domyślnie

    Cytat Napisał MarynioM Zobacz post
    Tak dokładnie
    Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2002r (Dz. U. z 2002r Nr 75 poz. 690) § 175.1 postanawia, że:
    „Indywidualne koncentryczne przewody powietrzno – spalinowe lub oddzielne przewody powietrzne i spalinowe od urządzeń gazowych z zamkniętą komorą spalania..."
    Lecz wystarczy zastosować system zasysu powietrza z pomieszczenia i problem z głowy - z resztą wiemy jak każdy odnosi się do tego rozporządzenia (martwy przepis)
    Chyba nie po to stosuje się piec z zamkniętą komorą spalania, żeby zasysać powietrze do niego z pomieszczenia.
    A martwym... można zostać po kombinacjach w instalacji. Uciekałbym jak najdalej od takich rad
    JAK IRYS POWSTAWAŁ

    Dom za 200k? - TAK, ale praca WŁASNA jest najważniejsza! Amen.

Strona 232 z 330

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony