dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Drenaż fundamentów z korzyścią dla ogrodu.

    Nikt nie odpowiedział, a sprawa jest dla mnie bardzo ważna.Muszę wiosną zlecić wykonanie drenażu fundamentów domu z powodu podniesienia się poziomu wód gruntowych wskutek ruchów tektonicznych ziemi. Dom jest częściowo (ściana płd i zach.) zdrenowany. Woda rurą od b głębokiej studzienki odprowadzona jest 50 m. dalej do wykopanego na ok. metrowej głębokości rowu. W czasie intensywnych opadów rów wypełnia się całkowicie wodą, a nawet podczas długotrwałej suszy ziemia jest tam zawsze mokra, co daje takie efekty:


    Jaki rodzaj drenażu zastosować, żeby woda odprowadzana od fundamentów ściany wschodniej i płn. nawadniała inne części ogrodu? Jak głęboko musi iść rura i czy tam też trzeba taki rów wykopać? Czy drenaż opaskowy, który radził zastosować sąsiad nie spowoduje wyschniecia dotychczas nawadnianego terenu?
    Ogród - moja miłość

  2. #2

    Domyślnie

    Leda jeśli ukształtowanie terenu pozwoli na naturalne odprowadzenie wody z drenażu w kierunku ogrodu to pół biedy. Drenaż wokół domu powinien być usytuowany na poziomie ław fundamentowych a potem obniżać się w kierunku ogrodu . Ze zdjęć zamieszczonych przez Ciebie wynika, że teren w ogrodzie dość wilgotny . Rozprowadzenie drenażu po takim ogrodzie może przynieść efekt odwrotny . Moim zdaniem należy drenaż opaskowy wokół domu odprowadzić do wspomnianego rowu lub wkomponowanego w otoczenie ogrodu, oczka wodnego . Oczko ( lub rów) muszą być tak wykonane, by wylot rur drenarskich nie ulegał zalaniu nawet przy intensywnych opadach . Jeśli to nie możliwe to należy przewidzieć zastosowanie pompy, która będzie kontrolowała poziom wody.

    Drenaż wokół budynku spowoduje zmianę warunków gruntowo-wodnych ( czyli osuszenie terenu) na powierzchni ok 2 m od ściany budynku, bez szkody dla pozostałej części ogrodu.
    na naukę nigdy nie jest za późno

  3. #3

    Domyślnie

    Serdecznie dziękuję za odpowiedź. Dopytam jeszcze, bo nie wszystko rozumiem. Czyli rura ma być jak najwyżej i sterczeć pionowo w górę? Rów nie zawsze jest wypełniony wodą, tylko podczas roztopów i b. intensywnych opadów deszczu. W zasadzie jest tam wody po brzegi tylko wówczas, gdy w krakowskim ogłaszają stan alarmowy Zwykle ona ustawicznie spływa z fundamentów do tego rowu, dlatego ciągle jest tam wilgoć. Na terenie jest duży spad. Inne części ogrodu są aż za suche. Może dam zdjęcia: Trochę w lewo za różą jest studzienka, straszliwie głęboka a w środku rura, z której wypływa woda i ona drugą rurą leci w głąb ogrodu, do tego rowu.
    Z lewej strony, równo ze ścianą domu sąsiada jest ten rów
    URL=http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=8fd6fd0e212ad959][/URL]
    Tutaj ten spad widać wyraźniej. Rów jest na końcu szpaleru drzew.

    Z tej strony, prostopadle do domu sąsiada, 3 m. od siatki jest chyba prowizorka, czyli woda z rynny wpada w płytko zakopaną rurę dł ok 10m. W praktyce nic to roślinom nie daje. Czy należy ja wykopać?

    Żałuję, że nie mam zdjęcia tego "odwodnienia". W przyszłym tygodniu pojadę tam i obfotografuję całość. W domu jest jakiś otwór kontrolny w którym plywa woda. A tą pompę, to gdzie ewentualnie należy zamontować i czy ona jest spalinowa, bo tam nie mam prądu. Póki dom w stanie surowym i odwiedzany tylko w weekendy nie mogę ryzykować, że mi menele będą prąd czerpać a ja za to płacić.
    Ogród - moja miłość

  4. #4

    Domyślnie

    Ogród masz bardzo ładny i tylko pozazdrościć takiej bujnej zieleni. Z tych zdjęć jednak nie bardzo można wywnioskować jakie masz ukształtowanie terenu i gdzie tkwi problem.
    Leda rury drenarskie powinny leżeć w poziomie i z zachowaniem odpowiedniego ok. 2-3% spadku, a ich wyloty w rowie do którego jest odprowadzana woda nie mogą być zalewane bo woda będzie się cofać pod budynek i nawadniać fundamenty.
    na naukę nigdy nie jest za późno

  5. #5

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź. Woda będzie się cofać 50 m pod górkę, żeby zalać fundamenty? Czy to nie wbrew prawom fizyki?
    Ogród - moja miłość

  6. #6

    Domyślnie

    Jeśli masz taką różnicę poziomu to możesz spać spokojnie
    na naukę nigdy nie jest za późno

  7. #7

    Domyślnie

    A jednak to miło chociaż częściowo spać spokojnie Margerytko . Dziękuję za odpowiedź. Postaram się zrobic zdjęcia terenu i wrzucić tu.
    Ogród - moja miłość

  8. #8
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    mikolajekm

    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Posty
    1

    Lightbulb Zapytanie o drenaż...

    Witam... Jestem tu nowy, ale ciekawy...

    Mam pytanie. Mieszkam w starym domu. Zdecydowałem się zrobić ocieplenie fundamentow lacznie z drenazem opaskowym. I tu mam zapytanie. Czy moge caly wykop wokol domu uzupelnic kruszywem? Tzn kobie row wokol domu troche zwiru, geo, rura, zawijam geo, i uzupelniam az do poziomu ziemi kruszywem? Oczywiscie chce to dobrze ubic/zagescic. Proszr mi odpowiedzic bo juz sam nie wiem. Fundament mam kamienny stary, niemam law. Pozdro. dziekuje z gory za informacje. I co z tym metrem czy dwoma od domu przy kladzeniu drenazu. Jaki to ma wplyw, jezeli ma na skutecznosc dzialania (chodzi mi o stare budynki). Pozdrawaim / Mikołaj

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    To jest dział poświęcony propozycjom artykułów, które miałyby się ukazać w "Muratorze", a nie watek z prywatnymi pytaniami. Proszę zakładać tematy we właściwym miejscu forum.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony