dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 9 z 11
Pokaż wyniki od 161 do 180 z 214
  1. #161

    Domyślnie

    OK - tylko obecnie ten pas należy do lewej działki. Byłem u geodety i powiedział, że nie da się wydzielić tego pasa na działkę "dr".
    I standardowa gadka 4m od okna itd...
    Czy to obowiązuje do istniejących już działek, i tylko takich?

  2. #162

    Domyślnie

    Cytat Napisał jack_ Zobacz post
    OK - tylko obecnie ten pas należy do lewej działki. Byłem u geodety i powiedział, że nie da się wydzielić tego pasa na działkę "dr".
    I standardowa gadka 4m od okna itd...
    Czy to obowiązuje do istniejących już działek, i tylko takich?
    A geodeta powiedział dlaczego nie da się? Tzn. jakiś przepis w prawie geodezyjnym tego zabrania?

  3. #163
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.281

    Domyślnie

    Odległości 3 lub 4m nie imią/imają się podziału. No nie dotyczą. Zachodzi pytanie czy nieurządzony pasek gruntu przed podziałem (przed prawomocną decyzją) można nazwać dr. Moim zdaniem nie. Ewidencja gruntów służy rejestrowaniu stanów faktycznych a nie planowaniu.

  4. #164

    Domyślnie

    Witam.
    Jestem zainteresowany montażem kotła kondensacyjnego w swoim domu, w piwnicy. Według polskiego prawa budowlanego wysokość takiego pomieszczenia powinna wynosić minimum 2,2 m. A dla budynków wzniesionych przed 2002 r. 1,9 m.
    Moja sytuacja jest nietypowa i wygląda tak, że budowa została rozpoczęta w 1999r i do roku 2001 został postawiony budynek w stanie surowym otwartym, gdzie piwnica ma wysokość 1,95 m.
    Z różnych powodów prywatnych budowa nie została zakończona trwa do dziś, i niedługo będę na etapie doboru kotła. Dlatego też proszę o informację czy w moim przypadku mogę w piwnicy umieścić kocioł, czy też obejmuje mnie już ustawa z 2002 roku, i muszę poszukać nowego pomieszczenia (obniżenie piwnicy nie wchodzi w grę.
    Czy mogę uznać za budynek wzniesiony to stan surowy z 2001 r, czy też budynek wzniesiony to dopiero budynek oddany do użytku?

  5. #165
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    - instalacja gazowa jest jedyną z instalacji, która wymaga uzyskania PnB !
    - jeżeli budynek jest w trakcie realizacji ( bez pozwolenia na użytkowanie ), należy go realizować zgodnie z projektem ( w tym proj. instalacji gazowej ). Jeśli instalacja nie została wydana w projekcie - mamy zmianę ISTOTNĄ, projekt zamienny budynku z uwzględnieniem instalacji gazowej.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  6. #166

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    - instalacja gazowa jest jedyną z instalacji, która wymaga uzyskania PnB !
    - jeżeli budynek jest w trakcie realizacji ( bez pozwolenia na użytkowanie ), należy go realizować zgodnie z projektem ( w tym proj. instalacji gazowej ). Jeśli instalacja nie została wydana w projekcie - mamy zmianę ISTOTNĄ, projekt zamienny budynku z uwzględnieniem instalacji gazowej.
    A co w sytuacji odwrotnej.
    Pozwolenie zostało wydane również na instalacje wewnętrzne i przyłącza (w tym gazowe).
    Co w sytuacji gdy Inwestor rozmyślił się i nie wykona przyłącza gazowego i instalacji gazowej wewnętrznej?
    Czy może otrzymać pozwolenie na użytkowanie?

  7. #167

    Domyślnie

    Ok dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie. W projekcie jest zastosowane ogrzewanie grzejnikowe oraz kocioł tradycyjny z otwartą komorą spalania (projekt z 1997 roku).
    Ja natomiast chciałbym zastosować ogrzewanie podłogowe, oraz kocioł kondensacyjny. Czy w takim przypadku, konieczne są zmiany w projekcie? Dodatkowo na początku teściu jak stawiał dom, to myślał nad wentylacją grawitacyjną i postawił kominy. Ja natomiast myślę nad rekuperacją, czy to też wymaga zmian w projekcie?

  8. #168
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Ryba007

    po 1.) budynek wraz z instalacjami stanowi całość techniczno użytkową. Pominięcie instalacji takiej, czy innej powoduje niezgodność z zatwierdzonym projektem
    po 2.) są możliwe zmiany w trakcie realizacji budynku. Projektant klasyfikuje zmianę jako istotną, lub nieistotną. W przypadku zmiany istotnej mamy Projekt Zamienny, nieistotnej - rysunki zamienne i wpis do dziennika budowy
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  9. #169
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    dawideo

    pytanie podstawowe, czy budowa nie została przerwana ( od 1997r. ) na okres dłuższy niż 3 lata ( ? ). Jeśli tak ( na podstawie wpisów w Dzienniku Budowy ) to Pozwolenie na budowę traci ważność ! W tym przypadku należy opracować Projekt przebudowy obiektu ( z Pozwoleniem na Budowę ) uwzględniający stan aktualny ( z ekspertyzą techniczną ) i jak najbardziej wytyczne dot. rodzaju instalacji lub ich zmiany ( między innymi )
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  10. #170

    Domyślnie

    Nie, budowa nie była przerwana na dłużej niż trzy lata. Teściu zawsze coś tam "grzebał". W tym roku przepisał działkę na mnie i żonę. Wzięliśmy kredyt i chcemy zakończyć budowę w dwa lata także ciągłość jest.
    Jeszcze jedno pytanie mi się nasunęło, związane z rekuperacją. Otóż obecnie od stropu do sufitu jest 260 cm. Zgodnie z projektem z 1997 roku, ma być: 3 cm styro, 4 cm wylewki, 1,25 cm podłoga. Co nam daje razem 251 ,75 cm.
    Jako, że chciałbym mieć rekuperacje i ogrzewanie podłogowe to planowałem:
    - 7 cm styro (aby schować rury rekuperacji),
    - wylewka 6 cm (dla ogrzewania podłogowego),
    - podłoga 2 cm,
    - tynk sufit 1 cm.
    To nam razem daje: 244 cm. I znowu zgodnie z normą z 2002 pomieszczenie musi mieć minimum 250 cm. Ale jeżeli miałbym to uzyskać to musiałbym zrezygnować z rekuperacji i ogrzewania podłogowego (niestety w projekcie było ogrzewanie grzejnikowe).
    Czy jest możliwość aby uzyskać zgodę na taką wysokość?
    Ostatnio edytowane przez dawideo ; 24-05-2019 o 10:43

  11. #171
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    nowelizacja Ustawy Prawo Budowlane na stronie :
    http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/do...20171332Lj.pdf

    zmiany miały usprawnić proces inwestycyjny i samą procedurę uzyskiwania Decyzji o Pozwoleniu na Budowę uszczuplając cały Projekt Budowlany do niezbędnego minimum. Aby skomentować te zmiany potrzebne są Rozporządzenia wykonawcze ( w tym w sprawie Zakresu i Formy projektu budowlanego ) bez którego te zapisy w Ustawie nie mają odniesień. Poczekamy / zobaczymy ...
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  12. #172

    Domyślnie

    Cytat Napisał dawideo Zobacz post
    Nie, budowa nie była przerwana na dłużej niż trzy lata. Teściu zawsze coś tam "grzebał". W tym roku przepisał działkę na mnie i żonę. Wzięliśmy kredyt i chcemy zakończyć budowę w dwa lata także ciągłość jest.
    Jeszcze jedno pytanie mi się nasunęło, związane z rekuperacją. Otóż obecnie od stropu do sufitu jest 260 cm. Zgodnie z projektem z 1997 roku, ma być: 3 cm styro, 4 cm wylewki, 1,25 cm podłoga. Co nam daje razem 251 ,75 cm.
    Jako, że chciałbym mieć rekuperacje i ogrzewanie podłogowe to planowałem:
    - 7 cm styro (aby schować rury rekuperacji),
    - wylewka 6 cm (dla ogrzewania podłogowego),
    - podłoga 2 cm,
    - tynk sufit 1 cm.
    To nam razem daje: 244 cm. I znowu zgodnie z normą z 2002 pomieszczenie musi mieć minimum 250 cm. Ale jeżeli miałbym to uzyskać to musiałbym zrezygnować z rekuperacji i ogrzewania podłogowego (niestety w projekcie było ogrzewanie grzejnikowe).
    Czy jest możliwość aby uzyskać zgodę na taką wysokość?
    Trzeba rozróżnić pomiędzy przepisami a praktyką. Urzędnik w Wydziale Architektury powiedział mi, że oni tylko sprawdzają wysokość, bryłę, PZT. W nowym Prawie Budowlanym tylko to będzie zatwierdzane w PnB. Nie sprawdzają wewnętrznych rzeczy, bo nie mają czasu. Ja mam wiele takich nieprzepisowych rozwiązań (typu za wąskie drzwi itp.) i w ogóle się do tego nie czepiali - zapewne nawet nie przeglądali. Więc można spróbować zagrać, może przejdzie, bo nie będą przeglądać szczeółowych przepisów jak masz zrobione pomieszczenia w środku.
    Drugie rozwiązanie jest takie, aby zrobić projekt, tak żeby było zgodnie z przepisami, ale w miarę bliski temu co chcesz docelowo zrobić. Od razu przygotować się żeby zaraz po odbiorze budynku domontować te wszystkie instalacje. Wszystkie te instalacje możesz instalować bez potrzeby zgłoszenia/pozwolenia.
    Można np. narysowac w projekicie Wentylację Mechaniczną, mogą to być rury pod sufitem (miejscowe obniżenie na rury nie jest traktowane jako zbyt niski sufit). Zresztą przedstawiasz tylko projekt budowlany, gdzie są tylko kreski skąd-dokąd bez dokładnych lokalizacji rur. Urzędnik i tak nie kapnie się jaka jest grubość rury, czy obniża sufit, czy nie jest sufit za niski w tym miejscu - nie będzie tego przeliczał. Zdaje mi się, że te wszystkie warstwy podłogi (3 cm styro, 4 cm wylewki, 1,25 cm podłoga) to są zmiany nieistotne.
    Albo jeszcze inaczej: wprowadzić tylko te zmiany, które projektant klepnie jako nieistotne, dokonać odbioru budynku i wykończyć według obecnych standardów (rekuperator, ogrzewanie podłogowe).

  13. #173
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    jak sobie czytam, to ktoś wpadł w Ustawie na " genialny pomysł ", aby Projekt Budowlany był po minimach i zawierał tylko i wyłącznie Projekt Zagospodarowania Działki oraz Projekt architektoniczno budowlany, wprowadzając tzw. projekt techniczny ( jako dodatkowe opracowanie składane do Urzędu na etapie Pozwolenia na Użytkowanie ) - czyli Inwestor będzie musiał zamawiać dwa projekty !!! : Budowlany i Techniczny, czy mu się to podoba, czy nie.
    Na pewno w rubrykach, rubryczkach, tabelkach ... ilość PNB powinna ( choćby teoretycznie ) wzrosnąć ( w co wątpię )
    Pytanie podstawowe brzmi :
    który z Inwestorów będzie chciał projekt budowlany obiektu z PNB ( od małego domku - po biurowiec i lotnisko ) na podstawie którego obiektu nie będzie się dało zrealizować. I jaki "geniusz" określi w ciemno, że wydany już Projekt Budowlany nie zmieni się, podczas opracowywania projektu "technicznego". Bardzo jestem ciekawy opinii na ten temat.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  14. #174
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.318
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    który z Inwestorów będzie chciał projekt budowlany obiektu z PNB ( od małego domku - po biurowiec i lotnisko ) na podstawie którego obiektu nie będzie się dało zrealizować. I jaki "geniusz" określi w ciemno, że wydany już Projekt Budowlany nie zmieni się, podczas opracowywania projektu "technicznego". Bardzo jestem ciekawy opinii na ten temat.
    O nie, pytanie podstawowe jest takie - czemu to urzędnik ma decydować co i jak mogę postawić na swojej działce za swoje pieniądze?
    Im mniejsze są wymagania co do tego, czego urzędnik pilnuje - tym lepiej. Co go obchodzi, ile gniazdek mam mieć w domu czy jak zbrojony strop? Dla bezpieczeństwa? Że niby urzędnik bierze odpowiedzialność, ze projekt jest zrobiony zgodnie ze sztuką budowlaną czy przepisami? Oczywiście, że nie.

    Przypomniał mi się Robert Konieczny, jak budując swoją Arkę postanowił przeorać projekt, gdy już ciężki sprzęt brał się do roboty. Ciągle nie wiem, jak to możliwe, że " W kilka dni, mimo że na placu budowy stały już koparki całkowicie zmienił koncepcję tej budowli.". Co na to urzędnicy? Przecież papiery, czekanie, pozwolenie i dopiero można koparka... A przecież tak powinno być jak zrobił. Po co do tego mieszać urzędnika?

  15. #175
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    " O nie, pytanie podstawowe jest takie - czemu to urzędnik ma decydować co i jak mogę postawić na swojej działce za swoje pieniądze? "
    - Urzędnicy przede wszystkim sprawdzają zgodność projektu z Planem Miejscowym, tym samym mają bardzo małe możliwości "decydowania " ( jeśli nie znikome lub żadne ) ! - kontrola przestrzegania Prawa jest czym innym niż jego ustalanie.
    " ... przeorać projekt "
    - można zawsze wydać Projekt Zamienny, jak się okazuje niekiedy warto
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  16. #176
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.318
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    - Urzędnicy przede wszystkim sprawdzają zgodność projektu z Planem Miejscowym,
    I do tego potrzebują projektu technicznego? Wystarczy kilka podstawowych danych. Na dobrą sprawę trudno to nawet nazwać koncepcją. Czemu mam do urzędu zanosić cały projekt jak jeszcze nie podpisałem umowy z wykonawcą żadnego etapu i nie jestem jeszcze zdecydowany na żadną technologię? Po co bez sensu mam płacić za projekt ław fundamentowych i więźby tradycyjnej - jak może będzie płyta i wiązary zaprojektowane przez konstruktora współpracującego z wykonawcą (a rozmawiam z trzema, bo nie wiem, kiedy będę mógł startować, który będzie miał termin i mnie do siebie przekona)?
    Co to urzędnika obchodzi, czy mam płytę, czy ławy? Czy mam sto gniazdek, czy pięćset? Czy mam tradycyjną więźbę, czy wiązary?

  17. #177
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    I do tego potrzebują projektu technicznego ?
    - to pytanie do Ustawodawcy
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  18. #178
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.318
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    I do tego potrzebują projektu technicznego ?
    - to pytanie do Ustawodawcy
    Jakoś wcześniej nie miałeś problemu z wyrażeniem swojej opinii w tym temacie. To:
    jak sobie czytam, to ktoś wpadł w Ustawie na " genialny pomysł ", aby Projekt Budowlany był po minimach i zawierał tylko i wyłącznie Projekt Zagospodarowania
    nie jest krytyka odchudzania papierologii do PnB? Ja to odebrałem jako propagowanie z Twojej strony zwiększania zakresu dokumentacji projektowej do PnB.

  19. #179
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Kaizen
    to co mogę " propagować ", to ( bez względu na moją opinię w temacie ) realizację całego " procesu inwestycyjnego " gdzie projekt jest jego częścią w sposób zgodny z przepisami ( bez względu na to jakie są ).
    - do tej pory był jeden PROJEKT BUDOWLANY zawierający :
    1.) Projekt Zagospodarowania Działki
    2.) Projekt Architektoniczno Budowlany w zakresie : Architektura + Konstrukcja + Instalacje sanitarne + Instalacje elektryczne
    dodatkowo ( do uzgodnienia z Inwestorem ) co najmniej PROJEKT WYKONAWCZY konstrukcji bez którego budynek trudno realizować
    - obecnie mamy jeden PROJEKT BUDOWLANY zawierający :
    1.) Projekt Zagospodarowania Działki
    2.) Projekt Architektoniczno Budowlany w zakresie : Architektura
    oraz " PROJEKT TECHNICZNY " ( WYKONAWCZY ) zawierający : Architektura + Konstrukcja + Instalacje sanitarne + Instalacje elektryczne
    przy czym zakres Projektu Technicznego nie jest uzgadniany z Inwestorem - musi być jako drugie opracowanie składane do Urzędu na etapie pozwolenia na użytkowanie.
    Reasumując, ( o ile dobrze czytam Ustawę ) mamy dwa opracowania ! :
    1 - zminimalizowany do architektury Projekt Budowlany
    2 - Projekt Wykonawczy ( Techniczny ) jako wymagany ! i składany również do Urzędu.
    ... z jednego opracowania zrobiły się dwa

    jak pisze samo Ministerstwo ( cytat omówienia zmian ) :
    " sam zakres całego projektu budowlanego, nie ulega znaczącej zmianie, zostają z niego natomiast wyodrębnione te elementy, które zgodnie z przepisami powinny być weryfikowane przez organ administracji architektoniczno-budowlanej od tych za które odpowiedzialni są wyłącznie projektanci."
    co nie zmienia faktu 2-etapowania Projektu na Budowlany i Techniczny
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  20. #180
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    i jeszcze jeden cytat z
    https://bip.kprm.gov.pl/kpr/bip-rady...ych-ustaw.html

    " wprowadzono w ustawie obowiązek dołączenia do zawiadomienia o rozpoczęciu robót budowlanych oświadczenia inwestora o zapewnieniu sporządzenia przez projektanta projektu technicznego. "
    " projekty branżowe, a wiec np. projekt konstrukcji, czy też projekty instalacyjne będą bowiem przedkładane do organu dopiero po zakończeniu budowy. "

    jw związane jest bezpośrednio z Projektem Wykonawaczym ( obowiązkowym ) ale również z inwentaryzacją powykonawczą i samymi nadzorami autorskimi, tak, aby realizacja obiektu była zgodna z Projektem Budowlanym i Technicznym, " za który odpowiedzialny jest projektant "
    Ostatnio edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI ; 04-06-2019 o 12:19
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

Strona 9 z 11

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony