dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 42
  1. #1

    Domyślnie rysy na laczeniu plyt g/k

    cze, mam taki problemik: plyty g/k 9.5mm polozone na suficie na stelazach metalowych, krecone srednio co 15 cm, laczenia na tasme + gipsar max i wykonczone gipsarem uni. na laczeniach na szerokosc pojawily sie cieniutkie rysy. dodam, ze stelaze sa rozmieszczone co 40 cm tak wiec na dlugosci 120cm plyta ma 4 punkty w ktorych jest przyczepiona: 2 na brzegach+2 przez srodek. nie wiem co jest nie tak i czemu to pracuje, czy niewlasciwe masy, mial byc bandaz zamiast siatki, laczenia tez powinny byc krecone do stelazy?

  2. #2

    Domyślnie

    Taki to już materiał.
    Jakość materiałów wspomagających wpływa wyłącznie na moment pojawienia się rys.
    Z czasem płyty jeszcze się obwieszą.

  3. #3
    Guest

    Domyślnie

    trudno powiedzieć... ja mam coś podobnego ale z 12.5 i jest OK od 2 lat
    jak masz wykończone połączenie ze ścianami? może tu jest problem...

  4. #4

    Domyślnie

    wykonczenie ze scianami na akryl. konsultowalem jeszcze dzis z gosciem, ktory robi te rzeczy, powiedzial,ze niema bledu w technologii, przyczyna moze byc tez np stary gipsar - kupilem go przed samym szpachlowaniem. a moze przyczyna tkwi w upalach? robilem kiegy z nieba lal sie zar, mose schlo zbyt szybko? naprezen nie powinno byc, bo gipsowalem po ok. tygodniu tak wiec plyty mialy czas sie ulozyc. rada znajomego: przerysowac rysy szpachelka, nalozyc rzedkiej masy, tac wyschnac ze dwa dni i potem szlif. Z kolei sasiad, ktory tez buduje i ma ten etap za soba poradzil mi na laczeniach plyt umieszczac tez odcinki stelazy, jest to madre? kto tak robi? teraz musialbym rwac czesc sufitu i dokrecac do tego stelaze. Nie wiem co zty fantem zrobic.

  5. #5

    Domyślnie

    Do Wiaterka.
    A jak są zamocowane szyny do konstrukcji drewnianej? Czy zastosowano kształtki pozwalające na kompensację szyn - coś na kształt litery U. Może jest zbyt sztywno połączone i pracująca więźba powoduje pęknięcia płyt.
    Mam ten temat przed sobą, więc też jestem zainteresowany tematem.

  6. #6

    Domyślnie

    do krzysztofh'a
    strop nad plytami jest betonowy, co 50cm mocowane wieszaki plaskie, do nich profile cd60 w jednej czesci - 4 m (pokoj ma akurat 4.4.15m) tak wiec jak plyta ma 2.6m to brakujace 1.4m jest do niej dolaczone i na tym, laczeniu pojawily sie rysy
    model sufitu o ktorym piszesz bede dopiero przerabial w drugiej czesci budynku - tam mam strop na legarach, ktorych rozstaw wynosi akurat 60cm ale jak znam zycie i budowlancow nie beda mialy idealnej plaszczyzny a tak mnie korci aby przyszpilic plyty do tych legarow bezposrednio; bede mial stelaz na wieszakach - wypoziomuje elegancko od gory i to juz powinno wystarczyc

  7. #7

    Domyślnie

    też miałem ten problem, zerwałem starą taśmę wyskrobałem starą szpachle i połączyłem płyty nową taśmą i Rigipsem z włóknami (drogie to!!!), minęło pół roku, na razie jest ok!
    ...wreszcie w swoim domu!

    _VV

  8. #8

    Domyślnie

    Wiaterek - jeżeli przed szpachlowaniem połączeń płyt (tych które nie są pocianiane czyli na krótszym boku płyty) wykonano nacięcia płyt czyli fazowania każdej płyty i potem dobrze zaszpachlowano dwukrotnie, to jak piszesz skoro pojawiły się rysy to istotnie masz pecha. Trudno znaleźć inne niedopatrzenia.

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pawel.k2

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Skąd
    Łódź
    Posty
    135

    Domyślnie Re: rysy na laczeniu plyt g/k

    Cytat Napisał wiaterek
    cze, mam taki problemik: plyty g/k 9.5mm polozone na suficie na stelazach metalowych, krecone srednio co 15 cm, laczenia na tasme + gipsar max i wykonczone gipsarem uni. na laczeniach na szerokosc pojawily sie cieniutkie rysy. dodam, ze stelaze sa rozmieszczone co 40 cm tak wiec na dlugosci 120cm plyta ma 4 punkty w ktorych jest przyczepiona: 2 na brzegach+2 przez srodek. nie wiem co jest nie tak i czemu to pracuje, czy niewlasciwe masy, mial byc bandaz zamiast siatki, laczenia tez powinny byc krecone do stelazy?
    Wg mnie powinny być płyty 12,5mm, zresztą producenci zalecają tak. 9,5mm zazwyczaj układa się jako warstwe podkładową. Na suficie płyta powinna być przykręcana poprzecznie do stelażu. Rozstaw 40cm między profilami jest OK, równie dobrze jest 50cm. Jesli chodzi o szpachle to wg mnie wyboru dokonałeś kiepskiego, rozumiem że przede wszystkim chodziło o cenę. Są jednak specjalne szpachle do płyt, te dobre to Knaufa i Rigipsa. Jeśli położyłeś siatkę samoprzylepną i nie dałes pod nią szpachli to to może być główną przyczyną spękań. Wykończenie przy ścianie akrylem to nie wszystko, nie powinno się przykręcać płyt do profila przyściennego.
    Opcji sporo. Teraz raczej trudno doszukać sie przyczyny spekań.
    Pozdrawiam

  10. #10

    Domyślnie

    Wyjaśnij proszę dlaczego nie powinno się przykręcać płyt do profilu przyściennego.

  11. #11

    Domyślnie

    wlasnie, dlaczego nie przykrecac?
    jesli nie to po co w ogole montowac profil - szkoda kasy i roboty?
    co do szpachli to tez mi sie tak wydaje, ten temat nie byl rozpoznany przeze mnie do konca...

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pawel.k2

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Skąd
    Łódź
    Posty
    135

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiaterek
    wlasnie, dlaczego nie przykrecac?
    jesli nie to po co w ogole montowac profil - szkoda kasy i roboty?
    co do szpachli to tez mi sie tak wydaje, ten temat nie byl rozpoznany przeze mnie do konca...
    Nie przykręcać dlatego by sufit był zdylatowany od ścian i pracował zgodnie ze stropem lub konstrukcją dachu. Przykręcając sufit z płyt do ścian narażamy spoiny na powierzchniach płyt. W miejscu połączenia sufitu i ściany wykonuje się tzw spoinę ślizgową. Mozna szczegóły zobaczyc na stronach producentów.
    Profil UD tzw przyścienny jest bardzo pomocny przy poziomowaniu, ogranicza trochę ruchy konstrukcji w pionie ale profile CD wkładane w nigo nie powinny być "na wcisk" tak by miały trochę luzu w poziomie. Konieczne wykończenie spoiny ściana sufit "na miękko" np za pomocą masy akrylowej - nie wyłączając wykonania spoiny j.w.
    Pozdro

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) BARD FORUM Avatar andre59
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    13.902
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie Rysy na połączeniach ciętych płyt gipsowo-kartonowych.

    W kilka dni po wykonaniu połączeń płyt g-k i pomalowaniu sufitu zauważyłem rysę na krawędziach ciętych.
    Oto moje spostrzeżenia:

    pojawiło się kilka dość krótkich rys na jednym z połączeń:


    krawędź rysy lekko odstaje od płaszczyzny sufitu (daje się wyczuć przy dotyku):


    po lekkim przyciśnięciu szpachelką rysa prawie znika, znak, że w tym miejscu gips odspoił się od taśmy flizelinowej:


    po odskrobaniu gipsu widać, że flizelina nie jest uszkodzona:




    tutaj widać małe wybrzuszenie biegnące wzdłuż połączenia krawędzi ciętych, prawdopodobnie też ulegnie zarysowaniu:


    Rysy pojawiły się w miejscu łączenia krawędzi ciętych.
    Połączenia te zostały podparte odcinkami profili CD60 i mają zfazowane do połowy grubości krawędzie tworząc rowek V.

    Po pierwszym zaszpachlowaniu, wklejeniu taśmy flizelinowej i wyschnięciu (24h) w miejscu rowka utworzyło się niewielkie wgłębienie (skurcz masy szpachlowej?).
    Po przeszlifowaniu nałożono drugą warstwę masy szpachlowej i pozostawiono na kilka godzin do wyschnięcia.
    Ponownie przeszlifowano połączenie.
    Następnie sufit zagruntowano i pomalowano dwukrotnie farbą emulsyjną.

    Zastosowałem płyty Rigips PRO. Rysy wystąpiły tylko na niektórych (dwóch) krawędziach ciętych. Na krawędziach wzdłużnych nic się nie pojawiło.

    Podejrzewam, że rysy są skutkiem pęcznienia masy szpachlowej wciśniętej w rowek V przyjmującej wilgoć podczas gruntowania i malowania.

    Czy ktoś ma jakieś sugestie?
    Jak Andre, Zosia-samosia, dom budował.
    Komentarze.
    punkt widzenia zależy od kąta patrzenia

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    strop żelbetonowy monolityczny

  15. #15
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    yaro

    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-457
    Posty
    322

    Domyślnie

    No zdjecia masz faNTASTYCZNE

    POZDRO
    Czasy sie zmieniły

    Fundamenty pełne

    Pozdro

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) BARD FORUM Avatar andre59
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    13.902
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał beton44
    strop żelbetonowy monolityczny
    gdzie?

    Cytat Napisał yaro
    No zdjecia masz faNTASTYCZNE

    POZDRO
    dziękuję
    gorzej z sufitem
    Jak Andre, Zosia-samosia, dom budował.
    Komentarze.
    punkt widzenia zależy od kąta patrzenia

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    gdzie?

    zamiast

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) BARD FORUM Avatar andre59
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    13.902
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał beton44
    gdzie?

    zamiast
    mam parterówkę
    Jak Andre, Zosia-samosia, dom budował.
    Komentarze.
    punkt widzenia zależy od kąta patrzenia

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    nie widzę przeszkód technicznych


    w budowie żelbetonowego monolitycznego stropu nad "parterówką"...



    było tu wiele takich wątków "czy strop drewniany czy żelbetowy taniej mi wyjdzie nad domem parterowym"


    może i taniej ale jak widać gorzej.....

    [/url]

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) BARD FORUM Avatar andre59
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    13.902
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    musztarda po obiedzie
    Jak Andre, Zosia-samosia, dom budował.
    Komentarze.
    punkt widzenia zależy od kąta patrzenia

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony