dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2189 z 2205
Pokaż wyniki od 43.761 do 43.780 z 44087
  1. #43761
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał R&K Zobacz post
    i ja sie po dłuższej przerwie przywitam

    pisałem chyba i tu (a napewno w dziennku)
    załozyłem 10KW paneli
    wczoraj zmienili mi licznik

    i teraz pytanie

    musze wrocic (przeprosic się z) do PGE
    bede podpuisywal na dniach nowa umowe

    przy panelach ktora taryfa najlepiej sie sprawdza i dlaczego ??

    minaleo wiele lat ... jakos nie chce mi sie samemu studiowac tematu
    troche postanowwilem pojsc na latwizne

    bede wdzieczny za odpowiedzi
    R&K ??
    A mówiłem X lat temu,myślcie ludzie
    Coby Ci odświeżyć pamięć, po 9 latach z pompą ciepła, nie mam zamiaru pakować PV do domu

  2. #43762

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Bzdura nie ma czegoś takiego jak transfer energii w umowie prosumenckiej
    Nom.
    Nie wiem, miałem na myśli rozliczenie.
    Mogłeś mnie poprawić należycie
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  3. #43763

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Jeśli planujesz pc to nawet ze względu na awarie i użycie grzałek warto
    Ma kable.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  4. #43764
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    .., nie mam zamiaru pakować PV do domu
    Ato akurat głupie na starych zasadach daje zarobić. Po prostu odmrażasz sobie uszy na złość mamie
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  5. #43765

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    R&K ??
    A mówiłem X lat temu,myślcie ludzie
    Coby Ci odświeżyć pamięć, po 9 latach z pompą ciepła, nie mam zamiaru pakować PV do domu
    Masz porządnie ocieplony dom parterowy to i zużycie niewielkie, natomiast wielu już dziś pomimo wysokiego COP swojej pompy mają znaczący udział kosztów grzania w wydatkach za utrzymaniu budynku. Problem będzie skokowo narastał więc jeśli tylko kogoś stać dobrze jest minimalizować ilość energii potrzebnej z zewnątrz.

    Oczywiście przy kablach potrzeba jej w teorii 3 razy więcej, ale tylko w teorii. Zgodnie z ustaleniami forumowymi czym lepiej ocieplony dom tym wkład zysków bytowych w utrzymanie temperatury rośnie, a więc COP pompy dotyczy nie 100% skonsumowanej energii cieplnej tylko mniej. Ile mniej? W każdym domu inaczej, a a w takim pasywnym 2 godziny słońca zastępują system CO.
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  6. #43766
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  7. #43767

    Domyślnie

    Cytat Napisał R&K Zobacz post
    i ja sie po dłuższej przerwie przywitam

    pisałem chyba i tu (a napewno w dziennku)
    załozyłem 10KW paneli
    wczoraj zmienili mi licznik

    i teraz pytanie

    musze wrocic (przeprosic się z) do PGE
    bede podpuisywal na dniach nowa umowe

    przy panelach ktora taryfa najlepiej sie sprawdza i dlaczego ??

    minaleo wiele lat ... jakos nie chce mi sie samemu studiowac tematu
    troche postanowwilem pojsc na latwizne

    bede wdzieczny za odpowiedzi
    Przychylam sie do tego ci napisał gawel. Nie wiem jak detalach wyglądają ceny w PGE, ale i tak pewnie G12w będzie najkorzystniejsza.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  8. #43768

    Domyślnie

    witam wszystkich, chciałem się podzielić moimi rozwiązaniami działającymi już 3 sezon grzewczy. Do tych rozwiązań skłoniły mnie posty na wątku dotyczącym głównie bufora ciepła pomysłu Adama. Miało być oszczędnie bezawaryjnie i bezobsługowo.
    Co zrobiłem - ocieplenie to podstawa u mnie wychodzi dom ok. 3 litrowy. Jak do tego dojdziemy to już kwestia indywidualna. Ja wybrałem dużą bezwładność - czyli beton i silikaty - ocieplenie to styropian i wełna na dachu. Ogrzewanie to 3 grzałki w buforze 3x2kw w sumie 18kw. Działają dwie jedna w zapasie. Jestem na taryfie G12AS. Bufor 850 litrów ocieplony 20cm wełny, dom 200m2 ale dużo pustek i bardzo wysoki parter dlatego kubatura prawie 600m3. W całym domu jest podłogówka. Bufor z dwoma wężownicami przewymiarowanymi miedzianymi do CWU i solarów /na dachu dwa solary ok. 5m2/ Solary dają ciepłą wodę od kwietnia do października. Zużycie prądu w zależności od zimy od 9000 do 12000 kwh /12000 ostatnia zima/. W tym jest wszystko trzy komputery, alarm, płyta indukcyjna i cała reszta. Na ogrzewanie wychodzi od 6000 do 9000kwh wszystko w taniej taryfie. Jeden sterownik w domu w centralnej części, ze względu na dużą bezwładność budynku ustawiona jedna temperatura 20 stopni, histereza 0,2 stopnia. Grzałki ustawione na osobnym sterowniku załączenie 22.30 praca do osiągnięcia temperatury w buforze 65 stopni (przy dużych mrozach -20 jak w zeszłym roku włączyłem trzecią grzałkę i temp. na 80 stopni) nie dłużej niż do 5.30 /czujnik w środkowej części bufora/. Na podłogówce ustawione 28 stopni.
    Oczywiście mam też rekuperator plus GGWC. W lipcu w tym roku zamontowane solary 10kw.
    Uwagi: Trzeba pamiętać o zmianie czasu sterownik od grzałek sam się nie przestawia, druga sprawa to solary w lecie przy dłuższej nieobecności /ponad tydzień/ ktoś musi spuścić ciepłą wodę z bufora. Odnośnie solarów - trzeba mieć UPSa w razie braku prądu w okresie letnim.

  9. #43769

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Owszem musisz wrócić i pozostać na 15 lat w terytorialnym osd.

    Jeżeli chodzi o taryfę to polecam g12w obejmuje g12w oraz wszystkie weekendy i święta państwowe to ponad 120dni /rok.

    W PGE jest bilansowanie międzyfazowe i międzystrefowe. Nic ci nie przepadnie. Naturalnie masz zawsze przewagę taryfy I. Natomiast odwrotnie w nocy i weekendy kiedy zużycie jest większe masz stawkę tańsza. Gdybys musiał dokupic to zawsze taniej.

    I mnie prąd jest po 74gr I oraz 38gr II . Średnia cena z faktury za 1 kWh 49 groszy. G11 jest gorsza. Jeśli planujesz pc to nawet ze względu na awarie i użycie grzałek warto

    Tarfe można zmienić za darmo co 12 miesięcy
    Pamiętaj o okr rozl albo rok albo 6muesiecy zaden inny
    Sugerowałbym jednak stosować nowy cennik wchodzący od nowego roku. Tj. 0.9464 zł w I i 0.50 zł dla PGE.

  10. #43770

    Domyślnie

    To podaj ceny z 94r. jak nie ma to znaczenia.

  11. #43771
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    chodzi mi o okresy rozliczeniowe przy PV i taryfy a ty wyjeżdżasz z cennikiem żalisz się czy chwalisz? Przy Pv dobranych właściwie w ogóle nie płacisz za prąd więc może być i po 5 zł . Co innego ceny towarów i uslog ale przy wysokich cenach producenci nie beda mieli wyboru albo pv albo urząd pracy i bezrobocie.
    Gawle, weź już nie pier...
    PV zapewne gratis dają.
    Nie dają gratis.
    A ja raz,że kładę laske na PV a dwa, że zbytnio nie interesuje mnie cena prądu bo i tak dzięki COP mam 1kWh tańszą trzykrotnie

    Odsyłając do historii, "kablarze" w obecnej Polsce pisowskiej będą mieli jednak ciepło,chyba, że podepna pod kable własne bąki
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 30-12-2021 o 02:14

  12. #43772
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  13. #43773
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Gawle, weź już nie pier...
    PV zapewne gratis dają.
    Nie dają gratis.
    A ja raz,że kładę laske na PV a dwa, że zbytnio nie interesuje mnie cena prądu bo i tak dzięki COP mam 1kWh tańszą trzykrotnie

    Odsyłając do historii, "kablarze" w obecnej Polsce pisowskiej będą mieli jednak ciepło,chyba, że podepna pod kable własne bąki
    Tak jak pisze gaweł mam 4,55kWp za ok 12k wystarcza to aby nie płacić za drogi prąd i część taniego. Płacę za ok 3000-4000 kWh taniego prądu.
    Czas zwrotu instalacji bez uwzględniania podwyżek ok5,2roku po podwyżkach znacząco przyspieszy NIESTETY. Taka instalacja po okresie spłaty będzie dawała olbrzymi zwrot % do końca swojego "życia ". Zarobi na siebie kilka razy uwzględniają cwzrost kosztów energii. Trudno to powiedzieć o instalacji ok 10kWp zapakowanej pod korek a nawet na górkę.

    Tania energia za ok 40gr to ciągle tania energia cena bez tych ich Tarcz
    Ostatnio edytowane przez kulibob ; 30-12-2021 o 07:03
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  14. #43774
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    oj chyba te 40 gr to bez przesyłu albo tauron u mnie tak różowo nie jest 51 po podwyżce.
    Tyle wychodzi w eneii ok 40gr i ok 95gr po podwyżkach z pełnym watem. Dokładnie policzę jak w marcu dostanę future.

    Jeszcze potrzeba podwyżki o ok 35% aby zrównać się z g11 sprzed lat
    Ostatnio edytowane przez kulibob ; 30-12-2021 o 07:28
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  15. #43775

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Ile to szczęście kosztowało?
    Ze co że drogo
    - trzy grzałki - nie wiem z 1000-1200zł
    - bufor czarna stal - 5000-6000zł na zamówienie - dużo miedzi w środku, dostałem dotację 5000zł na solary z buforem /solary plus montaż z grupą pompową ok. 6000zł - kupiłem 2 x firmy Watt która padła i miałem za pół ceny/
    - podłogówka w całym domu - robiłem sam - czyli 2 krążki po 600m /bardzo gęsto układałem 10-15cm/ + dobry kołowrotek do tego - wydałem na niego z 400zł - czas 2 tygodnie + folia i obrzeża + wypożyczenie maszynki do cięcia styropianu - to co zostało z ocieplenia pociąłem na 2cm plastry i poszło pod pętle jeszcze klipsy do rurek + dwa rozdzielacze 2x12
    - rekuperacja - z 5000zł za reku + cała reszta skrzynki rozprężne, peszle - może drugie 5000zł - robocizna własna - 3 tygodnie pracy pewnie - miałem magika z forum muratora który za parę puntów chciał 20000zł - ja zrobiłem w każdym pomieszczeniu za ułamek tej ceny
    - GGWC - praca koparki 1 dzień + materiał czyli 200m rurki PE - ułożenie własne - może z 1000zł by wyszło plus 500zł grupa pompowa + 1200zł wymiennik
    - obecnie fotowoltaika - 10kW - ok. 30000zł minus dopłata 3000zł
    - do tego sterowniki - każdy po 100-200zł mam cztery
    Zlicz razem to ci wyjdzie i dodaj nie wyceniony materiał
    Ostatnio edytowane przez adam_bo ; 30-12-2021 o 07:51

  16. #43776

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Wyszło ok 45 tys a i fotowoltaika w dobrej cenie. Tragedii nie ma jestem na tak. Z tym ze jestem przeciwnikiem ogrzewań wodnych. Zrezygnowałem z takiego rozwiązania 18 lat temu i jak na razie nie znalazłem uzasadnienia dla instalacji wodnej. Gdybym 18 lat temu założył gaz i wodne co zamiast ogzrewania elektrycznymi atlanticami to porównójąc koszty eksploatacyjne i iwestycyjne gaz i wodne co jeszcze były droższe niż ogzrewanie elektryczne. Obecnie podstawą ogrzewania jest klimatyzator grzejniki sa uzupelniające nie zawsze i mam PV więc nawet gdyby gaz nie zdrożał to jest nie do przyjecia.

    Gdybym się budował to prawdopodobnie zrobiłbym ogzrewanie klimą ale z wymiennikiem kanałowym
    Instalacja wodna ma uzasadnienie jeżeli komuś zależy na dywersyfikacji. Mam możliwość podłączenia czegokolwiek do bufora - pompy pow-woda, kominka z płaszczem itp. Solary dają mi jak to sobie kiedyś liczyłem ok. 3000-4000kwh zakumulowanych w buforze i darmowej ciepłej wody od kwietnia do października. Po dołożeniu jeszcze 5kw fotowoltaiki płacę jedynie za zimną wodę i śmieci. Kiedyś nie było fotowoltaiki w takich cenach obecnie brałbym pod uwagę kable, zwiększyłbym na maksa ocieplenie, , betonowy strop i grzanie wyłącznie nocą ale na niskich temperaturach i maksymalnie długo tak żeby nie przegrzewać ale zakumulować ciepło w podłodze. Buforem wtedy byłby beton a nie woda. Kable kładzione oczywiście bez izolacji na stropie. No i oczywiście silikaty (jeżeli ktoś był w domu z silikatów to wie o czym piszę - jest zupełnie inny komfort przebywania silikaty regulują świetnie wilgotność mam zawsze w okolicach 45%) Jedyny problem to fakt że na fotowoltaikę za chwilę będzie za późno - nie będzie bilansowania a magazyny energii to może za 20 lat będą opłacalne. Jeżeli ktoś myśli o garażu poza bryłą budynku lub odizolowanego od bryły to proponuję porządnie ocieplić fundamenty po zewnętrznej stronie minimum na 1m głębokości grubość ocieplenia jak dla ścian, PODŁOGA BEZ OCIEPLENIA - tak zrobiłem w garażu temperatura zawsze jest powyżej zera przy minus 12 miałem plus 3-4. przy -20 temperatura w okolicy zera stopni. W lecie oczywiście chłodniej niż w domu.
    Ostatnio edytowane przez adam_bo ; 30-12-2021 o 12:52

  17. #43777
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Tom1000k
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Kędzierzyn-Koźle
    Posty
    560

    Domyślnie

    Temat umarł. Ktoś jeszcze grzeje prądem z COP=1 w tych trudnych czasach?
    Dom przedwojenny, 60m² ogrzewane 22-23°C, plus 60m² poddasze 45° nieogrzewane.
    Ogrzewanie: Pompa ciepła PW "tymi ręcami" - 2,9kW, 100% grzejniki przewymiarowane + w rezerwie klima 2,9kW
    Ocieplenie: ściany 13cm styropian, strop 5cm styropian, dach 20cm wełna mineralna, podłoga 5cm styropian.
    Rekuperacja "tymi ręcami"- wymiennik Siwicki, wentyle EBM R3G220-RC05-03 płynna regulacja, filtry f5, f9, 5kg filtr węglowy.
    PV 9,92kWp Wschód-Zachód 32x Sharp 310, SolarEdge.

  18. #43778
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tom1000k Zobacz post
    Temat umarł. Ktoś jeszcze grzeje prądem z COP=1 w tych trudnych czasach?
    Tak w 50 %

  19. #43779
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.555
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tom1000k Zobacz post
    Temat umarł. Ktoś jeszcze grzeje prądem z COP=1 w tych trudnych czasach?
    Tylko kaizen ale on w domu grzeje drukarką 3d i i na cwu zużywa tyle ile singiel pracujący w delegacji.

  20. #43780
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    Tylko kaizen ale on w domu grzeje drukarką 3d i i na cwu zużywa tyle ile singiel pracujący w delegacji.

Strona 2189 z 2205

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony