dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 11
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 207
  1. #21

    Domyślnie

    ale położenie skrętki jak na razie jest sporo tańsze (na etapie stanu surowego)

    poza tym ja okablowanie strukturalne traktuję jako sieć która będzie mogła mi połączyć dowolne 2 punkty w domu. daję w każdym pokoju gniazdko 2xRJ45 również w garażu i koło pieca CO. jak będę chciał sterownik pieca mić w salonie to wepnę go do gniazdka w salonie jak w sypialni to w sypialni - inne sterowania też się da zrobić. Oczywiście podobnie będzie z wpięciem telefonu.

  2. #22
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    klakons

    Zarejestrowany
    Jun 2007
    Posty
    67
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Nie no, pewnie że tak. Ja piszę, że istnieją różnego typu alternatywy w zależności od tego czy ktoś nie chce mieć za dużo kabli (wtedy można zrobić wifi albo HomePlug) albo ktoś chce mieć dom porządnie okablowany Kwestia gustu i realnych potrzeb.

  3. #23

    Domyślnie

    No właśnie tutaj sprawa przyszłości - po skrętce można puścić wszystko, co niskonapięciowe i niskoprądowe, a więc telefon, czujnik do kotła, oczywiście sieć komputerową, dodatkową czujkę do alarmu, domofon, i mnóstwo innych rzeczy.
    Natomiast rozwiązania typu WiFi, Powerline itp. umożliwiają w prosty sposób puszczenie tylko sieci. Oczywiście, można np. telefon przerobić na VoIP i puścić też po sieci, być może dałoby się i czujnik do kotła tak zrobić: po prostu postawić po obu stronach po małym komputerze z linuksem i jeden by pakował sygnał w sieć, drugi by odpakowywał (jak zawijanie i rozwijanie cukierka). Ale to już kosztuje znaaaacznie więcej niż kabel.

    Tak więc, moim zdaniem, położenie nadmiarowych kabli daje nam sporą elastyczność na przyszłość za umiarkowane pieniądze (kable są stosunkowo tanie). Pamiętajmy, że wciąż pojawiają się na rynku nowe urządzenia, które być może kiedyś będziemy chcieli mieć.
    Natomiast rezygnacja z położenia nadmiarowych kabli przed tynkami oznacza, że albo nie będziemy nigdy mogli zrobić niektórych rzeczy, które może kiedyś wpadną nam do głowy, albo będziemy musieli puszczać kable po wierzchu (ewentualnie się wkuwać + gipsowanie, malowanie i ogólny syf w domu).

    Wybór jest sprawą indywidualną
    GL-189 Olszewnica Stara
    Hobby: zwariowane pomysły, zawracanie głowy i takie tam różne...
    Zlot Forum 2009.06.27 Urzut: http://forum.muratordom.pl/spotkanie-forum,f138.htm

  4. #24
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar andy_n
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    672
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    162

    Domyślnie

    Bigbeat
    Bardzo dobra puenta

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał klakons
    Nie no, pewnie że tak. Ja piszę, że istnieją różnego typu alternatywy w zależności od tego czy ktoś nie chce mieć za dużo kabli (wtedy można zrobić wifi albo HomePlug) albo ktoś chce mieć dom porządnie okablowany Kwestia gustu i realnych potrzeb.
    A wytłumacz potem żonie, że dodanie dodatkowego domofonu w kuchni będzie kosztowało grube $$$, bo nie ma kabla w ścianie, a rozwiązania bezprzewodowe kosztują (jeśli w ogóle istnieją)
    No i na pewne rzeczy nie ma alternatyw bezprzewodowych - i raczej nie będzie.
    GL-189 Olszewnica Stara
    Hobby: zwariowane pomysły, zawracanie głowy i takie tam różne...
    Zlot Forum 2009.06.27 Urzut: http://forum.muratordom.pl/spotkanie-forum,f138.htm

  6. #26
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    Właśnie się dowiedziałem od swojego hydraulika, że sterownik do kotła będzie radiowy. Ale i tak puszczę skrętkę

    Domofon w kuchni - dopisane do listy. Będzie wyjściowo jedna słuchawka w w holu, jedna na piętrze. I może kiedyś 3 w tej kuchni, bo z niej jest widok na wejście.

  7. #27

    Domyślnie

    Osobiście nie cierpię sterowników radiowych z jednego powodu - trzeba pilnować baterii
    Pomyślmy co będzie, jeśli wyjedziemy na ferie zimowe, i w tym czasie padnie bateria od sterownika? Mróz w domu, porozsadzane przez lód rury itp

    Oczywiście to jest bardzo czarna wizja, ale pamiętajmy, że wszelkie sterowniki radiowe czy alarmy bezprzewodowe zostały wymyślone jako obejście problemu braku kabli w już wykończonych i użytkowanych obiektach, i traktowanie ich jako alternatywa kabli jest chyba nieco krótkowzroczne, i jest generalnie nieporozumieniem

    No i pamiętajmy, że dobre radio (tzn. niezawodne i nie dające się łatwo zakłócić) jest drogie - o kilka rzędów wielkości droższe, niż kable.

    Na koniec mały przykład z moich doświadczeń zawodowych: duża firma logistyczna (magazyny) używająca sieci radiowej do inwentaryzacji i przyjęcia towatu na magazyn (latają goście z takimi pistolecikami ze skanerem kodów kreskowych, wyświetlaczem i klawiaturką) zgłasza problem, że w niektórych porach dnia w części magazynu urządzenia przestają komunikować się z serwerami. Nie będę opisywał dokładnie ruchów, jakie robiliśmy w celu namierzenia problemu, ale okazało się, że winna była.... kuchenka mikrofalowa, znajdująca się w jadalni na antresoli blisko jednego z access pointów. Po prostu zarówno radio WiFi, jak i wszystkie kuchenki mikrofalowe chodzą w paśmie 2.4GHz, i jeśli kuchenka jest za blisko urządzeń radiowych, kiedy działa blokuje ich odbiorniki.
    Identyczny efekt można zaobserwować w domu, stawiając laptoka połączonego z netem przez WiFi w pobliżu kuchenki mikrofalowej. Kiedy włączymy kuchenkę (żeby rozmrozić kolejną bułkę z zamrażalnika), jakość połączenia radiowego znacznie się pogorszy - włącznie z zerwaniem połączenia.
    W tym samym paśmie chodzą jeszcze np. niektóre systemy kamer bezprzewodowych i sporo innych rzeczy.
    GL-189 Olszewnica Stara
    Hobby: zwariowane pomysły, zawracanie głowy i takie tam różne...
    Zlot Forum 2009.06.27 Urzut: http://forum.muratordom.pl/spotkanie-forum,f138.htm

  8. #28

    Domyślnie

    podajcie konkretny typ skrętki, która kategoria?

    piotrm74

  9. #29

    Domyślnie

    Ta słuchawka na piętrze - doskonały pomysł. A wniosek z dyskusji jeden: okablować się na maxa przed tynkami. Swoją drogą, niezłe masz zacięcie Bigbeat - sąsiedzie. Pozdrawiam.
    ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrm74
    podajcie konkretny typ skrętki, która kategoria?
    Koniecznie kategoria 5 - da Ci to gwarantowane pasmo ponad 100Mbps. Oczywiście można dać 5E - jeśli znajdziesz w podobnej cenie, ale i tak z tego nie skorzystasz, bo gwarantowane pasmo 1Gbps wymaga zastosowania b. dobrych gniazd LAN z certyfikacją na 5E (b.dobrych = b.drogich).
    Kategoria 4 praktycznie nie istnieje (przynajmniej nikt rozsądny jej nie sprzedaje, bo nikt rozsądny jej nie kupuje). Kategoria 3 to telefon + ISDN, czyli w zasadzie to, co oferują zwykłe kable teletechniczne (np. domofonowe).
    Oczywiście typowa skrętka 4-parowa (8 żył) - inną zresztą b. trudno jest kupić.
    A producent - do zastosowań domowych całkowicie dowolny.
    I jeszcze jedno: radzę zwrócić uwagę, że skrętka w marketach budowlanych jest prawie 2x droższa niż taka sama skrętka w małych sklepach komputerowych (małych, tzn. nie w Vobis, ale w sklepie za rogiem, gdzie dwóch studentów składa kompy i kładzie małe sieci - chwała studentom, że kupują kabel w hurtowniach komputerowych, a nie w hurtowniach elektrycznych).
    GL-189 Olszewnica Stara
    Hobby: zwariowane pomysły, zawracanie głowy i takie tam różne...
    Zlot Forum 2009.06.27 Urzut: http://forum.muratordom.pl/spotkanie-forum,f138.htm

  11. #31

    Domyślnie

    Cytat Napisał veronka
    Swoją drogą, niezłe masz zacięcie Bigbeat - sąsiedzie. Pozdrawiam.
    ???????????????????????????? ^^^^^^^^ ??????
    Sąsiadka? Tutaj?
    GL-189 Olszewnica Stara
    Hobby: zwariowane pomysły, zawracanie głowy i takie tam różne...
    Zlot Forum 2009.06.27 Urzut: http://forum.muratordom.pl/spotkanie-forum,f138.htm

  12. #32
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    Cytat Napisał veronka
    Ta słuchawka na piętrze - doskonały pomysł. A wniosek z dyskusji jeden: okablować się na maxa przed tynkami. Swoją drogą, niezłe masz zacięcie Bigbeat - sąsiedzie. Pozdrawiam.
    Mam nadzieję, że mi ten karton 300m starczy na okablowanie. Chociaż powoli zaczynam mieć wątpliwości jak na samą instalację telewizyjną poszło 100m i podobnie nagłośnienie. Ale to w razie czego się dokupi na poddasze kolejny karton.

  13. #33

    Domyślnie

    Bigbeat - sąsiadka o rzut beretem do sąsiedniej wioski pod lasem. A tutaj..... taki temat fascynujacy....
    ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy

  14. #34

    Domyślnie

    No ładnie Jak zobaczysz kiedyś huskiego, a raczej huską, z niebieskimi oczami biegającą luzem, to daj proszę znać, bo pewnie znowu mi uciekła

    A temat - czy fascynujący... No cóż, wolę liski i sarenki, biegające wieczorem po polu
    Ale nie ukrywam, że wejście w budowlankę (oczywiście na zasadzie poznawania wierzchołka góry lodowej - bo prawdziwi fachowcy siedzą w temacie dziesiątki lat) znacznie poszerza horyzonty i jest samo w sobie fascynujące. Tylko czy od tego poszerzania horyzontów kiedyś nie pęknie mi łeb - nie wiem...
    GL-189 Olszewnica Stara
    Hobby: zwariowane pomysły, zawracanie głowy i takie tam różne...
    Zlot Forum 2009.06.27 Urzut: http://forum.muratordom.pl/spotkanie-forum,f138.htm

  15. #35
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dzabij

    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Skąd
    Henryków Urocze gm. Piaseczno
    Posty
    2.194

    Domyślnie

    Mam dwa pytanka :

    - odkurzacz centralny - czy kabel sterujący od gniazda do jednostki centralnej ciągnie się osobno, czy jest on jakoś połączony z rurami systemowymi ? Jeżeli osobno to jaki kabel (zwykły sygnałowy - telefoniczny, czy jakiś prądowy ?)
    - splitery - czy wystarczy kabel telefoniczny ?

    Pzdr

    Dawid

  16. #36

    Domyślnie

    Odkurzacz: zwykle jest to obwód niskoprądowy, 24V. Producenci jednak zalecają użycie typowego kabla 2 żyłowego z linki 0.5mm2 lub 0.75mm2 (taki kabel, jak do lampki nocnej ). Niby wystarczyłby telefoniczny, ale telefoniczny jest po prostu za delikatny mechanicznie i mógłby ulec uszkodzeniu podczas prac związanych z wylewaniem wylewek.
    Kabel ten prowadzi się zwykle wzdłuż rur, przy samych rurach. Niektórzy zalecają dodatkowo w peszlu, inni producenci o tym nie piszą. Ja u siebie dałem bez peszla, ale kumpel kładł sobie w peszlu.

    Splitery (do tunera SAT) - daj skrętkę.
    GL-189 Olszewnica Stara
    Hobby: zwariowane pomysły, zawracanie głowy i takie tam różne...
    Zlot Forum 2009.06.27 Urzut: http://forum.muratordom.pl/spotkanie-forum,f138.htm

  17. #37

    Domyślnie

    Cytat Napisał Trociu
    Mam nadzieję, że mi ten karton 300m starczy na okablowanie. Chociaż powoli zaczynam mieć wątpliwości jak na samą instalację telewizyjną poszło 100m i podobnie nagłośnienie. Ale to w razie czego się dokupi na poddasze kolejny karton.
    jeżeli będziesz ciągnął większe odległości po 2 kable (do podwójnego gniazdka ) to dużo wygodniej robi się to mając 2 kartony
    Po prostu ustawiasz 2 obok siebie i ciągniesz

    Naprawdę duża wygoda.

    ja zastanawiam się czy mi starczy 600m skrętki - ale będę w części wykorzystywał ją do okablowania alarmu

  18. #38

    Domyślnie

    Cytat Napisał pierwek
    jeżeli będziesz ciągnął większe odległości po 2 kable (do podwójnego gniazdka ) to dużo wygodniej robi się to mając 2 kartony
    Po prostu ustawiasz 2 obok siebie i ciągniesz
    Dobrą zasadą jest też numerowanie kabli na każdym końcu za pomocą pisaczka niezmywalnego. Najlepiej na każdym końcu kabla nanieść numer ze trzy razy w odległościach np co 10cm. Potem jak się utnie przy zarabianiu to jest szansa że numerek zostanie. A jak się nie da numerków to trudno, tylko potem trzeba się odnaleźć wśród tych kabli. Jak ktoś planuje dwa kabelki to pikuś, ale jak będzie ze 20 punktów to już gorzej.

  19. #39

    Domyślnie

    ...
    Kto pyta jest głupcem przez pięć minut, kto nie pyta wcale jest głupcem przez całe życie

  20. #40

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw
    podsumujmy przed tynkami w domku mam powiesić kabelki od:

    elektryki
    odkurzacza centralnego
    alarm
    telewizja w tym splitery do wizji
    kabelek do pieca CO
    dzwonek domofon albo wideodomofon
    komputer i telefon
    kino domowe

    coś przegapiłem ??
    - sterowanie bramy wjazdowej z jednego lub kilku punktów ( u mnie z piwnicy, kuchni - przy domofonie i na poddaszu. Jak oczekujesz gości późnym wieczorem to nie musisz biegać po całym domu żeby ich wpuścić.
    - myślę jeszcze nad przewodem głośnikowym w łazience (tylko dla własnej wygody )
    - sterowanie światłem ogrodowym - z salonu.
    - gniazdo 230V hermetyczne na tarasie (wyłączane w salonie)
    - dodatkowo w rogach budynku (zaraz obok skrajnych krowi umocowałem rurki 22mm, żeby docelowo poprowadzić tam kiedyś przewody do kamer i oświetlenia. (oczywiście najlepiej sprowadzić te przewody od kamer do jednego miejsca na poddaszu i jednym koncentrycznym (lub dwoma) przewodami "zjechać" na dół tam gdzie będzie TV.

    Pozdrawiam

Strona 2 z 11

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony