dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 3
Pokaż wyniki od 41 do 56 z 56

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) ENCYKLOPEDIA LINKÓW Avatar cieszynianka
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    13.035

    Domyślnie

    Oczywiście, że ma być obliczone, ale te 60 % powierzchni podłogi to jest wielkość orientacyjna. Podałam ją dlatego, bo niedawno ktoś ze znajomych pytał mnie czy przy ogrzewaniu ściennym wszystkie ściamy pomieszczenia
    muszą być orurowane.
    Co do wyliczeń, owszem, mają być, ale w niektórych pomieszczeniach oraz strefach niektórych pomieszczeń kazałam zagęścić rurki, żeby mieć większy zapas mocy grzewczej. Zawsze mogę zmniejszyć temperaturę, jeśli będzie zbyt ciepło, a po zrobieniu podłogi rurek już nie dołożę!

  2. #2

    Domyślnie

    [quote="bobvilla"]Podłogówka jest o około 20% droższa od zwykłego ogzrewania.


    czy aby na pewno?
    słyszałem opinie ze temperatura w obiegu jest niższa i piec nie musi "chodzić na wysokich obrotach"

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) ENCYKLOPEDIA LINKÓW Avatar cieszynianka
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    13.035

    Domyślnie

    Owszem, wykonanie podłogówki jest droższe, ale eksploatacja tańsza. Dlatego, że wystarczy niższa temperatura wody w obiegu (trzydzieścikilka stopni) mam piec kondensacyjny, który bez problemu może pracować na niskich temperaturach i ma doskonałą sprawność. Pisząc o zagęszczeniu rurek mam na myśli moc, to znaczy im ich gęściej, tym niższa temperatura wody potrzebna do ogrzania danej powierzchni. Gdyby były rzadziej ułożone, to aby osiągnąć tę samą temperaturę w pomieszczeniu musiałaby płynąć cieplejsza woda. Po prostu gdzie niegdzie mam większy zapas mocy, tak na wszelki wypadek.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał cieszynianka
    Owszem, wykonanie podłogówki jest droższe, ale eksploatacja tańsza. Dlatego, że wystarczy niższa temperatura wody w obiegu (trzydzieścikilka stopni) mam piec kondensacyjny, który bez problemu może pracować na niskich temperaturach i ma doskonałą sprawność. Pisząc o zagęszczeniu rurek mam na myśli moc, to znaczy im ich gęściej, tym niższa temperatura wody potrzebna do ogrzania danej powierzchni. Gdyby były rzadziej ułożone, to aby osiągnąć tę samą temperaturę w pomieszczeniu musiałaby płynąć cieplejsza woda. Po prostu gdzie niegdzie mam większy zapas mocy, tak na wszelki wypadek.
    dzieki , masz podłogówke w całym domku?

  5. #5

    Domyślnie

    fotograf napisał:
    tak sie nie da, żeby były podobnej długości - jeden pokój ma 12m2 a drugi 15 i co wtedy?
    Otóż da się. Np. można pętle podzielić na dwie. Chodzi o to by uniknac sytuacji że 9 pętli ma 50m a jedna 90m.
    [/quote]
    Bob

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    fillette

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Posty
    227
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    71

    Domyślnie

    Czytam czytam i wraz do mnie nie dotarło te 80- 90zl/m2 to liczycie wszystko tz. styropian, wylewka rurki i robocizna bez podłączenia pieca i całej kotłowni czy rurki i robocizna bez podłączenia całej kotłowni czy jeszcze inaczej?

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sasha
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    1.613
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    46

    Domyślnie

    Cytat Napisał fillette
    Czytam czytam i wraz do mnie nie dotarło te 80- 90zl/m2 to liczycie wszystko tz. styropian, wylewka rurki i robocizna bez podłączenia pieca i całej kotłowni czy rurki i robocizna bez podłączenia całej kotłowni czy jeszcze inaczej?
    dziwnie liczysz
    jak umawiass się z najsterem na postawienie 200 m2 ścian to też z tynkami i malowaniem??

    Wykonanie podłogówki te 80-90 zł /m2 obejmuje wszystko łącznie z matą i przygotowanie terenu pod posadzki.
    Pozdrawiam
    Nasz domek
    Postępy

    / MIESZKAMY /

  8. #8
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    los_adamos

    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam serdecznie... jestem tu nowy...

    Proszę mi powiedzieć ile będzie mnie kosztowała kompleksowa instalacja ogrzewania podłogowego na 100 m2 wraz z wykonaniem projektu?
    Budynek jest w miarę dobrze zaizolowany, dlatego myślę, że wężownica będzie z rozstawem ok 20-25 cm. Podłogówka będzie w 4 pomieszczeniach : 45, 30, 15, 10 m2. Zasilanie póki co będzie wysoko temperaturowe, ale z biegiem czasu mam zamiar przejść na pompę ciepła. Nie interesuje mnie wersja skrajnie najtańsza, ani najdroższa. Instalacja ma być wykonana poprawnie, dokładnie i z zachowaniem wszystkich etapów. Sterowanie chcę mieć elektryczne z każdego pomieszczenia.

    Proszę o podanie ceny materiałowej jak i robocizny. Jeśli to możliwe to proszę o zestawienie materiałów - nie chodzi o producenta i ilość, tylko tego co będzie potrzebne np. czy rozdzielacz z mieszaczem, czy innego typu system obniżający temperaturę zasilania.

    Aaa.. zapomniałbym... chciałbym aby instalacja była wykonana na gotowo - z wylewką.

    pozdrawiam
    adam

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sasha
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    1.613
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    46

    Domyślnie

    Cytat Napisał los_adamos
    Witam serdecznie... jestem tu nowy...

    Proszę mi powiedzieć ile będzie mnie kosztowała kompleksowa instalacja ogrzewania podłogowego na 100 m2 wraz z wykonaniem projektu?
    Budynek jest w miarę dobrze zaizolowany, dlatego myślę, że wężownica będzie z rozstawem ok 20-25 cm. Podłogówka będzie w 4 pomieszczeniach : 45, 30, 15, 10 m2. Zasilanie póki co będzie wysoko temperaturowe, ale z biegiem czasu mam zamiar przejść na pompę ciepła. Nie interesuje mnie wersja skrajnie najtańsza, ani najdroższa. Instalacja ma być wykonana poprawnie, dokładnie i z zachowaniem wszystkich etapów. Sterowanie chcę mieć elektryczne z każdego pomieszczenia.

    Proszę o podanie ceny materiałowej jak i robocizny. Jeśli to możliwe to proszę o zestawienie materiałów - nie chodzi o producenta i ilość, tylko tego co będzie potrzebne np. czy rozdzielacz z mieszaczem, czy innego typu system obniżający temperaturę zasilania.

    Aaa.. zapomniałbym... chciałbym aby instalacja była wykonana na gotowo - z wylewką.

    pozdrawiam
    adam
    los adamos
    musisz dać takie ogłoszenie do gazety i po sprawie. Ty oczekujesz oferty a nie pomocy.
    Jeżeli mogę ci coś zasugerować to podłogówkę pod pompę ciepła wykonuje się gęściej w zależności od zapotrzebowania na ciepło domu. MOzesz na roboczo przyjąć - rurki co 10 cm pod drewno i co 12,5 na ceramikę
    Pozdrawiam
    Nasz domek
    Postępy

    / MIESZKAMY /

  10. #10
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    los_adamos

    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Posty
    2

    Domyślnie

    dlaczego gęściej pod pompę ciepła? Z tego co się orientuję, pompa bez problemu jest w stanie zasilić podłogówkę temp ok 40-45 C... a takim chyba zasilaniem podłogówka powinna się zaspokoić bez problemu...
    Myślę, że jeśli projekt będzie wykonany na pokrycie 100% zapotrzebowania na ciepło budynku, to nie ma znaczenia czy podłogówka dostanie 45C z kotła czy 45 C z pompy ciepła... tak mnie się wydaje, ale ja się na tym nie znam...

    czy instalatorzy oddają robotę (podłogówkę) z wylanym jastrychem, czy kończą pracę na etapie podłączenia do zasilania, a wylewka to już nie ich sprawa?

    otrzymałem ofertę na moje zapytanie w wysokości 10 000 zł - materiał i 3 000 zł robocizna? Co myślicie na ten temat? Instalator chce zamontować rozdzielacz z podmieszaniem na którym montuje siłowniki elektryczne i przepływomierze,szafkę natynkową, taśmę brzegową, płytę systemową 3 cm, i rurę fi 16 z 2mm aluminiową wkładką...mam nadzieję, że dobrze to zapisałem co do mnie mówił

    Czyli podliczając moje 100 m2 wychodzi kwota 130 zł/m2? ... nie wiem co myśleć...

  11. #11

    Domyślnie

    Mam do czujących dobrze temat dwa pytania:

    1. tutaj zostało wspomniane, że pod PC lepiej dać gęściej rurki. zastanawiam się czy nawet robiąc instalację nie dla PC (w tej chwili gaz ziemny z kondensatem) nie opłaca się dać je trochę gęściej, żeby w przyszłości - gdy PC potanieją, a inne źródła ciepła i energii podrożeją - przełączyć się na PC, już bez większych modyfikacji samej instalacji. czy to może mieć sens? techniczny i ekonomiczny? jeśli tak to jak do tego podejść - olać zasady projektowania i dawać wszędzie po 10cm?

    2. abstrahując od powyższego punktu zastanawiam się czy można przedobrzyć z instalacją. z wyliczeń projektowych wychodzą jakieś tam rozstawy. ale to jest liczone dla jakiś założeń. a jak się założenia nie spełnią - np. budynek zostanie gorzej ocieplony, albo reku będzie miał mniejszą sprawność, i zapotrzebowanie na ciepło będzie większe. może lepiej zrobić ciut więcej niż wynika z wyliczeń. przy kondensacie to chyba nawet zawsze wyjdzie in plus (niższe temperatury). czy są jakieś poważne minusy przewymiarowania? załóżmy, że koszt nadmiarowych rurek jest nieistotny.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał civic9
    Mam do czujących dobrze temat dwa pytania:

    1. tutaj zostało wspomniane, że pod PC lepiej dać gęściej rurki. zastanawiam się czy nawet robiąc instalację nie dla PC (w tej chwili gaz ziemny z kondensatem) nie opłaca się dać je trochę gęściej, żeby w przyszłości - gdy PC potanieją, a inne źródła ciepła i energii podrożeją - przełączyć się na PC, już bez większych modyfikacji samej instalacji. czy to może mieć sens? techniczny i ekonomiczny? jeśli tak to jak do tego podejść - olać zasady projektowania i dawać wszędzie po 10cm?
    Ktoś na forum pisał że ma podłogówkę do pompy ciepłą bez obliczeń, rurki wszedzie co 10cm.


    Cytat Napisał civic9
    2. abstrahując od powyższego punktu zastanawiam się czy można przedobrzyć z instalacją. z wyliczeń projektowych wychodzą jakieś tam rozstawy. ale to jest liczone dla jakiś założeń. a jak się założenia nie spełnią - np. budynek zostanie gorzej ocieplony, albo reku będzie miał mniejszą sprawność, i zapotrzebowanie na ciepło będzie większe. może lepiej zrobić ciut więcej niż wynika z wyliczeń. przy kondensacie to chyba nawet zawsze wyjdzie in plus (niższe temperatury). czy są jakieś poważne minusy przewymiarowania? załóżmy, że koszt nadmiarowych rurek jest nieistotny.
    Wydasz więcej na rurki i kolektory, ale jeśli zrobisz pętle zgodnie z zaleceniami, czyli nie przekroczysz maksymalnej ilości rurki w pętli, to nie widzę powodu aby nie działało. Obecnie cena kolektora z przepływomierzami ,regulatorami i wszelkimi innymi udogodnieniami jest na tyle przystępna że zamiast liczyć podłogówkę można ją zrobić gęstszą, a następnie wyregulować.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) ENCYKLOPEDIA LINKÓW Avatar cieszynianka
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    13.035

    Domyślnie

    dzieki , masz podłogówke w całym domku?[/quote]

    Na całym dole, i na półpiętrze nad garażem (biblioteka i garderoba) mam podłogówkę, na górze w łazience podłogówkę, a w sypialniach ścienne.

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    Cytat Napisał l[color=red
    "los_adamos"]dlaczego gęściej pod pompę ciepła? Z tego co się orientuję, pompa bez problemu jest w stanie zasilić podłogówkę temp ok 40-45 C... a takim chyba zasilaniem podłogówka powinna się zaspokoić bez problemu..[/color].
    Myślę, że jeśli projekt będzie wykonany na pokrycie 100% zapotrzebowania na ciepło budynku, to nie ma znaczenia czy podłogówka dostanie 45C z kotła czy 45 C z pompy ciepła... tak mnie się wydaje, ale ja się na tym nie znam...

    czy instalatorzy oddają robotę (podłogówkę) z wylanym jastrychem, czy kończą pracę na etapie podłączenia do zasilania, a wylewka to już nie ich sprawa?

    otrzymałem ofertę na moje zapytanie w wysokości 10 000 zł - materiał i 3 000 zł robocizna? Co myślicie na ten temat? Instalator chce zamontować rozdzielacz z podmieszaniem na którym montuje siłowniki elektryczne i przepływomierze,szafkę natynkową, taśmę brzegową, płytę systemową 3 cm, i rurę fi 16 z 2mm aluminiową wkładką...mam nadzieję, że dobrze to zapisałem co do mnie mówił

    Czyli podliczając moje 100 m2 wychodzi kwota 130 zł/m2? ... nie wiem co myśleć...
    bo wydatnie spada jej COP

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) ENCYKLOPEDIA LINKÓW Avatar cieszynianka
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    13.035

    Domyślnie

    Instalatorzy nie robią wylewek. Trzeba do tego innych majstrów.

  16. #16
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar PeZet
    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    803

    Domyślnie

    W kwestii zbliżonej długości rurek w każdym obwodzie:
    Co zrobić z obwodem w wiatrołapie? Połączyć z innym obwodem w jeden, np kotłownią?
    Wszystko wymaga swego. Buduję dom... 4-5-6 litrowy... a może 6-5-4 litrowy...

    Dziennik PeZeta: http://forum.budujemydom.pl/Dziennik-PeZeta-t11215.html

Strona 3 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony