dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 7
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 140
  1. #41
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA FINANSOWO-PRAWNY!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar aglig
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Posty
    2.057

    Domyślnie

    Siwy będę się jednak upierać przy swoim:
    jeśli ustawodawca napisał do 4 stanowisk włącznie - czyli (od 1 do 4)
    a nie tylko 4 stanowiska.
    paragraf 19 ( nie 18 mój błąd) tego rozporządzenia mówi o miejscach postojowych również zadaszonych ( według mnie ewidentnie wiata na samochód)

  2. #42
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Stan prawny na dziś jest taki, że zgodnie z literalnym odczytem zapisu, ustawodawca wyraźnie napisał, że dotyczy to 4 stanowisk. Zwróć uwagę na konstrukcję następnego zapisu „5 -60 stanowisk włącznie”. Tu określono też dolną granicę – czego w naszym przypadku brakuje. Biorąc pod uwagę, całość konstrukcji tego ustępu, to interpretacja, że ten zapis dotyczy tylko 4 stanowisk, jest logiczna.
    Zapewne intencja ustawodawcy była inna (co znalazło odzwierciedlenie w noweli), ale literalne odczytywanie obowiązującego dziś zapisu, skłania właśnie do takiej interpretacji.

    Nowela:
    w § 19:
    a) ust. 1 pkt 1 otrzymuje brzmienie:
    „1) 7 m – w przypadku do 4 stanowisk włącznie,”,
    b) ust. 2 pkt 1 otrzymuje brzmienie:
    1) 3 m – w przypadku do 4 stanowisk włącznie,”;
    zmiana na czerwono
    Gdyby było inaczej, to po co nowela w tym zakresie?
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  3. #43
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA FINANSOWO-PRAWNY!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar aglig
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Posty
    2.057

    Domyślnie

    Nowela właśnie po to żeby nie było wątpliwości. Jeśli twoja interpretacja byłaby prawidłowa to po co słowo włącznie. Wystarczyłoby napisać 4 stanowiska

  4. #44
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA FINANSOWO-PRAWNY!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar aglig
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Posty
    2.057

    Domyślnie

    A tu mozna poczytac pewną interpretacje:
    http://pinb.poznan.pl/index.php?opti...d=19&Itemid=31

  5. #45
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jewrioszka

    Zarejestrowany
    May 2006
    Skąd
    Dobrzenica
    Kod pocztowy
    05-505
    Dzielnica
    Mazowieckie
    Posty
    1.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    126

    Domyślnie Re: każde miejsce parkingowe!!!

    Cytat Napisał malop
    każde miejsce parkingowe!!!, w liczbie 1- 4 musi być 3 m od granicy
    dziwne, bo jak mi akceptowali w gminie plan zagospodarowania działki to mam je ok 80 cm od granicy.

  6. #46
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar efilo
    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Posty
    29.533

    Domyślnie

    Cytat Napisał coulignon
    przeca pisaliśmy! zgłoś to jako altane ogrodową.
    no i właśnie ja się zastanawiałam czy mojej 'budowli' nie zgłosić jako składziku na narzędzia. problem w tym że małej architektury się w ogóle nie zgłasza.

  7. #47
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zefirispka
    Zarejestrowany
    May 2009
    Skąd
    Śląsk Cieszyński
    Posty
    644

    Domyślnie

    Cytat Napisał aglig
    Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
    PAR 19 1. Odległosc wydzielonych miejsc postojowych, w tym również zadaszonych, lub otwartego garażu wielopoziomowego dla samochodów osobowych od okien pomieszczen
    przeznaczonych na stały pobyt ludzi w budynku mieszkalnym, budynku zamieszkania
    zbiorowego,
    Witam.
    A propos powyższego cytatu i przepisu. Czy ktoś spotkał się z dylematem w jaki sposób jest interpretowany ów paragraf 19. Czy chodzi o 7 metrów od okien sąsiedniego budynku mieszkalnego, czy 7 metrów od okien mojego własnego, dopiero planowanego domu?
    Przyznam, że napotkałem na ten problem przy uzgadnianiu planu zagospodarowania działki. Jeśli przyjąć wariant z moim budynkiem, to niestety leżę, nie mam gdzie zorganizować tych miejsc postojowych, choć przecież i tak będę parkował pod swoim oknem.
    Będę wdzięczny za jakąkolwiek informację.

  8. #48
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar efilo
    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Posty
    29.533

    Domyślnie

    nie ma znaczenia czyj dom. to przepisy ppoż. ustawodawcy jest obojętne czyje się może sfajfczyć. byle się nie sfajfczyło zgodnie z przepisami - stąd restrykcja.

  9. #49
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zefirispka
    Zarejestrowany
    May 2009
    Skąd
    Śląsk Cieszyński
    Posty
    644

    Domyślnie

    Miejsce postojowe raczej trudno sfajczyć. Spotkałem się z opiniami, że chodzi o to, by nie uprzykrzać ludziom życia, przez parkowanie samochodów pod ich oknami, posesjami etc. Bo w czym ma mi przeszkadzać moje auto, postawione w moim ogrodzie pod moimi oknami?

  10. #50
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar mim
    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Skąd
    Łomianki Dolne
    Posty
    171

    Domyślnie

    Mnie deweloper postawi garaż (wiata ze ścianami) w granicy działki, o ile się sąsiad zgodzi. Nie wiem, czy sąsiad musi wyrazić zgodę na piśmie. Na razie się zastanawia. Mówił, że mu słońce będę zasłaniał.

  11. #51

    Domyślnie

    Witam,
    przeczytałam cały wątek i już nic nie wiem

    Chciałabym postawić wiatę/składzik na drewno bezpośrednio przy granicy z działką sąsiada. Czy dobrze rozumiem, że jeśli to będą tylko cztery słupki i daszek (jeszcze jakaś płyta betonowa na podłożu) to mogę postawić to w granicy? I czy trzeba to zgłaszać? Jeśli trzeba zgłosić, to jak to nazwać? Składzik na narzędzia? - mogę tam sobie obok drewna taczkę postawić....

  12. #52
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Tak brzmi odpowiedni przepis:
    4) sytuowanie budynku gospodarczego i garażu o długości mniejszej niż 5,5 m i o wysokości mniejszej niż 3 m bezpośrednio przy granicy z sąsiednia działka budowlana lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 m ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych.
    (pogrubienie moje)
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  13. #53
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar mim
    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Skąd
    Łomianki Dolne
    Posty
    171

    Domyślnie

    Przepis ten znalazłem na stronie PINB w Poznaniu:

    http://www.pinb.poznan.pl/index.php/...wania-budynkow

    Tekst rozporządzenia np. tu
    http://www.abc.com.pl/serwis/du/2009/0461.htm

    Przydałby się tekst ujednolicony, ale nie znalazłem w Internecie.

    Wyciągam z tego wniosek, że można postawić garaż w granicy działki, o ile ma długość co najwyżej 5,5 m i wysokość do 3m.

    Dzwoniłem jeszcze do Urzędu Gminy i można to robić na zgłoszenie, ale jeśli będzie w granicy działki to urząd to może podważyć, bo potrzebna jest zgoda sąsiada.

    Pozdrawiam,

  14. #54
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ewiwa

    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    130

    Domyślnie

    To ja jeszcze 3 grosze o wiacie (w i a c i e, którą jak wiadomo wiatą nie nazywamy, bo urzędy mają alergię na słowo wiata, która to urzędowo jest w 99% obiektem otwartym i musi być 4 m od granicy, blabla). Znów robiłam podchody do starostwa w sprawie zgłoszenia. Mur i beton jak był tak jest. W Poznaniu nie da rady, od razu mówią, że nie przejdzie i nie ma co zgłaszać. Jakby to była "szopka"/wiata zabudowana, to 3 metry, a jak altanka, czy cokolwiek jak zwał tak zwał - otwarta, to 4 m. Koniec. Amen. Co gorsza, jak z mapki działki i opisu będzie wynikało, że taka altanka jest bezpośrednio przy domu, to jest to rozbudowa budynku mieszkalnego, czyli pozwolenie, kierownik itd, itp. Amen. Pozwolenia i tak nie dadzą, bo 3 m i tak w kółko macieju.
    Sąsiad nie widzi przeszkód na całe szczęście, ale co będzie jak to sprzeda i ktoś nowy będzie miał inne zdanie? I jeszcze sory, że spytam, o co chodzi z tą zgodą sąsiada? W urzędzie nie ma to znaczenia. Sprawa jest jasna, zgody nie dadzą, bo nie wolno. Jest tylko pytanie, czy robi się później jakiś urzędowy spis z natury lub porównanie z planem/warunkami/pozwoleniami?
    No tak mnie to męczy, bo niestety taka wiata/altana to tania nie jest i co potem? Normalnie się cykam. Albo ciągle trafiam na "niewłaściwą" panią urzędniczkę


    Pzdr
    E.

  15. #55
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    W każdej wersji Rozporządzenia WT par.12 zawsze dotyczył BUDYNKÓW – czyli zgodnie z PB:
    2) budynku – należy przez to rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale
    związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych
    oraz posiada fundamenty i dach;
    Jeśli budowla nie spełnia któregoś z przedstawionych wymagań, to nie jest budynkiem, tylko obiektem budowlanym, a ten nie podlega ograniczeniom paragrafu 12 dotyczącym odległości od granicy. Nie wypełnia również zastrzeżeń wynikających z par.271-273.

    Ale inny zapis w noweli (obowiązującej) określa dla takiej budowli (taras) przez analogię:
    5. Odległosc od granicy z sasiednia działka budowlana nie mo_e byc mniejsza ni_:
    1) 1,5 m do okapu, gzymsu, balkonu lub daszku nad wejsciem, a tak_e do takich czesci
    budynku jak galeria, taras, schody zewnetrzne, pochylnia lub rampa,
    i jest to raczej nie do „przeskoczenia”.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  16. #56

    Domyślnie

    To ja jeszcze 3 grosze o wiacie (w i a c i e, którą jak wiadomo wiatą nie nazywamy, bo urzędy mają alergię na słowo wiata, która to urzędowo jest w 99% obiektem otwartym i musi być 4 m od granicy, blabla).
    A co powiesz na to:
    http://forum.muratordom.pl/wiata-zad...ka,t164216.htm
    i na to:
    http://forum.muratordom.pl/przydomow...ria,t74719.htm
    Jakie 4 metry?? No i tu też ciekawie jest temat podany:
    http://forum.muratordom.pl/wiata-wol...ca,t164987.htm

  17. #57
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    celofan

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Posty
    1

    Domyślnie

    2. Odległosc wydzielonych miejsc postojowych lub otwartego garażu wielopoziomowego dla samochodów osobowych od granicy działki budowlanej nie może byc mniejsza niż:
    1) 3 m - w przypadku 4 stanowisk włacznie,
    2) 6 m - w przypadku 5-60 stanowisk włacznie,
    3) 16 m - w przypadku wiekszej liczby stanowisk[/quote]



    Odległość od działki budowalnej należy zachować , od działki drogowej nie musicie .

  18. #58

    Domyślnie

    Co do odległości wiaty od granicy to regulują to przepisy z
    "ROZPORZĄDZENIA MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r.
    w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

    W § 2. 1. jest napisane:
    Przepisy rozporządzenia stosuje się przy projektowaniu i budowie, w tym także odbudowie, rozbudowie, nadbudowie, przebudowie oraz przy zmianie
    sposobu użytkowania budynków oraz budowli nadziemnych
    i podziemnych spełniających funkcje użytkowe budynków, (...)

    Rozdział 1
    Usytuowanie budynku (...)
    3. Jeżeli z warunków, o których mowa w ust. 1 oraz w § 13, 60 i 271, nie wynikają inne wymagania, odległości zabudowy od granicy działki budowlanej powinny wynosić co najmniej:
    1) przy równoległym do granicy sytuowaniu ściany budynku:
    a) z otworami okiennymi lub drzwiowymi — 4 m,
    b) bez otworów okiennych lub drzwiowych — 3 m,

    Trudno powiedzieć czy wiata to budowla nadziemna bo definicji tego nie znalazłem, a z drugiej strony rozporządzanie które się stosuje mówi o usytuowaniu budynku - a wiata to budowla.

    Zirytowany tym bałaganem zadzwoniłem do ministerstwa infrastruktury i zapytałem wprost. Otrzymałem informację że te przepisy stosują się również do wiaty i czegokolwiek zadaszonego. Np czy postawie sobie tam stolik czy będę trzymał kosiarkę czy samochód, ponieważ budowla spełnia funkcję użytkową budynku i kropka.

    Więc jeżeli jest to możliwe to oczywiście bezpiecznie jest zachować te 3 m ( 4 m jeżeli ściana ma okna) lub mieć zgodę sąsiada. Praktyka pokazuje że panie w urzędach też nie specjalnie wiedzą co robić, jednak one o tym decydują.

    Garść informacji, wzór podania, prawo budowlane i rozporządzenie ministra infrastruktury (które reguluje tą sprawę) możesz znaleźć tu http://bbrzeski.w.interia.pl/wiata.html

  19. #59
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    1. Cytujesz zapisy, które straciły aktualność około 6 lat temu (była nowela z 2004r i późniejsze)
    2. Paragraf 12 dotyczy budynków i ni jak nie ma miejsca na inną interpretację.
    3. Nie ma również „instytucji zgoda sąsiada”
    4. Obecnie obowiązujące przepisy dopuszczają dla budynków gospodarczych i garaży usytuowanie bezpośrednio przy granicy lub w odległości 1,5m od niej. Nie powoduje to wszczęcia procedury „obszaru oddziaływania”.
    5. Z analogi wynika, że wystarczy w wiacie zapodać „jakąś” ściankę przy granicy bez otworów okiennych i drzwiowych – i sprawa bezdyskusyjna
    6. Rozmawiałeś z „kimś” z ministerstwa, i wychodzi na to, że niezbyt kompetentnym – może portier?
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  20. #60

    Domyślnie

    sSiwy12 - sorry ale dla mnie portier z mnisterstwa jest wyżej postawioną osobą w ministerstwie niż ty.. Sam napisałeś, które to rozporządzenie to reguluje - zobacz trochę wyżej. Ja prawnikiem nie jestem jak większość odwiedzających to forum. Szukam prawdy i staram się podzielić tym co sam się dowiedziałem.

    A więc były zmiany w rozporządzeniu:
    13 luty 2003 (Dz. U z 2003r, Nr 33, poz. 270)
    7 kwietnia 2004 (Dz. U z 2004r, Nr 109, poz. 1156
    12 kwietnia 2009 (Dz.U. z 2009r. Nr 56 poz. 461)

    Teraz brzmi to tak:
    "§ 12. pkt 1. Jeżeli z przepisów § 13, 60, 271 i 273 lub przepisów odrębnych nie wynikają inne wymagania, budynki na działce budowlanej sytuuje się od granicy z sąsiednią działką budowlaną w odległości nie mniejszej niż:
    1) 4 m - w przypadku budynku zwróconego ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi w stronę tej granicy,
    2) 3 m - w przypadku budynku zwróconego ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych w stronę tej granicy.



    Wg portiera z ministerstwa całe rozporządzenie (zgodnie § 2. pkt 1.) stosuje się także do budowli spełniających funkcje użytkowe budynków a taką budowlą jest wiata. I owe 3 i 4 metry stosuje się również przy wiacie w zależności czy w ścianie przy graniczy są okna lub drzwi.

    W nowelizacji z 2009 r doszedł wspominany zapis ale warunkowy:
    "4) sytuowanie budynku gospodarczego i garażu o długości mniejszej niż 5,5 m i o wysokości mniejszej niż 3 m bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 m ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych."

    To śmieszne ale jeżeli wiata nie mia ściany? Należy stosować przepisy mówiące o tych 3 i 4 m.

    Wniosek. Chcesz wybudować wiatę blisko granicy działki: musi być ściana bez okien, nie może być wyższa niż 3 m i nie dłuższa niż 5,5 m. Jeżeli ma być większa to niestety odległość od granicy 3 lub 4 m.

    No i nie ma oczywiście instytucji zgody sąsiada. Dobrze po prostu aby sąsiad nie podkablował, że wybudowałeś coś większego i nie nasłał jakiejś kontroli. Praktyka w moim mieście pokazuje, że starostwo po wydaniu zezwolenia nie kontroluje czy postawiona wiata w 100% zgadza się ze zgłoszeniem.

    Chcesz dyskutować? Moim portierem była Pani naczelnik Dep. Rynku Bud. i Tech. Wydział Przepisów Budowlanych. Odbierają telefony można zadzwonić i porozmawiać.

Strona 3 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony