dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 50
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 995
  1. #21
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    pronin

    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    4

    Domyślnie

    wybrałem pompę cieplną powietrze-woda, która nie jest aż taka droga - trochę węcej niż kompletny rekuperator z instalacją.
    Ale wróćmy do tematu - przed chwilą rozmawiałem z kolejną osobą (instalator rekuperatorów) i dowiedziałem się, że samo odzyskiwanie ciepła nie jest jedyną sprawą, kolejną jest komfort powietrzny w domu - wilgotność powietrza, wymiana zużytego na świerze, itp.
    Ponownie szala przechylila się na korzyść rekuperatora

    Nie wiem co robić

    Pozdrawiam

  2. #22

    Domyślnie

    pronin , instalować i cieszyć się świeżym powietrzem

    ale co do PC powiertze-woda , to na twoim miejscu bym się zastanowił
    w naszym klimacie

  3. #23
    Edyta Chromińska
    Guest
    Edyta Chromińska

    Domyślnie

    "samo odzyskiwanie ciepła nie jest jedyną sprawą, kolejną jest komfort powietrzny w domu - wilgotność powietrza, wymiana zużytego na świerze, itp."

    To właśnie miałam na myśli pisząc komfort życia. To zdecydowanie przemawia za instalacją rekuperatora. A jeżeli jesteś na etapie projektu domu to możesz tak jak ja zrezygnować z kominów wentylacyjnych w swoim domu, co pomoże ci trochę zaoszczędzić
    [/quote]

  4. #24
    Edyta Chromińska
    Guest
    Edyta Chromińska

    Domyślnie

    pronin,
    czy możesz jeszcze podać jakieś namiary na tego instalatora rekuperatorów i skąd on jest? Czy on mógłby zrobić wycenę takiej instalacji, jakbym zgłosiła się do niego z projektem?

  5. #25

    Domyślnie

    My akurat montujemy ten system nie ze względu na oszczędności tylko na komfort życia. tzn. świeże powietrze.
    Obecnie mieszkamy w bloku (ocieplonym styropianem) i mamy efekt termosu. Gorąco jest jak diabli. Jak otwieramy okna żeby wywietrzyć to bardzo się ochładza.
    Poza tym wiadomo suszymy pranie w mieszkaniu i mamy wykwity na ścianie.
    Przy wentylacji mechanicznej nie ma tego wszystkiego.

  6. #26

    Domyślnie

    Wg mnie reku daje oszczędności, może patrząc na sam reku, to fakt, kilkaset pln/rok (u mnie kilka tys. kWh/rok). Ale, dzięki temu ustrojstwu można wziąć "piec" mniejszy, czyli zazwyczaj tańszy (nie ważne, czy PC, węgiel, pellet, elektryka, cokolwiek). No i słynne oszczędności na kominach....

  7. #27
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    pronin

    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    4

    Domyślnie

    firma jest ze Szczecina, a o to namiar http://www.e-rekuperatory.pl/

    Pozdrawiam

  8. #28

    Domyślnie Filtr rekuperatora

    Czy ktoś mi może podać gdzie mogę dostać materiał na filtry w rekuperatorze? To jest to taka puszysta, biała substancja bodajże flizelina, ale flizelina budowlana jest taka gładka.
    Może zastosować jakąś inną substancję?

  9. #29

    Domyślnie

    Renovent HR to bardzo fajne urządzenie.
    Rewelacyjnie niskie zużycie energii, na pierwszym biegu przy wydatku 100m3/h pobiera 20-30W!!!
    Odzysk do 95%, nie mniej niż 88%
    Automatyczny By-pass
    Kontrola zabrudzenia filtrów
    Kontrola ilości przepływającego powietrza
    Bardzo cichy

    Pozdrawiam!
    Wentylacja z Odzyskiem Ciepła

  10. #30
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    DorciaIQ

    Zarejestrowany
    May 2008
    Skąd
    Warszawka
    Posty
    5.596
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    198

    Domyślnie

    A ta sprawność to jest dla jakiej wymiany powietrza?
    Bo trzeba uważać na to co podają: niektórzy producenci podają sprawność dla np. 200 m3/h, a dom potrzebuje np. 300 i co z tego, że mam zajefajnie ogrzane 2/3 powietrza, skoro brakuje 1/3 i ona musi się zassać z zewnątrz: przez nieszczelności w oknach (nie ma okien idealnie szczelnych!), w trakcie otwarcia drzwi wejściowych etc. Generalnie nie ma próżni na Ziemi, więc to zimne powietrze znajdzie sposób, żeby się dostać do domu i co z tego jak będzie 200m3 powietrza 18st skoro wpadnie 100 z temperaturą np. -5st?
    Ale nie wiem jak to jest w przypadku Renoventa akurat...

  11. #31

    Domyślnie

    Przez zamknięte okna nie wpadnie Ci do domu 100m3/h.

    Renowent ma opcje ustawienia stałej nierównowagi nawiewu i wywiewu, ustawiasz trochę więcej nawiewu i przy otwieraniu oknien lub drzwi nic ci do domu nie wpada, bo zostanie wypchnięte .

    Pozdrawiam!
    Wentylacja z Odzyskiem Ciepła

  12. #32
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    DorciaIQ

    Zarejestrowany
    May 2008
    Skąd
    Warszawka
    Posty
    5.596
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    198

    Domyślnie

    OK, a jaką ma sprawność przy tak ustawionej opcji? Nadal 95%???

  13. #33

    Domyślnie

    Producent podaje że max 95% (sprzyjające warunki, mały przepływ i wilgotne powietrze).
    Podaje też że min. 88% (duży przepływ, suche powietrze)

    Mam tą centralę u siebie w domu.
    Na pierwszym biegu pobiera 20-27W!!!
    Jest bardzo cicha
    Ma automatyczny By-pass

    Jak Ci nie leży to kup Storkair, tylko cena będzie "inna"

    Pozdrawiam!



    Wentylacja z Odzyskiem Ciepła

  14. #34

    Domyślnie

    czy Storkair jest lepszy od Renoventa ???
    robić w ch..a to my a nie nas

  15. #35

    Domyślnie

    Witam
    dawno nie byłem na forum więc znalazłem trochę stary wątek, ale może kogoś to zainteresuje.
    Ja mam w domu zainstalowany renovent, właśnie kończymy pierwszą zimę użytkowania ustrojstwa, gdzieś już tu na forum rok temu zamieszczałem zdjęcia instalacji, jakby kogoś interesowało to postaram się je znaleźć.
    Ja jestem bardzo zadowolony z tego reku, cały czas w domu świeże powietrze, w kuchni mam zamontowany okap - okazał się niepotrzebnym wydatkiem, żona coś pichci, choćby nawet smażoną rybkę - ciach na 3 stopień i za 15 minut w domu nic nie czuć.

  16. #36

    Domyślnie

    Napisz jeszce jak masz rozwiązaną instalację okapu - masz podłączony do wentylacji mechanicznej czy nie?

  17. #37

    Domyślnie

    Nie mam podłączonego po prostu sobie wisi w kuchni jako mebel

  18. #38
    Edyta Chromińska
    Guest
    Edyta Chromińska

    Domyślnie

    Przemi,
    czy mógłbyś coś jeszcze napisać na temat swojego rekuperatora. Jakie wady, jakie zalety?

    Jeśli można wiedzieć to ciekawa jestem ile kosztowała Cię instalacja?

  19. #39

    Domyślnie

    Zalety hmm przede wszystkim wszystkie opisywane na tym forum zalety went. mechanicznej. Jakie ma zalety w porównaniu z innymi podobnymi maszynami trudno mi powiedzieć, bo innych nie użytkowałem. Mnie osobiście podoba się automatyczny bypass i to że temp. powodujące jego otwarcie i zamknięcie mogę praktycznie dowolnie ustawić. Zaletą tego rozwiązania jest że sam się otwiera i zamyka w lecie czyli w nocy nawiewa do domu zimne powietrze bez ogrzewania od wyrzucanego, a w dzień nawiewane gorące schładza od tego wywiewanego.
    Można do niego dołączyć sporo urządzeń peryferyjnych typu czujnik wilgotności, regulator czasowy, itp choć wg mnie w codziennej eksploatacji zbędne gadżety.
    Ma możliwość dowolnego płynnego ustawienia wielkości wymiany na każdym z 3 biegów, jest naprawdę cichy samego urządzenia nie słychać przy dużych wymianach słychać przepływające powietrze, przy max 300m3 w moim przypadku to jest nieźle słyszalne. Nigdy nie zamarznie bo w przypadku niskiej temp. sam zmienia stos. powietrza nawiewanego do wywiewanego zapobiegając oszronieniu wymiennika. A przede wszystkim super spełnia swoje zadanie . Jedyny błąd jaki zrobiłem przy instalacji reku, jeśli można to nazwać błędem to umieszczenie reku i kanałów na nieocieplonym strychu, co w efekcie przekłada się na mniejszą sprawność potwierdzoną pomiarami temperatur. Ale nie moglem inaczej z uwagi na zbyt małe pom. gospod. polecam jeśli ktoś chce instalować reku to jednak "wewnątrz" domu, bo jesli przy -15 rury którymi przynie powietrze ocieplone 5cm wełny leżą w pomieszczeniu gdzie temp. jest -10 czy -5 to straty są spore, a sam reku stojący w takiej temp. też lekko nie ma.
    Ja za wszystko czyli tego renoventa o wym. max. 300m3 + rury+instalacja dla domu o kubaturze ok. 500m3 dałem 13000zł, była to cena z początku roku 2007 kiedy go zamówiłem i dostałem wycenę.
    Wady - chłolera nie wiem, chiba nie ma .

  20. #40
    Gosc_gość
    Guest
    Gosc_gość

    Domyślnie

    Może trochę wtrącę odnośnie umieszczenia reku.
    Ja miałem przygotowane osobne pomieszczenie na centrale i nawet odpływ do skroplin zrobiłem i przepust do GWC, ale instalatorzy wywrócili moją koncepcję do góry nogami i wstawią centralę na nieużytkowe poddasze, bo stamtąd łatwiej poprowadzić kanały nawiewne i wywiewne ( kanały będą krótsze i mniejszy spadek sprężu), jedyny mniejszy problem to doprowadzenie rury 200+ocieplenie od GWC do centrali.
    W przypadku Centrali umieszczonej w pomieszczeniu na dole trzeba te kanały nawiewne i wywiewne prowadzić z dołu do góry i potem na dół do pomieszczeń, co wydłuża ich długość.
    Dlatego też zapadła decyzja o wstawieniu reku na poddasze nieużytkowe, a poddasze i tak chciałem ocieplić w ten sposób, że między krokwie wełnę aż pod kalenicę, a na krokwie to już tylko do sufitu i sam sufit poddasza użytkowego też ocieplony.
    Taka lokalizacja bardziej pasuje do umieszczenia czerpni i wyrzutni powietrza do wentylacji - w dwóch przeciwległych jaskółkach.
    Także uważam, że takie umieszczenie centrali ma więcej plusów jak minusów.
    Instalacje pomału kończą w weekend w moim dzienniku znajdą się min. fotki kanałów - sztywne ocieplone.
    Koszt instalacji bez GWC w moim domku to 13300 brutto z 7% VAT
    Centrala Renovent HR 400B z regulatorem 3 stop. i bypasem, kanały sztywne okrągłe + 3 kanały w ściankach działowych poddasza prostokątne prowadzące do salonu na parterze.

Strona 2 z 50

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony