dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie Pieris japonica Forest Flame - jaki duży/cięcie

    Witam,

    Mam pierisa japońskiego Forest Flame, który niepotrzebnie posadziłam na skalniaku i jest zżółky i ledwo zipie. Chcę go przesadzić w sąsiedztwie azalii, ale nie wiem jaki duży będzie. W internecie znalazłąm że do 1,5 m i to mnie troche przeraża bo azalie mam raczej japońskie i wielkokwiatowe do 1 m. Czy pierisa można przycinać aby nie uróśł za duży ? Czy ma on wtedy czerwone przyrosty ? Kiedy to robić ? W internecie piszą że można go hodowac w donicy więc mniemam że tam się nie udusi i będzie mały, ale jak posadzę w miejscu nieograniczonym to czy czasmi mi sie nie rozpanoszy ? Chciałabym go mieć w rozmiarze do 6o cm wysokości że by łądnie komponował się z azaliami japońskimi. Czy formowac go można i dobrze to znosi ?

    Proszę o porady,
    Anula

  2. #2
    Pozdrawiam
    zygmor
    ----------------
    dziennik skomentuj Ogród
    starczy nam sił i środków?

  3. #3

    Domyślnie

    Tu znajdziesz odpowiedź
    Azxalie japońskie wielkokwiatowe potrafią w dobrych warunkach urosnąć też do 1,5m. Ale nie martw się po kwitnieniu pierisa możesz przyciąć, on bardziej Ci się rozkrzewi i będzie miał więcej kwiatów. Po drugie jest to krzew o delikatnych przewisających łodygach i będziesz coś musiała z nimi zrobić, albo strzyc albo podwiązać.
    Widziałem okazy kilkunastoletnie pierisów w uprawie leśnej dorastały bez cięcia nawet 4m. Ale na dole nie miały nawet listka. Nie wyglądało to ciekawie. taki podcinany nigdy nie będzie wysoki i zawsze gęsty. Mój ma 20 lat i ok 1m wysokości.
    Pozdrawiam
    zygmor
    ----------------
    dziennik skomentuj Ogród
    starczy nam sił i środków?

  4. #4

    Domyślnie

    Zygmur, serdecznie dziekuje za rzeczowe informacje.
    Anula

  5. #5

    Domyślnie

    @zygmor

    po kwitnieniu - czyli ciąć na jesieni?
    Jak krótko ciąć? Wszystkie przyrosty czy niektóre? W jakim miejscu ciąć?
    Czy ciąć ok 0,5 metrowy krzew czy jeszcze poczekać?

  6. #6

    Domyślnie

    @nia,
    jak ciąć pierisa?
    Ja robię to intuicyjnie.
    Pierwsze i czasem jedyne cięcie przeprowadzam zaraz po kwitnięciu, obcinam przekwitłe kwiatostany. Reszta cięc to głównie kosmetyka pędy nadmiernie przewisające lub złamane. Można krzew podwiązać aby nabrał bardziej pionowego pokroju i to wszystko.
    Takie duże cięcia robi się po 10 latach od posadzenia.
    Pozdrawiam
    zygmor
    ----------------
    dziennik skomentuj Ogród
    starczy nam sił i środków?

  7. #7

    Domyślnie

    Kupiłam niedawno Forest Flame i dziś zauważyłam na liściach i łodygach małe ciemne plamki, kilka liści zżółkło i opadło. Jak mu pomóc? Szkoda mi go bardzo, bo jest piękny.

  8. #8

    Domyślnie

    Zadbaj o właściwy odczyn gleby i podlewaj odstałą wodą wodociągową, lub deszczówką, a będzie dobrze, on ma wymagania takie jak rododendron, czy borówka amerykańska. Pamiętaj o tym.
    Pozdrawiam
    zygmor
    ----------------
    dziennik skomentuj Ogród
    starczy nam sił i środków?

  9. #9

    Domyślnie

    Oczywiście, że pamiętam Jeszcze jest w donicy, w której go kupiłam więc chyba ziemia jak trzeba. Przesadzę na miejsce stałe i będe obserwować.

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Sloneczko
    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    północ Krakowa
    Posty
    6.732

    Domyślnie

    Wracam do pierisa. Wygląda nieszczególnie
    Był posadzony jesienią i dopóki był pod śniegiem, miał ciemnozielone, twarde listeczki. Gdy śnieg stopniał, a jeszcze po drodze był mróz, listki stały się wiotkie i bledsze.

    Co z nim teraz zrobić?

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Sloneczko
    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    północ Krakowa
    Posty
    6.732

    Domyślnie

    Nikt nie wie? Oskubałam go dzisiaj z uschniętych gałązek i podsypałam nawozem. Zobaczymy co będzie.

  12. #12

    Domyślnie

    Witajcie Ogrodnicy


    Mam kilka dość zagęszczone pierisy, nigdy nieprzycinane... czy można je teraz przyciąć dość radykalnie?
    ?
    Planuje je ponadto przesadzić, czy to dobry pomysł i przeżyją to, są dość duże, mają z 6 lat...

    Dzieki za pomoc !!!

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    przesadzanie zniosą bez problemu (wrzosowate mają z reguły płytki system korzeniowy), ale lepszy termin wiosenny (aby ukorzenił się dobrze przed mrozami).
    Przyciąć można, ale stracisz kwiaty. lepiej po kwitnieniu.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony