dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 26
  1. #1
    Guest

    Domyślnie

    Chciałbym przerobić otwór okienny w ścianie zewnętrznej domu na szerszy otwór garażowy. Proszę o uwagi i wskazówki techniczne. Uważam, że należałoby najpierw wmurować belki nadprożowe najpierw z jednej a potem z drugiej strony ściany.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    2 ceowniki po obu stronach scian (wkute), 20 cm szerzej podparte niz projektowany otwor. Skrecone srubami. Portem rozkuc otwor do pozadanej wielkosci. Potem onaprawiam ubytki, wypelnij ceowniki b.k., siatka Rabitza, tynk.

  3. #3
    Guest

    Domyślnie

    Co to jest siatka Rabitza? Czy to jakaś specjalna siatka, czy też może zwykła siatka pod tynk?

  4. #4
    Guest

    Domyślnie

    Dzięki pitbull.
    Czy mogę dać ceowniki bezpośrednio pod nadproże okienne i wkuć po obu stronach okna?

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    Siatka Rabitza to siatka stalowa pod tynk (w skladzie beda widzieli o co chodzi).
    Ceowniki mozesz dac pod nadproze istniejace ale wtedy rozumiem ze otwor okiennych zmiejszysz z wysokosci. jesli chcesz zwiekszyc wysokosc to daj ponad nadproze, a nadproze do wywalenia.

  6. #6

    Domyślnie

    Ale zanim zaczniecie cokolwiek wykuwać, najpierw zasięgnijcie opinii konstruktora !!! Taka zmiana jest zmianą istotną konstrukcji i strop na czas wykuwania należało by podstemplować, szczególnie jeśli ściana byłaby obciążona dachem lub jakąś belką stropową !!!

  7. #7
    Guest

    Domyślnie

    Otwór jest na parterze, a wyżej jest piętro i poddasze. Strop stanowi płyta krzyżowo zbrojona. Zasięgnięcie opinii u projektanta odpada.
    Czy nie dałoby się wkuć i zamurować belkę z jednej strony ściany, odczekać, a następnie z drugiej strony belkę i skręcić śrubami z pierwszą. Myślę, że wtedy konstrukcja nie zostanie za bardzo osłabiona.

  8. #8
    Guest

    Domyślnie

    Wkuć możesz od razu z obydwu stron, skręcić, wypełnić przestrzeń między stalą i murem mocną zaprawą cementową. Odczekać tydzień, wykuć otwór, ale ... potrafisz obliczyć wymagany profil stalowy ?
    Fredek

  9. #9
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    marcus

    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    9

    Domyślnie

    Wkkuwając z obu stron osłabia się cały pezkrój ściany.
    Ceowniki można dobrać z tabeli porównując z typowymi nadprożami.
    Łatwiej jest raczej przezbrić niż odwrotnie

  10. #10

    Domyślnie

    Bez opini projektanta się nie obędzie, bo taką zmianę należy zgłosić w archoitekturze, chyba że liczysz, że Cię zaden sąsiad nie podkabluje...

  11. #11
    Guest

    Domyślnie

    .... i nic Ci na głowę nie spadnie.

  12. #12

    Domyślnie

    Marcus, jak zatem proponujesz to zrobić. Ja znam taki właśnie sposób-wkuć z obu stron. Osłabienie ściany ? nie bardzo rozumiem.

  13. #13
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    marcus

    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    9

    Domyślnie

    Uważam, że należy wmurować belkę najpierw z jednej strony i odczekać, aż beton zwiąże, a potem - z drugiej i skręcić śrubami

  14. #14

    Domyślnie

    Tego typu zabieg o ile pamiętam przedstawiony był w Muartorze w 2001 roku. Nie wiem który numer, dlatego pozostaje przewertowanie trochę kartek. Pozdrawiam

  15. #15
    Guest

    Domyślnie

    Czy jesteś już po robocie,czy sprawa aktualna?
    Przerabiałem to w ścianie konstrukcyjnej budynku z wielkiej płyty.Miałem projekt konstruktora,wszystko wyszło OK.
    Jeżeli to aktualne,chętnie służę pomocą,bo nie wszystko zostało powiedziane.
    Nie mogłem odezwać się wcześniej przez tą idiotyczną blokadę anonimowych.

  16. #16

    Domyślnie

    Panie i panowie - troche zimnej wody na głowy.... Po coś tych budowlańców w końcu kształcą, nie wszystko jest dla złotej rączki.
    Po pierwsze - krótkie przeliczenie przez człowieka z papierami, który się pod tym podpisze.
    Po drugie - nadproże niech osadza murarz. Źle je zaklinujesz, strop ci nieco siądzie i sie porysuje, żona będzie miała pretensje.
    A społeczeństwo ci radzi, nie zapytawszy nawet, z czego masz ściany....
    To tyle rad... od budowlańca ...

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    buber

    Zarejestrowany
    Feb 2002
    Posty
    217
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    na wykonanie czegoś takiego musisz mieć pozwolenie to nie takie proste skończmy z tą samowolą budowlaną nie tędy droga ktoś kto nie wie co to siatka nie powinen wykonywać takich robót. Pozatym naprawdę potrzebne jest pozwolenie nie tylko poto aby zorobiło parę innych osób ale po to aby to co zostanie zrobione nie zagrażało ludziom którzy będą mieszkać w tym domu czyli tobie. Nie chodzi tylko o moment zakładania ale o obciążenia statyczne po paru latach nagle weźmie i zawali sie tobie ściana bo ceowniki będą za słabe. A stwierdzenia robotników że ten ceownik powinien wytrzymać to nie wszystko chyba że Tobie wystarczy.

  18. #18
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    marcus

    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    9

    Domyślnie

    Nie takie rzeczy ludzie robią w swoich domach i nie takie samowole budowlane i odstępstwa od projektu miały i mają miejsce w naszym budownictwie (jak zresztą i w całej naszej rzeczywistości). Nie twierdzę, że to dobrze, ale często ważne są koszty. A poza tym niejeden majster nie takie roboty spieprzył.
    Jestem już zarejestrowany i jest to mój wątek. Roboty jeszcze nie wykonałem, ale niebawem ją wykonam i to sam. Będę wdzięczny anonimowemu, który już to robił za dodatkowe wskazówki. Dzięki za wszelkie uwagi

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    buber

    Zarejestrowany
    Feb 2002
    Posty
    217
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    ok rozumiem podaj dokładnie jaka ściana jaka grubość co jest nad nią jakiej szerokości otwór

  20. #20
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    marcus

    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    9

    Domyślnie

    Ściana z bloczków "suporex" 1/5 bloczka ze styropianem. Chodzi praktycznie o rozszerzenie otworu okiennego 1,5 m do 2,5 m. Nad otworem jest strop: płyta żelbetowa krzyżowo zbrojona o wymiarach 4 x 7m, a nad nią piętro, drugi podobny strop i poddasze. Co Ty na to buber?
    Nie ukrywam, że mam pewne obawy, ale muszę to zrobić i chciałbym jak najlepiej i z pomocą budowlańca.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony