dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 19
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 379
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar
    Cytat Napisał skrol

    145-194zł miesięcznie dają solary.... Ile płacisz za gaz w skali roku .... średnio 2500-3000zł/ rocznie.
    Energia słoneczna to oszczędność (w/g norm polskich) 40-60%
    Oczywiście jest to założenie.... wszystko zależy od domu, instalacji, itp....
    W jakich miesiacach dają tyle? Zimą też coś dają?

    Rachunek za ostatnie 6 miesiacyza gaz (październik -kiweceiń) 1600zł.
    Dokładny wykresy można znaleźć w necie... próżniowe z rurką ciepła pracują zawsze gdy jest widno.... oczywiście nie da się tego znormalizować ..... każda instalacja jest inna.
    Ale zimą też działają
    hydraulik.net.pl

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kasia_i_Robert
    To ja mam kolejne pytanie. Mając już dom w stanie surowym zamkniętym, gdzie konstrukcja dachu nie była przewidziana pod montaż kolektorów można w jakiś sposób zamocować bezproblemowo system kolektorów na jednej z połaci nie stosując specjalnych wzmocnionych dachówek montażowych?
    Jaki obecnie zestaw byś polecił? Co sądzisz o systemie Aqua, czyli solarach w których płynie woda i zasobniku z jedną wężownicą? Taki jak tu: Link
    Ja montuje te solary:
    http://kolektorysloneczne.projprzeme...tory_prozniowe

    Aqua odradzam..... nie będe tłumaczył dlaczego. To dość oczywiste.
    Nie stosuje wzmocnień dachówek..... wszystko montowane jest bezpośrednio do krokwi lub połaci dachowej.
    hydraulik.net.pl

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał darekpt
    Bede mial taki zestaw kocioł kondensacyjny (viessman vitodens 200) + kominek z p.w. + solar
    Jaki solar proponujesz do tego zestawu tak żeby to fajnie wszystko było dograne? i które lepsze płaskie czy rurowe? Moze podasz jakis konkretny model który w/g Ciebie będzie dobrze współgrał
    Ja używam tylko:
    http://kolektorysloneczne.projprzeme...tory_prozniowe
    hydraulik.net.pl

  4. #24
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar darekpt
    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Posty
    443
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    87

    Domyślnie

    nie chodzi ta strona
    Nasz Dom - NA LATA C86
    Nasz Dom - NA LATA C86 - Komentarze
    Sprzedam Membrane Dachową Dorken Maxx

  5. #25

    Domyślnie

    Jak wygląda sprawa z podgrzaniem wody dla podłogówki przez kolektory?

  6. #26
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar darekpt
    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Posty
    443
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    87

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw
    Cytat Napisał adam_mk
    Spotkałeś już gdzieś solary powietrzne?
    na discowery w programie ekotechnologie, było takie coś pokazane w praktyce, dom był zbudowany wewnątrz szklarni, prawie 80% energii do ogrzewania pochodziło tylko i wyłącznie z ciepła słonecznego, najśmieszniejsze były okna po otwarciu których nie było świeżego powietrza tylko następne okno, za którym dopiero świeże powietrze
    Cytat Napisał skrol
    145-194zł miesięcznie dają solary
    w domku jednorodzinnym ?? grzejąc prądem za 145 zł można podgrzać przy 0,3zł/kWh 10 357,14 l CWU o temperaturze 50 stopni to daje około 103,5 kąpieli w wannie 200 litrowej czyli 3,5 dziennie
    grzejąc gazem 0,17 zł/kWh daje to 18 277,31 L CWU 182 wanien miesięcznie albo 6 dziennie

    bądźmy realistami, żadna rodzina nie zużywa tyle CWU, tą są pobory małego hotelu pensjonatu albo innego puntu usługowego, domek jednorodzinny zgodnie z PN nie zużywa więcej niż 60-90 zł na CWU czyli przez 6 miesięcy daje to ok 360-540 zł do zaoszczędzenia na sezon

    solar za 14 tyś zwróci sie wiec po 26-38 latach
    ale jest też druga strona medalu przedewszystkim chronimy środowisko , a ceny paliw ciągle rosną więc kto wie ile będzie kosztowała kWh za 5 czy 10 lat
    Nasz Dom - NA LATA C86
    Nasz Dom - NA LATA C86 - Komentarze
    Sprzedam Membrane Dachową Dorken Maxx

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał darekpt
    nie chodzi ta strona
    mhhh u mnie chodzi....
    hydraulik.net.pl

  8. #28

    Domyślnie

    Każdy ma swoje zdanie..... ja uważam że warto w to zainwestować.
    Moje wyliczenie dotyczyło całego ogrzewania.... nie tylko CWU.
    Oczywiście każdy ma swoje zdanie, nie chcę tutaj nikogo namawiać.
    Rozpocząłem ten wątek żeby pomóc w doborze solarów a nie udowadniać że się opłacają czy nie opłacają.
    Każdy hydraulik czy instalator wie że nie ma dwóch jednakowych instalacji.... i schematy hydrauliczne są tylko poglądowe. W dwóch jednakowych domkach czy blokach instalacja będzie inna!!! Inna też będzie cena jej wykonania i utrzymania.

    Jeżeli ktoś budując dom kieruje się tylko ceną..... mhhhh no cóż ... jedni mieszkają w lepiankach inni w pałacach.
    hydraulik.net.pl

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał skrol
    Fajne pytanie.. ale jakie to solary.. z bezpośrednim przepływem? czy rurką ciepła?
    Ja preferuje sterowanie dynamiczne.... czyli sterownik sam reguluje pracą pompy.
    Zasada włącz/wyłącz powoduje zjawisko wyciągania ciepła z solarów -> wyłączenia pompy przez czujnik-> pozostawienia ciepła w rurkach... które nie dochodzi do zasobnika.
    Może pytanie fajne ale odpowiedź zupełnie dla mnie niezrozumiała. Napisałem , że mam zasobnik 550l oraz kolektor próżniowy wypełniony glikolem.
    Automatyka steruje mi włączeniem i wyłączeniem pompy oraz płynnie reguluje jej wydajnością. Moim zadaniem jest zadać parametry tej automatyce. Ustawiłem załączenie pompy, gdy temperatura kolektora przewyższy o 10'C temperaturę w zasobniku, gdy różnica spadnie poniżej 5'C to pompa się wyłączy. Wydajność pompy ustawiłem na 2,2 l/min. W przypadku gdy różnica temperatur się zmniejsza to wydajność pompy zostaje płynnie redukowana do około 0,7 l/min tak aby utrzymać różnicę temperatur powyżej 5'C. Czy takie nastawy są prawidłowe jeżeli pobór mocy pompy zmienia się od 20 do 60W?

    Cytat Napisał skrol
    ... próżniowe z rurką ciepła pracują zawsze gdy jest widno....
    Ale zimą też działają
    Potwierdzam, że zimą też działają ale ze względu na to, że u mnie ich włączenie następuje przy zadanej różnicy temperatur pomiędzy zasobnikiem a kolektorem, a zasobnik podgrzewany jest też przez kominek z płaszczem wodnym to w dni pochmurne się nie włączały bo temperatura w zasobniku była wyższa niż solarów

    Cytat Napisał Kasia_i_Robert
    Jak wygląda sprawa z podgrzaniem wody dla podłogówki przez kolektory?
    W całym domku mamy podłogówkę. Dotąd nie mieliśmy potrzeby włączenia kotła elektrycznego. Grzejemy od listopada tylko kominkiem i solarami. Od paru tygodni palimy w kominku tylko wieczorem aby dogrzać wodę do kąpieli a w słoneczne dni nie palimy wcale bo bufor rozgrzewa się powyżej 45'C
    Pozdrawiam Jurek,
    Zdjęcia z budowy

  10. #30

    Domyślnie

    Moze więc jakaś nazwa tych solarów....?
    Jak byś napisał że masz już solary to nie robiłbym tego całego wywodu...
    Więc.... jakie te solary... jaki sterownik?.... i moze parę informacji by się przydało
    hydraulik.net.pl

  11. #31
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Cytat Napisał skrol
    Cytat Napisał Kasia_i_Robert
    Co sądzisz o systemie Aqua, czyli solarach w których płynie woda i zasobniku z jedną wężownicą? Taki jak tu: Link
    Aqua odradzam..... nie będe tłumaczył dlaczego. To dość oczywiste.
    Ja jednak proszę czemu "nie".

  12. #32

    Domyślnie

    Cytat Napisał RAPczyn
    Cytat Napisał skrol
    Cytat Napisał Kasia_i_Robert
    Co sądzisz o systemie Aqua, czyli solarach w których płynie woda i zasobniku z jedną wężownicą? Taki jak tu: Link
    Aqua odradzam..... nie będe tłumaczył dlaczego. To dość oczywiste.
    Ja jednak proszę czemu "nie".
    Zimą grzejesz solary a nie one grzeją... no to dość oczywiste.
    Panowie z AquaSystem dwa czy trzy lata temu twierdzili że te solary w Polsce się nie nadają.... a teraz wszystkim wciskają kit że to najlepszy układ pod słońcem....
    hydraulik.net.pl

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał skrol
    Moze więc jakaś nazwa tych solarów....?
    Jak byś napisał że masz już solary to nie robiłbym tego całego wywodu...
    Więc.... jakie te solary... jaki sterownik?.... i moze parę informacji by się przydało
    hmmm...
    Jeżeli to do mnie to napisz jakie jeszcze byś potrzebował informacje żeby odpowiedzieć na moje pytanie? Opisałem możliwości sterownika, opisałem system - 5,16 m2, solar próżniowy, zasobnik w zasobniku 550/150, obieg solarny wypełniony okoo 20 l płynu TYFOCOR GLS.
    Opisałem jakie aktualnie stosuję ustawienia i zapytałem czy prawidłowe, a jeżeli nie to jakie powinne być.
    A tak nawiasem to do czego potrzebna Ci nazwa sterownika skoro opisałem jego możliwości?
    Pozdrawiam Jurek,
    Zdjęcia z budowy

  14. #34

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jurek_Z
    Cytat Napisał skrol
    Moze więc jakaś nazwa tych solarów....?
    Jak byś napisał że masz już solary to nie robiłbym tego całego wywodu...
    Więc.... jakie te solary... jaki sterownik?.... i moze parę informacji by się przydało
    hmmm...
    Jeżeli to do mnie to napisz jakie jeszcze byś potrzebował informacje żeby odpowiedzieć na moje pytanie? Opisałem możliwości sterownika, opisałem system - 5,16 m2, solar próżniowy, zasobnik w zasobniku 550/150, obieg solarny wypełniony okoo 20 l płynu TYFOCOR GLS.
    Opisałem jakie aktualnie stosuję ustawienia i zapytałem czy prawidłowe, a jeżeli nie to jakie powinne być.
    A tak nawiasem to do czego potrzebna Ci nazwa sterownika skoro opisałem jego możliwości?
    Ale to jest jakiś teleturniej.....? Bo nie bardzo rozumiem.... Skoro mam pomóc to chcę wiedzieć jak najwięcej żeby mieć dokładny obraz....
    Jeżeli chcesz przegzaminować... to na takie pytanie nie będę odpowiadał..
    hydraulik.net.pl

  15. #35

    Domyślnie

    Cytat Napisał skrol
    Ale to jest jakiś teleturniej.....? Bo nie bardzo rozumiem.... Skoro mam pomóc to chcę wiedzieć jak najwięcej żeby mieć dokładny obraz....
    Jeżeli chcesz przegzaminować... to na takie pytanie nie będę odpowiadał..
    Po prostu proszę o poradę nic więcej.
    Sprawdziłem nazwę sterownika SolarComp 901 firmy Compit http://www.compit.pl/skrypty/karta.php?cel=e010
    Zdjęcia sterownika, bufora, solarów





    Pozdrawiam Jurek,
    Zdjęcia z budowy

  16. #36
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Cytat Napisał skrol
    Zimą grzejesz solary a nie one grzeją... no to dość oczywiste.
    Panowie z AquaSystem dwa czy trzy lata temu twierdzili że te solary w Polsce się nie nadają.... a teraz wszystkim wciskają kit że to najlepszy układ pod słońcem....
    A i owszem tyle, że koszt ochrony 4m^2 kolektora to 0,35% energii którą może dostarczyć w ciągu roku - to jest ponad 16 razy mniejszy przy układzie z Tyfocorem i prawie 8 razy mniejszy przy Aqua koszt energii potrzebny do zasilania pompy obiegowej.

  17. #37

    Domyślnie

    Cytat Napisał RAPczyn
    Cytat Napisał skrol
    Zimą grzejesz solary a nie one grzeją... no to dość oczywiste.
    Panowie z AquaSystem dwa czy trzy lata temu twierdzili że te solary w Polsce się nie nadają.... a teraz wszystkim wciskają kit że to najlepszy układ pod słońcem....
    A i owszem tyle, że koszt ochrony 4m^2 kolektora to 0,35% energii którą może dostarczyć w ciągu roku - to jest ponad 16 razy mniejszy przy układzie z Tyfocorem i prawie 8 razy mniejszy przy Aqua koszt energii potrzebny do zasilania pompy obiegowej.
    Mówimy chyba o płaskich...?
    hydraulik.net.pl

  18. #38

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jurek_Z
    Automatyka steruje mi włączeniem i wyłączeniem pompy oraz płynnie reguluje jej wydajnością. Moim zadaniem jest zadać parametry tej automatyce. Ustawiłem załączenie pompy, gdy temperatura kolektora przewyższy o 10'C temperaturę w zasobniku, gdy różnica spadnie poniżej 5'C to pompa się wyłączy. Wydajność pompy ustawiłem na 2,2 l/min. W przypadku gdy różnica temperatur się zmniejsza to wydajność pompy zostaje płynnie redukowana do około 0,7 l/min tak aby utrzymać różnicę temperatur powyżej 5'C. Czy takie nastawy są prawidłowe jeżeli pobór mocy pompy zmienia się od 20 do 60W?
    Wydajność pompy podnieś do 2,5, a resztę możesz zostawić.
    hydraulik.net.pl

  19. #39
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) CZARNY PAS W WALCE O PRAWA INWESTORAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar nitubaga
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    18.724

    Domyślnie

    a powiedzcie co sądzicie o takim zestawie

    http://www.buderus.pl/?page_id=3509

    do tego kiedyś kolektory może Hewalex?....

  20. #40

    Domyślnie

    Cytat Napisał nitubaga
    a powiedzcie co sądzicie o takim zestawie

    http://www.buderus.pl/?page_id=3509

    do tego kiedyś kolektory może Hewalex?....
    Kociołek fajny... kilka sam odpaliłem.... ale co do solarów to jestem przeciwnikiem płaskich.... więc ja odradzam.
    hydraulik.net.pl

Strona 2 z 19

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony