dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 18 z 39
Pokaż wyniki od 341 do 360 z 766
  1. #341

    Domyślnie

    Po mojej korenspondencji z RWE (Warszawa), dostałem taką odp:

    Szanowny Panie

    Wyjaśniam, że zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy z dnia 07 lipca 1994 r. Prawo budowlane art.54 do użytkowania obiektu budowlanego, na którego wzniesienie jest wymagane pozwolenie na budowę, można przystąpić, po zawiadomieniu właściwego organu o zakończeniu budowy. Również art.55 niniejszej ustawy stanowi, że przed przystąpieniem do użytkowania obiektu budowlanego należy uzyskać ostateczną decyzję o pozwoleniu na użytkowanie.

    Opinia Urzędu Regulacji Energetyki (z dnia 7.01.2002 r.) stanowi, iż kwestia ewentualnego udokumentowania wniosku o zakwalifikowaniu odbiorcy do stosownej grupy spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne (art.6kc), tj. na odbiorcy.

    Takim dokumentem w przypadku przystąpienia do użytkowania obiektu budowlanego może być zawiadomienie właściwego organu o zakończeniu budowy lub jeżeli wymagają tego przepisy prawa budowlanego pozwolenie na użytkowanie obiektu budowlanego ( art. 54 ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, tekst jednolity DZ.U. nr 106, poz.1126 z późniejszymi zmianami).

    Informuję również, że prawo budowlane określa, w którym momencie plac budowy staje się budynkiem mieszkalnym tj. z momentem uprawomocnienia decyzji o pozwoleniu na użytkowanie budynku.


  2. #342

    Domyślnie

    Cytat Napisał kravat Zobacz post
    Znalazłem na stronie Taurona:
    "4. Oświadczam, że:
    a) zakończono budowę obiektu i dokonano w dniu „Zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu” do organu
    (Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego) i organ ten nie wydał w terminie określonym w art. 54 ustawy Prawo Budowlane (tj. 21 dni od daty doręczenia
    zawiadomienia) decyzji o sprzeciwie co do użytkowania obiektu budowlanego lub zgodnie z art. 54-57 ustawy Prawo Budowlane uzyskano decyzję pozwolenia na
    użytkowanie obiektu budowlanego lub budynku wydaną przez organ w dniu , którego kopię załączam,"

    Nie wygląda to ciekawie. U mnie już skrzynka stoi, pozwolenia jeszcze nie mam i nie wiem jak to dalej rozegrać. Myślałęm że uda się do jesieni dom przykryć, zrobić instalację i przejść na taryfę G.
    W Tauronie w Krakowie to już nie jest aktualne. żeby mieć taryfę G wystarczy oświadczyć że instalacja elektryczna budynku jest wykonana i budynek jest przynajmnej w SSO. Moja żona po długiej korespondencji z nimi zgłosiła tą sprawę do URE i po ich interwencji bardzo zmiękli.

  3. #343
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Sturmer
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Płock
    Posty
    228

    Domyślnie

    Cytat Napisał Luk@s Zobacz post
    W Tauronie w Krakowie to już nie jest aktualne. żeby mieć taryfę G wystarczy oświadczyć że instalacja elektryczna budynku jest wykonana i budynek jest przynajmnej w SSO. Moja żona po długiej korespondencji z nimi zgłosiła tą sprawę do URE i po ich interwencji bardzo zmiękli.

    A czy to się tyczy wszystkich dostawców? Bo ja mam Energe , dom zamknięty ocieplony, elektryka zrobiona i muszę grzać prądem budowlanym. Może jakieś porady, wzory pisma jak wyjść z taryfy budowlanej, bo na stronie dostawcy w wymaganych dokumentach jest konieczny odbiór budynku
    Chcemy waszego dobra – powiedział rząd, a ludzie, słysząc te słowa, przestraszyli się i zaczęli chować swoje dobra w bezpiecznych miejscach.

  4. #344
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    anniia

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Warszawa i okolice
    Posty
    64
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    Ja mam stan deweloperski i pge konstancin jeziorna bez problemu mnie przełączylo na g11 z budowlanej. Nic ich nie interesowało. Poza tym ze kabeldoskrzynki to sami wpiąć musieliśmy( elektryk znaczy) i był moment ze taryfę g11 miałam do skrzynki budowlanej. Co dostawca to inne pomysły mam wrażenie ....
    Wymarzony dom Ani

    Komentarze w dzienniku

  5. #345
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar jimminen
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-619
    Posty
    130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    potwierdzam

    W Krakowie wystarczy ukończona instalacja i budynek w stanie zamkniętym.

  6. #346
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    qorzen

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-715
    Posty
    8

    Domyślnie

    Witam.

    Mam pytanie do kolegów z Krakowa. Piszecie że u nas nie jest potrzebny odbiór - otrzymałem właśnie "Informację o możliwości zawarcia umowy.." z adnotacją, że odbiorca czyli ja nie kwalifikuję się do grupy taryfowej G.... Dodam że mam stan SSZ z gotowymi wszystkimi instalacjami, w zgłoszeniu do Taurona o "gotowości do przyłączenia" elektryk podbił stan techniczny instalacji i nic... Proszę o pomoc jak z tego wybrnąć. Wnioskowałem o przyłącze docelowe wykorzystywane do budowy, ale prąd na czas budowy brałem od sąsiada. Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki.

    Pozdrawiam.

  7. #347
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pawelz33

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Grodzisk Mazowiecki
    Kod pocztowy
    05-825
    Posty
    58

    Domyślnie

    Cytat Napisał sherif Zobacz post
    Po mojej korenspondencji z RWE (Warszawa), dostałem taką odp:

    Szanowny Panie

    Wyjaśniam, że zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy z dnia 07 lipca 1994 r. Prawo budowlane art.54 do użytkowania obiektu budowlanego, na którego wzniesienie jest wymagane pozwolenie na budowę, można przystąpić, po zawiadomieniu właściwego organu o zakończeniu budowy. Również art.55 niniejszej ustawy stanowi, że przed przystąpieniem do użytkowania obiektu budowlanego należy uzyskać ostateczną decyzję o pozwoleniu na użytkowanie.

    Opinia Urzędu Regulacji Energetyki (z dnia 7.01.2002 r.) stanowi, iż kwestia ewentualnego udokumentowania wniosku o zakwalifikowaniu odbiorcy do stosownej grupy spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne (art.6kc), tj. na odbiorcy.

    Takim dokumentem w przypadku przystąpienia do użytkowania obiektu budowlanego może być zawiadomienie właściwego organu o zakończeniu budowy lub jeżeli wymagają tego przepisy prawa budowlanego pozwolenie na użytkowanie obiektu budowlanego ( art. 54 ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, tekst jednolity DZ.U. nr 106, poz.1126 z późniejszymi zmianami).

    Informuję również, że prawo budowlane określa, w którym momencie plac budowy staje się budynkiem mieszkalnym tj. z momentem uprawomocnienia decyzji o pozwoleniu na użytkowanie budynku.

    Niech oni nie pouczają Cię kiedy Ty możesz zgodnie z prawem użytkować budynek bo to są kompetencje PiNB.
    Ja próbowałem z PGE korespondencji mailowej ( istna męka Pańska - brak odpowiedzi po kilkanaście dni na najprostsze pytania ale jak zasypywałem ich kilkudziesięcioma takimi samymi mailami to w końcu dostałem odpowiedź :

    "Szanowny Panie



    W przypadku podjęcia decyzji dotyczącej zmiany z taryfy budowlanej C na taryfę przeznaczoną dla gospodarstw domowych G informujemy, że zawarcie nowej umowy sprzedaży energii elektrycznej następuje na podstawie wypełnionego przez Klienta „Wniosku o zawarcie umowy kompleksowej sprzedaży energii elektrycznej i świadczenia usługi dystrybucji” (formularz w załączeniu).

    Do wniosku należy dołączyć następujące dokumenty:



    ü decyzję o pozwoleniu na użytkowanie obiektu dla celów mieszkalnych lub zaświadczenie o przyjęciu zgłoszenia obiektu do użytkowania,

    ü oświadczenie o przeznaczeniu lokalu, budynku do celów określonych w Taryfie Operatora,

    ü formularz ,,Potwierdzenie możliwości świadczenia usługi dystrybucji i określenie parametrów technicznych dostaw”, uzyskanego od Operatora Systemu Dystrybucyjnego.

    ü „Wniosek o zawarcie umowy kompleksowej sprzedaży energii elektrycznej i świadczenia usługi dystrybucji” wypełniony do części „B” włącznie podpisem i pieczątką wykonawcy instalacji



    Komplet dokumentów proszę złożyć osobiście w siedzibie właściwego dla punktu odbioru Biura Obsługi Klienta PGE Obrót S.A. Oddział z siedzibą w Warszawie

    lub przesłać na adres:

    PGE Obrót S.A. Oddział z siedzibą w Warszawie

    ul. Marsa 95, 04-470 Warszawa.

    Pragnę poinformować iż:

    1. Jeżeli Klient zgłosił budynek do użytkowania prosimy o dołączenie kopii zgłoszenia na którym, jeżeli nie ma potwierdzenie PINB iż nie wnosi żadnych uwag, klient powinien złożyć oświadczenie, że PINB nie wniósł zastrzeżeń.

    2. Jeżeli Klient, nie posiada dokumentu o zgłoszeniu budynku do użytkowania informujemy, iż OSD dokona kontroli i w przypadku kiedy wniesie zastrzeżenie (okaże się, że budynek jest w stanie surowym, w trakcie budowy) zawarta z klientem umowa nie wejdzie w życie.

    "

    Tą ostatnią wytyczną wdrożyłem - pojechałem z wypełnionym wnioskiem do BOK PGE Pruszków , Pani poprosiła o potwierdzenie odbioru - odpowiedziałem ,że nie mam ale mogę napisać oświadczenie o zakończeniu budowy... Pani nawet nie chciała nic na piśmie tylko zaproponowała termin kontroli OSD / cokolwiek ten skrót oznacza/ " - Wizyta miała być w godz 10-12 ale pies z kulawą nogą się nawet nie pokazał !!! Dobrze,że specjalnie nie brałem wolnego bo dodatkowo bym się zirytował !
    Powodzenia
    zdjęcia + opisy zmagań blog budowy

  8. #348

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawelz33 Zobacz post

    Tą ostatnią wytyczną wdrożyłem - pojechałem z wypełnionym wnioskiem do BOK PGE Pruszków , Pani poprosiła o potwierdzenie odbioru - odpowiedziałem ,że nie mam ale mogę napisać oświadczenie o zakończeniu budowy... Pani nawet nie chciała nic na piśmie tylko zaproponowała termin kontroli OSD / cokolwiek ten skrót oznacza/ " - Wizyta miała być w godz 10-12 ale pies z kulawą nogą się nawet nie pokazał !!! Dobrze,że specjalnie nie brałem wolnego bo dodatkowo bym się zirytował !
    Powodzenia
    Dzięki za info
    Zadzwoniłem przed chwilą do nich i pani powiedziała mi, że jest niezbędne pozwolenie na użytkowanie i nie przekonywały ją argumenty, że na dom mieszkalny, jednorodzinny nie jest to wymagane. W końcu powiedziałem, że jest to niezgodne z prawem co wymagają, bo nigdy takie dok mieć nie będe i inne firmy zmieniają taryfy na podstawie oświadczenia o zakończeniu budowy, pani skwitowała, że jeżeli mam takie oświadczenie to mogę się do nich zgłosić .. chyba się tam trzeba przejść, może się uda.
    Szkoda URE nie weźmie się za to i nie wyda jednakowych wytycznych dla wszystkich byłych ZE

  9. #349
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pawelz33

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Grodzisk Mazowiecki
    Kod pocztowy
    05-825
    Posty
    58

    Domyślnie

    Cytat Napisał sherif Zobacz post
    Dzięki za info
    Zadzwoniłem przed chwilą do nich i pani powiedziała mi, że jest niezbędne pozwolenie na użytkowanie i nie przekonywały ją argumenty, że na dom mieszkalny, jednorodzinny nie jest to wymagane. W końcu powiedziałem, że jest to niezgodne z prawem co wymagają, bo nigdy takie dok mieć nie będe i inne firmy zmieniają taryfy na podstawie oświadczenia o zakończeniu budowy, pani skwitowała, że jeżeli mam takie oświadczenie to mogę się do nich zgłosić .. chyba się tam trzeba przejść, może się uda.
    Szkoda URE nie weźmie się za to i nie wyda jednakowych wytycznych dla wszystkich byłych ZE
    Niepokojące jest ,że napisałeś " inne firmy zmieniają taryfy .." cały ten bój jest o to ,że ludziom /osobom fizycznym/ bez żadnej działalności i firmy pod przykrywką pseudo prądu budowlanego wciskają droższą taryfę właśnie dla firm... a potem robią problemy ,żeby zmienić tą taryfę na dedykowaną gospodarstwom domowym.
    Gdyby w miejscu budowy faktycznie miałaby być mieć siedzibę jakaś firma to nie wiem czy zmiana na G11 jest możliwa.

    PS. Nie wiem jaką Ty masz umowę na dotychczasową współpracę z PGE ale w mojej na pewno nie ma słowa o wymaganiach odbioru budynku - składasz wniosek o zmianę taryfy w BOK a jak nie będą chcieli przyjąć to niech Pani w Twojej umowie pokaże palcem paragraf na, który się powołuje.
    zdjęcia + opisy zmagań blog budowy

  10. #350

    Domyślnie

    powiedzcie proszę jak to w praktyce wygląda w ENEA, rejon Opalenica - będę do nich dzwonił oczywiście, ale pytam głównie o Wasze praktyczne doświadczenia - co faktycznie jest potrzebne, do kogo itd.

  11. #351

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawelz33 Zobacz post
    Niepokojące jest ,że napisałeś " inne firmy zmieniają taryfy .." cały ten bój jest o to ,że ludziom /osobom fizycznym/ bez żadnej działalności i firmy pod przykrywką pseudo prądu budowlanego wciskają droższą taryfę właśnie dla firm... a potem robią problemy ,żeby zmienić tą taryfę na dedykowaną gospodarstwom domowym.
    Gdyby w miejscu budowy faktycznie miałaby być mieć siedzibę jakaś firma to nie wiem czy zmiana na G11 jest możliwa.

    PS. Nie wiem jaką Ty masz umowę na dotychczasową współpracę z PGE ale w mojej na pewno nie ma słowa o wymaganiach odbioru budynku - składasz wniosek o zmianę taryfy w BOK a jak nie będą chcieli przyjąć to niech Pani w Twojej umowie pokaże palcem paragraf na, który się powołuje.
    Odwiedziłem dzisiaj RWE i nieźle mi ciśnienie podnieśli. Miły pan oczywiście zażądał "pozwolenia na użytkowanie", zapytałem więć od kiedy to nadzór wydaje takie pozwolenia, pan stweirdził ze od zawsze i wszyscy takie mają. Inaczej nie ma podstaw do zmiany taryfy. Nie pomógł protokół zakończenia i sprawdzenia inst elektrycznej w domu, nie pomógł dziennik budowy z wpisami o zakończeniu budowy, itd. Pana to nie intersowało, ma być druk i tyle .... Zapytałem go więc skąd mam go wziąć skoro zgłoszenie wysyłam listem i tyle, dom jest zgłoszony. (po spotkaniu zadzwoniłem do PINB i potwierdzili moje przypuszczeni, ja poprostu zgłaszam i czekam, jak się nie odezwą to budynek jest odebrany i nic nie wysyłają ani nie zawiadamiają), spytałem czy może być zdjęcie kopery ze znaczkami jak wysyłam do PINB i też nie może. Pan w ramach przykłądu pokazał mi "pierwszy lepszy wniosek: i jak byk widać tam firmę i pozwoleni na użytkowanie wydawane dla jakiegoś większego obiektu, ale oczywiście dla pana to bez różnicy czy to szkoła czy dom . Oczywiście rozmowa z kierownikiem, nie możliwa bo nie ma .. W międzyczasie pan chciał pokazać pkt w regulaminie, że mam mu odbiór pokazać i jakoś nie znalazł, choć dalej twierdził, że być musi.
    Finalnie uparłem się, że ma przyjąć ode mnie wniosek albo pisemnie napisać mi odmowę, przyjął, przyjął też moje oświadczenie, że budowa jest zakończona wraz z wszelkimi instalacjami oraz wykończeniem. Skwitował, że i tak to odrzucą.

    Jakieś pomysły jak z nimi walczyć ? Przerabiał ktoś RWE region Warszawa ?

    Jak mi odpiszą, że nie zmienią mi taryfy to przynajmniej będę miał podstawę do jakiegoś odwołania. Planuje też napisać wtedy do rzecznika z prośbą o pomoc jak to w końcu jest.

  12. #352
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pawelz33

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Grodzisk Mazowiecki
    Kod pocztowy
    05-825
    Posty
    58

    Domyślnie

    Cytat Napisał sherif Zobacz post
    .. W międzyczasie pan chciał pokazać pkt w regulaminie, że mam mu odbiór pokazać i jakoś nie znalazł, choć dalej twierdził, że być musi.
    Finalnie uparłem się, że ma przyjąć ode mnie wniosek albo pisemnie napisać mi odmowę, przyjął, przyjął też moje oświadczenie, że budowa jest zakończona wraz z wszelkimi instalacjami oraz wykończeniem. Skwitował, że i tak to odrzucą.

    Jakieś pomysły jak z nimi walczyć ? Przerabiał ktoś RWE region Warszawa ?

    Jak mi odpiszą, że nie zmienią mi taryfy to przynajmniej będę miał podstawę do jakiegoś odwołania. Planuje też napisać wtedy do rzecznika z prośbą o pomoc jak to w końcu jest.
    Spokojnie jak przyjęli wniosek to piłka po ich stronie... Ty spełniłeś wymagania zawarte w umowie przewidziane do zmiany taryfy / punktu w regulaminie ani w umowie nt konieczności dołączenia potwierdzenia zakończenia budowy z PiNB nie ma więc może im się nie będzie chciało dalej uskuteczniać pieśni paragrafów jakie dostałeś w pierwszej odpowiedzi /

    Swoją drogą jak wysłałeś już zawiadomienie o zakończeniu budowy do PiNB to po 21 dniach możesz się zgłaszać po oficjalne potwierdzenie braku zastrzeżeń i odbiorze budynku.
    Ja też tak miałem więc jeszcze miesiąc taryfy C11 bym przeżył ale dla zasady chciałem zmienić wcześniej bez odbioru i się da.

    Oczywiście pochwał się co Ci odpowiedzą lub czy bez odpowiedzi zmienią taryfę na G11.
    zdjęcia + opisy zmagań blog budowy

  13. #353

    Domyślnie

    Ten przyklad z koperta byl teoretyczny. Oczywiscie i tak nc ne dal bo pan sie zacial, ma byc papier z pinb, ma byc papier .. Ktorego nie wystawiaja zreszta
    Do pinbu jeszcze nie zglosilem bo sie obecnie na inwentaryzacje czeka 2-3m , poza tym podobnie jak ty chcialem zmienic dla zasady, bo nie widze powodu dlaczego mam przeplacac.
    Nic zobaczymy co odpisza, ale obawiam sie ze pan tak zarejestrowal wniosek, ze go odrzuca.

  14. #354
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    qorzen

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-715
    Posty
    8

    Domyślnie

    Potwierdzam - w Krakowie do zmiany taryfy (a w zasadzie do podpisana nowej umowy) nie jest potrzebny odbiór. Miła pani dała daje wypełnienia kilka dokumentów w których trzeba wpisać że dom jest w stanie zamkniętym z wykonanymi instalacjami, dzisiaj zawiesili mi licznik, umowa z taryfą G11

    Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez qorzen ; 26-01-2015 o 14:04

  15. #355

    Domyślnie

    PGE Pruszków - kolejne państwo w państwie. Podjechałem wczoraj celem przepisania umowy z poprzedniego właściciela i zmiany taryfy. No i na miejscu nie można tego dokonać, gdyż trzeba stosowne oświadczenie wysłać do nich listem - paranoja jakaś

  16. #356

    Domyślnie

    PGE Pruszków - oj tak potwierdzam. Tytułowej sprawy nie da się tam załatwić za chiny. Bezczelny typ który tam siedzi śmiał mi się w twarz gdy zapytałem się go na jakiej podstawie odmawia mi zmiany taryfy.

    Pow użyt 184m2, pow zabudowy 210m2. Elew 20cm styro, dach 30cm wełny, ogrz podłogowe na 15cm styro.

  17. #357
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar maaradv
    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    54-020
    Posty
    82
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Ja dzisiaj zadzwoniłem na BOK Tauron, gdzie poinformowali mnie że do zmiany taryfy potrzebuję wypełnione dwa wnioski : ZGC i wniosek o zawarcie/zmianę usługi kompleksowej plus kopię pozwolenia na uzytkowanie. Ale po przeczytaniu tego wątku pojechałem do nich do biura obsługi pobrałem te dokumenty wypisałem na kolanie i złożyłem. Przyjęli i za dwa tyg. zmienia

  18. #358

    Domyślnie

    Cytat Napisał CzarnyIwan Zobacz post
    PGE Pruszków - oj tak potwierdzam. Tytułowej sprawy nie da się tam załatwić za chiny. Bezczelny typ który tam siedzi śmiał mi się w twarz gdy zapytałem się go na jakiej podstawie odmawia mi zmiany taryfy.
    Zastanawiam się nad innym rozwiązaniem sprawy. Trochę teoretyzuję ale może ktoś zmieniał dostawcę i się wypowie?
    Gdybym podpisał z innym dostawcą umowę na dostawę + taryfę - to na podstawie aktu własności domu. Wówczas owy dostawca rozwiązuje dotychczasową umowę w moim przypadku PGE. Tylko czy może rozwiązać umowę która była zawarta nie ze mną a z poprzednim właścicielem?

  19. #359

    Domyślnie

    Potwierdzam, że w Krakowie w BOK na ulicy Slaskiej 10 nie ma żadnego problemu. Dziś zmieniłem taryfe na g11 bez zadnego pytania o odbiór budynku.

  20. #360

    Domyślnie

    Witam, szykuje sie do zmiany taryfy, rejon Enea Gniezno, czekam na geodete by zaczac papierologie, czy orientuje sie ktos czy samo oswiadczenie wystarczy w tym rejonie?
    dziekuje z gory za informacje

Strona 18 z 39

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony