dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

Zobacz wyniki ankiety: Z czego zbudować ściany domu - Wasze wybory i argumenty

Głosujących
323. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • beton komórkowy

    101 31,27%
  • bale drewniane

    3 0,93%
  • koształtki styropianowe wypełnione betonem

    16 4,95%
  • pustaki ceramiczne

    107 33,13%
  • bloczki silikatowe

    87 26,93%
  • szkielet drewniany

    8 2,48%
  • inny wybór

    9 2,79%
Ankieta wielokrotnego wyboru
Strona 49 z 58
Pokaż wyniki od 961 do 980 z 1142
  1. #961

    Domyślnie

    Cytat Napisał Murraty Zobacz post
    beton komórkowy jest spoko, sam korzystałem przy budowie swojego domu, ogólnie polecam ten rodzaj betonu
    A ja lubię malaga tiki taki i kasztanki bo są spoko ... konkrety daj może co może ?
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  2. #962
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kemotxb Zobacz post
    A ja lubię malaga tiki taki i kasztanki bo są spoko ... konkrety daj może co może ?
    W tym wypadku nie licz na to - zobacz pozostałe posty, on ma tu inne zadanie...
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  3. #963
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    piotrecki

    Zarejestrowany
    Sep 2017
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-113
    Posty
    36

    Domyślnie

    Witam, mam ściany z Porothermu 25 cm i nie ma żadnego wiania z otworów na gniazdka. Ponoć to występuje tylko przy ścianach 1W, ale to rozwiązanie chyba już raczej odpada ze względu na normy termiczne. Można oczywiście murować z pustaka z wypełnieniem z wełny mineralnej, ale tu już koszty robią się mocno bolesne.

  4. #964
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Stoję przed dylematem z czego murować.

    W projekcie jest porotherm 25cm i ściany działowego porotherm 8 i 12. Z racji tego, że i tak płyta jest do przeliczenia myślę, czy nie przeliczyć stropu i nie zamienić Porotherm na Silkę.

    Tylko jeśli na Silkę to np Porotherm 25cm na Silkę Xelli 24cm?

  5. #965

    Domyślnie

    To Indywidualny wybór ... raz jeszcze - wybór materiału do budowy to decyzja dla inwestora nie dla forum. My na forum nie wiemy czego potrzebujesz i jakie masz wytyczne. Na temat materiałów są tutaj poematy i już więcej nie da się chyba dodać. Jeśli chcesz moje zdanie to bierz silkę ale nie Xelle bo jest droga, szukaj tańszego odpowiednika.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  6. #966

    Domyślnie

    A ja mam pytanie, na które jakoś nie mogę znaleźć odpowiedzi.
    Może źle szukam.

    Jaki jest dokładnie skład pustaków poryzowanych?
    DOKŁADNIE ile i czego tam zaaplikowano?

    Bo sypanie frazesami pt. "samo zdrowie bo to wypalana glina" mnie nie satysfakcjonuje. Z resztą, gdyby była sama glina, to miałaby bardzo kiepskie wartości izolacyjne. Otwory w środku, ok, wiadomo ile ich jest i jaką zajmują objętość (ot można sobie wyobrazić jak to się zachowuje w zetknięciu z młotem udarowym, tudzież twardą nawierzchnią), ale to nie tylko one wpływają na izolacyjność cieplną. Owe "pory" w pustaku to powstają z czego (błagam proszę nie powtarzać frazesów producentów i lobbystów, że z wypalanych trocin) i ile tego jest?

    Czyli, mamy pustaka np. 250x373x249 mm (ok. 0,023 m3 objętości)
    1. glina (ile?)
    2. powietrze (ile?, można z grubsza policzyć)
    3. inne (jakie i ile?)

    Ktoś, coś? Jakieś certyfikaty?
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  7. #967

    Domyślnie

    Witam wszystkich.

    Przeczytałem już sporo tekstu na temat materiałów do budowy ścian i najbardziej przekonuje mnie silikat ze względu na wytrzymałość, akumulacyjność cieplną
    i izolacyjność akustyczną.
    Jednak w mojej okolicy (na śląsku) silikaty wypadają najdrożej zaś BK wypada najtaniej.
    Dlatego zastanawiam się nad połączeniem tych dwóch materiałów - BK na ściany zewnętrzne (BK 24cm + styro 15-20cm),
    a wewnętrzne ścianki działowe z silikatów (12cm).

    Czy ktoś z was może poradzić, czy takie połączenie materiałów zda egzamin?
    I czy ma ktoś doświadczenia z bruzdowaniem w silikatach? Podobno to nie łatwe zadanie?

    Dom z poddaszem 137m2 (w tym garaż), wszędzie podłogówka na gaz.

  8. #968
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Victorious Zobacz post
    Witam wszystkich.

    Przeczytałem już sporo tekstu na temat materiałów do budowy ścian i najbardziej przekonuje mnie silikat ze względu na wytrzymałość, akumulacyjność cieplną
    i izolacyjność akustyczną.
    Jednak w mojej okolicy (na śląsku) silikaty wypadają najdrożej zaś BK wypada najtaniej.
    Dlatego zastanawiam się nad połączeniem tych dwóch materiałów - BK na ściany zewnętrzne (BK 24cm + styro 15-20cm),
    a wewnętrzne ścianki działowe z silikatów (12cm).

    Czy ktoś z was może poradzić, czy takie połączenie materiałów zda egzamin?
    I czy ma ktoś doświadczenia z bruzdowaniem w silikatach? Podobno to nie łatwe zadanie?

    Dom z poddaszem 137m2 (w tym garaż), wszędzie podłogówka na gaz.
    A czy musisz kupować silikaty na Śląsku ?
    Bo ja nie musiałem i kupiłem taniej poza Śląskiem

  9. #969
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar radetzky
    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-750
    Posty
    55

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    Jaki jest dokładnie skład pustaków poryzowanych?
    DOKŁADNIE ile i czego tam zaaplikowano?
    Myślę, że ile czego jest dokładnie to się od nikogo nie dowiesz, bo to po prostu tajemnica handlowa. Tak samo jak nie poznasz składu Coca-Coli Wienerberger podaje tylko, że Porothermy składają się z gliny i piasku, a w procesie technologicznym dochodzą jeszcze trociny, które wypalają się i tworzą pory. Ilość tych porów na cm2 też będzie pewnie tajemnicą... Generalnie nie ma też czegoś takiego jak jeden przepis na stworzenie pustaka ceramicznego - nawet jak pochodzisz po składach budowlanych to widać gołym okiem, że one się różnią - kolorem, masą, rozkładem porów... Certyfikaty masz tylko na właściwości fizyczne i w sumie to Cię powinno najbardziej interesować, bo już na tej podstawie można sobie zrobić bardzo konkretne porównanie producentów tego materiału.

  10. #970

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    A czy musisz kupować silikaty na Śląsku ?
    Bo ja nie musiałem i kupiłem taniej poza Śląskiem
    a można wiedzieć gdzie kupowałeś?

  11. #971
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Victorious Zobacz post
    a można wiedzieć gdzie kupowałeś?
    Na allegro
    Od dilera grupy silikaty,"chrabaszcz" czy coś w tym stylu.
    Nie polecam gościa bo inni na forum mieli z nim przeboje ale polecam sposób zakupu.
    Dostawa była bezpośrednio z fabryki z Kluczy.

  12. #972

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Na allegro
    Od dilera grupy silikaty,"chrabaszcz" czy coś w tym stylu.
    Nie polecam gościa bo inni na forum mieli z nim przeboje ale polecam sposób zakupu.
    Dostawa była bezpośrednio z fabryki z Kluczy.
    Wielkie dzięki
    a możesz coś powiedzieć na temat prowadzenia instalacji (bruzdowania) w silikatach?

  13. #973
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Victorious Zobacz post
    Wielkie dzięki
    a możesz coś powiedzieć na temat prowadzenia instalacji (bruzdowania) w silikatach?
    Kurzy się ale bez problemu

  14. #974

    Domyślnie

    Cytat Napisał radetzky Zobacz post
    Myślę, że ile czego jest dokładnie to się od nikogo nie dowiesz, bo to po prostu tajemnica handlowa. Tak samo jak nie poznasz składu Coca-Coli Wienerberger podaje tylko, że Porothermy składają się z gliny i piasku, a w procesie technologicznym dochodzą jeszcze trociny, które wypalają się i tworzą pory. Ilość tych porów na cm2 też będzie pewnie tajemnicą... .
    Z tą dla kwestii różnicą, że producent Coca Coli nie porównuje swego wyrobu do Malborka. Ani w aspekcie historycznym (trwałość), ani w aspekcie funkcjonalnym (ciepłe, mocne, lekkie itd). A producentom pustaków się to - a i owszem - przydarza.

    Po mojemu, porządna cegła pełna, a pustak poryzowany, to zupełnie inna bajka.
    Już do cegły (rozumianej jako jednolity prostopadłościan wypełniony w pełni materiałem) dodaje się min. słomę, piasek kwarcowy, glinkę piaszczystą, mączkę ceglaną, wodę. Wg. różnych historycznych danych te wszystkie składniki zajmowały/ją od 18 do 40% objętości cegły.
    A wszak potocznie wszyscy rozumiemy, że cegła = wypalona glina. A to nie do końca tak.

    Ale to cegła, a co z pustakiem poryzowanym?
    Zakładając, że to też prostopadłościan, to składa się on z pustki powietrznej i czegoś czerwonego wypalanego. To coś wypalane to glina i.....co? I w jakiej ilości?

    Ja USŁYSZAŁEM (absolutnie nie traktuję tego jako wyroczni, ale szukam danych, stąd te pytania), że glina (czysta glina, bez dodatków jw.) w pustaku poryzowanym to ledwie 8%. To 80 kg na 1 tonę materiału.


    Cytat Napisał radetzky Zobacz post
    Certyfikaty masz tylko na właściwości fizyczne i w sumie to Cię powinno najbardziej interesować.
    I tychże certyfikatów nie neguję. Zapewne wszyscy renomowani/uznani producenci takowe mają, a ich produkty są bezpieczne i wystarczająco wytrzymałe do przeniesienia określonych obciążeń.

    Krzynę mię jedynie frasuje etos: "to najlepszy, najbardziej naturalny materiał, bo zrobiony z czystej wypalonej gliny, trwały, mocny i wspaniały jak zamek w Malborku" - ot co....
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  15. #975
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    piotrecki

    Zarejestrowany
    Sep 2017
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-113
    Posty
    36

    Domyślnie

    Ja też analizowałem temat zawartości gliny i powietrza w pustaku. To się bardzo zmienia jeżeli się porówna kilka niby to równorzędnych materiałów. Zobacz sobie pustaki o grubości 25 cm. Pomijając drobne różnice w wymiarach, zastanawiają różnice masy: Porotherm - 18 kg. Kozłowice - 14 kg. Owczary - 11 kg. Cały bajer jest w rodzaju i ilości drewnianego wsadu, który dodaje się przed wypaleniem. Potem te "pory" poprawiają izolacyjność termiczną pustaka, ale zabierają sporo z jego akustyczności.

    Podsumowując mój wywód - nie ma jednego przepisu na produkcję pustaka ceramicznego. Każdy producent robi to po swojemu. Tu masz też coś niecoś o procesie technologicznym, ale też bez konkretów, o które Ci chodzi:
    https://www.youtube.com/watch?v=WFyBaR57TqI
    https://www.youtube.com/watch?v=C8ZwkLUuKrc

  16. #976
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar LDP05
    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Kod pocztowy
    42-600
    Posty
    271
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Stoję przed dylematem z czego murować.

    W projekcie jest porotherm 25cm i ściany działowego porotherm 8 i 12. Z racji tego, że i tak płyta jest do przeliczenia myślę, czy nie przeliczyć stropu i nie zamienić Porotherm na Silkę.

    Tylko jeśli na Silkę to np Porotherm 25cm na Silkę Xelli 24cm?
    Zamiana w tę stronę wymaga dużo większej uwagi, Silka waży ~100kg/m2 więcej. Ja zastanawiałem się nad zmianą z Silki na Porotherm ale po przeczytaniu czym jest Silka, zostawiłem to co było w projekcie.
    Podejmując decyzję uwzględnij to jak będzie ocieplony dom, silka ma gorsze parametry izolacyjne - przy izolacji zewnętrznej ~20cm, przestaje to mieć znaczenie. Ze względy na masę ma duża inercję termiczną, wiec uwzględnij jakie będziesz miał ogrzewanie, Silka ma lepszą izolacyjność akustyczną, ale czy to jest ważne? - dla mnie było.
    Projekt LDP05, Ocieplenie 30cm L-0.031, podłogówka, WM, okna Vetrex 90,
    https://monitoringpublic.solaredge.c..._PL#/dashboard

  17. #977

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrecki Zobacz post
    Ja też analizowałem temat zawartości gliny i powietrza w pustaku. To się bardzo zmienia jeżeli się porówna kilka niby to równorzędnych materiałów. Zobacz sobie pustaki o grubości 25 cm. Pomijając drobne różnice w wymiarach, zastanawiają różnice masy: Porotherm - 18 kg. Kozłowice - 14 kg. Owczary - 11 kg.
    O proszę, to nie tylko mnie zaintrygował skład, pustaków poryzowanych.

    Trzeba też mieć na uwadze, że nie tylko producenci się różnią, ale również w ramach jednej firmy są różne pustaki o tych samych rozmiarach. Porotherm też ma odchudzoną wersję, bodaj E3 (jeśli dobrze pamiętam).

    No cóż, dopóki nie pojawi nam się jakiś producent, trzeba sobie jasno powiedzieć.

    Pustaki poryzowane to materiał z gliny "naturalnie" zmieszanej z piaskiem kwarcowym, glinką piaszczystą, mączką ceglaną i innymi składnikami oraz ze "sztucznie" dodanych materiałów (oby to rzeczywiście były trociny, które...są jednakowoż drogie), które ulegają wypaleniu. Czy całkowitemu? To też dobre pytanie....

    Ergo. Mnie ten materiał nie przekonuje.
    W przeciwieństwie do tradycyjnych pustaków i cegieł wypalanych bez extra dodatków. Tyle, że producenci takich wyrobów nie mają szans. Ich pustaki są drogie, ciężkie, wytrzymałe, nie są kruche, są wypalane w temp. ponad 1000C.
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  18. #978
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    piotrecki

    Zarejestrowany
    Sep 2017
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-113
    Posty
    36

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    Pustaki poryzowane to materiał z gliny "naturalnie" zmieszanej z piaskiem kwarcowym, glinką piaszczystą, mączką ceglaną i innymi składnikami oraz ze "sztucznie" dodanych materiałów (oby to rzeczywiście były trociny, które...są jednakowoż drogie), które ulegają wypaleniu. Czy całkowitemu? To też dobre pytanie....
    Czy ulegają całkowitemu spaleniu? Ulegają... Wystarczy popatrzeć na wilgotność gotowego pustaka ceramicznego - spotkałem się z informacją, że w pustaku jest tylko 0,2% wody (wagowo). Bez tych wypalanych trocinami "porów" porotherm nie mialby swoich właściwości termicznych - dlatego jest to mega ważne w procesie technologicznym. Mnie tam przekonał ten materiał. Poza tym pamiętaj, że im głębiej w tym temacie kopiesz tym trudniej będzie ci się na coś zdecydować. Każdy materiał ma coś tam na sumieniu...

  19. #979
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Mnie ostatecznie przekonał kolega, który mieszka w segmencie. Twierdzi, że pomiędzy segmentami jest 2x porotherm 25cm i 5cm styropianiu, a on dokładnie słyszy co robi sąsiad. Aż nie chce się wierzyć, ale to mnie tylko utwierdza w tym, że silikat będzie lepszy.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  20. #980
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.359

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    Ergo. Mnie ten materiał nie przekonuje.
    W przeciwieństwie do tradycyjnych pustaków i cegieł wypalanych bez extra dodatków. Tyle, że producenci takich wyrobów nie mają szans. Ich pustaki są drogie, ciężkie, wytrzymałe, nie są kruche, są wypalane w temp. ponad 1000C.
    Ja będę budował z ceramiki tradycyjnej - Maxa i cegły pełnej. Max wcale nie chodzi drożej od ceramiki poryzowanej. Bloczki 288/188/240 obecnie kosztuje 2,95 zł na m2 idzie 20 sztuk.

Strona 49 z 58

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony