dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie przejściówka 380V ze starego typu na owy

    Witam wszystkich
    Muszę zrobić przejściówkę przedłużacza na 380V ze starej wtyczki tej aluminiowej z płaskimi 4 bolcami na nową plastikową z okrągłymi i w dodatku na 5 bolców. Jak to zrobić żeby silnika nie spalić (sprzęt wypożyczony). Na prądzie się nie znam dlatego pytam. Pomóżcie dobrzy ludzie.
    Kasia i Wojtek
    Galeria zdjęć - Pytać na PW, udostępnię.
    Galeria zdjęć - Komentarze

    Pytania i dyskusja: [email protected]

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    ciachnij kabel
    i załóż taką wtyczkę/gniazdo jakie Ci będzie pasować...


    ale skoro Twa wiedza elektryczna jest na takim poziomie
    że zakładasz o tym wątek
    to
    ja bym Ci radził nająć do tego elektryka...


    Uwaga prąd zabija....


  3. #3

    Domyślnie

    aż tak niska to nie jest, tylko nie bardzo wiem o co chodzi z 4 i 5 bolcami.
    Kasia i Wojtek
    Galeria zdjęć - Pytać na PW, udostępnię.
    Galeria zdjęć - Komentarze

    Pytania i dyskusja: [email protected]

  4. #4

    Domyślnie

    Głównie chodzi o to że 4-styk. to ma tylko zerowanie, a 5-cio dodatkowo uziemienie ,sam(a)nie podłaczj w zadnym przypadku
    i'm the best

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał kasiaiwojtek
    aż tak niska to nie jest, tylko nie bardzo wiem o co chodzi z 4 i 5 bolcami.
    Oj jest , jest , nie obraź się , ale gniazda 4 i 5 przewodowe to podstawa ,,elektryki " .
    W każdej wtyczce , gnieździe są oznaczenia L1,L2,L3 - do nich podłączasz przewody fazowe , czwarty przewód (niebieski) podłączasz we wtyczce pięciobolcowej do PE (grubszy bolec) - ten przewód musisz sprawdzić na silniku oraz w pozostałych wtyczkach (gniazdach) żeby nie zrobić czasem przerwy lub nie zamienić z innym .Zakładam że jest uziemienie .

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    bumbum35

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    zbaszynek
    Kod pocztowy
    66-210
    Posty
    17

    Domyślnie

    Az musiałem tutaj konto załozyc zeby cos powiedziec. Co Wy za bzdury wypisujecie??? Niebieski N podłączamy do PE? Gdzie żescie szkołę kończyli? A moze jeszcze macie uprawnienia SEP. Pod zadnym pozorem nie wolno wykonywac takich przejsciówek. Stare wtyczki mają z reguły mostek ze styku PE na obudowę w postaci linki lub blaszki. To jest wtyczka dla urzadzen które nie korzystają ze styku N a styk PE jest tylko stykiem ochronnym i tak ma zostac. np. silniki łaczone w trójkąt.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	image006.jpg
Wyświetleń:	1598
Rozmiar:	12,8 KB
ID:	233984
    Poza tym obecnie przepisy takiego rozwiązania nie dopuszczają.
    Na dodatek jesli w miejscu gdzie jest gniazdo starego typu są wyłączniki różnicowo-pradowe to po takiej prowizorce od razu wywalą
    Uff, az mi się zagotowało
    Patrzcie tez na rysunek który na szybko rozrysowałem.
    Powiedzmy ze zrobiliśmy taką przejsciówke no i w maszynie nastąpiło zwarcie pomiędzy przewodami L3 i N. Pech chciał ze nie zadziałał bezpiecznik fazy T który jest na pewno wkładka topikową która "zawatował" jakis "specjalista" drutem jak to sie powszechnie robi. No i upalił sie w wyniku zwarcia przewód w miejscu gdzie zaznaczyłe strzałkami na niebiesko. Biegniemy do wtyczki (metalowa), chwytamy aby wyłączyc , bo w koncu było zwarcie i co się dzieje? No comments!!!
    Ostatnio edytowane przez bumbum35 ; 09-01-2014 o 09:49

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    janek_kos

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Starachowice
    Kod pocztowy
    27-200
    Posty
    43

    Domyślnie

    Szanowny bumbum35 chyba nie uważnie przeczytałeś post kasiaiwojtek. Wynika z niego że w instalacje ma typu TN-C-S (5 bolców we wtyku) wiec na 100% ma nadprądówki i różnicówkę, czyli żadnych watowanych topików. labas1 ma jak najbardziej rację. Nie sądzę żeby jakiś przepis zabraniał takiego przejścia, być może się mylę. Chętnie się dowiem jaki przepis tego zabrania no bo w końcu człowiek się uczy całe życie.
    A tak na marginesie jak byś podłączył stara tokarkę numeryczna do sieci w układzie TN-C-S. Tylko tak chyba ze masz czas po godzinach i bedziesz w całym urządzeniu rozdzielał PEN na PE i N.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał kasiaiwojtek Zobacz post
    Witam wszystkich
    Muszę zrobić przejściówkę przedłużacza na 380V ze starej wtyczki tej aluminiowej z płaskimi 4 bolcami na nową plastikową z okrągłymi i w dodatku na 5 bolców. Jak to zrobić żeby silnika nie spalić (sprzęt wypożyczony). Na prądzie się nie znam dlatego pytam. Pomóżcie dobrzy ludzie.
    Kolego czy masz instalacje TN-C(4 przewody), a maszyna którą chcesz podłączyć 5 przewodów(TN-S), czy odwrotnie?

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał bumbum35 Zobacz post
    Az musiałem tutaj konto załozyc zeby cos powiedziec.
    Kolego, ten post jest archiwalny, autor już pewnie dawno zapomniał całą sytuację.
    pzdr
    Ostatnio edytowane przez kasprzyk ; 11-01-2014 o 21:25

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony