dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Słup żelbetowy - jak to interpretować

    Szanowni,

    w końcu i mnie dopadło i wiosną mam zamiar uruchomić machinę budowlaną na swoim własnym kawałku ziemi.
    Ponieważ lubię wiedzieć co mam zamiar robić (nawet czyimiś rękami) zacząłem przeglądać projekt i w pewnym momencie natknąłem się na fragment którego nie potrafię jednoznacznie zinterpretować - odsyłam do załącznika, wyciąłem identyczny fragment z trzech rysunków i interesujące miejsca oznaczyłem.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	fund.jpg
Wyświetleń:	182
Rozmiar:	115,1 KB
ID:	404285

    I tak kolejno, na pierwszym widzimy dwie stopy fundamentowe, jedna przebiega przez ścianę, druga wychodzi wewnątrz pomieszczenia. Na kolejnej w tych miejscach oznaczone są słupy żelbetowe, które, jak mniemam połączone powinny być odpowiednio, z belką i wieńcem powyżej. I teraz pora na trzeci rysunek, ścian - gdzie pierwszy słup stanowi część ściany przy drzwiach, a drugiego nie ma - stoi na nim ścianka działowa - czy tam jest strzał na tym ostatnim rysunku czy co?

  2. #2

    Domyślnie

    na trzecim rysunku nie ma żadnych słupów


  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    najlepiej zamiescic pelen projekt , rxuty , przekroje , wiezbe ...

  4. #4

    Domyślnie

    Widocznie słup tam nie jest potrzebny, ale widać, że jest tam podciąg.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.227

    Domyślnie

    Może slupy były potrzebne do stropu nie muszą iść do dachu. Trzymają strop.

  6. #6

    Domyślnie

    Ok, żeby rozjaśnić nieco sprawy, budynek jest parterowy bez zagospodarowanego poddasza, obrazek na górze przedstawia w każdym przypadku rzut parteru. Dodatkowo środkowy obrazek pokazuje belkę BZ1 która leci przez całą szerokość budynku (ponad 16m) i jest podparta na trzech ścianach nośnych (tam widać akurat tylko jedną) i na logikę powinna być na tym dodatkowym słupie. Skłaniam się ku wnioskowi, że pierwszy rzut (również pierwszy, główny w całym projekcie) zawiera uproszczenie lub błąd.

  7. #7

    Domyślnie

    po tym co napisałeś teraz i dokładniejszym przyjrzeniu się rysunkom wszystko jest ok.Nie na każdym rzucie są znaczone wszystkie elementy.
    Pierwszy rzut masz ław i ścian fundamentów, jesli tam jest słup, to on jest do samej góry.
    Drugi rzut masz zbrojenie wieńców, a na trzecim ściany. ten co buduje sam musi pamiętać gdzie co jest i sobie w głowie przenosić z rysunku na rysunek.

    gdyby na każdym miało by być wszystko, to wystarczyłby tylko jeden rzut, ale czy byłby czytelny?

    Dodatkowo środkowy obrazek pokazuje belkę BZ1 która leci przez całą szerokość budynku (ponad 16m) i jest podparta na trzech ścianach nośnych (tam widać akurat tylko jedną) i na logikę powinna być na tym dodatkowym słupie.
    przecież jest podparta i po to ten słup tam jest.
    Ostatnio edytowane przez Slawko123 ; 05-01-2018 o 09:22


  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.227

    Domyślnie

    W takim układzie błąd jest w spiżarce, tam powinien być zaznaczony poszerzony obszar słupa. Na architekturze często nie są znaczone slupy które są na konstrukcji.

  9. #9

    Domyślnie

    To nie błąd, ten co buduje i się na tym zna, wie ze tam jest słup.


  10. #10

    Domyślnie

    ok, myślę, że to zamyka dyskusję w tym temacie. Dzięki za zainteresowanie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony