dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    mareckiel

    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Posty
    2

    Domyślnie Działka z zakazem zabudowy przez Rejon Dróg

    Witam wszystkich serdecznie.
    Proszę wszystkich o poradę i czy mam jakieś szanse na przebrnięcie przez przepisy budowlane.
    Przeszukałem całe forum, ale nie znalazłem konkretnej odpowiedzi na nurtujące nas pytania.

    Przedstawiam w skrócie status prawny.

    1. Posiadam razem z żoną i rodzicami 2 działki. Tzn w najbliższym czasie rodzice chcą nam przepisać obydwie działki.
    2. Obydwie działki usytuowane są wzdłuż drogi krajowej.
    3. Jedna działka jest jako siedlisko, na której stoi dom jednorodzinny oraz budynek gospodarczy (stodoła i obora)
    4. Na drugiej działce (obok) nie ma nic i jest traktowana jako działka rolna.
    5. Mój tata kiedyś był rolnikiem, teraz już nie jest. My też nie mamy statusu rolnika.

    6. Planujemy razem z żoną wybudowanie na którejś z działek drugiego domu jednorodzinnego.
    Jednak schody zaczęły się już na samym początku.

    Dowiedzieliśmy się w Urzędzie Gminy na Planie przestrzennego zagospodarowania, że obydwie te działki są jako rolne (w tym jedna siedliskowa, na której stoi dom i budynek gosp) ale z zarezerwowanym pasem od drogi przez Rejon Dróg Krajowych i niestety nie da rady się tam wybudować.
    Jak się dowiedzieliśmy w urzędzie gminy, ten pas jest pasem tzw rezerwowym; tzn jak to powiedział urzędnik: jest to pas rezerwowany przez Rejon Dróg, gdyby np ciężarówka miała wypadek to nie uszkodzi panu domu. Tyle ze ten pas wynosi aż 100 metrów.

    Oczywiście dom jednorodzinny i budynek gospodarczy został bardzo dawno temu wybudowany, na podstawie zezwolenia na budowe itd, i widnieją te budynki na mapach geodezyjnych.

    I teraz parę pytań do obecnego stanu:
    1. Czy to zgodne z prawem, że gmina w Planie przestrzennego zagospodarowania wydziela pas zarezerwowany dla Rejonu dróg krajowych? Ani my, ani rodzice, nigdy nie wyrazili takiej zgody. A plan został stworzony w 2001 roku.
    Jeśli jest to niezgodne z prawem, to czy są jakieś szanse na odszkodowanie z tego tytułu, że nie możemy nic na nich wybudować. Jeśli działki są zarezerwowane to niech Rejon Dróg je wykupi.

    2. Natomiast, jeśli jest to zgodne z prawem, to jakie są szanse na szybkie zmiany w Planie? Gmina twierdzi, że w przyszłym roku planują zmianę planu, ale nie wiadomo czy tej części gminy. Ale jak długo to może trwać?

    3. Jeśli nie mogę się wybudować na tej pustej działce, to czy może istnieje możliwość przekształcenia na działce siedliskowej budynku gospodarczego na mieszkalny i dokonania na niej modernizacji, a najlepiej przebudowy?

    Zależałoby nam na przesunięciu tego budynku parę metrów dalej od domu. Tylko, czy na działce zarezerwowanej przez Rejon dróg istnieje chociaż taka możliwość i czy na działce siedliskowej możemy postawić drugi dom jednorodzinny, rozbierając budynek gospodarczy z zawalonym dachem (budynek nadaje się do rozbiórki)
    Zaznaczam, że działka (rolna i siedliskowa) będzie przepisana na nas, a my nie jesteśmy rolnikami.

    Z góry dziękujemy za wszelkie porady jak przebrnąć przez ten problem
    Pozdrawiamy
    Marta i Marek

  2. #2
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    mareckiel

    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Posty
    2

    Domyślnie

    Czy nikt nie spotkał się z podobnym problemem? A może ktoś przeszedł ten gąscz formalności ??

  3. #3
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    mmwl

    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Posty
    4

    Domyślnie

    Witam.
    Ja mam podobny problem, tylko działka znajduje się w zasięgu linii energetycznej 110kV. Miasto w planie ustaliło, że obowiązuje ochronna strefa 19m z każdej strony linii (akurat cała działka) i nie wydadzą pozwolenia na budowę.
    Plan też obowiązuje od 2001, a wcześniej można bylo się budować bez problemu - było pozwolenie na budowę.
    Dołączam sie do prośby o pomoc.
    Czy ktoś wie może, czy z roszczeniami sie zgłosić do miasta czy do zakładu energetycznego?
    Z góry dziękuje za pomoc

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Podstawa prawna Ustawa o drogach publicznych:
    Art. 35. 1. W planach zagospodarowania przestrzennego należy rezerwować pod przyszłą budowę lub modernizację dróg pas terenu o szerokości uwzględniającej ochronę użytkowników dróg i terenu przyległego przed wzajemnym niekorzystnym oddziaływaniem. Rezerwację terenu realizuje się przez odmowę wydawania zezwoleń budowlanych.
    2. Zarezerwowany pas terenu, o którym mowa w ust. 1, powinien być wykorzystany na cele rolnicze lub gospodarcze o tymczasowym charakterze, za zezwoleniem właściwego organu, po zasięgnięciu opinii zarządu drogi.
    3. W zarezerwowanym pasie terenu mogą być wznoszone tylko tymczasowe budynki lub konstrukcje budowlane; ich usunięcie w wypadku budowy lub modernizacji drogi następuje na koszt właściciela, bez odszkodowania.
    Ale przyznam, że 100m jest odległością "z kapelusza" - no chyba, ze rezerwują na autostradę
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  5. #5
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    pawel981

    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Posty
    4

    Domyślnie Czy mogę wybudować budynek gospodarczy na pustej działce budowlanej?

    Potrzebuję pomocy. Czy mogę pobudować budynek gospodarczy na działce budowlanej na której będę zaczynał budowę domku jednorodzinnego? Wiem że można po wydaniu pozwolenia wybudować budynek ale tylko na czas budowy potem musi iść do rozbiórki a chciałbym go zostawić na przyszłość a nie budować od nowa. mam wydane warunki zabudowy i w tym roku chciałbym zdążyć z fundamentami a typowy budynek gospodarczy do 25m2 podobno mogę postawić dopiero gdy stoi już prawidłowy dom.
    Proszę o pomoc.

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    O ile wiem, to nie ma takiego wymogu. Zgłaszasz zamiar wybudowania budynku gospodarczego o powierzchni zabudowy nieprzekraczającej 25 m^2 i tyle. Sam to przerabiam właśnie, tzn. lada moment wysyłam takie zgłoszenie.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  7. #7
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    pawel981

    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Posty
    4

    Domyślnie

    i nie masz problemu bo pierwszy raz cokolwiek buduję i dlatego zadzwoniłem do starostwa a oni powiedzieli mi tak jak wyżej że po wybudowaniu domu jednorodzinnego ten muszę zburzyć pytałem że wykonam do 25m2 a on powiedział że mogę pobudować i 60m2 ale na czas budowy a teraz nie mogę gospodarczego aby został mi na potem.

    pozdrawiam

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    A spytałeś o podstawę prawną?
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  9. #9
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    pawel981

    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Posty
    4

    Domyślnie

    Powiedział mi żebym poczytał sobie art 29 prawa budowlanego . Owszem pisze tam że mogę pobudować do 25 m2 bez pozwolenia tylko na zgłoszenie tam do dwóch na każde 500m2 i tak też to rozumiałem tylko że tam nie pisze że muszę spełnić warunek aby stał już na tym placu dom mieszkalny.

    Tylko że jedna żecz mnie zastanawia w tym art 29 PB ten budynek 25m2 bez pozwolenia pisze

    Art. 29. 1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:
    1) obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej:

    A u Ciebie powiedzieli że można na putej budować i bez problemu?

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Tak. Musiałem tylko wyłączyć część działki z produkcji rolnej.

    To znaczy tak naprawdę to dopiero się okaże, czy się starostwo nie sprzeciwi moim zamiarom. Papiery są dopiero w drodze do nich...
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony